Αποστολέας Θέμα: Koch Twintone II: Γνωριμία, Μετρήσεις, Partial Retube  (Αναγνώστηκε 5356 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Koch Twintone II: Γνωριμία - Εσωτερικό Tour

Πριν από λίγο καιρό, αγόρασα δεύτερο χέρι από τον εξαιρετικό φίλο Γιώργο (marillion) έναν Koch Twintone II σε κεφαλή.
Έμεινα εντυπωσιασμένος από την απόδοση του, την χροιά και την ευελιξία του, τόσο που στήριξα όλο το ηχοσύστημα μου πάνω του στο πρόσφατο ετήσιο Live Party μας.

Θέλησα σαφώς να κάνω την γνωστή "γνωριμία" μου μαζί του και να δω λίγο περισσότερο το εσωτερικό του, αλλά και να τον μετρήσω και να του αλλάξω κάποιες προενισχύτριες λάμπες. Στα επόμενα post θα παραθέσω λίγες φωτογραφίες από αυτές τις διαδικασίες και θα προαθέσω κάποια σχόλια σε θέματα που μου τράβηξαν την προσοχή.

Εδώ είμαστε λοιπόν, μία σχετικά στενή και ευκολομεταφερόμενη κεφαλή, αλλά μην σας ξεγελάει το μικρό μέγεθος, είναι εξαιρετικά ευέλικτη από πλευράς ρυθμίσεων. Παρά το μικρό του μέγεθος, έχει αναλογικό Reverb με αληθινό spring tank και όχι ψηφιακό:



Προσεγμένη από παντού, κάνει ιδιαίτερη εντύπωση η προσοχή της κατασκευής, με γρίλια να προστατεύει τις τελικές λάμπες, και λάστιχα όπου έχει βίδες για να αποφεύγονται οι κραδασμοί και οι τριγμοί:



Αφαιρούμε το πίσω καπάκι για να αποσυνδέσουμε το Reverb tank και να αφαιρέσουμε την κεφαλή:



Αφαιρούμε και την γρίλια που προστατεύει τις τελικές λυχνίες:



Εδώ έχουμε λοιπόν όλο το εσωτερικό του μηχανήματος σε πλήρη θέα. Πολύ τακτοποιημένα όλα, τα καλώδια με clips και όλη η κατασκευή εξαιρετικά προσεγμένη σε κάθε της λεπτομέρεια. Η ποιότητα κατασκευής είναι άψογη, και φαίνεται σε κάθε βήμα που πάνε τα αρκετά λεφτά που κοστίζει το μηχάνημα:



Η τροφοδοσία έχει ιδιαίτερα μεγάλους πυκνωτές, δείγμα της προσοχής του κατασκευαστή στην σωστή τροφοδοσία:



Πολύ καλής ποιότητας πυκνωτές ERD, ποιοτικά υλικά παντού και επίχρυσες επαφές σε όλα τα sockets μπροστά και πίσω στον ενισχυτή:



Ρελέδες για το (τεράστιο και πολύ ευέλικτο 5 διακοπτών) footswitch και σημασία στην ποιότητα των ολοκληρωμένων Buffers/OpAmps που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ότι είναι socketed, ώστε να αλλάζουν εύκολα αλλά και σύμφωνα με τις ηχητικές απαιτήσεις του ιδιοκτήτη!..:



Και τέλος, εδώ έχουμε την εσωτερική αντίσταση 8Ohm που εξυπηρετεί τρείς στόχους, προστατεύει τον ενισχυτή απόλυτα σε περίπτωση που ξεχάσουμε να συνδέσουμε μεγάφωνο, επιτρέπει την λειτουργία του μόνο με ακουστικά, και τέλος χαμηλώνει τα watt από 50 σε 25, με απλή σύνδεση τύπου attenuator. Μπράβο στην Koch!..:




Επόμενο ποστ: Μετρήσεις.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Koch Twintone II: Γνωριμία, Μετρήσεις, Partial Retube
« Απάντηση #1 στις: 21/07/11, 13:49 »
Koch Twintone II: Μετρήσεις

Πως πάει λοιπόν ο Twintone II από μετρήσεις? Ας δούμε στην πράξη.

