Αποστολέας Θέμα: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...  (Αναγνώστηκε 9759 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Πολύ καλησπέρα σας.
Τώρα τελευταία μου έχει κανει κλικ η Deluxe player Strat (Μade in Mexico για οσους δεν ξερουν) και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας (ειδικά αυτών που μπορεί να είναι και κάτοχοι)  για το εξής:
Με μια αλλαγή μαγνητών μπορεί να κοντράρει την American Standard Strat?? Φέρνω αυτη ως μετρο συγκρισης απο τις Αμερικάνικες επειδη εχω παιξει με αυτη παμπολλες φορες...
Επισης απο άποψης αντοχής στο χρονο τα παει καλα???
Σας παραθέτω και το link απο Θωμα για να δείτε και την συμπαθητικη τιμη της...

http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_player_strat_3csb_rw.htm

Ευχαριστω εκ των προτερων...


Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #1 στις: 25/02/09, 11:32 »
 G.K. δεν 3ερω για την συγκεκριμενη, αλλα γενικα ειχα μεχρι πριν μισο χρονο μια με3ικανα φεντερ.
Αν ε3εραισεις το βαρος της που ωρες ωρες με εκνευριζε απιστευτα (αλλα βοηθουσε να ειναι πολυ σταθερη) μου αρεσε παρα πολυ σαν οργανο. Και σαν ηχος και σαν  παι3ιμο.Σε καποια φαση βεβαια 3εκινησα τις μοντιφες και πηγε αλλου το πραμα. Δεν 3ερω αν παταει τισ αμερικακανες, αλλα αυτο καθαυτο το οργανο ειναι πολυ καλο.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #2 στις: 25/02/09, 11:59 »
Ναι δε με ενδιαφερει να μου πει καποιος αν ειναι καλυτερη η χειροτερη απο μια Αμερικανα διοτι εχω παρατηρησει κανοντας ενα συντομο search, οτι η συγκριση Mexican-USA ειναι απο τα θεματα που παρατηρειται το μεγαλυτερο ποσοστο διχογνωμιας...
Αλλα αν μου λες οτι ειναι αξιολογο οργανο επιβαλλεται μια βολτιτσα να ακουσω οσες περισσοτερες MIM γινεται ωστε να σχηματισω δικη μου αποψη...
Ευχαριστω παντως φιλε Stinky!

Ααααα και κατι αλλο.
Θα περασω απο Ν.Υορκη με παιδια απο το Ε.Μ.Π. (αρχες Απριλιου, οσοι σπουδαζετε Πολυτεχνειο θα το γνωριζετε...) και λεω να μην αφησω τη μοναδικη αυτη ευκαιρια να παει χαμενη... Γνωριζει κανεις καποιο μαγαζι εκει (απο τα 1000δες που θα υπαρχουν) που να εχει καλυτερες τιμες απο ελληνικα μαγαζια η Θωμα?

Γιατι ακουω πως εκει με την κριση οι τιμες εχουν παρει την κατιουσα και λεω μηπως ηταν ευκαιρια να συνυασω το τερπνον (ταξιδι) μετα του οφελιμου (=American Std Strat)...


Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #3 στις: 25/02/09, 12:03 »
Ρε φιλε δεν το ακυρωνετε να πατε κατα καλοκαιρι μερια που θα εχω φραγκα να σου παραγγειλω κανα μωρο και για μενα????
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #4 στις: 25/02/09, 12:07 »
Ελα ρε τρελε 1 μηνα εχεις, με δυο 6ωρες δουλιτσες τη μερα (ενας μηνας ειναι θα περασει) μπορεις να μαζεψεις το χιλιαριακι σου..!
Για ποια κιθαρα μιλαμε???


Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #5 στις: 25/02/09, 12:13 »
Ενας ειναι ο ποθος αυτην την περιοδο.
http://www.gibson.com/en-us/divisions/gibson%20usa/products/gotm/50yearcommemorativeflyingv/

για ρι3ε μια ματια εδω και θα καταλαβεις...

