Αποστολέας Θέμα: Ποιον απο τους 2  (Αναγνώστηκε 7673 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ποιον απο τους 2
« στις: 01/03/08, 13:34 »
Καλημερα,τελικα μετα απο καιρο και αρκετο ψαξιμο στα μαγαζια στην Αθηνα ακουγοντας πολλους ενισχυτες
κατεληξα σε δυο επιλογες:peavey valveking 112-randall RG75G3 βεβαια ακουσα πολυ καλυτερους απο αυτους
αλλα τα χρηματα δεν ξεπερνουν τα 450 ευρω,παιζω black-thrash metal,ο peavey σιγουρα δεν εχει το gain που
θελω αλλα μιλαμε για full λαμπα με λιγα χρηματα,με ενα πεταλακι μπροστα θα βγαλω την βρωμα που χρειαζεται?
o randall κινειται προς την κατευθυνση που θελω αλλα οντας υβριδικος ειναι στην ιδια τιμη με τον peavey.ετσι τους "ειδα" εγω,περιμενω και την δικη σας αποψη.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/08, 13:35 από hammer »
immortal

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #1 στις: 01/03/08, 13:38 »
Για τη μουσική που παίζεις πιστεύω η λάμπα δεν είναι και αναγκαία, οπότε εγώ θα ψήφιζα τον randall, μια που σε σχέση με τον VK πιστεύω ταιριάζει καλύτερα στο στυλ σου. Τώρα φυσικά τίθεται το ζήτημα αν θες εσύ λάμπα ή όχι. Αν ναί, ο valve king είναι μονόδρομος σ'αυτά τα χρήματα, και γενικά απ'όσο έχω ακούσει λειτουργεί καλά με πετάλια, και σίγουρα θα'χεις καλύτερα αποτελέσματα με τον VK κι ένα Tube Screamer παρά μ'έναν τρανζίστορ/υβριδικό κι έναν overdrive.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #2 στις: 01/03/08, 16:30 »
Ο λαμπατος ειναι πιο βαρυς, πιο ευπαθης, και δεν κανει και ο ηχος του γι'αυτο που θες. Οποτε πιστευω ο ρανταλ ειναι πολυ καλυτερη λυση, με διαφορα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #3 στις: 01/03/08, 18:28 »
+1 και απο 'δω για Randall....η μουσικη που παιζεις εχει καποια ''θεματα'' με τους λαμπατους.Τα βαρια,κοφτα θεματα που μαλλον θα θες να παιξεις "κολανε" καλυτερα σε εναν solid state ενισχυτη  :-\
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #4 στις: 01/03/08, 20:01 »
Δε ξέρω τι εννοείς black-thrash αλλά δική μου συμβουλή είναι να μην πας καρφωτός στον Randall...
Συμφωνώ απόλυτα με τον TonyG...
"η λάμπα δεν είναι απαραίτητη" για αυτό που περιγράφεις....αλλά αυτό που περιγράφεις είναι αυτό και μόνο αυτό που θες να ακούς όταν παίζεις?
Κ ελπίζω όμως ταυτόχρονα οι προλαλλήσαντες να μην είναι επιρρεασμένοι απο παραγωγές του θανάτου και έχουν στο μυαλό τους ότι ο ήχος που ψάχνει ο άνθρωπος είναι του 15αρι ibanez που παίζεις και αναστενάζουν τα πετούμενα...
Κιθαρίστας είναι ο άνθρωπος όχι τζιτζίκι.....
Οπότε, για μένα τουλάχιστον, καλό θα ήταν να τους ακούσεις και τους 2 και να μην επιρρεαστείς απο το πόσο gain έχει ο ένας ή ο άλλος για να αποφασίσεις ...ένα tube screamer είναι πολύ καλό εργαλείο του "κάφρου" και κάνει πάντα τη μεγάλη διαφορά...

Δεν έχω ακούσει κανέναν απο τους 2 αλλά πάντως γενικά στο νετ νομίζω ότι όλοι δείχνουν να έχουν τον randall σε μεγάλη εκτίμηση...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #5 στις: 01/03/08, 23:29 »
Παράθεση
Κ ελπίζω όμως ταυτόχρονα οι προλαλλήσαντες να μην είναι επιρρεασμένοι απο παραγωγές του θανάτου και έχουν στο μυαλό τους ότι ο ήχος που ψάχνει ο άνθρωπος είναι του 15αρι ibanez που παίζεις και αναστενάζουν τα πετούμενα...
Κιθαρίστας είναι ο άνθρωπος όχι τζιτζίκι.....

