Αποστολέας Θέμα: Σχολεία: Γιατί να είναι τόσο οπισθοδρομικά;  (Αναγνώστηκε 73743 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rocknrolldemon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • I love rock n roll
    • Προφίλ
καλά είσαστε σοβαροί θα μου κάνετε παρατήρηση και για τα λάθοι μου;δεν είναι δυνατόν αυτό που συμβαίνει.Σας είπα όταν γράφω(σε χαρτή εννοούσα) το χέρι πάει μόνο του(εννοώ δεν κάνω λάθη). Στο πληκτρολόγιο του pc είναι δυσκολότερη η ορθογραφία.Και σας είπα δεν είμαι καλός στην έκθεση.Μαθηματικά, Φυσική, Άλγεβρα εκεί είμαι καλός. και άμα δεν με πιστεύετε ρωτήστε ποίος είναι ο καλύτερος μαθητής στην Α΄ Λυκείου που τελείωσε; Ο Πάνος θα σας πούνε. τέλος
I can achieve the immortality by not wearing out, you can achieve the immortality simply by doing one great thing

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
μην αλλαζεις θεμα....αν παρουν τους μπατσους εξυπνε.....τους καθηγητες θα πανε μεσα...ο σεβασμος κερδιζεται λες;; αυτο αντε να το πεις στον μαθητη που μπαινει στην αιθουσα και περιμενει σεβασμο πρωτα απο τον καθηγητη..λες και πρεπει ο καθηγητης να αποδειξει την αξια του πρωτα..και οχι αναποδα...και στο κατω κατω..στο συστηα του σχολειου...ο καθηγητης ειναι ανωτερος και οφειλει ο μαθητης σεβασμο ειτε σαρεσιε ειτε οχι...το αν καπνιζουν διακριτικα η οχι δεν εχει ν αλεει....καπνιζουν σε χωρο σχολειου και δεν κανει..

ροκνρονντεμον>φερε το τηλεφωνο να παρω να ρωτησω πανε...αντε ρε...τα λαθοι σου...σε χαρτη; αυτο δεν ειναι εκθεση..γραφη το λενε...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος rocknrolldemon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • I love rock n roll
    • Προφίλ
ναι οκ απλά σου έφερα το κοντινότερο μάθημα που έχει να κάνει με την ορθογραφία. πάρε 11888 ζήτα το τηλέφωνο του 1ου Λυκείου Κηφησιάς και ρώτα ποίος έβγαλε το μεγαλύτερο μέσο όρο στην 1η Λυκείου ο Πάνος Β... θα σου πούνε. Αν σε ρωτήσουν ποίος είσαι πες από ένα φροντηστήριο που ψάχνει καλούς μαθητές, λέμε τώρα.οκ;
I can achieve the immortality by not wearing out, you can achieve the immortality simply by doing one great thing

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
ρε φιλαρακο μου τι να το κανω;; οταν γραφεις μαθηματικα σε χατρη...ενταξει...και να εκανς ενα δυο λαθη μονο ορθογραφια να πεις το πληκτρολογιο...αλλα...ενταξει...ελεος...και δεν ειναι μονο αυτο...ο καλος μαθητης δεν σημαινει  τπτ..καλος μαθητης ειναι αυτος που ειναι καλος οχι μονο σε ολ ατα του σοχλειου..αλλα και στα μην βαθμολογουμενα του σχολειου...αν με πιανεις....
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Όσον αφορά το σεβασμό: Ο σεβασμός κερδίζεται, δε διδάσκεται. Και αν μπορεί να διδαχθεί, αυτό συμβαίνει σε πολύ μικρή ηλικία και από την ίδια την οικογένεια, όχι από το σχολείο. Στο κάτω κάτω πάντα θα υπάρχουν μαθητές που προσέχουν, ας κάνει με αυτούς μάθημα ο καθηγητής. Στο 3(4)μηνο είναι ελεύθερος να βάλει στους "αραχτούς" ό,τι βαθμό θέλει.

