Αποστολέας Θέμα: Τρόποι στερέωσης των πεταλιών σε DIY pedalboard.  (Αναγνώστηκε 61583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 1. Hook and Loop (Χριτς-Χρατς)
Α) Velcro:
Αποτελεί τον πιο συνηθισμένο τρόπο στερέωσης. Αυτοκόλλητες ταινίες Velcro τοποθετούνται στο ξύλο της πεταλιέρας και αντίθετου τύπου Velcro κομμάτια κολλούνται στο κάτω μέρος των πεταλιών.




 Πλεονεκτήματα:
 
  • Αφαίρεση και επανατοποθέτηση των πεταλιών στο pedalboard με ουσιαστικά μία κίνηση.
  • Δεν απαιτείται τροποποίηση του pedalboard για την αναδιάταξη των πεταλιών ή την προσθήκη κάποιου.

 
Μειονεκτήματα:
 
  • Το κατά πόσο τα πεταλάκια θα είναι καλά στερεωμένα εξαρτάται από την ποιότητα του Velcro αλλά γενικά ο τρόπος αυτόν δεν προσφέρει τη σιγουριά άλλων.
  • Τα κομμάτια του Velcro που κολλούνται στο κάτω μέρος των πεταλιών είναι δύσκολο να αφαιρεθούν και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να αλλοιωθεί το λάστιχο στον πάτο του πεταλιού.
  • Το Velcro σκονίζεται έυκολα και κρατά χνούδια, άρα απαιτείται μια μικρή συντήρηση προκειμένου να μην είναι άσχημη αισθητικά η πεταλιέρα.
  • Κάποια πετάλια όπως π.χ. τα wah είναι αρκετά δύσκολα στην τοποθέτηση.

 
Τιμή:

Κυκλοφορούν διάφοροι τύποι σε καταστήματα με εργαλεία αλλά συνήθως σε κατάστημα με υφάσματα το βρίσκεις πολύ φθηνότερα. Για την ακρίβεια, αν πάρεις ''χύμα'' η τιμή είναι 1€ το μέτρο. Άρα με 3€ περίπου (2m για την πεταλιέρα και 1m -να υπαρχει- για τα πετάλια) γίνεται η δουλειά.




Β) ''Μοκέτα'' και αρσενικό Velcro:
Αντί για ταινία Velcro που δημιουργεί  κάποιες μόνο λωρίδες στο ξύλο, πολλοί ντύνουν ολόκληρο το pedalboard με ύφασμα τέτοιο ώστε να γαντζώνεται σε αυτό το αρσενικό Velcro. Το ύφασμα θα πρέπει να έχει χνούδι, όπως π.χ. είναι η τσόχα. Επίσης, χρησιμοποιείται το Veltex που είναι κι αυτό της εταιρείας Velcro και είναι σχεδιασμένο για να γαντζώνεται σε αυτό το αρσενικό Velcro.

 


 Πλεονεκτήματα:
 
  • Ευελιξία, καθώς το πετάλι μπορεί να τοποθετηθεί οπουδήποτε πάνω στο ντυμένο ξύλο.
  • Δε χρειάζεται το Velcro στα πετάλια να είναι κολλημένο συγκεκριμένα έτσι ώστε να πέσει πάνω στις -2 συνήθως- λωρίδες που του αντιστοιχούν όταν χρησιμοποιείται ο τρόπος 1.Α.
  • Ότι ισχύει και για τον τρόπο 1.Α.

 
Μειονεκτήματα:
 
  • Ειδικά αν χρησιμοποιηθεί κάποιο τυχαίο ύφασμα -εννοείται με χνούδι- το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι τόσο καλό ως προς την στερέωση των πεταλιών.
  • Ότι ισχύει και για τον τρόπο 1.Α.

 
Τιμή:

Ανάλογα το ύφασμα. Αν π.χ. κάποιος πάρει κάποιο ρετάλι από μοδίστρα πιθανότατα να του έρθει δωρεάν οπότε το κόστος είναι το αρσενικό Velcro που θα χρησιμοποιήσει, maximum 1€. Φθηνά πράματα γενικά.

