Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€  (Αναγνώστηκε 27783 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #50 στις: 14/01/12, 20:00 »
προφανώς δεν θα πας στη Martin για τη χειροποίητη...

και, για το καλό σου, ξεκόλλα από τη Martin....υπάρχουν ένα κάρο εταιρείες και ιδιώτες οργανοποιοί που μπορούν να σου κάνουν παρόμοιο (αν όχι καλύτερο) όργανο με λιγότερα λεφτά, όπως είπε και ο Υπνοβάτης...

το από πάνω, φυσικά, ισχύει για την περίπτωση που πας για Martin λόγω ονόματος (που απ'ότι έχω καταλάβει γι'αυτό πας) και όχι επειδή την έχεις επιλέξει ανάμεσα σε άλλες εταιρείες για τον ήχο της, τις κιθάρες της κτλ κτλ...

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #51 στις: 14/01/12, 20:48 »
το από πάνω, φυσικά, ισχύει για την περίπτωση που πας για Martin λόγω ονόματος (που απ'ότι έχω καταλάβει γι'αυτό πας) και όχι επειδή την έχεις επιλέξει ανάμεσα σε άλλες εταιρείες για τον ήχο της, τις κιθάρες της κτλ κτλ...
Αυτό που λες ισχύει. Απλώς ο σκοπός του thread αυτού ήταν η εμβάθυνση σε όρους που μέχρι πριν δεν ήξερα. Πάντως μία Μartin έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα και μου έχει μείνει ακόμα ο ήχος της.
Εγώ να πω ότι όταν πας για κιθάρα 2000 ευρώ (για μένα πάντα) οοοοοοοοοοοοοοοοόλα αυτά θα πρεπε να τα ξέρεις.
Αλλιώς δε νομίζω ότι με τόσο λίγες γνώσεις γύρω από την αγορά μιας κιθάρας (αν δεν ξέρεις τι είναι το 3 Piece top τι να την κάνεις 2Κ κιθάρα;)
θα πάνε τα λεφτά σου σε καλό δρόμο.
Συμφωνώ ότι πρέπει να αλλάζεις όργανα σιγά σιγά και ξέροντας πραγματικά τι θέλεις κάθε φορά. Αυτό που συμβαίνει όμως είναι καθαρά οικονομικό φαινόμενο. Έχω μια κιθάρα των 350€ και θέλω να πάω σε μια των 2000. Ένα τέτοιο άλμα, αν και δεν είναι μουσικά σωστό, είναι σωστό για την τσέπη μου. Δεν είμαι μουσικός, απλώς θέλω να χαλαρώνω κάποιες ώρες, ή ακόμα και λεπτά, τη μέρα με την κιθάρα μου. Οπότε αυτή (των 2000€) είναι το τέλος της γραμμής. Πάει και τελείωσε...δεν θα πάρω άλλη ακουστική ποτέ. Φαντάσου τώρα να έπαιρνα μία των 600€, μετά των 1000, μετά των 1500 και μετά των 2000. Συνολικό μπάτζετ 350+600+1000+1500+2000=5450€ ενώ με τον τρόπο μου 350+2000=2350€.
Με τις γνώσεις που απέκτησα από αυτό το thread, και με δοκιμή διαφόρων μοντέλων θα καταφέρω τελικά να επιλέξω αυτή που μου ταιριάζει.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #52 στις: 14/01/12, 21:38 »
Αρα ειναι αυτοσκοπος να παρεις μια πανακριβη κιθαρα και οχι μια κιθαρα που σου ταιριαζει και σου αρεσει η οποια μπορει να εχει 1000ε.Δεν ειναι αναγκη να σου αρεσει περισσοτερο αυτη που εχει 2.000...μπορει να βρεις αυτα που θες σε μια των 800ε πχ...αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι ξερεις τι θες!

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #53 στις: 14/01/12, 22:05 »
Αν δεν έχεις πάει στον Ματσίκα, θα σου έλεγα να πάς οποσδήποτε να δοκιμάσεις τις κιθάρες του. Έχει μεγάλη συλλογή, ποικιλία, πολύ καλή εξυπηρέτηση και σου προσφέρουν καλύτερες τιμές και ευκολίες.
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #54 στις: 15/01/12, 01:02 »
...αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι ξερεις τι θες!


...αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν ξερεις τι θες!


Sorry, i couldn't resist...




Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #55 στις: 15/01/12, 01:10 »
Εγώ επίσης με όχι με 2000, αλλά με 1.200 θα έκανα μια χειροποιήτη και τα 800 στην τσέπη. Ούτε εταιρείες ούτε τίποτα. Ο,τι θες εσύ πάνω στο όργανο.
Αυτή η χειροποίητη όμως θα είναι χειρότερης ποιότητας από την 2000 εργοστασιακή. Αν δοκιμάσεις στη Μartin για παράδειγμα να κάνεις custom κιθάρα σε πετάει κατευθείαν στα 2 χιλιάρικα και πάνω - και λογικό είναι


Eεε... όχι;
Έχεις παίξει ποτέ με χειροποίητο όργανο;

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #56 στις: 15/01/12, 01:23 »
Εγώ επίσης με όχι με 2000, αλλά με 1.200 θα έκανα μια χειροποιήτη και τα 800 στην τσέπη. Ούτε εταιρείες ούτε τίποτα. Ο,τι θες εσύ πάνω στο όργανο.
Αυτή η χειροποίητη όμως θα είναι χειρότερης ποιότητας από την 2000 εργοστασιακή. Αν δοκιμάσεις στη Μartin για παράδειγμα να κάνεις custom κιθάρα σε πετάει κατευθείαν στα 2 χιλιάρικα και πάνω - και λογικό είναι


