Αποστολέας Θέμα: Squier A/B  (Αναγνώστηκε 6267 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mred-akias

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Squier A/B
« στις: 09/06/09, 13:46 »
Χεραιτώ φίλοι μουσικοκαμμένοι ;)

Να πω και εγώ το πρόβλημά μου. Τα τελευταία 2 χρόνια περίπου ασχολούμαι με κιθάρα και θέλω να πιάσω το μπάσσο.
Πρώτο μπάσσο λοιπόν και αφού ψάχτηκα λίγο στις εταιρίες (cort και warwick rockbass μου έκαναν κλικ αλλά προχώρησα παρακάτω) και στα θέματα του φόρουμ είπα να ρωτήσω για δύο squier. Θα ήθελα τις συμβουλές και τις προτάσεις σας σχετικά με τα εξής δύο μοντέλα:

SQUIER VINT. MOD. JAZZ: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_nt.htm

SQUIER DELUXE JAZZ V: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_deluxe_jazz_v_bass_bk.htm

Για να βοηθήσω λίγο ήχος που θα ήθελα περίπου είναι προς tool και pink floyd αλλά χωρίς να στερηθώ επιλογών καθώς περιμένω ότι με το μπάσσο θα "εκτεθώ" και σε άλλα/νέα ακούσματα.


Ακόμη έχω τις εξής πιο συγκεκριμένες απορίες: Το active σύστημα του δεύτερου σημμένει ουσιαστική ευελιξία ή μάπα το καρπούζι σε αυτήν την τιμή? Επιπλέον επειδή μου αρέσει πολύ το maple στην ταστιέρα (χωρίς να έχω δοκιμάσει το ebonol, μιλάω εκ κιθαριστικής πείρας), το neck joint/pocket στα squier είναι ίδιο με αυτό της fender ?(ναι, σωστά καταλάβαται, για warmoth σκέφτομαι) Τέλος, αν καταλήξω στο vintage modified υπάρχει τρόπος να βγουν τα μαύρα block inlays? ;D


« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/09, 13:48 από mred-akias »

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #1 στις: 09/06/09, 16:55 »
Ας τα παρουμε ενα-ενα τα πραγματα:

1) Ο ηχος tool και ο ηχος pink floyd ειναι δυο εντελως διαφορετικα πραγματα (για τον πρωτο θες και μια ντουζινα πεταλια).

2) Η πιο σημαντικη διαφορα αναμεσα στα δυο μπασα ειναι μια που δεν ανεφερες, ο αριθμος των χορδων. Διαφορετικες αναγκες εξυπηρετει το 4αριι και διαφορετικες το 5αρι. Προσωπικα ειμαι σθεναρα υπερ της αποψης το πρωτο μπασο να ειναι 4αρι. Στη συνεχεια μπορεις να δεις αν "χρειαζεσαι" παραπανω χορδες η καλυπτεσαι μουσικα με τις 4.

3) Ειμαι επισης της αποψης οτι ειναι καλυτερα να μη μπλεξεις με active κυκλωματα στο πρωτο μπασο. Τα ηλεκτρονικα του deluxe jazz ειναι αξιοπρεπεστατα για τα φραγκα που δινεις παντως.

4) ΝΟΜΙΖΩ πως ενα Warmoth μπρατσο μπορει να μπει σε Squier κατευθειαν, χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος. Τα inlays του VM δε νομιζω να μπορουν να βγουν, αλλα προσωπικα μου αρεσουν.

Αυτα τα ολιγα... :)
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #2 στις: 09/06/09, 17:00 »
Α, καλως ηρθες και στο φορουμ. ;D
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος mred-akias

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #3 στις: 09/06/09, 21:34 »
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Στην συνέχεια...

1) Το γνωρίζω απλά επειδή είδα ότι βοηθάει από άλλες δημοσιεύσεις, είπα να αναφέρω δύο ήχους μπάσου που με έχουν εντυπωσιάσει.

2) Το 5αρι δεν καλύπτει και τις ανάγκες που καλύπτει και ένα 4αρι? Αν όχι ποιες είναι αυτές που δεν καλύπτει? Αλήθεια γτ σθεναρά υπέρ για το 4αρι?

