Αποστολέας Θέμα: Άσχετα από: Επιλογή κιθάρας και ενισχυτή για αρχαριο-Α  (Αναγνώστηκε 39125 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Αρκετά κουφά διάβασα σε αυτό το thread..
Τι είναι χειρότερο από εναν αρχάριο?.. ένας αρχάριος με προκαταλήψεις..
Και τί είναι χειρότερο από έναν αρχάριο με προκαταλήψεις?.. ένας αρχάριος με προκαταλήψεις.. που δεν ακούει.
Έχει νόημα να συζητάμε?..  :eee




κοίταξε...οι παγιωμένες αντιλήψεις δεν ξεκινάνε από κάποιον που εκφράζει το διαφορετικό...


οι παγιωμένες αντιλήψεις ξεκινάνε από ανθρώπους που πάνε με τη μάζα..δλδ γιατί να παρω Renault πχ?αφού τα γαλλικά χαλάνε και με αφήνουν στο δρόμο...κάτσε να πάω να πάρω Golfaki που είναι Γερμανικό και δε χαλάει... ::)


τα ακούσματα μου είναι αρκετά ιδιαίτερα..δλδ για να καταλάβεις ο αγαπημένος μου μπασίστας εκτός του Stu Hamm είναι ο Randy Coven...ναι αυτός ο τρελός που έχει τρέμολο στο μπάσο...


έτσι ΄έχουμε από τη μία μεριά ανθρώπους που ψαρώνουν βλέποντας πχ τον Hetfield ακόμα και στα 80 τους να βαράει 2 νότες στην explorer και να λένε ω τι γ**άτος παίκτης και άλλους που τον βλέπουν και γελάνε..


έχεις λοιπόν από την μία μια κιθάρα την Cort που για τα λέφτά της είναι πολύ παραπάνω από αυτά που δίνεις (δικά σας λόγια αυτά) και μία Ibanez με πολύ ζεστό ήχο στα δικά μου αυτιά αλλά φτηνοσειρά της G με ένα τρέμολο απλά για ομορφιά (φτηνοσειρά της G δικά σας λόγια πάλι σε άλλα ποστ)...


αλήθεια πόσο τραγικό είναι να πάρεις κιθάρα με κινούμενη γέφυρα?δλδ το να σηκώσεις την γέφυρα για να αλλάξεις τις χορδές είναι τραγικό?και φέρνετε κατευθείαν την καταστροφη?


έχετε διαβάσει άλλα σχόλια για την GSA 60 και το τρέμολο της ή δεν την κρίνετε επειδή είναι Ibanez?


τόσα χρόνια ακούω μουσική και ξέρω ότι οι σοβαροί παίκτες παίζουνε με seymour duncan...΄όχι ότι ο Zakk δεν είναι πχ παικταράς ή οι Black Label society γκρουπάρα..αλλά απέχει από αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου..




και για να σου δώσω να καταλάβεις είμαι κάτοχος γαλλικού αυτοκινήτου και δε μου χάλασε ποτέ..


αν διάβαζες επίσης το πρώτο πρώτο ποστ μου θα έβλεπες ότι ρώτησα...τι είναι καλύτερο?να αγοράσεις πχ την καλύτερη yamaha με 500-600 ευρώ ή να πάρεις μια αντίστοιχη μεσαία Ibanez?απάντηση δεν πήρα...είναι σαν να σε ρωτάω τι είναι καλύτερο να παίζεις στον Ολυμπιακό του υποβαθμισμένου ελληνικού πρωταθλήματος αλλά κάθε χρονο στο Cl ή στη Μάλαγα που ναι μεν παίζει στην Ισπανία αλλά πιθανόν δεν θα δει ποτέ της πρωταθλημα και έξοδο στο Cl μια φορά στα 5 χρόνια και άμα?κοινώς πρώτος στο χωριό ή δεύτερος στην πόλη?


τέλος για την Squier όταν εγώ βλεπω το άσπρο μαγνητάκι που είναι σαν παιδί της Αιθιοπιας με πιανουνε τα γέλια..είναι σαν να πας να πάρεις κινέζικο Iphone και να παινεύεσαι...


για αυτό κλείνω προς την Cort..την οποία σαν μάρκα πάντα είχα στο μυαλό μου ως φτηνομάρκα αλλά βλέποντας ποστ εδώ μέσα της έδωσα ευκαιρία...επειδή με είπατε παρωπιδικό και ότι δεν ακούω...άλλος ένας μύθος καταρρίφτηκε μόλις...


