Αποστολέας Θέμα: Ερασιτεχνικο παιξιμο στο σπιτι, ΧΩΡΙΣ ενισχυτη.  (Αναγνώστηκε 8127 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Γεια και χαρα σας υστερα απο πολυ καιρο.....


Μετα απο μια δυσκολη χρονια με πολλες μετακινησεις και ταξιδια και μακρια απο το αθλημα, εχω μαζι ξανα την Καρβιναρα μου και λεω να ξαναρχισω σιγα σιγα να κιθαριζω. Οπως ειμαι τωρα, ο ενισχυτης δεν αποτελει επιλογη, το βιος πρεπει να παραμεινει κομπακτ και ευκολα μετακινησιμο  :)


Δεν κοιταω για interface, γιατι θελω ανεξαρτησια απο το λαπτοπ, κατα το δυνατον. Χρηση: 99% σολο παιξιμο για την πλακα μου, plug'n'play κατασταση, ιδανικα, κατα 99% μεσω ακουστικων, λογω προχωρημενων ωρων εμπνευσης και γειτονων... Αντε και κανα βιντεακι στο Γιουτουμπ. Λαιβ σε καμια περιπτωση.


Προσανατολιζομαι στη Zoom G3, δειχνει να ειναι ακριβως αυτο που θελω, ευχρηστη, ποιοτικη, οχι ογκωδης, εξαιρετικη τιμη-αποδοση και αποδοση σκετο (δεν εχω εμπειρια προσωπικη, θα κανω τυφλη αγορα αναγκαστικα) με βαση οσα ακουω/διαβαζω. Μπαταριες/ρευμα/USB ειναι μεγαλο ατου. Οι λειτουργιες της με υπερκαλυπτουν, και αν πιστευετε οτι ηχητικα ξεπερνα εστω τους Vox Vt, καλυπτει και τις απαιτησεις μου για τετοια προσωρινη λυση... Η τιμη της μου αρεσει, θα μπορουσα να παω και πιο πανω, αλλα οχι μεχρι τα "καλα" Pod.


....Οποτε η προτεινετε κατι εναλλακτικο η δωστε μου την ευχη σας  ;)






Καιιιιιιιι περναμε στο δευτερο σκελος: Ακουστικα!

Δεν εχω αποψη για το ειδος. Με ενδιαφερει να δωσω οσα χρειαζεται ωστε να μην αδικω το μηχανημα που θα διαλεξω, θα δωσω δηλαδη οσα χρειαστει προκειμενου να μην ειναι τα ακουστικα ο αδυναμος κρικος της αλυσιδας. Θα παιζω εξ ολοκληρου μεσω των ακουστικων, καμια ωριτσα-μιαμιση τη μερα σερι, σε ωριμες εντασεις.


Απο θωμα λιγο που χαζεψα και καποια reviews που κοιταξα, με εμφαση κυριως σε AKG, ξεχωρισα αυτα, σε διαφορες σταθμες τιμης:

http://www.thomann.de/gr/akg_k514_mkii_w.htm


http://www.thomann.de/gr/akg_k99.htm


http://www.thomann.de/gr/akg_k121_studio.htm


http://www.thomann.de/gr/akg_k240_mkii.htm


Ποια η γνωμη σας? Συμφωνειτε με την επιλογη ημι-ανοιχτων? Για το σπιτι λογικα ειμαι ΟΚ, εκτος κι αν ακουγονται μεσα απο τοιχους.... Θα μου αρεσε να τα παρω κλειστα να τα εχω και σε κανα ταξιδι, αλλα θελω να παιρνει και λιγο αερα το αυτι ρε παιδια...


Ποσο πιστευετε χρειαζεται να ανεβω ωστε να μην αδικω το ΖΟΟΜ?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα και ξανα-καλώς ήρθες!