Ο σεβασμος διδασκεται νωρις απο την οικογενεια??Λοιπον επετρεψε μου να μιλησω σαν μελλοντικη νηπιαγωγος!!Μπορει να μην ειμαι στο τεταρτο ετος αλλα κανουμε ηδη αρκετα σχετικα μ'αυτες τις ηλικιες!!Επετρεψε μου να σου πω πως ναι εχεις δικιο οτι τα παιδια μαθαινουν νωρις,αλλα διαμορφωνουν χαρακτηρα μεχρι και μετα την εφηβεια!!Και θα προσθεσω και κατι αλλο!!Δεν αποτελουν μονο οι γονεις παιδαγωγους αλλα και οι ανθρωποι που μας προσεχουν σ'αυτη την ηλικια που αναφερεις!!Αυτοι μπορει να ειναι ντανταδες,νηπιαγωγοι,βρεφονηπιοκομοι,γονεις κ.α.Αλλα δεν μαθαινουμε μονο απο την οικογενεια.Εκει ξεκιναμε απλα.Στο νηπιαγωγειο,οσο απιθανο και αν σου φαινεται μαθαινεις πολλα!!Μεταξυ αυτων την αρμονικη συνεργασια,την επικοινωνια,τον σεβασμο κλπ.
Και μια απορια μου γιατι δηλαδη να πρεπει να κερδισει ο καθηγητης τον σεβασμο σου και οχι το αναποδο???Η εστω να σεβεσαι εσυ και αν δε βλεπεις ανταποκριση τοτε να "χ*$ει$" ελευθερα στον καθηγητη!!
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος rocknrolldemon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • I love rock n roll
    • Προφίλ
ναι σε ''πιάνω'' αν κατάλαβα καλά. και σε αυτά είμαι καλός αν εννοείς παρέες, φίλους, κοιμωνικότητα, βόλτες, κιθάρα, κοπέλες, όχι γλήφτης. αυτά δεν εννοείς΄ή έπεσα τελείως έξω;
I can achieve the immortality by not wearing out, you can achieve the immortality simply by doing one great thing

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Κανείς δεν ΠΡΕΠΕΙ να αποδείξει τίποτα. Αν ο μαθητής γουστάρει να είναι συνεπής, καλώς και μπράβο του. Εάν όχι, ας πάρει και κανέναν υπνάκο (αρκεί να μη ροχαλίζει). Αν ο καθηγητής πάλι δε τον σέβεται, ο μαθητής έχει όλα τα δίκια με το μέρος του και έναν λόγο παραπάνω να μη δίνει καρφί για το μάθημα.

Ο καθηγητής είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ???? Το άκουσα κι αυτό... Ο καθηγητής είναι εκεί για να διδάξει. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Αν οι μαθητές ξυπνούσαν λίγο και τους τάραζαν στις καταλήψεις και τις αποχές θα βλέπαμε ποιος έχει το πάνω χέρι.

Το θέμα πάντως είναι ότι καταλήγεις (όπως ήμουν σίγουρος) στο ότι οι μαθητές πρέπει να υπακούουν τυφλά σε κάποιους κανόνες (άγραφους στην πλειοψηφεία τους), χωρίς να υπάρχει λογική εξήγηση. Μόνο "πρέπει" και "δεν κάνει"
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος rocknrolldemon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • I love rock n roll
    • Προφίλ
μπράβο ρε trooper πες τα πανάναθεμά σε πέστα!!!άντε με τις συντιριτικούρες που μπλέξαμε!άντε!
I can achieve the immortality by not wearing out, you can achieve the immortality simply by doing one great thing

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Όσον αφορά το σεβασμό: Ο σεβασμός κερδίζεται, δε διδάσκεται. Και αν μπορεί να διδαχθεί, αυτό συμβαίνει σε πολύ μικρή ηλικία και από την ίδια την οικογένεια, όχι από το σχολείο. Στο κάτω κάτω πάντα θα υπάρχουν μαθητές που προσέχουν, ας κάνει με αυτούς μάθημα ο καθηγητής. Στο 3(4)μηνο είναι ελεύθερος να βάλει στους "αραχτούς" ό,τι βαθμό θέλει.

