Αποστολέας Θέμα: Ibanez Steve Vai 20th Anniversary!!απλά δείτε την...  (Αναγνώστηκε 5285 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Steve Vai 20th Anniversary!!απλά δείτε την...
« Απάντηση #1 στις: 04/07/08, 22:48 »
δεν ξερω αλλα μονο εμενα μου φαινονται κιτς οι κιθαρες του vai?

οι μονες που  μου αρεσουν ειναι η standard jem η λευκη και η floral που εχει βγαλει(καθως και η mirror)...κατι φουξια και πρασινοι φωσφοριζοντες μαγνητες μου σhκωνουν την τριχα καγκελο...(καθως και το χερουλι που τρυπαει το σωμα για να την κουβαλαει το παληκαρι να κανει και ψωνια στο σουπερμαρκετ...ελεος...ποιανου ιδεα ηταν αυτη....τι να πω...ευτυχως αυτο το συνηθισαμε με τα χρονια..φανταστειτε λεσπολ η φεντερ με τρυπα-χερουλι...χριστε μου κιθαρα ειναι και οχι τσαντακι να το κρατας στο δρομο...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ibanez Steve Vai 20th Anniversary!!απλά δείτε την...
« Απάντηση #2 στις: 04/07/08, 22:59 »
Ε του Σταυράκου του αρέσουν, και προφανώς αυτός τις λάνσαρε... Πέραν αυτού, η συγκεκριμένη έχει πολύ καιρό που βγήκε (αν θυμάμαι καλά ο Serviani την έχει καιρό και ως avatar). Εμένα πάλι μ'αρέσουν κάτι τέτοια ποζέρικα, αλλά η τιμή ενώ αρχικά ήταν αρκετά λιγότερη, τώρα πλέον είναι άστα... Άσε που αυτά τα ακρυλλικά σώματα δεν τα πολυεμπιστεύομαι...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Steve Vai 20th Anniversary!!απλά δείτε την...
« Απάντηση #3 στις: 05/07/08, 00:29 »
Χμμμμμ... Είμαι περίεργος να ακούσω ποια γνώμη έχουν για την κιθάρα αυτή οι υποστηρικτές της θεωρίας " τα ξύλα παίζουν το σημαντικότερο ρόλο στον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας"...

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Steve Vai 20th Anniversary!!απλά δείτε την...
« Απάντηση #4 στις: 05/07/08, 00:41 »
6000$ για μια κιθαρα απο pvc? Ε δε παμε καλα ωρε. Δεν μου φαινεται παραξενο που τελιωσε η δημοπρασια χωρις bidders. Και ναι δεν ειναι απλα λιγο κιτς, αλλα υπερβολικα μπορω να πω. Μονο τα χρυσα δοντια του λειπουν τωρα του Στηβιου για να ειναι ασορτι με το οργανο  :o

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ibanez Steve Vai 20th Anniversary!!απλά δείτε την...
« Απάντηση #5 στις: 05/07/08, 00:45 »
Γι'αυτό υπάρχουν δύο επιλογές στη σελίδα. Μια που λέει "buy" αν έχεις τα μπικικίνια, κι άλλη μια πάνω δεξιά με το "X" που κλείνει το παραθυράκι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Steve Vai 20th Anniversary!!απλά δείτε την...
« Απάντηση #6 στις: 05/07/08, 01:01 »
πάντως εγώ θα συμφωνήσω όσον αφορά το κιτς στις κιθάρες του steve.. δηλαδή πιστεύω χαλαρά πως αν οι μάγκας, φλωρινιώτης κ λεπα ήσαν κιθαρίστες κάθε μέρα θα τσακώνονταν με τον vai στην λαμπίρη για το ποιος αντιγράφει το στυλ(κιτσ) ποιου....!!!
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Steve Vai 20th Anniversary!!απλά δείτε την...
« Απάντηση #7 στις: 05/07/08, 02:01 »
H κιθάρα αυτή όντως δεν βγήκε στην παραγωγή τώρα πρόσφατα,παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στο NAMM 2007,ε ήθελαν να βγάλουν κάτι εκεντρικό για να γιορτάσουν τα 20 της χρόνια,και πιστεύω το πέτυχαν,όχι βέβαια ως κιθάρα αλλά ως έκθεμα,ούτε ο ίδιος ο Vai νομίζω την χρησιμοποιεί.

