Αποστολέας Θέμα: Ασφαλιστικο  (Αναγνώστηκε 62654 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #75 στις: 03/12/07, 21:58 »
Η θεση μου ειναι σαφης: Προαιρετική η κρατικη ασφαλιση. Δεν υποχρεωνω κανεναν να κανει ιδιωτικη ασφαλιση.
Οποιος θελει ας παει να ασφαλιστει στο ΙΚΑ. Προβλημά του.
Εγω γιατι να πρεπει να τον πληρωνω υποχρεωτικά αυτον και το ΙΚΑ του?

Είμαστε καμπόσοι
με αρχηγό τον Μπόσι!

Πες το πια Μπόσι μου και μας έβγαλες την μπέμπελη! Αυτό είναι το πρόβλημά σου! Για ποιόν λόγο να πληρώνεις στον εργαζόμενο τις ασφαλιστικές εισφορές που δικαιούται. Και όχι πως θα διαρθρωθεί το ταμείο ώστε οι εισφορές αυτές να πιάνουν τόπο.

Συμφωνώ με τον MACMISIAS. Είναι χαροποιό γεγονός να επιτελείς στο έπακρο τις ασφαλιστικές σου υποχρεώσεις όταν γνωρίζεις πόσοι άνθρωποι σώνονται μέσω αυτών. Μακάρι να πληρώνω συνέχεια και να μην τις χρειαστώ ποτέ. Το μόνο που θέλω είναι να γίνεται σωστή και καλή διαχείρηση.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #76 στις: 03/12/07, 22:21 »
Εγραψα σε παρενθεση ρητα οτι δεν τη θεωρω αξιοπιστη. Μην παραπληροφορεις.

Τότε γιατί την παραθέτεις; Για να έχουμε να λέμε; Όσο για τα στοιχεία που αποδεικνύουν πως δεν είναι όλα ρόδινα κι ωραία στην ουτοπία του καπιταλισμού, τσιμουδιά και πάλι. Μα να υπάρχουν και δυστυχείς κι εκεί ακόμα; Ανήκουστο!

Η θεση μου ειναι σαφης: Προαιρετική η κρατικη ασφαλιση. Δεν υποχρεωνω κανεναν να κανει ιδιωτικη ασφαλιση.
Οποιος θελει ας παει να ασφαλιστει στο ΙΚΑ. Προβλημά του.
Εγω γιατι να πρεπει να τον πληρωνω υποχρεωτικά αυτον και το ΙΚΑ του?
Θελω να ασφαλιστω σε οποια εταιρεια κρινω εγω καλυτερη. Γιατι το κρατος να μου παιρνει με το ζορι λεφτα για να μου δινει τη δικη του "ασφάλιση"?

Καλώς ή κακώς κρίθηκε πως το συγκεκριμένο "αγαθό" πρέπει να τυγχάνει κρατικής μέριμνας, για να μπορούν να το απολαμβάνουν άπαντες οι εργαζόμενοι εξίσου κι όχι μονάχα οι ολίγοι. Μπορούμε να συζητάμε επ' άπειρον για το θεμιτό ή όχι του πράγματος, αλλά δε στέκομαι σε αυτό. Συνεχίζεις να σφυράς αδιάφορα και να κάνεις τον Κινέζο απέναντι σε μια πραγματικότητα που την έχουμε γνωρίσει άπαντες εκ των έσω: κανένα σύστημα δεν είναι τέλειο κι αδιάβλητο, όσο καθορίζεται κι εξαρτάται από τον άνθρωπο και τα πάθη που κουβαλά. Λες και στο καπιταλισμό δεν υπάρχουν λαμόγια ή τους νόμους τους θεσπίζουν οι εξωγήινοι και δεν ικανοποιούν συμφέροντα. Λες και στον καπιταλισμό η ισχυροποιημένη και υπερμεγεθυμένη έννοια του κέρδους που κατεβάζει κι ανεβάζει κυβερνήσεις, δε θα πατήσει επί πτωμάτων για να τη φέρει εις πέρας.

Φαντάζομαι πως έχεις ξεκινήσει ανένδοτο και για τα δημόσια αγαθά που απολαμβάνεις, όπως τα απολαμβάνεις, προκειμένου να τα διαχειρίζονται εξ ολοκλήρου οι ιδιωτικές εταιρείες που εξ ορισμού κινούνται από κοινωφελή ελατήρια.

Τα εχουμε δει σε χωρες που ξερουν να τον εφαρμοζουν και ειναι μιλια μπροστα απο εμας που τον δαιμονοποιουμε.

Βεβαίως...γι' αυτό κι οι κλασικοί πχ ζώντας μέσα στην καπιταλιστική τους νιρβάνα κι υποθέτοντας πως το σύστημα είναι αυτάρκες δίχως την παρέμβαση του κράτους, έφαγαν το κραχ στη μούρη κι έβαλαν την ουρά κάτω απ' τα σκέλια. Η δε ΗΠΑ αποτελούν παράδεισο και δεν το έχουν καταλάβει ακόμα. Προσεγγίζουν την τελειότητα που θα έλεγε και μια τηλεοπτικη περσόνα απείρου κάλλους.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #77 στις: 03/12/07, 22:48 »
Η θεση μου ειναι σαφης: Προαιρετική η κρατικη ασφαλιση. Δεν υποχρεωνω κανεναν να κανει ιδιωτικη ασφαλιση.
Οποιος θελει ας παει να ασφαλιστει στο ΙΚΑ. Προβλημά του.
Εγω γιατι να πρεπει να τον πληρωνω υποχρεωτικά αυτον και το ΙΚΑ του?

Είμαστε καμπόσοι
με αρχηγό τον Μπόσι!

Πες το πια Μπόσι μου και μας έβγαλες την μπέμπελη! Αυτό είναι το πρόβλημά σου! Για ποιόν λόγο να πληρώνεις στον εργαζόμενο τις ασφαλιστικές εισφορές που δικαιούται. Και όχι πως θα διαρθρωθεί το ταμείο ώστε οι εισφορές αυτές να πιάνουν τόπο.

Συμφωνώ με τον MACMISIAS. Είναι χαροποιό γεγονός να επιτελείς στο έπακρο τις ασφαλιστικές σου υποχρεώσεις όταν γνωρίζεις πόσοι άνθρωποι σώνονται μέσω αυτών. Μακάρι να πληρώνω συνέχεια και να μην τις χρειαστώ ποτέ. Το μόνο που θέλω είναι να γίνεται σωστή και καλή διαχείρηση.



Παππου δε νομιζω οτι ειναι μεμπτο καποιος να μη θελει να ειναι ο καλος σαμαρειτης που θα πληρωνει για αλλους.Τουλαχιστον με την προαιρετικη ασφαλιση εχεις την επιλογη αν θελεις να τα σκας για τους αλλους κι αν δεν θελεις να μην τα σκας.Εμενα δεν θα με γεμιζε χαρα να τα σκαω για καποιον τεμπελη και αποτυχημενο,τι να πω,ισως να μην ειμαι καλος ανθρωπος.

Επιπλεον βλεπω συνεχεια να λεμε για τους "λιγους" και για τους "πολλους",λες και υπαρχουν μονο δισεκατομμυριουχοι και πενητες.Η πλειοψηφια των Ελληνων μπορει και επιβιωνει,δινοντας παραλληλα και ασφαλιστικες εισφορες.Δεν θα ηταν τρομακτικη αλλαγη να τα δινει σε ιδιωτικη ασφαλιση αν το επιθυμει,ακομα κι αν ηταν λιγο περισσοτερα,που τελικα μαλλον ειναι λιγοτερα.Κανεις δεν θα πεθανει,αυτα ειναι υπερβολες.Εκτος εαν καποιος δεν εχει κολλησει ουτε μισο ενσημο στη ζωη του ή επιθυμει να μη δινει εισφορες.Δεν του φταιει κανεις αλλος αν ειναι πληρως αποτυχημενος.