3)Και πάλι, γτ όχι active? Ποιος είναι ο "κίνδυνος"?

4)Α, θέμα γούστου!

Καλώς σας βρήκα! ;D

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #4 στις: 09/06/09, 22:07 »
χαιρεται, εγω από τα πολύ λιγοστά που ξέρω μπορώ να σου πω ότι το τεσσάρι είναι πιο βολικό. συγκεκριμένα δεν υπαρχει νομίζω κάτι που δεν μπορεί να κάνει το τεσσάρι και δεν μπορεί το πεντάρι. αλλά απο προσωπική εμπειρία (έχω 5αρι) δυσκολέυομαι να προσαρμοστώ σε τόσο χοντρή ταστιέρα αλλα και αυτο που με νευριάζει περισσότερο ο μπασα σι κάνει βαβούρα πολύ εύκολα και έτσι άμα αρχίσω να κουνιέμαι ή να φέυγει κανα χέρι παραπάνω ακούγεται βαβούρα. αλλά απο την άλλη αυτο σε κάνει πιο προσεκτικό στο παίξιμο και πιο τεχνικο.

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #5 στις: 09/06/09, 23:57 »
Με ενα 4αρι passive μπασο γινεται να παιξεις το 80% της συγχρονης μουσικης. Με δεδομενο οτι ενας αρχαριος κατα κανονα δεν μπορει να ειναι σιγουρος οτι πραγματικα χρειαζεται κατι πιο συνθετο γνωμη μου ειναι οτι καλυτερα να ξεκινησει απο τα βασικα.

Σκεψου το ετσι: Γιατι ενας αρχαριος να μην παρει και ενα Ring Modulator πεταλι; Ετσι θα μπορει να παιξει και τα κομματια που χρειαζονται ενα, ενω θα εχει και την επιλογη του "καθαρου" ηχου. Ομως υπαρχει και η περιπτωση να μην του αρεσει το εφε η να μην παιξει ποτε μουσικη που να το χρειαζεται. Και τοτε, ακομα κι αν δε χρησιμοποιει το πεταλι, θα εχει ξεμεινει με κατι που στην ουσια δεν του προσφερει τιποτα.

Ελπιζω να μη σε μπερδεψα... :-\
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος mred-akias

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #6 στις: 15/06/09, 00:33 »
Κατ' αρχάς ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση αλλά ήμουν σε άσκηση υπαίθρου με την σχολή...

Δεν με μπερδέψατε, αντιθέτως μάλλον κατάλαβα τι πραγματικά χρειάζομαι... Το θέμα της ποιο "παχιάς" ταστιέρας δεν το είχα μελετήσει διεξοδικά.
Οπότε τι προτείνετε μεταξύ αυτών των δύο (πέρα από το προφανές δηλ. το οικονομικό του πράγματος):


SQUIER VINT. MOD. JAZZ: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_nt.htm

SQUIER P-BASS SPECIAL: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_p_bass_special_rw_spm.htm



Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #7 στις: 15/06/09, 01:00 »
Εγω προτείνω το vintage mod το οποίο μάλιστα έχω εδω και μισό χρόνο...

Το πρόβλημα με όλα αυτά τα φθηνά όργανα όμως είναι το ότι υπάρχει η πιθανότητα λόγω χαλαρού ποιοτικού ελέγχου να πετύχεις και καποια που δεν θα παίζουν και τόσο καλά.

Η on-line αγορά δηλαδή είναι και λίγο gambling...

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #8 στις: 15/06/09, 10:51 »
Κατ' αρχάς ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση αλλά ήμουν σε άσκηση υπαίθρου με την σχολή...