και αναρωτιέμαι γιατί κάποιος να πάει να πάρει squier και να μην πάρει μια μεξικάνικη fender με κάνα 500αρικο που θα του μείνει κιόλας...


μιλάω και εκφράζομαι πολύ ήρεμα όσο το δυνατόν είναι αυτό να γίνει κατανοητό πίσω από μια οθόνη...εκτιμώ όλες τις απαντήσεις σας και πηγαίνοντας θα δοκιμάσω και άλλες κιθάρες..αλλά η Cort είναι έρωτας με το Rose  :guitar

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απλά πρέπει να καταλάβεις ότι "πρώτος στο χωριό, δεύτερος στην πόλη" κτλ δεν παίζουν. Δεν υπάρχει καλή και κακή εταιρία, υπάρχουν πολύ καλά, καλά και λιγότερο καλά μοντέλα. Η Squier Classic Vibe πχ είναι απίστευτη κιθάρα για τα 300κάτι ευρώ που κοστίζει για μπλουζ και ροκ και σύμφωνα με πολύ κόσμο, ξεπερνάει μεξικάνες των 500 ή και 600 ευρώ. Η Cort είναι πράγματι καλή επιλογή, αλλά υπάρχουν και ένα κάρο άλλες για τη φάση που θες. Δοκίμασε ό,τι μπορείς. ESP LTD, Schecter, Ibanez είναι κάποιες από τις μάρκες που πιστεύω ότι πρέπει να τσεκάρεις.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Περίπου 2% λογική και 102% ξερολισμός στο προτελευταίο post. Επιχειρηματολογία ισοπεδώτικη.

Πάνε πάρε καμιά Honda με Η-Η-Η configuration, να είναι σκυλί αξιοπιστίας καθότι ιαπωνική, να σου γεμίζουν το μάτι οι μαγνήτες. Άιντα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Αγαπητέ intotreason, μου θυμίζεις ένα φίλο μου ο οποίος θεωρεί τις squier καυσόξυλα, τους dunkan τους μόνους καλούς μαγνήτες, η στρατ η καλή είναι απο το αμέρικα μόνο και όλοι οι διπλοί μαγνήτες είναι για τον π^&*^ο... Και δεν είναι κιθαρίστας, για την ακρίβεια δεν έχει αγγίξει ποτέ κιθάρα... (μήπως σε λένε Στράτο;;;; )
Μ'αυτό θέλω να σου πώ ότι καλό είναι να αφήσεις τις προκαταλήψεις στην άκρη και να εμπιστευτείς τα χέρια και τα αυτιά σου... Αποκλείεται να χάσεις!
Η Squier Classic Vibe πχ είναι απίστευτη κιθάρα για τα 300κάτι ευρώ που κοστίζει για μπλουζ και ροκ και σύμφωνα με πολύ κόσμο, ξεπερνάει μεξικάνες των 500 ή και 600 ευρώ.
Ναι αλλά είναι κινέζικη Νίκο μου... Αποκλείεται να παίζει καλύτερα απο τις μεξικάνες... (''ΕΧΕΙ ΑΘΗΝΑΪΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ, ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;'')
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/13, 14:58 από atav »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
κοίταξε...οι παγιωμένες αντιλήψεις δεν ξεκινάνε από κάποιον που εκφράζει το διαφορετικό...
δεν έκρινα τις αντιλήψεις σου...είπα απλά πως για αρχάριος..είναι λίγο περίεργο να έχεις παγιωμένες αντιλήψεις...

Παράθεση
έτσι ΄έχουμε από τη μία μεριά ανθρώπους που ψαρώνουν βλέποντας πχ τον Hetfield ακόμα και στα 80 τους να βαράει 2 νότες στην explorer και να λένε ω τι γ**άτος παίκτης και άλλους που τον βλέπουν και γελάνε..
και απ'την τρίτη πλευρά έχουμε ανθρώπους που ξέρουν να κρίνουν μια κιθάρα και δεν αγοράζουν όργανα σύμφωνα με αυτά που παίζει ο αγαπημένος τους παίκτης...

Παράθεση
και μία Ibanez με πολύ ζεστό ήχο στα δικά μου αυτιά αλλά φτηνοσειρά της G με ένα τρέμολο απλά για ομορφιά (φτηνοσειρά της G δικά σας λόγια πάλι σε άλλα ποστ)...
το "πιο ψεύτικο και από παιδική κιθάρα ρε αδερφέ...που να κρατήσει αυτό τόνο.." νομίζω γράφτηκε από σένα και είναι καθαρά προσωπική σου εκτίμηση....