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #6 στις: 25/02/09, 12:23 »
Κατ'αρχάς θίγεις ένα θέμα της Μεξικάνικης Fender που πολύ έχει συζητηθεί.
Τυχαίνει να είμαι κάτοχος σχεδόν όλων των πατρίδων της συγκεκριμένης μάρκας.
Εχω λοιπόν 2 Μεξικάνες, η μία πολύ παλαιά (απο τα πρώτα κομμάτια του εργοστασίου όταν
άνοιξε) καί η άλλη Custom body τέλη δεκαετίας 90.
Οι παρατηρήσεις μου τώρα, η μεν παλαιά είναι εφάμιλη με τις Αμερικάνικες, καλά ξύλα που αντέχουν στον χρόνο, γλυκοπαιχτη, βούτυρο μπράτσο. Η άλλη άν και με καλύτερα ηλεκτρικά
και ήχο δεν έγινε ποτέ η άψογη κιθάρα (ίσως να έτυχε) δεν ειναι δηλαδή τόσο φιλική όσο η παλαιά. Πάντως η κιθάρα που προτείνεις απο τον Θωμά είναι καλό κομμάτι, αλλά μιας και θα
επισκευθείς την Μέκα της κιθάρας (Νέα Υόρκη) θα σε συμβούλευα να πάρεις απο εκεί. Οι τιμές
δεν έχουν καμία σχέση, θα ψάξεις ποιά μαγαζιά έχουν προσφορές και θα δοκιμάσεις και το όργανο. Δεν το συζητώ. Καλή τύχη.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #7 στις: 25/02/09, 12:24 »
πολύ ωραία εμφάνιση...
δν την έχω παίξει για να σου πω...
αλλά οι noiseless μαγνήτες που λέει τι είναι?

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #8 στις: 25/02/09, 12:27 »
Ενας ειναι ο ποθος αυτην την περιοδο.
http://www.gibson.com/en-us/divisions/gibson%20usa/products/gotm/50yearcommemorativeflyingv/

για ρι3ε μια ματια εδω και θα καταλαβεις...



  Τρελλή eightίλα... Σε λίγο θα βγει ο Night Rider...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #9 στις: 25/02/09, 12:45 »
Ενας ειναι ο ποθος αυτην την περιοδο.
http://www.gibson.com/en-us/divisions/gibson%20usa/products/gotm/50yearcommemorativeflyingv/

για ρι3ε μια ματια εδω και θα καταλαβεις...

$3.499??

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #10 στις: 25/02/09, 12:57 »
Ναιμαλακιες, δεν πεζει να τα α3ιζει αλλα ειναι κουκλα. Πριν κανα 2 βδομαδες ειχε ο thomann την commemorative explorer που ειναι το ιδιο κ**λα 1750 νομιζω... Λογικα θα μπορουσες να την βρεις και πιο φθηνα

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #11 στις: 25/02/09, 12:58 »
Σας ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις!
Ναι ειναι μεγαλη ευκαιρια το ταξιδι αυτο για να δω πολλα διαφορετικα μαγαζια...
Αλλα αν πχ δω καμια μεξικανικη γυρω στα 600 ευρω δε θα την παρω κιολας (την παιρνω απο κανενα Θωμα χωρις το αγχος του ελεγχου που μπορει να μου κανουν στο αεροδρομιο).
Θα συζητουσα προσφορες πχ 500 ευρω για τη μεξικανινη που σας εδειξα παραπανω και ας πουμε 800 ευρω για την USA Strat...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #12 στις: 25/02/09, 13:00 »
αν την εισάγεις ο ίδιος πάλι πληρώνεις φόρο?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #13 στις: 25/02/09, 13:05 »
Κοιταξε απο οτι εχω ακουσει (δεν ειμαι και ειδικος οποτε οι γνωστες διορθωστε με) ειναι θεμα τυχης αν σου κανουν ελεγχο η οχι... Αν τους τραβηξεις την προσοχη και τα λοιπα... Αλλα εδω ρε παιδια ο αλλος εβαλε μεσα στις φυλακες ελικοπτερο δε θα μπορεσω εγω να βαλω μια κιθαρουλα στο αεροδρομιο..?