χμμμμμ....τι σε κανει πιστευεις οτι οι "προλαλλήσαντες" ειναι οπαδοι του τζιτζικα ? ??? ??? ??? ??? ???
Επισης τι σε κανει να πιστευεις οτι ενας σχετικα σοβαρος randall εχει σχεση με το 15αρι Ibanez  ??? ??? ??? ???

Παράθεση
Καλημερα,τελικα μετα απο καιρο και αρκετο ψαξιμο στα μαγαζια στην Αθηνα ακουγοντας πολλους ενισχυτες
κατεληξα σε δυο επιλογες:peavey valveking 112-randall RG75G3 βεβαια ακουσα πολυ καλυτερους απο αυτους
αλλα τα χρηματα δεν ξεπερνουν τα 450 ευρω

...και τελος παντων η ερωτηση του ανθρωπου ειναι αρκετα σαφης,ετσι δεν ειναι;
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #6 στις: 02/03/08, 14:09 »
H απολογία μου....
Καταρχήν δε συγκρινα ΠΟΤΕ τον randall με 15αρι ibanez και δεν ειπα ΠΟΤΕ πως είστε οπαδοί αυτού του ήχου....
Δε ξέρω τι σε οδήγησε σε αυτά τα συμπεράσματα...ελπίζω βιασύνη και όχι προκατάληψη...ανέφερα τη λέξη "επιρροή" και νομίζω υπάρχει χάσμα διαφοράς....

Απλά ουκ ολίγες φορές νομίζω, όταν κάποιος έχει αναφερθεί στο black, το μυαλό πολλών πήγε σε κάτι παραγωγές που οι κιθάρες είχαν τόσο ξύσιμο,σκάψιμο,παραμόρφωση οσο δε πήγαινε άλλο και ο drummer έπαιζε ότι να'ναι αρκεί να αντέχει...Και νομίζω ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι...Έτσι ήταν κάποιες παραγωγές...όχι ο ήχος με τον οποίο θα ήθελε να παίζει ο εκάστοτε κιθαρίστας....
Συγχωρεσε με αν δεν πέσαμε σε τέτοια περίπτωση και τώρα...αλλά και πάλι είπα "ελπιζω" και δεν "κατηγόρησα" κανέναν...
Αλλά αν θες να κάνω τον μάντη θα έλεγα πως δεν είστε οπαδοί του black οπότε και τα ενδεχόμενα του να πέσουμε σε ένα λάθος όπως αυτό που ανέφερα είναι μεγαλύτερα...

"Σαφης".....οκ...παραδέχομαι πως "έπεσα έξω" στο "να πάς να τους ακούσεις και τους 2" γιατί το είχε ήδη ξεκαθαρίσει αλλά έχω κάποιες ενστάσεις....

Πρώτα απ'όλα είναι πολύ ευκολό να παρερμηνευτούν τα λόγια και πίστεψε με, μου είναι και εμένα εξωφρενικά εύκολο να πάρω 2-3 αποσπάσματα απο τα λόγια κάποιου και να δώσω ότι ερμηνεια θέλω εγώ...
Θα πρόσεχα όμως πριν τη δημοσιεύσω...Απλά όπως είπα ελπίζω να βιάστηκες...

Οπότε...ΟΥΔΕΠΟΤΕ είπα οτι του προτείνετε το "τζιτζικι" ή ότι αυτό σας αρέσει κλπ κλπ κλπ....και ΟΥΔΕΠΟΤΕ σύγκρινα το randall με 15αρι ibanez...δε ξέρω που στα λόγια μου το βρήκες αυτό...
Είπα απλά "ελπίζω να μην είστε επιρρεασμένοι απο μπλα μπλα μπλα" και αποκλείετε τον valve king μονο και μόνο για τον λόγο που ανέφερα στην πρώτη παράγραφο....επειδή ανέφερε τη λέξη black ο hammer...

