Αποστολέας Θέμα: Αρθρο για το αυτι μας και την τσεπη μας...βοηθειστε κι εσεις...  (Αναγνώστηκε 4646 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
γεια χαρα...το παρακατω ειναι ενα αρθρο που ηθελα να γραψω εδω και πολυ καιρο αλλα λογω πιεσης χρονου δεν μπορουσα...

θα αναφερθω σε πραγματα που αλλα εχουν ειπωθει ηδη και αλλα οχι...και φυσικα σε οτι εχω αποκομισει κι εγω απ το "αθλημα"

αναφερομαι πρωτα σε εταιριες κιθαρων με τις θυγατρικες τους...gibson-epiphone,esp-ltd,ibanez,fenderusa-mexico ,dean usadean china(korea? δεν θυμαμαι καλα)...

καθομουν και διαβαζα και εβλεπα συγκριτικα κιθαρων στο νετ κυριως για τις παραπανω εταιριες με τις θυγατρικες τους...

1 .και λεμε αξιζει να παρεις μια esp kh2 με 2100  η την αντιστοιχη ltd? μια laiho esp με 3777(ημαρτον!!!!!!!!) η την αντιστοιχη ltd με 1090?
το ιδιο και για αλλα signature μοντελα...

αναλυοντας αυτο το κομματι θα πω πως αν ψαξουμε τα χαρακτηριστικα των κιθαρων αυτων στην σελιδα της esp θα δουμε οτι δεν εχουν μεγαλες διαφορες εκτος του floyd ας πουμε ολα τα αλλα ειναι ακριβως ιδια...θα  μου πειτε βεβαια τι λες ρε καραμητρο ξερεις τι ξυλα φοβερα και τρομερα χρησιμοποιουν στις esp και τι μαπα στις ltd?οχι και επειδη δεν το ξερω ουτε θα το μαθω θελω να τ ακουσω...alder ειναι και οι 2 γιατι να μην ειμαι λιγο καχυποπτος?

δεν νομιζω με τιποτα μα με τιποτα οτι ας πουμε στην laiho η στην hannemann η διαφορα αυτης της τιμης αντικατοπτριζεται με τιποτα μα με τιποτα μα με τιποτα...ρε παιδια μιλαμε για 2500  ευρο αν ειναι δυνατον!!

ναι ναι συμφωνω θα ειναι πιο προσεκτικα φτιαγμενες(αν και πιστευω οτι οι ακριβες ltd ειναι σουπερ)  αλλα και παλι δεν αντικατοπτριζεται...καλω λοιπον οποιον εχει καποια εμπειρια σ αυτην την εταιρια σε σχεση με το αντιστοιχο ltd μοντελο ας μας γραψει 2 γραμμες...

2.jackson usa-jackson japan...

μμμ...παμε να παρουμε μια soloist 1 που εχω κι εγω η μια randy rhoads usa  και τα αντιστοιχα μοντελα σε japan...

παμε παλι πανω κατω σε ιδια χαρατηριστικα και διαφορα ενα χιλιαρικο και κατι...

3.fender usa-fender mexico...μιλαμε παλι για ιδια υλικα αλλαζει η ποιοτητα υποτιθεται...alder body κλπ...
  εδω ειναι περιεργη φαση και θα μιλησω απο δικη  μου εμπειρια...οι διαφορες τους ειναι στους μαγνητες και στο φινιρισμα στην δουλεια που εχει γινει στο δεσιμο και στην περιποιηση του μπρατσου,,,δηλαδη με μια μικρη προσοχη την κανεις ανετα αμερικανα αν σου κατσει και καλο κομματι σιγουρα....

επισης υπαρχουν και τρομερα καλυτερες λυσεις απο αμερικανες οπως οι rockinger που ειναι τρομερα οικονομικες για το τι προσφερουν...

4.παμε σε gibson lespaul standard-epiphone lp standard

εδω βλεπουμε 2 προσεγμενες πανεμορφες κιθαρες στοιβαρες...εχουμε φυσικα πιο προσεγμενη δουλεια στην ακριβη αλλα και παλι ρε παιδια μιλαμε για κοντα 2000 ευρο διαφορα...