Υ.Γ. 1 Ειναι και επικαιρο... Τι ειπε ο φρουρος στον Παλαιοκωστα λιγο πριν δραπετευσει??
Κυριο κυριο το ελικοπτερο!!!

Υ.Γ. 2 Αν καποιος ξερει κατι σιγουρα για το αν θα πληρωσω φορο η οχι να μου πει.


Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #14 στις: 25/02/09, 13:05 »
Λογικα ναι. Αλλα αν την δηλωνεις υποθετω οτι μπορεις να την δηλωσεις 90 $ και να πληρωσεις ελαχιστα, αφου δεν εχεις το ανχος να παθει κατι η να χαθει εφοσον την εχεις μαζι σου...
Υποθετω παντα δεν 3ερω αν ισχυει αυτο...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #15 στις: 25/02/09, 13:09 »
Ναι αν κοστισει συνολικα μεχρι 800 ευρω (αγορα + φορος) εχει καλως, γλιτωνεις 240 ευρω...
Τωρα αν ειναι να φτασει πιο ψηλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο...


Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #16 στις: 25/02/09, 13:23 »
εγω αν ειχα την ευκαιρια να παω αμερικα δεν θα παρελειπα να ρι3ω και μια καλη ματια σε μεταχειρισμενα. Πεζει να εχει τρελες ευκαιριες. Λιγο γιατι περνεις τα οργανα απο την χωρα κατασκευης τους, λιγο γιατι εχει πεσει το δολλαριο και πολυ γιατι ειναι μεταχειρισμενα με προιδεαζουν...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #17 στις: 25/02/09, 13:34 »
Δεν το χα σκεφτει αυτο...Καλη ιδεα μου ακουγεται...
Ξερεις κανενα συγκεκριμενο μαγαζι?


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #18 στις: 25/02/09, 13:46 »
αν πάει στο αεροδρόμειο με την κιθάρα στο χέρι....
ως χειραποσκευή ξερω γω...θα του ζητήσουνε να πληρώσει φόρο?

ή έστω πως η κιθάρα είναι μια παλιά του και γυρίζει από το εξωτερικό που είχε πάει για να παίξει σε ένα λάιβ...
θα πληρώσει φόρο για να τη βάλει στη χώρα?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #19 στις: 25/02/09, 14:03 »
Ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα σε αυτον τον τομεα... Αλλα νομιζω πως για να φερεις κιθαρα απο το εξωτερικο 100% αφορολογητα πρεπει να εχεις οταν αναχωρεις μια θηκη με μια κιθαρα στην Ελλαδα και να τη δηλωσεις... Και οταν γυριζεις απο το εξωτερικο (ΗΠΑ στην προκειμενη περιπτωση) να εχεις παλι τη θηκη με την κιθαρα (οχι απαραιτητα την ιδια...)


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #20 στις: 25/02/09, 14:07 »
να πάει τότε με μια θήκη με μια σκούπα μέσα και να γυρίσει με την ίδια θήκη αλλά την πολυπόθητη μεξικάνα τότε...! ;D

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #21 στις: 25/02/09, 14:44 »
Ξερεις κανενα συγκεκριμενο μαγαζι?