 

 
Γ) Dual Lock:
 Πρόκεται για το αντίστοιχο ''velcro'' της 3M και φαίνεται να κερδίζει όλο και περισσότερο έδαφος. Αντί για ''χνούδι'' και ''μπαστουνάκια'' (kinky!!) έχει απλώς 2 όμοιες επιφάνεις με πλαστικά ''μανιταράκια'' που γαντζώνουν το ένα με το άλλο. Ουσιαστικά δεν πρόκειται για hook & loop ταινία.

 




 Πλεονεκτήματα:
 
  • Πολύ δυνατό κράτημα. Αυτό είναι ένα από τα ''συν'' του έναντι του Velcro αν και εύκολα μετατρέπεται σε μειονέκτημα αν η ταινία δεν έχει κολλήσει καλά στο ξύλο ή το πετάλι...
  • Δε μαζεύει σκόνες και χνούδια, τουλάχιστον όχι όσο το Velcro με τη χνουδωτή επιφάνεια.
 
 
Μειονεκτήματα:
 
  • Κι εδώ ισχύουν τα ίδια με το Velcro όσον αφορά την αφαίρεσή του από τον πάτο του πεταλιού και την στερέωση κάποιον ''δύσκολων'' πεταλιών.
  • Η τιμή του.
 
 
Τιμή:

Το μειονέκτημα που λέγαμε. Βγαίνει περίπου 10ευρώ το μέτρο, 10πλάσια δηλαδή τιμή από το Velcro. Βέβαια μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει λιγότερη ταινία (επιβάλλεται μάλλον) εκμεταλλευόμενος τη δύναμη του Dual Lock.
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
2. Tie-Wraps (σφυχτηράκια):
 Απλά πράγματα. Τρυπούλες στο ξύλο ώστε να περνάνε τα σφυχτηράκια και με το κατάλληλο πιάσιμο από το πεταλάκι, περιορίζεται η ελευθερία των κινήσεών του. Αντί για ξύλο μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποια διάτρητη μεταλλική επιφάνεια ή και συνδυασμός των δύο.

 

 
 
 
 
 
Πλεονεκτήματα:
 
  • Αν το πεταλάκι είναι πιασμένο σωστά, τότε προσφέρει τη σιγουριά ότι δεν πρόκειται να φύγει από την πεταλιέρα, ότι ακροβατικά και να κάνει ο χρήστης της με αυτή.
 
 
Μειονεκτήματα:
 
  • Μπορεί σε γενικές γραμμές το πεταλάκι να είναι ασφαλές στην πεταλιέρα του, αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε θα παλαντζάρει λίγο (ίσως ελάχιστα).
  • Για οποιαδήποτε αλλαγή/μετακίνηση, θα πρέπει να κοπούν τα σφυχτηράκια και να χρησιμοποιηθούν νέα. Το κυριότερο όμως είναι ότι σε περίπτωση που δε χρησιμοποιηθεί διάτρητη επιφάνεια, θα πρέπει να ανοιχτούν νέες τρύπες (ενώ θα φαίνονται ίσως και παλιές για όσους ενδιαφέρονται για το αισθητικό αποτέλεσμα).
  • Αισθητικά, τα tie-wraps ίσως φαίνονται κάπως άσχημα σε σχέση με τις άλλες μεθόδους.
  • Αν χρησιμοποιηθεί διάτρητη μεταλλική επιφάνεια, ίσως η στιβαρότητα της κατασκευής να μην επιτρέπει πεταλάκια όπως το wah στην πεταλιέρα. Αυτό όμως εξαρτάται από το υλικό που θα χρησιμοποιηθεί.
 
 
Τιμή:
 Τα σφυχτηράκια είναι πάμφθηνα (ας πούμε 1€ για έναν μεγάλο αριθμό από αυτά).