...και τέλος πάντων mace όπως απέδειξα τουλάχιστον σε εμένα, το θέμα δεν ήταν τελειως ξεκάθαρο....αλλά τουλάχιστον εγώ έκανα και μια ερώτηση για να πάρω περισσότερες πληροφορίες, απο το ξεκάθαρο black<>λαμπα...γιαυτό είπα "κιθαρίστας είναι ο ανθρωπος....", γιατί δεν είμαι τόσο σίγουρος αν θέλει να παίζει και να ακούγεται σα το Nattens Madrigal των ULVER οπου ο ήχος είναι τελείως ψηφιακός σαν να έχουν παρακάμψει τις καμπίνες, ή σαν τις τελευταίες δουλειές των emperor με τους ENGL....Και πάλι όχι ότι ο ένας ακούγεται έτσι και ο άλλος αλλιώς...τα 2 ακρα φέρνω...

Πάντα φιλικά...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #7 στις: 02/03/08, 14:13 »
χαιρετε,ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας,θεωρειται πως ο συνδιασμος valveking+ibanez ts9 υπερτερει
του randall?
immortal

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #8 στις: 02/03/08, 14:15 »
black-thrash φιλε drakoumel ειναι ακραιο ειδος metal μουσικης.

Ελπίζω να ξαναδιαβάσεις hammer το προηγούμενο post μου.... :P
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #9 στις: 02/03/08, 14:24 »
οκ φιλε το εστειλα λιγο μετα απο το δικο σου post και το εσβησα αμεσως,δεν υπαρχει λογος απολογιας ο καθενας λεει την γνωμη του ελευθερα,και δεν νομιζω να παραφερθηκε κανεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/08, 14:27 από hammer »
immortal

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #10 στις: 02/03/08, 14:31 »
Nαι το ξαναδιάβασες...

Τώρα για αυτό που ρωτάς, εγώ τουλάχιστον δε μπορώ να σε βοηθήσω...Αυτό που ξέρω όμως είναι πως ένα screamer πεταλακι είναι αχώριστος φίλος πολλών στον ακραίο ήχο γενικά....
Γενικά πάντως άλλο αυτό που είναι γραμμένο στους δίσκους και άλλο αυτό που αρέσει στον καθένα για να παίζει...αυτή είναι η γνώμη μου οπότε νομίζω πως αν ακολουθήσεις το αυτί σου, στο τι σου αρέσει εσένα να ακούς θα κινηθείς πιο σωστά...
Γιατι αν πχ σου αρέσει ο ήχος της τάδε μπάντας και βρίσκεις ότι ο ήχος του randall είναι κοντά σε αυτό τότε αυτόματα σου αρέσει ο randall....είναι θέμα κριτηρίων...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #11 στις: 02/03/08, 15:14 »
Παράθεση
...και τέλος πάντων mace όπως απέδειξα τουλάχιστον σε εμένα, το θέμα δεν ήταν τελειως ξεκάθαρο
...κραταω αυτο το τελευταιο απο ολο το υπολοιπο ποστ.Παρακαμπτω τα υπολοιπα γιατι δεν πιστευω πως κατηγορουμαστε εδω μεσα για κατι...ποσο μαλλον για τις αποψεις μας,οι οποιες ειναι καθολα σεβαστες απο οπου κι αν αυτες προερχονται.....καλα και ο ορος "απολογια " τουλαχιστον ατυχης  :-\ αφου ποτε δε κατηρηθηκες για τιποτα....τα αποσπασματα σκοπιμως παρατεθηκαν ως αφορμη για να ξεκαθαρισουμε τον ορο ''τζιτζικι''....anyway....no bad feelings over here,πιστευω το θεμα ξεκαθαριζει.


Παράθεση
Γενικά πάντως άλλο αυτό που είναι γραμμένο στους δίσκους και άλλο αυτό που αρέσει στον καθένα για να παίζει...αυτή είναι η γνώμη μου οπότε νομίζω πως αν ακολουθήσεις το αυτί σου, στο τι σου αρέσει εσένα να ακούς θα κινηθείς πιο σωστά...