Eεε... όχι;
Έχεις παίξει ποτέ με χειροποίητο όργανο;

Εννοείς ότι θα πας σε οργανοποιό,θα δώσεις τα specs για custom ακουστικη κιθάρα,θα κοστίζει 1200 ευρώ και θα πατάει μια Martin των 2000 ευρώ;
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;
Ξέρεις κανένα εργαστήριο που να κάνει κάτι τέτοιο με 1200 ευρώ;
Π.χ.Πλάτη-πλαϊνά τι θα έχει η κιθάρα των 1200 ευρώ;

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #57 στις: 15/01/12, 03:42 »
Αρα ειναι αυτοσκοπος να παρεις μια πανακριβη κιθαρα και οχι μια κιθαρα που σου ταιριαζει και σου αρεσει η οποια μπορει να εχει 1000ε.Δεν ειναι αναγκη να σου αρεσει περισσοτερο αυτη που εχει 2.000...μπορει να βρεις αυτα που θες σε μια των 800ε πχ...αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι ξερεις τι θες!
Έχω μάθει ότι στη μουσική, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Συνεπώς είναι λίγο δύσκολο να πιστέψω ότι μια 800άρα και μία διχίλιαρη κιθάρα θα έχουν την ίδια ακουστική ανταπόκριση. Αλλιώς ποιος ο λόγος να πουληθεί πιο ακριβά η μία από την άλλη; Και αποκλείεται να είναι απατεώνες στην Taylor και καλοί άνθρωποι στη Gibson, για παράδειγμα και να πουλάει ο ένας τα ίδια (ποιοτικά) πράγματα με τον άλλον, αλλά σε διπλάσια τιμή. Προφανώς το κόστος για να παραχθεί ένα όργανο που πουλιέται πιο ακριβά είναι μεγαλύτερο και άρα έχει αφιερωθεί περισσότερος κόπος γι' αυτό, είτε αυτός ο κόπος μεταφράζεται στην επιλογή των ξύλων, είτε στην έρευνα για καινοτομίες που η κάθε εταιρία παρουσιάζει, είτε στην προσοχή με την οποία κατασκευάζεται η κιθάρα κτλ κτλ κτλ. Όσον αφορά όμως τα custom όργανα, εκεί θα κρατήσω μια πισινή γιατί δεν έχω παίξει ποτέ με κανένα.


Και μπορεί να έχεις δίκιο, και να μην ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ (και το τονίζω το ακριβώς) τι θέλω, όμως όπως έχω ξαναπεί, ο σκοπός για τον οποίο συζητάω σε αυτό το thread είναι για να μάθω κάποια πράγματα παραπάνω και έχοντας τη γνώση αυτή να κατασταλάξω τελικά σε μια κιθάρα. Αν όντως όλοι εμείς που ρωτάμε, ξέραμε ακριβώς τι θέλουμε, τότε δεν θα υπήρχε, όχι μόνο αυτό το thread, αλλά ούτε το forum ολόκληρο.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #58 στις: 15/01/12, 03:55 »
Αρα ειναι αυτοσκοπος να παρεις μια πανακριβη κιθαρα και οχι μια κιθαρα που σου ταιριαζει και σου αρεσει η οποια μπορει να εχει 1000ε.Δεν ειναι αναγκη να σου αρεσει περισσοτερο αυτη που εχει 2.000...μπορει να βρεις αυτα που θες σε μια των 800ε πχ...αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι ξερεις τι θες!
Έχω μάθει ότι στη μουσική, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Συνεπώς είναι λίγο δύσκολο να πιστέψω ότι μια 800άρα και μία διχίλιαρη κιθάρα θα έχουν την ίδια ακουστική ανταπόκριση. Αλλιώς ποιος ο λόγος να πουληθεί πιο ακριβά η μία από την άλλη; Και αποκλείεται να είναι απατεώνες στην Taylor και καλοί άνθρωποι στη Gibson, για παράδειγμα και να πουλάει ο ένας τα ίδια (ποιοτικά) πράγματα με τον άλλον, αλλά σε διπλάσια τιμή. Προφανώς το κόστος για να παραχθεί ένα όργανο που πουλιέται πιο ακριβά είναι μεγαλύτερο και άρα έχει αφιερωθεί περισσότερος κόπος γι' αυτό, είτε αυτός ο κόπος μεταφράζεται στην επιλογή των ξύλων, είτε στην έρευνα για καινοτομίες που η κάθε εταιρία παρουσιάζει, είτε στην προσοχή με την οποία κατασκευάζεται η κιθάρα κτλ κτλ κτλ. Όσον αφορά όμως τα custom όργανα, εκεί θα κρατήσω μια πισινή γιατί δεν έχω παίξει ποτέ με κανένα.


