Αποστολέας Θέμα: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;  (Αναγνώστηκε 19936 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« στις: 10/04/14, 11:42 »
Παντού διαβάζω ότι κρατάνε πολύ περισσότερο από τις κλασικές και παράγουν τέλειο ήχο. Ισχύει;

Επίσης, αν έβαζα τις εν λόγω χορδές (ίδιο πάχος με τις προηγούμενες) θα χρειαζόταν σετάρισμα η κιθάρα εκ νέου;

Τελικά αξίζει να τις δοκιμάσω ή είναι τζάμπα κόπος (και λεφτά);
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #1 στις: 10/04/14, 11:50 »
Παντού διαβάζω ότι κρατάνε πολύ περισσότερο από τις κλασικές και παράγουν τέλειο ήχο. Ισχύει;
Τις δοκίμασα και είναι πολύ καλές. Μετά από δοκιμές και διάφορα σετ όμως έχω καταλήξει στις Κοβαλτίου που μου ακούγονται πιο καλά από όλες:
http://www.thomann.de/gr/ernie_ball_2723.htm

Επίσης, αν έβαζα τις εν λόγω χορδές (ίδιο πάχος με τις προηγούμενες) θα χρειαζόταν σετάρισμα η κιθάρα εκ νέου;
Όχι.

Tελικά αξίζει να τις δοκιμάσω ή είναι τζάμπα κόπος (και λεφτά);
Πάντα στα κιθαριστικά δρώμενα αξίζει να δοκιμάζουμε κάτι καινούργιο τουλάχιστον μία φορά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #2 στις: 10/04/14, 12:20 »
Μετά από δοκιμές και διάφορα σετ όμως έχω καταλήξει στις Κοβαλτίου που μου ακούγονται πιο καλά από όλες:
http://www.thomann.de/gr/ernie_ball_2723.htm

Όντως παράγουν περισσότερο γκάζι απ'τις απλές?
Πάντα στα κιθαριστικά δρώμενα αξίζει να δοκιμάζουμε κάτι καινούργιο τουλάχιστον μία φορά.

Αμέ

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #3 στις: 10/04/14, 12:32 »
Όντως παράγουν περισσότερο γκάζι απ'τις απλές?
Για να μην πάμε σε φαντασίες, χωρίς α\β τεστ είναι πολύ δύσκολο να επιβεβαιώσει κανείς κάτι τέτοιο, αυτό που είναι σίγουρο για μένα είναι η πολύ καλή χροιά, όπως και το ότι για μένα, με λογική φροντίδα έχουν κρατήσει πολύ καλά την χροιά αυτή για πολύ καιρό.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #4 στις: 10/04/14, 12:42 »
Παντού διαβάζω ότι κρατάνε πολύ περισσότερο από τις κλασικές και παράγουν τέλειο ήχο. Ισχύει;
Τις δοκίμασα και είναι πολύ καλές. Μετά από δοκιμές και διάφορα σετ όμως έχω καταλήξει στις Κοβαλτίου που μου ακούγονται πιο καλά από όλες:
http://www.thomann.de/gr/ernie_ball_2723.htm



Ανδριανέ, δεδομένου ότι μου αρέσουν οι κλασικές GHS Boomers και οι D'Addario EXL, ποιες από αυτές που δοκίμασες πιστεύεις θα μου δώσουν μεγαλύτερη διάρκεια χωρίς να αλλάζει ο ήχος και η αίσθηση. Καλοκαιριάζει, τα χέρια μου ιδρώνουν αρκετά με αποτέλεσμα το brightness του φρέσκου σετ να εξαφανίζεται σχετικά γρήγορα.
Για στυλ με ξέρεις. Vintage αμερικάνικα καθαρά ή "just breaking up" ήχοι είναι οι προτίμησή μου. Δε με ενδιαφέρουν extra output, χαμηλά κουρδίσματα, dive bombs κλπ
Χρησιμοποιώ Fast Fret ή Dunlop + πανάκι για το καθάρισμα. Βοηθάνε αρκετά αλλά δε θα με χάλαγε να είχα σταθερό ήχο για πολύ καιρό.
Στην ακουστική χρησιμοποιώ Elixir που έχουν καταπληκτική διάρκεια και ο ήχος τους δε με χαλάει. Για ηλεκτρική όμως δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τις Elixir.
Αν οι Cobalt πιστεύεις ότι θα με καλύψουν θα τις δοκιμάσω οπωσδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #5 στις: 10/04/14, 12:51 »
Χμμμ... Cobalt ε; Με ένα ψάξιμο που έκανα, είδα ότι οι απόψεις διίστανται. Σίγουρα είναι αντικειμενικό το θέμα. Έχει να κάνει με το τι ήχο βγάζει το κάθε σετ και τι ήχο ζητάει ο καθένας. Αν κατάλαβα καλά οι συγκεκριμένες τονίζουν πολύ τις ψηλές συχνότητες, σωστά;
Εγώ γενικά παίζω classic rock, alternative, punk και (λιγότερο από τα υπόλοιπα) metal.