Παράθεση
αλήθεια πόσο τραγικό είναι να πάρεις κιθάρα με κινούμενη γέφυρα?δλδ το να σηκώσεις την γέφυρα για να αλλάξεις τις χορδές είναι τραγικό?και φέρνετε κατευθείαν την καταστροφη?
τραγικό δεν είναι....συμβουλές ζήτησες...συμβουλές σου δίνουμε....είπαμε απλά πως, για αρχάριο, είναι πιο δύσκολο να το σετάρει....
εγώ στην απάντηση 8 σου λέω αν θες να πάρεις με FR να πάρεις....θα παιδευτείς λίγο αλλά θα το μάθεις....

Παράθεση
τόσα χρόνια ακούω μουσική και ξέρω ότι οι σοβαροί παίκτες παίζουνε με seymour duncan
και με Gibson κιθάρες να φανταστώ...
αν υπήρχε μόνο μία καλή εταιρεία μαγνητών όλοι θα αγοράζαν από αυτή και θα στην είχαμε προτείνει και εξ'αρχής....
για να υποστηρίζουν κάποιοι τους EMG....εε......κάατι θα ξέρουν!
δε λέω πως θα έπρεπε να σου αρέσουν....αλλά το να τους απαξιώνεις επειδή κάποιοι κιθαρίστες που αρέσουν σε σένα παίζουν με Seymour Duncan....ε είναι κάπως!

Παράθεση
τέλος για την Squier όταν εγώ βλεπω το άσπρο μαγνητάκι που είναι σαν παιδί της Αιθιοπιας με πιανουνε τα γέλια..είναι σαν να πας να πάρεις κινέζικο Iphone και να παινεύεσαι...
βέβαια... :P
γιατί, πρώτον....το χρώμα του μαγνήτη κάνει τον ήχο (υπάρχουν αυτοκόλλητα για να τον κάνεις ακόμα και ροζ άμα γουστάρεις) και δεύτερον....μόνο οι Squier φοράνε άσπρους μαγνήτες...βέεεεβαια! :P

Παράθεση
για αυτό κλείνω προς την Cort..την οποία σαν μάρκα πάντα είχα στο μυαλό μου ως φτηνομάρκα αλλά βλέποντας ποστ εδώ μέσα της έδωσα ευκαιρία...επειδή με είπατε παρωπιδικό και ότι δεν ακούω...άλλος ένας μύθος καταρρίφτηκε μόλις...
και για τις Squier σου λέμε να μη τις απορρίψεις έτσι ελαφρά τη καρδία αλλά δε βλέπω έλλειψη παρωπιδισμού....

Παράθεση
αλλά η Cort είναι έρωτας με το Rose  :guitar
αν σου χει κάτσει αυτή πήγαινε δοκίμασέ τη και, αν σου αρέσει, πάρ'τη και τέλειωσε το θέμα!


Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απλά πρέπει να καταλάβεις ότι "πρώτος στο χωριό, δεύτερος στην πόλη" κτλ δεν παίζουν. Δεν υπάρχει καλή και κακή εταιρία, υπάρχουν πολύ καλά, καλά και λιγότερο καλά μοντέλα. Η Squier Classic Vibe πχ είναι απίστευτη κιθάρα για τα 300κάτι ευρώ που κοστίζει για μπλουζ και ροκ και σύμφωνα με πολύ κόσμο, ξεπερνάει μεξικάνες των 500 ή και 600 ευρώ. Η Cort είναι πράγματι καλή επιλογή, αλλά υπάρχουν και ένα κάρο άλλες για τη φάση που θες. Δοκίμασε ό,τι μπορείς. ESP LTD, Schecter, Ibanez είναι κάποιες από τις μάρκες που πιστεύω ότι πρέπει να τσεκάρεις.




θα τη δοκιμάσω την classic vibe...και ας ξεφεύγει από το budget μου...όπως θα δοκιμάσω και schecter....έτσι για να μην λένε κάποιοι ότι δεν ακούω..σε ευχαριστώ  :)   είσαι πολύ ευγενικός σε αντίθεση ας πούμε με τον κύριο παρακάτω..


Περίπου 2% λογική και 102% ξερολισμός στο προτελευταίο post. Επιχειρηματολογία ισοπεδώτικη.

Πάνε πάρε καμιά Honda με Η-Η-Η configuration, να είναι σκυλί αξιοπιστίας καθότι ιαπωνική, να σου γεμίζουν το μάτι οι μαγνήτες. Άιντα.


