Αποστολέας Θέμα: Noobas ζητάει τα φώτα σας....  (Αναγνώστηκε 3993 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sakis28

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Noobas ζητάει τα φώτα σας....
« στις: 22/09/11, 19:37 »
Γειά χαρά σε όλους. Προσφάτως αποφάσισα να ασχοληθώ με software υπολογιστή για να συνδέω την κιθάρα (Guitar Rig 5) ,και γενικώς να ξεσκονίσω λιγο την κιθαρούλα μου. Αφου λοιπόν ψιλοπωρώθηκα με το προγραμματάκι αποφάσισα να ανανεώσω οσο γίνεται το εξοπλισμό μου. Σας παραθέτω λοιπον τις εξής ερωτήσεις προς απάντηση ή συζήτηση.
1) Μια καλή καινούρια κιθάρα θα βγάζει καλύτερο ήχο απο μια ψιλομούφα οταν θα την συνδέω κατευθείαν στην κάρτα ήχου? 'Η μήπως ο πραγματικός ηχος της κιθάρας ακούγεται μονο απο τον ενισχυτή?
2) Εφόσον η καρτα ήχου μου εχει πολύ μικρό latency (λόγω του ASIO4ALL) και απειροελάχιστο θόρυβο αξίζει να πάρω καινούρια καρτα ήχου? Θα μου δώσει καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα πέρα απο το μειωμένο θόρυβο και latency?
Ο εξοπλισμός μου ειναι ο εξής:
BC RICH Warlock (ξέρω τι θα πείτε.... αλλα ήμουν πιτσιρικάς οταν την πήρα. Τουλάχιστον οι μαγνήτες έχουν αλλαχτεί με Dimargio)
Ενισχυτής Zoom Fire - 15W (της πλάκας αλλα με τα εφφεδάκια του και τα μπλιμπλίκια του ηταν η καλύτερη φθηνή λύση για αρχή)
Κάρτα ήχου Soundblaster live 24bit (κανα 20ευρω την είχα πάρει πριν απο 6-7 χρόνια)
Ηχεία Creative 5.1 (και αυτά 6ετιας και βάλε, αλλα κρατιούνται  μια χαρά)
Θα με ενδιέφερε μια ηχογραφισούλα της πλάκας (χωρίς mic ,μονο κιθάρα), γι'αυτο οτι προτάσεις έχετε για καλυτέρευση του ήχου είναι καλοδεχούμενες

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Noobas ζητάει τα φώτα σας....
« Απάντηση #1 στις: 22/09/11, 19:39 »
Τους ηχους σου τους παιρνεις απο τον ενισχυτη ή απο το Guitar Rig? Αν ισχυει το δευτερο, με μια καλυτερη καρτα κι ενα ζευγαρι μονιτορς θα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα.

Αποσυνδεδεμένος Sakis28

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Noobas ζητάει τα φώτα σας....
« Απάντηση #2 στις: 22/09/11, 21:45 »
Θα τους παίρνω απο το Guitar Rig...αρα ο ενισχυτής μου ειναι πλεον ψιλοάχρηστος...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Noobas ζητάει τα φώτα σας....
« Απάντηση #3 στις: 23/09/11, 01:14 »
Σκοπεύεις να τα σκάσεις σε εξοπλισμό ή ενδιαφέρεσαι μόνο για tips?


Κατ'αρχήν, ο ενισχυτής όντως άχρηστος..(εννοώ για το σκοπό της ηχογράφησης). Την κιθάρα θα την περνάς καρφί στο line in της κάρτας σου. Πρέπει να δεις πως θα κάνεις τη μετατροπή,να βρεις έναν αντάπτορα μονοφωνικό απο μεγάλο σε μικρό καρφί. Αν υπάρχει κάποιος προ-ενισχυτής να παρεμβάλεται, θα είναι τέλειο.
Καλή φάση θα ήταν να πάρεις μια εξωτερική κάρτα ηχου usb της τάξης των 100 ευρώ ας πούμε, που χρησιμεύει και ως προενισχυτής.
Γενικώς ο σκοπός σου είναι να μπορείς να πάρεις όσο πιο δυνατό σήμα μπορείς χωρίς να πικάρει, δηλαδή πεντακάθαρο. Αυτή είναι και η δουλειά του προενισχυτή.
Μετά δοκίμασε να παίξεις με το buffer του ASIO.όσο πιο μεγάλο latency τόσο καλύτερη ποιότητα, βρες μια ισορροπία.
Και τέλος στο guitar rig, απενεργοποίησε το high resolution, να ανασάνει το μηχάνημά σου και μη το φορτώνεις με χίλια πράγματα.


Αν θες να επεκταθείς σε υλικό, αρχίζει άλλη συζήτηση που ξεκινάει φυσικά από το budget σου ;)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Noobas ζητάει τα φώτα σας....
« Απάντηση #4 στις: 23/09/11, 15:11 »
http://www.woodbrass.com/es/images/woodbrass/BEHRINGER+UCG+102+USB+GUITARE+INTERFACE.JPG


Εγω εχω αυτο με το guitar rig 4  και εχω πολυ καλο ηχο, οπως και με το th2 της overloud.
Ψαξ'το και αυτο.
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Sakis28

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Noobas ζητάει τα φώτα σας....
« Απάντηση #5 στις: 25/09/11, 13:54 »
Σκοπεύω να τα σκάσω για εξοπλισμό Rory γι'αυτο χρειάζομαι μερικά tips. Οταν λες για κάρτα ήχου που λειτουργεί ως προενισχυτής εννοείς κατι σαν αυτό που προτείνει παρακάτω ο Edward? Εχετε να μου προτείνεται κάποια τέτοια κάρτα της τάξεως των 80-150 Ευρώ? Επίσης, εφόσον ειναι usb θα μου δημιούργησει πρόβλημα με latency? Απ'οτι κατάλαβα θα πρέπει να πάρω και monitors...αν έχετε να μου προτείνετε τπτ καλά και οικονομικά (μέχρι 250 Ε) θα σας ήμουν ευγνώμων.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Noobas ζητάει τα φώτα σας....
« Απάντηση #6 στις: 25/09/11, 14:06 »
http://www.thomann.de/gr/lexicon_lambda_studio.htm

για μένα η καλύτερη επιλογή σε κάρτα σε αυτά τα λεφτά....δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα με latency μην ανησυχείς...

