Αποστολέας Θέμα: Επιλογή 2ου ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 13159 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fotai

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επιλογή 2ου ενισχυτή
« στις: 13/04/14, 05:07 »
Το λοιπόν.

Έκανα για 3 χρόνια περίπου κλασική κιθάρα όπου και την παράτησα . Έφτασα μέχρι και το πρώτο έτος αρμονία στην θεωρία και μετά μπούκωσα.
 
Και πριν από 2 χρόνια περίπου αγόρασα μια
jem 555 δεύτερο χέρι από ένα παλικάρι σε σχετικά καλή τιμή η πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα.

Είχα έναν μικρούλι ενισχυτή 12 watt με απαίσιο ήχο που μας άφησε χρόνους.
 
Αλλά τώρα δεν έχω ενισχυτή. Μετά από 2 χρόνια λιώνοντας την χωρίς ενισχυτή και κάνοντας υπομονή μάζεψα κάποια λεφτά αλλά απέκτησα και αρκετές κακές συνήθειες στο παίξιμο μου.

Θέλω να βελτιώσω οπωσδήποτε την τεχνική μου και να μπορώ επιτέλους να ακούω αυτό που παίζω.


Διαθέτω μέχρι και 450-500 ευρώ για να πάρω κάτι καλό που θα το έχω χρόνια και θα με πωρώνει να παίζω.
Με προβληματίζουν αρκετά όμως.

Από την μια με ενοχλεί πάρα πολύ αυτός ο ταμπακιασμένος ήχος ενός ενισχυτή
solidState στο καθαρό του.

Θέλω να μπορώ να ακούω την κάθε νότα να καμπανίζει ξεχωριστά.Αλλά από την άλλη το να σκάω 60-70 ευρώ για να αλλάζω λάμπες στον λαμπάτο δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει στην φάση που είμαι.

Δεν ξέρω και τι διάρκεια ζωής έχουν οι λάμπες. Αν πούμε ότι θα παίζεις 2-3 ώρες την ημέρα, ένα εξάμηνο να το βγάζεις?

Νομίζω 30
Watt είναι υπέρ αρκετά γ αυτό που θέλω.

Δηλαδή να παίζω στο σπίτι. Για καμιά ηχογράφηση . Για καμιά πρόβα.  Κ άμα τύχει και κανένα μικρό gig να βγάζει δυνατό ήχο χωρίς να μπουκώνει.

Τι μουσική θέλω να παίζω
τώρα.

Steve
ray Vaughan
Jimmy
Hendrix
GaryMoore
Vinnie
Moore
Steve Vai
Satriani
Γενικα Rock
Heavy metal
 
Και Blues Φυσικά !!!

Οπότε ουσιαστικά μιλάμε για έναν ουδέτερο ενισχυτή που επιτρέπει τον πειραματισμό στον ήχο.Θα μου πείτε πως με μερικά πετάλια όλα γίνονται.

Ναι οκ. Αλλά προσωπικά δεν μπορώ τα πολλά μπλιμπλίκια και κουμπάκια και σκατάκια.
Οπότε ψηφιακοι ενισχυτές με προσμοιάσεις καμπινών και διάφορων τύπων λαμπών και μπιφτεκιών και ιστορίες μένουν απ έξω. Είμαι οκ για Emulation Δηλαδή απλά προσομοίωση λάμπας από τρανζιστορ.

Θέλω να βάλω μια καλή ηχητικά βάση. Και μετά σιγά σιγά θα την βρούμε την άκρη και με τα πετάλια.

Θέλω έναν ενισχυτή με τουλάχιστον 2 κανάλια. ξεχωριστά
knobs για το κάθε κανάλι.Μην πατάω τον διακόπτη για το overdrive και ξεκουφαίνομαι.

Που να έχει έναν όμορφο και ζεστό ήχο στο καθαρό του.
Αρκετό
gain στο βρώμικο για να παίζω Μεταλλιές.