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
3. Βίδωμα

 
Α) Βίδωμα από την κάτω πλευρά της πεταλιέρας:
 Σε αυτήν την περίπτωση αντικαθιστούμε τις βίδες των πεταλιών με άλλες, ίδιας διαμέτρου και μήκους μ=ε+π αν ε είναι το μήκος της εργοστασιακής βίδας και π το πάχος του ξύλου. Με λίγα λόγια οι καινούριες βίδες θα πρέπει να είναι τόσο μεγαλύτερες σε μήκος όσο το πάχος του ξύλου. Αφού ανοίξουμε τις κατάλληλες τρύπες στο ξύλο, τοποθετούμε το πεταλάκι πάνω του και περνώντας τη βίδα απο την κάτω μεριά, βιδώνουμε. Το κάνουμε αυτό για όλες τις βίδες (ή έστω για 2 διαγώνιες αν βαριόμαστε). Εδώ η χρήση διάτρητης επιφάνειας δεν είναι εύκολη γιατί θα πρέπει οι τρύπες να έχουν αρκετά μικρή διάμετρο ώστε να μην περνά και το κεφάλι της βίδας ενώ θα πρέπει να πέφτουν τέλεια στα σημεία που είναι οι αντίστοιχες βίδες του πεταλιού.

 

 
 

 
Πλεονεκτήματα:
 
  • Τέλεια σταθερότητα και σιγουριά, το πεταλάκι απλά δε φεύγει από τη θέση του.
  • Όμορφη πεταλιέρα που φαίνεται ''καθαρή'' και νοικοκυρεμένη, χωρίς να φαίνεται αν και πώς τα πετάλια είναι στερεωμένα.

 
Μειονεκτήματα:
 
  • Θα πρέπει να ανοιχτούν νέες τρύπες για την οποιαδήποτε αλλαγή/μετακίνηση πεταλιού και οι παλιές μάλλον θα φαίνονται.
  • Οι βίδες θα πρέπει να έχουν το σωστό μήκος και πάχος. Πιο λεπτές ή χοντρές απλά δε θα βιδώνουν στο πετάλι. Πιο κοντές απ ότι πρέπει δε θα φτάνουν στο πετάλι εξαιτίας του πάχους του ξύλου. Πιο μεγάλες σε μήκος θα επιτρέπουν κατακόρυφη κίνηση του πεταλιού και για σωστό αποτέλεσμα θα πρέπει είτε να κοπούν είτε να χρησιμοποιηθούν πατέντες όπως ροδέλες, παξιμαδάκια κλπ. Η ακρίβεια πάντως που απαιτείται δεν είναι τόσο τραγική καθώς δεν είναι ανάγκη να βιδώσει μέχρι τέρμα, αρκεί να ''πιάσει'' λίγο στο πετάλι.

 
Τιμή:
Το κόστος των βιδών είναι επίσης αρκετά χαμηλό. Πιο πολύ ''κοστίζει'' ο χρόνος για να βρεθούν/τροποποιηθούν οι σωστές.

 

 
Β) Βίδωμα με χρήση bicycle chain links (κρίκων αλυσίδας ποδηλάτου)
Μια αλυσίδα ποδηλάτου αποτελείται από πολλά ''οχτάρια'' ενωμένα μεταξύ τους με μικρούς άξονες. Διαλύοντας μια αλυσίδα (με χρήση αντίστοιχου εργαλείου) μπορούμε να έχουμε πολυάριθμα τέτοια οχτάρια (βλ. φωτό). Ξεβιδώνουμε τις βίδες από τα πεταλάκια, και τις ξαναβιδώνουμε, έχοντας παρεμβάλει από ένα οχταράκι σε κάθε μία (ή σε 2 διαγώνιες μόνο αν βαριόμαστε). Η άλλη τρύπα από το κάθε οχταράκι που μένει ελεύθερη βιδώνεται στο ξύλο.
 


 

 
 
 
 
 
Πλεονεκτήματα:
 
  • Τέλεια σταθερότητα και αρκετή σιγουριά.
  • Δεν τίθεται θέμα εύρεσης κατάλληλων βιδών, οι περισσότερες την κάνουν τη δουλειά.