οι emg ¨ομως σπέρνουν ε? :roll βασικά από Honda προτιμώ το crx 1.6 160 άλογα το 1994...χρειάστηκαν περίπου 20 χρόνια για να την ξεπεράσουν οι άλλες μάρκες αυτοκινήτων..ωπ δεν μιλαμε για αυτοκίνητα?σόρι...βασικά το 1994 παίζει να ήσουν και αγέννητο οπότε σόρι που σε πήγα τόσο πίσω...μη σου δημιουργήσω και κόμπλεξ..emg όμως δυναμη χαχαχαχ....

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Έχω Cort (μπάσο), EMG (οκ, τον έχω ξηλώσει τώρα), Classic Vibe και 2 Renault (αθηναϊκές πινακίδες και τα δύο). Τι να κάνω γιατρέ μου; ???
Αν βοηθάει ο ένας μου ενισχυτής είναι full UK και ο άλλος είναι USA designed αλλά made in China :(  (είχα και αμερικάνικο αλλά τον πούλησα ο βλαξ)
A, και το ποδήλατο είναι αμερικάνικο. Αυτό θα μου μείνει τουλάχιστον (ελπίζω όχι στο δρόμο).
Μεξικάνικο έχω φάει κάτι φορές αλλά το μόνο που μου έμεινε ήταν μια ψιλοκαούρα. 8)


ΥΓ Classic Vibe μη δοκιμάσεις. Δεν είναι γι αυτά που ψάχνεις (χωρίς πλάκα τώρα)

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Πολυ κουβεντα για 200 ευρω ρε παιδια....Εγω θα διαλεγα το τηγανι που προανεφερε ο φιλος και τα υπολοιπα αυγα και μπεϊκα για ομελετες διχως αυριο...!!


Ετσι για το γελιο...συγκρινονται παιχτουρες με κιθαρες χιλιαδων ευρω και κορτ και λοιπα καυσοξυλα κοστους κατω των 100 !!


εγω προτεινω ....την παρακατω και παντα γεματη.....Εχει σταθερη γεφυρα και μαγνητες P90 που δε λασπωνουν τα μακαρονια και ειναι και καλοι σε τηγανι....




https://www.youtube.com/watch?v=XcCrTahsLg0


Παντα φιλικα και με τρελλες δοσεις χουμορ !!!


 Ο εγω  :P :P :P :P :P :P :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: 20/02/13, 12:26 από Βραζίλης »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
@Hot sauce...


1.Παγιωμένες αντιλήψεις έχεις εσύ.
2.Την κιθάρα και το κάθε τι το αγοράζεις για να σου αρεσει κιόλας..όχι μόνο ορθολογικά.
3.Για την GSA 60 και το ψεύτικο τρεμολο της έχει γραφτεί και από κατόχους της....εμένα μου πήρε περίπου 3 λετπα σε ένα απλό βιντεάκι στο youtube για να το καταλάβω και να βάλω τα γέλια..
4.Τόσα χρόνια στο ξαναλέω emg μαγνήτες εγω δεν είχα ξανακούσει ρε αδερφε να χρησιμοποιούντε από σοβαρούς παίκτες..μόνο κάτι καυσόξυλα τύπου Bc Rich χρησιμοποιούσαν τέτοιες αηδίες....οι seymoyr duncan αλήθεια παίζουνε μόνο σε Gibson?είσαι σίγουρος?
5.Οι φτηνο-squier  απορριποντε πρώτον λόγω εμφάνισης και αστείου ήχου όπως και η ltd λόγω του αστείου ήχου τους..εκτός από την classic vibe που θα την ακούσω..άρα σε μένα παίζει και η εμφάνιση της κιθάρας όταν θα αποφασίσω να ερωτοτροπήσω μαζί της..και η squier δεννν...
6.Τέλος μην βγάζεις συμπεράσματα αυθαίρετα γιατί δεν έχω κολλήματα που φτιάχτηκε μια κιθάρα..αυτά τα κάνουνε άλλοι..και ναι σχεδόν όλες οι squier είναι καυσόξυλα..αν έκρινα μια κιθάρα από το που φτιάχτηκε λες να κοιτούσα τη νοτιοκορεάτισσα?

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Μα καλέ μου άνθρωπε, ΠΩΣ ξέρεις ότι είναι καυσόξυλα; Λύσε μου την απορία...
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Ούτε μια στοιχειώδη ειρωνεία δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς, μια διατύπωση στο στυλ που εσύ ο ώριμος και σιτεμένος γράφεις σε όλη την έκταση του θέματος μέχρι τώρα. Τέτοια ακράδαντη συλλογιστική πορεία σε διακατέχει.