....και πολυ σωστα τα λεει εδω ο Drak....εξαλου εσυ εισαι αυτος που ξερεις καλυτερα απο ολους εδω μεσα τι σου αρεσει...καλο θα ηταν να δεις και λιγο πιο μπροστα απο το ''τωρα'' γιατι δε ξερω αν εισαι σιγουρος οτι παντα θα παιζεις αυτο το ειδος....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #12 στις: 02/03/08, 15:25 »
ok δοθηκαν αμοιβαιες εξηγησεις τελειωσε,σιγουρα δεν θα παιζω το ειδος αυτο για "παντα"αλλα νομιζω πως και οι
2 ενισχυτες μπορουν να καλυψουν πολλα ειδη,ειδικα ο valveking.
immortal

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #13 στις: 02/03/08, 15:28 »
...κοιτα...οσον αφορα την ευελιξια δεν τιθεται θεμα...ο king κερδιζει....
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/08, 13:48 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #14 στις: 03/03/08, 11:57 »
καλημερα,πολυ δυσκολη αποφαση,καμια γνωμη ακομα?γιατι ακομα δεν εχω αποφασισει.
immortal

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #15 στις: 03/03/08, 17:12 »
Απλα αμα μαρεις τον Πιβι υπολογισε εξτρα κοστος απο (τρανζιστορατα ως επι το πληστον) πεταλακια που θα αναγκαστεις να παρεις, γιατι ο ενισχυτης δεν βγαζει τα γκαζια που θες. Τον Πιβι τον εχω προτεινει σε πολους φιλους και σε καποιες συζητησεις εδω μεσα, να τον δοκιμασουν πριν αγορασουν, απλα πιστευω για τον ηχο που θες ταιριαζει ο ρανταλ καλυτερα. Ο πιβι με πεταλακια, που ειναι εξτρα κοπος και κοπος/μπερδεμα.
Αλλα ακουσε και αποφασιζεις μονος σου.
Αν προκειτε να μεταφερεις τον ενισχυτη γυρω-γυρω, προβες, συναυλιες, σπιτι κτλ, θα ελεγα πηγαινε για ρανταλ. Πολυ μικροτερο βαρος, και δεν χρειαζεται να περιμενεις να κρυωσει για να τον μεταφερεις, να μην το χτηπησεις και χαλασουν οι λαμπες κτλ.
Αν προκειτε να τον εχεις παντα σε ενα σημειο κοιτα και τον Πιβι, απλα κοιτα και στο μελλον, αν αρχισεις να τον κουβαλας... μιλαμε για αξιοσεβαστο βαρος!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #16 στις: 03/03/08, 17:28 »
Κι εγώ Randall λέω.
Αν τον θες για σπίτι, ο 75άρης Randall είναι πολύ δυνατός.
Για μένα πάρε τον 50άρη και δώσε τα άλλα χρήματα σε πετάλια ή πεταλιέρα, για μεγαλύτερη ποικιλία ήχων. (μπορεί να θελήσεις να παίξεις και κάτι άλλο)
Εγώ έχω τον 100άρη και παίζω στο 1 να φανταστείς.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #17 στις: 03/03/08, 22:53 »
παιδιά θα ξεφύγω λίγο αλλά δεν πρόκειται να ξαναποστάρω εδώ, απλά μια απάντηση θέλω! οι mosfet ενισχυτές αγγίζουν όπως έμαθα στην σχολή τον ήχο λυχνίας(δεν θα κάτσω να σχολιάσω αν τελικά ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι, τουλάχιστον από τους άλλους transistor κατά γενικό κανόνα τα καταφέρνουν καλύτερα.)εκεί που θέλω μια απάντηση είναι στο αν εκτός από τους marshall υπάρχουν άλλοι ενισχυτές που να υλοποιούνται με mosfet?

με ενδιαφέρει κυρίως η αγορά ενός τελικού ενισχυτή από mosfet και δεν βρίσκω! είχα ποστάρει και παλαιοτέρα κάπου και είχα πει ότι βρίσκω μόνο ενισχυτές για αυτοκίνητα από mosfet! αν δεν κυκλοφορούν πια, θα ήθελα να σας ρωτήσω όπως είχα κάνει και τότε, αν τελικά πάρω έναν τελικό από mosfet για hi-fi χρήση αυτό που με ενδιαφέρει και γενικά σε όλους τους τελικούς είναι το ποιες συχνότητες ενισχύει?ποιες συχνότητες μου είχατε πει τότε ότι αφορούν την ηλεκτρική κιθάρα?