 
Μειονεκτήματα:
 
  • Και πάλι, οι βίδες είναι μόνιμες και θα πρέπει να δημιουργούνται νέες για αλλαγές/μετακινήσεις.

 
Τιμή:
Αλυσίδα βρίσκει κανείς με 5€ ενώ μαζί με το εργαλείο πάει γύρω στα 10€.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Κάποια tips:
 
  • Όσον αφορά τους τρόπους τις πρώτης κατηγορίας, μπορεί κανείς να βιδώσει ανάποδα τον πάτο του πεταλιού σε όσα πετάλια το επιτρέπουν με επιτυχία κι έτσι να γλυτώσει τις όποιες αλλοιώσεις πλαστικών/λάστιχων/χρώματος.
  • Αν αφαιρεθούν διαφόρων ειδών εξαρτήματα από τα πετάλια (βίδες, ''ποδαράκια'' κλπ), καλό είναι να φυλάσσονται μέσα στα πετάλια (π.χ. στο χώρο της μπαταρίας) ώστε να είμαστε σίγουροι ότι δε θα τα χάσουμε.
 
 
Γενικά, προσθέστε ότι γνωρίζετε πάνω στο θέμα για να εμπλουτιστούν τα πρώτα ποστ! :hi
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/11, 18:54 από gers »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ωραίο θέμα και πολλές πληροφορίες

thenx gers

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μπράβο gers, πολύ ωραίο θέμα!..  :up
..το κόλπο με τα bicycle chain links δεν το ήξερα, καλή φάση!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Πολύ καλό θέμα και για μένα αρκετά επίκαιρο...

Όπως έχει ήδη αναφέρει ο gers, υπάρχει ένα κοινό πρόβλημα με αρκετές από αυτές τις μεθόδους. Το πρόβλημα είναι η ενδεχόμενη ανάγκη να ανοιχτούν καινούργιες τρύπες στην επιφάνεια πάνω στην οποία στηρίζονται τα πετάλια όποτε θέλουμε να αλλάξουμε θέσεις ή να τοποθετήσουμε ένα νέο πετάλι. Αυτό που είχα σκεφτεί ως πιθανή λύση είναι η χρήση μιας μεταλλικής ή πλαστικής επιφάνειας που θα έχει ήδη πολλές ανοιγμένες τρύπες, ώστε να μη χρειάζονται κάθε φορά καινούργιες. Κάτι δηλαδή σαν αυτό που φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία:



Στην πράξη δεν ξέρω αν αυτό θα έλυνε το πρόβλημα πλήρως. Ακόμα και αν βρεθεί κάτι με πολύ μικρές τρύπες πολύ κοντά μεταξύ τους, φαντάζομαι ότι κάποια πετάλια λόγω διαστάσεων, σχήματος ή θέσης των βιδών τους ίσως δεν θα ταιριάζουν ακριβώς στις προϋπάρχουσες τρύπες. Θα ήταν ένα εδιαφέρον πείραμα όμως. Έχει κανείς καμιά ιδέα που μπορεί να βρεθεί κάτι τέτοιο;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Ωραίο θεματάκι για τους απανταχού πατεντιάρηδες!
Όλα τα λεφτά ήταν το ράφι από ψυγείο(?) στην περίπτωση των tie-wraps που χρησιμοποιήθηκε για βάση πεταλιέρας

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έχουν περάσει από τα χέρια μου, διάφορα pedalboards, διαφόρων μεγεθών, που όμως όλα εμπίπτουν στις εξής δύο κατηγορίες:

1. Flat επιφάνεια με velcro σαν πάτος από βαλιτσάκι, τύπου Rockase:


..και..
2. Κεκλιμένο pedalboard με μεταλικές λωρίδες επίσης με velcro τύπου Pedaltrain:



Από τα δύο αυτά pedalboards, με βόλεψαν καλύτερα τα Pedaltrain, διότι τα κενά που έχουν μεταξύ τους οι ράγες, δίνουν διέξοδο στα καλώδια, και επιτρέπουν πολύ πιο πυκνές τοποθετήσεις από άλλες λύσεις, όπου τα καλώδια υπάρχουν στο ίδιο επίπεδο με τα πετάλια. Παράλληλα, στο Pedaltrain το τροφοδοτικό τοποθετείται από κάτω, και έτσι δεν παίρνει χρήσιμο χώρο από τα πετάλια.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτό που είχα σκεφτεί ως πιθανή λύση είναι η χρήση μιας μεταλλικής ή πλαστικής επιφάνειας που θα έχει ήδη πολλές ανοιγμένες τρύπες, ώστε να μη χρειάζονται κάθε φορά καινούργιες. Κάτι δηλαδή σαν αυτό που φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία:



Στην πράξη δεν ξέρω αν αυτό θα έλυνε το πρόβλημα πλήρως. Ακόμα και αν βρεθεί κάτι με πολύ μικρές τρύπες πολύ κοντά μεταξύ τους, φαντάζομαι ότι κάποια πετάλια λόγω διαστάσεων, σχήματος ή θέσης των βιδών τους ίσως δεν θα ταιριάζουν ακριβώς στις προϋπάρχουσες τρύπες.


Είναι αυτό που αναφέρω στα πρώτα ποστ ως "διάτρητη μεταλλική επιφάνεια". Χρησιμοποιείται πολύ με τη μέθοδο των tie-wraps, ωστόσο αν θες να βιδώσεις απευθείας το πετάλι εκεί από την κάτω μεριά, θα έχεις ίσως τα προβλήματα που λες, γι αυτό και αναφέρω ότι με αυτόν τον τρόπο στερέωσης καλύτερα σκέτο ξύλο. Φυσικά, αν δε σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η εμφάνιση, μπορείς να βιδώσεις μόνο 2 (τις διαγώνιες) από τις 4 βίδες τοποθετώντας το πετάλι στραβά, έτσι ίσως έβρισκες τρύπες να πέφτουν ακριβώς στις θέσεις των βιδών.

Πάντως θα μπορούσες να το δοκιμάσεις και αν κάποιο πετάλι σε δυσκολέψει να δοκιμάσεις bike chain links και βίδες με παξιμάδια. Έτσι δύσκολα θα έχεις θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι στερέωσης των πεταλιών σε DIY pedalboard.
« Απάντηση #10 στις: 11/11/11, 17:01 »
Aυτό που σκεφτόμουν κατά κύριο λόγο είναι η ευκολία τοποθέτησης και μετακίνησης των πεταλιών, σε συνδυασμό με τη σταθερότητα κατά τη χρήση. Από αυτή την άποψη, η στήριξη με 2 ή 3 βίδες σε μια διάτρητη λαμαρίνα θα ήταν η καλύτερη λύση και κατά τη γνώμη μου προτιμότερη από τα tie wraps (ακόμα και αν το πετάλι δεν είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένο). Kάτι τέτοιο δεν απαιτεί καμία απολύτως τροποποίηση στο πετάλι, ούτε καν κάτι που πρέπει να κολλήσει στη βάση του, πράγμα το οποίο θεωρώ ότι είναι καλό για το resale value αν κάποιος δοκιμάζει πετάλια τα οποία δεν είναι σίγουρος αν θα κρατήσει. Eπίσης μια τέτοια λαμαρίνα θα μπορούσε πολύ εύκολα να βιδωθεί στην κατάλληλη βάση και να μετατραπεί σε κάτι παρόμοιο με το pedaltrain, ώστε να γίνει πιο εύχρηστη και πρακτική και παράλληλα να υπάρχει χώρος από κάτω για τροφοδοτικό, καλώδια κλπ, ή ακόμα και να βαφτεί, αν κάποιος επιθυμεί μια διαφορετική εμφάνιση.