Και μπορεί να έχεις δίκιο, και να μην ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ (και το τονίζω το ακριβώς) τι θέλω, όμως όπως έχω ξαναπεί, ο σκοπός για τον οποίο συζητάω σε αυτό το thread είναι για να μάθω κάποια πράγματα παραπάνω και έχοντας τη γνώση αυτή να κατασταλάξω τελικά σε μια κιθάρα. Αν όντως όλοι εμείς που ρωτάμε, ξέραμε ακριβώς τι θέλουμε, τότε δεν θα υπήρχε, όχι μόνο αυτό το thread, αλλά ούτε το forum ολόκληρο.
δυστυχως ομως δεν υπαρχει αντικειμενικα καλη κιθαρα...γιατι τοτε θα μαζευαμε ολοι 5.000 και θα ειχαμε το ιδιο οργανο...επισης δυστυχως οσο ανεβαινεις τιμη αυτο που λεμε value for money δυστυχως φθηνει...οσο για τον αν αξιζει παντα ενα ακριβο οργανο τα  λεφτα του μη το λες παντα γιατι η εταιρεια πουλαει ονομα, signature κλπ...τελος μπορει μια κιθαρα να ειναι ακριβη επειδη εχει εξωτικα ξυλα,πολυτελη bindings χειροποιητη κατασκευη αλλα ΕΣΕΝΑ να μη σου κανει ηχητικα...γι αυτο ο σωστος τροπος ειναι να δοκιμαζεις κιθαρες χωρις να ξερεις ουτε τιμη ουτε μαρκα!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #59 στις: 15/01/12, 13:10 »
Εμένα αντίθετα η προσωπική μου άποψη είναι ότι το "ό,τι πληρώσεις παίρνεις" δεν ισχύει σχεδόν ποτέ, τουλάχιστον όχι σε τόσο απόλυτο βαθμό. Σίγουρα όλοι μας έχουμε παραδείγματα από ένα ακριβό εστιατόριο στο οποίο δεν φάγαμε πολύ καλά, από ένα ακριβό ρούχο που δεν είχε την ποιότητα ή την αντοχή που περιμέναμε ή από κάποια υπηρεσία που πληρώσαμε και από την οποία δεν μείναμε ευχαριστημένοι. Δυστυχώς και στις κιθάρες πολλές φορές συμβαίνει το ίδιο. Υπάρχουν ένα σωρό κατασκευαστές που προσφέρουν εξαιρετικά όργανα σε χαμηλές τιμές και ο όρος "value for money" (ή στα Ελληνικά "σχέση τιμής-απόδοσης") υπάρχει ακριβώς για να δηλώσει εκείνες τις περιπτώσεις όπου ένα προϊόν είναι πολύ καλύτερο απ’ ό,τι θα περίμενε κανείς με βάση την τιμή του, πράγμα που σημαίνει ότι είναι ανωτερο από παρόμοια προϊόντα στην ίδια κατηγορία τιμής. Θα ανέφερα για παράδειγμα ονόματα όπως Cort, Vintage, Peavey, ακόμα και τις Ibanez που προσωπικά δεν τις συμπαθώ ιδιαίτερα.

Και φυσικά στα μουσικά όργανα (όπως και σχεδόν σε οποιοδήποτε άλλο εμπορικό είδος) πολλές φορές πληρώνεις πράγματα που δεν έχουν άμεση σχέση με την ποιότητα αυτή καθ’ εαυτή του προϊόντος, π.χ. το όνομα του κατασκευαστή, την υπογραφή σε ένα signature μοντέλο κλπ. Ίσως στα ακουστικά όργανα η τιμή να είναι μια πιο ασφαλής ένδειξη ποιότητας, αλλά και πάλι δεν μπορείς να πεις ότι πάντα μια κιθάρα των 2000 Ευρώ θα είναι απαραίτητα καλύτερη από μια που κοστίζει 1500 ή ακόμα και 1000 Ευρώ. Δοκίμασε π.χ. μια Yamaha L series, μια Lakewood D-14, μια Walden Supranatura ή μια Tanglewood TW1000 και μετά το ξανασυζητάμε.

Τέλος πιστεύω ότι είναι απόλυτα σωστό αυτό που αναφέρει ο noe13 σχετικά με την προσωπική αίσθηση και εντύπωση που αποκομίζει κανείς από ένα όργανο. Έχουν περάσει από τα χέρια μου καμιά 30αριά κιθάρες τα τελευταία χρόνια και έχω δοκιμάσει σε μαγαζιά, εκθέσεις ή από φίλους μουσικούς μερικές εκατοντάδες ακόμα. Οι κιθάρες που με έχουν κάνει γοητεύσει δεν ήταν απαραίτητα οι πιο ακριβές ούτε οι πιο καλοφτιαγμένες. Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι από όλες τις strat και tele κιθάρες που έχω δοκιμάσει, κατέληξα σε μια Peavey Generation EXP Triple Single, η οποία όταν κυκλοφορούσε ήταν διαθέσιμη στην εξευτελιστική τιμή των 140 Ευρώ. Mάλιστα την προτίμησα από μια Blade Levinson Delta Standard της οποίας επίσης ήμουν κάτοχος, και η οποία κατά δική μου ομολογία είναι η καλύτερη tele που έχω δει κάτω από 500 λίρες από πλευράς χαρακτηριστικών και ποιότητας κατασκευής. Πραγματικά εξαιρετική κιθάρα, αλλά ποτέ δεν μού έκανε κλικ όσο η Peavey. Περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα. Απλά όταν προδιαθέτεις τον εαυτό σου ότι μια ακριβή κιθάρα θα είναι και καλύτερη, τότε αναπόφευκτα η άποψή σου θα σχηματιστεί πρώτα και κύρια από το καρτελάκι με την τιμή και όχι από τα χαρακτηριστικά της κιθάρας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #60 στις: 15/01/12, 14:00 »
Τέλος πιστεύω ότι είναι απόλυτα σωστό αυτό που αναφέρει ο noe13 σχετικά με την προσωπική αίσθηση και εντύπωση που αποκομίζει κανείς από ένα όργανο.
Συμφωνώ. Όμως υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ μάρκες κιθάρων και  ΑΠΕΙΡΑ μοντέλα η κάθε μία. Τι μπορεί να κάνει κανείς για να βρει την κιθάρα των ονείρων του; Πρέπει να έχει πάρα πολύ χρόνο και όπου βλέπει κιθάρα, είτε αυτή είναι σε μαγαζί, είτε σε φίλο, είτε σε κάποια έκθεση, να τη δοκιμάζει. Και ίσως μετά από 5 χρόνια να τη βρει. Σύμφωνοι. Εγώ όμως δεν θέλω αυτό. Προτιμώ να εμπιστευτώ το όνομα δύο - τριών κατασκευαστών, φημισμένων στο χώρο, και από εκεί και πέρα να αποδεχτώ το γεγονός ότι, ναι, μπορεί και να υπάρχει κάπου εκεί έξω μια κιθάρα που να μου ταιριάζει καλύτερα από αυτήν που πήρα.
Και στην τελική προτιμώ να εμπιστευτώ το γούστο των καλλιτεχνών που μου αρέσουν. Έτσι, άμα θέλω να πάρω les paul δεν θα πάρω ούτε Godin, ούτε Dean, ούτε Harley Benton, αλλά θα πάρω Gibson. To 97,6% των καλλιτεχνών εκεί έξω αυτό κάνουν. Κάτι θα ξέρουν.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #61 στις: 15/01/12, 15:05 »

