Αποστολέας Θέμα: Αγορα δευτερης κιθαρας  (Αναγνώστηκε 12812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jordanzar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Αγορα δευτερης κιθαρας
« στις: 02/01/13, 23:17 »
πηγενω 4 χρονια ηλεκτρικη κιθαρα και μπορω να πω πως παιζω αρκετα καλα . Το ειδος μου ειναι hard rock/heavy metal π.χ ac/dc Metallica iron maiden nightwish megadeath και κατι λιγα απο death οπως children of bottom κ.τ.λ . εχω μια κιθαρα στο μυαλο μου και θελω να μου πειτε αν αξιζει . τα χρηματα που διαθετο ειναι εως 650 ευρο αλλα αν υπαρχη καμια τοση συγκλονιστικη κιθαρα με κανενα εκατοσταρικο παραπανο δεν εχω προβλημα . Η κιθαρα που σκευτομαι ειναι η εξης http://www.thomann.de/gr/jackson_rrxmg_rhoads_sw_bp.htm  θελω να μου πειτε αν αξιζει για το ειδος μου , αν υπαρχη καλητερη επιλογη . (βασικα με προβληματιζει το basewood)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/13, 01:04 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγoρα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 03/01/13, 00:46 »
Θα σου προτεινα να παρεις κιθαρα με σταθερη γεφυρα μιας και πιθανοτατα θα ψαχνεις εναλακτικα κουρδισματα και το floyd θα σε παιδεψει...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/13, 01:44 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αγορα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 03/01/13, 01:44 »
πηγενω 4 χρονια ηλεκτρικη κιθαρα και μπορω να πω πως παιζω αρκετα καλα . Το ειδος μου ειναι hard rock/heavy metal π.χ ac/dc Metallica iron maiden nightwish megadeath και κατι λιγα απο death οπως children of bottom κ.τ.λ . εχω μια κιθαρα στο μυαλο μου και θελω να μου πειτε αν αξιζει . τα χρηματα που διαθετο ειναι εως 650 ευρο αλλα αν υπαρχη καμια τοση συγκλονιστικη κιθαρα με κανενα εκατοσταρικο παραπανο δεν εχω προβλημα . Η κιθαρα που σκευτομαι ειναι η εξης http://www.thomann.de/gr/jackson_rrxmg_rhoads_sw_bp.htm  θελω να μου πειτε αν αξιζει για το ειδος μου , αν υπαρχη καλητερη επιλογη . (βασικα με προβληματιζει το basewood)
Υπαρχει!Δες την πρωτη:

http://www.guitars.gr/el/guitars/elgtr/schecter/hellraiser

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγoρα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 03/01/13, 09:40 »
Θα σου προτεινα να παρεις κιθαρα με σταθερη γεφυρα μιας και πιθανοτατα θα ψαχνεις εναλακτικα κουρδισματα και το floyd θα σε παιδεψει...


+1

Εγώ θα σου πρότεινα μια από αυτές:

1) PRS SE 245 Limited Quilt Top (Κιθάρα για μια ζωη...  ;) )

http://www.dv247.com/guitars/prs-se-245-limited-quilt-top-electric-guitar-vintage-natural--101155

2) Epiphone 1984 Explorer (για early Metallica  :) )

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Epiphone-1984-Explorer-EX-AW-Alpine-White/art-GIT0020329-000

Φυσικά και η Schecter που πρότεινε ο συμφορουμίτης παραπάνω είναι φοβερή κιθάρα. Αλήθεια, η πρώτη σου ποιά είναι?!?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος jordanzar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αγορα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 03/01/13, 10:01 »
εχω μια dean vendeta http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=95901   . Οταν λες οτι το floyed rosse θα μπερδεψει τη ακριβως εννοεις ; Εχω ακουσει πολη καλα λογια για αυτο το ειδος τρεμολου . παρολα αυτα θα ιθελα η κιθαρα να εχει τρεμολο

Συγχώνευση μηνυμάτων: 03/01/13, 10:53
Επισεις μου εχουν προτινει και αυτη αλλα δεν ειμαι σηγουρος αν αξιζει  http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=2367   ??? ??? ???

