Αποστολέας Θέμα: Modal arpeggios  (Αναγνώστηκε 6135 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Modal arpeggios
« στις: 06/07/12, 19:53 »
Βλέποντας ότι το pdf των "modal pentatonics" (link) έχει ένα συμπαθητικό αριθμό από downloads, είπα να μοιραστώ έναν αντίστοιχο πίνακα που έχω, για arpeggios.

Με τον όρο arpeggio εννοώ, το σύνολο των τεσσάρων φθόγγων που απαρτίζουν μία, οποιαδήποτε, συγχορδία εβδόμης. Για παράδειγμα, οι φθόγγοι {A, C, E, G} είναι το arpeggio της Αm7 συγχορδίας και απλά αναφέρεται ως "Am7 arpeggio". Πολλές φορές ο όρος χρησιμοποιείται και για απλές τριαδικές συγχορδίες (χωρίς παρουσία εβδόμης), αλλά προτιμώ τον όρο triads εκεί. :)

Με το όρο modal arpeggio αναφέρομαι στην χρήση ενός arpeggio ως μέρος ενός σόλο πάνω από μία φαινομενικά άσχετη συγχορδία. Για παράδειγμα, πάνω από μία Am7 συγχορδία είναι προφανές ότι το Am7 arpeggio ακούγεται καλά. Καλά, όμως, λιγότερο ή περισσότερο, θα ακουστούν και τα παρακάτω arpeggios (μεταξύ άλλων):
- Fmaj7
- Bm7
- G7

Ο λόγος που ακούγονται καλά, οφείλεται, προφανώς, στο ότι οι φθόγγοι που τα απαρτίζουν ανήκουν στην αρμονία, παρά την ονομασία τους. Έτσι, μπορεί ο σολίστας σκεφτόμενος τον οικείο δακτυλισμό, π.χ., του Fmaj7, να δώσει ένα διαφορετικό χρώμα πάνω από την Am7, σε σχέση με το τυπικό Am7 arpeggio.

Θα μου πείτε, "Ωραία, τώρα θα πρέπει να εξετάσω ένα-ένα τους φθόγγους κάθε πιθανού και απίθανου arpeggio?". Μην αγχώνεστε, το έκανα εγώ για εσάς! ;D

Δείτε τον παρακάτω πίνακα, που αφορά όλα τα δυνατά (12 στον αριθμό) maj7 arpeggios. Οι σημαντικότερες στήλες του πίνακα είναι οι δύο τελευταίες (4η και 5η). Ο αριθμός (βαθμίδα) της 4ης στήλης αναφέρει την τονική του maj7 arpeggio ως βαθμίδα της major κλίμακας της τονικής της αρμονίας πάνω στην οποία θέλουμε να παίξουμε. Για παράδειγμα:

Έστω ότι θέλω να αυτοσχεδιάσω πάνω από μία Am7 συγχορδία/αρμονία. Η τονική της αρμονίας είναι η A και η major κλίμακα της A είναι οι φθόγγοι {Α, Β, C#, D, E, F#, G#}, οι οποίοι περιγράφονται ως βαθμίδες απλά ως {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7}, όπου 1=A, 2=B, κ.τ.λ.π. Ο αριθμός "4" που εμφανίζεται στην 4η στήλη σημαίνει: "Το maj7 arpeggio με τονική την βαθμίδα 4 της Α major κλίμακας", δηλαδή, αντιστοιχεί στο Dmaj7 arpeggio. Ομοίως, οι αριθμοί 3 και b3 αντιστοιχούν στα C#maj7 και Cmaj7, αντίστοιχα, κ.ο.κ.

Τα νούμερα στην 5η στήλη, περιγράφουν τους φθόγγους του maj7 arpeggio ως βαθμίδες της τονικής της αρμονίας. Για παράδειγμα, ας δούμε τι σημαίνει να παίξουμε Fmaj7 arpeggio πάνω από Αm7 αρμονία. Το Fmaj7 arpeggio αντιστοιχεί στην γραμμή "b6" της 4ης στήλης. Ακριβώς δίπλα, στην 5η στήλη, οι φθόγγοι του περιγράφονται ως {b6, 1, b3, 5} ως προς την τονική της αρμονίας, A. Προφανώς οι φθόγγοι αυτοί είναι "συμβατοί" με την Am7 αρμονία, δικαιολογώντας την χρήση του Fmaj7 arpeggio "από πάνω της".





