Αποστολέας Θέμα: Γαστρεντερολογικές ασθένειες που προκαλούν δυσφαγία  (Αναγνώστηκε 6534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Ναι,θα ειμαι ελαφρως ο ακυρος αλλα επειδη ειναι ανθρωπος κ ζωη το γρουπ δεν θα ειμαι κ τοσο πολυ

εχω αυτη την εργασια κ τα εχω βρει πολυ πολυ σκουρα!!!!οποιος μπορει ας βοηθησει ή λεγοντας μου που να ψαξω ή λεγοντας μου τις ασθενειες....

ευχαριστω εκ των προτερων...
(ολο κ καποιος γιατρος θα υπαρχει εδω μεσα :P)
anathema-amehtana

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Wtf ιζ δυσφαγια;  ???
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Δυσφαγία είναι η δυσκολία της μεταφοράς της στερεάς τροφής  και  των υγρών από τη στοματική κοιλότητα στο στομάχι . ;D
anathema-amehtana

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δεν είναι το αντικείμενό μου, αλλά ξέρω ότι κάποιες μορφές οισοφαγίτιδας προκαλούν δυσφαγία. Απ' ότι γνωρίζω η δυσφαγία συνήθως είναι σύμπτωμα είτε κάποιου τραυματισμού της αυχενικής μοίρας της σπονδυλικής στήλης, νεοπλασίας στην περιοχή του φάρυγγα και του οισοφάγου, καθώς και νευρολογικών παθήσεων όπως Parkinson, κατά πλάκας σκλήρυνση κλπ. Πάντως ακόμα και στο Google να ψάξεις, όλο και κάτι θα βρεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Σου προτείνω να γράψεις ότι σου κατέβει στο κεφάλι, μην ρωτήσεις κανέναν, μην διαβάσεις τίποτα, μην ανατρέξεις σε καμμιά πηγή. Είναι σίγουρο ότι αυτά που θα γράψεις στην εργασία σου θα υπάρχουν και δεν θα υπάρχουν, θα είναι αλήθεια, εφόσον θα είναι η προσωπική υποκειμενική σου αντίληψη.

Άκου τι σου λέω... Ακόμα και να έκανες τον κόπο να ψάξεις και να ενημερωθείς τότε, κι εφόσον τα πάντα είναι σχετικά, τα αποτελέσματα της μελέτης σου θα υπάρχουν και δεν θα υπάρχουν, θα είναι αλήθεια, εφόσον θα είναι η προσωπική υποκειμενική σου αντίληψη.

Και στις δύο περιπτώσεις το ίδιο αποτέλεσμα!!! Είδες ο παλιός? ;)

Κι αν κάποιος καθηγητής σου κολήσει, παρέπεμψέ τον στον σχετικισμό και στον Kuhn.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
χεχε πολυ σωστος αλλα πρεπει να την κανω :(

ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!! :)
αν βρισκατε κ καμια γαστρεντερολογικη ασθένεια θα με βοηθουσατε ακομα πιο πολυ ;D
anathema-amehtana

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Δεν είμαι γιατρός αλλά επειδή κάποια στιγμή τα συμπτώματα αυτά τα είχα , μία από τις εξετάσεις που είχα κάνει ήταν και για το "ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού". Ψαξ'το κι αυτό...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Πρόσεξε μη μπερδέψεις τη δυσφαγία με τη δυσκαταποσία και βγάλεις άλλα ντ' άλλων. Η πιο κλασική πάθηση που προκαλεί δυσφαγία ονομάζεται αχαλασία,στην οποία έχεις σύσπαση στο κατώτερο όριο του οισοφάγου (στην έξω κυκλοτερή μυική στιβάδα αν θυμάμαι σωστά που αποτελεί και τον σφιγκτήρα) με αποτέλεσμα να αυξάνεται η πίεση στο κατώτερο τμήμα του οισοφάγου. Μάλιστα, παρατηρείται η λεγόμενη "παράδοξη δυσφαγία", δηλαδή είναι πιο δύσκολο να καταπιεις μια μπύρα από μια μπριζόλα (στις πρώτες μπουκιές τουλάχιστον) γιατί τα υγρά κινούνται με βάση την υδροστατική πίεση  ενώ τα στερεά με τις περισταλτικές κινήσεις.

Άλλη γνωστή νόσος είναι η Γαστρο-Οισοφαγική Παλινδρομική Νόσος (ΓΟΠΝ ή GERD) όπου αυτή τη φορά ο σφιγκτήρας υπολειτουργεί με αποτέλεσμα να παλινδρομεί γαστρικό περιεχόμενο.

Θεωρητικά κάποιος όγκος ή ανώμαλη θέση άλλου οργάνου (πχ διαφράγματος) που πιέζει τον οισοφάγο θα δημιουργεί τέτοια προβλήματα.
Όλα αυτά με την απαραίτητη επιφύλαξη γιατί δεν προλαβαίνω αυτή τη στιγμή να τα εξακριβώσω.

Πάτα στο wikipedia "Dysfagia" και δες στο see also έχει μια λίστα με αρκετά νοσήματα. Γενικά το wikipedia είναι αρκετά αξιόπιστο, εφόσον δεν έχεις σχέση με ιατρική, ίσως καλύπτει τις ανάγκες σου, αν και δε θα φαίνεται ωραίο σε μια εργασία η βασική σου πηγή να είναι το wiki.
επίσης δοκίμασε τη φράση "heart burn" ή "οπισθοστερνικό καύσος", σε πολλές ασθένειες αυτά συνυπάρχουν
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/09, 22:32 από KgSoloman5000 »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Ναι,θα ειμαι ελαφρως ο ακυρος αλλα επειδη ειναι ανθρωπος κ ζωη το γρουπ δεν θα ειμαι κ τοσο πολυ

εχω αυτη την εργασια κ τα εχω βρει πολυ πολυ σκουρα!!!!οποιος μπορει ας βοηθησει ή λεγοντας μου που να ψαξω ή λεγοντας μου τις ασθενειες....

ευχαριστω εκ των προτερων...
(ολο κ καποιος γιατρος θα υπαρχει εδω μεσα :P)
τι σχεση εχει η οικονομια με την δυσφαγια;! ???
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....