Το '94 αγέννητος δεν ήμουν 25 χρονών γάιδαρος, αυτό που φοβάμαι όμως είναι μην έχω στην ηλικία σου τη νοητική ικανότητα εμβρύου που σε διακρίνει.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1.ευχαριστώ
2.σύμφωνοι
3.ε άμα έβαλες τα γέλια...
4.δεκτό...τώρα που μπήκες για συμβουλές και σου λέμε και σου ξαναλέμε πως δεν θα χάσεις αν κοιτάξεις προς EMG γιατί επιμένεις?
5."εμφάνισης"? οι Squier? που πέρα απ΄το headstock είναι ολόιδιες με τις ακριβές σειρές...!!??!!??
6.δεκτό

(btw...κάποιος σε πληροφόρησε πως τα original Floyd Rose ξεκινάνε περίπου από τα 200E...οπότε αν δε σκοπεύεις να ανεβάσεις αρκετά το budget μην πας.....)

κάτι τελευταίο....δες ένα κάρο παλιά θέματα που μπαίνουνε άτομα να ζητήσουν βοήθεια και τι μοτίβο ερωταπαντήσεων ακολουθούν....το ότι τόσοι άνθρωποι ασχολήθηκαν εδώ και προσπάθησαν να σε μεταπείσουν νομίζω λέει κάτι....
εκτός αν νομίζεις πως έχουμε προσωπικά μαζί σου....

Καλή αγορά!

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Μα καλέ μου άνθρωπε, ΠΩΣ ξέρεις ότι είναι καυσόξυλα; Λύσε μου την απορία...


έχω ακούσει και σε γνωστό από κοντά...πριν 5-6 χρόνια...για να καταλάβεις washburn στα ίδια λεφτά μου φανηκε ανώτερη...


1.ευχαριστώ
2.σύμφωνοι
3.ε άμα έβαλες τα γέλια...
4.δεκτό...τώρα που μπήκες για συμβουλές και σου λέμε και σου ξαναλέμε πως δεν θα χάσεις αν κοιτάξεις προς EMG γιατί επιμένεις?
5."εμφάνισης"? οι Squier? που πέρα απ΄το headstock είναι ολόιδιες με τις ακριβές σειρές...!!??!!??
6.δεκτό

(btw...κάποιος σε πληροφόρησε πως τα original Floyd Rose ξεκινάνε περίπου από τα 200E...οπότε αν δε σκοπεύεις να ανεβάσεις αρκετά το budget μην πας.....)

κάτι τελευταίο....δες ένα κάρο παλιά θέματα που μπαίνουνε άτομα να ζητήσουν βοήθεια και τι μοτίβο ερωταπαντήσεων ακολουθούν....το ότι τόσοι άνθρωποι ασχολήθηκαν εδώ και προσπάθησαν να σε μεταπείσουν νομίζω λέει κάτι....
εκτός αν νομίζεις πως έχουμε προσωπικά μαζί σου....

Καλή αγορά!


εκτιμώ τις συμβουλές σου γιατί παρότι διαφωνείς μαζί μου δεν με ειρωνεύεσαι (φανερά τουλάχιστον)..όσο για τις Squier μην συνεχίζεις εκτίθεσαι...τέτοια φτηνο-απομίμηση δεν πρέπει να υπάρχει στον πλανήτη...σου είπα την classic vibe όμως δεν την άκουσα..


Ούτε μια στοιχειώδη ειρωνεία δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς, μια διατύπωση στο στυλ που εσύ ο ώριμος και σιτεμένος γράφεις σε όλη την έκταση του θέματος μέχρι τώρα. Τέτοια ακράδαντη συλλογιστική πορεία σε διακατέχει.

Το '94 αγέννητος δεν ήμουν 25 χρονών γάιδαρος, αυτό που φοβάμαι όμως είναι μην έχω στην ηλικία σου τη νοητική ικανότητα εμβρύου που σε διακρίνει.


άκουσε να σου πω πιτσιρικά...δεν σου έδωσε κανείς το δικαίωμα να ειρωνεύεσαι (εκτός αν το παίρνεις από αλλού)..εγώ προσωπικά δε σου επιτρέπω...το κατάλαβες?που θα μου μιλήσεις για νοητικό επίπεδο..το 1994 ναι δεν ήσουν αγέννητος αλλά έκανες ανθολόγιο πρώτης δημοτικού...οπότε άντε να ψαρώσεις κάνα άσχετο με τους emg μαγνήτες σου..με προσοχή όμως ε μην τραβήξει κάνα σίδερο ο μαγνήτης...(αφού θες ειρωνείες)....




κατα τα άλλα hot_sause αφού μου λες να μην πάρω floyd μάλλον θα το πάρω...κάτσε όμως να ακούσω και την classic vibe...






Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
όσο για τις Squier μην συνεχίζεις εκτίθεσαι
:D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Ο σεβασμός κερδίζεται κι εσύ με τον τρόπο που λειτουργείς κι εκφράζεσαι σε αυτό το θέμα, αφορίζοντας πλήρως γνώμες ανθρώπων που είναι πραγματικά γνώστες σε αυτά που λένε, ενώ εσύ εμφανώς ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΝ' ΤΑ ΤΡΙΑ, έχασες κάθε πιθανότητα και δικαίωμα να σε σεβαστώ. Μπήκα στο θέμα με όλη την καλή διάθεση, να πω 1-2 πράγματα αν μπορώ, να μάθω κάτι παραπάνω από αυτά που θα γραφτούν εδώ μέσα και πραγματικά, επειδή δεν έχω τα χρόνια σου για να είμαι υπομονετικός και να επιδεικνύω ανοχή στη χαζομάρα, βλέποντας με τι έχω να κάνω, αναπόφευκτα σε πήρα στο ψιλό. Λάθος μου, όσον αφορά το σεβασμό στο forum και μόνο.

Από την άλλη, επειδή αυτό το forum έχει και κανόνες, τους οποίους μάλλον δεν τηρώ αυτή τη στιγμή, θα το λήξω εδώ, αφενός γιατί δεν προσφέρω τίποτα με αυτό που κάνω, μπορώ να γελάω και χωρίς να ποστάρω σχετικά, αφετέρου γιατί δεν έχω το δικαίωμα να μπαχαλέψω ένα thread, όσο θέαμα κι αν προσφέρει ο topic starter.

Από το ανθολόγιο της πρώτης δημοτικού ξεκινάνε όλοι, το θέμα είναι που καταλήγουν. Καλά κουράγια σε όσους θα συνεχίσουν να ασχολούνται.

If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Δηλαδή για να καταλάβω... Σε ένα blind test θα ξεχώριζες ποιά κιθάρα παίζει ο ίδιος παίχτης στον ίδιο ενισχυτή; Συγκρίνοντας μια squier με μια μεξικάνα πχ... (χωρίς ίχνος ειρωνίας η ερώτηση)
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Είσαι μόλις μερικές ώρες και μερικά μηνύματα παρών σε ένα από τα πιο ευπροσήγορα fora που υπάρχουν στην Ελλάδα και έχεις καταφέρει να αποξενωθείς από τους περισσότερους και πας καρφί για τσακωμούς.
Εγώ λέω λοιπόν να πάρεις τις "απόψεις" σου και τον "τρόπο" σου και να πας κάπου αλλού φίλε μου, που θα σε βοηθήσουν καλύτερα εσένα και τα προβλήματα κάθε φύσεως που έχεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
όσο για τις Squier μην συνεχίζεις εκτίθεσαι
:D


και όμως...


Ο σεβασμός κερδίζεται κι εσύ με τον τρόπο που λειτουργείς κι εκφράζεσαι σε αυτό το θέμα, αφορίζοντας πλήρως γνώμες ανθρώπων που είναι πραγματικά γνώστες σε αυτά που λένε, ενώ εσύ εμφανώς ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΝ' ΤΑ ΤΡΙΑ, έχασες κάθε πιθανότητα και δικαίωμα να σε σεβαστώ. Μπήκα στο θέμα με όλη την καλή διάθεση, να πω 1-2 πράγματα αν μπορώ, να μάθω κάτι παραπάνω από αυτά που θα γραφτούν εδώ μέσα και πραγματικά, επειδή δεν έχω τα χρόνια σου για να είμαι υπομονετικός και να επιδεικνύω ανοχή στη χαζομάρα, βλέποντας με τι έχω να κάνω, αναπόφευκτα σε πήρα στο ψιλό. Λάθος μου, όσον αφορά το σεβασμό στο forum και μόνο.

Από την άλλη, επειδή αυτό το forum έχει και κανόνες, τους οποίους μάλλον δεν τηρώ αυτή τη στιγμή, θα το λήξω εδώ, αφενός γιατί δεν προσφέρω τίποτα με αυτό που κάνω, μπορώ να γελάω και χωρίς να ποστάρω σχετικά, αφετέρου γιατί δεν έχω το δικαίωμα να μπαχαλέψω ένα thread, όσο θέαμα κι αν προσφέρει ο topic starter.

Από το ανθολόγιο της πρώτης δημοτικού ξεκινάνε όλοι, το θέμα είναι που καταλήγουν. Καλά κουράγια σε όσους θα συνεχίσουν να ασχολούνται.




