Αποστολέας Θέμα: gibson μαγνητες για epiphone  (Αναγνώστηκε 16638 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Secretus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
gibson μαγνητες για epiphone
« στις: 15/07/05, 00:52 »
ρε παιδια εκει που εψαχνα στα sites και απο δω-απο κει για κιθαρες γενικα-gibson ειδικα(κολλημα ειναι αυτο) επεσα πανω σε μαγνητες της gibson και σκευτομαι αν με συμφερει να αγορασω τους καλυτερους αυθεντικους μαγνητες gibson(170 euro max ειναι και πιο κατω) και να τους βαλω στην δικια μου epiphone SG(lefthanded-ναι ειμαι και αριστεροχειρας!). ετσι ωστε να βγαζω ηχο gibson les paul/SG.
γιαυτο πειτε τι πιστευετε/ξερετε. συμφερει? εννοω το σωμα και η ταστιερα ειναι η ιδια με βολευουν οποτε αν ο ηχος που θα εχω ειναι ιδιος η προσεγγιζει πολυ τον ηχο μιας gibson γιατι να παρω ολοκληρη νεα κιθαρα????δεν ξερω....πειτε μου αποψεις :P

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #1 στις: 15/07/05, 01:05 »
Koίτα, ακριβώς Gibson ήχο δεν θα έχεις (λόγω ξύλων), αλλά θα είσαι αρκετά κοντά αν αλλάξεις γενικά τα ηλεκτρικά (μαγνήτες που είπες αλλά και pots).

O Arg0 έχει κάνει κάτι παρόμοιο (και όχι μόνο...) στην SG του και ακούγεται καλά. Οπότε εδώ σταματάω, ας μιλήσει εκείνος ως πιο σχετικός επί του θέματος. 8)

Πάντως αν η κιθάρα σε βολεύει στο χέρι customάρισέ την αλλά με προσοχή. ;)

Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Secretus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #2 στις: 15/07/05, 01:12 »
ναι καλα εννοειται ακριβως ηχος να μην βγει αλλα κατι με κανα πεταλακι και καλο ενισχυτη...
αλλα ομως ετσι λυνω το οικονομικο απο 1500-2000euro που θα χρειαζομουν(ως γνωστον τα μοντελα για αριστεροχειρες κανουν κατι παραπανω)
με 150 καθαρισα, και αν με καποιες επιπροσθετες ρυθμισεις εχω κατι ακομα καλυτερο τοτε δεν βλεπω το λογο να μην το κανω.
παντως περιμενω απαντησεις και απο αλλους
thx

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #3 στις: 15/07/05, 01:55 »
Μην μεινεις αποκλειστικα στο κεφαλαιο Gibson....Μπορεις να τσεκαρεις κι αλλες εταιρειες που βγαζουν μαγνητες (EMG, Seymour Duncan, DiMArzio κλπ) που ισως σου ταιριαξουν και καλυτερα...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #4 στις: 15/07/05, 09:45 »
Δεν είναι κακή ιδέα να βάλεις καλούς μαγνήτες στην κιθάρα σου, θα βελτιώσει κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό. Παρ'όλα αυτά όμως αν ήταν όντως να φτάνει τον ήχο της Gibson τότε όσοι πήραν Gibson έκαναν μέγάλο λάθος που δεν πήραν Epiphone. Πάντως αν το μοντέλο της κιθάρας σου είναι με κολλητό μπράτσο, θα καταφέρεις πολλά στο θέμα του ήχου. Και όπως είπε ο φίλτατος έρεβος, μπορείς να τσεκάρεις κι άλλες εταιρείες μαγνητών.

