Αποστολέας Θέμα: Gay και ταλέντο  (Αναγνώστηκε 6496 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Gay και ταλέντο
« στις: 21/03/08, 14:02 »
Εχω παρατηρήσει ότι οι gay, αυτοι οι περιθωριοποιημένοι από πολλους τύποι, έχουν απίστευτο ταλέντο στις τέχνες. Μουσική, ποίηση, ζωγραφική, κινηματογράφο, θέατρο, shows κλπ...βγάζουν απίστευτο συναίσθημα...

Ενας αγαπημένος μου...


Το εχετε παρατηρησει? Που οφειλεται αυτο?
Εγω πιστεύω πως αυτό εχει να κάνει με την μη ομαλη κοινωνικοποίηση και την περιθωριοποίηση... Δηλαδη το κλείσιμο της προσωπικότητας τους κατα τα εφηβικα χρονια που ωθει σε εναλλακτικούς τροπους εκφρασης...

Αποσυνδεδεμένος TassosK

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Lefty Powah!
    • Προφίλ
    • Legion of Glory CSS Clan
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #1 στις: 21/03/08, 14:35 »
ωχ??? ο πατερας μου εχει 1 βινυλιο του.... :-X

+1 στην εξηγηση
BOMB SQUAD:If you see me running try to catch up :P

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #2 στις: 21/03/08, 14:39 »
Εγώ πάλι πιστεύω ότι πέραν των "έμφυτων ευαισθησιών" , είναι κοινωνικό το ζήτημα...Ο καλλιτεχνικός χώρος είναι ο μοναδικός που η κοινωνία δείχνει κάποια ανοχή για τους gay. Είναι πολύ δύσκολο για έναν gay να είναι ο εαυτός του και ταυτόχρονα να είναι ,γιατρός ,διευθυντής τράπεζας ,δάσκαλος ,δικηγόρος,επαγγέλματα που η κοινωνία τα βλέπει σαν "επαγγέλματα κύρους" δηλαδή. Έτσι τα καλλιτεχνικά είναι μία καλή διέξοδος για τους συγκεκριμένους συνανθρώπους μας...Και φυσικά κάποιοι από αυτούς ξεχωρίζουν,όπως θα ξεχώριζαν ίσως και αλλού ,αν τους άφηναν...
Τέλος για τον Klaus Nomi ξέρετε ότι ήταν από τους πρώτους επώνυμους που πέθαναν από aids το 1982 νομίζω και κάπου από εκεί και πέρα άρχισε να γίνεται γνωστό το πρόβλημα της "μάστιγας" του αιώνα;
« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/08, 14:41 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #3 στις: 21/03/08, 14:53 »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος kk.roukou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #4 στις: 21/03/08, 17:23 »
Παιδιά μην μπερδεύεστε. Αυτό που λένε ότι για να γίνεις επιτυχημένος πρέπει να σου φύγει ο πάτος, έχει μια δόση αλήθειας αλλά είναι μεταφορικό.
Δεν είναι κατ' ανάγκη πιο ταλαντούχοι οι gay. Απλά, στο παρελθόν που τα πράγματα ήταν δύσκολα γι αυτούς, όσοι gay ήταν ταλαντούχοι και καταξιώνονταν σε κάτι, ήταν πιο πιθανό να βρουν τα κότσια να αγνοήσουν τα κοινωνικά ταμπού και να δηλώσουν ανοικτά τις προτιμήσεις τους. Για κάθε επιτυχημένο gay μουσικό υπάρχει ένας κρυφός gay δάσκαλος, ένας κρυφός gay ιχθυέμπορας και ένας κρυφός gay οδηγός μετροπόντικα.   

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #5 στις: 23/03/08, 11:15 »
Νομίζω ότι, επειδή στον χώρο της τέχνης υπάρχουν αρκετοί καταξιωμένοι ομοφυλόφιλοι,
λειτουργούν ως πρότυπα για τον ομοφυλόφιλο που προσπαθε΄με κάποιο τρόπο να αυτοκαθοριστεί.
Όχι μόνο ως πρότυπα, αλλά ως υγιή πρότυπα.
Οι ομοφυλόφιλοι καλλιτέχνες κατάφεραν όχι απλά να δημιουργήσουν, αλλά να γίνουν αποδεκτοί,
τόσο, που κανείς να μην ενδιαφέρεται για την ομοφυλοφιλία τους.
Και αυτό μου φαίνεται πως είναι το ζητούμενο για κάθε τέτοιο άνθρωπο.
Η ενασχόληση πάλι με όλους τους τομείς της καλλιτεχνικής δημιουργίας, δείχνει
στον κοινωνικό περίγυρο ότι μπορούν να είναι ενδιαφέροντες άνθρωποι, με ποιότητα
και κουλτούρα, παρα την ομοφυλοφιλία τους (κι' ας έχουν δηλαδή έναν διαφορετικό τρόπο ζωής,
μη αποδεκτό τις περισσότερες φορές..).
Είναι, θα έλεγα, μια προσπάθεια να ενταχθούν με κάποιο τρόπο στην κοινωνία, που προσπαθεί
να τους εκτοπίσει.
 
