Αποστολέας Θέμα: Ανακύκλωση  (Αναγνώστηκε 5639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ανακύκλωση
« στις: 19/06/08, 14:10 »
Κάνετε? Στη Γερμανία, αν δεν κάνεις ανακύκλωση, δε σου παίρνουν τα σκουπίδια... Ποιες συσκευασίες είναι ανακυκλώσιμες?
Γενικά μπορεί κάποιος να δώσει πληροφορίες σχετικά με την ανακύκλωση?

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #1 στις: 19/06/08, 14:14 »
Προσωπικα κανω γιατι ειμαι ευαιθητοποιημενη σχετικα με το περιβαλλον και την καταστροφη που υφισταται!Γενικα το εχω ψαξει και απο μονη μου και πιστευω οτι ειναι το ελαχιστο που μπορουμε να κανουμε ο καθενας μας χωριστα!Βεβαια δεν υπαρχει οφελος αμα κανουμε ανακυκλωση και μετα κανουμε αλλα τοσα και αναιρουμε το καλο που εχουμε κανει!
Ολα τα υλικα και οι συσκευασιες ανακυκλωνονται πλεον!Μπαταριες ανακυκλωνονται και ανακυκλωνω γιατι ειναι και ενα πολυ επικινδυνο προιον για να πεταξεις στο περιβαλλον,απο χαρτινες-πλαστικες-αλουμινενιες συσκευασιες,χαρτι.
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #2 στις: 19/06/08, 14:20 »
Πολύ χρήσιμο το topic νομίζω... Ξέρω αρκετό κόσμο που κάνει ανακύκλωση όπως η αδερφή μου και η αδερφή του φίλου μου (απο τα πολύ κοντινά μου πρόσωπα).. Δυστηχώς εμένα ο ρυθμός της ζωής μου είναι τόσο γρήγορος που έχω πρόβλημα "συντονισμού".... ::) Όταν είμαι σε σπίτι που κάνουν ανακύκλωση και θέλω να πετάξω κάτι,ΠΑΝΤΑ, ρωτάω σαν το τρίχρονο.... "Αυτό σε ποιόν κάδο πάει??? ???" "Και αυτό???" . Ίσως όμως θα ήταν καλύτερα αν κι εγώ, μέσα στους λίγους, ελλάτωνα λίγο τον ρυθμό μου και.... "συντονιζόμουν" με το θέμα της ανακύκλωσης.. ;)

Θα ήθελα κι εγώ να ενημερωθώ πάνω στο θέμα απο κάποιον πιο..... ενημερωμένο...

moonchild* με εντυπωσίασες!!! :)

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #3 στις: 19/06/08, 14:37 »
Πλέον, πετάω αρκετά μεγαλύτερο όγκο απορριμάτων στην ανακύκλωση, παρά στον συμβατικό κάδο.

Πάντως, κάτι είχε πάρει το αφτί μου, προ καιρού, για μία υπόθεση στη Θεσσαλονίκη, όπου οι Αρχές πετούσαν την ανακύκλωση στις χωματερές. Πραγματικά τραγικό, εάν ισχύει.

Για πληροφορίες:
www.anakyklosi.idx.gr
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #4 στις: 19/06/08, 14:40 »
Παιδια λογω φορτου εργασιας των εργαζομενων στην αποκομιδη και σας το λεω επειδη δουλευει οδηγος φιλος μου,πολλες φορες τα προς ανακυκλωση τα μαζευει η κανονικη σκουπιδιαρα μαζι με τα αλλα δυστυχως και εμεις οι μαλακες εχουμε τρεις ξεχωριστες σακκουλες για να τα στελνουμε χωριστα >:(