όσον αφορά το 1ο σκέλος....
γράψε λίγο αν θες να ασχοληθείς και με εφέ, αν προτιμάς μόνο πεταλιέρα και ακουστικά ή και ηχείο....
γιατί μπορεί να σου προταθεί από τα Amplug που είναι ένα πολύ απλό, άπειρα φορητό σύστημα...μέχρι πεταλιέρα...που τα περισσότερα λεφτά πάνε στην ποιότητα και την ποσότητα των εφέ αλλά μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και με ακουστικά αλλά και οπουδήποτε βρεθείς να τη συνδέσεις σε κονσόλα ή ενισχυτή, ανάλογα....μέχρι ενισχυτή με εφέ πάνω, έξοδο ακουστικών ΚΑΙ usb που λειτουργεί σαν κάρτα ήχου στυλ Fender Mustang

για το 2ο σκέλος....
δεν έχω ακούσει ακουστικά αυτής της κατηγορίας τιμής αλλά όσον αφορά το είδος θα πρότεινα κλειστού τύπου....έτσι ακούς ΜΟΝΟ τον παραγόμενο από τα εφέ ήχο (μαζί με το BT) και (δική μου προσωπική παρατήρηση) μπορείς να αφοσιωθείς περισσότερο στη μελέτη/αυτοσχεδιασμό/ο,τι κάνεις τέλος πάντων

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν προσεξες πως λεω "ΜΟΝΟ με ακουστικα"  :)


Το στοιχειο που με εναδιαφερει περισσοτερο ειναι η ποιοτητα των προσομοιωσεων ενισχυτων. Θελω να εχω 3-4 καλους ηχους στη διαθεση μου να παιζω. Αυτοσχεδιασμο πανω σε ΒΤ η μελετη, σχεδον αποκλειστικα αυτα κανω. Απο εφε λογικα μονο με τα ριβερμπ, τα ντιλει αντε και κανα Γουα.... Το λουπερ καλο ειναι να υπαρχει.


Το αμπλαγκ εχει πλακα, αλλα οχι ετσι. Θελω να εχω ενα μηχανημα που κανει πεντε πραματα στοιχειωδη... Ας μου μεινει και ως εφεδιερα για αργοτερα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
έχεις δίκιο...εγώ στο μυαλό μου προσέθεσα και άλλες καταστάσεις και πως ίσως να ήθελες λίγη περισσότερη ευελιξία...

οπότε πάμε μόνο για πεταλιέρα ή pod με ταβάνι, να υποθέσω, τα 200Ε?
φυσικά όλα τα βασικά εφέ, ίσως και κάτι παραπάνω, με εξομοιώσεις ενισχυτών/καμπίνας....και αφού λες για wah προφανώς θα πας για κάτι επιδαπέδιο, κάτι που επιβάλλεται επίσης και από την πιθανή μελλοντική χρήση για λάιβ καθώς με τα "φασόλια' να μην ενδείκνυνται....

θα μπει κανάς ειδικός να σου προτείνει μιας και εγώ έχω εμπειρία μόνο από κάποιες Tonelab που δεν έχουν usb και ξεφεύγουν και στο οικονομικό...αλλά και η Zoom που ανέφερες και κάποιες Digitech που παίζουν πολύ είναι καλές περιπτώσεις

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
H Zoom G3 είναι μια χαρά γι αυτό που θέλεις. Επιπλέον έχει πάρα πολλά εφφέ, έχει looper, έχει drums... το μόνο που δεν έχει είναι expression pedal και aux in υποδοχή για να συνδέσεις κανένα mp3 player. Aν αυτά δεν σε χαλάνε, είναι μια πολύ καλή και ολοκληρωμένη επιλογή.

Σαν εναλλακτική λύση στα ίδια περίπου λεφτά θα σού πρότεινα την Vox Tonelab ST. Λιγότερα εφφέ από την G3, αλλά ίσως καλύτερη ποιότητα στα μοντέλα ενισχυτών. Δεν έχει looper και drums, έχει όμως expression pedal και aux in υποδοχή και είναι απίστευτα απλή και εύχρηστη.

