Αποστολέας Θέμα: Kramer American Peacer Imperial ή Gibson White Studio?  (Αναγνώστηκε 9678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος StratosAce

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια! Θελω να παρω μια κιθαρα και δεν ξερω πια ειναι η καλυτερη για μενα! Παιζω βρωμικο hard rock και glam/sleaze metal (ΚΙSS,AC./DC,SKID ROW,Judas Priest) Και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο κιθαρες

http://smart.noiz.gr/details.php?id=143800
ή
http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_2012_aw_ch.htm

Πια απο τις δυο προτεινετε?  :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Kramer American Peacer Imperial ή Gibson White Studio?
« Απάντηση #1 στις: 03/09/13, 23:11 »
Πρέπει να είναι σαφές ακόμα και σε κάποιον που δεν έχει πείρα ότι, με μοναδική εξαίρεση ότι και οι δύο έχουν από ένα ζευγάρι humbuckers, αυτές οι κιθάρες δεν έχουν τίποτα κοινό μεταξύ τους. Ακόμα και όσον αφορά στους μαγνήτες, η Kramer έχει πιο βρώμικους και γκαζιάρηδες (Seymour Duncan Invaders) σε αντίθεση με τη Gibson, της οποίας οι μαγνήτες συγκριτικά είναι μάλλον πιο vintage.

Mε βάση λοιπόν το στυλ, τα χαρακτηριστικά και το ηχόχρωμα των μαγνητών, θα έλεγα ότι καλύτερη για αυτά που θέλεις να παίξεις είναι η Kramer. Aν όμως δεν έχεις ιδιαίτερη εμπειρία από κιθάρες με Floyd Rose, θα σού έλεγα να το σκεφτείς πολύ καλά πριν κάνεις την αγορά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Kramer American Peacer Imperial ή Gibson White Studio?
« Απάντηση #2 στις: 04/09/13, 09:22 »
απόλυτα σωστά τα προαναφερόμενα...πάντως έχε υπ'όψη σου, ότι και με την gibson αυτά που ζητάς να παίξεις, τά'χεις άνετα...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Kramer American Peacer Imperial ή Gibson White Studio?
« Απάντηση #3 στις: 04/09/13, 12:22 »
Το 1ο link με οδήγησε σε "άκυρο αριθμό δημοσίευσης". Πάντως, νομίζω πως όποια και να διαλέξεις (ίσως με τη Gibson σε κάποια πλεονεκτική θέση ως πιο.. all around κιθάρα) θα είσαι μια χαρά, ΑΝ έχεις και έναν αξιοπρεπή ενισχυτή!

Εγώ πάντως θα διάλεγα την Kramer αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπικό θέμα!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Kramer American Peacer Imperial ή Gibson White Studio?
« Απάντηση #4 στις: 04/09/13, 15:59 »
Στράτο, δες και αυτή την PRS SE Tremonti Custom...

http://www.thomann.de/gr/prs_se_tremonti_custom_ltd_tsq.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Kramer American Peacer Imperial ή Gibson White Studio?
« Απάντηση #5 στις: 04/09/13, 21:47 »
Πρέπει να είναι σαφές ακόμα και σε κάποιον που δεν έχει πείρα ότι, με μοναδική εξαίρεση ότι και οι δύο έχουν από ένα ζευγάρι humbuckers, αυτές οι κιθάρες δεν έχουν τίποτα κοινό μεταξύ τους.
+1
Τυχαινει να ειχα δυο kramer (usa) κ μια Gibson les paul studio...βασικα για το ειδος μουσικης που θελεις να παιξεις,ανετα μπορεις να χρησιμοποιησεις κ τις δυο...αλλα μεταξυ τους αυτες οι δυο κιθαρες ειναι τελειως διαφορετικες...η μια ειναι super strat,η αλλη ειναι les paul... ;) ...διαλεγεις κ παιρνεις αναλογα τι σε βολευει...
Προσωπικα εγω, την gibson την πουλησα γιατι ουτε οι μαγνητες μου αρεσαν,αλλα ουτε κ το ροπαλο 50s μανικι με βολευε στο παιξιμο...κρατησα την kramer.

 Υγ:ο φιλος στην αγγελια εχει pacer με Seymour Duncan Invaders,αλλα κανονικα οι στοκ εργοστασιακοι μαγνητες για τις kramer Pacer ηταν ο sd Jb... ;)

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Kramer American Peacer Imperial ή Gibson White Studio?
« Απάντηση #6 στις: 05/09/13, 12:06 »
Πάντως, πέρα απο το οτι είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ να πουλάς Αμερικάνικη Kramer, το παληκάρι κάτι ξέρει που την ανταλλάσει με Shecter. Τουλάχιστον η Hellraiser είναι κάτι σαν "best of both worlds" μεταξύ superstrat και Les Paul. Σκέψου το κι εσύ φίλε μου ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Kramer American Peacer Imperial ή Gibson White Studio?
« Απάντηση #7 στις: 06/09/13, 18:09 »
Οταν βλεπω καποιον κ κανει τετοιες ερωτησεις λεω καλυτερα να μην μιλησω καθολου γιατι γινομαι μαλ**ας αλλα η μια κιθρα ειναι με γρηγορο μανικι,"παιχνιδιαρα" με κορυφαιο εξοπλισμο και η αλλη ειναι μια κιθαρα κλασσικη τε τους κλασσικους περιορισμους της.
 
'80s χωρις Floyd Rose ειναι σαν να βαζεις μια μυγα μεσα στο γαλα,ειλικρινα απορω με την ερωτηση σου,τεσπα παρε οτι σε βολευει αν κ η Pacer με το Pointy & 2 διπλους ειναι μακραν η πιο "ξενερωτη" post '86 Kramer,δεν πηρα ποτε παροτι ηταν μια εποχη που τις εβρισκες με 250$ δεν κανω πλακα.
 
Και τωρα δυσκολα φευγουν πανω απο 500$,πρεπει να ειναι το λιγοτερο ποθητο American Series μοντελο εβερ,περι ορεξεως βεβαια..
 
Στα καλα οτι εχει θηκη στα μειον οτι εχει αλλαξει μαγνητες(χαλια μαυρα αυτοι οι Invader).
Βεβαια αν κ ειναι ευρεως γνωστο πλεον,δεν ειναι made in USA αυτες οι Κραμερ,αλλα made in Japan by ESP,βαπτισμενες ως American Series,δεν λεει πουθενα πανω στην κιθαρα "Made in USA",αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλες,ισα ισα..Οι ESP σημερα ειναι καλες?
 
 
 

 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/13, 18:20 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 17:12
από Jezus
24 Απαντήσεις
7565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 23:28
από PapaRoach
33 Απαντήσεις
14076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 18:55
από studio54
53 Απαντήσεις
19615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
8 Απαντήσεις
3637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/09, 17:01
από Rosstrobon
1 Απαντήσεις
2883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:14
από Crazy Heart
14 Απαντήσεις
6247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:39
από Gabriel6th
16 Απαντήσεις
5149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/12, 23:28
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
10833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 09:13
από BASSKILLER
10 Απαντήσεις
3678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/13, 18:09
από adr1anos