Ο σεβασμος διδασκεται νωρις απο την οικογενεια??Λοιπον επετρεψε μου να μιλησω σαν μελλοντικη νηπιαγωγος!!Μπορει να μην ειμαι στο τεταρτο ετος αλλα κανουμε ηδη αρκετα σχετικα μ'αυτες τις ηλικιες!!Επετρεψε μου να σου πω πως ναι εχεις δικιο οτι τα παιδια μαθαινουν νωρις,αλλα διαμορφωνουν χαρακτηρα μεχρι και μετα την εφηβεια!!Και θα προσθεσω και κατι αλλο!!Δεν αποτελουν μονο οι γονεις παιδαγωγους αλλα και οι ανθρωποι που μας προσεχουν σ'αυτη την ηλικια που αναφερεις!!Αυτοι μπορει να ειναι ντανταδες,νηπιαγωγοι,βρεφονηπιοκομοι,γονεις κ.α.Αλλα δεν μαθαινουμε μονο απο την οικογενεια.Εκει ξεκιναμε απλα.Στο νηπιαγωγειο,οσο απιθανο και αν σου φαινεται μαθαινεις πολλα!!Μεταξυ αυτων την αρμονικη συνεργασια,την επικοινωνια,τον σεβασμο κλπ.
Και μια απορια μου γιατι δηλαδη να πρεπει να κερδισει ο καθηγητης τον σεβασμο σου και οχι το αναποδο???Η εστω να σεβεσαι εσυ και αν δε βλεπεις ανταποκριση τοτε να "χ*$ει$" ελευθερα στον καθηγητη!!

Μάλλον έχεις δίκιο για τους νηπιαγωγούς και συγγνώμη που δεν τους ανέφερα με την οικογένεια. Συμφωνώ ότι στο νηπιαγωγίο μαθαίνεις πολλά χρήσιμα πράγματα, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα μάθεις να σέβεσαι στα 16 σου!

Φυσικά και είμαι υπέρ του αμοιβαίου σεβασμού! Δε λέω ότι αυτό που κάνει ο τύπος που από την πρώτη μέρα το παίζει αραχτός και ακούει μουσική στην τάξη είναι σωστό, αλλά δεν αποτελεί αιτία τιμώρησής του. Το μόνο που (θα έπρεπε να) μπορεί να κάνει ο καθηγητής είναι να του μιλήσει και να τον πείσει να προσέξει στο μάθημα, αλλά δεν ξέρω πολλούς καθηγητές (όχι ότι δεν υπάρχουν) που θα το έκαναν αυτό. Για μένα κάποιος που θα διατηρήσει παρόμοια στάση μετά από φιλότημες προσπάθειες του καθηγητή είναι απαράδεκτος.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Κανείς δεν ΠΡΕΠΕΙ να αποδείξει τίποτα. Αν ο μαθητής γουστάρει να είναι συνεπής, καλώς και μπράβο του. Εάν όχι, ας πάρει και κανέναν υπνάκο (αρκεί να μη ροχαλίζει). Αν ο καθηγητής πάλι δε τον σέβεται, ο μαθητής έχει όλα τα δίκια με το μέρος του και έναν λόγο παραπάνω να μη δίνει καρφί για το μάθημα.

Θέλουμε ένα σχολείο που να παράγει έργο, να παιδεύει και να διαπλάθει προσωπικότητες ή κάποιο που να σέβεται το δικαίωμα του μαθητή στο νήδυμο ύπνο εν ώρα μαθήματος;

Καλώς ή κακώς ο εκάστοτε καθηγητής πρέπει να αποδείξει πως δεν αποτελεί ένα απλό διακοσμητικό στοιχείο μέσα στην τάξη, αλλά πως είναι συνεπής απέναντι στις αρμοδιότητες που του έχει αποδώσει η πολιτεία. Αν δεν κάνω λάθος, η υποχρεωτική εκπαίδευση είναι μέχρι και το Γυμνάσιο...μετά αποφασίζεις ο ίδιος αν και πόσο θες να σκοτίζεις το μυαλουδάκι σου. Μέχρι τότε όμως, η πολιτεία οφείλει να σου παράσχει μια βασική εκπαίδευση, που θα λειτουργήσει ποικιλοτρόπως ωφέλιμα στη μετέπειτα πορεία σου στη ζωή. Το πόσο καλά τα καταφέρνει είναι σίγουρα ένα θέμα...μέχρι τότε όμως, ο ύπνος σου, και δε μιλάω για το νοερό, επαφίεται στη διάθεση του δασκάλου/καθηγητή σου.

Παράθεση
Ο καθηγητής είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ???? Το άκουσα κι αυτό... Ο καθηγητής είναι εκεί για να διδάξει. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Αν οι μαθητές ξυπνούσαν λίγο και τους τάραζαν στις καταλήψεις και τις αποχές θα βλέπαμε ποιος έχει το πάνω χέρι.