Αλλωστε και ολα αυτα που ειπε ο Chorrer (τα οποια απ οτι ειδα δεν τα σχολιασε κανενας) που πηγαζουν απο προσωπικη εμπειρια και οχι απο αερολογιες,δειχνουν αυτο που ειπα και πιο πριν,οτι περισσοτερο θα ωφεληθουν οι φτωχοτεροι απο την επιλογη ασφαλισης,παρα οι πλουσιοτεροι.Τους τελευταιους ουτως ή αλλως δεν τους αγγιζει το ασφαλιστικο,ουτε τωρα ουτε σε καμια των περιπτωσεων.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #78 στις: 03/12/07, 23:00 »
Η θεση μου ειναι σαφης: Προαιρετική η κρατικη ασφαλιση. Δεν υποχρεωνω κανεναν να κανει ιδιωτικη ασφαλιση.
Οποιος θελει ας παει να ασφαλιστει στο ΙΚΑ. Προβλημά του.
Εγω γιατι να πρεπει να τον πληρωνω υποχρεωτικά αυτον και το ΙΚΑ του?

Είμαστε καμπόσοι
με αρχηγό τον Μπόσι!

Πες το πια Μπόσι μου και μας έβγαλες την μπέμπελη! Αυτό είναι το πρόβλημά σου! Για ποιόν λόγο να πληρώνεις στον εργαζόμενο τις ασφαλιστικές εισφορές που δικαιούται. Και όχι πως θα διαρθρωθεί το ταμείο ώστε οι εισφορές αυτές να πιάνουν τόπο.

Συμφωνώ με τον MACMISIAS. Είναι χαροποιό γεγονός να επιτελείς στο έπακρο τις ασφαλιστικές σου υποχρεώσεις όταν γνωρίζεις πόσοι άνθρωποι σώνονται μέσω αυτών. Μακάρι να πληρώνω συνέχεια και να μην τις χρειαστώ ποτέ. Το μόνο που θέλω είναι να γίνεται σωστή και καλή διαχείρηση.


επισης να προσθεσω στον παπου με τον οπιο συμφωνω,οτι για σκεψου πως θα ειναι η κρατικη ασφαλιση σε σχεση με την ιδιωτικη....για σκεψου τι πληγμα θα υπαρξει με τον ανταγωνισμο..και σαφως η κρατικη ασφαλιση δεν θα προσπαθησει να ανταγωνιστη την ιδιωτικη...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #79 στις: 04/12/07, 00:42 »
Τελικά υπάρχει αρκετή αναλγησία και κυνισμός αναφορικά με τους αναξιοπαθούντες αυτής της ρημάδας της ζωής μου...τους βαπτίζουμε αποτυχημένους και τεμπέληδες κι ησυχάζουμε. Προφανώς για να μην έχουν στον ήλιο μοίρα φταίνε ολότελα κι αποκλειστικά...η κοινωνία ουδεμία ευθύνη φέρει, πόσο μάλλον οι λοιποί συνάνθρωποι που κλεισμένοι στη φυλακή του ατομισμού τους, δε θα πρέπει να δίνουν -κυριολεκτικά- και δεκάρα τσακιστή. Έννοιες όπως κοινωνική αλληλεγγύη, κράτος πρόνοιας, φιλανθρωπία κι άλλες ανάλογες επινοήσεις μερικών ηλίθιων ρομαντικών, προσκρούουν στην "άλα, φέρε μου κι άλλη μπουκάλα" νοοτροπία. Τι διάτανο δημιουργήσαμε τα κοινωνικά σύνολα ήθελα να μάθω και δεν την έβγαζε ο καθένας στην αυτάρκεια και την ευδαιμονία της προσωπικής του σπηλιάς, να μη χολοσκάμε κι όλας.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/07, 00:44 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #80 στις: 04/12/07, 02:45 »
Φιλε μου Schism δεν λεω οτι οι κοινωνια δεν φταιει σε τιποτα.Ομως ο ανθρωπος υποτιθεται πως ειναι προσαρμοστικο ον.Καλως ή κακως οι συνθηκες διαβιωσης,το περιβαλλον κλπ ειναι δεδομενα,και με βαση αυτα πορευεται ο καθενας.Αν καποιος επειδη του φταιει η κοινωνια ή η χωρα που γεννηθηκε αποφασιζει οτι η πληρης απραξια,η κλαψα και η αμφισβητηση των παντων ειναι μονοδρομος για αυτον,ειναι δικο του προβλημα και μονος του θα το λουστει.

Οι ανθρωποι δημιουργησαν κοινωνιες επειδη τα επιτευγματα ειναι μεγαλυτερα οταν προσπαθουν πολλοι μαζι,παρα ο καθενας μονος του.Δεν δημιουργησαν κοινωνιες για να βοηθουν τους απροσαρμοστους ή αυτους που αρνουνται να συνεργαστουν.Ειτε στις ομαδες ζωων ειτε ανθρωπων,οποιος αρνειται να συμβαδισει με τους υπολοιπους ειναι περιττος.

Η φιλευσπλαχνια και η φιλανθρωπια ειναι κατι καλο,αρκει να γινεται με τη θεληση μας.Στην περιπτωση του ασφαλιστικου,για να επανελθω,ισχυει το ιδιο.Οποιος θελει να πιστευει οτι αυτοι που δεν θελουν να δουλευουν ή αυτοι που δεν εχουν ουτε ενα ενσημο δεν ευθυνονται οι ιδιοι,ας τους βοηθησει με εισφορες στα δημοσια ταμεια.Οι αλλοι ομως που δε γουσταρουν,για ποιο λογο να υποχρεουνται να πληρωνουν για τους ακαματηδες ή τους κλαψιαρηδες?Για ποιο λογο πρεπει εγω να συμπονω καποιον ο οποιος δεν θελει να δουλευει και να πληρωνω τις εισφορες που αρνειται να δωσει?Αν ολοι ειχαν τη νοοτροπια οτι "δε δουλευω επειδη θα πληρωσουν αλλοι για μενα" τοτε ακομα σε σπηλιες θα ειμασταν.Ο ανταγωνισμος ειναι ο μεγαλυτερος παραγοντας εξελιξης μιας κοινωνιας σε ολους τους τομεις,γιατι παρεχει τα ισχυροτερα κινητρα.Αν δεν υπαρχει ανταγωνισμος,δεν υπαρχει κινητρο για αποδοτικοτητα κι εργασια.Και αν δεν υπαρχει κινητρο υπαρχει στασιμοτητα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #81 στις: 04/12/07, 09:54 »
Ωραία όλα τα παραπάνω, αλλά εμπίπτουν σε μια κατηγορία που χαρακτηρίζουμε αυθαιρέτως "τεμπέληδες ολκής που συνειδητά επιλέγουν να παραμένουν άεργοι". Φοβάμαι όμως πως οποιοσδήποτε παραμένει άνεργος ή δεν βγάζει αρκετά ώστε να δύναται να διαθέτει ιδιωτική ασφάλιση (κι όμως, υπάρχουν κι αυτές οι περιπτώσεις), δεν μπορεί να ονοματίζεται βαρίδι και τροχοπέδη που εμποδίζει όλους εμάς τους ευνοημένους της ζωής από το να απολαμβάνουμε την υπέρβαση στην ευδαιμονία.