Συγχώνευση μηνυμάτων: 03/01/13, 10:53
επισης οι ibanez τη λενε;
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/13, 10:53 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αγορα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 03/01/13, 11:06 »
Αρα αυτη που θα παρεις θα γινει αυτοματα η πρωτη σου κιθαρα...Για τις ibanez θα πω τη προσωπικη μου αποψη...ειχα 2,μια ibanez prestige και μια rg indonesia νομιζω...κανενα απο τα 2 οργανα δεν με ενθουσιασε...καταρχην εχουν παρα πολυ λεπτο λαιμο,ειδικα η prestige,πραγμα που εμενα με κουραζει απιστευτα...επισης δεν καταλαβαινω γτ καποιος να δωσει 1100ε για μια πρεστιζ...εχω πιασει πολυ καλυτερα οργανα με λιγοτερα λεφτα και επωνυμους μαγνητες...εκτος αυτου ηταν θεοβαρη και χανει παρα πολυ ευκολα την τιμη της...θα σου πω οτι μια vendetta 4f που ειχα για μενα ηταν ανωτερη και κοστιζει κανα 700ρι....τεσπα θεωρω την rg καλυτερο value for money.

Πιστευω οτι για μεταλ,κατω απο 1000ε,δεν υπαρχει οργανο που να συγκρινεται με τη hellraiser...end of story!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος jordanzar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αγορα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 03/01/13, 11:16 »
Κατι καλο με τρεμολο δεν παιζει; Αυτες που εδειξα παραπανω δεν αξιζουν;  :-\ :P ???
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/13, 11:26 από jordanzar »

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 03/01/13, 12:07 »
Με τρέμολο, μπορείς να δεις και την Hellraiser αλλά και την αντίστοιχη PRS που σου πρότειναν τα παιδιά. Υπάρχει επίσης και η PRS torrero για πιο άγριες καταστάσεις με πολύ καλούς μαγνήτες (νομίζω ίδιους έχει και η Schecter). Απίστευτη κιθάρα επίσης, αλλά νομίζω πάμε στα 1000Ε.
Το τρέμολο θα σε μπερδέψει αν θες να πειραματιστείς με άλλα κουρδίσματα. Παίζει ρόλο επίσης αν αλλάζεις μέγεθος χορδών. Αυτό που συμβαίνει είναι πως επηρεάζεται από τα ελατήρια που έχει πίσω η κιθάρα σου. Αν λοιπόν είναι setarismenh για standard tuning ή με 10αρες χορδές, τότε είτε κουρδίσεις σε Drop D, είτε σε Eb είτε βάλεις 9άρες χορδές κλπ θα χαλάσει όλο το Setup.
Αν δεν έχεις τέτοιες εμμονές με τα κουρδίσματα όμως και νοιώθεις πως θες tremolo, τότε μην το σκέφτεσαι ;)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος jordanzar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αγορα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 03/01/13, 14:28 »
Μπορεις λιγο να εκσιγισεις το σεταρισμα .Δεν το εχω ξανα ακουση και μαλλον ειναι σημαντικος παραγοντας
 ;D :o

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #9 στις: 03/01/13, 14:54 »
Μπορεις λιγο να εκσιγισεις το σεταρισμα .Δεν το εχω ξανα ακουση και μαλλον ειναι σημαντικος παραγοντας
 ;D :o


Εδώ τα εξηγει σχεδον ολα για το σεταρισμα της ηλεκτρικης κιθαρας (και φυσικα ισχυουν τα ιδια για όλες τις μάρκες  ;) ),
αλλά μπορείς να βρεις και αμέτρητα βίντεο στο youtube με guitar setup:

http://www.espguitars.com/esp_owners_manual.pdf
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #10 στις: 03/01/13, 15:10 »
Για το σετάρισμα έχω παραθέσει εδώ πολύ υλικό:
Απ: Σεταρισμα ηλεκτρικης κιθαρας
..το πόσταρα πριν, αλλά το έσβησα διότι το σετάρισμα που υπονοείται εδώ αφορά κυρίως το κούρδισμα και πως επηρεάζεται από την λειτουργία του tremolo.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος jordanzar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αγορα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #11 στις: 03/01/13, 15:46 »
Διλαδη για να αλλαξεις κουρδισμα πρεπει να την πειραξεις απο πισω ; τελος παντων δεν αλλαζω πολλη συχνα το κουρδισμα μου . Τωρα τι κιθαρες προτεινετε ; (τσεκαρετε τοις πιο πανω)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #12 στις: 03/01/13, 18:08 »
Συγκεκριμένα, για το σετάρισμα του tremolo σε ηλεκτρική ώστε να μην ξεκουρδίζεται με ΤΙΠΟΤΑ ακόμα και χωρίς locking tuners και μάλιστα σε floating tremolo, θα γράψω σύντομα έναν οδηγό. Κυρίως γνώσεις και εμπειρίες μετά από πολύ ψάξιμο και δοκιμές. Αλλά αξίζει τον κόπο.