Κι αν δεν υπήρχαν καθηγητές να διδάξουν ή το έριχναν στις αποχές, η πλειονότητα των μη εχόντων θα μάζευε καρύδες και θα έπλενε παρμπρίζ στους δρόμους. :p

Συγκοινωνούντα δοχεία είναι αυτά...δεν πιστεύω σε ανωτερότητες με το στανιό, αλλά σε κερδισμένες. Η λεπτή όμως ισορροπία δεν επιτυγχάνεται πολλές φορές και με ευθύνη του μαθητή, που ως νέος Τσε θεωρεί πως έχει πιάσει τον Παπά από τα @@ (για να είμαι και κόσμιος) και μπορεί να παίζει σφαλιάρες με την καράφλα του καθηγητή του. Ο καθένας έχει το ρόλο του και είναι σαφώς οριοθετημένος, για να μην υπάχουν και παρεξηγήσεις.

Παράθεση
Το θέμα πάντως είναι ότι καταλήγεις (όπως ήμουν σίγουρος) στο ότι οι μαθητές πρέπει να υπακούουν τυφλά σε κάποιους κανόνες (άγραφους στην πλειοψηφεία τους), χωρίς να υπάρχει λογική εξήγηση. Μόνο "πρέπει" και "δεν κάνει"

Υπάρχει μια πολύ λογική εξήγηση. Δεν τους ανήκει αφενός ο χώρος για να διαμορφώνουν τους αποκλειστικά δικούς τους κανόνες και δεν θεωρούνται ικανοί ακόμα με βάση την ηλικία τους να αποφασίζουν για τα του εαυτού τους, χωρίς να πέφτει λόγος και σε κανέναν άλλο. Σε αυτή τη ζωή όλοι ανεξαιρέτως υπακούουν σε κανόνες γραπτούς ή άγραφους, από τη στιγμή που μιλάμε για οργανωμένα κοινωνικά σύνολα. Και τα "πρέπει" αυτά, άλλοτε είναι λογικά κι άλλοτε παράλογα. Δε θες να τα σεβαστείς; Μαγκιά σου...να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις και τις συνέπειες όμως, γιατί αντίδραση κι επανάσταση που αγνοεί τις επιπτώσεις ή γίνεται εκ του ασφαλούς (ο μπαμπάς θα τα βάλει από την τσέπη του κι όλα καλά), είναι εύκολη κι επιπόλαιη.

Χίλια μύρια σαθρά κι άσχημα έχει το σχολείο, δημόσιο κι ιδιωτικό...δε θα τα διορθώσουμε ανάγοντας το μαθητή σε master of the universe και στρώνοντάς του χαλί για να μας τιμήσει με την παρουσία του. Ούτε φυσικά προσφέροντάς του μισάωρη διέξοδο με Xbox κάθε 3λεπτου μαθήματος, για να μην τον πάρει ο Μορφέας.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/06, 03:13 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος Axlmaniac

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένα τρελό παιδί χαρά γεμάτο!!! (λέμε τώρα..)
    • Προφίλ
Πείτε μου εσείς πως ο Καθηγητής ακόμα και ο Διευθυντής του σχολείου απαιτούν
τον Σεβασμό από τους μαθητές την ώρα που οι ίδιοι δεν δείχνουν τον μικρότερο σεβασμό στους μαθητές
αλλά ούτε και μεταξύ τους υπάρχει σεβασμός και μπαίνουν στην τάξη και αρχίζει
να θάβει ο 'ενας τον άλλο στους μαθητές..... και μετά θέλουν σεβασμό αυτοί οι άνθρωποι;;; Χα!

Βεβαια δεν είναι όλοι ίδιοι αλλά φέτος είχα μεγάλο πρόβλημα με τους καθηγητές μου... >:(

Καλά να μου κάνουν παρατηρήσεις δν με ενοχλεί αλλά να με προσβάλουν σε όλη την τάξη δεν το ανέχομαι...
Εμένα με λένε Μυρτώ και μία καθηγήτρια(γκρρρ) επειδή δεν πρόσεχα στ μάθημα μου είπε το εξής:
"Κοιτα καμια φορά τόσο ωραία ονόματα να πέφτουν σε κάτι φάτσες..." >:( :o
Τι έχει η φάτσα μου δηλαδή;;;
Πείτε μου είναι συμπεριφορά καθηγήτριας πού θέλει να την σεβόμαστε αυτή?

