Αποστολέας Θέμα: Συγχορδίες.. αλλά σωστά  (Αναγνώστηκε 8616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Indigo83

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« στις: 11/11/09, 12:35 »
Καλημέρα!

Όπως όλοι σε αυτή την κατηγορία είμαι και εγώ καινούριος στην κιθαρα.. έχω μια ακουστική (Guvnor) και κάνω τα πρώτα μου βήματα με πολλή όρεξη  ;D

Έχω ξεκινήσει λοιπόν να παίζω τις βασικές συγχορδίες (Λα Μινόρε - Μι Ματζόρε και άλλες 5-6 αλλά θέλω να μάθω αρχικά να αλλάζω καλά λα μινόρε - μι ματζόρε)

Κάνω καλά και γρήγορα την αλλαγή και ο ήχος είναι ΟΚ αλλά συνήθως δεν παίζω απολύτως σωστά τις συγχορδίες... δηλαδή μία ή παραπάνω από τις χορδές που πιάνω με το αριστερό στα τάστα δεν ακούγονται σωστά αν τις παίξω μόνες τους. Ο ήχος είναι κάπως θαμπός.

Μήπως πρέπει να πιέζω με περισσότερη δύναμη τις χορδές στα τάστα? Πρέπει να ακουμπούν στο μπράτσο?

Τι μου προτείνετε?


Ευχαριστώ για το χρόνο σας!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/11/09, 16:17 από Indigo83 »

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #1 στις: 11/11/09, 13:56 »
Καλώς ήρθες indigo83.
«δεν παίζω απολύτως σωστά τις συγχορδίες» σημαίνει κανονικά πως δεν τις πατάς σωστά τις συγχορδίες. Δηλαδή κάποιες από τις νότες δεν είναι σωστές. Από αυτά που λες όμως παρακάτω κατάλαβα πως μιλάς για την ποιότητα του ήχου σου. Ο ήχος είναι θαμπός, λες. Και βέβαια οι χορδές πρέπει να ακουμπούν στην ταστιέρα (μπράτσο όπως το λες). Διαφορετικά και το ότι ακούγονται θολές…πολύ τους είναι  :P
Δοκίμασε να πατάς σταθερά και με περισσότερη δύναμη στο αριστερό…
 ;)

Αποσυνδεδεμένος Indigo83

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #2 στις: 11/11/09, 14:05 »
Ευχαριστώ!! :) Θα το δοκιμάσω το απόγευμα μετά τη δουλειά

Βέβαια στην ακουστική είναι λίγο painful αλλά έτσι είναι στην αρχή  :P Έχω πολλή όρεξη οπότε δε με πειράζει

Ο ήχος είναι ΟΚ δηλαδή πχ παίζω το μπαγάσα που πάει από Am σε G , πάλι Am και μετά C κλπ και ακούγεται κομπλέ

Αλλά μπορεί να γίνει πολύ καλύτερος.


Θα δυναμώσω στην ταστιέρα, ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #3 στις: 11/11/09, 14:53 »
Indigo καλώς ήρθες.
Όπως λέει και ο Bryan Adams sto "Summer of 69"
"Got my first real 6-string, bought it at the five and dime
Played it till my fingers bled, it was the summer of 69"

Με άλλα λόγια αν δεν ματώσεις δάχτυλα, κιθάρα δεν μαθαίνεις.
Περισσότερη δύναμη θες και συνήθεια για να πιάνεις σωστά τις νότες στην εκάστοτε συγχορδία.
Καλή συνέχεια
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Indigo83

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #4 στις: 11/11/09, 15:04 »
Ευχαριστώ! Ε δε θα ξέρει ο Bryan??

Θα κάνω αιματηρή προπόνηση ;D

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #5 στις: 11/11/09, 15:23 »
Και προσεξε μην υπαρβαλλεις! Παν μετρον αριστον.


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #6 στις: 11/11/09, 15:35 »
Και βέβαια οι χορδές πρέπει να ακουμπούν στην ταστιέρα (μπράτσο όπως το λες). Διαφορετικά και το ότι ακούγονται θολές…πολύ τους είναι  :P
Δοκίμασε να πατάς σταθερά και με περισσότερη δύναμη στο αριστερό…
 ;)

