Αποστολέας Θέμα: Y- Kαλωδιο  (Αναγνώστηκε 5912 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Y- Kαλωδιο
« στις: 28/01/09, 00:00 »
Λοιπον βρηκα μερικες παραπανω πληροφοριες για το συγκεκριμενο καλωδιο. Θυμιζω οτι ζητουσα να μαθω αν υπαρχει καλωδιο που να μπορει να εχει 2 ακρες απο τη μια μερια και ενα απο την αλλη ωστε να μπορω να συνδεσω το πιεζο και τα μαγνητικα της κιθαρας μου απο τις 2 εξοδους που εχει αυτη πανω της, και να τα στειλω στην προενισχυση με ενα καρφι στην αλλη ακρη.

Σημερα αγορασα ενα Y καλωδιο στερεο οπως μου ειπε η πωλητρια. Εν τελη δεν εκανε διοτι επαιρνα σημα μονο απο 1 εκ των 2 ακρων της μιας μεριας του καλωδιου. Πιο συγκεκριμενα ειχε στην μια ακρη ενα ασπρο και ενα κοκκινο καρφι, και μονο μαυρο στην αλλη. Ε μονο το λευκο αν θυμαμαι καλα "εδινε" σημα. Το αλλο ηταν "νεκρο". Τα αλλαζα μεταξυ τους (πιεζο με μαγνητικα) και παλι εδινε μονο το λευκο. Το αλλο τπτ. Συνεπως δε μου κανει κατι τετοιο. Συμφωνα με τον φιλο μου θελω κατι σαν και αυτο. 

http://www.shopping.com/xPO-Hosa-Hosa-Stereo-Phone-1-4-Female-to-2-Phone-1-4-

ουσιαστικα ενα mono split se duo , κατι σαν ανταπτορας. Ξερει κανεις που μπορω να βρω στην Ελλαδα και ακομα καλυτερα στην Αθηνα τετοιο καλωδιο ? Ρωταω μηπως εχει κανεις προσωπικη πειρα σε τετοια περιπτωση και ξερει να με βοηθησει καλυτερα. Ευχαριστω

S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #1 στις: 28/01/09, 00:16 »
Για να καταλαβω....η κιθαρα σου εχει δυο ξεχωριστες εξοδους;Μια για piezo και μια pickup?
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #2 στις: 28/01/09, 00:21 »
Nαι φιλε mace. Μusicman JP6 ειναι. Δεν ειχα πιο κοντινη φωτο αλλα τσεκαρε στην παρακατω , και δες στην μεσαια κιθαρα τις 2 υποδοχες.



S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #3 στις: 28/01/09, 12:08 »
 Το πρόβλημά σου είναι το ότι τα δύο καλώδια καταλήγουν σε ένα το οποίο είναι στερεοφωνικό. Η προενίσχυσή σου δηλαδή θα είναι σε θέση να ''δει'' το σήμα του ενός μόνο καλωδίου, αφού το jack της είναι μονοφωνικό. Αυτό που θέλεις είναι να βρεις ένα αντίστοιχο Υ καλώδιο το οποίο όμως θα έχει όλα τα βύσματα μονοφωνικά. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να βρεις τέτοιο καλώδιο. Αν ήσουν Πάτρα θα σου έφτιαχνα εγώ ένα... Νομίζω ότι και αυτό που σου πρότειναν δεν θα σου κάνει γιατί έχει στερεοφωνική έξοδο στο θηλυκό του,  οπότε μία από τα ίδια.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/09, 12:11 από teo.gp »
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #4 στις: 28/01/09, 12:16 »
Οποτε θελεις καποιο περιπλοκο καλωδιο καλο ειναι να καταφευγεις σε καποιον που κατασκευαζει καλωδια, ωστε να αποφυγεις τα ευτραπελα που μολις βιωσες ;)
Ρωτα στο στουντιο που προβαρεις ή στο καταστημα ηλεκτρονικων της γειτονιας σου που φτιαχνουν καλωδια. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #5 στις: 28/01/09, 12:34 »
Οποτε θελεις καποιο περιπλοκο καλωδιο καλο ειναι να καταφευγεις σε καποιον που κατασκευαζει καλωδια, ωστε να αποφυγεις τα ευτραπελα που μολις βιωσες ;)
Ρωτα στο στουντιο που προβαρεις ή στο καταστημα ηλεκτρονικων της γειτονιας σου που φτιαχνουν καλωδια. ;)