υ.γ. οκ, μπορεί να είναι εκτός θέματος αλλά όλο και κάτι θα ακουστεί για Mosfet που αφορά 100% τον randall.
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #18 στις: 04/03/08, 01:23 »
Οι πιο πολλοι που λεμε "καλοι τρανζιστορατοι" ειναι στην πραγματικοτητα μοσφετ. Αν κοιταξεις το εσωτερικο τους θα δεις οτι τα ενισχυτικα τους ειναι MOSFET/JFET (αν ψαξεις τα διακριτικα τους στο νετ), στις καλες υπολοιησεις σε συμπληρωματικη συμμετρια (ΝΡΝ/ΡΝΡ).
Οι μοσφετ εχουν παρομοια συμπεριφορα στα μηχανηματα μετρησεων με μια πεντοδο, αλλα στην πραγματικοτητα διαφορετικο ηχο. Η τριοδος (π.χ. 12ΑΧ7) ειναι τελειως αλλη ιστορια.
Υπαρχουν πολοι τελικοι μοσφετ, οι πιο πολλοι επαγκελματικοι (ΡΑ) τελικοι που ακους σε κλαμπ/συναυλιες φετ ισχυως και μοσφετ χρησιμοποιουν. Απλα δεν το γραφουν στα χαρακτηριστικα τους, ψαξτο λιγο. Καποιοι εχουν και καποια αλλα καλουδια πανω και το αναφερουν ως mosvalve. Οι φθηνοι μικροι κομπο κιθαρας ειναι με τρανζιστορ παλιας τεχνολογιας απο οσους εχω δει.
Απλα δεν νομιζω οτι θα καταφερεις να παρεις ηχοχρωμα τεζαρισμενου τελικου λαμπατου απο μοσφετ. Ποιοτικο ηχο φυσικα και θα παρεις.

Ενισχυτη τελικο για αυτοκινητο μπορεις να χρησιμοποιησεις, απλα θα χρειαστεις ενα καλο μεγαλο τροφοδοτικο για να του δεινεις τα 12+ βολτ που χρειαζεται.
Οσων αφορα τις συχνοτητες, οι περισοτεροι ενισχυτες λενε οτι ενισχυουν 20Hz-20kHz, στην πραγματικοτητα πολλοι φθηνοι ζωριζονται πανω απο τα 18κιλο, οπου δεν ακους και πολλα, αλλα σε αναλογο ηχειο ισως κανει αισθηση στο αυτι ως ευκρινεια καποιες ψηλες συχνοτητες που δεν ακουει καθαρα/δυνατα. Καποιοι  hi-end πανω πολυ πανω απο 20 κιλο.
Η ηλεκτρικη κιθαρα δεν ανεβαινει πολυ πανω απο 4-5 κιλο, αλλα στην πραγματικοτητα υπαρχει κληροφορια πιο ψηλα σε μικρες εντασεις, που αμα την κοψεις το καταλαβαινεις οτι χρειαζεται να υπαρχει. Αλλα και τα μεγαφωνα κιθαρας, ιδιως 12ιντσα και πανω, δεν ανεβαινουν πολυ πανω απο 5 κιλο. Πιο ψηλα, πανω απο 8-12 κιλο (αναλογα το μεγαφωνο) ακουγωντε αφυσικα τα πριμα της κιθαρας και φασαρια στην παραμορφωση, οποτε καλο ειναι να βαλεις ενα εκουαλαιζερ να τα κοψεις, -12dB πανω απο 12 κιλο ειναι καλα πιστευω.