Δε συμμερίζομαι τα περί "υποχρεωτικής φιλανθρωπίας". Μια κοινωνία που συντάσσεται ως οργανωμένο σύνολο, οφείλει να επιδεικνύει ενδιαφέρον και για τις λιγότερο προνομιούχες ομάδες, που για μια πληθώρα λόγων που δεν τις αφορούν αποκλειστικά, έχουν εκπέσει σε καταστάσεις που χρήζουν εξωγενούς βοήθειας κι αρωγής. Κι εκεί έγκειται κι η αναλγησία που αναφέρω, καθότι -εν αντιθέσει με το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο- ο άνθρωπος υποτίθεται πως δεν διακατέχεται μονάχα από ένστικτα, αλλά κι από ευαισθησίες. Αιώνες πολιτισμικής εξέλιξης παρήλθαν προκειμένου να καταλήξουμε πως είναι αρρωστημένο να θέτουμε σε χρησιμοθηρική βάση την αξιολόγηση του ανθρώπινου είδους...τους σακάτηδες -από όσο γνωρίζω- δεν τους ρίχνουμε πλέον στον Καιάδα...τουλάχιστον όχι άμεσα. Τα παιδιά με νοητική υστέρηση δεν τα καταδικάζουμε να ζούνε σε ένα πατάρι αποκλεισμένα από τον έξω κόσμο, αλλά διαθέτουμε επιδοτούμενα προγράμματα κοινωνικής πρόνοιας, τα οποία προέρχονται από την "υποχρεωτική ευσπλαχνία" που αποδέχεσαι εκών άκων πληρώνοντας φόρους, μια κι αποφάσισες να ζήσεις στη συγκεκριμένη κοινωνία, αντί να γίνεις ερημίτης ή στυλίτης, ξεχασμένος από θεούς και ανθρώπους.

Αν λοιπόν συνεχίζεις να αναρωτιέσαι γιατί θα πρέπει να πληρώνεις εσύ τα στραβά των άλλων, νομίζω πως θα έπρεπε να αναρωτιέσαι γιατί τα θεωρείς εκ προοιμίου συνειδητά στραβά κι όχι αναποδιές στις οποίες ο καθένας μπορεί να περιέλθει ανά πάσα στιγμή. Κουβαλάει κάποιου είδους υπεροψία και -να το επαναλάβω- κυνισμό η τάση να θεωρούμε πως επειδή κάποιοι τα κατάφεραν χωρίς -φαινομενικά- την πολιτειακή αρωγή, ο κάθε ένας διαθέτει τα εχέγγυα και τις δυνατότητες για ανάλογες κατακτήσεις. Τι κάνουμε λοιπόν σε αυτήν την περίπτωση ως κοινωνία; Τους περιθωριοποιούμε και τους αποκόβουμε σα μελανώματα που εμποδίζουν εμάς τους ικανούς να προχωρήσουμε ή στεκόμαστε στο μέτρο του δυνατού στο πλάι τους παρέχοντάς τους την ευκαιρία να ακολουθήσουν; Κι αν η απάντηση επαφίεται στη βάση του ατομικού συμφέροντος για τον κάθε έναν από εμάς, η πολιτεία οφείλει να εξετάζει τους πάντες, προσφέροντας λύσεις που θα προωθήσουν το σύνολο κι όχι μια μερίδα αυτού.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/07, 13:47 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #82 στις: 04/12/07, 10:28 »
Μου κάνει τεράστια εντύπωση ,πως απόψεις που έχουν να κάνουν με τις ιδεολογίες ,τύπου δεξιά-αριστερά,φασισμός κλπ., έχουν δημιουργήσει πολύ έντονο κλίμα μέσα σε αυτό το φόρουμ,ενώ απόψεις του τύπου γιατί να πληρώνω εγώ την ασφάλιση του εργαζομένου ,ή ότι όσοι δεν τα καταφέρνουν είναι τεμπέληδες και λαμόγια ,περνάνε στο εντελώς θεωρητικό...Η Αμερική που τόσοι πολλοί θαυμάζουν και τόσο πολύ θέλει και η Ελλάδα με την οικονομική της πολιτική να της μοιάσει,νομίζουμε πως τυχαία έχει όλες αυτές τις κοινωνικές ανισότητες; Ας μας πει παρακαλώ όποιος ξέρει ,μετά από πόσους μήνες ανεργίας ,ένας μέσος Αμερικανός πολίτης ,χάνει το σπίτι του(δανεικό),το αυτοκίνητό του(δανεικό),την αξιοπρέπειά του(μήπως τελικά και αυτή την έχει με δάνειο;) και καταλήγει κάτω από γεφύρια άστεγος;Ο καπιταλισμός είναι το σύστημα που έχει επικρατήσει παγκοσμίως, γιατί ταιριάζει γάντι στη κακία του ανθρώπου.Στην Ελλάδα αυτοσχεδιάζουμε καπιταλιστικά,αλλά ακόμα και έτσι είμαστε πολύ καλύτερα από εκείνους.Ναι έχουμε διαφθορά,ναι έχουμε ωχαδερφισμό,αλλά έχουμε και αλληλεγγύη σαν κοινωνία(ακόμα).Για όλα τα παραπάνω και για να προβληματιστείτε ευχάριστα προτείνω σε όσους δεν το έχουν δει ,μια παλιά κωμωδία με τον Έντι Μέρφυ και τον Νταν Άυκροιντ,με Ελληνικό τίτλο "Πολυθρόνα για δύο",(Trading places).
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/07, 10:31 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #83 στις: 04/12/07, 12:05 »
Ας πλησιάσουμε λιγάκι την πραγματικότητα. Όσοι δεν έχουν ή δεν ενδιαφέρθηκαν να έχουν ούτε ένα ένσημο στην ζωή τους είναι είτε παραοικονομικοί παράγοντες (έμποροι ναρκωτικών, μαστροποί, νυχτάνθρωποι κτλ) είτε ιδεολογικά ενταγμένοι σε περιθωριακή ζωή. Και στις δύο περιπτώσεις δεν θα ζητήσουν κάλυψη ασφαλιστική, η κάθε ομάδα για τους δικούς της λόγους. Ο πληθυσμός βέβαια της δεύτερης ομάδας είναι ελάχιστος δηλ αμελητέος.

Απ' την άλλη οι κρατικές ασφαλίσεις δεν θα ζητήσουν ποτέ πιστοποιητικό υγείας για να ασφαλίσουν κάποιον εργαζόμενο ενώ οι ιδιωτικές το ζητούν κατά κόρον. Δηλ αυτόματα άτομα με σοβαρά προβλήματα υγείας αποκλείονται από την ιδιωτική ασφάλιση υγείας και συνταξιοδότησης.

Είναι πιθανότατη η εξής εξέλιξη: Όταν στο μέλλον μπορούμε να σκανάρουμε γεννετικά κάποιον άνθρωπο ως προς την προδιάθεσή του σε διάφορα νοσήματα, οι ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρίες θα ζητούν και πιστοποιητικό απουσίας προδιαθεσικών παραγόντων, όπως γίνεται ήδη από αρκετές εταιρίες στις ΗΠΑ και στην Ευρώπη. Και τότε πάλι ο ήδη ασφαλισμένος θα σκεφτεί: Για ποιόν λόγο να πληρώνω εγώ περισσότερα για κάποιον που έχει αυξημένες πιθανότητες να πάθει καρκίνο? Γιατί να πληρώνω την χημειοθεραπεία του? Το ίδιο θα σκεφτούν και οι ανώνυμοι μέτοχοι της ιδιωτικής ασφαλιστικής. Η ρατσιστική αντιμετώπιση της ασφάλισης εαν το μέλλον είναι αποκλειστικά ιδιωτικό είναι δεδομένη. Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί που θα νιώσουν στο πετσί τους αυτόν τον ρατσισμό δεν θα μπορούν να τον αντιμετωπίσουν ούτε να "δουλέψουν" ώστε να τον ανατρέψουν. Θα είναι ρατσισμός εκ χαρακτηριστικού και όχι εκ τάξεως.

Η Ευρώπη και όλος ο κόσμος που την ακολούθησε ξέφυγε από τον φεουδαρχισμό κι από την στυγνή δουλική εκμετάλευση ακολουθώντας το σύνθημα: "ελευθερία, ισότητα, αδελφοσύνη". Αν νομίζετε ότι υπάρχει πιθανότητα να διατηρήσετε τα κεκτημένα καταστρατηγόντας κάποια από τις τρεις αρχές κάντε το. Θα είστε όμως υπεύθυνοι των επιλογών σας?
Οι φεουδάρχες δεν εξαφανίστηκαν, απλά άλλαξαν μορφή.