Τα κλασικά
Mid, Bass. Treble,  Presence, Reverb

Αλλά το ποιο σημαντικό από όλα γ εμένα είναι να έχει
mastervolume.
Δηλαδή να μπορώ να μπουκώνω την προενίσχυση με το
volume εισόδου για να φτιάχνω τον ήχο μου αλλά παράλληλα να παίζω σε ότι ένταση θέλω ρυθμίζοντας την από το masterχωρίς να αλλάζει ο τόνος και να χάνω τον ήχο.

Έξοδο για ακουστικά.
Line out γι
Και είσοδο για κανένα
mp3 για εξάσκηση μαζί με το track του κοματιού
Καμπίνα δεν έχω οπότε μιλάμε για combo

Έχετε να μου προτείνεται κάποια πράγματα η να με καθοδηγήσετε?

Θα το εκτιμούσα!


 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/14, 05:31 από Fotai »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 13/04/14, 06:44 »
Ακου τον koch studiotone,εχει τα περισσοτερα απο αυτα που ζητας και ειναι απο του πιο ευελικτους ενισχυτες εκει εξω




https://www.youtube.com/watch?v=gkaLlN-ldkk

Αποσυνδεδεμένος Fotai

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 13/04/14, 09:13 »
Σαν λαμπάτος μ ακούγετε  ;D 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 13/04/14, 11:10 »
Δηλαδή για να συνοψίσουμε... θέλεις έναν solid state ενισχυτή που να μην είναι modelling, με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

Γύρω στα 30 Watt
2 κανάλια
Πλήρες EQ
Master Volume
Line out
Έξοδο για ακουστικά
Αux in (για mp3)

Kατ' αρχήν να σού πω ότι δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει ενισχυτής με όλα αυτά. Γενικά δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί solid state ενισχυτές με master volume (τουλάχιστον όπως το έχουν κάποιο λαμπάτοι ενισχυτές, δηλαδή ξεχωριστό από το volume και gain του βρώμικου καναλιού). Από την άλλη πλευρά, εσύ ψάχνεις για κάτι με προδιαγραφές για practice amp (οι οποίοι συνήθως έχουν έξοδο για ακουστικά, aux in, κλπ), αλλά και με master volume. Θέλεις κάτι που να είναι κατάλληλο για το σπίτι και για καμία πρόβα, που να μπορεί όμως να σε βγάλει και σε μικρό gig. Θέλεις καλό καθαρό ( τι καθαρό όμως; Fender; Vox; Marshall; κάτι άλλο...; ), αλλά και αρκετό gain για blues, rock και metal.  Δηλαδή ψάχνεις τον ενισχυτή που τα έχει όλα και συμφέρει.

Σού παραθέτω μερικές επιλογές που ίσως σε καλύψουν σε κάποιο βαθμό, τουλάχιστον για να βρούμε μια πιο συγκεκριμένη κατεύθυνση στην οποία πρέπει να κινηθούμε.

Orange Crush Pix 35LDX
Έχει τα πάντα εκτός από master volume. Επίσης έχει μερικά ψηφιακά εφφέ με τα οποία μπορείς να εμπλουτίσεις τον ήχο σου. Υπάρχει ένα μοντέλο της Orange με Master volume, o Orange Crush CR60C, (60 Watt, δύο ανεξάρτητα κανάλια, FX loop), αλλά φυσικά αυτός δεν είναι ούτως ειπείν practice amp και δεν έχει έξοδο για ακουστικά, line out, aux in, κλπ.

Laney LV100
Έχει δύο ανεξάρτητα κανάλια (ακόμα και ως προς το EQ και το reverb). Έχει master volume στο gain κανάλι (αν και πιθανόν αυτό να είναι ουσιαστικά το κλασσικό volume). Δεν έχει aux in ή line out, και τα 65 Watt είναι πολύ πιο πάνω από αυτό που ψάχνεις.