5.ibanez rg-ibanez??
εδω δεν εχω εμπειρια...απλα ειχα μια ιμπανεζ 2550 και ηταν απιστευτο οργανο για 1000 ευρο πραγματικα σε σχεση με αλλες κιθαρες μου 2000 ευρο μου φανηκε απιστευτη και πιο value for money αλλα και πιο ευχαριστη στο παιξιμο...


6.να παμε στις dean??? μιλαμε παλι για τρελλες διαφορες των 2500 και βαλε χιλιαδων ημαρτον και παλι και απ οσο ακουω τα μοντελα των 1000 ευρο ειναι καταπληκτικα...

να πω κι εγω την γνωμη μου λοιπον μετα απ ολα αυτα....

1.πολλοι ειμαστε ποζερια και μας νοιαζει τι γραφει το headstock...αν μας δωσουν μια epiphone ξινιζουμε...αν μας αλλαξουν το logo στο headstock σε gibson θα γουσταρουμε ομως...ετσι προτιμουν πολλοι φεντερ για μην φαινεται οτι πηρανε κατι αλλο εκτος απο φεντερ...αλλος χαλιεται να βλεπει ltd αντι για esp κλπ...

2,συγκεκριμενα στις esp-ltd που μιλαμε για κιθαρες με ιδια χαρακτηριστικα και ενεργους μαγνητες πιστευω οτι δεν θα υπαρχει ηχητικη διαφορα...

3.πιστευω με ελαχιστες εξαιρεσεις οτι τις περισσοτερες κιθαρες τις πληρωνουμε περισσοτερο οχι για τον φοβερα καλυτερο ηχο τους αλλα επειδη εχουν καλυτερο φινιρισμα που βοηθαει στο ματακι μας και το δακτυλακι  μας καθως και επειδη εχουν περισσοτερο χρονο ετοιμασιας και επεξεργασιας...

4.ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ...τα δαχτυλακια  μας και ο ενισχυτης μας...ακουσα epiphone και gibson sg στο youtube που επαιζε ενα τυπακι acdc σε λαμπατο και πιστεψτε με το αποτεσμα και ο ηχος δεν ειχε διαφορα ηταν καταπληκτικο και στις 2 περιπτωσεις...

τελικα?εγω εχοντας αρκετα καλους ενισχυτες(plexi,jcm800,hotrod deluxe) αρχιζω να κοιταω και μικροτερου budget μοντελα γιατι πιστευω οτι το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο η αν οχι θα ειναι ελαχιστα διαφορετικο...ειδικα για μεταλ ροκ που παιζω η διαφορα δεν θα ειναι μεγαλη στον ηχο...αυτα απο εμενα αν εχετε να προθεσετε κατι απο δικη σας εμπειρια αλλα να μιλησετε με το χερι στην καρδια και οχι του στυλ η gibson δεν παιζεται η epiphone ειναι κουπι κλπ...ξερω οτι για καθαρα καποια πραγματα ειναι αλλιως αλλα τα παραπανω που ειπα ειναι για ροκ ηχο...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Εχεις πολλα δικια φιλε..ειδικα στις ESP που το εχω ψιλοψαξει η διαφορα ειναι μονο στα ξυλα (καλυτερη ποιοτητα και λιγοτερα κομματια), αντε κ στο Floyd...μια LTD Deluxe δεν εχει πολλα να ζηλεψει απο μια ESP...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
για τις fender θα σου πω που εχω μια εμπειρια ..
εχω παιξει με 2 "μεξικανες" και πραγματικα δε μου αρεσαν καθολου ..
μουντος ηχος, αβολο μπρατσο .. (παιζω με μια τζαγκουαρ μια στρατο και μια σκουαιρ όλες  mij δεκαετιας' 80)
τωρα οσο αφορα το ροκ ηχο ... ειναι δυνατον κατι πραγματικα αυθεντικο  ροκ (οτι και να'ναι) να ειναι ακριβο??
συμφωνω με τη 4η παραγραφο σου .. Τα δακτυλακια μας και ο ενισχυτης μας ... ολα τα αλλα ειναι χρωματα!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Μιας και ανεφερες Τζακσον, τα ακριβα Ιαπωνεζικα μοντελα που εχω παιξει ηταν πολυ καλυτερα απο τα αμερικανικα, απο την μικρη εμπειρια που εχω με αυτες.
Γενικοτερα, σκεψου οτι και η Porche αν εκανε μαζικη παραγωγη στην κινα τσ συτοκινητα της θα ειχαν 2/3 της τιμης, ισως και πιο κατω.
Οποτε ναι, πληρωνεις λιγο το ονομα (σε φεντερ/γκιμπσον πολυ), πληρωνεις πολυ την ελαχιστα καλυτερη ποιοτητα και τα εργατικα του Ιαπωνα που ειναι πολλαπλασια απο του κινεζου (εχουν και τα υλικα διαφορες, αλλα ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ για να δικαιολογουν τετοιεσ διαφορες). Πληρωνεις και το οτι γινεται μικρη προσεγμενη παραγωγη, οπως στα αυτοκινητα που ειπαμε πιο πανω, και με τον ιδιο τροπο αυτο σου προσφερει (ακομα στις μερες μας) καλυτερη μεταπωλητικη αξια σε περιπτωση που χρειαστει να την δωσεις.