Πέρνα από το 30th street Guitars.
Έχουν καλο collection απο used και vintage όργανα, αναλογα και το stock τους οταν θα πας βεβαια.
Είναι και περιοχή με studios και προβάδικα εκεί που είναι αυτο, οποτε θα εισαι και μεσα στο κλιμα  ;D
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #22 στις: 25/02/09, 14:58 »
Είμαι κάτοχος μεξικάνας Fender Strat και μπορώ να πω ότι με μια πρώτη αυτιά, η κιθάρα φαντάζει αδύναμη σε σχέση με μία αμερικάνα.. Παρόλα αυτά, μπήκα στον κόπο και άλλαξα τους μαμήσιους μαγνήτες της με 3 DiMarzio (διπλούς σε μέγεθος μονού, humless) και από εκείνη τη μέρα και έπειτα έπαιζα με άλλη κιθάρα.. Γενικά πιστεύω ότι ο ήχος εξαρτάται κατά 60% από τον ενισχυτή κατά 30% από τους μαγνήτες και κατά 10% από τα ξύλα, οπότε κατά τη γνώμη μου ηχητικά μια μεξικάνα, μπορεί να συναγωνιστεί μια αμερικάνα με τις κατάλληλες αναβαθμίσεις..

Που χάνει η μεξικάνα; Δυστυχώς στην ποιότητα κατασκευής.. Αν δεν αλλάξεις κλειδιά, το πιο πιθανό είναι να παρατηρείς αλλαγές στο κούρδισμα σου σχεδόν κάθε μέρα.. Τα μεταλλικά parts της είναι υποψήφια για γρήγορη οξείδωση, αν δεν την σκουπίζεις τακτικά, ενώ επίσης το να αφήσεις σημάδια πάνω της μετά από μερικά χτυπήματα είναι πιο εύκολο, γεγονός που υποδηλώνει πιο ρηχό λουστράρισμα..

Σε γενικές γραμμές οι 2 κιθάρες μοιάζουν με ένα Huyndai Accent και μια VW Golf αντίστοιχα.. Μπορείς να πάρεις ένα Accent, να του κάνεις τέτοιες μετατροπές, να του αλλάξεις κινητήρα που στο τέλος να βάζει κάτω το Golf.. Ποτέ όμως το Huynday δεν θα φτάσει την ποιότητα και την αξιοπιστία κατασκευής της VW.. Επίσης, όταν δίνουμε πολλά λεφτά για ένα όργανο, πληρώνουμε και το product checking.. Δηλαδή, στο εργοστάσιο, οι έλεγχοι γίνονται σε ΚΑΘΕ όργανο, ενώ στις φθηνότερες κιθάρες ο έλεγχος αυτός γίνεται σε "στατιστικά δείγματα".. Μπορεί να αγοράσεις μια μεξικάνα που να σου βγει διαμάντι και μπορεί να αγοράσεις μια άλλη που να σου βγει γεμάτη προβλήματα (όχι απαραίτητα τέτοιας φύσεως που να μπορείς να τα αναγνωρίσεις με το μάτι).. Προσωπική γνώμη: Αν βρεις τις δυο αυτές κιθάρες σε λόγο τιμής 2:1 τότε αγόρασε την αμερικάνα.. Αν αυτός ο λόγος ανεβαίνει σε πάνω από 2,5:1, τότε νομίζω ότι δεν αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα.. 

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #23 στις: 25/02/09, 15:50 »
Ξερεις κανενα συγκεκριμενο μαγαζι?

Πέρνα από το 30th street Guitars.
Έχουν καλο collection απο used και vintage όργανα, αναλογα και το stock τους οταν θα πας βεβαια.
Είναι και περιοχή με studios και προβάδικα εκεί που είναι αυτο, οποτε θα εισαι και μεσα στο κλιμα  ;D

Σε ευχαριστω πολυ! Ηδη το σημειωσα και θα το επισκεφτω. Επειδη απο την απαντηση σου βλεπω οτι γνωριζεις καποια πραγματακια, μηπως εχεις υποψη σου σε τι τιμη μπορω να βρω μια USA Standard Strat εκει περα??