Tech 21 Trademark
Ένας φανταστικός ενισχυτής με πολλές επιλογές για ήχους και προσομοιώσεις χωρίς να είναι ουσιαστικά modelling. Το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι ό,τι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις θα σού δώσει οποιoνδήποτε ήχο μπορείς να φανταστείς, τουλάχιστον από πλευράς gain. Στα καθαρά υστερεί λίγο (δική μου άποψη) αλλά πιθανόν να αποδώσει ικανοποιητικά αν τού ενισχύσεις την καθαρή Fender (Tweed) προσομοίωση με κάποιο πετάλι boost ή low gain overdrive. Έχει έξοδο για ακουστικά και DI, αλλά όχι aux in. Τέλειος για το σπίτι και για πρόβα, ιδανικός για ηχογράφηση, αλλά δεν ξέρω αν θα σε βγάλει σε live.

Peavey Envoy 40
2 κανάλια με ξεχωριστό EQ και με διαφορετικά voicing σε κάθε κανάλι. Βγάζει από πολύ καλούς καθαρούς ήχους μέχρι αρκετά high gain και όλα τα ενδιάμεσα. Έχει λειτουργία boost, το οποίο δεν είναι ουσιαστικά master volume, αλλά μπορεί να κάνει κάτι παρόμοιο. Έχει έξοδο για ακουστικά και DI, αλλά όχι aux in.

Τέλος θα σού προτείνω και έναν modelling, αν και είπες ότι δεν θέλεις κάτι τέτοιο.

Roland Cube 40GX
Τον αναφέρω γιατί είναι ίσως ο πιο απλός και εύχρηστος modelling ενισχυτής που κυκλοφορεί, με πολύ καλό ήχο και με λίγες αλλά αρκετά καλές προσομοιώσεις που θα σε καλύψουν για κάθε είδος που θέλεις να παίξεις. Το καθαρό κανάλι (ή μαλλον η καθαρή προσομοίωση που είναι βασισμένη στον JC120) είναι εντυπωσιακό και πολύ όμορφο ηχητικά. Επιπλέον είναι και ξεχωριστό από το "βρώμικο κανάλι" στο οποίο εντάσσονται όλες οι άλλες προσομοιώσεις, οπότε λειτουργικά είναι σαν να έχεις τα δύο κανάλια ενός κλασσικού ενισχυτή καθώς μπορείς να τα εναλλάσεις με έναν ποδοδιακόπτη. Επίσης έχει ακόμα και ακουστική προσομοίωση, που είναι κι αυτή πολύ καλή. Δεν έχει πολλά εφφέ, δεν έχει προσομοιώσεις καμπινών και άλλα τέτοια μυστήρια, αλλά έχει όλα τα άλλα που ψάχνεις, συμπεριλαμβανομένου και του master volume. Υπάρχει και ο μεγαλύτερος Cube 80GX, o οποίος επίσης είναι καλή περίπτωση.

Ψάξε το και πες μας εντυπώσεις... :hmm
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 13/04/14, 12:56 »
θα με πωρώνει να παίζω. Θέλω να μπορώ να ακούω την κάθε νότα να καμπανίζει ξεχωριστά.

μου φαίνεται πως περιγράφεις τον jca22h
definition που σε ξεβρακώνει φανερώνοντας  τα λάθη στο παίξιμό σου 
έξοδο ακουστικών και aux-in δε διαθέτει

με 2-3 ώρες τη μέρα οι λάμπες σε βγάζουν και χρόνο (αν εξαιρέσεις τη λάμπα στο pi η οποία τραβάει τα μεγαλύτερα ζόρια)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 13/04/14, 14:35 »
Αυτο περιμενα να ακουσω τπτ αλλο !  ;)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 13/04/14, 15:20 »
Ο jca22h αξίζει και τα διπλά από όσα θα πληρώσεις! Όσο για τις λάμπες Δεν νομίζω να τις αλλάζεις λιγότερο Από κάθε 2 χρονια και δεν είν αι μεγάλο το κόστος

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 13/04/14, 15:46 »
Συμφωνώ για Koch Studiotone! Επίσης, μη τρελαθούμε κάθε 2-3 χρόνια να αλλάζεις λάμπες θα είσαι μια χαρα. Ένα 80άρι την τριετία δε νομίζω ότι είναι σοβαρό κόστος, είδικά αν αναλογιστούμε πόσα χαλάμε σε χορδές πχ...

