Αποστολέας Θέμα: fender super champ xd  (Αναγνώστηκε 4934 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
fender super champ xd
« στις: 23/02/09, 12:41 »
γεια χαρα,επειδη με ενδιαφερει ο συγκεκριμενος και δεν βρισκω πολλες αποψεις για αυτον αποφασισα να ανοιξω νεο θεμα,πως βλεπεται τον ενισχυτη αυτον κανει για blues?καποιοι στο ultimate guitar λενε πως ειναι υβριδικος ισχυει?εχει παρα πολυ καλες κριτικες οπου και αν κοιταξα,τον ακουσα στο youtube μου αρεσε,δεν ξερω παει τωρα λαμπατος modelling.
πειτε μια γνωμη και θα παω να τον ακουσω.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/02/09, 13:00 από BLUESPL »

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: fender super champ xd
« Απάντηση #1 στις: 23/02/09, 14:46 »
Aν και παλια τον υποστηριζα, η απουσια ποτενσιομετρου mid για μεσαια στο εκουαλαιζερ και η ελλειψη effects loop με εκανε να αλλαξω γνωμη. Για το 1ο καναλι που ειναι καθαρο με σκετη λαμπα, κατι αξιζει. Το 2ο καναλι ειναι λαμπα μεν αλλα με ηλεκτρονικες εξομοιωσεις και 16 presets. Αν και δεν τον κατατασσουν στους υβριδικους ενισχυτες, θα ελεγα οτι δεν ειναι καθαροαιμος λαμπατος, τα εχει τα ηλεκτρονικα του. Σε αυτη την τιμη παντως δυσκολα βρισκει κανεις λαμπατο ενισχυτη 15w με 3 λαμπες. Περα απο οσα εγραψα εγω και οσα θα γραψουν οι επομενοι, εσυ καλο ειναι να πας να τον δοκιμασεις σε καποιο καταστημα.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: fender super champ xd
« Απάντηση #2 στις: 24/02/09, 12:19 »
δηλαδη απ' οτι καταλαβαινω καλυτερα να μην το ψαξω παραπερα για τον συγκεκριμενο ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: fender super champ xd
« Απάντηση #3 στις: 24/02/09, 15:25 »
Αφου ενδιαφερεσαι για μπλουζ, δωσε κατι παραπάνω να παρεις τον Blues Junior, 15βαττ, 12αρι ηχειο και 5 λαμπες. Κλασικη λυση για λαμπατο, μπλουζάτο ενισχυτη για σπιτι και οχι μονο. Σου βγαζει προβα με μπαντα ανετα.

http://www.dv247.com/invt/34790/
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: fender super champ xd
« Απάντηση #4 στις: 25/02/09, 02:43 »
+1.Πολύ κλασσική επιλογή για blues φάση.Αλλά στο σπίτι δεν είναι να τον ανοίγεις και πολύ.Πάντως ότι και να αγοράσεις άκουσε το πρώτα...

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: fender super champ xd
« Απάντηση #5 στις: 05/03/09, 14:27 »
για να μην ανοιξω νεο θεμα,τα 15w μου φαινονται λιγα(ειμαι αδαης μπορει να κανω λαθος)και επειδη θελω να μην "βρωμιζει" ο ηχος μου στις υψηλες εντασεις  παρα μονο οταν το θελω εγω λεω να προτιμησω τον kustom defender ο οποιος εχει και volume και master volume τι λετε ναι η οχι?

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: fender super champ xd
« Απάντηση #6 στις: 05/03/09, 21:14 »
και ο peavy classic 30 εχει ωραια καθαρα κ μεγάλο headroom.Νομίζω παίζει γυρω στα 350 στις αγγελίες  ;)

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: fender super champ xd
« Απάντηση #7 στις: 10/03/09, 00:34 »
για να μην ανοιξω νεο θεμα,τα 15w μου φαινονται λιγα(ειμαι αδαης μπορει να κανω λαθος)και επειδη θελω να μην "βρωμιζει" ο ηχος μου στις υψηλες εντασεις  παρα μονο οταν το θελω εγω λεω να προτιμησω τον kustom defender ο οποιος εχει και volume και master volume τι λετε ναι η οχι?

Μα και ο Blues Junior έχει και volume και master volume...και δεν είναι καθόλου μικρή η έντασή του. Δεν ξέρω αν επηρεάστηκες από το άλλο θέμα που συζητούσαμε για τον Blackheart και ανησυχείς για τα 15 watt, αλλά πραγματικά ο Fender είναι αρκετά πιο δυνατός (όχι απαραίτητα "καλύτερος", αυτό θα το κρίνει μόνο το αυτί σου).

