Αποστολέας Θέμα: βοηθεια για επιλογη κιθαρας  (Αναγνώστηκε 6221 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« στις: 07/12/10, 23:02 »
γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ.θα ηθελα να σας ρωτησω, παιζω 5 μηνες ηλεκτρικη και θελω τωρα τα χρι/γεννα να παρω δευτερη κιθαρα εχω σκεφτι δυο οι οποιες ειναι:
 http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Show_Popup.asp?Img=/ecomnakas/Nakas2006/assets/PHOTOS%20G%20extra/G00GN00005-extra.JPG ειναι η granite eg-2cs
και η δευτερη ειναι η:
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=5558

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 07/12/10, 23:08 »
Για να σε βοηθήσουμε στην επιλογή σου, νομίζω ότι θα πρέπει να αποσαφηνίσεις τα εξής:
1.Με τη κιθάρα παίζεις τώρα
2.Αυτή που θα αγοράσεις την προορίζεις για βασικό σου όργανο?
3.Σε τι χρήματα σκοπεύεις να κινηθείς
4.Τι μουσική παίζεις
5.Τι άλλο εξοπλισμό έχεις
 
Καλωσήρθες στον κόσμο της ηλεκτρικής κιθάρας και στο kithara.gr!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 08/12/10, 00:36 »
Δεν υπαρχει λογος να παρεις δευτερη κιθαρα ενω παιζεις μονο 5 μηνες...μαθε καλυτερα κιθαρα, μαζεψε παραλληλα περισσοτερα χρηματα και μετα προσωρα σε μια τετοια κινηση.

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 08/12/10, 08:11 »
ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας
εχω μια κιθαρα squier str. η οποια δεν με βολευει απο μεριασ το μπρατσο
εχω ενισχυτη stagg 10w ο οποις ειναι μια χαρα
την κιθαρα την θελω για βασικη δηλ με αυτην θα παιζω
η μουσικη που μου αρεσει ειναι blues,rock
ευχαριστω και παλι

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 08/12/10, 09:17 »
Φιλε μου παιζεις μονο 5 μηνες, η κιθαρα που εχεις για μενα ειναι αρκετα καλη για το επιπεδο σου.
Λες οτι δεν σε βολευει το μπρατσο της... Να σου πω οτι συνηθως οι strat εχουν τους πιο βολικους λαιμους με αρκετα μικρο radius ωστε να εχει η ταστιερα καμπυλοτητα για να μην κουραζεται το αριστερο χερι, ενω συνηθως εχουν μετριο προς λεπτο παχος λαιμο.
Τις αλλες κιθαρες που μας ρωτας τις εχεις δοκιμασει και εχεις δει οτι σε βολευει πιο πολυ ο λαιμος τους ή απλα σου αρεσουν οπτικα και λογω Χριστουγενιατικου GAS ειπες να παρεις αλλη μια κιθαρα;
Στα λεω αυτα γιατι μεσα σε 5 μηνες δεν εχεις προλαβει καν να παρεις μυρωδια στο να διακρινεις λεπτομερειες στις κιθαρες ωστε να αποφασισεις τι πραγματικα χρειαζεσαι.
Εξαλλου για το ειδος που γουσταρεις  (μουσικα) η κιθαρα που εχεις τωρα ειναι super και με μια αλλαγη μαγνητων, κλειδιων και ενα καλο setup θα ειναι κιθαρα που θα μπορεις να κρατησεις για χρονια...
Τελος, να σου πω οτι αν εχεις οντως καποια χρηματα και θες να τα ξοδεψεις για το "αθλημα", παρε καλυτερα εναν καινουριο ενισχυτη ή καμια πεταλιερα (modelling ακομα καλυτερα) και για να εχεις καλυτερο ηχο (τον ηχο τον φτιαχνουν οι ενισχυτες, προενισχυτες, εφφε κτλ και οχι τοσο η κιθαρα) αλλα και για να εξοικειωθεις με τους ηχους διαφορων σχολων ενισχυτων κτλ (αν παρεις πχ κανα pod που κανει modelling σε διαφορους ενισχυτες) και ετσι να μπορεσεις να βρεις τον ηχο σου.
Απλα στα λεω αυτα γιατι με βαση τον εξοπλισμο σου, θα ελεγα οτι μαλλον αυτο χρειαζεσαι και οχι αλλη κιθαρα...
Στο κατω κατω, "τριψου" για κανα 2 χρονια με αυτη την κιθαρα (αντε αλλαξε μαγνητες και κλειδια και καντης ενα καλο setup) και αργοτερα που θα εχεις και την εμπειρια αλλων κιθαρων (απο φιλους, γνωστους κτλ) και θα εχεις και μια καλυτερη αποψη γενικοτερα για το αθλημα, πας και παιρνεις μια πραγματικα καλυτερη κιθαρα που θα σου καλυπτει οποια κενα εχεις, γιατι ειλικρινα δεν βλεπω τι παραπανω μπορει να σου δωσει μια 2η κιθαρα σε τοσο χαμηλη κατηγορια τιμης ωστε να θες να αλλαξεις την squier.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 08/12/10, 09:24 »
θα σκεφτω σοβαρα αυτα που ειπες ευχαριστω να σε ρωτησω αμα ειναι τι μαγνητες να βαλω στην φεντερ και κατι ακομα πιστευεισ οτι ενα καλο σετ απ θα με βοηθειση στο παιξιμο ενοω αν θα ειναι πιο ευκολα τα μπαρρε και γενικα τα πουλλ οφ και το χαμερς

