Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτης ακουστικων drummer για live  (Αναγνώστηκε 4753 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kαλησπερα σε ολους. Θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με ενα θεματακι που αντιμετωπιζουμε με τη μπαντα μου στα lives. Παιζουμε με προηχογραφημενα πληκτρα τα οποια παιζουν απο ενα λαπτοπ, τα audio αρχεια των πληκτρων ειναι φτιαγμενα ετσι ωστε στο αριστερο καναλι ειναι ο μετρονομος και στο δεξι τα προηχογραφημενα, ο μετρονομος οπως ειναι φυσικο θελουμε να ακουγεται μονο στα ακουστικα του drummer και τα προηχογραφημενα εκτος στα P.A. ή και στα ακουστικα του drummer (δε μας πολυενδιαφερει αυτο). Κατα το διαχωρισμο αυτο απο τον ηχοληπτη μας εχουν προτεινει 2 φορες σε 2 διαφορετικα μαγαζια που ειχαμε προβλημα, για να γινει σωστοτερη και ευκολοτερη δουλεια να παρουμε ενισχυτη ακουστικων γιατι εχουμε θεμα στην ενταση που φτανει στα ακουστικα του drummer, η οποια ειναι πολυ μικρη αν πχ η κονσολα ειναι αρκετα μακρια και η συνδεση γινεται μεσω συσκευης που απλα εχει line εισοδους/εξοδους. Οποτε πιστευτε κατι τετοιο --> http://www.thomann.de/gr/millenium_hp1_headphone_amp.htm θα μας εκανε γι'αυτο που θελουμε; Oποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη. Ευχαριστω πολυ :)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης ακουστικων drummer για live
« Απάντηση #1 στις: 11/01/11, 19:43 »
Χμμ, να βρειτε εναν πληκτρα μηπως? ;D

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης ακουστικων drummer για live
« Απάντηση #2 στις: 12/01/11, 10:47 »
http://www.thomann.de/gr/millenium_ha4.htm?sid=4b983237a2769c45f407e29a8e79a659

εγώ εχω αυτό στο studio και ειμαι παρα πολύ ευχαριστημένος...!!!!

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης ακουστικων drummer για live
« Απάντηση #3 στις: 12/01/11, 16:52 »
Χμμ, να βρειτε εναν πληκτρα μηπως? ;D


Τσεκαρε το βιντεο στην υπογραφη μου και αν τα μπιμπλικια αυτα μπορει να τα παιξει πληκτρας live εχει καλως (και αυτα στο βιντεο ειναι λιγα σε σχεση με αλλα κομματια μας)...σε δικαιολογω ομως γιατι ξερω πως κανεις πλακα :P

http://www.thomann.de/gr/millenium_ha4.htm?sid=4b983237a2769c45f407e29a8e79a659

εγώ εχω αυτό στο studio και ειμαι παρα πολύ ευχαριστημένος...!!!!


Συμφωνα με αυτα που εγραψα πιστευεις πως μας κανει;
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/11, 16:54 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης ακουστικων drummer για live
« Απάντηση #4 στις: 14/01/11, 01:32 »
Χμμ, να βρειτε εναν πληκτρα μηπως? ;D


Τσεκαρε το βιντεο στην υπογραφη μου και αν τα μπιμπλικια αυτα μπορει να τα παιξει πληκτρας live εχει καλως (και αυτα στο βιντεο ειναι λιγα σε σχεση με αλλα κομματια μας)...σε δικαιολογω ομως γιατι ξερω πως κανεις πλακα :P

http://www.thomann.de/gr/millenium_ha4.htm?sid=4b983237a2769c45f407e29a8e79a659

εγώ εχω αυτό στο studio και ειμαι παρα πολύ ευχαριστημένος...!!!!


Συμφωνα με αυτα που εγραψα πιστευεις πως μας κανει;


Ναι, με ενα στερεοφωνικο καλώδιο απο την εξοδο ακουστικων της κονσολας που να καταληγει πανω σε αυτο το κουτι (το οποιο βγαζει 4 διαφορετικες εξοδους ακουστικων με ξεχωριστο volume η καθε εξοδο) και  παναροντας left right το οργανο που θες να να βγαινει στα ακουστικα, και με λιγη καλη θεληση   8) , πιστευω πως θα κανετε δουλεια....!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης ακουστικων drummer για live
« Απάντηση #5 στις: 14/01/11, 11:30 »
Αν το laptop έχει κάρτα ήχου με phones και line out και μπει κοντά στον drummer τότε δε χρειάζεσαι απαραίτητα headphone amplifier γιατί θα στέλνεις από τα phones στον drummer και από το line out στην κονσόλα.


Αν όμως έχεις μία μόνο έξοδο στο laptop και το βάλεις κοντά στην κονσόλα τότε θες ένα μονοκάναλο headphone amp για να ακούει απλά ο drummer.


Αν όμως θες το laptop επί σκηνής για κάποιο λόγο τότε θες κάτι που να στέλνει και το κανάλι στη κονσόλα και το click-track στον drummer, όπως αυτό: http://www.thomann.de/gr/behringer_ha4700_powerplay_proxl_kopfhoererverstaerker.htm
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης ακουστικων drummer για live
« Απάντηση #6 στις: 14/01/11, 17:28 »
Αν το laptop έχει κάρτα ήχου με phones και line out και μπει κοντά στον drummer τότε δε χρειάζεσαι απαραίτητα headphone amplifier γιατί θα στέλνεις από τα phones στον drummer και από το line out στην κονσόλα.


Αν όμως έχεις μία μόνο έξοδο στο laptop και το βάλεις κοντά στην κονσόλα τότε θες ένα μονοκάναλο headphone amp για να ακούει απλά ο drummer.