Δεν με μπερδέψατε, αντιθέτως μάλλον κατάλαβα τι πραγματικά χρειάζομαι... Το θέμα της ποιο "παχιάς" ταστιέρας δεν το είχα μελετήσει διεξοδικά.
Οπότε τι προτείνετε μεταξύ αυτών των δύο (πέρα από το προφανές δηλ. το οικονομικό του πράγματος):


SQUIER VINT. MOD. JAZZ: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_nt.htm

SQUIER P-BASS SPECIAL: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_p_bass_special_rw_spm.htm





Το P-Bass Special ειναι και αυτο απο τα καλα μοντελα της Squier, αλλα το VM ειναι κατα τη γνωμη μου ενα κλικ καλυτερο ποιοτικα. Το οτι το special δεν ειναι αμεσα διαθεσιμο στον thomann ισως παιξει το ρολο του...

Θα σου προτεινα να τσεκαρεις και το VM P παντως:

http://www.thomann.de/gr/fender_sq_vintage_modified_precision.htm
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #9 στις: 15/06/09, 13:05 »
Είχα στην κατοχή μου για 2 μέρες (wow ;D) το p-bass που παραθέτεις και μου άφησε μέτριες εντυπώσεις, οι οποίες όμως μπορεί να είναι αποτέλεσμα κακού setup.. Οπότε δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου...

Για τα vintage modified έχω ακούσει απλά τα καλύτερα... Ωστόσο, δεν έχω παίξει ποτέ με κάποιο...

Αποσυνδεδεμένος mred-akias

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #10 στις: 16/06/09, 11:18 »
Merci πολλά συμφορουμίστες. Μετά το πέρας της εξεταστικής θα πάω σε ένα μαγαζί να πιάσω τα VM J και VM P και να δω ποιο μου κάθεται καλύτερα. Στην συνέχεια θα το παραγγείλω...

Αποσυνδεδεμένος stepap#12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • H.
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #11 στις: 02/07/09, 14:17 »
Καλη επιλογη το Squire για πρωτο οργανο..!! :up :up
Θα σου προτεινα κι γω το 4αρι..Θα σε βολεψει καλυτερα
(κι γω ετσι ξεκινησα με 4αρι,αλλαξα σε 5αρι,ξενερωσα και ξαναλλαξα σε 4αρι..)
ειδικα για αυτα που θες να παιξεις..

θα σου προτεινα επισης να βαλεις και μια BADASS II γεφυρα

http://www.thomann.de/gr/badass_bab2c.htm

οχι οτι ειναι απαραιτητο αλλα αξιζει :up (ειναι +98ευρα!)

Για τον ηχο τωρα..
Θα δυσκολευτεις πολυ να βγαλεις ηχο TOOL για 2 λογους
Ο πρωτος ειναι το μπασο του μπασιστα των TOOL βοηθαει πολυ στο αποτελεσμα..κατι το οποιο δν βγαζεις ευκολα απο αλλο μπασο..
For the record χρησιμοποιει ενα WAL ΜΑRΚ II..
Ο δευτερος ειναι οτι εχει ενα καρο γεματο πεταλια (καποια απο τα οποια δν βγαινουν πλεον).
Αν θες κατι να πλησιαζει σε TOOL το συζηταμε..
Για αρχη θα μπορουσες να αγορασεις ενα BASS BIG MUFF της ΕΗΧ..

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_bass_big_muff.htm

Για Pink Floyd δν εχω ιδεα για το τι μπορεις να κανεις..δν εχω ασχοληθει καθολου..

« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/09, 14:19 από stepap#12 »

Αποσυνδεδεμένος mred-akias

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #12 στις: 02/07/09, 21:07 »
merci πολλά για τις συμβουλές.
Αύριο τελειώνει και η εξεταστική οπότε σύντομα θα πάω να δοκιμάσω. Ένας γνωστός μου μου πρότεινε να δοκιμασώ και το παρακάτω μπασσάκι:

http://www.thomann.de/gr/epiphone_thunderbird_iv_ebass.htm

τι γνώμη έχετε για αυτό?