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 13/04/14, 18:10 »
Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω, η συχνότητα και το κόστος αλλαγής λυχνιών δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας για να αγοράσει κάποιος λαμπάτο ενισχυτή, αν βέβαια είναι σίγουρος ότι σε όλα τα υπόλοιπα θα τον εξυπηρετήσει ο λαμπάτος.
Η πραγματικότητα λέει πως είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί λαμπάτος με aux in και phones/line out.

Ας πάμε όμως σε αυτά που ψάχνεις εσύ (γιατί έχουμε πάντα την τάση να προτείνουμε εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που ζητάει ο OP  :P ):

Αν υπήρχε μεγαλύτερη έκδοση του THR της Yamaha (ικανή να βγάλει πρόβα ή live) θα στον πρότεινα ανεπιφύλακτα και ας είναι modelling. Γιατί; Κάνε ένα κόπο να περάσεις από Νάκα να τον δοκιμάσεις και θα καταλάβεις...

Μετά το post του Απόλλωνα νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ψάξεις παραπάνω για έναν μπούσουλα, ξεκίνα και ψάχνε/δοκίμαζε  ;)

Έχε στο μυαλό σου αυτό που σου έγραψε, ψάχνεις χαρακτηριστικά που έχουν οι practice amps σε ενισχυτές μεγαλύτερου βεληνεκούς. Δύσκολο να τα βρεις όλα. Κατά την άποψή μου βέβαια, το master volume με τη λογική που λειτουργεί στους λαμπάτους δεν έχει την ίδια εφαρμογή στους solidstate, άρα για εμένα δεν θα πρέπει να επικεντρωθείς εκεί.

Ως εκ τούτου, εγώ θα προτιμούσα τον Tech 21 Trademark γιατί έχει όλα τα υπόλοιπα που θες και είναι εξαιρετικά ποιοτικός με καταπληκτικό ήχο και μεγάλη ευελιξία. Στα θετικά του και η ευκολία ηχογράφησης.

Προσωπικά δε νομίζω ότι δεν θα σε καλύψει από θέμα έντασης σε jamming με άλλους, αλλιώς για κάτι ελαφρώς μεγαλύτερο θα πήγαινα στον Peavey Envoy λόγω πολύ καλού και πειστικού ήχου (για solidstate). Και είναι χρόνια δοκιμασμένος.
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 14/04/14, 11:35 »
Η συμπαθεια μου προς τον trademark ειναι εκδηλη και δεδομενη, αλλα παρακαλω, θυμηθειτε οτι ειναι ΜΟΝΟΚΑΝΑΛΟΣ.

Μπορει να παιζει σε εντασεις κουνουπιου, εχει φοβερη loop, (απο εκει ουσιαστικα θα παρεις και το aux in-------> Απλα βαλε, ενα μικτακι φτηνο εστω, στη μια εισοδο το out του trademark στην αλλη το youtube σου η ο,τι θες τελος παντων) αλλα, αν πας για "προβα", jam, η εστω "live" με αυτον εχε υποψη ο,τι:

Θα χρειαστει να αναπροσαρμοσεις το παιξιμο σου ωστε να μπορεις να κανεις τα παντα με οποιο στυλ ηχου διαλεξεις (οντως, tweed, marshall, mesa boogie τα ποιανει πολυ καλα).

Οπως ειπε ο απολλωνας, ΟΧΙ πολυ καμπανιαστα καθαρα. Το εχω προσπερασει με compressora στη loop που ειναι πολυ ανορθοδοξο. Ακομη και ετσι, στηνεις ολο τον ενισχυτη μονο για καθαρα.