Οσον αφορα τις διαφορες που εχουν, αναλογα με την εταιρεια. Καποια εχουν διαφορες μεγαλες, αλλα στις περισοτερες περιπτωσεις τα κορυφαια μοντελα της φθηνης σειρας (οχι τα φθηνοτερα, εκει εχω δει μεγαλες διαφορες) ειναι πολυ κοντα στα ακριβα μοντελα. Την διαφορα αν εισαι ο Ερικ Τζονσον θα την καταλαβεις, αλλιως εισαι ΟΚ με τη φθηνη σειρα. Αν τωρα μπορεις να τα διαθεσεις και θες το καλυτερο δυνατο (οχι για λογους ονοματος ενοω), τοτε τα δινεις και παιρνεις οτι καλυτερο.
Αλλα αν θες το καλυτερο πιστευω δεν δινεις τοσα για να πληρωσεις τα μισα σε εξοδα μιας μεγαλης εταιρειας, αφου ξερεις τι θελεις βρισκεις εναν κατασκευαστη που εχεις δει οργανα του και τον εμπιστευεσαι, και του ζητας να σου φτιαξει αυτο που θελεις, με κορυφαια ποιοτητα και καλυτερη τιμη. Βεβαια, εκτος ελαχιστων περιπτωσεων, αν χρειαστει να το πουλησεις μετα τα χρηματα σου πανε περιπατο...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
5.ibanez rg-ibanez??
εδω δεν εχω εμπειρια...απλα ειχα μια ιμπανεζ 2550 και ηταν απιστευτο οργανο για 1000 ευρο πραγματικα σε σχεση με αλλες κιθαρες μου 2000 ευρο μου φανηκε απιστευτη και πιο value for money αλλα και πιο ευχαριστη στο παιξιμο...


Καταρχάς να διευκρινήσω οτι η Ibanez  δεν έχει επίσημη θυγατρική. RG είναι η πιο γνωστή απο τις σειρές της, και χωρίζεται σε έξι κατηγορίες. Οι 2 είναι κατασκευής Ιαπωνίας, και οι υπόλοιπες 4 μή Ιαπωνικής κατασκευής. (Αυτό βάση του Wikipedia,αν με ρωτήσετε σε ποια κατηγορία ανήκει η δικιά μου θα σας γελάσω)

Τώρα, όσον αφορά τα συγκριτικά, θεωρώ, όπως είπα και σε άλλο θέμα, οτι υπάρχει μια υπαρκτή διαφορά. Το θέμα είναι  οτι και στις 2 περιπτώσεις αγοράζεις Ibanez με ότι αυτό συνεπάγεται, οπότε αφήνουμε στον πωλητή να αποφασίσει αν θα μας πεί τη προέλευση του μοντέλου. Απο κει και πέρα, τα 2 όργανα που έχω αγοράσει, τα θεωρώ απο "πολύ τίμια" έως "Χαχα Τρίμη σε ξεγέλασα, κοίτα τί πήρα απο το μαγαζί σου και δεν το κατάλαβες."