Η αλήθεια είναι ότι διστάζω να δοκιμάσω μια τόσο μεγάλη αλλαγή. Όπως και να το κάνουμε 11 ευρώ κοστίζουν αυτές (+ μεταφορικά) και αν δεν μου κάνουν;
Προς το παρόν πάντως είμαι ανάμεσα στις titanium, cobalt και reinforced plain strings.
Μήπως να πάρω ένα απ'το καθένα;...  :-\
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #6 στις: 10/04/14, 13:09 »
.. τα χέρια μου ιδρώνουν αρκετά με αποτέλεσμα το brightness του φρέσκου σετ να εξαφανίζεται σχετικά γρήγορα...
Αν οι Cobalt πιστεύεις ότι θα με καλύψουν θα τις δοκιμάσω οπωσδήποτε.
Ακριβώς μία από τα ίδια..

Και γιά να διευκρινήσω τι σημαίνει για μένα καλή φροντίδα, επειδή γενικά και εμένα τα δάκτυλα μου τείνουν να ιδρώνουν αρκετά και σιχαίνομαι κάθε βρωμιά στην ταστιέρα, σημαίνει τα εξής:

Έχω κόψει μικρά πανάκια από καθαρό βαμβακερό ύφασμα και μετά από κάθε πολύωρη χρήση καθαρίζω τις χορδές με string cleaner (Dr. Stringfellow) και μετά τις περνάω με WD40 και αφήνω την κιθάρα με ανοιχτή θήκη για το βράδυ.

Αυτό το κάνω άμεσα μετά το παίξιμο, διότι έχω δεί ότι αν αφήσω την κιθάρα πχ ακαθάριστη όλο το βράδυ, το επόμενο πρωί έχουν πιάσει μάκα οι χορδές από την οξείδωση και καθαρίζονται πολύ πιο δύσκολα, πρέπει να τρίψω περισσότερο και χαλάω τσάμπα το επίχρυσμα.

Με αυτή την μεθοδολογία έχω δεί ότι οι χορδές μου κρατούν πολύ περισσότερο και επίσης διατηρούν και καλή χροιά για περισσότερο χρόνο.

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από elixir, είμαι χρόνια φαν των ΕΒ, ναι, δοκίμασε τις και βλέπεις πως σου κάθονται.

..διστάζω να δοκιμάσω μια τόσο μεγάλη αλλαγή..
Καλά χαλάρωσε.. δεν αλλάζεις σπίτι, χορδές αλλάζεις..  :roll
Όπως το λές, πάρε από ένα σετ, δοκίμασε και βλέπεις..

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #7 στις: 10/04/14, 13:46 »
Στην ακουστική χρησιμοποιώ Elixir που έχουν καταπληκτική διάρκεια και ο ήχος τους δε με χαλάει. Για ηλεκτρική όμως δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τις Elixir.

Zeoy αν δοκιμάσεις ένα σετάκι, εικάζω πως θ'αναθεωρήσεις  :)
Ειδικά στην ηλεκτρική, έχω δοκιμάσει πολλά σετ, μαζί με τις Ernie ball. Στην ακουστική πάντα Elixir 12. Κάποια στιγμή μετά τις Ernie ball, είπα να βάλω elixir. Για κάποιο περίεργο λόγο, με χρήση σχεδόν 1ώρα καθημερινά, τις αλλάζω μία στο διμηνο - τρίμηνο. Ούτε καθάρισμα ούτε τπτ και δεν είμαι υπερβολικός. Απεναντίας, είμαι τόσο περίεργος όσο εσύ και ο Ανδριανός με το καθάρισμα κλπ. Για κάποιο λόγο όμως οι Elixir έχουν κάτσει γάντι. By far, οι καλύτερες χορδές που έχω βάλει. Φυσικά, είναι σχετικά πριμαριστές σε σχέση με τις υπόλοιπες. Δοκίμασέ τες. Trust me ;)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #8 στις: 10/04/14, 14:10 »
Στην ακουστική χρησιμοποιώ Elixir που έχουν καταπληκτική διάρκεια και ο ήχος τους δε με χαλάει. Για ηλεκτρική όμως δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τις Elixir.