Αν θεωρείτε τον εαυτό σας να ανήκει σ' αυτήν την τάξη ή θεωρείτε ότι μπορείτε να τους αντιμετωπίσετε μόνοι σας, ο δρόμος ανοικτός και τα σκυλιά δεμένα....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #84 στις: 04/12/07, 12:44 »
Απ' την άλλη οι κρατικές ασφαλίσεις δεν θα ζητήσουν ποτέ πιστοποιητικό υγείας για να ασφαλίσουν κάποιον εργαζόμενο ενώ οι ιδιωτικές το ζητούν κατά κόρον. Δηλ αυτόματα άτομα με σοβαρά προβλήματα υγείας αποκλείονται από την ιδιωτική ασφάλιση υγείας και συνταξιοδότησης.

Spot on papou. Φίλος σκεφτόταν σοβαρά να καταφύγει σε ιδιωτική ασφαλιστική. Δυστυχώς όμως τους διεμήνυσαν πως ήταν αδύνατο, καθότι είχε την ατυχία να πάσχει από διαβήτη εδώ και μερικά χρόνια. Τι να το κάνουν λοιπόν το σακατεμένο παλιάλογο; Να τον φροντίζουν, να τον ταΐζουν και να του πληρώνουν νοσήλια κι εξετάσεις κάθε τρεις και λίγο; Ή μήπως δε φροντίζουν να ξεκαθαρίζουν στα συμβόλαιά τους πως δεν είναι διατεθειμένοι να αναλάβουν οποιαδήποτε επιβάρυνση για ασθένειες που έχουν εκδηλωθεί τα τελευταία 2 συνήθως έτη; Καλυμμένα από παντού είναι τα παληκάρια, ακριβώς γιατί αποσκοπούν στο κέρδος.

Ποια ασφαλιστική λοιπόν παίδες θα πάρει τον ανάπηρο να τον φροντίσει; Αν έχετε καμία πρόχειρη, το συζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #85 στις: 04/12/07, 12:51 »
Κι αν η απάντηση επαφίεται στη βάση του ατομικού συμφέροντος για τον κάθε έναν από εμάς, η πολιτεία οφείλει να εξετάζει τους πάντες, προσφέροντας λύσεις που θα προωθήσουν το σύνολο κι όχι μια μερίδα αυτού.


Νομίζω ότι αυτό το μήνυμα του schizm (το οποίο δεν παραθέτω όλο για εξοικονόμηση χώρου), είναι πολύ σαφές και δεν χρειάζεται να προσθέσουμε κάτι άλλο. Δεν έχει νόημα να ρωτάμε "γιατί το ένα, γιατί το άλλο". Το θέμα είναι ένα: Θέλουμε κράτος πρόνοιας ή όχι; Θέλουμε δημόσιες υποδομές ή όχι; Κάθε απόφαση έχει τα καλά και τα κακά της, και είναι δεσμευτική για τη συνέχεια. Δεν θα καταργήσουμε το δημόσιο ασφαλιστικό σύστημα εν μία νυκτί επειδή κάποιοι πολίτες προτιμούν τελικά (μετά από τόση μεθοδευμένη δημόσια κακοδιαχείριση) την ιδιωτική ασφάλιση.

Προς όσους θέλουν μόνο ιδιωτική ασφάλιση για την πάρτη τους και οι άλλοι ας πάνε να πνιγούν:
- Ποιος πληρώνει για να πάτε σχολείο και να σπουδάσετε και έτσι να έχετε μια καλή δουλειά για να πληρώσετε την ιδιωτική ασφάλιση; Δεν νομίζω ότι όοολοι πήγατε σε ιδιωτικά σχολεία και ιδιωτικά πανεπιστήμια.
- Ποιος πληρώνει για τους δρόμους στους οποίους κυκλοφορείτε με το ακριβό σας αυτοκίνητο; (οι φτωχοί φορολογούμενοι που δεν έχουν αυτοκίνητο γιατί να πληρώνουν για σας; Να πληρώσετε τους δρόμους μόνοι σας!)
- Ποιος πληρώνει για το πάρκο στο οποίο πηγαίνετε βόλτα με τα παιδιά ή/και τα σκυλιά σας; (Μιλάω για σκέτα πάρκα, με φυτεμένα μόνο δέντρα, όχι και με εμπορικά κέντρα, ξενοδοχεία, κλπ. (βλέπε Ελληνικό, Καϊάφας, κλπ)) Εκτός αν προτιμάτε βόλτα στο the mall για "shopping therapy".
- Ποιος πληρώνει για να στέκεται ακόμα όρθιος ο Παρθενώνας; (Εκτός αν προτιμάτε να δοθεί σε επιχειρηματία που θα το κάνει trendy lounge cafe bar restaurant club, για party της high-society πάνω στα μάρμαρα, κάτι παρόμοιο όπως έκαναν οι Βρετανοί με τα "ελγίνεια μάρμαρα". Και μέρος των εσόδων θα πάει για την ανάπτυξη του περιβάλλοντος χώρου: Παγκάκια για την φτωχολογιά για να τρώει τον πασατέμπο της)

Καλώς ή κακώς δεν είναι δυνατόν (και δεν πρέπει) να λειτουργεί όλη η χώρα σύμφωνα με το ιδιωτικό συμφέρον, είτε εταιρικό, είτε ατομικό. Θεωρητικά βέβαια, γιατί πρακτικά όποιος έχει την οικονομική δύναμη (βλέπε μεγάλα κεφάλαια-εταιρίες) ασκεί πίεση. Ακριβώς με την ίδια λογική που περιέγραψα σε προηγούμενο μήνυμα, το παιχνίδι παίζεται σε επίπεδο χώρας: Φύτεψε τα κατάλληλα άτομα στις κατάλληλες θέσεις εξουσίας, φτιάξε πραξικοπήματα και δικτατορίες, βοήθησέ τους να κλέψουν ότι μπορούν, προκάλεσε αναταραχές, διάλυσε το κράτους και δίχασε τους πολίτες του, και αν/όταν τελικά καταφέρει να ανατραπεί όλο αυτό, κάνε τον καλό και πρόσφερε αφειδώς δάνεια για ανοικοδόμηση τα οποία ξέρεις ότι δεν θα μπορέσουν να αποπληρώσουν ποτέ, και γι'αυτό σε αντάλλαγμα πάρε ότι μπορεί να προσφέρει η χώρα, δηλαδή τον φυσικό πλούτο, το φτηνό εργατικό δυναμικό, τις συμφωνίες για μικρή ή καθόλου φορολογία στις πολυεθνικές εταιρίες.

Πίσω στο ασφαλιστικό τώρα. Αξίζει να διαβάσετε αυτό: http://www.saludthefilm.net/ns/cuba-health-system.html και για πιο αναλυτικά αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/Healthcare_in_Cuba
Δωρεάν υγεία και παιδεία για όλους, παρά το εμπάργκο των γειτόνων ΗΠΑ. Δεν έχει νόημα να κρίνουμε συνολικά τα πολιτικά συστήματα των δυο χωρών, ας μείνουμε στο θέμα μας και στα στατιστικά:
Παράθεση
But hold on. Do they do it? Live longer than, or even as long as, we do? How could a poor developing country — where annual health care spending averages just $230 a person compared with $6,096 in the United States — come anywhere near matching the richest country in the world?

Παράθεση
While all Cubans have at least minimal free access to doctors, more than 45 million Americans lack basic health insurance.

(Πηγή: http://www.nytimes.com/2007/05/27/weekinreview/27depalma.html )
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/07, 12:53 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #86 στις: 04/12/07, 12:52 »
Απ' την άλλη οι κρατικές ασφαλίσεις δεν θα ζητήσουν ποτέ πιστοποιητικό υγείας για να ασφαλίσουν κάποιον εργαζόμενο ενώ οι ιδιωτικές το ζητούν κατά κόρον. Δηλ αυτόματα άτομα με σοβαρά προβλήματα υγείας αποκλείονται από την ιδιωτική ασφάλιση υγείας και συνταξιοδότησης.

Spot on papou. Φίλος σκεφτόταν σοβαρά να καταφύγει σε ιδιωτική ασφαλιστική. Δυστυχώς όμως τους διεμήνυσαν πως ήταν αδύνατο, καθότι είχε την ατυχία να πάσχει από διαβήτη εδώ και μερικά χρόνια. Τι να το κάνουν λοιπόν το σακατεμένο παλιάλογο; Να τον φροντίζουν, να τον ταΐζουν και να του πληρώνουν νοσήλια κι εξετάσεις κάθε τρεις και λίγο; Ή μήπως δε φροντίζουν να ξεκαθαρίζουν στα συμβόλαιά τους πως δεν είναι διατεθειμένοι να αναλάβουν οποιαδήποτε επιβάρυνση για ασθένειες που έχουν εκδηλωθεί τα τελευταία 2 συνήθως έτη; Καλυμμένα από παντού είναι τα παληκάρια, ακριβώς γιατί αποσκοπούν στο κέρδος.

Ποια ασφαλιστική λοιπόν παίδες θα πάρει τον ανάπηρο να τον φροντίσει; Αν έχετε καμία πρόχειρη, το συζητάμε.
Είναι φοβερό όντως...Και εγώ σκέφτηκα να κάνω κάποια ιδιωτική ασφάλιση ,κάποια στιγμή και μου ζητήσαν το βιβλιάριο υγείας να το μελετήσουν...Προσωπικά δεδομένα περίπατο δηλαδή...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #87 στις: 04/12/07, 13:08 »
Σαν να μου φαινεται οτι η συζητηση βρηκε νοημα περα απο ουτοπικες αερολογιες ;)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #88 στις: 04/12/07, 13:48 »
Σαν να μου φαινεται οτι η συζητηση βρηκε νοημα περα απο ουτοπικες αερολογιες ;)
Ισα ισα, που ακουστηκαν απειρες τελευταια.

Ας βαλω μια ταξη λοιπον:

1. Επαναλαμβανω: Οποιος θελει, να παει στο ΙΚΑ. Δε τον κραταει κανενας. Αντιλαβου?
    Πατε στο ΙΚΑ και αφηστε οποιον θελει να ασφαλιστει ιδιωτικα, χωρις να απαιτειτε να σας πληρωνει με το ζορι.
    Τεχνηεντως αποφευγουν να "προσεξουν" καποιοι τη λεξη προαιρετικη.

2. Οποιος ειναι σιγουρο οτι θα χρειαστει περισσοτερη νοσηλεια, φυσικο ειναι να πληρωσει παραπανω ασφαλιστρα.
    (Που κι αυτο δε συμβαινει πολλες φορες...anyway...)
    Για φιλανθρωπιες, στην εκκλησια.

3 ".
Παράθεση από: chorrer
....καπου εδω να σας πω οτι μεχρι τωρα εχω κανει 7 εγχειρησεις και 3 επεμβασεις που χρειαστηκαν νοσηλεια (για αυτο αλλωστε μου ειχαν και την ιδωτικη ασφαλεια)...εχω κανει εξετασεις και χειρουργια και μεσω του ΙΚΑ και μεσω του ΤΕΒΕ (αλλη ρουφηχτρα κι αυτη) και μεσω της ιδωτικης ασφαλειας."

 Αυτο για την κινδυνολογια που επιδοθηκαν εντεχνως καποιοι.

4. Ο κοσμος ειναι γεματος απο τεμπεληδες που τα θελουν ολα τζαμπα και ετοιμα, δεν ειναι αμελητεα ποσοτητα αυτοι οπως "εξυπνα" ισχυριζεται ο papous.
    Μια ματια σε μια δημοσια υπηρεσια, θα σας πεισει οτι εχει αρκετους.


« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/07, 14:02 από The Boss »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #89 στις: 04/12/07, 15:08 »
Παράθεση
1. Επαναλαμβανω: Οποιος θελει, να παει στο ΙΚΑ. Δε τον κραταει κανενας. Αντιλαβου?
    Πατε στο ΙΚΑ και αφηστε οποιον θελει να ασφαλιστει ιδιωτικα, χωρις να απαιτειτε να σας πληρωνει με το ζορι.
    Τεχνηεντως αποφευγουν να "προσεξουν" καποιοι τη λεξη προαιρετικη.

Κι εσύ προαιρετικά παραμένεις στην παρούσα χώρα πάντως. Όποτε θες, τσιμπάς ένα αεροπλανάκι κι απολαμβάνεις την ιδανική κοινωνία που οραματίζεσαι στη μαμά ΗΠΑ.

Παράθεση
2. Οποιος ειναι σιγουρο οτι θα χρειαστει περισσοτερη νοσηλεια, φυσικο ειναι να πληρωσει παραπανω ασφαλιστρα.
    (Που κι αυτο δε συμβαινει πολλες φορες...anyway...)
    Για φιλανθρωπιες, στην εκκλησια.

Είναι κάτι τέτοιες περιπτώσεις που ξυπνάνε το εκδικητικό καθίκι από μέσα μου και εύχομαι ολόψυχα να βρεθεί στην οικονομική δυσχέρεια ο εκφραστής τέτοιων αντιλήψεων και να έχει απέναντί του την απάθεια και την αδιαφορία του κοινού, ως νέος Ξανθόπουλος. Βεβαίως η κοινωνική πρόνοια δεν μπορεί να επαφίεται στο φιλότιμο των Ελλήνων...κι άλλα πράγματα είναι υποχρεωτικά άλλωστε, όπως οι φόροι, αλλά δεν διεκδικούν και πολλοί την προαιρετικότητά τους. Τους πληρώνουν μια χαρά και λένε κι ένα τραγούδι.

Παράθεση
Αυτο για την κινδυνολογια που επιδοθηκαν εντεχνως καποιοι.

Αυτά να τα πεις στον άλλο, που ακόμα αναζητά ιδιωτική ασφάλιση όντας διαβητικός. Ή στο μύωπα που δεν του καλύπτεται καμία εγχείριση, από τη στιγμή που έχει παρουσιάσει συμπτώματα τους τελευταίους έξη μήνες. Και κάτσε να δεις τι έχει να γίνει, όταν τα προσωπικά σου δεδομένα θα περνάνε από το μικροσκόπιο των ιδιωτικών κι όταν θα είσαι ασύμφορος, θα αφήνεσαι στην τύχη σου. Γιατί να σε αναλάβουν άλλωστε; Μήπως θα τους αποφέρεις κέρδος ή θα το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους;

Παράθεση
4. Ο κοσμος ειναι γεματος απο τεμπεληδες που τα θελουν ολα τζαμπα και ετοιμα, δεν ειναι αμελητεα ποσοτητα αυτοι οπως "εξυπνα" ισχυριζεται ο papous.
    Μια ματια σε μια δημοσια υπηρεσια, θα σας πεισει οτι εχει αρκετους.

Κι από ατομιστές συμφεροντολόγους πάσχει αυτός ο κόσμος. Άλλη ενδιαφέρουσα ομάδα αυτή. :P
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/07, 15:46 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #90 στις: 04/12/07, 15:50 »
Eφόσον η συζήτηση εξελίσεται περιπτωσιολογικά ας εισέλθω κι εγώ εις αυτήν την μέθοδον...