Ας έχετε υπόψιν σας οτι μιλάμε για μια RG Ιαπωνέζα στα 800€ και ένα SDGR μπάσο Κορέατικο στα 400€. Σε άλλες περιοχές τιμών, δεν ξέρω τι ισχύει...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Πιστεύω πως αν μια MIM και ΜΙΑ στρατοκάστερ σεταριστούν από τον ίδιο μάστορα και με τις ίδιες χορδές οι διαφορές θα είναι αμεληταίες.

Από κει και πέρα, μιλώντας για bolt on όργανα. Αν ο gilmour δεν είχε πρόβλημα να αλλάζει λαιμούς και να σκάβει την στρατ του, δεν έχω ούτε εγώ. Στην ηλεκτρική κιθάρα το παν είναι η εργονομία και ο ήχος είναι δευτερεύον θέμα με πολλές παραμέτρους.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Πολύ σημαντικός παράγοντας είναι η προδιάθεση, θετική ή αρνητική που έχουμε λίγο πολύ όλοι μας. Όταν πιάνεις μια epiphone, έστω κι εντελώς υποσυνείδητα, δεν έχεις τις τρελές απαιτήσεις που ίσως έχεις από μια gibson, άρα και σε απογοητεύει, χωρίς ουσιαστικό λόγο. Το ίδιο και με τις fender, jackson κλπ. Πιστεύω είναι και ψυχολογικό το θέμα της μάρκας του οργάνου, και σε αυτό φταίει και η όλη μυθοποίηση των ακριβών μοντέλων. Στην τελική, όλοι ξέρουμε πως ο τελικός ήχος είναι αποτέλεσμα ΠΟΛΛΩΝ παραγόντων (ενισχυτές, πετάλια/πολυεφφέ, μαγνήτες, χορδές κλπ.κλπ.κλπ.), απλά κι εγώ πιστεύω πως γουστάρουμε να "πουλάμε και λίγη μούρη" με το logo σ'εκείνο το μικρό κομματάκι ξύλου στην κιθάρα/μπάσσο μας.

Υ.Γ.: Εννοείται πως υπάρχουν κάποιες διαφορές σε άπειρες περιπτώσεις, αλλά δεν νομίζω πως δικαιολογεί την τόσο μεγάλη χρηματική διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Συμφωνω με τον gothic αλλα θα ηθελα να κανω μια συγκριση που δεν εχει γραφτει σχετικα με τις usa bc rich και τις κορεατικες.Παιδια η μερα με τη νυχτα.Οι μεν ειναι οργανα-οι δε κουπια και ουτε,τοσο σε "πιασιματα" ποσο μαλλον ηχητικα.
Εχω δοκιμασει τα περισσοτερα μοντελα και εχω μεινει μαλακας.Πως τα καταφερνουν και βγαζουν τετοιες μουφες ρε γ**ωτο;