Συμφωνώ. Όμως υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ μάρκες κιθάρων και  ΑΠΕΙΡΑ μοντέλα η κάθε μία. Τι μπορεί να κάνει κανείς για να βρει την κιθάρα των ονείρων του; Πρέπει να έχει πάρα πολύ χρόνο και όπου βλέπει κιθάρα, είτε αυτή είναι σε μαγαζί, είτε σε φίλο, είτε σε κάποια έκθεση, να τη δοκιμάζει. Και ίσως μετά από 5 χρόνια να τη βρει. Σύμφωνοι. Εγώ όμως δεν θέλω αυτό. Προτιμώ να εμπιστευτώ το όνομα δύο - τριών κατασκευαστών, φημισμένων στο χώρο, και από εκεί και πέρα να αποδεχτώ το γεγονός ότι, ναι, μπορεί και να υπάρχει κάπου εκεί έξω μια κιθάρα που να μου ταιριάζει καλύτερα από αυτήν που πήρα.

Δεκτό. Απλά εγώ αν σκόπευα σοβαρά να διαθέσω ένα τέτοιο ποσό για μια κιθάρα, θα έκανα ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Δηλαδή θα δοκίμαζα ακόμα περισσότερες κιθάρες στο στυλ και την κατηγορία τιμής που με ενδιαφέρει για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, μέχρι να καταλήξω σε κάποια που μού αρέσει εμένα. Αγορά της τάξης των 2000 Ευρώ δεν γίνεται ελαφρά τη καρδία, ούτε από τη μια μέρα στην άλλη, ειδικά αν δεν γνωρίζεις στοιχειώδη πράγματα που αφορούν θέματα κατασκευής και απόδοσης ενός οργάνου. Και κυρίως δεν γίνεται (ή τουλάχιστον δεν πρέπει κατά τη γνώμη μου να γίνεται) με βάση το όνομα δύο ή τριών συγκεκριμένων κατασκευαστών, αν μη τι άλλο γιατί πράγματι σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν ένα σωρό αξιόλογες κιθάρες.


Παράθεση
Και στην τελική προτιμώ να εμπιστευτώ το γούστο των καλλιτεχνών που μου αρέσουν. Έτσι, άμα θέλω να πάρω les paul δεν θα πάρω ούτε Godin, ούτε Dean, ούτε Harley Benton, αλλά θα πάρω Gibson. To 97,6% των καλλιτεχνών εκεί έξω αυτό κάνουν. Κάτι θα ξέρουν.

Και αυτό λάθος κατά τη γνώμη μου, για πολλούς λόγους. Ίσως ο πιο σημαντικός από τεχνική άποψη είναι ότι αυτοί οι καλλιτέχνες έχουν πίσω από την κιθάρα και έναν εξοπλισμό που κοστίζει περισσότερο από την ίδια την κιθάρα και καθορίζει τον τελικό τους ήχο σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Και σε τελική ανάλυση, αγοράζεις ένα πανάκριβο όργανο με βάση όπως λες το γούστο κάποιου άλλου (διάσημου ή όχι, δεν έχει σημασία) και όχι το δικό σου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #62 στις: 15/01/12, 16:48 »
Τέλος πιστεύω ότι είναι απόλυτα σωστό αυτό που αναφέρει ο noe13 σχετικά με την προσωπική αίσθηση και εντύπωση που αποκομίζει κανείς από ένα όργανο.
Συμφωνώ. Όμως υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ μάρκες κιθάρων και  ΑΠΕΙΡΑ μοντέλα η κάθε μία. Τι μπορεί να κάνει κανείς για να βρει την κιθάρα των ονείρων του; Πρέπει να έχει πάρα πολύ χρόνο και όπου βλέπει κιθάρα, είτε αυτή είναι σε μαγαζί, είτε σε φίλο, είτε σε κάποια έκθεση, να τη δοκιμάζει. Και ίσως μετά από 5 χρόνια να τη βρει. Σύμφωνοι. Εγώ όμως δεν θέλω αυτό. Προτιμώ να εμπιστευτώ το όνομα δύο - τριών κατασκευαστών, φημισμένων στο χώρο, και από εκεί και πέρα να αποδεχτώ το γεγονός ότι, ναι, μπορεί και να υπάρχει κάπου εκεί έξω μια κιθάρα που να μου ταιριάζει καλύτερα από αυτήν που πήρα.
Και στην τελική προτιμώ να εμπιστευτώ το γούστο των καλλιτεχνών που μου αρέσουν. Έτσι, άμα θέλω να πάρω les paul δεν θα πάρω ούτε Godin, ούτε Dean, ούτε Harley Benton, αλλά θα πάρω Gibson. To 97,6% των καλλιτεχνών εκεί έξω αυτό κάνουν. Κάτι θα ξέρουν.