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #5 στις: 19/06/08, 15:18 »
Πραγματικα βλακεια αν γινεται οντως αυτο το πραγμα!Το εχω ακουσει κι εγω αυτο,αλλα θεωρησα οτι ισως ειναι δικαιολογια εκεινου που το ελεγε γιατι το χρησιμοποιησε ως δικαιολογια για να μη κανει ανακυκλωση!
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #6 στις: 19/06/08, 15:23 »
Πραγματικα βλακεια αν γινεται οντως αυτο το πραγμα!Το εχω ακουσει κι εγω αυτο,αλλα θεωρησα οτι ισως ειναι δικαιολογια εκεινου που το ελεγε γιατι το χρησιμοποιησε ως δικαιολογια για να μη κανει ανακυκλωση!
Δυστυχώς όχι...Εδώ στον Ν.Κόσμο είναι ο κανόνας... >:(
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #7 στις: 19/06/08, 20:15 »
Πραγματικα βλακεια αν γινεται οντως αυτο το πραγμα!Το εχω ακουσει κι εγω αυτο,αλλα θεωρησα οτι ισως ειναι δικαιολογια εκεινου που το ελεγε γιατι το χρησιμοποιησε ως δικαιολογια για να μη κανει ανακυκλωση!
Δυστυχώς όχι...Εδώ στον Ν.Κόσμο είναι ο κανόνας... >:(
Ακριβως!Στο Ν.Κοσμο αναφερομουν πριν,εκει κανει βαρδυα το φιλαρακι μου!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #8 στις: 19/06/08, 22:25 »
Πραγματικα βλακεια αν γινεται οντως αυτο το πραγμα!Το εχω ακουσει κι εγω αυτο,αλλα θεωρησα οτι ισως ειναι δικαιολογια εκεινου που το ελεγε γιατι το χρησιμοποιησε ως δικαιολογια για να μη κανει ανακυκλωση!
Δυστυχώς όχι...Εδώ στον Ν.Κόσμο είναι ο κανόνας... >:(

Αυτό που έχουμε στη πλατεία του ΙΚΑ, χθες ήταν τόσο φίσκα που πλέον τα ανακυκλώσιμα, ήταν παρατημένα απ'εξω. Το βάλαν που το βάλαν το μηχάνημα, αμα το αδειάζαν και τακτικά, καλά θα ήταν.. Και φυσικά να το αδειάζουν σωστά...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #9 στις: 19/06/08, 23:57 »
Αμ το άλλο? Τα διαχωριστικά στους 3πλούς κάδους ανακύκλωσης δε φτάνουν μέχρι πάνω, δηλαδή όταν γεμίζουν γίνεται ένας αχταρμάς εκεί μέσα... το γυαλί στο χαρτί, το μέταλλο στο γυαλί κτλ...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #10 στις: 20/06/08, 18:08 »
Εμεις τετοιους δεν εχουμε καθολου..εχουμε μονο κατι μπλε οπου ειναι και καλα για ολες τις συσκευασιες απο ολα τα υλικα..Και ρωταω εγω ο ασχετος..Καθεται μετα καποιος και τα διαλεγει? ???..Γιατι διαφορετικα για τι σοι ανακυκλωση μιλαμε? >:(
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #11 στις: 20/06/08, 18:16 »
Ξέρει κανείς τίποτα για το εργοστάσιο αυτόματης ανακύκλωσης ?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #12 στις: 20/06/08, 18:21 »
Εμεις τετοιους δεν εχουμε καθολου..
Ούτε εμείς (Περιστέρι), μόνο κέντρο έχω πετύχει τέτοιους..

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #13 στις: 20/06/08, 18:56 »
Ξέρει κανείς τίποτα για το εργοστάσιο αυτόματης ανακύκλωσης ?

Mιλάς γι' αυτό που σχεδιάζεται να λειτουργήσει? Γίνεται διαλογή δια χειρός του νωπού οργανικού κλάσματος (απορίματα κουζίνας), αυτόματη διαλογή  σίδερου και αλουμινίου, απόρριψη γυαλιού και άλλων αδρανών με κόσκινα, και τέλος μετατροπή του χαρτιού και πλαστικού στο καύσιμο RDF.To τελευταίο χρησιμοποιείται ως καύσιμο σε υψικάμινους και εφόσον δεν υπάρχει η κατάλληλη τεχνολογία για την καύση οι εκπομπές σε διοξίνες και φουράνια πιάνουν κόκκινο. Οπότε μην κάνετε τον κόπο να κόψετε το κάπνισμα όσοι μένετε κοντά σε τέτοιες βιομηχανίες. Έτσι κι αλλιώς από καρκίνο θα πάτε, γιατί να μην το ευχαριστηθείτε τουλάχιστον?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #14 στις: 20/06/08, 19:47 »
Για όποιον δεν το ξέρει, ας ρίξει μια ματιά κι εδώ http://www.electrocycle.gr/new/