Αν θες τρεις ηχους, το πιο πιθανο ειναι να καταληξεις στο uk-clean-US συνδυασμο (99% βασικα) που ειναι καπως μιξη των δυο high gain επιλογων, λιγο soldan-ιζει ενα πραγμα...Με το volume της κιθαρας θα παιρνεις καθαρα (οχι πολυ καλα), για high gain καποιο tube screamer απο μπροστα και για solo ενα delay με δυνατοτητα να σου ανεβασει και την ενταση στη loop.

Ολα αυτα αν παιζεις με drummer καλα ειναι να τα δωσεις απο το DI και μαλιστα απο το XLR out στην κονσολα.

Εμενα με "βολευει" αλλα ειναι περιοριστικο.


Τελος θα προτιμουσα καποιο peavey bandit...Ο peavey εχει κανει πολυ πολυ καλη δουλεια στην εξομειωση της συμπεριφορας της λαμπας εκτος απο τον ηχο και εχει τοσα watt που θα παιξει απο πολυ χαμηλα εως οσο θες εσυ.


Εχει δυο καναλια, loop, master volume, επιλογες για τη συμπεριφορα του τελικου (damping απο σφικτο εως χαλαρο αρμονικα).

To ροκ a-la marshall δεν το κανει καλα. Εχει αρκετους ροκ ηχους ομως, πολυ καλα καθαρα και για μεταλ σκοτωνει οχι μονο τα μικρα Jet city αλλα πιθανως και τα μεγαλα (ειδικα στοκ οπως ειναι χωρις πεταλια).

Στην τελικη βαλε ενα marshall -in a box πεταλι στο καθαρο και τελειωσες για το σπιτι (πολυ μου αρεσαν τα digitech hardware sc-2, joyo crunch (απιστευτο!), marshall jackhammer, marshall drivemaster (vintage) και αλλα.

Δε θα ειχα προβλημα με το bandit πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 14/04/14, 13:03 »
Ακούστηκαν πολλές καλές προτάσεις, όμως προσωπικά θεωρώ κρίμα να διαθέτει κάποιος 500€ και να μην αγοράσει έναν λαμπάτο, εμμένοντας σε κάποια πρόσθετα πραγματάκια που μπορούν να λυθούν και με άλλους τρόπους.

Όπως πολύ σωστά είπε ο tech21man, ΜΡ3 είσοδο μπορείς να βάλεις σε κάθε ενισχυτή στο effects return με ένα μικρό απλούστατο μικτάκι, ενώ λύσεις για ακουστικά έχουμε δώσει στο ποστ για attenuators.

Ας το σκεφτεί ο φίλος και να ενημερώσει για την άποψη του.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #11 στις: 14/04/14, 15:52 »
Ακούστηκαν πολλές καλές προτάσεις, όμως προσωπικά θεωρώ κρίμα να διαθέτει κάποιος 500€ και να μην αγοράσει έναν λαμπάτο, εμμένοντας σε κάποια πρόσθετα πραγματάκια που μπορούν να λυθούν και με άλλους τρόπους.

Όπως πολύ σωστά είπε ο tech21man, ΜΡ3 είσοδο μπορείς να βάλεις σε κάθε ενισχυτή στο effects return με ένα μικρό απλούστατο μικτάκι, ενώ λύσεις για ακουστικά έχουμε δώσει στο ποστ για attenuators.

Ας το σκεφτεί ο φίλος και να ενημερώσει για την άποψη του.

Δεν προσεξα το 400-500. Απλα να πω οτι μεταχειρισμενο παιρνεις ο,τι σου κατεβει στο μυαλο. Απλα προσεξε, να αποδιδει καλα για το ευρος των χρησεων που θελεις. Αλλο σπιτι αλλο υψηλη ενταση studio-live κτλ...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #12 στις: 14/04/14, 16:13 »
Τι μουσική θέλω να παίζω
τώρα.

Steve
ray Vaughan
Jimmy
Hendrix
GaryMoore
Vinnie
Moore
Steve Vai
Satriani
Γενικα Rock
Heavy metal
 
Και Blues Φυσικά !!!