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #5 στις: 15/07/05, 10:43 »
Εγώ θα σου έλεγα το εξής: Αφού θες να αλλάξεις μαγνήτες και γενικώς να βελτιώσεις ηχητικά την Epiphone σου, μην πας στους μαγνήτες της Gibson(και όχι γιατί δεν είναι καλοί-και εγώ Gibson Les Paul έχω...), γιατί πρώτον δεν θα ακούγεσαι σαν Gibson και δεύτερον είναι καλύτερα να ψάξεις έναν δικό σου ήχο...Δικιά μου γνώμη είναι να πας σε EMG γιατί δένουν πολύ με τις Gibson/Epiphone αυτοί οι μαγνήτες...Ή και κάποιον SD ή DiMarzio όπως προαναφέρθηκε...Αν αργότερα θες τον ήχο Gibson πας και την παίρνεις την κιθάρα και τελειώνεις... ;)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #6 στις: 15/07/05, 23:34 »
File Secretus to thema parapempei se ola ekeina ta posts pou rwtame an mporeis na pareis epiphone kai na thn kaneis Gibson h Fender Mexican kai na thn kaneis American.H apanthsh einai oxi oti kai na kaneis...Apla me to na allakseis magnhtes sigoura pairneis enan hxo arketa ikanopoihtiko, gia to eidos ths mousikhs pou sou aresei kai me poli ligotera lefta...Opote an sou tairiazei h kithara pou exeis allakse ths ta fwta (me metro panta):)Egw proswpika tha sou proteina na deis magnhtes allwn etairiwn giati den exw empistosynh se gibson/fender klp klp gia magnhtes...Des kapoias etairias pou vgazei apokleistika Magnhtes...Ayth einai h tapeinh mou gnwmh :-\
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #7 στις: 15/07/05, 23:45 »
 Mhn pareis magnhtes Gibson einai mapes..(me exairesh isws ton 57)ex allou oi perissoteroi stock magnhtes twn kurioterwn kataskeyastwn kitharas mapes einai....yparxoun exeidikeumenes etaireies pou exoun polu polu kalyterous magnhtes.......egw tha koitaza pros Seymour duncan meria...kai pio suggekrimena to klassiko sunduasmo JB/59 h Jazz...........Koita kai dimarzio an kai exoun genika pio sunthetiko hxo...............an baleis EMG...xexna ton hxo ths Gibson.........pio polu tha exeis hxo EMG(an ayto sou aresei fysika den einai kako).......proswpika tha proteina duncan.......

Αποσυνδεδεμένος Secretus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #8 στις: 16/07/05, 02:12 »
ok λοιπον τοτε θα κοιταξω στο νετ και για μαγνητες αλλων εταιριων και reviews και να δω ποιοι δενουν καλυτερα με epiphone 8)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #9 στις: 19/07/05, 16:04 »
Πω,πω πως μου ξεφυγε αυτο το θεμα...

Εν ριπη λοιπων...  ;D

Μια αλλαγη μαγνητων θα σου αναβαθμισει την κιθαρα αλλα δεν θα στην κανει Gibson...

Θα συμφωνησω με το να κοιταξεις οσους πιο πολλους μαγνητες μπορεις αλλα θα διαφωνησω με τον fenderiarh oσο αφορα τους μαγνητες Gibson (γουστα ειναι αυτα!  ;))...

Ριξε και μια ματια στους Tom Anderson...

A και πες μας τι ηχο θες να βγαλεις...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Secretus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #10 στις: 19/07/05, 23:52 »
Arg0 την epiphone θελω να την χρησιμοποιω για classic rock τυπου led zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #11 στις: 21/07/05, 17:27 »
Δες τοτε τα 3 σετ που προτεινα στον profsokin, σε αυτο το θεμα... Απ' οτι καταλαβαινω τον ιδιο ηχο θελετε να βγαλετε...

Επισης θα προσθεσω στη λιστα αυτη ενα set Burstbucker Pro στο λαιμο Angus Young(167€) στη γεφυρα για λιγο πιο αγριο και ενα σετ Burstbucker 1(148€) στο λαιμο και Burstbucker 2(148€) στη γεφυρα...

Και παντα υπαρχει το κλασσικο σετακι 490R (118€) και 498Τ(122€) σε λαιμο και γεφυρα αντιστοιχο...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #12 στις: 01/09/05, 23:34 »
Mhn pareis magnhtes Gibson einai mapes..(me exairesh isws ton 57)ex allou oi perissoteroi stock magnhtes twn kurioterwn kataskeyastwn kitharas mapes einai....yparxoun exeidikeumenes etaireies pou exoun polu polu kalyterous magnhtes.......egw tha koitaza pros Seymour duncan meria...kai pio suggekrimena to klassiko sunduasmo JB/59 h Jazz...........Koita kai dimarzio an kai exoun genika pio sunthetiko hxo...............an baleis EMG...xexna ton hxo ths Gibson.........pio polu tha exeis hxo EMG(an ayto sou aresei fysika den einai kako).......proswpika tha proteina duncan.......

file poly apolytos eisai.

oi magnhtes ths gibson einai kaloi!!

eidika oi palioteroi...

kai me tous seymour duncan ksefevgeis apo ton hxo ths gibson otan tous baleis se gibson. Exw JB/jazz sth les paul. Prwta eixa PAF sti thesi tou JB. Mallon protimw ton PAF se les paul. O Jazz einai asyllypta katharos!!!