επειδή η λέξη σεβασμός είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο για μένα όπως και η λέξη φίλος δεν δικαιούσαι εσύ προσωπικά να προφέρεις αυτή την λέξη.Ναι πραγματικά δεν ξέρω που πάνε τα τρία..έλα όμως που αποδεικνύεται ότι και οι θεωρητικά γνωρίζοντες ούτε και αυτοί ξέρουν  ;D  emg λοιπόν...


Δηλαδή για να καταλάβω... Σε ένα blind test θα ξεχώριζες ποιά κιθάρα παίζει ο ίδιος παίχτης στον ίδιο ενισχυτή; Συγκρίνοντας μια squier με μια μεξικάνα πχ... (χωρίς ίχνος ειρωνίας η ερώτηση)


φίλε μου κοίταξε να σου πω..έχω φίλο που είναι κάτοχος της Sambora stratocaster....λοιπόν η Fender είναι μία κιθάρα κατά τη γνώμη μου που δεν αντιγράφεται εύκολα..δλδ αν δεν έχεις το real thing καλύτερα πάρε bc rich...οι squier είναι για το τζάκι..


άκουσα και την classic vibe..στα σόλο σκοτώνει..στα ρυθμικά μέρη δεννν..αλλά ξεφεύγουμε από τα 200 ευρώ..


Είσαι μόλις μερικές ώρες και μερικά μηνύματα παρών σε ένα από τα πιο ευπροσήγορα fora που υπάρχουν στην Ελλάδα και έχεις καταφέρει να αποξενωθείς από τους περισσότερους και πας καρφί για τσακωμούς.
Εγώ λέω λοιπόν να πάρεις τις "απόψεις" σου και τον "τρόπο" σου και να πας κάπου αλλού φίλε μου, που θα σε βοηθήσουν καλύτερα εσένα και τα προβλήματα κάθε φύσεως που έχεις.


ποιος σου έδωσε το δικαίωμα να μιλάς εκ μέρους της πλειοψήφίας φίλε?τι είσαι δικηγόρος παρ αρείω πάγω?σε παρακαλώ πολύ κάνε μου τη χάρη..όσο για το αν έχω προβλήματα πρώτον δε σε αφορά και δεύτερον σε ρωτάω τι γίνεται όταν οι γνώστες σε άλλα τοπικ μιλάνε για την Cort πχ λες και είναι ferrari αλλά έρχοντε εδώ και αυτοαναιρούντε?


ο Ριχάρδος Μαυροπερισσότερος δεν μου μίλησε άσχημα..ευγενεστατος και ας διαφωνεί μαζί μου..


όταν λοιπον αποφασίσετε τι είναι η squier να μου το πείτε..έχω ένα καλό τζάκι..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ο "φιλος" ειναι ενα απο τα πιο ευγενικα, ενημερωμενα και προθυμα να βοηθησουν μελη! Δεν μπαινεις σε ενα forum ζητωντας τις αποψεις των μελων, πουλωντας "τσαμπουκα"! Θα σεβεσαι το χωρο που εισαι και θα κερδισεις τον σεβασμο του αντιστοιχα!

Την επομενη φορα που θα διαβασω τετοιο post, ο λογαριασμος σου διαγραφεται επιτοπου και το θεμα σβηνεται!


« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/13, 16:44 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ

φίλε μου κοίταξε να σου πω..έχω φίλο που είναι κάτοχος της Sambora stratocaster....λοιπόν η Fender είναι μία κιθάρα κατά τη γνώμη μου που δεν αντιγράφεται εύκολα..δλδ αν δεν έχεις το real thing καλύτερα πάρε bc rich...οι squier είναι για το τζάκι..


άκουσα και την classic vibe..στα σόλο σκοτώνει..στα ρυθμικά μέρη δεννν..αλλά ξεφεύγουμε από τα 200 ευρώ..
Κι εγώ έχω φίλο με PRS αλλά δε μου απαντάς... Θα τις ξεχώριζες; Διότι βάζω στοίχημα ότι (όπως οι 99 στους 100) δε μπορείς να ξεχωρίσεις...
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κι εγώ έχω φίλο με PRS
τι είναι οι PRS? φοράνε EMG?

άκουσα και την classic vibe..
στο youtube ε?
με τι ενισχυτή? με τι μέθοδο ηχογράφησης?

Αποσυνδεδεμένος Intotreason

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Ο "φιλος" ειναι ενα απο τα πιο ευγενικα, ενημερωμενα και προθυμα να βοηθησουν μελη! Δεν μπαινεις σε ενα forum ζητωντας τις αποψεις των μελων, πουλωντας "τσαμπουκα"! Θα σεβεσαι το χωρο που εισαι και θα κερδισεις τον σεβασμο του αντιστοιχα!