Γενικα το εκουαλαιζερ ειναι παντα θεμιτο αν ειναι ποιοτικο, αυξανεις την ευκρινεια και αποδοση του ηχου σου. Κοβεις πανω απο ~12kHz, κατω απο ~40 με 60Hz, κοβεις και καπου γυρω στ 640 που συντονιζουν οι πιο πολλες κιθαροκαμπινες και πιεζωντε τα μεγαφωνα, και κερδιζεις πολυ σε ενταση και βγαινεις μπρωστα σε μια καλορυθμισμενη μπαντα, και δεν πιεζωντε τα μεγαφωνα προσπαθωντας να αποδοσουν παντου, χωρις να χρειαζεται... ελπιζω να ειναι καπως κατανοητο το μυνημα μου...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #19 στις: 04/03/08, 09:41 »
Οσο καλο και να ειναι ενα mosfet κυκλωμα δεν θα εχει την ιδια αποδοση σε εναν ενισχυτη κιθαρας σε σχεση με εναν λαμπατο. Οι λαμπατοι ενισχυτες οταν τσιτωνονται παραμορφωνουν, κομπρεσσαρουν και αντιδρουν διαφορετικα στις δυναμικες του παιξιματος, εχουν αλλη αντιδραση στο feddback κτλ. Τα mosfet ειναι μια χαρα για ενισχυτες μουσικης, hi end car audio, home audio systems κτλ, αλλα μην περιμενεις να πετυχεις ηχο λαμπας σε ενισχυτη κιθαρας γιατι απλα δεν θα το πετυχεις... Ναι θα εχεις καλο ηχο, ισως πιο ζεστο και καθαρο σε σχεση με εναν πιο φτηνο τρανζιστορατο, αλλα μεχρι εκει... Το κομπρεσσαρισμα, παραμορφωση, sustain και αποκριση της τελικης λαμπας που ψηνεται δεν θα το εχεις...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Marillion

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #20 στις: 05/03/08, 19:03 »
Ο μονος solidstate ενισχυτης που στα αυτια μου εδωσε ''καλο κιθαριστικο ηχο" ειναι ο παλιος peavy bandit. Αν κ τον εχω πανω απο 15 χρονια δεν τον πουλησα παρολο που εχω αρκετους λαμπατους! Ολοι οι αλλοι που εχω παιξει απεχουν πολυ απο τον ζεστο κ κομπρεσαρισμενο ηχο της λαμπας! Ειδικα αν παιζεις καιρο με λαμπα καταλαβαινεις την διαφορα στο παιξιμο τις δυναμικες κ γενικα στο ηχοχρωμα!!
Φιλικα
Γιώργος Κεφαλάς

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #21 στις: 05/03/08, 20:42 »
Οι πιο πολλοι που λεμε "καλοι τρανζιστορατοι" ειναι στην πραγματικοτητα μοσφετ. Αν κοιταξεις το εσωτερικο τους θα δεις οτι τα ενισχυτικα τους ειναι MOSFET/JFET (αν ψαξεις τα διακριτικα τους στο νετ), στις καλες υπολοιησεις σε συμπληρωματικη συμμετρια (ΝΡΝ/ΡΝΡ).
Οι μοσφετ εχουν παρομοια συμπεριφορα στα μηχανηματα μετρησεων με μια πεντοδο, αλλα στην πραγματικοτητα διαφορετικο ηχο. Η τριοδος (π.χ. 12ΑΧ7) ειναι τελειως αλλη ιστορια.
Υπαρχουν πολοι τελικοι μοσφετ, οι πιο πολλοι επαγκελματικοι (ΡΑ) τελικοι που ακους σε κλαμπ/συναυλιες φετ ισχυως και μοσφετ χρησιμοποιουν. Απλα δεν το γραφουν στα χαρακτηριστικα τους, ψαξτο λιγο. Καποιοι εχουν και καποια αλλα καλουδια πανω και το αναφερουν ως mosvalve. Οι φθηνοι μικροι κομπο κιθαρας ειναι με τρανζιστορ παλιας τεχνολογιας απο οσους εχω δει.
Απλα δεν νομιζω οτι θα καταφερεις να παρεις ηχοχρωμα τεζαρισμενου τελικου λαμπατου απο μοσφετ. Ποιοτικο ηχο φυσικα και θα παρεις.