Μια άλλη πεταλιέρα που έχει όλα τα παραπάνω (νομίζω) είναι η Digitech RP355. Αυτή πραγματικά τα έχει όλα και συμφέρει, ενώ ακόμα περισσότερο συμφέρει το μικρότερο και φτηνότερο μοντέλο RP255. Tα εφφέ της είναι πολύ καλά (ειδικά τα reverb και delay τα βρήκα εξαιρετικά και σκεφτόμουν να την κρατήσω μόνο για αυτά), τα drum είναι πολύ ρεαλιστικά, είναι μικρή, φορητή, εύχρηστη, χαριτωμένη κλπ, αλλά προσωπικά δεν έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένος από την ποιότητα των προσομοιώσεων. Όσο ανέβαινε το gain, ο ήχος γινόταν υπερβολικά ψηφιακός και το "τζιτζίκι" ανυπόφορο.

Άλλες πεταλιέρες που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι η Korg AX3000G και η Βoss ME-25.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Γραφω για να σου τονισω αλλη μια παραμετρο...επειδη μια περιοδο επαιζα συνεχεια με ακουστικα,ξεκινησε να μου τη σπαει απιστευτα το καλωδιο...οποτε δες την επιλογη να παρεις ασυρματα...!

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν δω κατι σε ασυρματο θα το λαβω υποψιν, ευχαριστω.


Απολλωνα, οι προτεραιοτητες μου ειναι οι εξης:
1) Καλες προσομοιωσεις ενισχυτων, επαναλαμβανω ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ, οι προσομοιωσεις θα ειναι οι βασεις του ηχου μου. Περιλαμβανονται σε πρωτη προτεραιοτητα και τα διαφορα distortion/overdrive.
2) Λουπερ και ντραμς για να χαιρομαι μονος μου.
3) Αux in για να πεταω backing tracks ειναι σημαντικο, αλλα οχι καθοριστικο... Δε γινεται καποια πατεντα με καποιο κομβο/audio-port πριν τα ακουστικα?
4) Τα εφε λιγο με ενδιαφερουν. Ενα καλο ριβερμπ και ενα απλο ντιλει να υπαρχει και ειμαι κομπλε, σπανια βαζω γουα, ενω τα υπολοιπα δε με αφορουν. Κανας κομπρεσσορας ισως, αλλα οχι αν μου αρεσουν οι ηχοι των προσομοιωσεων.
5) Ως εκ τουτου, δε θα μου λειψει ενα εξπρεσιον πενταλ, αλλωστε μπορει να μπει και εκ των υστερων. Για λογους ογκου, προτιμω να λειπει.


Με βαση αυτα, τι λες? Για τη digitech ακουω κακιστα πραγματα για τις προσομοιωσεις της, οποτε Χ.


Θα σκεφτω τη Βοξ, επαιζα χρονια με εναν ad30vt και δεν ειχα παραπονο. Περιμενα κατι καλυτερο σε ηχο απο αυτες τις πεταλιερες ομως... Απατωμαι?


Για ακουστικα δε μου απαντατε ρε παιδια........ Τι τυπου (κλειστα/ημιανοιχτα)? Μεχρι ποσα λετε? Ποια?
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/12, 17:57 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Με βάση τα παραπάνω και εφόσον απορρίψαμε τη Digitech, μάλλον καταλήγουμε στην αρχική σου επιλογή για την Zoom G3. Όπως σού είπα, από τη στιγμή που η ύπαρξη aux in και expression pedal δεν είναι μέσα στις κύριες προτεραιότητές σου, η G3 είναι μια επαρκέστατη λύση.