"H κιθάρα των ονείρων σου" :P Τι θα πει αυτό;

Γνωστός αγόρασε JEM (2200 ευρώπουλα) και σε 2 μέρες έλεγε "τι μαλ***α έκανα". Γιατί; Γιατί δεν τον βόλεψε. Η Ibanez των 900 ευρώ του ήταν γάντι.

Άκου από άτομα που παίζουν χρόνια: Για κιθάρες πάνω από 1000 ευρώ οι διαφοροποιήσεις σε ποιότητα είναι ελάχιστες. (Μιλάω για 6χορδες σε 25.5 scale πάντα)
Αν μιλάμε για ηλεκτρική από τα 1000 και πάνω παίζεις με λούστρα και διαφορετικά ηλεκτρικά.

Η κιθάρα των "ονείρων" σου όπως λες είναι κάτι που υπάρχει στο μυαλό σου και μόνο. Όσοι θέλουν Les Paul και πάνε και σκάνε 2Κ για μια Gibson είναι ζώα.-
Μη μιλάς για καλλιτέχνες γιατί ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ που σπονσοράρονται έχουν custom μοντέλα. Τι σημαίνει αυτό;

Χειροποίητα. Φτιαγμένα γι αυτούς και για τις συνθήκες live/studio/blablabla.
Άλλη κιθάρα θα βγάλεις Live και με άλλη θα παίξεις σε ηχογράφηση.

2000 για κιθάρα δε θα δινα εκτός αν ήταν μεταχειρισμένη που αρχική τιμή είχε γύρω στα 4. Το σκεφτόμουν τότε. Από κει και πέρα, μια χειροποίητη κιθάρα των 2000 ευρώ πατάει κάτω οποιαδήποτε Taylor,gibson,Martin,Gdartin μπορείς να φανταστείς.

Μόνο το ότι φτιάχνεται για τα χέρια σου, τα λέει όλα.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #63 στις: 15/01/12, 20:07 »


Η κιθάρα των "ονείρων" σου όπως λες είναι κάτι που υπάρχει στο μυαλό σου και μόνο. Όσοι θέλουν Les Paul και πάνε και σκάνε 2Κ για μια Gibson είναι ζώα.-

be careful!!!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #64 στις: 15/01/12, 23:32 »
Όσοι θέλουν Les Paul και πάνε και σκάνε 2Κ για μια Gibson είναι ζώα.-
Μη μιλάς για καλλιτέχνες γιατί ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ που σπονσοράρονται έχουν custom μοντέλα. Τι σημαίνει αυτό;

Χειροποίητα. Φτιαγμένα γι αυτούς και για τις συνθήκες live/studio/blablabla.
Άλλη κιθάρα θα βγάλεις Live και με άλλη θα παίξεις σε ηχογράφηση.


Μήπως εκτός απο "μέλος της χρονιάς" θα πρέπει να σκεφτεί το φόρουμ και κάτι για..."κοτσάνα της χρονιάς"?


Συμπαθής κατά τ'άλλα ο sleepwalker, δε λέω, αλλά... ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #65 στις: 15/01/12, 23:53 »
Όσοι θέλουν Les Paul και πάνε και σκάνε 2Κ για μια Gibson είναι ζώα.-
Απαράδεκτη, παντελώς αυθαίρετη και προσβλητική γενίκευση.  :down
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #66 στις: 16/01/12, 00:52 »
Όσοι θέλουν Les Paul και πάνε και σκάνε 2Κ για μια Gibson είναι ζώα.-
Μη μιλάς για καλλιτέχνες γιατί ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ που σπονσοράρονται έχουν custom μοντέλα. Τι σημαίνει αυτό;

Χειροποίητα. Φτιαγμένα γι αυτούς και για τις συνθήκες live/studio/blablabla.
Άλλη κιθάρα θα βγάλεις Live και με άλλη θα παίξεις σε ηχογράφηση.


Μήπως εκτός απο "μέλος της χρονιάς" θα πρέπει να σκεφτεί το φόρουμ και κάτι για..."κοτσάνα της χρονιάς"?


Συμπαθής κατά τ'άλλα ο sleepwalker, δε λέω, αλλά... ;D

Βάλε και αυτό

Εγώ επίσης με όχι με 2000, αλλά με 1.200 θα έκανα μια χειροποιήτη και τα 800 στην τσέπη. Ούτε εταιρείες ούτε τίποτα. Ο,τι θες εσύ πάνω στο όργανο.

να έχει ο κόσμος να διαλέξει..

Όσοι θέλουν Les Paul και πάνε και σκάνε 2Κ για μια Gibson είναι ζώα.-

Πες τα...Ενώ με 1000 ευρώ μπορούν να κάνουν χειροποίητη Les Paul,να βάλουν τα 1000 στην τσέπη και να πατάνε και όλες τις Gibson των 2000 ευρώ...

Εκτός από προσβλητικός είσαι και ανίδεος...