Τα σχολεία είναι ένα ΜΠΆΧΑΛΟ!!! και οι καθηγητές κουφαλίτσες του κερατά!!!
ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΩ!!!!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Τι έχει η φάτσα μου δηλαδή;;;

Αν μπεις στον κόπο να δώσεις κανένα link με φωτογραφία σου, θα μπορέσω να απαντήσω με μεγαλύτερη ευκολία. Προς το παρόν, μονάχα τη φαντασία μου μπορώ να επιστρατεύσω και δε με βοηθάει αρκετά για να είμαι δίκαιως.  8)

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
    Σταματήστε να κοιτάτε το δάχτυλό σας.. με λίγα λόγια κάτι υπάρχει στην άκρη του.. με λίγα λόγια ξυπνήστε..

Μέχρις στιγμής τα παιδιά έχουν τοποθετηθεί πολύ σωστά. Σταματήστε να τα βάζετε συνεχώς με ό,τι σας την βαράει

και να αποδεσμεύεστε από την ουσία. Τι σημαίνει σέβομαι όποιον με σέβεται; Δηλαδή, αγαπώ όποιον με αγαπά και

βοηθάω όποιον με βοηθά μονάχα; Ο καθηγητής οφείλει να είναι πρόσωπο σεβαστό από όλους, ακόμη κι όταν

ο ίδιος δεν πληρεί τις προδιαγραφές για έναν σωστό εκπαιδευτικό. Εάν πραγματικά θέλεις να προχωρήσεις μπροστά

και να γίνεις άνθρωπος, όχι μόνο σε αυτόν δεν θα μασήσεις, αλλα και σε άλλους χίλιους τέτοιους. Αλλα βολεύετε

την συνείδησή σας, προτιμάτε να μην αγωνίζεστε για τα όνειρα και τα ιδανικά σας, αλλα για να μπορείτε να

κυκλοφορείτε με σκουλαρίκια και τρυπημένα τζιν.

    Όπως πολύ σωστά είπε η FSL, ο χώρος του σχολείου δεν είναι μπουζούκια ή καφετέρια. Ε, ρε βέργα που

χρειάζεστε... Παρ'όλα αυτά, θα ήθελα να σημειώσω πως το εκπαιδευτικό μας σύστημα δυστυχώς προσφέρει στείρα

μάθηση στους νέους, πολλές φορές χρησιμοποιεί αντιπαιδαγωγικές μεθόδους και εγκλωβίζει τον μαθητή ανάμεσα

στην προκατάληψη και τον κοινωνικό αποκλεισμό. Αν όμως είχαμε τα μυαλά στα κεφάλια μας, αυτή τη στιγμή ούτε

που θα συζητήσουμε ένα τέτοιο θέμα..
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/06, 08:50 από Μένια.. »
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Πίστευα πως δε θα χρειαζόταν να το πω αυτό μα εσάς τους "επαναστάτες" και τους φιλελεύθερους σας δικαιολογώ λόγω ηλικίας.
Όταν θα βγείτε να βρείτε δουλειά ελάτε να μου πείτε ποιος θα σας προσλάβει αν πάτε στη συνέντευξη με το αυτί πηνίο απ' τα σκουλαρίκια ή με το τσιγάρο στο χέρι.
Ας σοβαρευτούμε λίγο επιτέλους!Το σχολείο δεν είναι "ξενοδοχείο" να κάνετε ό,τι θέλετε.Αφού δεν ενοχλείτε κανέναν γιατί δεν κάνετε τα ίδια πράγματα σπίτι σας μπροστά στους γονείς σας?
Ειδικά σε σχολεία που προαυλίζονται γυμνάσιο με δημοτικο μαζί για παράδειγμα αν μη τι άλλο τι βλέπει ένα παιδάκι πρώτης δημοτικού? Κάποιον μεγαλύτερό του να καπνίζει.Ωραίο παράδειγμα.Και να σκεφτείς πως κάποιοι από σας ίσως διδάξουν μια μέρα.
Λυπάμαι τα παιδιά μου σ αυτή την περίπτωση.Είστε 16 χρονών και πιστεύετε πως είστε πάνω απ όλους και όλα γιατί τα έχετε έτοιμα.Γυρνάτε σπίτι και βρίσκετε το φαί έτοιμο να περιμένει.
Ελάτε να συζητήσουμε όταν θα πρέπει να ταίσετε εσείς τον εαυτό σας και μάλιστα κατάκοποι απ τη δουλειά.
Για όλα αυτά που διαμαρτύρεστε τι κάνετε?Υποτίθεται γι αυτό υπάρχουν τα μαθητικά συμβούλια.Κοίτα να δεις όμως που το μόνο που κάνουν τα 15μελή -τα 5μελή  είναι διακοσμητικά- είναι να κανονίζουν χοροεσπερίδες και την 5ήμερη.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/06, 08:14 από FSLunemployed »
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Δεχτηκα ενα προσωπικο μηνυμα και ειδα και μια αναφορα απο ατομα που παραπονιουνται για το συγκεκριμενο θεμα και καποιους χαρακτηρισμους που γραφτηκαν. Επειδη καποιοι προσπαθουν να συζητησουν και απ οτι ειδα το ξεκαθαρισμα θα τα κανει μπαχαλο, χαλαρωστε λιγο και επικεντρωθειτε στο ζουμι χωρις προσωπικες αναφορες.
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Αφού θέλετε να συζητηθεί αυτό το θέμα, να συζητήσουμε και όχι απλά να διαφωνούμε για χάριν διαφωνίας. Δλδ τι θέλετε ρε παιδιά με αυτό το θέμα? Να σας πούμε: Ναι έχετε δίκιο, οι καθηγητές είναι όλοι μουλάρια, άδικοι, έχετε εσείς απόλυτο δίκιο, κάντε το σχολείο ένα μπάχαλο, φορέστε από 10 σκουλαρίκια, καπνίστε όσο θέλετε όπου νάναι και να μη ξεχνάτε να φιλάτε το κορίτσι σας όποτε εσείς θελήσετε. Είναι σοβαρά πράγματα αυτά??