Πάντως θα μού επιτρέψεις να επισημάνω και κάτι άλλο. Όσον αφορά το aux in σε σχέση με drums, looper κλπ, αν έχεις την aux in υποδοχή, μπορείς εκτός από backing tracks να βάλεις και να παίζουν και drums (μπορείς να βρεις midi drum files ή beat boxes που θα σού παίζουν drums σχετικά εύκολα στο διαδίκτυο). Όσο για το looper, αν η πεταλιέρα σου δεν το έχει μπορείς να κάνεις κάτι παρόμοιο με κάποιο software ηχογράφησης το οποίο επίσης είναι δεν είναι δύσκολο να βρεις δωρεάν. Το αναφέρω γιατί έκανες λόγο για αυτοσχεδιασμό πάνω σε backing tracks, και γιατί έχοντας περάσει κι εγώ από παρόμοια διλήμματα, κατέληξα να θεωρώ την υποδοχή aux in πιο χρήσιμη και πιο ευέλικτη από drums ή άλλα κόλπα. Κάποτε τα θεωρούσα σημαντικά, στην πράξη όμως αποδείχτηκε ότι δεν τα χρησιμοποίησα όσο φανταζόμουν. Αντίθετα αυτό που μού έλειπε ήταν το aux in και η πρόσβαση στα backing tracks.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
To aux in ειναι σημαντικο, συμφωνω, γι αυτο και σε ρωτησα, αν υπαρχει δυνατοτητα με καποιον κομβο που να δεχεται δυο εισοδους και να βγαζει μια εξοδο προς τα ακουστικα, να κανω δουλεια... Ουτως η αλλως, ο λογος που καταληγω στη Ζοομ ειναι γιατι σε μεγαλο βαθμο με ανεξαρτητοποιει απο το πισι, το οποιο εκτος απο κουβαλημα, ειναι και μαυρη τρυπα ελευθερου χρονου. Ακουγεται αστειο, αλλα αμα ανοιξω λαπτοπ, παει ο χρονος μελετης.....

Ακομα κι ετσι, αφηνω τη Ντιτζιτεκ, που κατα τα αλλα φαινεται μωρακι, αλλα πραγματικα ακουω απο ΠΟΛΛΕΣ μεριες οτι υπαρχουν θεματα με τις προσομοιωσεις της και τις αλλες λυσεις που προτεινες λογω πενταλ.

Ακομα εξεταζω τη Βοξ... αλλα μου φαινεται λιγο κουμουτσα και ΔΕΝ παιζει με μπαταριες, πραγμα οχι αδιαφορο... Χανει λιγο σε φαση εκδρομουλα, βεραντα, παρκο...

Η ΖΟΟΜ με εχει κερδισει νομιζω.... συνδιαζει πολλες ευκολιες.... Το ΑUX in ισως το μετανιωσω, βεβαια....

Οποτε, χρειαζομαι κι αλλες γνωμες οσον αφορα τον ΗΧΟ τους και καταληγω... Εξακολουθω να θελω να μαθω πως τα βλεπετε τα δυο μηχανηματα σε σχεση με εναν VOX AD-VT....




Ακουστικα....?
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/12, 23:34 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
H λύση που μπορώ να σκεφτώ για την έλλειψη aux in είναι κάτι τέτοιο:



Το ένα βύσμα θα πάει στην υποδοχή των ακουστικών της πεταλιέρας και το άλλο στο mp3 player ή την υποδοχή ακουστικών του υπολογιστή σου. Συνδέεις τα ακουστικά σου στην υποδοχή στο άλλο άκρο και ακούς και τα δύο... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Δε γινεται καποια πατεντα με καποιο κομβο/audio-port πριν τα ακουστικα?


ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο εννοουσα.  :) 

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αλλες γνωμες??? Καταληγουμε στη ΖΟΟΜ?


ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ???  ::) ;D

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Εκτος απο τα πιο ακριβα pod εχω και ενα pocket pod που ειναι μπορω να πω αξιοπρεπεστατο.
http://line6.com/pocketpod/index.html
Ολα ειναι θεμα ρυθμισεων.
Ολα μπορουν να ακουστουν απαισια ή σουπερ αναλογα τις ρυθμισεις για αυτο που θελουμε να παιξουμε και φυσικα μεγαλο ρολο παιζει το ηχειο που θα παιξουν.