όσον αφορά τα monitors..δεν ξέρω πολλά πάνω στο θέμα..θα μπορούσες βέβαια για αρχή να εφοδιαστείς με ένα καλό ζευγάρι ακουστικών και να μην σου φύγουν πολλά φράγκα....

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Noobas ζητάει τα φώτα σας....
« Απάντηση #7 στις: 25/09/11, 19:58 »
Αν μπορεί κάποιος ας μας πει για μόνιτορ και για ακουστικά καθώς και εγώ ενδιαφέρομαι πολύ.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Sakis28

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Noobas ζητάει τα φώτα σας....
« Απάντηση #8 στις: 25/09/11, 20:15 »
Φαίνεται καλή επιλογή η Lexicon Lambda. Δηλαδή αυτή λειτουργεί και ώς προενισχυτής? Αν έχετε και καποια άλλη πρόταση πείτε τη....και για κανα monitor πείτε για να ξεπαραδιαστώ τελείως.... :'(

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Noobas ζητάει τα φώτα σας....
« Απάντηση #9 στις: 25/09/11, 21:59 »
http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm?sid=e84fc9f2174b6f8aef5db20da1480761
http://www.thomann.de/gr/maudio_bx5a_deluxe.htm


Να ένα δοκιμασμένο και οικονομικό σετάκι. Η κάρτα είναι πολύ κομπλέ και τα μονιτορς φθηνά και μια χαρά. Γενικά για μόνιτορ για χρήση δωματίου μην πάρεις κάτι πάνω απο 5-6 ίντσες, εγώ έχω 8άρια και τρόμαξα να τα κάνω να μην βουίζουν με το παραμικρό.
Ολες αυτές οι κάρτες (audio interfaces) λειτουργούν και σαν προενισχυτές.


Ο freemind θα σου πει περισσότερα καθώς το χει εξαντλήσει το θέμα καρτα-μονιτορ- κλπ


Για ακουστικά καλό θα ήταν να πάρεις ένα καλό ζευγάρι, κυρίως και για την υγεία των αφτιών σου, μην πάρεις τα πιο φθηνά που βρεις.Απέφυγε τα dj headphones γενικώς, καλές μάρκες είναι η Sennheiser, AKG
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Noobas ζητάει τα φώτα σας....
« Απάντηση #10 στις: 26/09/11, 14:40 »
Αν θελεις κατι σε πιο φτηνα μονιτορ,εγω εχω αυτα
http://www.thomann.de/gr/behringer_ms20_multimedia_lautsprecher.htm
για τα λεφτα τους ειναι παραπανω απο καλα και καλη κατασκευη!
Επειδη πολλοι ισως πουνε οτι ειναι μουφα,να σε προλαβω και να σου πω οτι για να καταλαβεις διαφορα θα πρεπει
να εχεις πολυχρονη εμπειρια πανω στο θεμα ηχου!
Επισης πειρα και αυτα δανεικα http://www.thomann.de/gr/esi_near05_aktive_nahfeldmonitore.htm γιατι φοβομουνα οτι εκανα
βλακεια που πηρα τα φτηνα και δεν καταλαβα καμια διαφορα στις μιξεις μου!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Sakis28

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Noobas ζητάει τα φώτα σας....
« Απάντηση #11 στις: 26/09/11, 18:47 »
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας...νομίζω οτι καταλήγω σιγά σιγά και περιμενω με ανυπομονησία να χαλάσω τον μισθό που θα μπεί την 1η Οκτώβρη :P ....Μάλλον καταλήγω στην m-audio fast track pro για κάρτα και θα κοιτάξω για λίγες εναλλακτικές ακόμα στα monitors. Αυτο που διάβασα πάντως για τα monitors ειναι πως παρα πολύ σημαντικό στοιχείο που πρέπει να κοιτάξεις ειναι το tolerance level που συμβολίζεται με
+/- db που σημαίνει το πόσο σωστά θα κρατάει τις συχνότητες. Απ'ότι όμως κοίταξα σε τιμές τα monitors που έχουν καλό tolerance level (+/- 3db συνήθως) ξεκινάνε απο 400 και πάνω. Αν έχετε κάποια άποψη πάνω στο θέμα παρακαλώ καταθέστε την...

παρτε και το άρθρο : http://ixografisistospiti.yolasite.com/monitors.php
καπου στην 3η παράγραφο

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/04, 01:32
από cybercartoon
6 Απαντήσεις
2991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 13:36
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
2847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/10, 01:14
από Cr0wley
7 Απαντήσεις
2780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/10, 00:58
από vaig3
8 Απαντήσεις
3474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/12, 21:26
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/13, 05:43
από Γιωργάνας
10 Απαντήσεις
30490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/14, 03:32
από saved
1 Απαντήσεις
30903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/14, 10:15
από sakis.
13 Απαντήσεις
5717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/15, 17:28
από saved
20 Απαντήσεις
6354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/20, 18:42
από panixgr