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #6 στις: 23/03/08, 12:10 »
Προσωπικά, το ότι βλέπω γκέι σε κάθε παράθυρο της τηλεόρασης, σε κάθε πάνελ, σε κάθε εκπομπή, οπουδήποτε βρε αδερφέ, να τραγουδάνε, να μιλάνε επί παντός επιστητού κ.λπ. και να είναι ο καθένας τους "μια μπάντα που παίζει τα πάντα", δε με παραπέμπει σε ταλέντο ακριβώς...

Φυσικά υπάρχουν ταλαντούχοι γκέι, όπως υπάρχουν και ταλαντούχοι στρέιτ. Και νομίζω οι αναλογίες δεν μας δείχνουν κάποιο εξαιρετικό γονίδιο ταλέντου στους γκέι.

Και αν γκέι καθιερώθηκαν και καταξιώθηκαν, κατ' εμέ έγινε γιατί ήταν ταλαντούχοι άνθρωποι και όχι κάποιοι κομπλεξικοί ή περιθωριοποιημένοι γκέι που προσπάθησαν μέσα από το ταλέντο τους να κοινωνικοποιηθούν.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος kk.roukou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #7 στις: 23/03/08, 12:56 »
Θα συμφωνήσω με τον κ Pascal. ({ρπς αποφυγή παρεξηγήσεων, εννοώ τον κύριο Pascal όχι 10^3 Pascal)
Επίσης, στο σημείο αυτό να ζητήσω δημόσια συγνώμη, καθώς ό ΕΝΑΣ και μοναδικός οδηγός μετροπόντικα που υπάρχει στη Αθήνα παραπονέθηκε για το προηγούμενο σχόλιό μου.

Για κάθε επιτυχημένο gay μουσικό υπάρχει ένας κρυφός gay δάσκαλος, ένας κρυφός gay ιχθυέμπορας και ένας κρυφός gay οδηγός μετροπόντικα.  

Αγαπητέ Γιώργο, ήταν τρόπος του λέγειν, το ξέρω ότι είσαι παντρεμενος άνθρωπος με οικογένεια.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #8 στις: 23/03/08, 16:55 »

Εδω η τελευταια ταινια του Rainer Werner Fassbinder μεγαλου Γερμανου σκηνοθετη και δηλωμενου γκει.Πιστευω παντως πως ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα παραδειγματα αν και τελικα δωθηκε υπερβολικα σε αυτο που υποστηριζε. :-\

ΥΓ-Τη συγεκριμενη ταινια δεν αντεξα να τη δω ολη... :(
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος quasar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #9 στις: 25/03/08, 14:42 »
 εγω πιστευω πως οι γκει ανθρωποι πραγματικα εχουν ταλεντο οσον αφορα τις τεχνες.Εκει πρεπει να πουμε πως δεν τιθεται θεμα ρατσισμου για αυτους(η τεχνη ολα τα σφαζει ολα τα μαχαιρωνει με την καλη εννοια παντα).Αυτο συμβαινει γιατι υπερεχουν στο οτι συνδυαζουν θηλυκες και αρσενικες ιδιοτητες,δηλαδη το μυαλο τους ειναι ενα γιν-γιαν.Οσον αφορα τους αλλους τομεις εκτος απο αυτο θα συμφωνησω σε αυτο που εχει προειπωθει οτι λειτουργουν αντισταθμιστικα για να γινουν καλυτεροι απο τους αλλους,οποτε και πιο αποδεκτοι.Εξαλλου το κομματι οικογενεια δεν ειναι κατι που θα τους κλεψει ενεργεια ουτε σαν ιδεα ουτε σαν εφαρμογη.Χρονος υπαρχει ...
ΝΙΨΟΝ ΑΝΟΜΗΜΑΤΑ ΜΗ ΜΟΝΑΝ ΟΨΙΝ

Αποσυνδεδεμένος kk.roukou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #10 στις: 25/03/08, 14:49 »
...δηλαδη το μυαλο τους ειναι ενα γιν-γιαν....

Το οποίο "γιν-γιαν", στην αρχαϊζουσα λέγεται "ντίγκι-νταν".