Αποσυνδεδεμένος SirBlackBass

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Sithis Is Watching Us All..
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #13 στις: 03/07/09, 00:27 »
Συγκεκριμένα το thunderbird είναι φτιαγμένο για low mids και γενικώς low... αν 8ελεις slap δεν 8α σε βοη8ήσει πολύ αλλα για όλα τα άλλα ειναι δεσπέσιο  :D
ESP Eclipse Bass

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #14 στις: 03/07/09, 01:51 »
Τα Thunderbird δεν ειναι σε καμια περιπτωση εργονομικα μπασα. Ειναι απλως αδυνατο να παιξεις πανω απο το 15ο ταστο. Επισης, ειναι αρκετα γνωστο οτι τα Thunderbird εχουν λογω του σχεδιου τους neck dive, που σημαινει οτι επειδη το μπρατσο ειναι βαρυτερο απο το σωμα πρεπει να στηριζεις το μπρατσο με το αριστερο σου χερι οταν παιζεις χερι γιατι αλλιως το μπασο θα ισοροπει οπως περιπου δειχνει ο κυριος:



Το συγκεκριμενο Epiphone ειναι bolt-on ("βιδωτο" μπρατσο), αντιθετα με τα ακριβοτερα, τα οποια ειναι neck-through (το μπρατσο ενωνεται μονοκομματα με το σωμα).

Συγκεκριμένα το thunderbird είναι φτιαγμένο για low mids και γενικώς low... αν 8ελεις slap δεν 8α σε βοη8ήσει πολύ αλλα για όλα τα άλλα ειναι δεσπέσιο  :D




Το slapping ξεκιναει καπου στα 3:30... ;)
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος mred-akias

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #15 στις: 03/07/09, 02:47 »
δεν μου αρέσει το σλαπ σαν ήχος έτσι και αλλιώς και σίγουρα μου αρέσει το βάθος το αμέτρητο :P

όσο για το neck dive δεν είναι τπτ απλά βάζεις το πιαστράκι για την ζώνη στο πίσω μέρος της βάσης του λαιμού ή αμέσως από πάνω σε στυλ sg και το πίσω πιαστράκι πιο χαμηλά ώστε να αλοιώσεις τον μοχλοβραχίονα μειώνοντας την ροπή από το βάρος της κεφαλής και του λαιμού. Δεν είναι τπτ.

αλλά άβυσσος σκέτη το thunderbird ιδίως στο τέλος με το riff από schism... αλλά νομίζω ότο το tbird στο video  είναι gibson. ::)

edit: εκτός αν είναι από τα παλιά τα γιαπωνέζικα που είχαν βγει με chrome covers στους μαγνητες

αν μου κάθεται καλά στο χέρι μάλλον θα το πρωτιμίσω άσε που μου αρέσει περισότερο εμφανισιακά. :D
« Τελευταία τροποποίηση: 03/07/09, 02:58 από mred-akias »

Αποσυνδεδεμένος Vaggelis...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #16 στις: 03/07/09, 11:18 »
http://www.youtube.com/watch?v=iuJLFMQMUlQ

Το slapping ξεκιναει καπου στα 3:30... ;)


Δηλαδή τα Thunderbird κάνουν για slap ??? ;D

Αποσυνδεδεμένος stepap#12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • H.
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #17 στις: 03/07/09, 17:29 »
Φιλικη συμβουλη...

Η εμφανιση να ειναι το τελευταιο που θα σε απασχολησει... ;) ;)

Επιμενω στο Squire..

Αποσυνδεδεμένος stepap#12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • H.
    • Προφίλ
Απ: Squier A/B
« Απάντηση #18 στις: 08/07/09, 16:02 »
Δες και αυτον τον τυπο.
Βγαζει καλο ηχο με ενα Fender..
Φαντασου οτι κατι παρομοιο θα βγανει και με το Squire.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/03, 19:40
από Βραζίλης
23 Απαντήσεις
11386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/04, 01:01
από D@ve Murray
6 Απαντήσεις
4426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/08, 18:05
από giannis70
Squier

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

1 Απαντήσεις
2449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/09, 23:40
από TOWER OF POWER
10 Απαντήσεις
5686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 13:03
από tech21man
9 Απαντήσεις
3959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 16:28
από Aggelos_chem
4 Απαντήσεις
2956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 23:23
από stefeir
9 Απαντήσεις
4880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 19:07
από themos
12 Απαντήσεις
6181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/09, 14:25
από red hot
4 Απαντήσεις
4751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 22:29
από georgemusic