Ξεκινάμε από τα γνωστά σημεία, Bias Trim και Bias Points. Εσωτερικά ο ενισχυτής προσφέρει συγκεκριμένα Bias Points. Είναι οι δύο κεραμιδί αντιστάσεις υψηλής ακρίβειας, που είναι τοποθετημένες υπερυψωμένα:



Σημeιωτέον ότι οι τελικές λάμπες που βρήκα τοποθετημένες στον ενισχυτή είναι Bias level 6.



Επίσης ο ενισχυτής αναγράφει εσωτερικά και οδηγίες για την ρύθμιση του Bias: 30 έως 40 mV (mA μέσα από τις αντιστάσεις δηλαδή):



Πάμε να δούμε και μόνοι μας τα νούμερα.. ναι, πράγματι ακριβώς 30mV πάνω στις αντιστάσεις!..:



Για να το δούμε όμως και πάνω στην λυχνία με το δικό μας Bias Probe.. σχεδόν το ίδιο, λίγο χαμηλότερα στα 28mA:





Και από Plate Voltage πως πάμε? (πάντα με εξαιρετική προσοχή και ..γάντια, προς αποφυγήν ..νέων χτενισμάτων).. σχεδόν ακριβώς 400V!.. πολύ καλά!..:



Όλα καλά, αλλά αυτές οι TΑD μου κάθονται κάπως.. σε πρώτη φάση θα φύγουν οι προενισχύτριες..

Οπότε.., επόμενο ποστ: Partial Retube!.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/11, 13:50 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Koch Twintone II: Γνωριμία, Μετρήσεις, Partial Retube
« Απάντηση #2 στις: 22/07/11, 10:25 »
Koch Twintone II: Partial Retube

Πάμε λοιπόν σε πρώτη φάση να κάνουμε μία μερική αντικατάσταση λυχνιών, ξεκινώντας από τις προενισχύτριες.

H Koch έχει αυτοκόλλητο διάγραμμα για να επεξηγεί ποιά λυχνία είναι ποιά και να διευκολύνει τις αλλαγές:



Οι λυχνίες στον ενισχυτή είναι όλες εξαιρετικά τακτοποιημένες και προστατευμένες από κραδασμούς και μετακινήσεις. Είδαμε την γρίλλια που προστατεύει τις τελικές. Οι τρείς πρώτες προενισχύτριες (δηλαδή όλες πλην του Phase Inverter) βρίσκονται τοποθετημένες μέσα σε ένα μεταλλικό πλαίσιο με λαστιχένιες υποδοχές:



Θα βγάλουμε τις εργοστασιακές TAD και θα βάλουμε τις εξής λυχνίες:
V1, V2 και V3: http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p1414_JJ-12AX7---ECC83-Selected-GOLD.html (αξίζει ο συγκεκριμένος ενισχυτής το επιπλέον έξοδο των Selected Gold σε όλες τις θέσεις κατά την γνώμη μου)
Phase Inverter: http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p495_JJ-12AX7---ECC83S-Balanced.html



H V1 φεύγει και πλάι της η νέα JJ Selected Gold:



Έτοιμες λοιπόν όλες οι προενισχύτριες, στην θέση τους:



Αναφορικά με τις τελικές:
Στο manual της Koch αναφέρει ότι η χρήση άλλων τελικών εκτός από Koch (TAD) ακυρώνει την εργοστασιακή εγγύηση. Αυτό ενώ το καταλαβαίνω από πλευράς της εταιρείας, δεν πρόκειται να κρατήσω τις TAD με κανένα τρόπο. Εχω ήδη περάσει με τον ενισχυτή αρκετό καιρό ώστε να "γνωρίζω" την χροιά του και σύντομα θα αλλάξω και τις τελικές με τις αγαπημένες μου:..

