Αποστολέας Θέμα: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο  (Αναγνώστηκε 20599 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #25 στις: 18/07/18, 19:56 »
Το ροντ εκανε αλλαγες στα ταστα μεχρι τη μεση της ταστιερας. Το εγερα σε σημειο οπου ολα τα αρχικα ηταν σε απολυτη ευθια. Το θεμα ειναι οτι στο κεντρο αρκετα ταστα δεν παταγαν καθολου ουτε στο τεστ με τη χορδη ουτε με το χαρακα

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #26 στις: 18/07/18, 20:00 »
Παιδια δε ξερω αν φαινεται στη photo . Απλα λογο το οτι ειναι καινουρια κιθαρα κ με μετρο συγκρισης μια σαμικ 250 ευρο κ μια επιφονε που εχω θεωρω οτι η ισια ταστιερα ειναι στανταρ

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #27 στις: 18/07/18, 20:07 »
Στο κεντρο της ταστιερας δεν γινοταν να ακουμπαει τα ταστα οτι και να εκανα στο rod.
σφίγκοντας το truss rod σε κάποια φάση πρεπει το relief να γίνεται bow down, δηλ με το τεστ του 1ου/24ου τάστου θα πρέπει η χορδή να ακουμπάει στο 9/10ο τάστο. (προς το παρόν άσε τα τάστα απο 15->24)
Αν δεν μας έχει ξεφύγει κάτι, η κιθάρα σου έχει πρόβλημα. Να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, ή τουλάχιστον αντικατάσταση.
πόσο είναι το ελάχιστο relief που πέτυχες?? τι θα γίνει αν βάλεις ας πούμε 13άρες σε standard tuning??? γνώμμη μου η κιθάρα έχει πρόβλημα, Αν σφίγοντας όσο πάει παίρνεις αυτο που βλέπουμε στην φωτο τότε έχει πρόβλημα...
για μένα ... ΠΟΤΕ ξανα αγορά online...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/18, 20:10 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #28 στις: 18/07/18, 20:13 »
Οχι δεν ακουμπουσε με τπτ. Μια πενα 0,5 mm περναγε πανω απο αρκετα ταστα μετα το 8-12 περιπου. Στο τηλ που ειχα με το καταστημα μου ειπαν οτι μια καμπυλη η κυρτοτητα δικαιολογειται
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/18, 20:15 από bc poor »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #29 στις: 18/07/18, 20:16 »
Οχι δεν ακουμπουσε νε τπτ. Μια πενα 0,5 mm περναγε πανω απο αρκετα ταστα μετα το 8-12 περιπου
λοιπόν φίλε μου BC Poor, αν υποθέσουμε οτι δεν έχεις κάνει ΚΑΜΙΑ φθορά στην κιθάρα (δυστυχως είναι απαραίτητο), τότε ΟΛΗ η νομοθεσία είναι υπερ σου!!!έχω και ινφο, και σελίδες, και ότι θες για να το διεκδικίσεις .... δεν τους συμφέρει να τους πας δικαστικά... το δίκιο είναι με το μέρος σου!!!
να στην αλλάξουν! με μια ΚΑΛΗ

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #30 στις: 18/07/18, 21:01 »
Το ροντ εκανε αλλαγες στα ταστα μεχρι τη μεση της ταστιερας. Το εγερα σε σημειο οπου ολα τα αρχικα ηταν σε απολυτη ευθια. Το θεμα ειναι οτι στο κεντρο αρκετα ταστα δεν παταγαν καθολου ουτε στο τεστ με τη χορδη ουτε με το χαρακα
Καποτάστο στο πρώτο τάστο και τσεκάρισμα πατώντας το τελευταίο.Μπορεί να έρθει ίσια; Ή τέλος πάντων, σχετικά ίσια; Δεν κατάλαβα αν το έκανες αυτό...