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 08/12/10, 11:05 »
Για μπαρε κτλ, η κιθαρα που εχεις ειναι πολυ καλη γιατι εχει μεγαλη καμπυλοτητα στην ταστιερα που σου επιτρεπει να κανεις μπαρε ασκωντας μικροτερη δυναμη (αρα λιγοτερη κουραση και πονος μιας και εισαι αρχαριος).
Με ενα πολυ καλο setup, αλλαγη nut και ρυθμιση μπρατσου, intonation, γεφυρας κτλ, η κιθαρα θα ειναι πολυ πιο ευκολοπαιχτη απο οτι ειναι τωρα, θα εχει και πιο σωστο ηχο ακομα και με τους ιδιους μαγνητες (καινουιρες χορδες, σωστο κουρδισμα, σωστο υψος οι μαγνητες κτλ).
Εγω το πρωτο πραγμα που θα εκανα αν ημουν στην θεση σου, ειναι ενα πολυ καλο setup σε εναν καλο μαστορα.
Πες του να σου κανει χαμηλο action, να σου βαλει ενα καλο nut, να ρυθμισει σωστα το μπρατσο, το intonation και την γεφυρα, να τσεκαρει τα ηλεκτρικα, (να κανει κανα καθαρισμα αν χρειαζονται τα pots, διακοπτης κτλ) και φυσικα να περασει καινουριες χορδες και να σεταρει σωστα τα ελατηρια στο τρεμολο. Μπορει να χρειαστει να κανει και κανα fret dress στα ταστα.
Απο κει και περα, αν θες να αλλαξεις κατι στην κιθαρα, θα προτεινα μια αλλαγη κλειδιων πρωτα με τπτ καλα lock κλειδακια για να μην ξεφευγει το κουρδισμα. Αν εχεις κι αλλα χρηματα, θα προτεινα μια φθηνη αναβαθμιση στους μαγνητες αν οι υπαρχοντες δεν σε ικανοποιουν.
Κοιτα για GFS μαγνητες που ειναι πολυ καλοι για τα λεφτα τους και με λιγα σχετικα χρηματα μπορεις να αγορασεις ολοκληρο σετακι για την strat σου.
Με λιγα λογια, αν κανεις ενα επαγγελματικο setup, αλλαξεις κλειδια, nut και μαγνητες και pots/διακοπτη, νομιζω οτι η κιθαριτσα σου θα πεταει για αυτα που θες και οτι δεν χρειαζεσαι καινουρια κιθαρα για κανα 2 χρονια τουλαχιστον.
Δες εδω:  http://www.guitarfetish.com/1963-Strat-Texas-Wound-Professional-Pickup-Set-_p_2094.html  για μαγνητες, διαβασε τι ηχο περιπου βγαζει ο καθενας, ψαξε και στο youtube για να ακουσεις κανεναν και διαλεξε. Αυτους που σου εχω στο link τους διαλεξα γιατι λες για Blues παιξιματα, αν σου αρεσει ο SRV, ειναι καλοι μαγνητες και σε πολυ καλη τιμη (η τιμη που βλεπεις ειναι για σετακι τριων μαγνητων για ολες τις θεσεις της strat).
Παιρνεις πχ αυτους τους μαγνητες, παιρνεις και ενα σετακι Lock κλειδια, πας στον μαστορα και του λες να στα τοποθετησει, να κανει ενα πολυ καλο σεταρισμα, να τριψει ταστα αν χρειαζονται κτλ και θα σαι αρχοντας...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 08/12/10, 11:29 »
ευχαριστω και παλι ειδα το λινκ σκεφτικα και αυτα πυο μου ειπες και αποφασισα να παρω τον line 6 spider iv 30watt και να παω να κανω ενα setup οσο για τουσ μαγνητες ειναι ενασ διπλος και δυο μονοι πιο πανω,θα ηθελα να σε ρωτησω αν μπορω στο μελλον να βαλλω hambuckers στην φεντερ στρατ. και αν ναι ποσο περιπου πανε;