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: fender super champ xd
« Απάντηση #8 στις: 12/03/09, 12:43 »
χαιρετε,μεταχειρισμενο ενισχυτη ειναι δυσκολο να παρω ειμαι απο επαρχια και οι πωλητες βρισκονται 200-300 χλμ
μακρια,επειδη ηδη εχω βρει τα ατομα για το συγκροτηματακι και ο ντραμμερ χτυπαει πολυ δυνατα συν οτι θα παιζω
καθαρο καναλι προβληματιζομαι και λεω να παρω τον kustom,διαβασα προηγουμενα θεματα εχω σχεδον καταλαξει αλλα αν καποιος τον εχει δοκιμασει και δεν εχει ποσταρει ας πει δυο λογια.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: fender super champ xd
« Απάντηση #9 στις: 19/03/09, 22:41 »
HOT ROD BLUES JUNIOR και ξερο ψωμι...!!!

Τον αγορασα πριν 2 μερες για μλπουζ και καθαρα αν και σε διαμερισμα τον τσιτωσα σε διαφορους συνδιασμους VOLUME & MASTER και απλα το καταφχαριστηθηκα !!  πολυ ενταση για τα 15 watt και πιστευω οτι σε ιδιαιτερες περιπτωσεις θα χρειαστει να ξεπερασει η ενταση το μισο στα ποτενσιομετρα...Ειχα διλημα μεταξυ αυτου και του hot rod delux αλλα η ενταση του δευτερου στο 1,5 ειναι ηδη υπερβολικη για διαμερισμα !!!

πιστευω οτι για χρηση σπιτιου, στουντιο και live ειναι ποοολυ καλη προταση στα 480 ευρω
Οταν δοκιμασα πεταλιερα και παλι μονο θετικα εχω να πω κανενα προβλημα με οση βρωμια drive και με οτι αλλο το δοκιμασα....

προτεινω ανεπιφυλακτα !!!

περισσοτερο ινφο σε 2-3 μερες να τον ¨εξετασω¨εκτενεστερα....

 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: fender super champ xd
« Απάντηση #10 στις: 20/03/09, 00:16 »
Kαι εγω θα το αγορασω καποια στιγμη αλλα απο  Αγγλια, γιατι εκει κοστιζει προς το παρον 390€+16€ (μεταφορικα).

http://www.dv247.com/invt/34790/
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: fender super champ xd
« Απάντηση #11 στις: 20/03/09, 11:51 »
Kαι εγω θα το αγορασω καποια στιγμη αλλα απο  Αγγλια, γιατι εκει κοστιζει προς το παρον 390€+16€ (μεταφορικα).

http://www.dv247.com/invt/34790/



Και καλα θα κανεις και να το κανει συντομα !!! ευχομαι !!

Η αποφαση να αγορασω απο Ελλαδα και συγκεκριμενα απο γνωστο μαγαζι της Γλυφαδας ειναι οτι 1 μου εκανε την τιμη Θωμα και ΜusicStore και ακομα πιο βελτιωμενη και βασικοτερο...

2 δεν εμπιστευομαι κανενα #%^#$& μεταφορεα οτι θα φτασει ο πολυποθητος λαμπατος μου χωρις ταρακουνηματα και σκασιματα απο τις μεταφορτωσεις...πιστεψε με οτι δεν φερονται στα κουτια με το δεοντα σεβασμο...η λαμπα θελει προσοχη !!!!  μπορεις να διαβασεις παρα πολλες κριτικες για προβληματα μεταφορας σε λαμπατους ενισχυτες βασικα στο www.harmony-central.com αλλα και εδω εχω δει καποια ποστς...χωρια βεβαια τις προσωπικες εμπειριες....

Ολα τα παραπανω αξιζουν τα 50 ευρω διαφορα !!!  χωρις βεβαια να υπολογισω την ψυχικη οδυνη της αναμονης του αντε να ερθει ποτε θα ερθει....εγω ειμαι υπερ του παω το αγοραζω και γυρναω σπιτι και τα σπαω...χεχεχεχεχεχε
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 00:22
από studio54
84 Απαντήσεις
22877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 18:23
από Jezus
FENDER SUPER CHAMP

Ξεκίνησε από GiorgosVolos « 1 2 » Ενισχυτές

40 Απαντήσεις
11681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/10, 21:07
από Jezus
1 Απαντήσεις
2536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/08, 01:29
από Απόλλων
FENDER Champ 12

Ξεκίνησε από giannis70 Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
1832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 00:38
από giannis70
Fender Super Reverb

Ξεκίνησε από Panos the Greek « 1 2 » Ενισχυτές

40 Απαντήσεις
13770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/09, 18:20
από Panos the Greek
4 Απαντήσεις
3502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 21:05
από tech21man
19 Απαντήσεις
7255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 18:48
από Alexisonfire
2 Απαντήσεις
3192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/14, 10:47
από celticfrost
22 Απαντήσεις
9298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/17, 21:40
από Kostas_Orfanidis_16