 Ενώ θέλεις να προσεγγίσεις όλους τους παραπάνω ήχους (που φυσικά δεν μοιάζουν μεταξύ τους) και θέλεις και τις ευκολιές που συνοψίζει ο Απόλλωνας, δεν θέλεις  να  χρησιμοποιήσεις modeling  μηχανήματα που στα προσφέρουν όλα αυτά και  θα σου έλυναν τα χέρια, καθώς έχουν μνήμες για να φτιάξεις και να αποθηκεύσεις τους διάφορους ήχους σου και να μην ξαναασχοληθεις που λεει ο λόγος, αλλά προτιμάς να «σκαλίζεις» κάθε φορά  τα ρυθμιστικά του 2-καναλου  solidstate  ενισχυτή  (μιας και οι ss  δεν έχουν μνήμες...)


Εγώ σε αυτό το budget   θα σου πρότεινα μια πολύ καλή πεταλιέρα, οπως πχ την ZoomG5:


http://www.thomann.de/gr/zoom_g5.htm

Που μπορείς να κατεβάσεις και να αποθηκεύσεις έτοιμους ήχους για τα συγκροτήματα που σε ενδιαφέρουν από εδώ:

http://guitarpatches.com/patches.php?unit=G5




Και να την συνδυάσεις με ένα λαμπάτο με πολύ καλό καθαρό κανάλι, όπως πχ τον BugeraV22:


http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm

Ή σε περίπτωση που δε θες με τίποτα λαμπάτο, κουμπωσε την πεταλιέρα σε έναν PeaveyBandit  όπως αναφέρθηκε ή έναν KustomKG 212FX (τα μισά σχεδόν λεφτά από τον Banditκαι δεν θα χρειαστεις  τίποτε άλλο για ποοοοολυ καιρό...

http://www.thomann.de/gr/kustom_kg212fx.htm



Αλλιώς τα ξεχνάς όλα αυτά και παίρνεις έναν δυνατό λαμπάτο με master  (και με τις DIY λύσεις που ανέφερε ο Αντριανός για ακουστικά και mp3), όπως ο Bugera 333XL infinium (που κάνει "οικονομία" στις λάμπες του και διαρκούν πολύ περισσότερο  ;) ):

http://www.thomann.de/gr/bugera_333xl212_infinium.htm


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #13 στις: 14/04/14, 20:27 »
Kαλή πεταλιέρα ftw. Σου λύνει τα χέρια. Δε μιλάμε προφανώς για σάπια μηχανάκια, μιλάμε για τα top of the line. Πούλησα τη λάμπα μου, πήρα Pod, δε γυρίζω ξανά σε λάμπα, εκτός κι αν έχω τημ από roadies πίσω μου... :P
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Fotai

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #14 στις: 15/04/14, 13:58 »
 Καταρχήν να ευχαριστήσω θερμά όλα τα παιδιά για τις πολύ όμορφες και σαφής απαντήσεις τους.
Αν όντος είναι έτσι τα πράγματα με τις λάμπες, τότε ψήνομαι να πάρω έναν λαμπάτο.
 Φαντάζομαι ότι το thoman θα έχει όλα τα ανταλλακτικά.
Βέβαια είδα ότι σε κάποιες περιπτώσεις δεν έχει τετράδες η πεντάδες από λάμπες ζευγαρωμένες.
 
 Αν για παράδειγμα σου καεί μια λάμπα από την προ-ενίσχυση, χρειάζεται να τις αλλάξεις όλες τις προενισχύτριες?
 
  Η μόνο αυτή που κάηκε? Αν αλλάξεις μόνο αυτή που κάηκε υπάρχει περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα με τις άλλες?
 