V5, V6: http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p2283_Tung-Sol-EL34---EL34B-Reissue---TT-XMatching.html

..που έχουν ήδη παραληφθεί και περιμένουν στο συρτάρι.
Όταν γίνει η αλλαγή με full Re-Biasing θα ποστάρω και αυτή την διαδικασία με φωτογραφίες, να την δείτε και εσείς όσοι ενδιαφέρεστε για κάτι παρόμοιο σε δικούς σας ενισχυτές.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/11, 11:22 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Koch Twintone II: Γνωριμία, Μετρήσεις, Partial Retube
« Απάντηση #3 στις: 25/01/12, 20:30 »
 Μολις τωρα ειδα το θεμα.


 Συγχαρητηρια για την αγορα Αδριανε. Εκπληκτικος ενισχυτης κατ'εμε. Ειμαι ηδη κατοχος του αντιστοιχου combo κι εχω κανει ακριβως τις ιδιες αλλαγες με JJ.
  Η ποιοτητα του φαινεται. Την ιδια εκπληξη επαθα κι εγω οταν τον ανοιξα πρωτη φορα. Προσεγμενη, ποιοτικη κατασκευη! Μαλιστα ο ιδιος ο Koch δειχνει ποσο ευκολα μπορει να γινει το bias.


  Για τον ηχο, δεν εχω λογια να πω :)   Ο ενισχυτης οταν τον πηρα φορουσε ενα ηχειο sycha ή καπως ετσι, ιταλικο νομιζω. Δυστυχως ηταν το μονο - του μιας και ηταν για τα συκα. Το αλλαξα με ενα celestion κι απογειωθηκε.


 Αν κι εχω περασει πολλες ωρες μαζι του τοσο στο σπιτι οσο και σε live, δεν του εχω δοκιμασει overdrive και distortion πεταλακια πλυν ελαχιστων εξαιρεσεων. Φανταζομαι θα του εχεις δοκιμασει τα πεταλακια που ειχες φτιαξει. Αν δε σου ειναι κοπος, θα ηθελες να γραψεις 5 πραγματα?

« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/12, 20:35 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Koch Twintone II: Γνωριμία, Μετρήσεις, Partial Retube
« Απάντηση #4 στις: 26/01/12, 11:56 »
Γειά σου Ίκαρε,
Περίεργο που είχε άλλο μεγάφωνο μέσα, συνήθως έρχονται με το πολύ καλό Koch VG12-90 που ταιριάζει και απόλυτα στην χροιά του. Προσωπικά τον έχω δοκιμάσει μς το Celection V30 με πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά η δική τους καμπίνα TS112 είναι απίθανα ταιριαστή.

Για πετάλια τώρα:
Σου συστήνω να ανακαλύψεις (εάν δεν έχεις χρησιμοποιήσει στην πράξη) την απίστευτη χρησιμότητα του Parallel Effects Loop.
Σε καλούς ενισχυτές, όπου θέλουμε να διατηρήσουμε όσο πιο δυνατόν το καθαρό σήμα της προενίσχυσης, το Parallel Effects Loop είναι ότι καλύτερο. Προσωπικά στο Parallel Effects Loop έχω ένα Timefactor με το οption Killdry ενεργοποιημένο και ένα MXR MC401 Booster για επιπλέον solo boost αν και ο συγκεκριμένος δεν το χρειάζεται.

Μπροστά, καθώς ο ενισχυτής έχει ήδη πολύ καλό Distortion, δεν χωράνε πολλά πράγματα από Drive. Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα Barber LTD SR (low gain overdrive) που είναι απόλυτα διαφανές για να βρωμίζω λίγο το καθαρό κανάλι και το έχω πάντα On.

Από effects, πέραν από το Timefactor στο Parallel Effects Loop, μπροστά έχω και ένα Modfactor, σε true bypass mode. Έχω βρεί ότι ο ενισχυτής κάνει ακατάσχετο feedback και σφυρίζει όταν μπροστά υπάρχει πολύ volume. ΔΕΝ είναι καλή ιδέα να τον σπρώχνεις με Boosts και παρόμοια.