Προενισχυτης, βασικα εφφε και ακουστικα με 96Ε (+20 μεταφορικα)
http://www.thomann.de/gr/line6_pocket_pod_jambundle.htm
http://www.thomann.de/gr/line6_pocket_pod_jambundle_2.htm
(Τα ακουστικα αυτα δεν τα εχω δοκιμασει)
Λειτουργει με μπαταριες και τροφοδοτικο 9V (δεν συμπεριλαμβανεται, αυτο κανει με 9Ε http://www.thomann.de/gr/thomann_netzteil_universal_312_600.htm ρυθμισε στα 9V )
Εχει aux in για mp3 player κλπ
Εχει εξοδο Line για line in του PC (ή πρωτα σε μιξερακι οπου φορτωνεις κι αλλα πραγματα πριν παει καρτα ηχου), και amp out για ενισχυτη (δεν το εχω δοκιμασει το συγκεκριμενο ποτε, αφου αυτα τα μηχανηματα -προσομοιωτες- γενικα δεν μου αρεσουν, παρα μονο με line συνδεση)
Eχει usb για συνδεση με PC και για ελεγχο ακομα περισσοτερων παραμετρων μεσω προγραμματος (το vyzex editor εχω αν θυμαμαι καλα) που κατεβαζεις απο την Line6

Αν κανεις παραγγελεια τελικα, παρε επ'ευκαιριας και τη θηκουλα για ταξιδια http://www.thomann.de/gr/thomann_pocked_pod_bag.htm





« Τελευταία τροποποίηση: 18/08/12, 21:50 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
+1 στην Zoom G3 (αν μπορεις βεβαια να αντεξεις οικονομικα και χωροταξικα την G5 προχωρα, μιας και ειναι ο'τι τελευταιο στην τεχνολογια του amp modeling - και εχει και μια 12ΑΧ7 για tube boost  ;) )

http://www.dv247.com/guitars/zoom-g5-guitar-multi-effects-pedal--94122

http://www.zoom.co.jp/products/g5/spec/

Για ακουστικα ειναι επιλογη βασει καθαρα προσωπικων προτιμησεων, εγω θα σου προτεινα επισης ασυρματα οπως αναφερθηκε ηδη, για ευνοητους λογους πρακτικοτητας (χωρις να χανουν ηχητικα απο τα αντιστοιχης τιμης ενσυρματα - ετσι κι'αλλιως σε αυτη την κατηγορια τιμης δεν μπορεις να βρει monitor ακουστικα), καθως επισης κλειστου τυπου, ωστε να "απομονωνεσαι" απο τους ηχους του περιβαλλοντος χωρου, χωρις να χρειαζεται να ανεβαζεις την ενταση -> καταπονηση των αυτιων σου  ;) . Εγω εχω αυτα και ειμαι ικανοποιημενος:

http://www.antoniadis.com.gr/product_info.php?products_id=2320

Σε πιο οικονομικη λυση βεβαιως και το pocket pod ειναι μια χαρα -> ακουσε τα αν μπορεις ωστε να βγαλεις τα συμπερασματα σου  :) . Καλες αγορες!
« Τελευταία τροποποίηση: 19/08/12, 00:48 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Mechmech, σε κατι πιο οικονομικο δες και το Palmer pocket amp, το οποιο διαθετει 3 προσωμοιωσεις ενισχυτων, aux in, DI box, εξομοιωσεις loudspeaker/mic θεσης, ειναι compact και φαινεται αρκετα στιβαρο και με ωραιο ηχο (ειναι φουλ αναλογικο):

http://www.thomann.de/gr/palmer_pepamp.htm

το μονο που δεν εχει ειναι τα εξτρα εφε... ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με εβαλες σε σκεψεις με το Παλμερ, αλλα θα προτιμησω τελικα τη ΖΟΟΜ, διοτι εχει και τα εξτρα στοιχεια που θελω... Τη θελω την εξτρα ποικιλια σε ενισχυτες, οπως και τα ριβερμπ και τα οβερντραιβ... Οποτε θα παω προς τα κει.