Zeoy αν δοκιμάσεις ένα σετάκι, εικάζω πως θ'αναθεωρήσεις  :)
Ειδικά στην ηλεκτρική, έχω δοκιμάσει πολλά σετ, μαζί με τις Ernie ball. Στην ακουστική πάντα Elixir 12. Κάποια στιγμή μετά τις Ernie ball, είπα να βάλω elixir. Για κάποιο περίεργο λόγο, με χρήση σχεδόν 1ώρα καθημερινά, τις αλλάζω μία στο διμηνο - τρίμηνο. Ούτε καθάρισμα ούτε τπτ και δεν είμαι υπερβολικός. Απεναντίας, είμαι τόσο περίεργος όσο εσύ και ο Ανδριανός με το καθάρισμα κλπ. Για κάποιο λόγο όμως οι Elixir έχουν κάτσει γάντι. By far, οι καλύτερες χορδές που έχω βάλει. Φυσικά, είναι σχετικά πριμαριστές σε σχέση με τις υπόλοιπες. Δοκίμασέ τες. Trust me ;)


Συγκεκριμένο σετ από Elixir που προτείνεις? Δεν έχω ιδέα πώς τα λένε τα της ηλεκτρικής.
Έχω την αίσθηση (υποσυνείδητο φόβο αν θες) ότι θα μου δώσουνε ήχο '80s και θα αρχίσει να παίζει τα σουξέ του Lionel Richie η κιθάρα από μόνη της  ;D

Συγχώνευση μηνυμάτων: 10/04/14, 14:34
Καλά χαλάρωσε.. δεν αλλάζεις σπίτι, χορδές αλλάζεις..  :roll


δεν έχεις κι άδικο.
Κατά τα άλλα ναι, θέλει το καθάρισμα να γίνεται αμέσως μετά το τέλος της πρόβας αλλιώς αν το αφήσεις το κακό γίνεται overnight.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/14, 14:34 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #9 στις: 10/04/14, 14:23 »
Έχω την αίσθηση (υποσυνείδητο φόβο αν θες) ότι θα μου δώσουνε ήχο '80s και θα αρχίσει να παίζει τα σουξέ του Lionel Richie η κιθάρα από μόνη της  ;D

χαχααχαχα όχι όχι δεν κινδυνεύεις, πίστεψέ με... Τώρα γιατί μία μέρα είχα πιάσει την ηλεκτρική (χωρίς ενισχυτή ευτυχώς) και έπιασα αυτόματα το σολάκι του άσματος 'και κουβέντα στην κουβέντα' που έλεγε η Πάολα (πραγματικά, δεν έχω ΚΑΝ τέτοια ακούσματα), δεν ξέρω...Λες να φταινε οι χορδές?? :P :P

Λοιπόν επί του θέματος, προσωπικά βάζω ετούτες
http://www.thomann.de/gr/elixir_12052.htm
12Ε τις έχω βρει στα μαγαζο-κίθαρα Αθηνών και Θεσσαλονίκης (παίζω διπλό ταμπλό). Δοκίμασέ τες. Δεν χάνεις τίποτα. Αν όμως έχεις lionel richie - Πάολα καταστάσεις, προσωπικά δεν φέρω ευθύνες :) :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #10 στις: 10/04/14, 14:35 »
Τώρα γιατί μία μέρα είχα πιάσει την ηλεκτρική (χωρίς ενισχυτή ευτυχώς) και έπιασα αυτόματα το σολάκι του άσματος 'και κουβέντα στην κουβέντα' που έλεγε η Πάολα (πραγματικά, δεν έχω ΚΑΝ τέτοια ακούσματα), δεν ξέρω...Λες να φταινε οι χορδές?? :P :P