Εννοείται ότι είναι μια ποζεράδικη κιθάρα και μόνο,αλλά ρε παιδιά μην ξεχνάμε ποιόν αντιπροσωπεύει,τον master της κιθαριστικής ποζεριάς στις μέρες μας,ο οποίος εκτός απο πολύ καλός μουσικός και κιθαρίστας είναι και απίστευτος showman,και οι 2 φορές που τον είδα στα live του θα μου μείνουν πραγματικά αξέχαστες.

Τώρα για τιμές και τέτοια τι να σχολιάσουμε,ίσως να μη έπρεπε να βγεί καν σε μαζική παραγωγή,αν και σίγουρα θα βγήκε σε περιορισμένα κομάτια.Πάντως για όποιον το μαρούλι δεν είναι θέμα,ε θα διακοσμούσε τον τοίχο του εξαιρετικά!

Και μιας και μιλάμε για την κιθάρα του εξωγήινου και επειδή είμαι απο αυτούς τους κολλημένους που πιστεύουν ότι τα ξύλα παίζουν μεγάλο ρόλο,ότι και να τους κάνεις,και να τα χτίσεις ακόμα παραμένουν "ζωντανός οργανισμός",ας δούμε και ένα σχετικό βίντεο.


Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Steve Vai 20th Anniversary!!απλά δείτε την...
« Απάντηση #8 στις: 05/07/08, 02:20 »
6000$ και ολο αυτο επειδη ειναι η κιθαρα του Steve Vai. Δε λεω τρεφω μεγαλο σεβασμο αλλα η κιθαρα δεν αξιζει τα λεφτα της...

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Steve Vai 20th Anniversary!!απλά δείτε την...
« Απάντηση #9 στις: 05/07/08, 03:10 »
Είχα πάιξει λίγο με αυτήν τήν κιθάρα τη μέρα πού τήν είχανε φέρει στού Τρίμη, καθώς είχα πάει να παραγγείλω ένα SAT Pro για ένα projectάκι σε μία κατεστραμμένη GRX... Την είχα δεί στο internet και μου είχε τουλάχιστον κινήσει τήν περιέργεια. Τήν κοιτάω στα χέρια του Θάνου στο μαγαζί...

-!!!!! Αυτή είναι η...
-Ω, ναι, μόλις μας τήν φέρανε και τώρα τη σετάριζα!
-Μπορώ να τήν αγγίξω!
-Και δέν τήν κουμπώνεις καλύτερα να τήν ακούσεις;
[Μίνι διάλειμμα όπου ο Θωμάς - εγώ - προσπαθεί να αισθανθεί άν τα "απόρυφα του" έχουνε "βραχεί"]

Η συνέχεια..
Η πρώτη αίσθηση ήτανε η εξής. Μού εκανε αίσθηση το μεγάλο βάρος τής κιθάρας. Εκείνη τη στιγμή ένιωσα σάν 10-χρονος που κρατάει για πρώτη φορά άν μωρό στά χέρια του. Ζυγίζει περίπου 2.5-3 φορές μία κανονική RG, αρκετά πίο βαριά από μιά παλιά καλή Les Paul. Πολύ, μα πολύ στιβαρή κατασκευή.
Δέν παίζεις αυτή τήν κιθάρα όρθιος για παραπάνω από 10 λεπτά, σε πιάνει η μέση σου. Έχει ενδιαφέρον όμως το να βλέπεις όλα τα "μυστικα" σημεία στό σώμα τής κιθάρας.
Το γραφικό έχει τέτοιο "βάθος" που στο σκοτάδι με το λαμπάκι αναμμένο νομίζεις ότι κοιτάς τήν κιθάρα με X-Ray vision :P
Ο λαιμός είναι ονείρωξη, και μιλάμε για τήν καλύτερη δουλειά στά τάστα που έχω δεί ποτέ μου. Έτσι όπως πρέπει να είναι μία κιθάρα.
Αλλα φαντάστηκα ότι ένα "πλαστικό" σωμα.. τί ήχο μπορεί να έχει, ακόμα και με DiMarzio.

Ε, αυτό αλλάζει όταν τήν βάλεις σε έναν ενισχυτή η παίζεις ένα δυό αρπισμούς, και νιώσεις το ακρυλικό σώμα να δονείται με τόση ένταση αλλά με "σφιχτό" τρόπο πάνω σου και, μάλλον λόγω μάζας σώματος, να μήν "πεθαίνει"...