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Έχει τη γλύκα η Μεξικάνα??? Σας ακούω...
« Απάντηση #24 στις: 25/02/09, 15:54 »
Είμαι κάτοχος μεξικάνας Fender Strat και μπορώ να πω ότι με μια πρώτη αυτιά, η κιθάρα φαντάζει αδύναμη σε σχέση με μία αμερικάνα.. Παρόλα αυτά, μπήκα στον κόπο και άλλαξα τους μαμήσιους μαγνήτες της με 3 DiMarzio (διπλούς σε μέγεθος μονού, humless) και από εκείνη τη μέρα και έπειτα έπαιζα με άλλη κιθάρα.. Γενικά πιστεύω ότι ο ήχος εξαρτάται κατά 60% από τον ενισχυτή κατά 30% από τους μαγνήτες και κατά 10% από τα ξύλα, οπότε κατά τη γνώμη μου ηχητικά μια μεξικάνα, μπορεί να συναγωνιστεί μια αμερικάνα με τις κατάλληλες αναβαθμίσεις..

Που χάνει η μεξικάνα; Δυστυχώς στην ποιότητα κατασκευής.. Αν δεν αλλάξεις κλειδιά, το πιο πιθανό είναι να παρατηρείς αλλαγές στο κούρδισμα σου σχεδόν κάθε μέρα.. Τα μεταλλικά parts της είναι υποψήφια για γρήγορη οξείδωση, αν δεν την σκουπίζεις τακτικά, ενώ επίσης το να αφήσεις σημάδια πάνω της μετά από μερικά χτυπήματα είναι πιο εύκολο, γεγονός που υποδηλώνει πιο ρηχό λουστράρισμα..

Σε γενικές γραμμές οι 2 κιθάρες μοιάζουν με ένα Huyndai Accent και μια VW Golf αντίστοιχα.. Μπορείς να πάρεις ένα Accent, να του κάνεις τέτοιες μετατροπές, να του αλλάξεις κινητήρα που στο τέλος να βάζει κάτω το Golf.. Ποτέ όμως το Huynday δεν θα φτάσει την ποιότητα και την αξιοπιστία κατασκευής της VW.. Επίσης, όταν δίνουμε πολλά λεφτά για ένα όργανο, πληρώνουμε και το product checking.. Δηλαδή, στο εργοστάσιο, οι έλεγχοι γίνονται σε ΚΑΘΕ όργανο, ενώ στις φθηνότερες κιθάρες ο έλεγχος αυτός γίνεται σε "στατιστικά δείγματα".. Μπορεί να αγοράσεις μια μεξικάνα που να σου βγει διαμάντι και μπορεί να αγοράσεις μια άλλη που να σου βγει γεμάτη προβλήματα (όχι απαραίτητα τέτοιας φύσεως που να μπορείς να τα αναγνωρίσεις με το μάτι).. Προσωπική γνώμη: Αν βρεις τις δυο αυτές κιθάρες σε λόγο τιμής 2:1 τότε αγόρασε την αμερικάνα.. Αν αυτός ο λόγος ανεβαίνει σε πάνω από 2,5:1, τότε νομίζω ότι δεν αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα.. 

Φιλε faser ησουν κατατοπιστικοτατος μπορω να πω...Και γω οταν ειχα πιασει στα χερια μου μια Mexicana πέρα απο τον ωραιο ηχο της παρατηρησα και οτι η κατω μι ξεκουρδιζοταν ευκολα...Αλλα ως οργανο ηταν αξιοπρεπες...
Θεωρεις δηλαδη πως με συμφερει να στραφω προς μια Αμερικανικη, ακομα και αν η αναλογια ειναι 2:1, δηλαδη η τιμη της ειναι διπλασια ε???


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/03, 16:35
από bluewind
4 Απαντήσεις
3104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/07, 13:02
από King Lui
7 Απαντήσεις
3779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 21:43
από Mike Moss
4 Απαντήσεις
2934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 16:10
από ονομα_χρηστη
6 Απαντήσεις
3893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 23:18
από mantinada
43 Απαντήσεις
13126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/09, 09:04
από Κ.Dee
3 Απαντήσεις
2056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/10, 02:54
από zeromancer
17 Απαντήσεις
5957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 20:58
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
3321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 23:04
από loukask6
49 Απαντήσεις
16740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/22, 21:54
από hawk13