Εγώ με τη φώτο δε μπορώ να καταλάβω κάτι έτσι. Μπορεί απλά να θέλει κατέβασμα η γέφυρα ή σιμ στο μπράτσο.Και μπορεί να έχει πρόβλημα το μπράτσο ή ότι άλλο...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/18, 21:03 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #31 στις: 18/07/18, 21:33 »
Και βεβαια το δοκιμασα. Παιδια θα τη δουν αυριο που θα ειναι στα χερια τους η κιθαρα. Εγω με βαση αυτα που ηξερα απο τα 20 χρονια στο αντικειμενο (service κανω μονος μου) και μιας και εχω φτιαξει και μια  κιθαρα  ( η ταστιερα ηταν......  :p δεν ειμαι μαστορι τελος παντων) η συγκεκριμενη ταστιερα γερνει καπως απο το neck joint. Παντως το υπολοιπο οργανο και η εξυπηρετηση εως τωρα απο το καταστημα ειναι μια χαρα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #32 στις: 18/07/18, 21:41 »
Αρχικά, εγώ μίλησα για δωρεάν setup, λόγω του ότι είναι εκθεσιακό μοντέλο.

Δεύτερον. Όταν λες κλίση? Μπορείς να το ζωγραφίσεις ή περιγράψεις ή βρεις μια εικόνα από το ίντερνετ για να καταλάβουμε? Γιατί, φυσιολογικά, οι ταστιέρες έχουν μια ελάχιστη κούρμπα προς τα μέσα. Δεν είναι ολόισιες. Βέβαια, με το πείραγμα του truss rod αυτό θα έπρεπε να αλλάζει αλλά ελπίζω να περιμένεις τουλάχιστον κανά τέταρτο πριν ψάξεις για διαφορές.

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #33 στις: 18/07/18, 22:17 »
Λοιπον θα προσπαθησω να το περιγραψω οσο πιο καλα μπορω. Πες οτι η κιθαρα ειναι κατω (ξαπλα δλδ)με το μπροστινο της μερος προς τα πανω.Οπως ξεκινα η ταστιερα απο το σωμα για καποια ταστα ειναι τελιως ισια και δεν εχει κανενα προβλημα. Στο 16 ταστο ( χοντρικα) η ταστιερα κανει σα να σηκωνεται λιγο προς τα πανω για διαστημα 2 ταστων περιπου , παιρνει δλδ αλλη κλιση και μετα συνεχιζει παλι ισια στη καινουρια της πλεον ευθεια. Διαπιστωσα το προβημα οπτικα και προσπαθησα με το trust rod να το διορθωσω παρατηρωντας τις αλλαγες οπτικα αλλα και με ενα μακρη μεταλλικο χαρακα. Οσες αλλαγες εκανα με αυτο το τροπο δεν επηρεαζαν καθολου το σημειο που ειχε το συγκεκριμενο προβλημα αλλα δημιουργουσε προβλημα στα αλλα ταστα ( τα πρωτα δλδ) . ποιο απλα αν αυτο το προβλημα ηταν στη μεση της ταστιερας το trust rod κατι θα εκανε. Μαλλον καπου εκει ξεκιναει το rod απο κατω γιαυτο και δεν μπορει να την σηκωσει στο σημειο που κανει την καμπυλη .  ελπιζω να βοηθησα

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #34 στις: 18/07/18, 22:23 »
Καπως ετσι και η κλιση αρχιζει απο το 15-16 καπου εκει

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #35 στις: 18/07/18, 22:38 »
Να σημειωσω οτι προσπαθησα να κουρδισω σε drop D αλλα ματαια μιας και εβρισκαν ολα μα ολα τα ταστα και κυριολεκτω. Ισως να ηθελε καποιο κολπακι βεβαια γιατι το tention του floyd rose ηταν μια χαρα σε Ε κουρδιμα με λιγο buzz στην 6η απο το 15 και μετα. Τοτε ειδα κ την κλιση στη ταστιερα . οχι πιο πριν διοτι ο ενθουσιασμος μου ηταν μεγαλος μιας κ η κιθαρα ειναι πανεμορφη
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/18, 22:39 από bc poor »

