Αποστολέας Θέμα: Orange Thunder 30  (Αναγνώστηκε 5584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Orange Thunder 30
« στις: 17/01/11, 00:11 »
Είναι προσωπική κ**λα....κάποια στιγμή να αποκτήσω μια orange κεφαλή.....μ'αρεσουν αρκετά.....και αυτή που είχα βάλει παλιότερα στο μάτι ήταν η AD30HTC...ψαχνωντας όμως ανακάλυψα την thunder.... και κατα κάποιον τρόπο ένιωσα μια χαρά, μια αγαλίαση και κάτι πεταλούδες στο στομάχι....όποτε βρω χρόνο θα τρέξω να τον δοκιμάσω σαλόνικα.....αλλα εδώ θέλω την πολύτιμη άποψη και γνώμη σας....απο όποιον έχει παίξει με την συγκεκριμένη κεφαλή...

αυτά που παίζω είναι γνωστα....απο blues μέχρι metal....

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #1 στις: 17/01/11, 00:28 »
Οι Orange εχουν τη χαρακτηριστικη, δικη τους χροια...προσωπικα, δε τους θεωρω "καλους" για metal, με την εννοια οτι βρισκεις αλλους στα ιδια λεφτα που βγαζουν πιο ευκολα metal ηχο. Βασικα, ειναι βαβουριαρηδες, ταμαμ για grunge και stoner...

Αλλα, δν εχω παιξει με τον Thunder ;D

Μονο με Rockerverb και Tiny Terror...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #2 στις: 17/01/11, 00:32 »
Έχω παίξει με orange ξέρω τη φιλοσοφία τους....και συνέχιζω να τους γουστάρω κάργα....απλά απ'οτι βλέπω ο thunder διατηρεί μια συγκεκριμένη γραμμή αλλά ξεφεύγει αρκετά όσον αφορά το gain του κάτι που τον κάνει ακόμα πιο ελκυστικό....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #3 στις: 17/01/11, 12:09 »
Βρίσκω τον νέο Thunder 30 πολύ εύστοχο, διότι και τα δύο κανάλια έχουν Gain, δεν σε υποχρεώνει να έχεις ένα "καθαρό" κανάλι που εάν παίζεις σαν εμένα από Crunch και πάνω αποκλειστικά, είναι βασικά άχρηστο, και θέλεις μπροστά ένα πετάλι για να το αξιοποιήσεις.
Με την έννοια αυτή, είναι καταπληκτικό που μπορεί να χρησιμοποιηθεί με δύο ταυτόχρονα κανάλια distortion κάθε ένα με δικό του διαφορετικό Gain, πχ ένα για Crunch και ένα για Solo.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #4 στις: 18/01/11, 02:08 »
Παρε και ενα βιντεακι απο ενα Thunderverb 200 με την Rust Razorback μου στο σπιτι μου. (Η κιθαρα ειναι κουρδισμενη Β).



Με την αναλογη κιθαρα μπορει να βγαλει και μεταλ. Ενταξυ, δεν ειναι ενισχυτης σχεδιασμενος για μεταλ, αλλα μπορει να φτασει ανετα μεχρι εκει. Βασικα δεν εχει καθαρο καναλι, και το πρωτο καναλι που ειναι λιγο πιο καθαρο, βρωμιζει πολυ νωρις, ακομα και σε αυτον που ειναι 200 βατ. (τον 30-αρη δεν τον εχω δοκιμασει).  To shape κουμπακι κανει δουλεια, μπορεις να παρεις πολυ διαφορετικους ηχους απο αυτο, αλλα προσωπικα απο τη μια μου αρεσε καπως, απο την αλλη γινοταν λιγο τζιτζικι ο ηχος και υπερβολικο αχρηστο gain. Gain εχει καργα το δευτερο καναλι, δεν θα σου λειψει, απλα δοκιμασε να δεις απο θεμα χρειας αν θα σου αρεσει. Το Αttenuator επισης κανει δουλεια, χωρις να αλοιωνει πολυ τον τονο, ο 30-αρης απ'οτι βλεπω δεν εχει, και εχει λιγο ρυθμιστικα για eq, οποτε μια δοκιμη επιβαλετε. Παντως σε αυτα τα χρηματα παιζουν πολλες λύσεις, και σε αλλο οραντζ αμα δεις οτι δε σου κανει αυτος.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #5 στις: 18/01/11, 07:23 »
@Adrianos: νομίζω πως ή εσύ μπερδεύεσαι....ή εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος στον thunder... μιλάω για τον συγκεκριμένο http://www.thomann.de/gr/orange_thunder_30h.htm που έχει καθαρό κανάλι και όχι δυο κανάλια με gain...κάτι που εμένα προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου...εκτός και αν έχει καταλάβει εγώ κάτι στραβά...