Εξακολουθω να χρειαζομαι τη βοηθεια σας σχετικα με τα ακουστικα:

Παράθεση


Δεν εχω αποψη για το ειδος. Με ενδιαφερει να δωσω οσα χρειαζεται ωστε να μην αδικω το μηχανημα που θα διαλεξω, θα δωσω δηλαδη οσα χρειαστει προκειμενου να μην ειναι τα ακουστικα ο αδυναμος κρικος της αλυσιδας. Θα παιζω εξ ολοκληρου μεσω των ακουστικων, καμια ωριτσα-μιαμιση τη μερα σερι, σε ωριμες εντασεις.Απο θωμα λιγο που χαζεψα και καποια reviews που κοιταξα, με εμφαση κυριως σε AKG, ξεχωρισα αυτα, σε διαφορες σταθμες τιμης:

http://www.thomann.de/gr/akg_k514_mkii_w.htm


http://www.thomann.de/gr/akg_k99.htm


http://www.thomann.de/gr/akg_k121_studio.htm


http://www.thomann.de/gr/akg_k240_mkii.htm


Ποια η γνωμη σας? Συμφωνειτε με την επιλογη ημι-ανοιχτων? Για το σπιτι λογικα ειμαι ΟΚ, εκτος κι αν ακουγονται μεσα απο τοιχους.... Θα μου αρεσε να τα παρω κλειστα να τα εχω και σε κανα ταξιδι, αλλα θελω να παιρνει και λιγο αερα το αυτι ρε παιδια...Ποσο πιστευετε χρειαζεται να ανεβω ωστε να μην αδικω το ΖΟΟΜ?
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/12, 00:21 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Mechmech, σε κατι πιο οικονομικο δες και το Palmer pocket amp

Αυτό φαίνεται ενδιαφέρον. Είχα δει προσφατα στον Thomann και το Traynor Quarterhorse, μια δικάναλη κεφαλή 25W σε συσκευασία πεταλιού, με αρκετά καλό ήχο και με επιπλέον μερικά εφφέ (reverb, tremolo και delay).

http://www.thomann.de/gr/traynor_dh25h_quarterhorse.htm
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δε θα παρω ακουστικα ποτεεεεε  :faint

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Όσον αφορά τα ακουστικά, εγώ τουλάχιστον θα συμφωνούσα με τα semi-open για χρήση στο σπίτι. Αν όμως σκοπεύεις να τα χρησιμοποιήσεις και για ταξίδι, θα δεις ότι καθώς δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικά στον περιορισμό των εξωτερικών θορύβων, δεν θα απολαμβάνεις τη μουσική όσο θα ήθελες. Tα AKG είναι καλή επιλογή, ειδικά τα πιο ακριβά μοντέλα Κ121 και Κ240. Δες όμως και τα (παρόμοια μεν, πολύ φτηνότερα δε) Superlux HD681, για τα οποία σχεδόν όλες οι κριτικές συμφωνούν ότι είναι πολύ καλά για την τιμή τους, ειδικά αν αλλάξεις τα μαξιλαράκια που απ' ό,τι λένε είναι λίγο σκληρά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κι εγω ακουω καλα λογια για τα Σουπερλαξ, αλλα μπορω να ανεβω αρκετα πιο πανω απο αυτα τα λεφτα, και θα το κανω προθυμα.


Το θεμα ειναι, για τη δουλεια που τα θελω, ΠΟΣΟ πρεπει να ανεβω?


Ας πουμε, χοντρικα, με γνωμονα να μην αδικει η αλυσιδα μου τα ο επιπεδο ηχου της ΖΟΟΜ:


Καπου στα 50 ευρω?
Στα 80? (Μεχρι τοσα δινω ευχαριστως, μονο αν το κρινετε σκοπιμο θα ανεβω κι αλλο)
Στα 120?


Μπορειτε να μου δωσετε μαι ενδεικτικη τιμη να ψαχνω για καλες λυσεις σε αυτα τα επιπεδα?