Για λόγους ευκολίας, κατηγοριοποίησα τα arpeggios με βάση τον τύπο της αρμονίας/συγχορδίας (major, minor, sus και altered) πάνω από τον οποίο ακούγονται "καλά", με επιπλέον διάκριση με βάση τις επιπλέον βαθμίδες (τις οποίες είτε έχει η συγχορδία είτε θέλει να υπονοήσει ο σολίστας). Σημειώστε ότι τα arpeggios για "sus" συγχορδία θα ακουστούν καλά τόσο σε major όσο και σε minor συγχορδίες.

Δύο τελευταίες παρατηρήσεις:

- Η έκφραση "ακούγεται καλά" είναι σχετική. Εξαρτάται, μεταξύ άλλων, από το ύφος του backing και τον τρόπο χρήσης του arpeggio από τον σολίστα. Για παράδειγμα, αν και το Bbmaj7 arpeggio είναι "καλό" πάνω από μία Αsus συγχορδία, η παρουσία της b2 βαθμίδας, που δίνει έντονη αίσθηση Phrygian mode, μπορεί να μην το κάνει κατάλληλο.

- Μην θεωρήσει κανείς ότι πρέπει να μάθει απ' έξω όλες αυτές τις πληροφορίες!!! Είναι χάσιμο χρόνου μια τέτοια προσπάθεια. Ο πίνακας είναι μόνο ένα εργαλείο αναφοράς για πειραματισμό. Δοκιμάστε, πάνω από ένα backing ένα αριθμό από τις διαθέσιμες επιλογές και καταλήξτε σε ένα μικρό σύνολο από αυτές που σας ακούγονται καλύτερα. Για παράδειγμα, μπορεί να καταλήξετε, ότι σας αρέσει ο ήχος του "maj7 arpeggio με τονική ένα τόνο κάτω από την τονική της αρμονίας" και αυτό μόνο θα "κρατήσετε", όχι τις τεχνικές λεπτομέρειες.


Κατεβάστε το παρακάτω pdf, που περιλαμβάνει περά του παραπάνω πίνακα, αντίστοιχους πίνακες για min7, 7, min7b5, dim7 και minmaj7 arpeggios:

https://www.box.com/s/4f3bca940dc051f6c48d
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/12, 01:44 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Modal arpeggios
« Απάντηση #1 στις: 07/07/12, 11:05 »
Fourier πολύ καλή δουλειά αν και λόγω χρόνου θα μου επιτρέψεις να τα μελετήσω μετά τις 10 του μήνα για να σου πω παραπάνω σχόλια... :/
Eύγε! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Modal arpeggios
« Απάντηση #2 στις: 07/07/12, 12:21 »
χμ...το διάβασα μία αλλά έχω πολλά θεωρητικά κενά και δε μπορώ να πω πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω ακόμα...
θα το μελετήσω όμως και θα προσπαθήσω να το κάνω να μου φανεί χρήσιμο! ;D

Fourier ωραίος για τη δουλειά και ευχαριστούμε που το ανάρτησες

Αποσυνδεδεμένος sotos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Modal arpeggios
« Απάντηση #3 στις: 21/07/12, 16:58 »
Σωστος ο παιχτης!!!!!!
το αγαπημενο μου ειναι minor7 flat five..
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/12, 17:01 από sotos9 »

Αποσυνδεδεμένος sotos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Modal arpeggios
« Απάντηση #4 στις: 21/07/12, 17:09 »
για home practice ειναι ολα τα λεφτα...δυσκολα τα βαζεις σε μπαντα..
πρωτη φορα τα συναντησα σε ενα βιβλιο του cambale που ειχα παρει το 1997 και ειχα σοκαριστει.Ειχα λαβει τοσες πληροφοριες σε μια εβδομαδα που νομιζα θα εκραγει το κεφαλι μου..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
5592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/06, 16:37
από _akis_
4 Απαντήσεις
4336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 17:18
από Υπνοβάτης...
5 Απαντήσεις
4234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/08, 13:12
από KOSTARAS75
4 Απαντήσεις
3689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 17:47
από G&B
12 Απαντήσεις
4640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/08, 08:58
από gkou
5 Απαντήσεις
3641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 12:26
από vaig3
6 Απαντήσεις
3819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/14, 10:07
από iliasAEK
0 Απαντήσεις
9112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/18, 16:10
από Ioannis Anastassakis