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #36 στις: 18/07/18, 22:45 »
Καλύτερα δώστη σε κάποιον μάστορα να στη φτιάξει. Δεν θα πάρει πολλά και δεν θα στα κάνει μαντάρα! Μην την παιδεύεις άδικα.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #37 στις: 18/07/18, 22:47 »
Το ροντ εκανε αλλαγες στα ταστα μεχρι τη μεση της ταστιερας. Το εγερα σε σημειο οπου ολα τα αρχικα ηταν σε απολυτη ευθια. Το θεμα ειναι οτι στο κεντρο αρκετα ταστα δεν παταγαν καθολου ουτε στο τεστ με τη χορδη ουτε με το χαρακα

Καποτάστο στο πρώτο τάστο και τσεκάρισμα πατώντας το τελευταίο.Μπορεί να έρθει ίσια; Ή τέλος πάντων, σχετικά ίσια; Δεν κατάλαβα αν το έκανες αυτό...
Και βεβαια το δοκιμασα.

Kαι; Ισιωσε όλη εκτός από το 15ο-16ο-17ο τάστο;Ηταν ίσια δηλαδή από το 2-14 και 18-τέλος εκτός από τα 3 προβληματικά τάστα;Ή δεν ίσιωσε καν;
Δεν έχω καταλάβει αν το πρόβλημα είναι ότι δεν έρχεται το μπράτσο γενικά, ή μόνο σε αυτά τα τάστα.
Το truss rod φέρνει γενικά το τοξοειδές του μπράτσου. Πιάνει κάπου στο πρώτο τάστο και αρκετά πριν το τελευταίο, οπότε σε αυτά δεν επιδρά ιδιαίτερα.

Δεν είναι απίθανο να έχει πρόβλημα, αλλά δεν έχω καταλάβει αν το truss-rod κάνει δουλειά, αλλάζει δηλαδή το τοξοειδές, ή δεν δουλεύει...

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #38 στις: 18/07/18, 22:53 »
Το trust rod δεν την εφερε στα ισια. Ισως εγω εκφραστηκα λαθος. Ισα ισα χαλασε τα υπολοιπα πριν απο αυτα που ξεκινα το προβλημα. Γιαυτο το εφερα στο σημειο που ηταν πρωτα. Δλδ δουλευει το ροντ αλλα εκει που πρεπει να γινει η δουλεια ειναι εκτος των οριων του

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #39 στις: 18/07/18, 23:04 »
Μηπως ειναι ανεκτο σαν ελλατωμα? Δλδ υπαρχει περιπτωση να μη με καλυπτει καν η εγγυηση διοτι απλα μερικες φορες τυχαινει? Μιας κ με αρκετο αction ( σηκωμενος δλδ o floyd και εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι :p) η κιθαρα παιζει . δυστηχως δεν την εχω εδω για να το μετρουσα. Επισης να αναφερω οτιτο χρωμα εχει φυγει λιγο στις 2 απο τις 3 βιδουλες του καπακιου του trust και οτι εχω αλλαξει την κλιση στα 2 απο τα 3 ελατηρια του floyd γιατι ηταν χιαστι και μου φαινοταν οτι τραβουσε πολυ.σε καμια περιπτωση δεν το καταχραστηκα (το floyd) μιας κ την αγορασα με floyd rose γιατι απλα δεν εχω και μου φαινεται πιο και γ**ω
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/18, 23:05 από bc poor »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #40 στις: 18/07/18, 23:27 »
Αν έχω καταλάβει καλά, σε κάποιο σημείο ενώ όλη η ταστιέρα είναι ίσια, εκεί σηκώνονται κάποια τάστα.Είτε γιατί είναι τα τάστα πιο ψηλά, είτε γιατί είναι φλατ όλο το μπράτσο.Σε κάθε περίπτωση, αυτό δεν έπρεπε να γίνεται.
Άλλο να είναι κακοσεταρισμένη (ψηλό action, λάθος truss rod, άντε ας πούμε και κακοκομένο nut), κι άλλο να εξέχει κάτι που δεν πρέπει...