@Jezus: Kώστα..ευχαριστώ για το βίντεο...ο th30 όμως είναι σε διαφορετική σειρά απο τους thunderverb...και στο επίσημο site της orange υπάρχει ξεχωριστά..


Για να γίνω λίγο πιο κατατοπιστικός σε περίπτωση που δεν είμαι εγώ αυτός που μπερδεύτηκε....

o th30 έχει δύο κανάλια:

dirty channel με volume, shape, gain
clean channel με mid,bass, volume (όχι gain ;) )

Ξεχωρίζει απο τους άλλους orange οι οποίοι συνήθως έχουν channel Α και channel Β με gain και στα δυο κανάλια...


Επίσης απο 30 watt έχει καποιος την δυνατότητα να λειτουργήσει την κεφαλή με 15 αλλά και με 7 watt..

Αυτά.....

κι ένα βιντεάκι να πάρετε κι εσεις μια ιδέα εγώ θα προσπαθήσω παρασκευή μάλλον να πάω να τον δοκιμάσω....
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/11, 08:34 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #6 στις: 18/01/11, 22:42 »
Xμ, δικο μου λαθος, σορυ, νομιζα οτι ειχε gain και στο πρωτο καναλι  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #7 στις: 19/01/11, 10:15 »
@Adrianos: νομίζω πως ή εσύ μπερδεύεσαι....ή εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος στον thunder... μιλάω για τον συγκεκριμένο http://www.thomann.de/gr/orange_thunder_30h.htm που έχει καθαρό κανάλι και όχι δυο κανάλια με gain...κάτι που εμένα προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου...εκτός και αν έχει καταλάβει εγώ κάτι στραβά...

Xμ, δικο μου λαθος, σορυ, νομιζα οτι ειχε gain και στο πρωτο καναλι  :)

..και εγώ το ίδιο, έτσι μπερδεύτηκα.. είχα στο μυαλό μου τον TH50, με gain και στα δύο κανάλα..  :eee
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #8 στις: 22/01/11, 20:50 »
To demo της orange στο youtube, μαζι με ενα δυο ακομη (proguitarshop και ενος τυπου ακομη) ακουγονται υπεροχα, ιδιαιτερα οταν παιζει το aerials! Μιλαμε μαρεσε τοσο πολυ που σκεφτομαι να τον αγορασω ως καινουριο, γιατι δεν μπορω να περιμενω να βγει ως μεταχειρισμενο!!!

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #9 στις: 22/01/11, 22:51 »
To demo της orange στο youtube, μαζι με ενα δυο ακομη (proguitarshop και ενος τυπου ακομη) ακουγονται υπεροχα, ιδιαιτερα οταν παιζει το aerials! Μιλαμε μαρεσε τοσο πολυ που σκεφτομαι να τον αγορασω ως καινουριο, γιατι δεν μπορω να περιμενω να βγει ως μεταχειρισμενο!!!
+1
το συγκεκριμενο βιντεο ειναι ο βασικος λογος,που ο ΤΗ 30 ειναι μεσα στις τρεις επιλογες μου για ενισχυτη!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #10 στις: 23/01/11, 00:21 »
Φανταστικό μηχάνημα ο ΤΗ30. Από τους λίγους ενισχυτές που προσφέρει απο πολύ καλό καθαρό μέχρι πολύ άγριο gain και οτιδήποτε θέλει κανείς ενδιάμεσα, πολλές επιλογές ισχύος (7.5-15-30 Watt), FX loop, 12άρι ηχείο... και όλα αυτά για λίγο παραπάνω από 500 λίρες. Μέχρι και εμένα βάζει σε πειρασμό...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #11 στις: 23/01/11, 01:57 »
Το μονο που με προβληματισε, ειναι οτι στο demo του premier guitar ο τυπος λεει οτι το βρωμικο καναλι θελει πραγματικα ψηλα την ενταση οχι για να ακουστει καλα, αλλα για να ανταγωνιστει το καθαρο σε ενταση. Αυτο δε με πειραζει, απλως ελπιζω το shape control να μη λειτουργει "περιεργα/ενεργα".