Πριν αρκετό καιρό είχα δει ένα άρθρο στο 'Ε' για την ανακύκλωση συσκευών και ψάχνωντάς το λίγο παραπάνω κατέληξα εκεί. Τελικά είπα να το δοκιμάσω και όντως "δουλεύει" (τουλάχιστον εδώ στο Καλαμάκι)! Στα "συν" της υπόθεσης το γεγονός ότι έρχονται απ'το σπίτι σου οπότε δε χρειάζεται ν' ανησυχείς για το πώς θα χωρέσεις στο αυτοκίνητο τις παλιές σου οθόνες υπολογιστή, τηλεοράσεις, ραδιόφωνα, μίξερ, πλυντήρια κλπ κλπ :D (αν και δε νομίζω ότι έχουν πρόβλημα αν θέλεις να τα πας μόνος σου από κει κάποιες ορισμένες μέρες και ώρες φυσικά).

Παράθεση
Παιδια λογω φορτου εργασιας των εργαζομενων στην αποκομιδη και σας το λεω επειδη δουλευει οδηγος φιλος μου,πολλες φορες τα προς ανακυκλωση τα μαζευει η κανονικη σκουπιδιαρα μαζι με τα αλλα δυστυχως και εμεις οι μαλ**ες εχουμε τρεις ξεχωριστες σακκουλες για να τα στελνουμε χωριστα


Ρε παιδιά, πώς μπορεί να υπάρξει κάποια έγκυρη απάντηση σ'αυτό το θέμα; Για μένα είναι το πραγματικό κίνητρο για τις "τρεις σακούλες" γιατί αν ξέρεις ότι με ελάχιστο κόπο μπορείς να κάνεις κάτι καλό, πιστεύω ότι πολύ περισσότερος κόσμος θα φροντίσει να το ενσωματώσει στις συνήθειές του (ή μήπως όχι;  :-\)

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #15 στις: 20/06/08, 19:49 »
Παράθεση
Mιλάς γι' αυτό που σχεδιάζεται να λειτουργήσει? Γίνεται διαλογή δια χειρός του νωπού οργανικού κλάσματος (απορίματα κουζίνας), αυτόματη διαλογή  σίδερου και αλουμινίου, απόρριψη γυαλιού και άλλων αδρανών με κόσκινα, και τέλος μετατροπή του χαρτιού και πλαστικού στο καύσιμο RDF.To τελευταίο χρησιμοποιείται ως καύσιμο σε υψικάμινους και εφόσον δεν υπάρχει η κατάλληλη τεχνολογία για την καύση οι εκπομπές σε διοξίνες και φουράνια πιάνουν κόκκινο.
Ναι γι'αυτό μίλαγα. Μπορεί να αντικαταστήσει, πιστεύεις, την (όποια) ανακύκλωση γίνεται τώρα ?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #16 στις: 20/06/08, 21:43 »
Νομίζω πως απάντησα (έστω και με κάπως υπερβολικό τρόπο).

Κατ' αρχήν δεν γίνεται να αντικατασταθεί κάτι που δεν υπάρχει. Ύστερα είναι τουλάχιστον λυπηρό να προωθούνται, για πολλοστή φορά, αρχέγονες λύσεις οι οποίες έχουν δοκιμαστεί σε πιο προηγμένα κράτη από εμάς και απέτυχαν. Λέτε να είναι χαζοί οι Αυστριακοί ή οι Φιλανδοί που έχουν το σύστημα διαλογής στην πηγή και ανακυκλώνουν το 60% των απορριμάτων τους?

Με την ενεργιακή κρίση που υπάρχει η καλύτερη λύση θα ήταν, κατά την γνώμη μου, η τεχνολογία μετατροπής των απορριμάτων (κάθε μορφής οργανικών) σε πετρέλαιο, αλλά αυτή η λύση απαιτεί πολιτική βούληση, όραμα και τσαγανό που όπως φαίνεται δεν υπάρχει.

Όλα τα άλλα που γίνονται και πριμοδοτούνται θυμίζουν το ανέκδοτο που καταλήγει: "Δεν γ**άς που δεν γ**άς, δεν πας για ψάρεμα?"