Στην πραγματικότητα βέβαια, η εμπειρία μου έδειξε ότι η πιο "ακριβή" μου κιθάρα, μια Ibanez RG370DXZ, είχε 2 τάστα αρκετά πιο ψηλά.Τα έφερα ίσια και όλα κομπλέ.
Μπορούσα να τη γυρίσω πίσω, καθώς αυτό είναι κατασκευαστικό πρόβλημα, κι όχι θέμα setup με την απλή έννοια. Ένας μάστορας γενικά πάντως τα φτιάχνει.
Και γενικά μιλώντας, μέχρι να αποκτήσει ο οποιοσδήποτε την όποια εμπειρία, καλό είναι να πηγαίνει πρώτα σε ένα μάστορα, περισσότερο για να του επιβεβαιώσει ή όχι το πρόβλημα, χωρίς απαραίτητα να το λύσει.
Το 90% των προβλημάτων λύνεται εύκολα, και μιλάω γενικά τώρα, αλλά τελικά στη ζωή είδα ότι ισχύει παντού :)Το βιώνω καθημερινά. Προβλήματα που μπορεί να είχαν λυθεί, πολλαπλασιάζονται από λάθος εκτίμηση του "χρήστη". Από ανθρώπινες σχέσεις, μέχρι πυρηνική φυσική...
Ε, στην κιθάρα θα κολλήσουμε;

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #41 στις: 19/07/18, 00:04 »
Μπορει και να εχεις δικιο φιλε. Δε λεω οτι ειμαι παντα σωστος, μπορει να ειμαι εγω λαθος μιας και γινομαι υπερβολικος μερικες φορες και το ξερω. Θελω καποια πραγματα.. τουλαχιστον αυτα που πρεπει (κατ εμε με βαση αυτα που εχω δει) να ειναι στην εντελεια, γιαυτο και ρωτησα μηπως μια ταστιερα νοειται να ειναι κ σκευρωμενη απο τη μανα της διχως δυνατοτητα επαναφορας απο σενα, εμενα, γενικα οποιονδηποτε χωρις εξειδικευμενες γνωσεις τεχνικου.

εφτιαξα ενα διαγραμμα για να καταλαβουν οσοι δεν καταλαβαν

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #42 στις: 19/07/18, 00:07 »
Μπορει και να εχεις δικιο φιλε. Δε λεω οτι ειμαι παντα σωστος, μπορει να ειμαι εγω λαθος μιας και γινομαι υπερβολικος μερικες φορες και το ξερω. Θελω καποια πραγματα.. τουλαχιστον αυτα που πρεπει (κατ εμε με βαση αυτα που εχω δει) να ειναι στην εντελεια, γιαυτο και ρωτησα μηπως μια ταστιερα νοειται να ειναι κ σκευρωμενη απο τη μανα της διχως δυνατοτητα επαναφορας απο σενα, εμενα, γενικα οποιονδηποτε χωρις εξειδικευμενες γνωσεις τεχνικου.
Δεν είπα ότι δεν είσαι σωστός... Ούτε ότι η κιθάρα δεν έχει πρόβλημα...Απλά προσπαθούμε να μαζέψουμε όσο πιο πολλές πληροφορίες, αφού την κιθάρα δεν την έχουμε εδώ για να κάνουμε διάγνωση :)

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #43 στις: 19/07/18, 00:18 »