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 08/12/10, 11:35 »
Υπάρχουν κι άλλοι ενισχυτές σε αυτά τα χρήματα, ενδεχομένως και πολύ πιο αξιόλογοι, ειδικά για τη μουσική που σου αρέσει να παίζεις.

Τσέκαρε κι αυτόν πχ: http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii.htm

Δες αν μπορείς να βρείς ένα μαγαζί που τον έχει για να τον ακούσεις.

Εγώ είχα Spider και δεν μου είχε αρέσει καθόλου. Πολύ ψεύτικος ήχος.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #9 στις: 08/12/10, 11:50 »
Δεν εχω γνωμη για τον Spider IV μιας και δεν τον εχω ακουσει. Οι προηγουμενοι spider δεν μου πολυαρεσαν, αλλα ο spider valve ηταν πολυ καλος ενισχυτης αλλα πιο ακριβως βεβαια... Παντως τον spider valve θα τον συνιστουσα...
Απο κει και περα, η κιθαρα σου ειναι με διπλο μονο και μονο ετσι;
Φυσικα και μπορεις να βαλεις διπλους μαγνητες (γεφυρα, λαιμο, ακομα και στην μεση), απλα αν θες οι διπλοι να εχουν και το μεγεθος διπλων, θα χρειαστει να αλλαξεις pickguard με τις αντιστοιχες θεσεις για διπλους στις θεσεις που θες (πχ pickguard με θεσεις για διπλο στην γεφυρα, μονο στην μεση, διπλο στον λαιμο). Μπορει επισης να χρειαστει να σκαφτει λιγο η κιθαρα κατω απο το pickguard αν δεν ειναι ηδη σκαμμενη για διπλο στον λαιμο (μιας και στην γεφυρα εχει ηδη διπλο).
Υπαρχει φυσικα και η λυση διπλου μαγνητη σε μεγεθος μονου, οπου αισθητικα παραμενει η κιθαρα οπως εχει (με μονο μαγνητη στον λαιμο πχ)
Οτι και να παρεις, αν πας για διπλο μαγνητη θα σου προτεινα να παρεις καποιον με δυνατοτητα split για να μπορεις με διακοπτακι η με push/pull ποτενσιομετρο να εχεις και ηχους μονου και διπλου απο τον ιδιο μαγνητη.
Στο link που σου στειλα εχει πολλους μαγνητες και διπλους και μονους.
Αν αποφασισεις να αλλαξεις μαγνητες μπορεις ν αβρεις οτι μαγνητη θες, αν και εγω θα σου προτεινα καποιον paf διπλο και για γεφυρα και για λαιμο, με δυνατοτητα split. Το αν θα ειναι σε μεγεθος μονου ή διπλου ειναι δικο σου θεμα... Μπορεις να κρατησεις την κιθαρα με το look που εχει ηδη και να παρεις εναν διπλο σε μεγεθος διπλου για την γεφυρα, εναν μονο για την μεση και εναν διπλο σε μεγεθος μονου για τον λαιμο.
Παντως στο setup πες τους να σου αλλαξουν το nut με ενα καλυτερο μαζι με ολα τα υπολοιπα που θα κανουν...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #10 στις: 08/12/10, 14:06 »
ωραιος ο mustang ειδα εχει και θυρα για pc να ρωτησω αξιζει τα λεγτα του η θα μου λεει ο καθηγητης οτι πηρα μα*****
γιατι οσο να ναι εγω δεν εχω ακομα και πολυ εμπειρια στον ηχο ενος καλου ενισχυτη