Καλή επίσης η ιδέα της χρήσης σε συνδυασμό με chain links από αλυσίδα ποδηλάτου ή βιδών με παξιμάδια. Ίσως κάτι τέτοιο ελαχιστοποιήσει κάποια από τα προβλήματα "συμβατότητας".
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι στερέωσης των πεταλιών σε DIY pedalboard.
« Απάντηση #11 στις: 12/11/11, 01:34 »
Απόλλωνα έκανα ένα search για διάτρητη λαμαρίνα και τα αποτελέσματα ήταν άκρως ενθαρρυντικά, με την έννοια ότι μάλλον μπορείς να βρεις έυκολα και στις διαστάσεις που θες.. Αν δεν κάνω λάθος μένεις Αγγλία (?) οπότε εκεί θα βρεις ακόμα πιο εύκολα (?)...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι στερέωσης των πεταλιών σε DIY pedalboard.
« Απάντηση #12 στις: 04/01/12, 09:30 »
Δοκίμασε κάποιος τη λύση με τη διάτρητη μεταλλική επιφάνεια, είτε με tie-wraps είτε με βίδες; Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ η εντύπωση που αποκόμισε, καθώς σκέφτομαι σοβαρά να φτιάξω ένα pedalboard με αυτή τη λογική...

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι στερέωσης των πεταλιών σε DIY pedalboard.
« Απάντηση #13 στις: 09/02/12, 20:02 »
Παιδιά έχετε να προτείνεται καμία λύση για την στερέωση του velcro στο πεταλάκι;


Το velcro που εχω εχει παρα πολυ γερο κρατημα αλλα οταν παω να ξεκολησω το πεταλακι ξεκολαει το velcro απο το πεταλακι και μενει πανω στο pedalboard  :P


Προτιμώ να μην βάλω κόλλα πάνω στο πεταλάκι ή έστω κάποια κόλλα που αν καποτε θελησω να βγαλω το velcro απο τα παταλάκια να μην αφησει σημάδι.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι στερέωσης των πεταλιών σε DIY pedalboard.
« Απάντηση #14 στις: 09/02/12, 20:29 »
οποιαδήποτε κόλλα δεν βγαίνει με νέφτι ή με κάποιο άλλο διαλυτικό?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Τρόποι στερέωσης των πεταλιών σε DIY pedalboard.
« Απάντηση #15 στις: 09/02/12, 21:45 »
Παιδιά έχετε να προτείνεται καμία λύση για την στερέωση του velcro στο πεταλάκι;
Το velcro που εχω εχει παρα πολυ γερο κρατημα αλλα οταν παω να ξεκολησω το πεταλακι ξεκολαει το velcro απο το πεταλακι και μενει πανω στο pedalboard  :P

Αυτό το velcro δεν ξεκολλάει από το πετάλι, ούτε ακόμα και αν σηκώσεις το pedalboard ολόκληρο κρατώντας το από το πετάλι!..:


Προτίμησε το θηλυκό (τσόχα) στο board και το αρσενικό (hooks) στο πετάλι..
Τελείωσες!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι στερέωσης των πεταλιών σε DIY pedalboard.
« Απάντηση #16 στις: 10/02/12, 00:19 »
Παιδιά έχετε να προτείνεται καμία λύση για την στερέωση του velcro στο πεταλάκι;
Το velcro που εχω εχει παρα πολυ γερο κρατημα αλλα οταν παω να ξεκολησω το πεταλακι ξεκολαει το velcro απο το πεταλακι και μενει πανω στο pedalboard  :P

Αυτό το velcro δεν ξεκολλάει από το πετάλι, ούτε ακόμα και αν σηκώσεις το pedalboard ολόκληρο κρατώντας το από το πετάλι!..:


Προτίμησε το θηλυκό (τσόχα) στο board και το αρσενικό (hooks) στο πετάλι..
Τελείωσες!