Σε μια τετοια περιπτωση, πολυ συχνα διαπιστωνω οτι με μη παραδοσιακα eqs προτιμω αφαιρεση συχνοτητων παρα ενισχυση.

Ομως το προβλημα εγκειται καθαρα στο οτι αφαιρωντας σημα κατα βαση μειωνεις και τη σταθμη.

Κατι τετοιο μπορει να κανει ενα ενισχυτη να ακουστει "ελαφρως ξεψυχισμενος" η να θελει το master του σε επιπεδα που δεν το περιμενες.

Αυτοι, δεν ειναι ιδιαιτερα ενισχυτες για σπιτι, πιστευω για προβες/live ειναι εκει που θα τους χαρεις...


Επειδη συχνα κανω unmiced live τελευταια θα με ενδιεφερε αν κανενας το αγορασει να μου πει πως τα παει με drums.

30 watt ταξη Α, ειναι 30 watt...Ευτυχως το μεγαφωνο του combo ειναι ευαισθητο.


Παρεμπιπτοντως ωραιος ενισχυτης αλλα βαλτε και ενα solo boost να παρει ενα ευχη...Ενα boost delay η ενα multi effect για την ιδια δουλεια δε το γλυτωνεις στη Loop για solo με μπολικα decible και delay πανω απο το ρυθμικο ηχο σε live.


Σαν μια αλλη νοτα και με εντελως αλλο ηχο ωραια εντυπωση μου εκανε ο νεος vox night train 50 σε συλληψη/χαρακτηριστικα. Ελπιζω και σε καλη τιμη.


50 watt/EL34, 2 καναλια, καθαρο με thick switch για crunch ηχο, βρωμικο high gain με δικο του eq και tight διακοπτη, tone cut (σα pressence) και fx loop με true bypass.

Η vox σα να εποιασε πολλα απο τα χαρακτηριστικα που θα ηθελα να δω σε ενισχυτη. Μακαρι να ειναι καλο το high gain καναλι, κοντριτσα με τον παρομοιας τιμης orange!


Παντως αν θες orange ηχο, τελειωσε...τιποτα δεν ακουγεται σαν αυτα. Απλα τελεια για αυτο που ειναι. Sludgy, stoner rock κολαση/παραδεισος!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #12 στις: 23/01/11, 02:07 »
Τελικά παίδες δεν βρήκα να τον δοκιμάσω....οπότε αναμονή στο όλο ζήτημα.....απο αυτά που έχω διαβάσει έχω διαπιστώσει ότι μετράει πολύ...και το ψήνω πολύ.....αλλά θα δούμε...το όλο concept επιρρεάζεται απο πολλά πράγματα.....ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις πάντως....


Παντως αν θες orange ηχο, τελειωσε...τιποτα δεν ακουγεται σαν αυτα. Απλα τελεια για αυτο που ειναι. Sludgy, stoner rock κολαση/παραδεισος!

Θέλω orange ήχο.... ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #13 στις: 23/01/11, 02:51 »
tech21man, πάνω-κάτω τα ξέρω αυτά που λες... απλά είναι δύσκολο να βρω ενισχυτή στον οποίο να μού αρέσει και το καθαρό και το βρώμικο κανάλι, να έχει τόση ευελιξία, FX loop κλπ και μάλιστα σε τιμή λογική, γι αυτό μπαίνω στον πειρασμό. Eίναι φανερό όμως ότι ένας τέτοιος ενισχυτής δεν είναι ο πιο κατάλληλος για σπίτι και ειδικά αν υπάρχει πρόβλημα με τις εντάσεις.