Παραπέρα, jordanzar όπως σου έγραψα και παραπάνω, για να αλλάξεις κούρδισμα ή για να φορέσεις μεγαλύτερου πάχους χορδές, χρειάζεται να πειράξεις τα ελατήρια από πίσω καθώς και το truss road και το intonation. Τώρα επειδή είμαι σίγουρος πως θα ρωτήσεις τί είναι αυτά τα τελευταία, είτε διάβασε το υλικό που σ'έχουν παραπέμψει τα παιδιά είτε άστο για την ώρα, αν δεν έχεις πρόβλημα με τα κουρδίσματα.
Ήδη έχουν προταθεί κιθάρες. Πρώτα πρέπει ν'αποφασίσεις αν θες τρέμολο ή όχι, αν και μεταξύ μας μάλλον σε βλέπω για schecter (με floyd rose ή χωρίς. Αυτό εξαρτάται από εσένα).

P.S Προσωπικά, αν πάρεις ως δεδομένο πως για όλα τα είδη που περιγράφεις χρησιμοποιώ την strat, θεωρώ πως είτε PRS, είτε hellraiser είναι καλές λύσεις. Τώρα εταιρείες τύπου Ibanez και Jackson δεν χαίρουν εκτίμησης από εμένα (προσωπική άποψη), οπότε αποφεύγω να στις προτείνω.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος jordanzar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αγορα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #13 στις: 03/01/13, 20:00 »
ρε παιδια αυτες οι κιθαρες δεν με πολλη εντυποσιαζουν  :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #14 στις: 03/01/13, 20:11 »
ρε παιδια αυτες οι κιθαρες δεν με πολυ εντυπωσιαζουν  :-\ :-\
επειδή όλοι αυτοί που προσπαθούν να σε βοηθήσουν δεν ξέρουν τι έχεις στο κεφάλι σου για την  κιθάρα που ψάχνεις....δες παλιά θέματα....δες τι χρειάζεται να αναφέρεις για να καταλάβουν και οι άλλοι τι ψάχνεις...και ξαναέλα με ένα παρόμοιο ποστ...γιατί μου φαίνεται πως δεν υπάρχει πολλή συνεννόηση προς το παρόν σ'αυτό το θέμα....

(ό,τι δεν ξέρεις τι σημαίνει ψάχ'το σε ανάλογα θέματα ή στο ίντερνετ....για να επιλέξεις κιθάρα πρέπει να χεις διαβάσει αρκετά για να βρεις αυτό που ψάχνεις και ειδικά όταν είναι να διαθέσεις ένα αρκετά σεβαστό ποσό...αλλιώς παίρνεις μια όποια να ναι φαντεζί στρατ/λες πολ/κτλ και είσαι καλυμμένος)

Αποσυνδεδεμένος geo_lateralus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #15 στις: 03/01/13, 20:13 »
+1 για hellraiser!! Σ αυτά τα λεφτά έχεις άπειρες επιλογές... Schecter, ESP, PRS, Jackson κλπ οπότε σκέψου καλά τι θές και τι σε βολεύει... πάχος λαιμού, σώμα, μαγνήτες και γέφυρα... Πήγαινε δοκίμασε αν δεν ξέρεις τι σε βολεύει. Πάντως επειδή σε βλέπω ψημένο για Jackson τσέκαρε και τις καινούριες pro series. Για τα λεφτά τους τα έχουν όλα...


http://www.jacksonguitars.com/products/search.php?section=guitars&series=Pro+Series
The art of shredding...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations

Αποσυνδεδεμένος jordanzar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αγορα δευτερης κιθαρας
« Απάντηση #17 στις: 04/01/13, 11:06 »
ενταξη ρε νοε , το ξεσκισες !!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 16:37
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
1866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/11, 09:29
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
2 Απαντήσεις
2119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 15:35
από Edward The Great
17 Απαντήσεις
5926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 15:26
από ScorpionsManiac
4 Απαντήσεις
2385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 03:57
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/11, 15:26
από Καρχαρίας
0 Απαντήσεις
1597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/11, 16:22
από lp_fan_1
2 Απαντήσεις
4777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/11, 06:40
από Βραζίλης
19 Απαντήσεις
16402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/13, 22:55
από sotto
27 Απαντήσεις
19029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/15, 20:07
από Lampr0s