[Πρώτα απ' όλα θα ήθελα οπωσδήποτε να γνωρίσω τους γονείς του Chorrer. Εφόσον οι άνθρωποι γνώριζαν ότι το παιδί τους θα υποστεί 7 χειρουργεία και 3 επεμβάσεις (αλήθεια ποια είναι η διαφορά της χειρουργικής πράξης από την επέμβαση?) πάει να πει πως είναι προφήτες. Τους χρειάζομαι]

Όπως προανέφερα ήρθαν 3 ασφαλιστικές χθες. Μου επέδειξαν τα προγράμματά τους τα οποία ήταν παρόμοια. Σε γενικές γραμμές θα έδινα εισφορά 2000 τον χρόνο (τα οποία εκπίπτουν από το εισόδημα) και θα μου κάλυπταν όλα τα έξοδα νοσηλείας συνεπικουρικά με το κρατικό ταμείο (δηλ αν ήθελα να νοσηλευτώ σε θέση καλύτερη απ' αυτήν που εδικαιούμην θα μου κάλυπταν τα υπόλοιπα έξοδα, του τέστιν 10 ευρώ την ημέρα) θα μου έδιναν ένα ποσό (60 ευρώ) για ένα μήνα, σε περίπτωση διακοπής του επαγγέλματος λόγω ασθενείας, δεν θα μου κάλυπταν φαρμακευτική εξωνοσοκομειακή θεραπεία (ποιος ο λόγος εφόσον έχω το κρατικό ταμείο), θα μπορούσα να κάνω κάποιες γενικές εξετάσεις αίματος σε δικά τους συμβεβλημένα εργαστήρια, και σε περίπτωση ολικής μου αναπηρίας θα μου έδιναν εφ άπαξ ένα ποσό που θα προέκυπτε από τις εισφορές μου προσαυξημένο με ένα τόκο 5% τον χρόνο. Το ίδιο ποσό θα μου έδιναν στην λήξη του συμβολαίου εφάπαξ ή ως μηνιαία σύνταξη. (σημειώνω ότι εδώ και 15 χρόνια δεν έχω επιβαρύνει το ταμείο μου ούτε για απιρίνη)

Ερωτήσεις:1η Βρε καλόπαιδα, αν ως ανάπηρος ζήσω 50 χρόνια ποιος θα με καλύπτει? Το σκατοεφάπαξ που θα πάρω? Απάντηση:(?)
2η Ξέρετε, έχω υψηλή την ολική χοληστερόλη και δεν θέλω να πάρω φαρμακευτική θεραπεία, αν πάθω μια καρδιοπάθεια θα με καλύψετε? Απάντηση: Όχι βέβαια.
3η Τι κάνετε τα χρήματα που σας δίνω? Απάντηση (βαρύγδουπη): Τα επενδύουν τα στελέχη της εταιρείας μας σε αναδυόμενες αγορές, σε χρηματιστηριακά προϊόντα και άλλες επενδύσεις.
Ερωτήσεις που απορρέουν εκ της τελευταίας απαντήσεως:
 Ερώτηση 3α Και τι γίνεται στην περίπτωση ενός παγκόσμιου κραχ? Απάντηση: Ε, τότε θα καταστραφούν τα πάντα, η ασφαλιστική εταιρία θα μείνει?
3β Τι γίνεται σε περίπτωση που πτωχεύσετε? Απάντηση: Μα η δικιά μας εταιρεία είναι η καλύτερη στον τομέα έχετε από πίσω εκκατομύρια άλλους ασφαλισμένους που σας στηρίζουν.
3γ Ξέρετε αν επενδύσω τα χρήματα που σας δίνω σε χρηματιστηριακά προϊόντα της αρεσκείας μου μπορώ να κερδίσω πάνω από τα 30 πλάσια/έτος/κεφάλαιο, κλέβοντας τους αδαείς (ναι το έχω κάνει κι εγώ - ουδείς αναμάρτητος). Εσείς γιατί μου δίνετε μόνο 5% που μου τα δίνει και η ........... τράπεζα για μια απλή κατάθεση? Απάντηση: Εντάξει αλλά εμείς σας υπενθυμίζουμε να τα επενδύετε. Ενώ εαν θέλετε να τα επενδύσετε μόνος σας μπορεί να ξεχαστείτε!
3δ Μπορώ να επεμβένω στην επιλογή επενδύσεων που θα κάνετε με τα "δικά μου" χρήματα? Απάντηση: Όχι.
4η Αν αρρωστήσω και τα δικαιώματα μου δεν καλύπτουν τα υπάρχοντα προβλήματα. Δηλ εαν θέλω να κάνω κάποια επέμβαση στο εξωτερικό, να κάνω μια πρωτοποριακή θεραπεία κλπ μπορώ τότε να αναπροσαρμόσω το συμβόλαιο? Απάντηση: Όχι.

Αλλά βρε καλόπαιδα αν γίνω τόσο μαλ**ας που θα χρειαστεί να μου υπενθυμίσει κάποιος να επενδύσω, ή θα χρειαστεί να μου θυμίσει τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματά μου τότε θα έρθω σίγουρα να ασφαλιστώ.


Για να μην παρεξηγηθώ θέλω να βεβαιώσω ότι δεν έχω κάποια εχθρική διάθεση προς τις ιδιωτικές ασφαλιστικές. Ίσα ίσα έχω ασφαλίσει το αυτοκίνητό μου, το σπίτι μου, τα μηχανήματά μου και πολλά άλλα. Αλλά όχι να με περνάνε και για κοροϊδο!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #91 στις: 04/12/07, 15:57 »
Κι εσύ προαιρετικά παραμένεις στην παρούσα χώρα πάντως. Όποτε θες, τσιμπάς ένα αεροπλανάκι κι απολαμβάνεις την ιδανική κοινωνία που οραματίζεσαι στη μαμά ΗΠΑ.
Εκει μενω 6 μήνες το χρονο λογω δουλειάς.

Είναι κάτι τέτοιες περιπτώσεις που ξυπνάνε το εκδικητικό καθίκι από μέσα μου και εύχομαι ολόψυχα να βρεθεί στην οικονομική δυσχέρεια ο εκφραστής τέτοιων αντιλήψεων και να έχει απέναντί του την απάθεια και την αδιαφορία του κοινού, ως νέος Ξανθόπουλος. Βεβαίως η κοινωνική πρόνοια δεν μπορεί να επαφίεται στο φιλότιμο των Ελλήνων...κι άλλα πράγματα είναι υποχρεωτικά άλλωστε, όπως οι φόροι, αλλά δεν διεκδικούν και πολλοί την προαιρετικότητά τους. Τους πληρώνουν μια χαρά και λένε κι ένα τραγούδι.

Ας ξυπναει οτι θελει μεσα σου. Το δικαιο δεν αλλαζει.
Θες να μας πεις οτι πρεπει να εισαι υγιης και να πληρωνεις συνεχεια οσα θα πληρωνες αν χρειαζοσουνα νοσηλειες?
Sorry, δεν θα παρω.

Αυτά να τα πεις στον άλλο, που ακόμα αναζητά ιδιωτική ασφάλιση όντας διαβητικός. Ή στο μύωπα που δεν του καλύπτεται καμία εγχείριση, από τη στιγμή που έχει παρουσιάσει συμπτώματα τους τελευταίους έξη μήνες. Και κάτσε να δεις τι έχει να γίνει, όταν τα προσωπικά σου δεδομένα θα περνάνε από το μικροσκόπιο των ιδιωτικών κι όταν θα είσαι ασύμφορος, θα αφήνεσαι στην τύχη σου. Γιατί να σε αναλάβουν άλλωστε; Μήπως θα τους αποφέρεις κέρδος ή θα το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους;

Κινδυνολογιας συνεχεια....

Κι από ατομιστές συμφεροντολόγους πάσχει αυτός ο κόσμος. Άλλη ενδιαφέρουσα ομάδα αυτή. :P
Αυτοι τουλαχιστον δεν ονειρευονται να ζουν παρασιτικα, περνοντας τα ολα τζαμπα και ετοιμα και τεμπελιαζοντας σε ενα γραφειο ολη μερα.  :P

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #92 στις: 04/12/07, 16:06 »
Papous:

Δε σημαινει φυσικα οτι θα ασφαλιστει καποιος στην πρωτη τυχουσα εταιρεια που θα τον παρει τηλεφωνο.

Θα κανεις ερευνα αγορας, θα κοιταξεις με ποιους γιατρους και νοσοκομεια συνεργαζεται η καθε ασφαλιστικη και θα κοιταξεις το προγραμμα που θεωρεις οτι ταιριαζει περισσοτερο σε σενα.
Δεν εχουν ολες οι εταιρειες, ουτε το ιδιο προγραμμα, ουτε τα ιδια ασφαλιστρα, ουτε τις ιδιες καλυψεις.