  Πιστεύω ότι η λάμπα που ζορίζετε ποιο πολύ από όλες και θέλει ποιο συχνά αλλαγή είναι αυτή της τροφοδοσίας, Η ρεκτιφιερ νομίζω εάν φυσικά υπάρχει.
  Ο Jet city από ότι διάβασα δεν έχει τέτοια οπότε ξεφεύγεις από αυτόν τον μπελά.
Αν βέβαια είσαι και προσεκτικός με τον ενισχυτή, δηλαδή δεν τον ανοίγεις ποτέ χωρίς να έχεις συνδέσει την κιθάρα και το ηχείο. Αν τον αφήνεις να ζεσταθεί καλά πριν παίξεις και μετά αφού τελειώσεις να κρυώσει. Αερίζετε καλά και δεν τον μετακινείς όταν είναι ζεστός. Πιστεύω οι λάμπες θα κρατήσουν για πολύ καιρό.
Όσον αφορά τις πατέντες και τις ιδιοκατασκευές το χω! Πιάνουν πολύ τα χέρια μου.
Μπορώ και Κολλάω με κολλητήρι και έχω και σβουράκι οπότε μπορώ το κύκλωμα που θα φτιάξω να το ταιριάξω σε ένα όμορφο κουτάκι. Να ένας προενισχυτής που είχα φτιάξει στο παρελθόν.
http://s19.postimg.org/qtxkzpq82/IMG_6337.jpg
http://s19.postimg.org/8seg1ww76/IMG_6338.jpg
Ο Bugera πολύ καθαρός. Αλλά πολύ πριμάτος για τα γούστα μου. Δεν τα πάει και τόσο καλά στους βαριούς ήχους.
Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Αν κουμπώσεις πάνω μια πεταλιέρα κάνεις ότι θες.
Μ άρεσε η zoom g5
Αλλά δεν είναι αμαρτία από τον κιθαροθεο να έχεις λαμπάτο ενισχυτή και να βρωμίζεις το σήμα με ψηφιακές πεταλιέρες?
 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #15 στις: 15/04/14, 14:04 »
Ο Bugera πολύ καθαρός. Αλλά πολύ πριμάτος για τα γούστα μου. Δεν τα πάει και τόσο καλά στους βαριούς ήχους.


θα σταθώ σε αυτό... δεν είναι δυνατόν να το πιστεύεις αυτό για τον 333XL Infinium:

http://www.bugera-amps.com/EN/products/333XL-212_INFINIUM.aspx
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Fotai

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #16 στις: 15/04/14, 15:46 »
Ε βασικά γ αυτό τον bugera έλεγα! http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm;D

Λαθος μου που δεν διευκρίνισα!


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #17 στις: 15/04/14, 16:13 »
...και να βρωμίζεις το σήμα με ψηφιακές πεταλιέρες?

Aυτό πες το στους πάμπολλους επαγγελματίες που βγαίνουν σε φεστιβάλ επιπέδου wacken με AxeFX!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #18 στις: 15/04/14, 16:29 »
@mitsa@kos
Την πεταλιέρα στο σπίτι την συνδέεις σε κάποιο ενισχυτή ή through monitors στο pc κλπ?? (just wondering)

@Fotal
Ανοίγεις άλλη κουβέντα τώρα. Η πεταλιέρα αυτό που σου προσφέρει είναι τεράστια ευελιξία, ενώ αν εσύ γυρίσεις την πλάτη και σου παίξει κάποιος με το original tubescreamer και μετά με την προσμοίωση μέσω της πεταλιέρας δεν θα καταλάβεις διαφορά. Απλά θέλει ψάξιμο, , χρόνο για μελέτη κλπ καθώς είναι πολύπλοκα μηχανήματα. Τα top of the line όμως που αναφέρει κι ο mits@kos (καλά δεν μιλάω για AxeFX :P )


P.S Αν φυσικά θέλεις δύο πεταλάκια και είσαι οκ, φαντάζομαι στην θέση σου θα τα έπαιρνα χωριστά και θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο, σε συνδυασμό με τον αξιοπρεπέστατο ενισχυτή μου. Ούτε κουμπάκια, ούτε διάβασμα, ούτε τπτ.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/14, 16:31 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #19 στις: 15/04/14, 17:23 »
Σπίτι τη δουλεύω μέσω ενός Spider III 15W ως monitor, βάσει της παρακάτω επικής πατέντας:
http://line6.com/supportarchivenew/thread/73162

Σε live direct στην κονσόλα.