κατι ασχετο πιστευεται οτι ειναι αργα ενας 15χρονος να μαθει ηλεκτρικη?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #11 στις: 08/12/10, 14:11 »
Χαχα, τι αργά ρε, εγώ στα 21 και κάτι έπιασα πρώτη φορά κιθάρα στα χέρια μου... ;D ;D ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #12 στις: 08/12/10, 14:46 »
Κι εγω στα 14 ξεκινησα, αλλα ποτε μα ποτε δεν ειναι αργα... Εκτος αν εισαι 80φευγα και εχεις αρθριτικα ή ρευματοπαθεια ή κωφωση  :P :P :P
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #13 στις: 08/12/10, 14:49 »
οσο για τον mustang δεν μου απαντησατε

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #14 στις: 09/12/10, 14:29 »
οσο για τον mustang δεν μου απαντησατε

Πιστευω οτι στα λεφτα του ειναι μια πολυ καλη λυση ο mustang. Μπορεις και να τον συνδεσεις στον υπολογιστη σου και μαζι με ενα προγραμμα που σου δινεται μαζι με τον ενισχυτη, φτιαχνεις δικα σου εφφε (κατι σαν το guitar rig αν εχεις ακουστα). Τωρα κατα την γνωμη μου, ο spider ειναι οντως ψευτικος ηχος, γιατι ενας φιλος μου που τον εχει, εχει και μια ibanez grg-170dxl, και παρολο που εχει απιστευτο ηχο η κιθαρα, o spider την χαλαει πολυ.
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #15 στις: 18/12/10, 12:27 »
παιδια αφηστε μιλησα με τον καθηγητη μου και μου ειπε να παρω μια michael kelly (οταν ακουσα το ονομα απορισα)πηγα στο site και ξετρελαθηκα η κιθαρα ειναι φοβερη και στην οψη και στον ηχο εσεις τι λετε αξιζει τα λευτα της?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #16 στις: 18/12/10, 14:23 »
παιδια αφηστε μιλησα με τον καθηγητη μου και μου ειπε να παρω μια michael kelly (οταν ακουσα το ονομα απορισα)πηγα στο site και ξετρελαθηκα η κιθαρα ειναι φοβερη και στην οψη και στον ηχο εσεις τι λετε αξιζει τα λευτα της?

Nαι, είναι πολύ καλές κιθάρες. Εσύ για ποιό μοντέλο μιλάς;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Steve_Vai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • αν το βιολι ηταν πουλι θα το παιζανε πολλοι
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια για επιλογη κιθαρας
« Απάντηση #17 στις: 18/12/10, 20:08 »
μιλάω για την patriot glory σε χρωμα smoke burst ή την patriot decree. ξερεις ποσο πανε;
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/10, 21:04 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
65 Απαντήσεις
22178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 19:57
από Jezus
1 Απαντήσεις
2981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 20:43
από apressas
14 Απαντήσεις
5986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 15:28
από stelllaras_cy
26 Απαντήσεις
8455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 17:04
από kxs14
19 Απαντήσεις
5841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/10, 10:57
από afterforever
15 Απαντήσεις
6194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
21 Απαντήσεις
5949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 19:32
από DeniaHD
7 Απαντήσεις
4951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 12:46
από atav (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
3710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/14, 02:47
από Μητσάκος
5 Απαντήσεις
7143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/15, 16:20
από kingjulio