Αυτο ακριβως ειναι το πλεονεκτημα.
Ψαχνεις και επιλεγεις εσυ, με δικα σου κριτηρια.
Δεν σε υποχρεωνει κανενας να πληρωσεις καποιο συγκεκριμενο ταμειο με το ζόρι.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/07, 16:14 από The Boss »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #93 στις: 04/12/07, 16:09 »
Papou,

Δεν έχω μεγάλες αντιρρήσεις στα όσα ανέφερες πιο πάνω στο post σου.. Απλά θα ήθελα να κάνω 2-3 παρατηρησούλες..

1) Υπάρχουν ασφαλιστικά προγράμματα τα οποία όπως καταλαβαίνεις έχουν υψηλό ασφάλιστρο αλλά καλύπτουν τις περιπτώσεις που είπες (αναπηρία -- μακριά από'δω -- ,τραυματισμός, διακοπή εργασίας, κ.λπ.)

2) Και το κράτος επενδύει τα χρήματα των ταμείων -- μην ξεχνάς την υπόθεση των δομημένων ομολόγων.. Όπως σαφώς θα γνωρίζεις 1 ευρώ σήμερα δεν έχει την ίδια αξία με 1 ευρώ αύριο αλλά πολύ περισσότερη.. Επομένως αν σου κρατάνε ένα Χ ποσό σήμερα και σου δώσουν το ίδιο ποσό μετά από 30 χρόνια θα είναι σαν να παίρνεις (Χ μείον τον πληθωρισμό).. Επομένως και το κράτος πρέπει να επενδύσει έτσι ώστε να σου δώσει το Χ ποσό αποπληθωρισμένο στο μέλλον..

3) Το αν θα γίνει ένα παγκόσμιο κραχ, αυτό κανείς δεν μπορεί να το προβλέψει αλλά το ίδιο θα ισχύει και για τις επενδύσεις των κρατικών ταμείων.. Εν πάσει περιπτώσει, αν για λόγους εργασίας, υποθέσουμε ότι δεν θα συμβεί κάτι το αναπάντεχο στα προσεχή έτη, πιο πιθανό είναι να σε πληρώσει μια μεγάλη ιδιωτική ασφαλιστική παρά το κράτος της Ελλάδας με τα σημερινά του χάλια..

4) Μην υποτιμάς το γεγονός ότι οι ασφαλιστικές επενδύουν τα χρήματα σου ενώ εσύ ίσως να μην το έκανες.. Εσύ μπορεί να είσαι guru του X.A.A. και να διαλέγεις χαρτιά με μεγάλη μελλοντική απόδοση (βλ. ΑΝΕΚ -- έκανα και μαύρη διαφήμιση :D) αλλά δεν επενδύουν σωστά και όλοι οι άλλοι.. Επομένως λογικό μου ακούγεται το επιχείρημα ότι εμείς επενδύουμε για εσάς.. Το ιδεώδες βέβαια είναι να έχεις την επιλογή των επενδύσεων σου αλλά δυστυχώς αυτό δεν το υιοθετούν οι ασφαλιστικές..

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #94 στις: 04/12/07, 16:13 »
Να υπενθυμισω κι εγω οτι μιλαω για ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ασφαλιση!

Το μονο που λεω ειναι να πληρωνω οπου επιθυμω για να εχω καποιες υπηρεσιες περιθαλψης και συνταξιοδοτησης,εκει οπου κρινω εγω καλυτερα οτι θα ικανοποιηθω ως πελατης.

Τι σχεση εχει αυτο με τα παρκα,τους δρομους,τον Παρθενωνα κτλ.Δεν ειπα να μην πληρωνουμε φορους,μιλησα για προαιρετικη ασφαλιση.Εκτος αν παραδεχεστε πως τα λεφτα που δινω για δημοσια ασφαλιση πανε για αλλες χρησεις.

Η λογικη ειναι απλη,οποιος θελει παει στο ΙΚΑ.

Επισης οι αναπηροι,οι μογγολοι κλπ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ.Υπαρχουν ειδικα ιδρυματα που τους περιθαλπτουν.Τι σχεση εχουν με την προαιρετικη δημοσια ασφαλιση?

Τι σχεση εχουν παγκοσμια κραχ και πυρηνικα ολοκαυτωματα?Μονο τις ιδιωτικες ασφαλιστικες της Ελλαδας θα πληξουν?Τι κινδυνολογια ειναι αυτη?

Αλλο το να εχεις την δυνατοτητα να επιλεγεις να ασφαλιστεις ιδιωτικα ενω παραλληλα θα υπαρχει και δημοσια ασφαλιση για αυτους που θελουν,κι αλλο πραγμα η πληρης ιδιωτικοποιηση.Για το ασφαλιστικο μιλαμε και μονο.Δε μιλησα πουθενα για πληρη ιδιωτικοποιηση,ουτε για καταργηση της φορολογιας.Μηπως καποιοι τα μπερδευετε επιτηδες?

« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/07, 16:34 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #95 στις: 04/12/07, 16:38 »
Εκει μενω 6 μήνες το χρονο λογω δουλειάς.


Μην κάνεις εκπτώσεις στην ποιότητα της ζωής σου. Γιατί δεν αράζεις εκεί και τους υπόλοιπους 6 μήνες, προκειμένου να απολαμβάνεις την καπιταλιστική ευδαιμονία στην ολότητά της; Απλή περιέργεια.

Παράθεση
Ας ξυπναει οτι θελει μεσα σου. Το δικαιο δεν αλλαζει.
Θες να μας πεις οτι πρεπει να εισαι υγιης και να πληρωνεις συνεχεια οσα θα πληρωνες αν χρειαζοσουνα νοσηλειες?
Sorry, δεν θα παρω.


Ποιο δίκαιο? Γιατί υπάρχουν και πολλά ξέρεις και σε πολλά μετερίζια. Ο καθείς το διεκδικεί για την πάρτη του. Και τα πάρκα μπορεί να μη χρησιμοποιείς ποτέ για να πας το παιδί σου, αλλά τα πλήρωσες μια χαρά μέσα από τη φορολογία. Ξεκίνα ανένδοτο προκειμένου να τα πάρεις πίσω.

Παράθεση
Κινδυνολογιας συνεχεια....


Ελπίζω να έχεις και κανένα σοβαρότερο επιχείρημα να προτάξεις. Βλέπεις ο αδελφός μου εργαζόταν σε ιδιωτική ασφαλιστική και γνωρίζω επακριβώς τι ζητάνε και πως. Πέραν τούτου, ας δούμε ένα σενάριο αισχρού κινδυνολόγου:

Ένας τυχαίος πελάτης της Τράπεζας Κύπρου (ένα παράδειγμα είναι...προφανώς κι οι υπόλοοιπες στον ίδιο άξονα κινούνται) συμφωνεί με τα εξής:

"Οι προσωπικές σας λεπτομέρειες θα τηρούνται και θα χρησιμοποιηθούν από εμάς για:

Τον έλεγχο της ταυτότητας σας, την παρεμπόδιση απάτης, την παρεμπόδιση άλλων αδικημάτων συμπεριλαμβανομένου και του ξεπλύματος παράνομου χρήματος. Για τους σκοπούς αυτούς δυνατό να προβούμε σε περαιτέρω έρευνες.  Οι έρευνες θα επεκταθούν σε άτομα που σας συστήνουν, ή το Κεντρικό Αρχείο Πληροφοριών για Ακάλυπτες Επιταγές ή άλλα παρόμοια αρχεία ή οργανισμούς που υπάρχουν σήμερα ή δυνατό να δημιουργηθούν στο μέλλον, ή άλλα πρόσωπα που συνδέονται με οποιοδήποτε τρόπο μαζί σας. Αν έχετε ασφαλιστεί, και σε μεταγενέστερο χρόνο υποβάλετε απαίτηση, οποιαδήποτε πληροφορία που δίδετε στην ασφαλιστική εταιρεία δυνατό να καταχωρηθεί στο αρχείο απαιτήσεων στο οποίο έχουν πρόσβαση οι Ασφαλιστικές Εταιρείες για να εμποδίζουν δόλιες απαιτήσεις."