Δε θυμάμαι ποιος είπε ότι δεν πέρασε το 50% λόγω των άθλιων θεμάτων!!! Δλδ ρε φίλος εμείς που περάσαμε πριν από 10 τόσα χρόνια τις πανελλήνιες σου είπε κανείς ότι ήταν εύκολα? Σου είπε κανείς ότι τα θέματα δεν είχαν μέσα ασάφειες? Γιατί περάσαμε όμως? Επειδή βάλαμε το πωπουδάκι μας στη καρέκλα και λιώσαμε εκεί διαβάζοντας ώρες και μέρες ολόκληρες. Στην τελική να σας πω και κάτι άλλο? Τι τον νοιάζει τον καθηγητή σας αν περάσετε ή όχι? Αυτός μια χαρά βολεμένος είναι στη θέση του, παίρνει το μισθό του κάθε τέλος του μήνα και αν ο Πάνος Β και ο Χρήστος Τ είναι οι καλύτεροι μαθητές ή όχι, δεκάρα δεν δίνουν! Κανείς δεν σας είπε να είστε σαν καλόγεροι και καλόγριες στο σχολείο. Κανείς δεν σας είπε να κάθεστε και να δέχεστε τις ειρωνείες των καθηγητών σας χωρίς να αντιδράτε. Ολα όμως έχουν ένα μέτρο. Μέτρο έχει το διάβασμα, η αντίδραση, η βλακεία κλπ κλπ. Γιατί δλδ πρέπει να είναι τα 2 άκρα? Αν με προσβάλει ο καθηγητής ή θα το βουλώσω ή θα τον σπάσω στο ξύλο? Αυτές είναι οι μόνες λύσεις που έχετε στα χέρια σας?

Προσωπικά δεν είναι εναντίον ούτε του σκουλαρικιού ούτε του τσιγάρου, ούτε βέβαια και των φιλιών. Δεν πιστεύω ότι αλλάζουν αυτά τις επιδόσεις στο σχολείο. Να σημειώσω ότι όταν είχα πάρει το πτυχίο μου στο πανεπιστήμιο, ο πρώτος σε επίδοση φοιτητής με 9,4 παρακαλώ πτυχίο, ήταν γεμάτος σκουλαρίκια και τατουάζ. Τι θα πει, ότι δεν ήταν επιστήμονας?

Για να μη μακρυγορήσω άλλο, (πρέπει να πάμε και δουλειά  ;D ), η επανάσταση και η ελευθερία είναι θεμιτά αλλά εντός κάποιων ορίων. Μη ξεχνάτε ότι οι πράξεις όλες έχουν συνέπειες και αντίκτυπα. Πριν τις κάνετε, αναλογιστείτε ποιος βλάπτεται, συνήθως θα είστε μόνο εσείς οι χαμένοι.

Υπομονή, 2 χρονάκια να τελειώσετε το σχολείο και θα δείτε μετά τα "ωραία".  ;)

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Δεχτηκα ενα προσωπικο μηνυμα και ειδα και μια αναφορα απο ατομα που παραπονιουνται για το συγκεκριμενο θεμα και καποιους χαρακτηρισμους που γραφτηκαν. Επειδη καποιοι προσπαθουν να συζητησουν και απ οτι ειδα το ξεκαθαρισμα θα τα κανει μπαχαλο, χαλαρωστε λιγο και επικεντρωθειτε στο ζουμι χωρις προσωπικες αναφορες.