Μπορεί να είναι καμιά τεχνική μάρκετινγκ. Κυβερνητική συνωμοσία με σκοπό την περαιτέρω εξάπλωση του είδους και απομάκρυνση των κιθαριστών από τα αντίπαλα είδη. Πρόσεξε! Το επόμενο βήμα είναι να πας στα μπουζούκια!  ;D ;D
Πού είναι ο Mulder όταν τον χρειάζεσαι;;
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #11 στις: 10/04/14, 14:46 »
χαχαχαχ ναι κάτι τέτοιο πιστεύω κι εγώ. Κιθαρίτσα με floyd, emg active μεταλλοκαταστάσεις, πεταλιέρα GT100 ή hd500x, elixir χορδές και φυσικά μπουζούκια (όλο το σετάκι ;) )

Στο θέμα σου (επειδή απάντησα έμμεσα με τις elixir), δεν θεωρώ πως υπάρχουν χορδές που παράγουν τέλειο ήχο. Το 'τέλειο' είναι πολύ υποκειμενικό. Όσο καλύτερο ήχο έχουν οι κιθάρες με σκασμένο βερνίκι ή η δικιά μου που την έχει ακουμπήσει ο σκύλος μου, άλλο τόσο υπάρχει 'τέλειος' ήχος. Προσωπικά οι elixir μου κάθονται. Κρατάνε πολύ καιρό, δεν σπάνε, δεν χρειάζονται καθάρισμα και για κάποιο περίεργο λόγο όταν τις περνάω για πρώτη φορά, κουρδίζω δύο φορές και τέλος... Μέχρι και unplugged ακούγονται καλά...

Για τον ήχο να σου μιλήσω για την ακουστική. Πραγματικά εκεί υπάρχει διαφορά. ΑΛΛΑ. Σε μένα είναι καλές καθώς η ακουστική μου έχει καπάκι από κέδρο οπότε είναι πιο γλυκός και ζεστός ο ήχος της εξ'ορισμού. Οι elixir είναι πριμαριστές οπότε δένουν πολύ όμορφα. Στην δικιά σου, ίσως είναι χάλια λόγω έντονων πρίμων. Τώρα η ηλεκτρική είναι άλλο θέμα. Απλά δοκίμασε. Όπως είπε και ο Ανδριανός, δεν παίρνεις σπίτι. Το πολύ πολύ να τις αλλάξεις πιο σύντομα. ;)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #12 στις: 10/04/14, 15:33 »
Δεν ξέρω αν απευθύνεσαι σε μένα ή στον zeoy, πάντως έχεις δίκιο. Είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα. Για μένα παίζει μεγάλο ρόλο και η διάρκεια ζωής. Γι' αυτό ψάχνομαι κιόλας για titanium, cobalt κλπ.
Όπως λέτε, δεν αγοράζω σπίτι, χορδές αγοράζω. Θα δοκιμάσω και σε βάθος χρόνου θα κατασταλλάξω πιστεύω.
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #13 στις: 10/04/14, 16:00 »
Εγώ έχω βρει τον ήχο μου με 9άρες D'Addario EXL120. Οι καλύτερες χορδές για διάρκεια και ήχο, απλά σταμάτησαν να κυκλοφορούν....
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #14 στις: 10/04/14, 16:26 »
@happydreamer
Γενικότερα αναφέρομαι. Περισσότερο παρέθεσα τις δικές μου απόψεις κι εμπειρίες βέβαια. Σίγουρα μπορεί εσένα / εσάς να μην σας εντυπωσιάσουν ;) Από την άλλη, δεν θυμάμαι ποιες είχα δοκιμάσει ακριβώς κάποια στιγμή, νομίζω earnie ball DR ενισχυμένες που μάλιστα οι μπάσες ήταν χρώματος μαύρου. Δεν θυμάμαι μοντέλο ακριβώς, αλλά πραγματικά ήταν ό,τι χειρότερο έχω βάλει ποτέ μου κι απορώ που επέτρεψε μία εταιρία να κυκλοφορήσει τέτοιο εμπόρευμα. Μάλιστα, ήταν τόσο ενισχυμένες που στα... slides ένοιωθες στα δάχτυλα κάψιμο από την τριβή. Για ταχύτητα, ούτε λόγος φυσικά, για να μην αναφερθώ στον υπέρτατο ΜΟΥΝΤΟ ήχο. Εκεί σταμάτησαν οι πειραματισμοί μου. Βρήκα τις elixir κι εδώ και 2 χρόνια έχω ηρεμήσει... :)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/14, 16:43 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #15 στις: 10/04/14, 16:31 »
O τύπος έχει κάνει διατριβή!
Guitar String Care And Other Stupid nuts By Scott Grove
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #16 στις: 10/04/14, 16:42 »
Α γεια σου GeorgeMam. Αυτόν τον τύπο έψαχνα και δεν θυμόμουν ποιος ήταν. Τρελός αλλά λέει σωστά πράγματα (αρκετές φορές τουλάχιστον)
Οι απαράδεκτες χορδές ήταν οι DR κι όχι Ernie ball. Δείτε εδώ...
https://www.youtube.com/watch?v=GDdTcQhBGjE
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #17 στις: 10/04/14, 16:47 »
Σε κάποια πράγματα ίσως είναι λάθος, αλλά σε αυτό καθώς και στο θέμα των ξύλων πιστεύω είχε δίκιο!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/14, 21:15 από GeorgeMam »
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #18 στις: 10/04/14, 21:01 »
Ο τυπος σε μια φαση πεταει ενα
γιατι βαζουμε nut  απο κοκκαλο οταν η μπαρεδες ειναι μεταλλο!! Αν ηταν καλο θα βαζαμε κ μπαρεδες απο κοκκαλο.