Όσο για τη διαφορά στην ένταση καθαρού και βρώμικου καναλιού, δεν είμαι σίγουρος γιατί είναι πρόβλημα από τη στιγμή που κάθε κανάλι έχει ξεχωριστή ρύθμιση έντασης... ???
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #14 στις: 23/01/11, 02:58 »
εμενα μου αρεσε αρκετα ο thunder 30!για να πω την αληθεια δεν το περιμενα γιατι ειχα στο μυαλο μου τους orange για πολυ συγκεκριμενο ειδος..παντως ειναι πολυ ωραιος ενισχυτης και φαινεται αρκετα ευελικτος
η ειρωνεια στην ολη υποθεση ειναι πως στο video που εχει παραθεσει ο κωστας, ενα παιδι γραφει σαν comment "μακαρι ρε παιδια να ειχατε ενα μικροφωνο "...χαχαχαχα ναι ειμαι σιγουρος πως ο κωστα ο καημενος δεν εχει μικροφωνα..ουτε καν πενες με 10λεπτα παιζει

Eίναι φανερό όμως ότι ένας τέτοιος ενισχυτής δεν είναι ο πιο κατάλληλος για σπίτι και ειδικά αν υπάρχει πρόβλημα με τις εντάσεις.

κ εγω ειμαι ακριβως σε αυτη τη φαση..μετακομιζω και πλεον πρεπει να παρω εναν ενισχυτη για να μπορω να παιζω σε χαμηλες εντασεις(εστω οχι πολυ υψηλες). νομιζω πως πρεπει να συζητηθει αν και θυμαμαι ενα παρομοιο θεμα με καποιυς vox
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/11, 03:02 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #15 στις: 23/01/11, 07:09 »
tech21man, πάνω-κάτω τα ξέρω αυτά που λες... απλά είναι δύσκολο να βρω ενισχυτή στον οποίο να μού αρέσει και το καθαρό και το βρώμικο κανάλι, να έχει τόση ευελιξία, FX loop κλπ και μάλιστα σε τιμή λογική, γι αυτό μπαίνω στον πειρασμό. Eίναι φανερό όμως ότι ένας τέτοιος ενισχυτής δεν είναι ο πιο κατάλληλος για σπίτι και ειδικά αν υπάρχει πρόβλημα με τις εντάσεις.

Όσο για τη διαφορά στην ένταση καθαρού και βρώμικου καναλιού, δεν είμαι σίγουρος γιατί είναι πρόβλημα από τη στιγμή που κάθε κανάλι έχει ξεχωριστή ρύθμιση έντασης... ???

 ;)

Δοκίμασε κανεναν RIVERA

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Orange Thunder 30
« Απάντηση #16 στις: 23/01/11, 10:37 »
Δοκίμασε κανεναν RIVERA

Nαι, εξαιρετικοί ενισχυτές, αλλά περνάμε σε άλλη κατηγορία τιμής. Ο φτηνότερος Rivera κοστίζει γύρω στις 800 λίρες. Και ο Venus 3, που είναι ο μικρότερος από πλευράς ισχύος (7,5-15 Watt), έχει μια σχετική ευελιξία και μού άρεσε σαν ήχος, είναι ακόμα πιο ακριβός στις 1200 λίρες, ενώ ο Venus 6 (δικάναλος με FX loop κλπ) πάει κοντά στις 2000 και η ισχύς του είναι απαγορευτική για σπίτι. Γι αυτό μίλησα για ενισχυτή σε "λογική τιμή".
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/07, 12:50
από Θοδωρής
7 Απαντήσεις
5179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/09, 16:11
από solega
Engl: Thunder VS Screamer

Ξεκίνησε από gers « 1 2 » Ενισχυτές

28 Απαντήσεις
11306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/08, 15:42
από blackie
Orange???

Ξεκίνησε από petros1992 « 1 2 » Ενισχυτές

34 Απαντήσεις
12282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/08, 14:23
από deedee
ENGL thunder

Ξεκίνησε από christos1995 Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 03:24
από Jezus
9 Απαντήσεις
4613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 17:15
από Eagle Of Kamelot
1 Απαντήσεις
2875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 23:37
από red hot
49 Απαντήσεις
12917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/11, 00:44
από zepfan
23 Απαντήσεις
7121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/13, 22:18
από Jezus
13 Απαντήσεις
3781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/11, 23:12
από dio21