Nα κάνω μια διευκρίνηση.. Ναι, οι χορδές πρέπει να ακουμπάνε στα τάστα, τα κάθετα σιδεράκια, αλλά μέχρι εκεί. δε χρειάζεται να πιεσει τόσο ωστε η χορδη να ακουμπήσει το ξύλο ανάμεσα από τα τάστα. Έκανα αυτο το λάθος στο μπάσο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #7 στις: 11/11/09, 15:47 »
Και βέβαια οι χορδές πρέπει να ακουμπούν στην ταστιέρα (μπράτσο όπως το λες). Διαφορετικά και το ότι ακούγονται θολές…πολύ τους είναι  :P
Δοκίμασε να πατάς σταθερά και με περισσότερη δύναμη στο αριστερό…
 ;)

Nα κάνω μια διευκρίνηση.. Ναι, οι χορδές πρέπει να ακουμπάνε στα τάστα, τα κάθετα σιδεράκια, αλλά μέχρι εκεί. δε χρειάζεται να πιεσει τόσο ωστε η χορδη να ακουμπήσει το ξύλο ανάμεσα από τα τάστα. Έκανα αυτο το λάθος στο μπάσο.
+1 Δεν χρειαζεται να ακουμπουν στο ξυλο, αν πιεσεις πολυ, τοτε η νοτα ξεφευγει απο το σωστο τονο..
απλα πρεπει να εχεις κατα νου, οταν μελετας και πιανεις μια συγχορδια να παιζεις τις νοτες μια μια και να ακουγονται ολες καθαρα...
Και δωσε στα χερια σου τον καιρο τους, ωστε να συνιθισουν...Καλη μελετη ;)

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #8 στις: 11/11/09, 15:59 »
Nα κάνω μια διευκρίνηση.. Ναι, οι χορδές πρέπει να ακουμπάνε στα τάστα, τα κάθετα σιδεράκια, αλλά μέχρι εκεί. δε χρειάζεται να πιεσει τόσο ωστε η χορδη να ακουμπήσει το ξύλο ανάμεσα από τα τάστα. Έκανα αυτο το λάθος στο μπάσο.

Για το μπάσο δεν γνωρίζω.
Αυτό που γνωρίζω όμως για την κιθάρα είναι πως την νότα την πιάνεις στη εκάστοτε θέση και τοποθετείς το δάχτυλο όσο το δυνατόν πιο κοντά (ή και δίπλα ακριβώς) στο κάθετο σιδεράκι (όπως το λες) και όχι επάνω στο σιδεράκι. Αν πατήσεις την χορδή ακριβώς επάνω στο σιδεράκι, η χορδή συνήθως τρίζει  :-\
Εκτός Γιάννη κι αν εννοείς κάτι διαφορετικό και δεν το κατάλαβα  :-\

Αποσυνδεδεμένος Indigo83

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #9 στις: 11/11/09, 17:20 »
Σας ευχαριστώ όλους πολύ!

Εννοούσα αν πρέπει να ακουμπάνε στο ξύλο. Όπως φαίνεται μάλλον όχι

Το κόλπο να πατάω κοντά στα σιδεράκια (προς το δεξί χέρι) το ήξερα και όντως έχει διαφορά ειδικά αν είσαι άπειρος όπως εγώ.


Ευχαριστώ και πάλι!!

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #10 στις: 11/11/09, 17:27 »
Σας ευχαριστώ όλους πολύ!

Εννοούσα αν πρέπει να ακουμπάνε στο ξύλο. Όπως φαίνεται μάλλον όχι

Το κόλπο να πατάω κοντά στα σιδεράκια (προς το δεξί χέρι) το ήξερα και όντως έχει διαφορά ειδικά αν είσαι άπειρος όπως εγώ.


Ευχαριστώ και πάλι!!
Επισης, δεν ξερω αν στο εχουν πει, αλλα μια φιλικη συμβουλη...
ΠΑΝΤΑ ζεσταμα πριν παιξεις και μην παραζορισεις το χερι σου δωσ' του το χρονο του ωστε να συνηθισει... ;)

Αποσυνδεδεμένος Indigo83

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #11 στις: 11/11/09, 18:40 »

Επισης, δεν ξερω αν στο εχουν πει, αλλα μια φιλικη συμβουλη...
ΠΑΝΤΑ ζεσταμα πριν παιξεις και μην παραζορισεις το χερι σου δωσ' του το χρονο του ωστε να συνηθισει... ;)

Ευχαριστώ! Σαν ζέσταμα κάνω την άσκηση σε όλες τις χορδές που πας διαδοχικά από το πρώτο τάστο μέχρι το τέταρτο με τα δάχτυλα 1-2-3-4 στο αριστερό και το δεξί παίζει είτε με i,m είτε με πένα πάνω-κάτω είτε με πένα μόνο κάτω