Ε εκει με στειλε ::)


Λεει αντι για φαστ φρετ μπορεις να βαλεις απλο οινοπνευμα, ε εκει με ψαρωσε :P Ξερεις κανενας κατι?
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #19 στις: 10/04/14, 21:16 »
Για οινόπνευμα δεν ξέρω, αλλά το nut πρέπει να είναι πιο Metal και από τους Manowar!
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #20 στις: 11/04/14, 10:07 »
Για οινόπνευμα δεν ξέρω, αλλά το nut πρέπει να είναι πιο Metal και από τους Manowar!

Χαχαχαα! Γεια σου ρε Γιώργο με τα μέταλλά σου!
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #21 στις: 11/04/14, 13:24 »
Εγώ...επειδή βαριέμαι να τις καθαρίζω κάθε φορά μετά το παίξιμο (αίσθημα που δημιουργήθηκε ίσως λόγω του γεγονότος πως δεν λέω "α! σήμερα θα παίξω από 17.00 εώς 20.00 αλλά όποτε μου κάνει κέφι πιάνω την κιθάρα και παίζω και μετά την αφήνω, και μετά την ξαναπιάνω και πάει λέγοντας) αλλάζω σετ μια φορά περίπου κάθε ένα, ενάμιση μήνα και ξεμπερδεύω!  8)

(+την έκπληξη που μου προκαλεί κάθε φορά το "τι μπορεί να σου κάνει ένα φρέσκο σετ βρε αδερφέ!" ;D )

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ernie Ball Titanium Strings - Ναι ή ου;
« Απάντηση #22 στις: 11/04/14, 15:45 »
Για οινόπνευμα δεν ξέρω, αλλά το nut πρέπει να είναι πιο Metal και από τους Manowar!

Χαχαχαα! Γεια σου ρε Γιώργο με τα μέταλλά σου!
Γεια σου φίλε μου! Για να μην πω ότι πρέπει να κατασκευάζονται από υπερκράματα νικελίου! Και εφόσον τα ξύλα δεν μετράνε, θα γούσταρα ανθρακόνημα! Χορδές όμως από τιτάνιο.... Νικέλιο θες και κάνεις φοβερή δουλειά! Απλά σε όλες τις round wound χορδές πρέπεινα φροντίζεις να τις αλλάζεις ανά δίμηνο το πολύ και να παίζεις με καθαρά χέρια. Επίσης να φοράς περικάρπια για το θέμα του ιδρώτα!

"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
10650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 16:15
από fanhs
4 Απαντήσεις
2808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 11:45
από Evangelos 123
9 Απαντήσεις
3708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/08, 20:52
από The common cunning linguist
7 Απαντήσεις
3986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 17:11
από Jezus
2 Απαντήσεις
3361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 12:28
από Ddarkkor
2 Απαντήσεις
17977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/17, 11:48
από Uriah
11 Απαντήσεις
3511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 01:05
από Gabriel6th
7 Απαντήσεις
3213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/13, 19:33
από Sifis85
0 Απαντήσεις
2121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/13, 15:43
από christoforost98
5 Απαντήσεις
5936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/16, 15:31
από AnimaPura