Όση ώρα άντεξα να τήν κρατάω, καί λόγω σόκ άν θέλετε, αλλα και λόγω τού ότι κρατάς μία κιθάρα αξίας 6,000 Ευρώ και όχι τήν τήν RG τών 500-600, ο ήχος τής ήτανε.. κάτι εντελώς διαφορετικό και περιέργως αναπάντεχα ζεστό(!!! να΄τη πάλι η LesPaul-ίλα!!), αλλά ποτε μα ποτέ δέν μπορουσε να γίνει κακόηχο. Έχει το snappyness πού έχει ένα alder σώμα, αλλά με sustain και βάθος πού παίρνεις από μία Les Paul. Η ρουφιάνα βγάζει ήχο Clapton μέχρι Becker, και στίς ενδιάμεσες θέσεις είναι καθαρή σάν πιάνο.
Κυριολεκτικά νιώθεις τήν κιθάρα να αντιδράει στήν παραμικρή πενιά με καταπληκτική παρουσία στόν ήχο. Τό όργανο συμμετέχει μαζί σου, δεν σε αφήνει απλά να το παίξεις, σου αφήνει τό ίδιο αίσθημα που σου αφήνει μία JEM σεταρισμένη σωστά, αυτό του ότι θα υπακούσει σε ότι τής πείς, αν ξέρεις να το κάνεις σωστά. Όλα αυτά σε έναν τρανζιστοράτο Ibanez πού έχει στην αίθουσα όμως, ε;

Δέν ξέρω άν θα μπορούσε κάποιος να αγοράσει κάτι τέτοιο και να το παίζει σε συναυλίες, αλλά παίζει τόσο αβίαστα καλά πού θα είναι κρίμα να μήν παίζονται! Απευθύνεται πιστεύω αποκλειστικά σε συλλέκτες. Η θήκη που τη συνοδεύει θέλει δύο άτομα να τήν κουβαλάνε, σχεδόν διπλάσια σε όγκο από τήν κανονική Prestige.

Και γενικά είναι μία κιθάρα που ποτέ δέν θέλω να αγοράσω ακόμα κι άν είχα τα λεφτά και τα έδινα με άνεση, γιατί απλά είναι too much to handle. Είναι υπερβολικά καλή για μένα, κατα κάποιο τρόπο.
Είναι σάν να προσπαθείς να κάνεις sex με τήν κ**λα εξωγήινη γκόμενα, αλλα να μήν μπορείς γτ πάντα θα ξέρεις οτί ότι και να κάνεις ποτέ δέν θα το κάνεις με το δικό της εξωγήινο τρόπο...

sick...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/07/08, 03:20 από Solstafir »

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: Ibanez Steve Vai 20th Anniversary!!απλά δείτε την...
« Απάντηση #10 στις: 05/07/08, 08:19 »
Μονο τα χρυσα δοντια του λειπουν τωρα του Στηβιου για να ειναι ασορτι με το οργανο  :o


Έγραψες .........  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Steve Vai 20th Anniversary!!απλά δείτε την...
« Απάντηση #11 στις: 05/07/08, 11:52 »
χαχα...ωραίος solstafir...μου άρεσε ο παραλληλισμός στο τέλος... ;D ;D

και ο Τρίμης 6000 την πούλαγε? Και την πούλησε τελικά?..

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Steve Vai 20th Anniversary!!απλά δείτε την...
« Απάντηση #12 στις: 05/07/08, 15:00 »
Πολύ αμφιβάλλω άν θα τήν πουλήσει, ειδικά άν αναλογιστέις οτι από εξωτερικό γλιτώνεις κανα δυό χιλιάρικα. 4900 στο thomann, 3500 από ebay.. Tην βάζει συχνά πυκνά στή βιτρίνα πάντως

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ibanez Steve Vai 20th Anniversary!!απλά δείτε την...
« Απάντηση #13 στις: 05/07/08, 21:45 »
Μπορει να μην αγοραζα ποτε αυτη την κιθαρα... Οφειλω ομως να παραδεχτω οτι ποτε δεν εχω χαζεψει τοσο πολυ με φωτογραφιες κιθαρας.. Ακρως εντυπωσιακες photos...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/05, 16:43
από Iroukos
6 Απαντήσεις
2817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/06, 17:45
από Μουσικόφιλη
11 Απαντήσεις
3546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/06, 23:40
από FAIRY-The return!
7 Απαντήσεις
3893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/07, 22:47
από Αύγουστος
ΔΕΙΤΕ ΤΟ!!!

Ξεκίνησε από gers Λοιπά

6 Απαντήσεις
3778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/07, 20:29
από gers
13 Απαντήσεις
6483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 22:27
από Solstafir
24 Απαντήσεις
7019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/11, 11:20
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/12, 17:07
από Snake_
0 Απαντήσεις
5351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/18, 14:05
από JAM pedals
2 Απαντήσεις
1067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/21, 13:36
από ΠΟΙΟΣ