Νομιζω αν την πηγαινα σε ενα τεχνικο θα μου ελεγε : πρεπει να βγουν τα τελευταια ταστα, να ξυθει η ταστιερα για να ερθει στην ευθια με την υπολοιπη και στη συνεχεια να μπουν παλι ταστα.. προσωπικα πιστευω οτι μπορει μετα η κιθαρα na ειχε ολοισια ταστιερα και να επαιζε και πολυ καλυτερα  κ απο εργοστασιακη αλλα ολο και κατι θα φαινοταν απο εργασιες και θα ξενερωνα (πχ το ασπρο finish γυρο απο την ταστιερα θα ειχε κλιση. Εχω δει και κατι κολπακια με θερμοτητα πανω στη ταστιερα και με καποια πιεση ισως και να ερχοταν στα ισια της (μονιμα?) .. Δε ξερω το κοστος απο αυτα αλλα φανταζομαι πολλα που δεν τα εχω κιολλας. Μπορει να την ισιωνε και με ξεματιασμα δε ξερω :D  Γιαυτο ρωταω και εσας κ το μαγαζι που την αγορασα. Αν δε βγαλω ακρη και την παντρευτω ετσι ... ναι καποια στιγμη θα το φαει το χειρουργειο
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/18, 01:01 από bc poor »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #44 στις: 19/07/18, 09:27 »
φίλε BC Poor, καταρχήν φαίνεται ότι έχεις μια χαρά εμπειρία απο σεταπ (20 χρονάκια δεν τα λές λίγα!), αν το ειχες πει θα είχαμε γλυτώσει χρόνο.
Το σχεδιαγραμματάκι που έκανες τα λέει όλα, δεν χρειάζεται παραπάνω ανάλυση, ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ή ΑΛΛΑΓΗ. Μην ξοδέψεις χρήματα (> 100 ευρώ) για μια κιθάρα των 300 ευρώ. Δεν αξίζει.

Μια (φθηνή κιθάρα όπως και να το κάνουμε) των 300 ευρώ μπορεί να έχει :
- τραχιά τάστα- ανομιόμορφα τάστα
- ίσως κάποιες μικρες ατέλειες στην ευθυγράμμιση χορδών μαγνητών
- ίσως κάποιες ατέλειες στο χρώμα
αλλά ΕΠΟΥΔΕΝΙ πρόβλημα σαν αυτό που περιέγραψες. Το μπράτσο (ακα μανίκι - ακα λαιμός) είναι το Α-Ψ στην κιθάρα (το Ω είναι όλα τα υπόλοιπα).Ελπίζω να δεχθούν αλλαγή, είμαστε μαζί σου σε ότι χρειαστεί !!
BTW
μεταξύ μας, μπορεί την ζημιά να την κάνει και κάποιο απαράδεκτο shim απο το εργοστάσιο ή που έβαλε κάποιος άσχετος... αλλά ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ προς το παρόν, μην αξίξεις καν το συγκεκριμένο σημείο με εργαλεία.... παθώς και μαθώς  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/18, 09:31 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #45 στις: 19/07/18, 10:30 »
Αντε τυχαιρουλη...Θα την επιστερεψεις και θα παρεις ενα μπασακι να βγαζεις γουστα..ποιος στην χαρη σου.. ;D ;D ;D ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #46 στις: 19/07/18, 11:16 »
 Σε καποιο ταστο κοντα στο σημειο που αρχιζει η κλιση (15 αν θυμαμαι καλα), το ταστο ειναι παραμορφομενο απο τη κατω του μερια . θα μου πειτε πως το ειδα.. Ειναι λιγο σηκωμενο και σαν να εχει κοπει στο κεντρο λιγακι (στο σημειο αυτο χωρουσε λιγακι το νυχι μου να φανταστειτε.) Δεν ειναι ακριβως μια ομιομορφη κκαμπυλη οπως τα υπολοιπα..ολα αυτα στην πλευρα που " ακουμπα" την ταστιερα. Δεξια αριστερα πανω ειναι ολα οκ μιας κ εχει φαγωθει λογικα για να ταιριαζει με τα γυρο του. Δε ξερω αν ειναι συμπτωση η εχει μπει χερι στη ταστιερα .. Αλλα εγω απο οσο την προσεξα δε μου φανηκε κατι υποπτο, εκτος και αν ειναι τοσο καλα τα μαστορια που κρυβουν τα παντα. Αλλα μετα θα αφηναν σταβη την ταστιερα η ενα ταστο με τετοια χαλια? Δεν βγαζει λογικη. Μαλλον εργοστασιακο λαθος ειναι, η λαθος αποθηκευση η στεγνωσε η καημενη.
Ασχετο αλλα παιδια το floyd rose eειναι ταλαιπωρια. Tune o matic  αλλη φορα