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #67 στις: 16/01/12, 01:14 »
Πάντως γενικά μιλώντας είναι μεγάλη κίνηση να δώσεις τόσα χρήματα για ένα όργανο.
Η ποιότητα του ήχου συνδέεται κατά κάποιο μεγάλο ποσοστό την ποιότητα του παιξίματος.
Σε βρίσκω ενθουσιασμένο με την Μartin και όχι αδικαιολόγητα μπορώ να πω...είναι όντως φανταστικό όργανο.
Το λέω αυτό γιατί πολλές φορές ο ενθουσιασμός φεύγει γρήγορα.
Επαναλαμβάνω είναι μεγάλη κίνηση. Να προσέχεις να μην το μετανιώσεις.
Εχουνε δεί τα μάτια μου horizon και mesa boogie να σκονίζονται οπότε θα σου προτείνω να χαλαρώσεις λίγο.
Μην σε πιάνει το άγχος και η τρέλα. Γύρνα σε μαγαζιά, ψάξε, άκου, δοκίμασε....η επιλογή του καταλλήλου οργάνου θέλει πολύ χρόνο και ειδικά όταν μιλάμε για τέτοια επίπεδα.
Και από την άλλη πάλι δεν είσαι και επαγγελματίας, για χαβαλέ το κάνεις isn't it?

Και σίγουρα (όπως πιστεύουν και όλοι) πιστεύω πως μπορείς να βρεις κάτι οικονομικότερο και το ίδιο ή τουλάχιστον λίγο λιγότερο αξιοπρεπές.
Ας μην κολλάμε σε εταιρίες και brand names(δε λέω είναι εξαιρετικά όργανα) αλλά...
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #68 στις: 16/01/12, 02:25 »
Ώπα ώπα ώπα πήραμε λάθος τη στροφή.

Και φταίω γιατί δεν το διευκρίνισα. Βγήκε εντελώς λάθος αυτό που είπα (έτσι όπως το πα θα μου πεις)
Συγγνώμη και πάλι συγγνώμη για όσους προσβλήθηκαν.

Μιλάω καθαρά για εκείνη τη μερίδα των κιθαριστών που πιστεύουν ότι ο ήχος βρίσκεται στη μαγική αυτή les paul των 2.000 ευρώ, δεν βρίσκονται στο ακουστικό επίπεδο να εκτιμήσουν το πόσα μπορούν να τους δώσουν άλλα όργανα και
πέφτουν στον κλασικό fanboyισμό "αν δεν είναι Gibson, είναι καυσόξυλο".

Ε αυτούς παιδιά εγώ τους θεωρώ ζώα.

Να ξαναζητήσω συγγνώμη για την πολύ λάθος έκφραση και εκφορά του λόγου αλήθεια δεν υποστηρίζω ότι όποιος παίρνει gibson είναι ζώο. Αναφερόμουν σε ευκολόπιστους και συνήθως νέους και άπειρους κιθαρίστες.
Την είπαμε την π**αριά μας και σήμερα

Groovymood: Πέρα από την κοτσάνα της χρονιάς, διαφωνείς πάνω στο ανελέητο customάρισμα των οργάνων των διάσημων καλλιτεχνών;

rodort1: Θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαι ανίδεος αλλά πραγματικά, αν θέλεις να δώσεις 2000 για μια κιθάρα, τι θα σου προσφέρει η εργοστασιακή που δε θα σου προσφέρει μια χειροποίητη; Εκτός από την ηθική ικανοποίηση της "μάρκας" ας πούμε;


Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #69 στις: 16/01/12, 04:40 »
Groovymood: Πέρα από την κοτσάνα της χρονιάς, διαφωνείς πάνω στο ανελέητο customάρισμα των οργάνων των διάσημων καλλιτεχνών;


Εννοείται πως ναι.  :)


Τι παραπάνω πιστεύεις πχ οτι μπορεί να έχει μιά eric johnson strat που θα βρεις σε ένα κατάστημα απο εκείνη (η καλύτερα εκείνες) που έχει δώσει η fender στον ίδιον για να παίζει.
Τί πάει να πει ανελέητο καστομάρισμα, δεν το καταλαβαίνω... ::)


Έκατσε η fender με τον συγκεκριμένο και έφτιαξε μιά παραλλαγή ενός δικού της μοντέλου (57άρα strat) σύμφωνα με τις προτιμήσεις του ιδίου.
Μπράτσο quartersawn ακριβώς στα μέτρα του με flatter radius, μαγνήτες όπως θέλει αυτός ακριβώς ν'ακούγονται, εμφάνιση της κιθάρας όπως αυτός την θέλει κλπ,κλπ...
Μα αυτό ακριβώς είναι το καστομάρισμα.


Εννοείται βέβαια οτι ο johnson και ο κάθε johnson έχει το ελεύθερο να πάει ο ίδιος στην πηγή και να διαλέξει όποια θέλει αφού τις εξετάσει και τις παίξει όλες*, αλλά αφού όλα αυτά που θέλει να έχει η κιθάρα επάνω, τους τα έχει πει ήδη, τι άλλο "καστομάρισμα" μπορεί να κάνει??....τίποτα..


Εκτός κι αν η δικιά του έχει μαγνήτες απο ουράνιο ή finish απο...φεγγαρόσκονη.


*Ναι, θα υπάρχουν ελαφρύτερες και βαρύτερες, πιο πριμάτες και πιο μπασάτες, πιο φωνακλάδικες και πιο...σιγαστήρες, (για ξύλα μιλάμε εξάλλου...) δηλαδή "καλύτερες" και "χειρότερες" για τα γούστα του καθενός...άρα και για τα γούστα του johnson.
(Το consistency βέβαια θα είναι πολύ μεγαλύτερο απο πχ μιά squier strat..)