Όλα τα καλούδια στους Spider είναι κρυμμένα στο tap/delay κουμπί... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #20 στις: 15/04/14, 17:29 »
χαχαχ πολύ Ωραιός! :) Νομίζω κάνεις την καλύτερη δουλειά ;) Sorry for the off-topic!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #21 στις: 15/04/14, 21:56 »
Όλα σχετικά είναι φίλε μου. Εξαρτάται από τι θες ηχητικά και τι σε βολεύει σε ευελιξία. Η αλήθεια είναι ότι μετά από χρόνια με πεταλιερες έχω καταλήξει στην σωστή συνεργασία με έναν καλό Λ αμπατο. 4cm+midi. Ήχο και response από τον ενισχυτή και εφέ από τηΝ πεταλιερα.
Το θέμα είναι να δεις εσύ τι θελεις. Εγώ πχ σπίτι παίζω καρφί στον ενισχυτή. Στα live και στις πρόβες  βάζω και πεταλιερα πάνω στον ενισχυτή. Χωρίς ενισχυτή πάντως δεν παίζω πια. Με χαλάει πολύ η αίσθηση(όχι ο ήχος)

Αποσυνδεδεμένος Fotai

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #22 στις: 16/04/14, 02:03 »
 Άρα ανεξαρτήτως του τι πεταλιέρα η πεταλιέρες θα φορέσεις πάνω στον ενισχυτή σου αξίζει η επένδυση σ έναν καλό λαμπάτο η όχι από την στιγμή που έχει προσομοιώσεις?
 
 Θα μπορούσα δηλαδή μιας και είναι ψηφιακό αυτό το ματζαφλέρι να πάρω έναν τρανζιστοράτο?
 
 Αν υποθέσουμε ότι κομπώνω την πεταλιέρα σ έναν τρανζιστοράτο θα έχω την ίδια καθαρότητα και απόκριση μ έναν λαμπάτο? Η μιας κ όλα αυτά τα εφέ καταλήγουν στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή δεν έχει και τόση σημασία?
Ο Βugera infinium έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά.
Αλλά εκείνο το σύστημα για την εξισορρόπηση των λαμπών σημαίνει ότι μπορώ να αντικαταστήσω οποιαδήποτε λάμπα χωρίς να με νοιάζει αν είναι ζευγαρωμένη με τις άλλες? 
 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #23 στις: 16/04/14, 10:13 »
...και να βρωμίζεις το σήμα με ψηφιακές πεταλιέρες?

Aυτό πες το στους πάμπολλους επαγγελματίες που βγαίνουν σε φεστιβάλ επιπέδου wacken με AxeFX!

Σαν ποιους ακριβως? Δεν το λεω σαν αρνητικο για το axe-fx αλλα προς το παρον, μονο τον devin townsend μπορω να πω οτι μαρεσει αυτο που κανει (αυτος ουτως η αλλως θαβει σε ενα wall of sound και reverb την βασικη νοτα).

Οι metalllica πηραν axe-fx για την ανταρκτικη και για καποια tv shows κτλ και τα αποτελεσματα ειναι απο πλαστικα προς τραγικα, συγκρινομενα με τον κανονικο τους ηχο. Τουλαχιστο γλυτωνουν τα ψυγεια.

Ισως επρεπε να παρουν το kemper χα χα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή 2ου ενισχυτή
« Απάντηση #24 στις: 16/04/14, 11:00 »
Chris Broderick, Machine Head, Trivium, Periphery μου έρχονται στα γρήγορα και μόλις ξύπνησα... :P
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
25 Απαντήσεις
22411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
14 Απαντήσεις
5378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:32
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:19
από Jezus
76 Απαντήσεις
24219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
3986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 00:47
από Jezus
11 Απαντήσεις
4794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 01:42
από Jezus
7 Απαντήσεις
2742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/12, 11:10
από michalis1983
16 Απαντήσεις
5429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/14, 16:19
από bozosd
37 Απαντήσεις
12260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/14, 00:47
από tech21man