To καλύτερο είναι να διαμορφώνεις την χροιά με τα πετάλια σου μπροστά σε λογικά volume, όπως πχ Wah, Overdrive (όχι Distortion), Chorus/Flanger/Phaser, Tremolo κλπ και να δίνεις delay και άλλα time based effects από το Parallel Effects Loop.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Koch Twintone II: Γνωριμία, Μετρήσεις, Partial Retube
« Απάντηση #5 στις: 26/01/12, 15:48 »
 Καλησπερα φιλε μου


 ακριβως, το VG12 φορουσα. Ειχα την εντυπωση πως ηταν Ιταλικης εταιριας. Εχει καιρο που εκανα την αλλαγη γι'αυτο και δεν το θυμομουν σωστα. Επειδη ο δικος μου ειναι ηδη combo, οταν εκανα την αλλαγη, πραγματικα δεν το πιστευα στα αυτια μου. Εκπληκτικο ηχητικο αποτελεσμα.


 Στο parallel effects Loop συνηθως βαζω  το waterfall chorus του Jam και το  digidelay της digitech με καλά αποτελεσματα. Δεν εχω δοκιμασει ομως αλλα πεταλακια για να εκφερω καλυτερη αποψη. Το booster που εχεις το χρησιμοποιεις οταν εχεις ηδη ανοιχτο το master?
 
 Μπροστα χρησιμοποιω μονο ενα wah crybaby. Θα ηθελα να δοκιμασω ενα tubescreamer που δυστυχως λειπει απο τον εξοπλισμο. Εχεις δοκιμασει μηπως το overdrive 2 της byoc κι αν ναι με τι αποτελεσματα? Σκεφτομαι να ξεκινησω παλι το diy. Εκανα 2 booster κι εμεινα εκει δυστυχως.


  Εχεις feedback απο μπροστα? Φανταζομαι στο τριτο καναλι. Με τι κιθαρα,τι πεταλι ( volume/gain ) και το channel volume του ενισχυτη στο ποσο?


  Το volume ειναι σχετικο. Αλλ ηχο θα παρεις στο σπιτι σου κι αλλο σε live που θα χρειαστει αντι για Volume στο 2 να παιξεις στο 3,5 - 4 . Εκει τουλαχιστον τα δικα μου πεταλια αλλαζουν, θα ελεγα γεμιζουν.


  Απο ενα πραγμα μονο δεν ειμαι ευχαριστημενος. Οταν στελνω καλωδιο απο το recording κατευθειαν σε κονσολα. Αλλαζει εντελως ο ηχος που παιρνεις απο το pa. Ειναι αρκετα αδειος και σχετικα αγχρωμος. Υποτιθεται οτι δινει speaker simulator. Ειχες αναλογη εμπειρια?
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/12, 15:51 από Ikaros »
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Koch Twintone II: Γνωριμία, Μετρήσεις, Partial Retube
« Απάντηση #6 στις: 27/01/12, 22:26 »
Το BYOC OD2 παραείναι για τον Tw. Σου συστήνω ανεπιφύλακτα αν είναι να φτιάξεις κάτι, να κάνεις το LTD που είναι απίθανο με αυτόν τον ενισχυτή: Κύκλωμα για το Overdrive

Πραγματι το cab sim του υστερεί, ειδικά όταν το συγκρίνω με το RedBox του Tubemeister: H&K Tubemeister 18 Review
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Koch Twintone II: Γνωριμία, Μετρήσεις, Partial Retube
« Απάντηση #7 στις: 28/01/12, 11:48 »
 Θα καθησω να διαβασω αναλυτικα το θεμα με το LTD και Δευτερα βαζω παραγγελια. Με το mod που παρεθεσες, φτανει στα  επιπεδα του SR?
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Koch Twintone II: Γνωριμία, Μετρήσεις, Partial Retube
« Απάντηση #8 στις: 28/01/12, 13:01 »
Ναι, με το Tone Mod γίνεται πιο ευέλικτο, και σου συστήνω να φτιάξεις και το Clipping Mod που έχω σχεδιάσει, απογειώνει το πετάλι πολύ πέρα από το εργοστασιακό.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Koch Twintone II: Γνωριμία, Μετρήσεις, Partial Retube
« Απάντηση #9 στις: 28/01/12, 18:18 »
Αδριανέ όποτε βρείς ευκαιρία πες μου λίγο πως σου φάνηκε η JJ στην V1 σε σχέση με την συγκεκριμένη TAD 7025/E83CC που άλλαξες;