Αν όμως θες το laptop επί σκηνής για κάποιο λόγο τότε θες κάτι που να στέλνει και το κανάλι στη κονσόλα και το click-track στον drummer, όπως αυτό: http://www.thomann.de/gr/behringer_ha4700_powerplay_proxl_kopfhoererverstaerker.htm


Συνηθως στο phones του λαπτοπ (δεν εχει εξοδο line out) βαζουμε ενα Y καλωδιο με ενα μικρο stereo jack που καταληγει σε 2 μεγαλα jack ή rca τα οποια πανε στην κονσολα και μετα o ηχοληπτης απο την κονσολα στελνει οτι θελει στον drummer, ειτε μετρονομο που ειναι στο αριστερο καναλι ειτε πληκτρα που ειναι στο δεξι. Aυτο γινεται αν η κονσολα ειναι κοντα και δεν χρειαστει line μηχανημα. Συνηθως ομως η κονσολα ειναι μακρια. Το λαπτοπ το θελουμε επι σκηνης ωστε να το χειριζεται και να αλλαζει τα κομματια-προηχογραφημενα ο drummer και δεν ενδιαφερομαστε για κατι τοσο ακριβο ουτε για rack. Aυτο εγω που θελω να μαθω ειναι με ποιο απο τα 2 μπορουμε να κανουμε τη δουλεια μας, με ποιο θα την κανουμε καλυτερα-ευκολοτερα αλλα και τι επιπλεον καλωδια θα χρειαστουμε κιολας.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης ακουστικων drummer για live
« Απάντηση #7 στις: 14/01/11, 20:06 »
Σόρρυ αλλά πολλές απαιτήσεις από μηχανήματα μικρών δυνατοτήτων δε μπορείς να έχεις.


Αν θες το laptop δίπλα στον drummer και δεν έχεις ξεχωριστά line και phones εξόδους από την κάρτα ήχου πρέπει να στέλνεις όλο το σήμα στην κονσόλα, εκεί να το χωρίζει ο ηχολήπτης και να στέλνει μόνο το click-track στον drummer και μόνο τα προηχογραφημένα στο PA και φαντάζομαι μέσα στη μίξη των monitor σε όποιον το θέλει επί σκηνής.


Οπότε θες ένα DI για αυτό συν ένα μονoκάναλο headphone amp για να περνάς την επιστροφή από την κονσόλα σε ακουστικά.


Κι αυτό είναι εφόσον έχει το μαγαζί για να σου βγάλει jack στο drum riser. 
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης ακουστικων drummer για live
« Απάντηση #8 στις: 14/01/11, 21:18 »
Σόρρυ αλλά πολλές απαιτήσεις από μηχανήματα μικρών δυνατοτήτων δε μπορείς να έχεις.


Αν θες το laptop δίπλα στον drummer και δεν έχεις ξεχωριστά line και phones εξόδους από την κάρτα ήχου πρέπει να στέλνεις όλο το σήμα στην κονσόλα, εκεί να το χωρίζει ο ηχολήπτης και να στέλνει μόνο το click-track στον drummer και μόνο τα προηχογραφημένα στο PA και φαντάζομαι μέσα στη μίξη των monitor σε όποιον το θέλει επί σκηνής.


Οπότε θες ένα DI για αυτό συν ένα μονoκάναλο headphone amp για να περνάς την επιστροφή από την κονσόλα σε ακουστικά.


Κι αυτό είναι εφόσον έχει το μαγαζί για να σου βγάλει jack στο drum riser. 


Μεγαλες απαιτησεις δεν εχουμε, εναν απλο ενισχυτη ακουστικων χρειαζομαστε να κανουμε τη δουλεια μας και ρωτησα απλα αν καποιος απο τους 2 ενισχυτες μας κανει. Φυσικα και στελνουμε ολο το σημα στην κονσολα, γι'αυτο μιλησα πχ για 2 rca, ασπρο και κοκκινο, οπου διαχωριζονται δεξι με αριστερο καναλι πανω στην κονσολα και η αλλη ακρη με μικρο jack στο phones του λαπτοπ, γι'αυτο κιολας εχουμε φτιαξει ετσι διαχωρισμενα εξ'αρχης τα προηχογραφημενα, αριστερα μετρονομος και δεξια πληκτρα. Το θεμα ειναι να εχουμε στην επιστροφη απο την κονσολα την ενισχυση αυτη μεσω του ενισχυτη ακουστικων (di εχουν ολα τα μαγαζια που εχουμε παιξει live και jacks στο drum riser οποτε δεν ειναι θεμα αυτο), τα ιδια λεμε ουσιαστικα αρα απ'οτι καταλαβα με λιγα λογια ακομα κι αυτο http://www.thomann.de/gr/millenium_ha4.htm?sid=4b983237a2769c45f407e29a8e79a659 μας κανει. H μονη μας απαιτηση δηλαδη ειναι η ενισχυση. Απλα πιστευω πρεπει να κατσουμε λιγο να φτιαξουμε ενα σχεδιαγραμμα με τις συνδεσεις και το τι πρεπει να εχουμε παντα μαζι μας ωστε να μη χασουμε τη μπαλα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
82 Απαντήσεις
31708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/17, 13:32
από riffs and solos
27 Απαντήσεις
12589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
6 Απαντήσεις
3778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 11:36
από JaYmZ
44 Απαντήσεις
14747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/10, 10:13
από freemind
6 Απαντήσεις
2888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 11:20
από tech21man
20 Απαντήσεις
5527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/11, 16:52
από noe13
12 Απαντήσεις
3992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 22:26
από black sabbath
9 Απαντήσεις
6585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 21:55
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
4098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/15, 12:47
από saved
1 Απαντήσεις
5835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/18, 15:24
από hot_sauce (φλουτσ)