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
επίσης πέραν όλων αυτών είναι κ κάτι ακόμα που είτε δεν το αντιλαμβανόμαστε, είτε κλείνουμε τα μάτια μας.. το θέμα ενός μουσικού οργάνου μπορεί να αγγίξει τα όρια του φετιχισμού.. δηλαδή για να γίνω πιο σαφής: αμφιβάλλω αν ο ήχος μιας gibson les paul προέρχεται κ από τα μαργαριταρένια ταστόσημά της εν συγκρίση με τα πλαστικά της epiphone.. το γεγονός όμως ότι της gibson τα ταστόσημα είναι μαργαριταρένια, ότι είναι πιο χειροποίητη από μια epi, ότι γράφει gibson, ότι έχει πάνω της ακριβά ξύλα είναι που μας εξιτάρει.. επίσης τα "νερά" που έχει το σώμα της gibson είναι φυσικά κ όχι απλώς ένα κομμάτι καπλαμά κολλήμένο που μοιάζει να έχει κοπεί έτσι.. προσωπικά αν μου βάλεις μια epiphone με αλλαγμένους μαγνήτες κ μια gibson λογικά θα καταλάβω την διαφορά αν συγκεντρωθώ.. σε μια συναυλία όμως, η μία ηχογράφηση δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω άκρη.. τώρα το αν αξίζει μια τέτοια αγορά είναι θέμα υποκειμενικό.. οπότε ας κοιτάμε αφενός την εργονομία κ τον ήχο αφετέρου το ΤΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ! Ούτως ή άλλως εμείς θα παίζουμε το συγκεκριμένο όργανο, αν δεν μας κάνει αυτό το κλικ, όσο ψεύτικο-πλαστό-χαλκευμένο-εμπορευματοποιημένο κ να είναι, δεν θα το ευχαριστηθούμε..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Πρέπει να έχει ξαναποσταριστεί αλλού το βιντεάκι- αλλά νομίζω ότι ταιριάζει απόλυτα στο θέμα.
Πρόκειται για σύγκριση Gibson ES 335 (ξεκινάνε από 1690 Ευρώ στον Thomann) και Epiphone Dot (299 Ευρώ), στον ίδιο ενισχυτή, τα ίδια ακριβώς παιξίματα.
Προσπαθείστε να καταλάβετε διαφορά στον ήχο. Συγγνώμη, ίσως φταίει το κακό αυτί μου, αλλά μετά από λίγη ώρα, αν δεν κοιτάω το headstock, δεν έχω ιδέα ποια κιθάρα παίζει.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Πιστεύω ότι τις διαφορές μεταξύ τέτοιων διπόλων (Fender MIA - Fender MIM, Gibson - Epiphone, PRS - PRS SE) θα τις διαγνώσουμε μετά από καμιά 10αριά χρόνια, όταν ο χρόνος αρχίζει και επιδρά αρνητικά στο εκάστοτε όργανο.. Εκεί θα φανεί ποιο κομμάτι έχει κατασκευαστεί για να αντέχει περισσότερο και πιο διακρίνεται από καλύτερη ποιότητα εν γένει.. Εως τότε, πιστεύω ότι 2 τέτοιες κιθάρες με ίδιους μαγνήτες θα ακούγονται κατά 90% το ίδιο.. Όσο για την εργονομία, με καινούργια κλειδιά, καινούργια γέφυρα και ίσως καινούργιο μπράτσο (αν δεν μας έχει κάτσει καλό κομμάτι) οι διαφορές και σε αυτόν τον τομέα εξαλείφονται αρκετά.. Μιλάω για ηλεκτρικές, διότι στις κλασικές κιθάρες δυστυχώς η τιμή αντικατοπτρίζει την ποιότητα και τον ήχο σε μεγαλύτερο βαθμό απ'ότι στις ηλεκτρικές..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Παιδια, τις διαφορες στις κιθαρες δεν τις βλεπεις συνηθως στον ηχο, αλλα στο playability, στην αξιοπιστια, στην προσοχη στην λεπτομερεια, στο ποσο στοιβαρη ειναι και σαν κατασκευη και σαν συναρμολογηση, στην ποιοτητα των ηλεκτρικων/hardware κτλ. Τον ηχο κατα 90% τον φτιαχνουμε με τον ενισχυτη/εφφε. Το playability ομως μιας κιθαρας καθως και λεπτομερειες οπως αυτες που ειπα πιο πανω ειναι αυτα που ξεχωριζουν μια καλη κιθαρα απο μια μετρια και μια μετρια απο μια κακη... Σιγουρα οταν παιρνει καποιος ενα ιδιατερα ακριβο οργανο, η τιμη του δεν ανταποκρινεται πληρως στην πραγματικη της αξια, μιας και πληρωνουμε και "ονομα", prestige κτλ. Αλλα αν εχετε μια squier και μια USA σιγουρα θα δειτε διαφορες οπως αυτες που ανεφερα και μερικες ακομα κι αν δεν τις δειτε αμεσως θα τις "νιωσετε" μετα απο μια μακρα συμβιωση με την εκαστοτε κιθαρα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 19:39
από Θοδωρής
64 Απαντήσεις
33806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/06, 12:37
από CADMUS
9 Απαντήσεις
3138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/09, 08:57
από Aganippi
0 Απαντήσεις
2173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/10, 13:47
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
0 Απαντήσεις
1596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 18:01
από Lo.Lee.Ta
15 Απαντήσεις
6989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/11, 19:32
από Απόλλων
36 Απαντήσεις
12992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/11, 17:43
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
6 Απαντήσεις
3341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 20:22
από theodoropoulos
0 Απαντήσεις
5445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/14, 15:02
από orestisguitar
8 Απαντήσεις
7912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/14, 11:14
από Βραζίλης