Αν έχεις να προτείνεις κ κάποια άλλη είναι πολύ ευπρόσδεκτη όχι μόνο από εμένα αλλά από όλους τους φίλους πιστεύω :)

Να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #12 στις: 11/11/09, 19:34 »
Για το μπάσο δεν γνωρίζω.
Ούτε γω ;D ;D ;D
Αυτό που γνωρίζω όμως για την κιθάρα είναι πως την νότα την πιάνεις στη εκάστοτε θέση και τοποθετείς το δάχτυλο όσο το δυνατόν πιο κοντά (ή και δίπλα ακριβώς) στο κάθετο σιδεράκι (όπως το λες) και όχι επάνω στο σιδεράκι. Αν πατήσεις την χορδή ακριβώς επάνω στο σιδεράκι, η χορδή συνήθως τρίζει  :-\
Εκτός Γιάννη κι αν εννοείς κάτι διαφορετικό και δεν το κατάλαβα  :-\
Δεν είπα να πατήσει κανείς πάνω στο σιδεράκι. Ελεγα να μή πιέζει τη χορδή μέχρι να ακουμπήσει η χορδή το ξύλο


Ευχαριστώ! Σαν ζέσταμα κάνω την άσκηση σε όλες τις χορδές που πας διαδοχικά από το πρώτο τάστο μέχρι το τέταρτο με τα δάχτυλα 1-2-3-4 στο αριστερό και το δεξί παίζει είτε με i,m είτε με πένα πάνω-κάτω είτε με πένα μόνο κάτω

ΟΧΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!

Είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις!!!!

Είτε μιλάμε για πένα είτε για δάχτυλα, οι κινήσει στο δεξί πάνε ΕΝΑΛΛΑΞ!!!!
Δάχτυλα:
i,m,i,m
m,i,m,i
i,a,i,a
a,i,a,i
m,a,m,a
a,m,a,m
Πένα:
Πανω-κάτω-πάνω-κάτω
Κάτω-πάνω-κάτω-πάνω.


Το μόνο κάτω είνα ανώφελο, και ίσως, μόνο ίσως να σε ενδιαφέρει αργότερα, αλλα όχι με αυτό το τρόπο.

Μιλάω για το economy picking όπου 2 νότες έχουν την ίδια φορά στη πένα, όταν αλλάζουν χορδή κατα τη φορά της πένας....
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/09, 19:36 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #13 στις: 19/11/09, 05:15 »
indigo, επειδή είπες οτι ακούγονται θαμπά, δώσε σημασία και στο να πατά τις χορδές οσο πιο κάθετα γίνεται. Αλλιώς το δαχτυλο που πατάει την μια χορδή μπορεί να ακουμπάει έστω και ελάχιστα μια άλλη χορδή και να την σβήνει

Αποσυνδεδεμένος Indigo83

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #14 στις: 20/11/09, 16:16 »
Ευχαριστώ kopaniamento!

Από τότε που έγραψα το θέμα μέχρι σήμερα, καμία σχέση  :)

Είναι καθαρά θέμα εξάσκησης η κιθάρα και το καταλαβαίνεις μόνο αν ασχοληθείς. Μέρα με τη μέρα βλέπεις βελτίωση.

Δεν πάταγα με αρκετή δύναμη τις χορδές, τώρα πιάνω αρκετές συγχορδίες καλά, κυρίως λα-μι-ντο-σολ (Am, A , E, Em, C, G) τις παω πολύ καλά και τις υπόλοιπες ΟΚ αλλά υπάρχει βέβαια τεράστιο περιθώριο βελτίωσης. Για μπαρέ δεν συζητάμε είναι ακόμα άπιαστο (κυριολεκτικά) όνειρο  ;D

Αυτά, καλό ΣΚ και ευχαριστώ κ πάλι!
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/09, 10:42 από Indigo83 »

Αποσυνδεδεμένος athws

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #15 στις: 26/11/09, 13:09 »
βρε παιδιά λύστε μου μιά παλιά απορία,
το ανοιχτό σολ το με ποιά δάχτυλα το πιάνετε ? με i,m,r ή με m,r,a ?
εγώ το πιάνω με m,r,a αλλά γιατί κάποιοι το δείχνουν με i,m,r ?
Επίσης τα μπαρέ στυλ ρε ματζόρε στο πέμπτο, τη 2η-3η-4η τίς πιάνετε με m,r,a (έτσι το δείχνουν οι περισσότεροι) ή με r,r,r όπως εγώ ?