Ενισχυτη τελικο για αυτοκινητο μπορεις να χρησιμοποιησεις, απλα θα χρειαστεις ενα καλο μεγαλο τροφοδοτικο για να του δεινεις τα 12+ βολτ που χρειαζεται.
Οσων αφορα τις συχνοτητες, οι περισοτεροι ενισχυτες λενε οτι ενισχυουν 20Hz-20kHz, στην πραγματικοτητα πολλοι φθηνοι ζωριζονται πανω απο τα 18κιλο, οπου δεν ακους και πολλα, αλλα σε αναλογο ηχειο ισως κανει αισθηση στο αυτι ως ευκρινεια καποιες ψηλες συχνοτητες που δεν ακουει καθαρα/δυνατα. Καποιοι  hi-end πανω πολυ πανω απο 20 κιλο.
Η ηλεκτρικη κιθαρα δεν ανεβαινει πολυ πανω απο 4-5 κιλο, αλλα στην πραγματικοτητα υπαρχει κληροφορια πιο ψηλα σε μικρες εντασεις, που αμα την κοψεις το καταλαβαινεις οτι χρειαζεται να υπαρχει. Αλλα και τα μεγαφωνα κιθαρας, ιδιως 12ιντσα και πανω, δεν ανεβαινουν πολυ πανω απο 5 κιλο. Πιο ψηλα, πανω απο 8-12 κιλο (αναλογα το μεγαφωνο) ακουγωντε αφυσικα τα πριμα της κιθαρας και φασαρια στην παραμορφωση, οποτε καλο ειναι να βαλεις ενα εκουαλαιζερ να τα κοψεις, -12dB πανω απο 12 κιλο ειναι καλα πιστευω.

Γενικα το εκουαλαιζερ ειναι παντα θεμιτο αν ειναι ποιοτικο, αυξανεις την ευκρινεια και αποδοση του ηχου σου. Κοβεις πανω απο ~12kHz, κατω απο ~40 με 60Hz, κοβεις και καπου γυρω στ 640 που συντονιζουν οι πιο πολλες κιθαροκαμπινες και πιεζωντε τα μεγαφωνα, και κερδιζεις πολυ σε ενταση και βγαινεις μπρωστα σε μια καλορυθμισμενη μπαντα, και δεν πιεζωντε τα μεγαφωνα προσπαθωντας να αποδοσουν παντου, χωρις να χρειαζεται... ελπιζω να ειναι καπως κατανοητο το μυνημα μου...

Jezus, τα posts σου ώρες ώρες είναι για καρφίτσωμα.
Μπράβο man, πολύ ωραίο post σχετικά με τα eq.

Το φωνάζω χρόνια, αλλά δεν ακούει κανείς.
Δίνει ο κόσμος ένα σωρό λεφτά, αλλάζει μαγνήτες, πεταλάκια,  μεγάφωνα, λάμπες, ενισχυτές, κιθάρες, καλώδια για να βρει τον ήχο του, και πολλές φορές το μόνο που χρειάζεται είναι ένα eq....... ενα απλό eq (ακόμη κι απ' αυτά που έχουν 20 ευρώ) για να τονίσει ή να κόψει κάποιες συχνότητες
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ποιον απο τους 2
« Απάντηση #22 στις: 06/03/08, 00:01 »
Thank you  :)
Να βοηθησω προσπαθω και εγω με αυτου που εχω διαπιστωσει μετα απο ψαξιμο στο θεμα του ηχου (γιατι κιθαριστας καλος δεν ειμαι  :) )
Αλλα και εγω μαθαινω πολλα πραγματα εδω μεσα, ειδικα με το ιντερνετ η πληροφορια ειναι τοση πολη που δυσκολο να την βρεις και να τη φιλτραρεις ολη  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιον απο τους 3

Ξεκίνησε από hammer « 1 2 » Ενισχυτές

27 Απαντήσεις
9496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 00:19
από Jezus
3 Απαντήσεις
3057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/08, 15:54
από Pandemonium
17 Απαντήσεις
6426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/08, 16:39
από GreekDudeCovers
14 Απαντήσεις
5763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/09, 20:23
από bassakos
12 Απαντήσεις
4711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 18:40
από jkstigma
28 Απαντήσεις
8856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/09, 02:59
από Jezus
0 Απαντήσεις
1675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/10, 08:27
από ivikos
16 Απαντήσεις
4835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/10, 21:08
από Holyshock
16 Απαντήσεις
5769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/11, 13:48
από themos
76 Απαντήσεις
17194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/14, 21:13
από theonirvana