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Koch Twintone II: Γνωριμία, Μετρήσεις, Partial Retube
« Απάντηση #10 στις: 28/01/12, 19:26 »
Ναι, με το Tone Mod γίνεται πιο ευέλικτο, και σου συστήνω να φτιάξεις και το Clipping Mod που έχω σχεδιάσει, απογειώνει το πετάλι πολύ πέρα από το εργοστασιακό.


  Οκ Δευτερα θα μπουν ολα παραγγελια. Με το που ερθει το ξεκιναω...


  Δωσε μας μερικες πληροφοριες για το τι παιρνεις απο το πεταλι σε συνδιασμο με τον koch και με τι κιθαρα.
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Koch Twintone II: Γνωριμία, Μετρήσεις, Partial Retube
« Απάντηση #11 στις: 30/01/12, 10:22 »
Δωσε μας μερικες πληροφοριες για το τι παιρνεις απο το πεταλι σε συνδιασμο με τον koch και με τι κιθαρα.

Από το LTD παίρνω ένα πολύ καλό crunch για το καθαρό κανάλι, ενώ στο βρώμικο, αυξάνω λίγο το gain και πολύ το sustain, ενώ οι αρμονικές ευνοούνται ιδιαίτερα. Με το tone έχεις πολύ μεγάλη ευελιξία να αλλάξεις την ισσοροπία μεταξύ μπάσων και πρίμων, ενώ γενικά το πετάλι είναι εξαιρετικά διαφανές και δεν χρωματίζει ούτε την κιθάρα ούτε τον ενισχυτή.
Οι κύριες κιθάρες μου είναι μία LTD Horizon FRII με Bareknuckles και μία PSR Custom 24 Top10 με Vintage και HFS.

Αδριανέ όποτε βρείς ευκαιρία πες μου λίγο πως σου φάνηκε η JJ στην V1 σε σχέση με την συγκεκριμένη TAD 7025/E83CC που άλλαξες;

Μεγάλη διαφορά ιδίως αναφορικά με σφυρίγματα και feedback. Μεγαλύτερη ευκρίνεια, ευγενέστερο distortion και γενικά πιο γεμάτος ήχος, λίγο πιο επιθετικά μεσαία που είναι χαρακτηριστικά των JJ. Εγώ έβαλα την επίχρυση, selected και την συστήνω ειδικά στην V1. Νομίζω αξίζει τα επιπλέον λεφτά. Οι ηχητικές διαφορές πάντως είναι μικρής κλίμακας δεν έχουν σχέση με το τι ακούς από πχ πετάλια και πρέπει να έχεις εμπειρία να τις ακούσεις. Μεγαλύτερη διαφορά κάνει η συμπεριφορά των λυχνών καθώς παίζεις και χειρίζεσαι την κιθάρα και τον ενισχυτή, παρά η καθεαυτού χροιά τους.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
44 Απαντήσεις
13383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:13
από Aggelo
4 Απαντήσεις
3476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 21:05
από tech21man
13 Απαντήσεις
4092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/11, 22:48
από Theoharris
50 Απαντήσεις
14536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/11, 17:44
από no slave
10 Απαντήσεις
4886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 22:45
από adr1anos
17 Απαντήσεις
6167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/14, 13:25
από tech21man
4 Απαντήσεις
5664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/14, 15:08
από Vaggelis_Revolted
5 Απαντήσεις
20407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/15, 00:04
από Mistral
0 Απαντήσεις
5350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/18, 14:05
από JAM pedals
17 Απαντήσεις
13398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/20, 12:06
από ntinosblues