Αποστολέας Θέμα: Πως να αρχισω??  (Αναγνώστηκε 4261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_LesPaul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P Kurt Cobain
    • Προφίλ
Πως να αρχισω??
« στις: 25/10/09, 01:31 »
Αγορασα τν κιθαρα μου περυσι το καλοκαιρι...ειμαι αυτοδιδακτος λογω φρονιστηριων κ.λ.π που δεν μου επιτρεπουν ακομα ωδειο ή δασκαλο...
κουτσα στραβα χρησιμοποιωντας ταμπλατουρες εμαθα καποια τραγουδια(nirvana,hendrix,white stripes,black sabbath κ.λ.π)...
ομως θελω ν μαθω πιο δυσκολα τραγουδια p.x GnR...και εκτος οτι ειμαι ακομα πολυ αργος για τα σολο μου φαινονται ολα πολυ περιπλοκα...

και ρωταω τωρα:...
-τι πρεπει να μαθω πρωτα??
-να ξεκινησω απο την αρχη?
-κλιμακες συγχορδιες κ.λ.π..ποιες να μαθω ??
-γενικοτερα τι πρεπει ν μαθω σαν αρχαριος?
Epiphone Les Paul
Marshall MG15CDR
Slash FTW
R.I.P Kurt Cobain

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Πως να αρχισω??
« Απάντηση #1 στις: 25/10/09, 02:50 »
Αν μπορεις παρε καποιο βιβλιο (ποιο συγκεκριμενα θα σου πουν αλλοι πιο εμπειροι απο εμενα) στο οποιο θα μαθεις αρκετες συγχορδιες με μορφη ταμπλατουρας.Ακομα μεσα απο αυτα τα βιβλια θα μρεσεις να μαθεις πεντατονικη, σε μορφη ταπλατουρας παντα, η οποια χρησιμοποιειται αρκετα στα σολο ειδικοτερα στο μεταλ.Ετσι θα εχεις μια πρωτη επαφη με τα σολο.Εαν δεν καταφερεις να παρεις βιβλιο μπες σε σαιτ που θα σου εξηγουν σε ταμπλατουρα τις συγχορδιες.

π.χ.

Εm= 022000
E=022100


Ελπιζω να βοηθησα και καλη αρχη :) ;D :D ;)

Αποσυνδεδεμένος Alex_LesPaul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P Kurt Cobain
    • Προφίλ
Απ: Πως να αρχισω??
« Απάντηση #2 στις: 25/10/09, 22:09 »
το ερωτημα μου βασικα θα πρεπε ν ηταν πως να βελιτωθω οχι πως να αρχισω :D
Epiphone Les Paul
Marshall MG15CDR
Slash FTW
R.I.P Kurt Cobain

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Πως να αρχισω??
« Απάντηση #3 στις: 26/10/09, 19:21 »
Τοτε φιλε μου φοβαμαι πως μαλλον δεν μπορω να σε βοηθησω καθως και εγω βρισκομαι σε παρομοια κατασταση με εσενα, ισως σε λιγο καλυτερο επιπεδο;D.Εγω παντως θα παω σε ωδειο.

Αποσυνδεδεμένος Alex_LesPaul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P Kurt Cobain
    • Προφίλ
Απ: Πως να αρχισω??
« Απάντηση #4 στις: 28/10/09, 18:41 »
καποιος/???
Epiphone Les Paul
Marshall MG15CDR
Slash FTW
R.I.P Kurt Cobain

Αποσυνδεδεμένος Alex_LesPaul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P Kurt Cobain
    • Προφίλ
Απ: Πως να αρχισω??
« Απάντηση #5 στις: 18/11/09, 18:47 »
δεν ρωταω κατι τοσο δυσκολο... ???
Epiphone Les Paul
Marshall MG15CDR
Slash FTW
R.I.P Kurt Cobain

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Πως να αρχισω??
« Απάντηση #6 στις: 18/11/09, 19:25 »
Ειπαρχουν πολλα video και παρομοια θεματα στο ιντερνετ (αλλα και στο kithara) που μπορουν να σε βοηθησουν!!!

Ασκησεις για ανοιγμα δαχτυλων

δακτυλοθεσια

Βιβλια για LEGATO!!! (λιγο προχωρημενο για σενα αλλα αμα θες σολιες...)

ασκησεις
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως να αρχισω??
« Απάντηση #7 στις: 19/11/09, 04:56 »
Δεν μας είπες αν υπάρχει η δυνατότητα μαθημάτων σε δάσκαλο.
Ειναι λίγο δύσκολο να σε βοηθήσουμε με αυτά ποθ λες, γιατί δεν αναφέρεις τι τεχνικές κατέχεις, τι θα ήθελες να μάθεις καλύτερα, τι μουσική θες να παίξεις, ουτε καν αν παίζεις ηλεκτρική η ακυστική.. τι να σου πρωτοπούμε....

Υποθέτω πως πας για αυτοδιδακτος και πως έμαθες τις βασικες συγχορδίες και strumming με πένα. Αν μάθαινα από την αρχή, θα έκανα τα παρακάτω:



Απο θεωρία θα μάθαινα τις βασικές συγχορδίες, majore, minore, 5ths κτλ.
Ακόμα θα μάθαινα βασικές τεχνικές όπως bending, hummer on, pull off, palm muting, artificial harmonics κτλ. με αυτά για keywords, κάνε ένα search sto youtube και θα βρείς τα πάντα από tutorials
Ακόμη θα μάθαινα κάποιες βασικές κλίμακες π.χ pentatonic, θα σε βοηθήσει πολύ με τα solos

Σε κάπως πιο προχωρημένο επίπεδο (κάτι έλεγες για Hendrix), θα αγόραζα το guitar pro και θα εξασκούμουν με εύκολα τραγουδάκια. Είναι ένα πρόγραμμα που υποστηρίζει ενα συγκεκριμένο format ταμπλατούρων. Έχει τραγούδια στα οποιά γράφονται tabs για όλα τα όργανα, και αναπαράγονται ως midi, ενώ ρυθμίζεις KAI το tempo. Το θεωρώ πολύ καλό εργαλείο γιατί σου δίνει την δυνατότητα να απομονώσεις ενα όργανο (την κιθάρα στην περίπτωσή μας ) και να παίζεις live στην θέση του, κρατώντας σωστό ρυθμό. επίσης είναι πολύ καλό οτι βλέπεις πως ακούγεται η ταμπλατούρα που διαβάζεις, και την "αποκρυπτογραφείς" πολύ καλύτερα στα δύσκολα σημεία. Τα περισσότερα site με tabs, έχουν guitar pro tabs, και συνήθως με καλή ποιότητα.

Όπως βλέπεις, δεν λέω τίποτα για βιβλία. Κατα την γνώμη μου δεν απευθύνονται σε όλους τους αυτοδίδακτους, και αξίζουν για τις ασκήσεις τους, όχι για να μάθεις τεχνικές.

Γενικά δεν υπάρχει κάποιος standard τρόπος και συμβουλές. Κύρίως βρες χρόνο και όρεξη, και σιγά σιγά θα προχωρήσεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 21:24
από Adoni
6 Απαντήσεις
4156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 04:47
από Snowy