Κατά τα άλλα έχω την σιγουριά ότι οι συμπολίτες μου είναι ώριμοι για τα πάντα, αρκεί να τους δωθούν ερεθίσματα και παραδείγματα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #17 στις: 20/06/08, 21:47 »
Άρα λοιπόν, καλά κατάλαβα οτι στραβά αρμενίζουμε....
Ευχαριστώ παπ.

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #18 στις: 20/06/08, 22:06 »
Για όποιον δεν το ξέρει, ας ρίξει μια ματιά κι εδώ http://www.electrocycle.gr/new/

Πριν αρκετό καιρό είχα δει ένα άρθρο στο 'Ε' για την ανακύκλωση συσκευών και ψάχνωντάς το λίγο παραπάνω κατέληξα εκεί. Τελικά είπα να το δοκιμάσω και όντως "δουλεύει" (τουλάχιστον εδώ στο Καλαμάκι)! Στα "συν" της υπόθεσης το γεγονός ότι έρχονται απ'το σπίτι σου οπότε δε χρειάζεται ν' ανησυχείς για το πώς θα χωρέσεις στο αυτοκίνητο τις παλιές σου οθόνες υπολογιστή, τηλεοράσεις, ραδιόφωνα, μίξερ, πλυντήρια κλπ κλπ :D (αν και δε νομίζω ότι έχουν πρόβλημα αν θέλεις να τα πας μόνος σου από κει κάποιες ορισμένες μέρες και ώρες φυσικά).

Παράθεση
Παιδια λογω φορτου εργασιας των εργαζομενων στην αποκομιδη και σας το λεω επειδη δουλευει οδηγος φιλος μου,πολλες φορες τα προς ανακυκλωση τα μαζευει η κανονικη σκουπιδιαρα μαζι με τα αλλα δυστυχως και εμεις οι μαλ**ες εχουμε τρεις ξεχωριστες σακκουλες για να τα στελνουμε χωριστα


Ρε παιδιά, πώς μπορεί να υπάρξει κάποια έγκυρη απάντηση σ'αυτό το θέμα; Για μένα είναι το πραγματικό κίνητρο για τις "τρεις σακούλες" γιατί αν ξέρεις ότι με ελάχιστο κόπο μπορείς να κάνεις κάτι καλό, πιστεύω ότι πολύ περισσότερος κόσμος θα φροντίσει να το ενσωματώσει στις συνήθειές του (ή μήπως όχι;  :-\)

Τι εγκυρη απαντηση να υπαρξει μεσα απο το νετ ρε συ;
Για την εναλλακτικη μορφη ανακυκλωσης εγραψε πολυ σωστα ο παππους.
Για την αποκομιδη σου εγραψα εγω και ο Μακ που το ξερουμε απο τα μεσα ή μαλλον το εχουμε δει με τα ιδια μας τα ματια.

Αποσυνδεδεμένος trelakis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #19 στις: 21/06/08, 13:08 »
Παράθεση
Τι εγκυρη απαντηση να υπαρξει μεσα απο το νετ ρε συ;
Για την εναλλακτικη μορφη ανακυκλωσης εγραψε πολυ σωστα ο παππους.
Για την αποκομιδη σου εγραψα εγω και ο Μακ που το ξερουμε απο τα μεσα ή μαλλον το εχουμε δει με τα ιδια μας τα ματια.

Εντάξει...δεν εννοούσα μόνο μέσω νετ. Ούτε λέω ότι δεν πιστεύω πως ισχύει αυτό με την αποκομιδή. Απλά ήθελα να πω ότι με το να μην ξέρεις με σιγουριά ότι όντως "κάνεις κάτι" όταν επιλέγεις να κάνεις ανακύκλωση, δε νομίζω ότι θα επιλέξεις τελικά να την κάνεις. Κοινώς...

Παράθεση
οι συμπολίτες μου είναι ώριμοι για τα πάντα, αρκεί να τους δωθούν ερεθίσματα και παραδείγματα.




Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανακύκλωση
« Απάντηση #20 στις: 27/06/08, 10:32 »
στην ανακυκλωση ενα περιεργο θεμα ειναι το τετρα πακ...νομιζω πως εχει να κανει με συμβασεις του δημου για το πως θα ανακυκλωνεται...σε μερικους δημους πχ πετιεται μαζι με το γυαλι σε αλλους μονο του
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/09, 17:53
από Fteo