Αύριο μεθαύριο λοιπόν που η ενοποίηση της πληροφορίας θα είναι μια αναπόφευκτη πραγματικότητα, η τράπεζα πληροφοριών που θα ανήκει στις ασφαλιστικές και θα αποτελεί προϊόν ανταλλαγής μεταξύ υπηρεσιών, θα φροντίζει ώστε ο κύριος Φούφουτος να μην ασφαλίζεται για ζητήματα καρδιάς καθότι έχει ιστορικό. Κι λίγο πιο μεθαύριο ακόμα, το dna θα είναι αρκετό για να γνωρίζουν από τι πιθανότατα θα πάσχεις κάποια στιγμή. Σενάριο επιστημονικής φαντασίας; Όσο και τ' αεροπλάνα πριν τους αδελφούς Wright.

Παράθεση
Αυτοι τουλαχιστον δεν ονειρευονται να ζουν παρασιτικα, περνοντας τα ολα τζαμπα και ετοιμα και τεμπελιαζοντας σε ενα γραφειο ολη μερα.  :P


Η αλήθεια είναι πως αυτοί δεν τα παίρνουν όλα τζάμπα, αλλά θέλουν να τα πάρουν όλα. Πραγματικά δεν ξέρω τι είναι χειρότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/07, 16:41 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #96 στις: 04/12/07, 16:48 »
Σενάριο επιστημονικής φαντασίας; Όσο και τ' αεροπλάνα πριν τους αδελφούς Wright.
Και σιγουρα καποιοι κινδυλογουσαν και τοτε για αυτα τα μηχανηματα του διαολου, υποστηριζοντας το σιδηροδρομο.
Και σιγουρα καποιοι αργοτερα κινδυνολογουσαν και εναντια στις ιδιωτικες αεροπορικες εταιρειες. Δε νομιζω να τις χρησιμοποιουν τωρα βεβαια. Προτιμουν υποθετω μονο τη ...φτηνοτερη κρατικη (βλ. ΟΑ)

Με παρασερνεις στο off-topic. Δε θα επαναληφθει.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/07, 16:54 από The Boss »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #97 στις: 04/12/07, 17:17 »
Είναι φοβερό όντως...Και εγώ σκέφτηκα να κάνω κάποια ιδιωτική ασφάλιση ,κάποια στιγμή και μου ζητήσαν το βιβλιάριο υγείας να το μελετήσουν...Προσωπικά δεδομένα περίπατο δηλαδή...

Ποια προσωπικά δεδομένα? Η ιδιωτική ασφάλιστική είναι μια επιχείρηση...Αμα δεί οτι ο υποψήφιος ασφαλιζόμενος είναι χαλασμένος, κοινώς έχει κάποια πάθηση, 2 είναι τα ενδεχώμενα: Ή τα ασφάλιστρα θα είναι υψηλότερα, ή δεν θα γίνει ποτέ συμβόλαιο.

Καλά τα νούμερα περί ιδιωτικής ασφάλισης, αλλα δεν έχει αναφέρει κανείς οτι το ποσό της ασφάλισης του κάθε ατόμου είναι αντιστρόφος ανάλογο της κατάστασης της υγείας του
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #98 στις: 04/12/07, 17:45 »
Επίσης Μεταβαρώνε δεν έχει πει κανείς ότι αυτά τα ποσά είναι για ατομική ασφάλιση, κανείς δεν έχει αναφέρει τι γίνεται σε περίπτωση οικογενειακής ασφάλισης. Όσοι θέλουν να προωθήσουν τις ιδιωτικές ασφαλίσεις ζωής παρακαλώ να συγκρίνουν αναλογικά με τα παρεχόμενα από τις αυτασφαλίσεις εργαζομένων (όχι κρατικές ασφάλειες), και όχι με ξεκομένη περιπτωσιολογία.

Δεν έρχονται αντιμέτωποι κράτος και ιδιώτες αλλά εργαζόμενοι και επιχειρήσεις. Αν μπορούσαν να ιδιωτικοποιήσουν την αυτασφάλιση εργαζομένων λέτε ότι δεν θα το έκαναν? χα χα χα .

Faser, όντως δεν έχουμε ως εργαζόμενοι λόγο για το που επενδύονται τα χρήματά μας από τα ασφαλιστικά ταμεία μας, αυτό το ζητούμε χρόνια τώρα ως σύλλογοι εργαζομένων. Όχι όμως και να το δεχτούμε και σε ιδιωτικές εταιρίες! Αντί να κοιτάξουμε να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα και να  καταθέσουμε γνώμες για την καλύτερη διάρθρωση καθόμαστε και συζητάμε για το εαν είναι καλές οι ιδιωτικές ασφαλίσεις ή όχι. Λες και μας ενδιαφέρει αν θα έχουν καλό ισολογισμό για το επόμενο έτος!
Πραγματικά θα ήταν ευχής έργον να ίσχυε η προαιρετική ασφάλιση για να αποκοπούν απ' τα ταμεία μας μερικά άχρηστα και επιβλαβή άτομα.

Αυτή η συζήτηση είναι ένα καλό παράδειγμα για να καταλάβουμε πως κάποιος τεχνιέντως μπορεί να μας αποπροσανατολίσει από τα πραγματικά και ουσιώδη προβλήματά μας και να μας οδηγήσει τεχνιέντως στα επουσιώδη και στην διχόνια! Μην τα βάζουμε μόνο με την τηλεόραση, εμείς φταίμε και κυρίως εμείς που θέλουμε να λεγόμαστε καλλιτέχνες και πνευματικοί άνθρωποι και δεν μπορούμε να ελέγξουμε ούτε τον εαυτό μας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Ασφαλιστικο
« Απάντηση #99 στις: 04/12/07, 18:42 »
@papous

Λοιπον αδερφε ειμαι 2 χρονια τωρα στο φορουμ και δεν ειναι λιγες οι φορες που εχεις γραψει σε τοπικ που συμετεχω και μου εχεις απαντησει με ειρωνικα σχολια και μπηχτες , χωρις στην ουσια να λες τιποτα.......κι αντε να πουλας ειρωνεια σε μενα , τους γονεις μου που ουτε τους εχεις δει ποτε σου , ουτε εχουν γραψει σε αυτο το φορουμ , που ουτε ξερουν καν τι ειναι ο υπολογιστης, για ποιο λογο τους ειρωνευεσαι?

Ελεος πια, καθεστε κρυμενοι πισω απο την οθονουλα του υπολογιστη σας και πουλατε μαγκια κι ειρωνεια κρυμενοι στην ανωνυμια σας.....θα πρεπει καποτε να καταλαβατε οτι ενα φορουμ κι ενας υπολογιστης δεν μπορουν να αντικαταστησουν την αληθινη ζωη, ουτε και θα πρεπε να ειναι ενας χωρος για να πουλατε το μπαλαμουτι σας προσπαθωντας να προβαλετε τα απωθημενα σας!
Γραφουμε και συμμετεχουμε εδω για να επικοινωνησουμε και να ανταλαξουμε πληροφοριες, γνωμεις κι αποψεις....και γενικοτερα για να συζητησουμε....με το να πουλας ειρωνεια δεν καταφερνεις τιποτα απο ολα αυτα , παραμονο να αναγκασεις τον αλλον να μην γραφει και να μην συμετασχει σε μια συζητηση......αν δεν θελεις να ακους διαφορετικες γνωμες απο τη δικια σου , δεν ειναι αναγκη να με βριζεις , ουτε να με αποκαλεις ψευτη, ουτε να μου πουλας ειρωνεια...απλα πες μου οτι δεν σε ενδιαφερει η αποψη μου και δεν θα σου χαλαω τη ζαχαρενια σου (να μην σου ανεβαινει κι η χοληστερινη που εχεις ηδη υψηλη απο οτι λες!) !!!
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!