   Εκτιμώ την θέση σου ως συντονιστή και ως γραμμή ισορροπίας στην συζήτηση, όμως εάν κάποιοι είχαν να κάνουν παρατηρήσεις ή να φέρουν αντιρρήσεις, γιατί δεν εκφράστηκαν εδώ; Αναφέρθηκαν σε εσένα για να επιβάλεις την τάξη;
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/06, 09:07 από Μένια.. »
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Θα μπορούσα να γράψω πολλά αλλά δεν θα το κάνω..
Απλώς καταλάβετε, οπως το καταλαβα και εγώ τώρα που μπαίνω στα βαθιά, πως το σχολείο δεν υπάρχει μονο για να σε μαθαίνει τί ήταν η γαλλική επανάσταση ή οτι E=mc2...
Στόχος του επίσης ειναι η διαμόρφωση και η καλλιέργεια μιας προσωπικότητας η οποία θα είναι ικανή να ανταπεξέλθει στις συνθήκες της κοινωνίας αύριο...
Τώρα εκ τους ασφαλούς μια χαρά τα λέτε...και χαρτζιλικάκι βρίσκετε απο το μπαμπά και τις βόλτες σας όποτε θέλετε πάτε..μια χαρά...δεν σας κατηγορώ..και εγώ αυτό έκανα...σε 2-3 χρονάκια τα ξαναλέμε...
Οταν οι κανόνες του σχολείου λένε οτι δεν πρέπει να κάθεσαι με τα πόδια πάνω στο θρανίο αλλά να στεκεσαι αξιοπρεπώς δεν το λένε για βίτσιο...Τώρα όμως έχετε επιλογή να μην τους ακούσετε γιατί υπάρχει ο μπαμπάς και η μαμά απο πίσω..
Αν αύριο σου βάλει τέτοιους κανόνες ο προισταμενός σου και εχεις και μια οικογένεια να ταίσεις θα σας πώ εγώ κατα πόσο θα έχετε επιλογή να τους υπακούσετε ή όχι..
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Εγό πησταίβω οτι το μονο πράγμα που πρέπι να απαγορεφτή στα σχολία ίνε το μαθιμα αφου ίνε βλαβερο για την ηγία τον μαθητόν.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D......δασκαλε....εγραψες.....χαχαχαχχαχαα
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Εγό πησταίβω οτι το μονο πράγμα που πρέπι να απαγορεφτή στα σχολία ίνε το μαθιμα αφου ίνε βλαβερο για την ηγία τον μαθητόν.

Δάσκαλαι, λαθως τω αιγραψαις,  ;D

"εγο πισταιβο ωτοι τω μωνω πραγμα που πραιπη να απαγωραιφτι στα σχωλοια ινε τω μαθυμα αφου οινε βλαβαιρω γοια τυν ηγοια τον μαθυτον"

Φτου σου δάσκαλαι ισε ανωρθωγραφως  ;D ;D ;D ;D ;D :P

(πωπω έκανα πολλή ώρα να τα καταφέρω)  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Δεχτηκα ενα προσωπικο μηνυμα και ειδα και μια αναφορα απο ατομα που παραπονιουνται για το συγκεκριμενο θεμα και καποιους χαρακτηρισμους που γραφτηκαν. Επειδη καποιοι προσπαθουν να συζητησουν και απ οτι ειδα το ξεκαθαρισμα θα τα κανει μπαχαλο, χαλαρωστε λιγο και επικεντρωθειτε στο ζουμι χωρις προσωπικες αναφορες.

   Εκτιμώ την θέση σου ως συντονιστή και ως γραμμή ισορροπίας στην συζήτηση, όμως εάν κάποιοι είχαν να κάνουν παρατηρήσεις ή να φέρουν αντιρρήσεις, γιατί δεν εκφράστηκαν εδώ; Αναφέρθηκαν σε εσένα για να επιβάλεις την τάξη;
Σωστη η απορια αλλα α) σε θετει αυτοματως εκτος θεματος
                             β) εκφραζεται σε λαθος ατομο.
Εαν θελεις κατι αλλο σχετικο στειλε ενα πμ

Επιστροφη  στη συζητηση....

Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος marfy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κάπου αλλού...
    • Προφίλ
αφού δεν υπάρχει παιδεία, και κράτος πως να μην είναι τα σχολεία οπισθοδρομικά?

μου μυρίζει μεσαίωνας ή να πάω στον ωρυλά?????




τα πιο όμορφα πράγματα χάνονται γρήγορα,οι άνθρωποι,τα σύννεφα,το μελάνι στα ποιήματα<br />http://mikrivolta.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Μπορω να πω οτι οσα αναφερθηκαν απο τους "μεγαλυτερους" της παρεας με εκφραζουν!!Και σε τελικη αναλυση αν ο καθενας εκανε οτι ηθελε σ'αυτη την κοινωνια τοτε δε θα ζουσαμε σε μια οργανωμενη κοινωνια αλλα σ'ενα χαος.Και φυσικα απο αυτο δεν εξαιρουνται οι μαθητες και τα παιδια καθε ηλικιας.Και θα συμφωνησω με την FSL που με προλαβε.Αφου επιτρεπεται να καπνιζετε στα σχολεια και μια χαρα αρεσκεστε στο να καπνιζετε εκει και να αποτελειτε τους μαγκες του σχολειου σας και τους επαναστατες,γιατι δε πατε με το ιδιο νταιλικι και μαγκια να καπνισετε μπρος στους γονεις σας να δουμε τι θα γινει και τι θα πουνε??? ;D
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Επειδή έχουμε ξεφύγει τελείως...Δε είμαι από τα παιδιά που στέλνουν γράμμα στη στήλη schooligans και λένε ότι τα σχολεία είναι χάλια και είναι καιρός να τα γκρεμίσουμε και άλλες τέτοιες μαλ***ες. Με αυτά εγώ γελάω. Απλά αναφέρομαι στα λάθη των καθηγητών. Προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται. Αναφέρω περιστατικά από τα οποία μερικά έχουν γίνει στο σχολείο μου μερικά άλλα έχουν γίνει σε σχολεία των φίλων μου. Όταν όμως ο καθηγητής λέει σε ένα μαθητή 3 λεπτά πριν χτυπήσει το κουδούνι: Κατέβα ρε τάδε,και πάρε μου μια τυρόπιτα από το κυλικείο,και ο τάδε πάει και σκάει τα λάστιχα του αυτοκινήτου του συγκεκριμένου καθηγητή,δεν το θεωρώ και την καλύτερη ενέργεια,αλλά υπάρχει κάποιος λόγος να το κάνει.


Μερικοί από σας έχουν την τάση να ξεχειλώνουν τα πράγματα,και την τρίχα να την κάνουν τριχιά. Ξαναλέω ότι όσα λάθη κάνουν οι καθηγητές κάνουν και οι μαθητές,με τη διαφορά του ότι οι μαθητές υποτίθεται πως έχουν ένα ελαφρυντικό λόγου της ηλικίας τους.

Και πώς μπορεί να γίνεται το σχολείο το δεύτερο σπίτι σου που το λένε και χαίρονται κάτι καθηγητές και κάτι διευθυντές;; Στο σπίτι σου ζεις όπως γουστάρεις,κάτι ό,τι γουστάρεις,και ντύνεσαι όπως γουστάρεις. Το σχολείο ούτε είναι ούτε πρέπει να είναι το δεύτερο σπίτι του καθενός. Δεν ξέρω βέβαια και με ποια έννοια το εννοούν οι ίδιοι.

Α,και κάτι για τον Πάνο: Εντάξει ρε συ,δε χρειάζετε να το παίρνεις και τόσο πάνω σου επειδή είσαι καλός στο σχολείο. Είχες τον υψηλότερο βαθμό στην τάξη σου που άμα τον πω εδώ μέσα θα γελάνε όλοι. 
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/06, 11:06 από Garvin »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
11516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 14:11
από Xaris(πρωην Jizm)
16 Απαντήσεις
9249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/09, 02:05
από Fteo
13 Απαντήσεις
4249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/10, 09:47
από Guitarholic_punk
0 Απαντήσεις
1643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/11, 17:21
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
1468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 02:01
από Eagle Of Kamelot
1 Απαντήσεις
2058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/12, 13:05
από tsirigotis
13 Απαντήσεις
27693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 15:44
από saved
13 Απαντήσεις
8123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/16, 11:00
από talfarlow
1 Απαντήσεις
1045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/22, 01:31
από Xefos6
0 Απαντήσεις
34 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/24, 16:25
από Ioannis Anastassakis