+++++ :)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #6 στις: 28/01/09, 12:56 »
Δεν ξέρω ακριβώς τι έχεις στο μυαλό σου να κάνεις με το Υ-καλώδιο, αλλά πιστεύω ότι για να πάρεις τα μέγιστα από την JP σου θα πρέπει να αγοράσεις και ένα splitter box.. Ξεκινάς από τη stereo υποδοχή της JP σου και στέλνεις με ένα απλό καλώδιο rts 1/4' προς το splitter box.. Από το magnetic output του τελευταίου, στέλνεις ένα καλώδιο σε ένα volume pedal και έτσι μπορείς με το vp να ελέγχεις την μίξη των κεραμικών και του piezo real-time (νοουμένου ότι έχεις θέσει τον άνω επιλογέα της JP στη μεσαία θέση).. Αν θες την μέγιστη ηχητική απόδοση, μπορείς από το piezo output του splitter box να στείλεις σήμα σε ένα acoustic amp ή PA, μόνο που στην περίπτωση του τελευταίου θέλεις σίγουρα ένα DI box (passive, να μην το παρακάνουμε, έτσι; :D).. Με την τελευταία λύση μπορείς να πάρεις και τη μίξη κεραμικών-piezo αποδιδόμενη σε ένα ενισχυτή ηλεκτρικής (αμφίβολο αν θα σου αρέσει το piezo σε έναν ενισχυτή ηλεκτρικής) και από την άλλη αν σηκώσεις εντελώς τον επιλογέα προς το piezo να ακούς το τελευταίο από το PA (δηλαδή αχρωμάτιστο)..

Edit: Μόλις μίλησα με ένα φίλο που συνδέει το piezo της κιθάρας του με την κεφαλή του και έτσι άλλαξα ελαφρώς το post με φρέσκιες πληροφορίες :D.. Εν τέλει δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις και τις δύο εξόδους ταυτόχρονα όταν έχεις splitter box..
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/09, 14:03 από faser »

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #7 στις: 28/01/09, 13:33 »
 Θα πρέπει να ''βραχυκυκλωθούν'' τα δύο μονοφωνικά σήματα που βγάζει η κιθάρα και να καταλήξουν σε ένα μονοφωνικό και ΟΧΙ σε στερεοφωνικό γιατί το ένα από τα δύο σήματα δεν θα το βλέπει η προενίσχυση ή γενικά οποιοδήποτε μονοφωνικό jack... Πατέντα με λίγα λόγια :) Πήγαινε σε οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά που να φτιάχνει καλώδια και λογικά θα λυθεί το πρόβλημά σου :)
Αν τα καταφέρνεις με τις κολλήσεις κάνε το εξής: κράτα το καλώδιο που αγόρασες και αγόρασε και ένα καλώδιο σαν τα κλασικά της κιθάρας αλλά στερεοφωνικό. Πάρε και δυο βύσματα, ένα στερεοφωνικό και ένα μονοφωνικό. Το ένα βύσμα (το στερεοφωνικό) κόλλησέ το κανονικά στο καλώδιο (έχει δύο σήματα και μια γείωση). Αυτό θα κουμπώνει στο καλώδιο Υ στην κιθάρα σου και θα παίρνει και τα δύο σήματα. Στην άλλη άκρη τώρα. Ξεγύμνωσε το καλώδιο και ένωσε τα δύο σήματα (τα δύο εσωτερικά λεπτότερα καλωδιάκια). Πάρε το μονοφωνικό βύσμα και κάνε την ένωση όπως σε οποιοδήποτε καλώδιο κιθάρας. Κάρφωσέ το στην προενίσχυση. Δώσε ρεύμα. Παίξε!!! ;) ;) ;)

ΥΓ. Σωστότερη είναι η λύση του faser ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/09, 13:46 από teo.gp »
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #8 στις: 28/01/09, 15:11 »
Μηπως απλα θελω κατι σαν αυτο?   http://www.shopping.com/xPO-Hosa-Hosa-Phone-1-4-Female-to-2-Phone-1-4-Male-Y-   μονο σε μονο.. και ολα οκ ?
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #9 στις: 28/01/09, 15:39 »
Μηπως απλα θελω κατι σαν αυτο?   http://www.shopping.com/xPO-Hosa-Hosa-Phone-1-4-Female-to-2-Phone-1-4-Male-Y-   μονο σε μονο.. και ολα οκ ?