Tώρα, αν μιλάς για τις φθηνές signature κιθάρες εντάξει, εννοείται οτι δεν θα βγεί ο bonamassa να παίξει live στο royal albert hall με την epiphone bonamassa signature, ούτε θα γράφει μ'αυτήν στο studio φαντάζομαι...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος agrammatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #70 στις: 16/01/12, 09:48 »
Λοιπόν... Είμαι κι εγώ ένας ερασιτέχνης κιθαρίστας, κάτοχος εκτός των άλλων ακουστικών (Ibanez με laminated πλαϊνά και πίσω, μίας Seagul S6, μίας Ovation Elite T) και μίας Gibson SJ200. Σας πληροφορώ ότι έχω παρατηρήσει ότι όταν πιάνω στα χέρια μου την Gibson παίζω πολύ περισσότερη ώρα. Μεγάλη διαφορά... φτιάχνομαι περισσότερο, πώς να το πω... Δεν θέλω να την αφήσω από πάνω μου... Τι θέλω να πω. Ότι IMHO αν έχεις να ρίξεις λεφτά για ένα πολύ ακριβό όργανο, απλά πάνε και ρίξτα. Θα σου τα δώσει πίσω σε άπειρες ώρες ευχαρίστησης φίλε μου. Δεν έχει σημασία αν είσαι ο Κροκίδης, ο Σπάθας ή ένας κιθαρίστας που απλά γκρατζουνάς πέντε ακόρντα και περνάς όμορφα. Είμαι σίγουρος πώς δεν θα το μετανοιώσεις ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #71 στις: 16/01/12, 11:10 »
@ Groovymood: Ναι, προφανώς και τα custom όργανα είναι ίδια με αυτά που παίζει ο κιθαρίστας στη σκηνή, στο στούντιο κλπ γι αυτό λέγονται και custom. :P
 
Για τον Bonnamassa τώρα, επειδή γράφει Epiphone στο headstock δε σημαίνει ότι το δικό του μοντέλο δεν έχει κερατιάτικα πάνω. Custom είναι.

Kαι αν είναι ο φίλος να προτιμήσει τη Μάρτιν (για να μπω στο θέμα πάλι) του Groovymood στα 2000 ευρώ γιατί να μην κοιτάξει ένα custom μοντέλο, όχι Μάρτιν να δει τι θα του προσφέρει;
 

@agrammatos: Δυστυχώς στο φόρουμ έχουμε κατηγορηθεί για αποθάρρυνση πολύ κόσμου από διάφορες αγορές. Θα σου πω ότι συμφωνώ με αυτό που λες αλλά είναι αρκετά "κατά περίπτωση συνθήκη".
Οι καιροί στους οποίους ζούμε δε μας επιτρέπουν και πολύ να συμβουλεύουμε έναν (απ ότι φαίνεται σχετικά νεό κιθαρίστα) να πάει να ακουμπήσει 2000 ευρώ σε ένα όργανο. Είναι μάλλον "ανήθικο" αν θες για το ίδιο το παιδί που ρωτάει τη γνώμη μας. Όταν παίζεις με κιθάρα των 300 ευρώ, και η κιθάρα των 700 ευρώ είναι αναβάθμιση. Και συνήθως οι νέοι κιθαρίστες εντυπωσιάζονται από τις τεράστιες αυτές εταιρείες, που όπως λέει και ο Ammon παραπάνω έχουν καταπληκτικά όργανα, και οραματίζονται μια πεμπτουσία στου κιθαριστικού τους παιξίματος σε ένα πανάκριβο όργανο.

Το πρόβλημα είναι ότι αργότερα μπορεί να ανακαλύψει ότι μια Jumbo Κιθάρα των καλύπτει περισσότερο, ή ότι θέλει πλεόν Cutaway, ή ότι δεν θέλει cutaway, ή ότι μπορείς να φανταστείς. Να πάρεις και να τρυπήσεις ας πούμε δυο χιλιάρικα όργανο για να του βάλεις κουρδιστήρι είναι λίγο....πως να το πω; Περίεργο; Και πες ότι σε 3 χρόνια από τώρα ανακαλύπτει το percussive playing.Το οποίο σου καταστρέφει το όργανο φυσικά. Που θα κάνει practice; Στον ερωτά του τη Martin; Η θα στερήσει από τον εαυτό του αυτή την τεχνική γιατί παίζοντας με το φθηνότερο όργανο μπορεί να βγάζει ότι να ναι ήχο;

Ναι σε ένα ακριβότερο όργανο για τον glambrakop, όχι όμως σε μια επιπόλαια αγορά.

;)

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #72 στις: 16/01/12, 12:18 »
Αν και ακουγεται λιγο περιεργο, εγω θα προτεινα να πας στην Εκθεση μουσικης στην φρανκφουρτη, μια καθημερινη, να δοκιμασεις ΟΛΕΣ τις ακουστικες που σε ενδιαφερουν, και αυτες που δεν σε ενδιαφερουν, για να δεις ποια θα σου κατσει καλλίτερα, και μετα βλεπεις...

Αυτο που θελω να πω με το παραπανω ειναι, πως πρεπει να νιώθεις εσύ άνετα με την κιθαρα, να σου καθεται, να ακολουθει τα χερια σου, και οχι να ακολουθεις εσυ την κιθαρα, το θεμα με τα specs ειναι δευτερευον, και αυτο το καταλαβαινεις μετα απο 10, αντε 15 δευτερολεπτα μετα απο το πιάσιμο της κιθαρας...την Taylor μου ετσι την απεκτησα, ειδα, επαιξα 10 δευτερολεπτα, και μετα απο ενα τσεκ (σκευρωμα, τα ταστα, καποιοα γρατζουνια κτλ), την πηρα...