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #11 στις: 25/03/08, 18:10 »


Τι να λέμε... Respect απλά!
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #12 στις: 27/03/08, 01:40 »
Υπαρχουν πολυ αξιολογοι καλιτεχνες σε πολλα ειδη που δεν ειναι Gay αλλα πραγματι πολλοι Gay ειναι πολυ γνωστοι στον χωρο τους...
Τι να πω, μπορει επειδη ειναι κωλοφαρδοι... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #13 στις: 27/03/08, 16:24 »
Υπαρχουν πολυ αξιολογοι καλιτεχνες σε πολλα ειδη που δεν ειναι Gay αλλα πραγματι πολλοι Gay ειναι πολυ γνωστοι στον χωρο τους...
Τι να πω, μπορει επειδη ειναι κωλοφαρδοι... ;D ;D ;D
Μη λες τέτοιες λέξεις στο κιθάρα...Να λες ευρύπρωκτοι. ;D ;D ;D
By the way ξέρετε ότι στην αρχαιότητα ο θεός των ομοφυλοφίλων ήταν ο Γανυμήδης ;Οπότε κάποιες λέξεις που κακώς χρησιμοποιούμε ,θα μπορούσαμε να τις αλλάξουμε σε "Γανυμηδαρά","Γανυμήδη" "Έλα ρε Γανυμήδη μου" κλπ... ;D
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #14 στις: 01/04/08, 16:27 »
Φαντάζομαι πως εννοείς τους κατά δήλωσή τους φιλομόφυλους qrusticks. Νομίζω πως είναι πολύ πιο απλός ο λόγος. Το να παραδεχθεί κάποιος δημοσίως ένα τέτοιο χαρακτηριστικό σημαίνει ότι έχει κατανοήσει πλήρως την φύση του και είναι ένα σημάδι ότι η λογική του εισχωρεί πλήρως στο συναισθηματικό του κόσμο. Αυτή η εναρμόνιση λογικής και συναισθήματος είναι που γενάει το ωραίο διότι τότε ταυτίζεται το σώμα με την ψυχή.

Βέβαια αυτή η γνώση της εσωτερικότητας δεν συμβαίνει μόνο στους φιλομόφυλους.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #15 στις: 04/04/08, 02:40 »
Παιδιά εγώ σε όλα αυτά τα σωστά που λέτε νομίζω ότι καλό θα ήταν να προσθέσω και αυτούς που δηλώνουν gay ή οτιδήποτε χάριν θεάματος, κους κους, media και όλον τον λοιπό μηχανισμό προώθησης που κινείται γύρω τους.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #16 στις: 04/04/08, 05:33 »
Δε νομιζω πως το να εισαι gay σου δινει ταλεντο...

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #17 στις: 04/04/08, 11:18 »
Φαντάζομαι πως εννοείς τους κατά δήλωσή τους φιλομόφυλους qrusticks. Νομίζω πως είναι πολύ πιο απλός ο λόγος. Το να παραδεχθεί κάποιος δημοσίως ένα τέτοιο χαρακτηριστικό σημαίνει ότι έχει κατανοήσει πλήρως την φύση του και είναι ένα σημάδι ότι η λογική του εισχωρεί πλήρως στο συναισθηματικό του κόσμο. Αυτή η εναρμόνιση λογικής και συναισθήματος είναι που γενάει το ωραίο διότι τότε ταυτίζεται το σώμα με την ψυχή.

Βέβαια αυτή η γνώση της εσωτερικότητας δεν συμβαίνει μόνο στους φιλομόφυλους.


προτιμώ να αφήσω την υπερβολική έκφραση συναισθήματος στην γυναίκα μου και να συνεχίσω να ζω όπως πλάστηκα..

Τέλος πάντων η γνώμη μου είναι πως οι gay για να γίνουν gay πέρασαν από μια διαδικασία ψαξίματος στον ερωτικό τομέα, στην αναζήτηση εκείνου που θα τους ικανοποιήσει..
Αυτό με κάνει να υποψιάζομαι ότι αφού δεν κόλλησαν στο να την ψάξουν σ αυτόν τον επικίνδυνο τομέα δεν θα κολλήσουν να την ψάξουν σε όλους τους τομείς... άρα λοιπόν μάλλον μιλάμε για άτομα που το ψάχνουν γενικώς κι έτσι είναι εύκολο να προοδεύσουν..

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Gay και ταλέντο
« Απάντηση #18 στις: 04/04/08, 17:07 »
Αν σκεφτεί κανείς ότι σύμφωνα με τις κρατούσες θεωρίες η σεξουαλική προτίμησή μας έχει ήδη διαμορφωθεί στην ηλικία των 12 χρόνων, δεν νομίζω ότι θα επιμένει ότι οι φιλομόφυλοι έκαναν αυτήν την επιλογή μετά από "έρευνα".

Άλλωστε οι περισσότεροι που γνωρίζω (συμπεριλαμβανομένων και των κρυπτοφιλομόφυλων) είχαν υποστεί σεξουαλική κακοποίηση στην παιδική τους ηλικία.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/10, 20:10
από Dr Bluz (G.K.)
5 Απαντήσεις
4664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/10, 19:08
από children of bodom
9 Απαντήσεις
6475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/13, 12:28
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
5003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/15, 18:37
από Ioannis Anastassakis