Saved Μπασο??? Παλαβωσες??? :D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #47 στις: 19/07/18, 11:49 »
@bc poor
Αθήνα μένεις;

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #48 στις: 19/07/18, 12:13 »
Σε καποιο ταστο κοντα στο σημειο που αρχιζει η κλιση (15 αν θυμαμαι καλα), το ταστο ειναι παραμορφομενο απο τη κατω του μερια . θα μου πειτε πως το ειδα.. Ειναι λιγο σηκωμενο και σαν να εχει κοπει στο κεντρο λιγακι (στο σημειο αυτο χωρουσε λιγακι το νυχι μου να φανταστειτε.) Δεν ειναι ακριβως μια ομιομορφη κκαμπυλη οπως τα υπολοιπα..ολα αυτα στην πλευρα που " ακουμπα" την ταστιερα. Δεξια αριστερα πανω ειναι ολα οκ μιας κ εχει φαγωθει λογικα για να ταιριαζει με τα γυρο του. Δε ξερω αν ειναι συμπτωση η εχει μπει χερι στη ταστιερα .. Αλλα εγω απο οσο την προσεξα δε μου φανηκε κατι υποπτο, εκτος και αν ειναι τοσο καλα τα μαστορια που κρυβουν τα παντα. Αλλα μετα θα αφηναν σταβη την ταστιερα η ενα ταστο με τετοια χαλια? Δεν βγαζει λογικη. Μαλλον εργοστασιακο λαθος ειναι, η λαθος αποθηκευση η στεγνωσε η καημενη.
Ασχετο αλλα παιδια το floyd rose eειναι ταλαιπωρια. Tune o matic  αλλη φορα

Saved Μπασο??? Παλαβωσες??? :D
Είπες οτι ταστάρει απο το 15 και δεξιά, έτσι δεν είναι?
χμμμ
προσπάθησες να δοκιμάσεις με ένα "fret rocker" να δεις αν έχεις κάποιο τάστο ψηλότερο ή χαμηλότερο απο τα υπόλοιπα?
όλα αυτα τους τα είπες του αρμάου??

Αποσυνδεδεμένος bc poor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για εκθεσιακό μοντέλο
« Απάντηση #49 στις: 19/07/18, 12:16 »
Λοιπον παιδια μιλισα με το καταστημα. Η κιθαρα μου ειπαν ειναι κομπλε κ οτι ειναι φυσικο να εχει μια κλιση.  Το 0,1 relief του φανικε υπερβολικο αν κ μου ειπε μπορει να την φερει εκει (0,1) εγω διαφωνησα διοτι το προβλημα κατ εμε ειναι αλλου. Αλλη αμεσα δε μπορει να μου παραγγειλει οποτε συμφωνησαμε να μου επιστρεψει τα χρηματα. Ρωτησα για την js22 που ειναι ιδια αλλα δηχως floyd rose και μου ειπε οτι κ αυτης η ταστιερα ειναι ιδια. Εχει δλδ μια μικρη κλιση. Οπως κ σε ολες τις jackson. Ειναι φυσικο δλδ διοτι αλλιως τριζει η ταστιερα .. Ισχυει?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/07, 22:47
από Jezus
43 Απαντήσεις
17808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 01:39
από fanhs
5 Απαντήσεις
3434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 10:46
από mace
1 Απαντήσεις
2326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 19:48
από drakoumel
7 Απαντήσεις
3550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 00:52
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 21:53
από Jezus
43 Απαντήσεις
13064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/09, 09:04
από Κ.Dee
9 Απαντήσεις
3351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 07:52
από Gabriel6th
12 Απαντήσεις
6015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/12, 02:09
από nikolas32
0 Απαντήσεις
5823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/15, 12:27
από paokz