Απο που μπορώ να το προμηθευτω αυτό;


Επισης εκανα το αντιθετο με το velcro που ηδη εχω :(


πειραζει;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Τρόποι στερέωσης των πεταλιών σε DIY pedalboard.
« Απάντηση #17 στις: 10/02/12, 00:47 »
Απο που μπορώ να το προμηθευτω αυτό;
Επισης εκανα το αντιθετο με το velcro που ηδη εχω :(
πειραζει;
Praktiker, Leroy Merlin, εργαλειάδικα..
Ναι έχει σημασία, το ακίνητο μέρος να είναι η τσόχα και το κινητό τα hooks!..
Διότι με την μετακίνηση, όπως τα πατάς, γατζώνονται όλο και πιο στερεά!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι στερέωσης των πεταλιών σε DIY pedalboard.
« Απάντηση #18 στις: 18/02/12, 11:42 »
Μπορεί κάποιος να μου πει από που μπορώ να προμηθευτώ "μοκέτα";

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι στερέωσης των πεταλιών σε DIY pedalboard.
« Απάντηση #19 στις: 18/02/12, 16:55 »
το velcro εννοείς με το "μοκέτα"?

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι στερέωσης των πεταλιών σε DIY pedalboard.
« Απάντηση #20 στις: 18/02/12, 18:16 »
το velcro εννοείς με το "μοκέτα"?

Τρόπος 1.Β Μοκέτα και αρσενικό velcro.
Ο δεύτερος τρόπος στήριξης των πεταλιών που λέει ο gers.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι στερέωσης των πεταλιών σε DIY pedalboard.
« Απάντηση #21 στις: 18/02/12, 18:24 »
νομίζω πως σε αυτό απαντάει ο adr1anos στο ποστ ακριβώς πάνω απ'το δικό σου....

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι στερέωσης των πεταλιών σε DIY pedalboard.
« Απάντηση #22 στις: 18/02/12, 19:31 »
Παράθεση
Β) Βίδωμα με χρήση bicycle chain links (κρίκων αλυσίδας ποδηλάτου)
Μια αλυσίδα ποδηλάτου αποτελείται από πολλά ''οχτάρια'' ενωμένα μεταξύ τους με μικρούς άξονες. Διαλύοντας μια αλυσίδα (με χρήση αντίστοιχου εργαλείου) μπορούμε να έχουμε πολυάριθμα τέτοια οχτάρια (βλ. φωτό). Ξεβιδώνουμε τις βίδες από τα πεταλάκια, και τις ξαναβιδώνουμε, έχοντας παρεμβάλει από ένα οχταράκι σε κάθε μία (ή σε 2 διαγώνιες μόνο αν βαριόμαστε). Η άλλη τρύπα από το κάθε οχταράκι που μένει ελεύθερη βιδώνεται στο ξύλο.
 


http://www.thomann.de/gr/harley_benton_mounties.htm



  και αυτο κανει (τσερκι) 2€ 10 μετρα

 
μπορει να μπει και απο πανω σαν τα tie wraps  (κανγκουρια  :P ) αλλα και σαν τα chain links αν κοπει σε κοματακια

« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/12, 19:49 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόποι στερέωσης των πεταλιών σε DIY pedalboard.
« Απάντηση #23 στις: 04/03/12, 11:02 »
Μια απορία. Κάποια πετάλια (όπως π.χ. Boss, Digitech κλπ) έχουν στην κάτω μεριά τους καουτσούκ αν δεν κάνω λάθος. Μήπως είναι καλύτερο πρίν βάλουμε το velcro στο πετάλι να βγάλουμε το καουτσουκ για να κολλήσει πάνω στο αλλουμίνιο κατευθείαν; Δεν θα 'ναι έτσι πιο δυνατό το κράτημα;


Αλλά μήπως αυτό θα επιρεάσει την μεταπωλητική τους αξία;

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/03, 23:36
από SIB
136 Απαντήσεις
65389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 12:06
από King Lui
12 Απαντήσεις
16364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/04, 10:49
από bluechild
22 Απαντήσεις
18393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/07, 01:28
από Jezus
5 Απαντήσεις
3867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 20:44
από Stinky
Bass pedalboard

Ξεκίνησε από SteveWrathchild Εφέ

9 Απαντήσεις
4762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 22:21
από Jezus
16 Απαντήσεις
8963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/17, 14:53
από adr1anos
17 Απαντήσεις
8205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 15:21
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
6899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/11, 23:35
από Πέτροc
5 Απαντήσεις
3770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/11, 01:24
από georgekz750