Την επομενη φορα που θα διαβασω τετοιο post, ο λογαριασμος σου διαγραφεται επιτοπου και το θεμα σβηνεται!


θα μου δείξεις λοιπόν το ποστ που πούλησα τσαμπουκά όπως λες..γιατί δεν ειρωνεύτηκα κανέναν αντίθετα με ειρωνευτήκανε..


και να μου δείξεις και ποστ που δεν σέβομαι το χώρο..δεν θα βρεις..λοιπόν μάθε να ξεχωρίζεις σε ποιον πρέπει να κάνεις παρατηρήσεις...

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
τι είναι οι PRS? φοράνε EMG?
Είναι κάτι καλές κιθάρες αμερικάνικες. EMG δε μπαίνει στις prs, είναι ρυθμισμένα τα ξύλα απο το εργοστάσιο αν νιώσουν active μαγνήτη επάνω τους να χαλάνε τις βόλτες απο τις βίδες...
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μεταφερεται εκει που πρεπει. Το μελος ειχε προειδοποιηθει. Καλο ειναι να μελεταμε τους κανονες εγγραφης πριν πατησουμε το OK.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/13, 17:00 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αυτό που συμβαίνει είναι απερίγραπτο.. Ντροπή δηλαδή!


Φίλε Intotreason (ναι διαδικτιακέ φίλε, αφού είμαστε στο ίδιο μέρος και συζητάμε για αγαπημένες ασχολίες, εγώ σε αισθάνομαι φίλο) σαν μεγαλύτερος που περνιέσαι από τους περισσότερους θα έπρεπε να είσαι πιο συνετός στο πώς μιλάς και πώς απαντάς, ιδιαίτερα από ανθρώπους που είχαν όλη την καλή διάθεση να σε βοηθήσουν στο ερώτημά σου. Το πώς θα πράξεις, το πώς θα μιλάς και το πώς θα απαντάς δικό σου θέμα, η διαφορά ηλικίας θα έπρεπε να κάνει την εμφάνισή της πάντως.


Θα σου πω τη γνώμη μου στο μουσικό σκέλος. Έχω πάρα πολλές κιθάρες, μερικές ίσως υπερεκτιμημένες, άλλες πάλι όχι. Δες το σαν δική μου τρέλα. Θα σου πρότεινα να ρίξεις μία ματιά ακόμα και στα φτηνά μοντέλα της Squier. Μπορώ να σου διαβεβαιώσω ότι η Affinity που είχα αγοράσει για 190 ευρώ (ακριβά) από διαδικτυακό κατάστημα της Αθήνας, είναι ίσως η καλύτερη αγορά σε αναλογία τιμής/απόδοσης! (Σου μιλάω σαν κάτοχος ακριβών Fender, Gibson, ESP, Musicman, Vigier κτλ). Από την άλλη αγόρασα μία Jackson DK2 με licenced floyd rose (καμία σχέση με το original) και χρειάστηκε να δαπανήσω 130 ευρώ για να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο original και να σωθώ, και αυτό γιατί το floyd το έχω σε full floating ρύθμιση, καθώς είμαι μέγας fan του! Και αυτό σε μία κιθάρα με αρχική αξία σχεδόν 2 φορές το budget σου! Δεν σου λέω πάρε με floyd ή χωρίς, βάλε emg ή όχι. Απλά αναλογίσου τη χρήση που το θες. Αν θες γλυκά vibrata ένα vintage style tremolo σε στιλ strat σου κάνει μία χαρά, και οι επιλογές στα φθηνά μοντέλα είναι πιο τίμιες από αντίστοιχα floyd rose συστήματα. Αν πάλι είσαι Van Halen-ικός και κοιμάσαι και ξυπνάς υπό τον ήχο ενώς dive bomb, το floyd (τύπου floyd rose) είναι μονόδρομος. Από την άλλη μπορεί να θες να γίνει ο επόμενος Vai και να μετράς τόνους και ημιτόνια πετυχαίνοντας το τέλειο Pitch με το λεβιέ σου. Σίγουρα με  ένα φθηνού τύπου floyd δεν θα το καταφέρεις ποτέ. Απλά θα σε βοηθήσει να βρεις την καλύτερη επιλογή για σένα, αν αναλογιστείς το λόγο που το χρειάζεσαι.


Ο σεβασμός όπως πολύ σωστά είπε ένας άλλος φίλος πιο πάνω, κερδίζεται.


Φιλικά
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/13, 17:11 από sfanfan »
White noise