Αλλα ΠΡΕΠΕΙ να δοκιμασεις, ιδιαίτερα στις ακουστικες....για αυτο προτεινα την εκθεση, γιατι εκει ειναι ΟΛΕΣ οι μαρκες, φτηνες, ακριβες, απο Κινα, Κορεα, Αμερικη, Ινδια, σε ολες τις τιμες, απο 50 ΕΥΡ μεχρι Χριστος και Παναγια...και προτεινω επισης να ξεφυγεις απο τα μεγαλα ονοματα, αν και πηρα και εγω μια κιθαρα με μεγαλο όνομα, ας πουμε οι κιθαρες Breedlove ειναι εξαιρετικες, αλλα κανεις δεν τις ξερει, επισης, κιθαρες SANTA CRUZ, η οι MOON, εξαιρετικα οργανα...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #73 στις: 16/01/12, 13:09 »
Προσωπικά, αν και θεωρώ εντελώς ανούσιο το θέμα...
Χωρίς διάθεση να προσβάλλω τον δημιουγό του θέματος, αλλά κι εγώ όπως και αρκετοί άλλοι έχουν πει νωρίτερα, πιστέυω ότι αν είναι να επενδύσει κάποιος ένα τέτοιο ποσό σε όργανο ΠΡΕΠΕΙ να ξέρει τι ακριβώς θέλει απο το όργανο και τι ακριβώς όργανο θέλει...

Παρ'όλα αυτά, να προσθέσω στη λίστα που έδωσε ο vangelis απο πάνω και μερικές ακόμα πχ Larrivee, Garisson είναι επίσης πολύ ποιοτικά όργανα...


Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ακουστικής κιθάρας στα 2000€
« Απάντηση #74 στις: 16/01/12, 13:41 »
rodort1: Θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαι ανίδεος αλλά πραγματικά, αν θέλεις να δώσεις 2000 για μια κιθάρα, τι θα σου προσφέρει η εργοστασιακή που δε θα σου προσφέρει μια χειροποίητη; Εκτός από την ηθική ικανοποίηση της "μάρκας" ας πούμε;

Για μένα όταν λέμε να πάω σε εργαστήριο να μου φτιάξουν custom κιθάρα εννοούμε ότι, μετά από κάποια χρόνια εμπειρίας,έχουμε καταλήξει τι θέλουμε από όλες τις παραμετροποιήσεις της κιθάρας και ξέρουμε να το ζητήσουμε.

Αυτή η διεργασία λοιπόν κοστίζει και στην Ελλάδα ελάχιστοι μπορούν να φέρουν εις πέρας κάτι τέτοιο με επιτυχία.
Ένας άνθρωπος λοιπόν που είναι authorized για το service της gibson στην Ελλάδα και έχει φτάσει σε πολύ υψηλά την τέχνη του,θέλει για την εργασία που λες 3000-3500 ευρώ.

Άλλο πάω σε ένα μπουζουκομάγαζο και αγοράζω μια χειροποίητη ακουστική με τυχαία specs και άλλο πάω σε κάποιον εξιδεικευμένο και καταξιωμένο στο χώρο και κάνουμε custom ¨οργανο.

Oπότε θεωρώ καλύτερη επιλογή να αγοράσει κάποιος μια martin με 2000 με την εγγύηση και τα stantards που προσφέρει η εταιρεία παρά να δωσει 1200 ευρώ για κάτι αμφιλεγόμενο και με άγνωστη μεταπωλητική αξία.Γιατί με 1200 ευρώ τέτοιο θα είναι...

Ξέρεις τι είναι να βλέπεις ελληνική ακουστική κιθάρα στα 1500 ευρώ με μπράτσο plainshaw και ότι να 'ναι bracing που "πατάει" τις επώνυμες;
Και σε ερώτηση για τα "πως και γιατί" να την βαφτίζουμε "ελληνική λαϊκή κιθιάρα";
Αν ξέρω από ντούγιες δεν ξερω απαραίτητα να κάνω και flamenco κιθάρες.

Επίσης εταιρείες με τέτοια brand names βρίσκουν καλύτερα ξύλα,σε καλύτερες τιμές,έχουν μεγαλύτερη υποδομή και τεχνογνωσία δεκαετιών για να βγάζουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.Επίσης βρίσκουν brazilian rosewood ακόμη και όταν αυτό "δεν υπάρχει" και γενικότερα κάνουν άσχημα και μεγάλα παιχνίδια..
Φυσικάν και πολλές φορές σε καπελώνουν στην τιμή,αλλά κάθετί έχει και το τίμημά του..


Αν σου πω σε ποια κλάση τιμών πιστεύω ότι μια tokai les paul φτάνει μια gibson les paul θα δεις ότι δεν διαφέρει και τόσο η άποψή μου από την δική σου για την μανία που διακατέχει πολλούς για το τι γράφει το headstock.Απλά το εξέφρασες με λάθος τρόπο..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/03, 18:25
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
7 Απαντήσεις
6861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/05, 13:03
από ερεβος
5 Απαντήσεις
4338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/11, 15:57
από groovymood
2 Απαντήσεις
2340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 15:26
από soma1
10 Απαντήσεις
7200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 20:37
από karhar
8 Απαντήσεις
4206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/12, 13:55
από T@sos
5 Απαντήσεις
11027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 09:55
από naikmama
2 Απαντήσεις
3000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 22:07
από marley78
5 Απαντήσεις
7115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/15, 16:20
από kingjulio
8 Απαντήσεις
4530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/16, 11:51
από Απόλλων