Αποσυνδεδεμένος dimitra_lioneye

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #13 στις: 18/07/07, 21:32 »
Γεια σας, με λενε Δήμητρα και εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Εχώ μια Epiphone ταυράκι και θελω να αλλαξω τους μαγνητες διοτι οταν εχω παραμορφωση ακουγεται χάλια. Ο καθαρός ήχος ειναι πολύ καλος. Φυσικα θα ηθελα να παρω μια gibson sg αλλα προς το παρον δεν γινεται και δεν το βλεπω συντομα. Οποτε η αλλαγη μαγνητών δεν ειναι μια καλη επιλογή? Οι gibson ακουγονται πολυ καλα και γι αυτο σκεφτηκα να βαλω μαγνητες οπως εχουν και οι gibson. Ωστόσο βλεπω οτι πολυ διαφωνουν....
Μου αρεσει να παιζω My Dying Bride, Black Sabbath και τετοια. Βασικα θελω δυνατο ηχο στη παραμορφωση ο οποιος δεν θα "κοβεται" ακομα και αν παιζεις συγχορδία. Δηλ ο ήχος να κραταει και και να ξεχωρίζει η καθε χορδή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  ;)

Αποσυνδεδεμένος Virtouozo_24

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #14 στις: 31/08/07, 19:32 »
mono dio pragmata thelo se mia kithara oson afora ton ixo.otan litourgi o magnitis tis tastieras na vgaini enas poli glikos k xalarotikos ixos.antitheta otan litourgi o allos thelo na dimiourgi mia apisyefti vavoura.katalavenete ti ennoo...gi afto stin les paul studio pou exo ton magniti tis tastieras dn ton piraxa katholou..o ixos pou vgazi einai aftos akrivos pou thelo.omos o allos magnitis dn me ikanopoiouse apolita.gi afto ton evgala k evala enan emg-81.zakk wylde rules.ginete o apolitos xamos.tora exo akrivos ton ixo pou thelo.to sinisto anepifilakta se osous exoun ta idia gousta me mena.k genika osoi exoun kithares pou oi magnites prepi na allaxtoun tha sinistousa to idio.ton klasiko humbuker tis gibson gia tin tastiera k emg-81 gia tin gefira.telio

Αποσυνδεδεμένος alderbody

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • My gear
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #15 στις: 03/09/07, 15:00 »
εγω "βρηκα την υγεια μου" με τους WCR Crossroads που εβαλα σε μια Epi 335.

OK, της εχω αλλαξει τα παντα (κλειδια, bridge+tailpiece, nut και ολα τα ηλεκτρικα) αλλα οι WCR ειναι "αλλο πραμα"...



EDIT: η Epi μου, καθως και ολα μου τα πραματα φαινονται στο photobucket που εχω

« Τελευταία τροποποίηση: 03/09/07, 15:04 από alderbody »
πραγματα που εχω (φτιαξει)
http://s11.photobucket.com/albums/a192/alderbody/?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: gibson μαγνητες για epiphone
« Απάντηση #16 στις: 18/11/07, 07:03 »
Το κόλλημα όλων ρε παιδιά είναι ότι μια epiphone πρέπει σώνει και καλά ν'ακούγεται σαν Gibson! Σίγουρα δεν θ'ακουστεί σαν Gibson, αλλά ο ήχος που θα βγάζει με νέους μαγνήτες μπορεί να είναι πολύ κοντά σε αυτόν τον ήχο, ή ακόμα και καλύτερος, ανάλογα την προτίμηση. Προσωπικά δεν θα'δινα λεφτά για Gibson, αντιθέτως πήρα μια Epiphone Les Paul Goth και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Φυσικά έχει φύγει για τροποποιήσεις, αλλά κι έτσι όπως ήταν είναι μια χαρά. Τώρα όσον αφορά καθαρά τους μαγνήτες, στην Jackson μου έβαλα έναν Air Zone (b) κι έναν Air Norton (n). Ο ήχος αρχίζει από vintage και αποδίδει τέλεια και σε πολύ distorted καταστάσεις. Και ΜΗΝ βάλεις Gibson μαγνήτες. Είναι απλά υπερτιμημένοι, όπως ακριβώς και οι κιθάρες της! Ψάξου γενικώς, θα βρείς σίγουρα κάτι πολύ καλύτερο και φθηνότερο. Υπάρχουν και οι GFS, οι Rockfield, οι οποίοι βγάζουν άψογα τον ήχο που θες.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/03, 09:00
από Sl@sh
Μαγνήτες για Epiphone...

Ξεκίνησε από exiledarchangel Τα καλύτερα...

7 Απαντήσεις
4491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/03, 22:05
από exiledarchangel
5 Απαντήσεις
5997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
30 Απαντήσεις
12660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 21:12
από pureanalog
5 Απαντήσεις
3599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/08, 14:17
από Rayden
13 Απαντήσεις
6865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/08, 14:33
από Crossroad
9 Απαντήσεις
4533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 17:12
από Jezus
2 Απαντήσεις
2895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 23:52
από profsokin
4 Απαντήσεις
3522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko
12 Απαντήσεις
11827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 23:01
από Crazy Heart