ΥΓ. Θα σκεφτω αυτο που λες για τα κλειστα. 95% κατ'οικον χρηση θα ειναι, αλλα θα το σκεφτω.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Την γνωμη μου για τα ακουστικα την ανεφερα ηδη και δεν εχω να προσθεσω κατι  ;D

Απόλλων, μήπως γνωρίζεις αν αληθεύει ότι το Palmer βασίζεται στο Tech21 GT2 (όπως αναφέρουν σε πολλά ξένα φόρουμ)?

http://www.thomann.de/gr/tech_21_sansamp_gt2.htm
Life is too short for bad tone


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Eγώ προτιμώ να κρατάω τα "καλά" μου ακουστικά για οικιακή χρήση και να έχω άλλα, κατά προτίμηση in-ear ακουστικά για χρήση με το mp3 player όταν είμαι εκτός σπιτιού. Πιστεύω πάντως ότι και με 50-80 Ευρώ μπορείς να βρεις κάτι καλό που δεν θα αδικεί την πεταλιέρα σου. Για μένα π.χ. αν τα Superlux προσφέρουν έστω και παραπλήσια ποιότητα ήχου με τα AKG, τότε αξίζουν δεδομένης της διαφοράς στην τιμή. Αν θέλεις οπωσδήποτε να δώσεις μέχρι 100 Ευρώ AKG K-121 είναι μια καλή επιλογή. Για κάτι ενδιάμεσο από πλευράς τιμής, θα κοίταζα κάποια Sennheiser, καθώς και τα φτηνότερα μοντέλα της AKG.


Απόλλων, μήπως γνωρίζεις αν αληθεύει ότι το Palmer βασίζεται στο Tech21 GT2 (όπως αναφέρουν σε πολλά ξένα φόρουμ)?

Σίγουρα πάνω σε αυτό βασίζεται και η ομοιότητα είναι οφθαλμοφανέστατη. Το GT2 ήταν το πρώτο πετάλι με αυτή την αναλογική προσέγγιση στο modelling, την οποία μετά αντέγραψαν και άλλες εταιρίες όπως η Behringer με το GDΙ-21. Aπλά το Palmer μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο του (χωρίς καμπίνα ή ενισχυτή) καθώς έχει υποδοχή για ακουστικά, πράγμα που φαντάζομαι ότι δεν γίνεται με το GT2 εκτός και αν το συνδέσεις σε κάποια κονσόλα. Επίσης πολύ χρήσιμη προσθήκη είναι και το aux in του Palmer, ειδικά για κάποιον που θέλει μια ολοκληρωμένη και φορητή λύση από ένα τέτοιο μηχάνημα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να ενημερωσω οτι τελικα παραγγειλα τη ΖΟΟΜ και τα AKG ak-240 MK II. http://www.thomann.de/gr/akg_k240_mkii.htm


Εκανα υπερβαση στο οικονομικο, διοτι διαβασα διθυραμβικες κριτικες και οταν τα δοκιμασα, εμεινα λαλακας.


Δυστυχως η Ζυριχη οπου ειμαι δεν αφηνει περιθωρια για πολλες ψαχτικες. Τα περισσοτερα μοντελλα δεν ειχα καν την τυχη να τα δω απο κοντα.
Θεωρησα τα ακουστικα μια μακροπροθεσμη και πολυχρηστικη επενδυση, οποτε να τα χωσω για κατι καλο. Ελπιζω να μου βγει η επιλογη ημιανοιχτου. Στο σπιτ ολα καλα, πολυ ησυχη πολυκατοικια. Εξω...... πονταρω στα ησυχα τρενα μας :D


Ευχαριστω για τη βοηθεια, παιδια!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
4648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:11
από jkstigma
11 Απαντήσεις
6202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:46
από thanasis b
13 Απαντήσεις
6758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
5 Απαντήσεις
3083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 15:30
από themos
32 Απαντήσεις
17326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/10, 13:59
από Wise_One
0 Απαντήσεις
2401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/09, 13:57
από freemind
11 Απαντήσεις
4891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:18
από Jezus
10 Απαντήσεις
4594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/13, 20:22
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
1843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/20, 13:52
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
1215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/20, 09:32
από Spithas22