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #16 στις: 26/11/09, 13:25 »
Το ανοιχτο σολ όπως θες, δεν έχει να λέει. Προσωπικά προτιμώ το 2ο τρόπο.

Και στη 2η περίπτωση όπως θες, φτάνει να ακούγονται σωστά, και να μη κόβονται νότες.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος athws

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #17 στις: 26/11/09, 14:54 »
εντάξει, έβαλα αυτό το ερώτημα, ας το πούμε “ρητορικό”, επειδή ο αρχάριος πρέπει να ξεκινάει με στάνταρ πράγματα. Αργότερα στην πορεία θα ψαχτεί για παραλλαγές που είτε βολεύουν τον ίδιο περισσότερο ή ταιριάζουν περισσότερο στις ανάγκες του κάθε στυλ ή και του κάθε κομματιού.

η δική μου ας πούμε άποψη είναι ότι το ανοιχτό σολ με πιάσιμο i-m-r είναι μάπα, ωστόσο αυτός εδώ για παράδειγμα
http://guitar.about.com/library/weekly/aa071200e.htm
το προτείνει στον αρχάριο με το καλημέρα (και υπάρχουν και πολλοί άλλοι..)

μιά καλούτσικη ανάλυση για το ανοιχτό σολ και για τα μπαρέ (και γενικότερα για τα πιασίματα των ακόρντων) έχει αυτός εδώ
http://www.torvund.net/guitar/index.php?page=Fr_G-chord
http://www.torvund.net/guitar/chords/index.php?page=C

ένα ψάξιμο στο google για chord fingering δίνει πολύ υλικό, ωστόσο ο αρχάριος θα παραμείνει με την απορία από πού να ξεκινήσει..

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #18 στις: 27/11/09, 01:20 »
μετά από κάποιο σημείο θα μάθεις και τα δύο πιασίματα σολ, γιατί θα διαφορες παραλαγές της σολ θέλουν άλλο πιάσιμο

πχ η εναλλαγή 320033 - 320003  (π.χ να μ'αγαπας -σιδηρόπουλος) θέλει να παίζεις με i-m-r (imra και ima για τις συγκεκριμένες)
η 320003 - 320001(G7) θέλει mri

Νομίζω πάντως για αρχή το imr είναι πολύ πιο εύκολο

επίσης το irrri για μπαρέ στυλ χ57775 βολεύει για γρήγορα περάσματα, αλλά ελάχιστοι έχουν την ευλιγισία να μην μπουκώνουν την τελευταία χορδή. πολλοί φροντίζουν απλά να μην ακουστεί. Αν χρειαστεί να ακουστεί καθαρά και δεν έχεις τέτοια ευλυγισία στο r, θα χρειαστεί το imrai (και για αυτό στο διδάσκουν έτσι)...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες.. αλλά σωστά
« Απάντηση #19 στις: 27/11/09, 03:12 »
Για στυλ χ57775 εκτός από το πιάσιμο irrri (που ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πώς σπάνε το r δάχτυλο - richie sambora) υπάρχει και το iaaai (που είναι και το αγαπημένο μου για όλες τις συνθήκες - Eric Clapton).

indigo83 όλα τα πιασίματα βοηθάνε και χρειάζονται αναλόγως τις περιστάσεις (όπως το παράδειγμα με την G) ακόμα και τα διαφορετικά πιασίματα των μπαρέδων (π.χ αντί στην F να κρατήσεις μπαρέ, πιάνεις τις 1 και 2 με το i, τις υπόλοιπες όπως και στο μπαρέ και τέλος την 6η με τον αντίχειρα).
Όπως καταλαβαίνεις δοκίμασε μόνος σου και θα δεις στην πορεία ποια πιασίματα πρέπει να κρατήσεις ή όχι, ποια σε βολεύουν περισσότερο και ποια πρέπει να μάθεις να πιάνεις με περισσότερους από έναν τρόπους.:)
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/03, 20:24
από Zoso
14 Απαντήσεις
5363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/09, 13:28
από Vaiking
1 Απαντήσεις
2450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/11, 17:49
από denisgiann
6 Απαντήσεις
2992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/12, 11:02
από IxNiLaTiS
8 Απαντήσεις
4560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/12, 10:55
από Vaiking
16 Απαντήσεις
5037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/12, 12:21
από sotto
3 Απαντήσεις
5608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 15:50
από hot_sauce (φλουτσ)
13 Απαντήσεις
11878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/18, 21:44
από modfori
1 Απαντήσεις
2809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/21, 13:02
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/22, 15:08
από Ioannis Anastassakis