 Αν είναι ΟΛΑ μονοφωνικά πάρτο ;)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #10 στις: 28/01/09, 15:41 »
Η πιο απλή λύση ,είναι ένας αντάπτορας που να έχει δυο μονοφωνικά καρφια στην μία πλευρά και ένα θυλικό μονο στην άλλη ,απ όπου και θα βάλεις το καλώδιο για την είσοδο της πηγής που θέλεις.Το πρόβλημα είναι ότι έχεις διαφορετικό σήμα απο την κιθάρα (μαγνήτες -πιεζο),που δεν μπορείς να ρυθμίσεις αυτόνομα.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #11 στις: 28/01/09, 16:03 »
Να ρωτησω παλι εγω....το σημα απο τα piezo&pickups θα πηγαινουν σε ενα και μοναδικο ενισχυτη;Η τα picups σε ενισχυτη κιθαρας και piezo σε κονσολα η ενισχυτη ακουστικων οργανων;
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #12 στις: 28/01/09, 16:10 »
Μπορεί να το κάνει κ αυτό....
εγώ έχω μια άλλη ερώτηση τώρα...
σίγουρα δν είναι η μία έξοδος STEREO κ η άλλη MONO?

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #13 στις: 28/01/09, 16:27 »
Μπορεί να το κάνει κ αυτό....
εγώ έχω μια άλλη ερώτηση τώρα...
σίγουρα δν είναι η μία έξοδος STEREO κ η άλλη MONO?

Στην κιθάρα? Για ποιόν λόγο?
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #14 στις: 28/01/09, 16:37 »
Αν είχε το παρόν θρεντ δν θα υπήρχε....
επίσης...στην Ultra II Les Paul ενός φίλου μου που το έχει βολεύει αρκετά....
όταν παίζει με τον Nanomag πχ ακούγεται πιο γεμάτος ο ήχος όταν παίρνει τον ήχο και από τα 2 είδη μαγνητών...
και...μπορεί με το γύρισμα 2 διακοπτών (άνοιγμα του ενός, κλείσιμο του άλλου είδους μαγνήτη) να αλλάξει τον ήχο του...
(το τελευταίο γίνεται πιο εύκολα με ενα AB πετάλι αλλά αν δν θες να μπλέκεις με πολλά καλώδια.....)

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #15 στις: 28/01/09, 17:24 »
mace το σημα συνολικα θελω να πηγαινει προενισχυση.. απο εκει θα κανω τα δικα μου και με το υπολοιπο ρακ θα "χτισω" ηχους και για καθαρα και για distortions. Λογικα το καλωδιο που λινκαρα θα κανει τη δουλεια. Ειναι πανω κατω κατι σαν τον ανταπτορα που λεει ο Θοδωρης. Την ιδια δουλεια κανει φανταζομαι. Το ερωτημα μου εν τελει ηταν που θα εβρισκα τετοιο καλωδιακι. Θα κοιταξω απο αυριο σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα μηπως το εχουν.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #16 στις: 28/01/09, 18:03 »
Xμμμμ....ναι ΟΚ...στην ιδια προενισχυση και το piezo και το pickup σημα;;;;;Δε νομιζω οτι ειναι και πολυ σωστο αυτο....τελος παντων...εγω προτιμω το σπλιταρισμα των σηματων και αντιστοιχες προενισχυσεις για καθε κυκλωμα....αλλη προενισχυση στο πιεζο και αλλη για τους μαγνητες...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Y- Kαλωδιο
« Απάντηση #17 στις: 28/01/09, 21:37 »
Eλυσα την απορια μου. Χρησιμοποιησα το καλωδιο της κιθαρας στην piezo εξοδο και τελικα παιρνω ηχο. Οποτε στελνω και τα 2 στην προενισχυση. Νταξει και γω θα ηθελα να "στειλω" το πιεζο σε αλλο συστημα. Βασικα αυτο που μπορω να κανω πλεον ειναι να στελνω με 2ο καλωδιο το πιεζο στην gt8 που ειχα φτιαξει καλα καθαρα εφε για πιεζο, και να το στελνω μετα σε PA στα Live η σε καθαρο καναλι οποιου 2ου ενισχυτη μου δινεται καθε φορα.. Ευχαριστω για τη βοηθεια παντως παιδια. Νομιζω εμαθα μερικα πραγματακια παραπανω απο τουτο δω το thread. Τhanx again all  ;)
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre