Αποστολέας Θέμα: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?  (Αναγνώστηκε 12973 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« στις: 08/09/09, 20:15 »
Γεια χαρά,
Έχω ένα metal zone, από το οποίο είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τον ήχο που βγάζει, αλλά είναι πολύ θορυβώδες και θα ήθελα κάτι καλύτερο.
Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο distortion μέχρι 200ευρω (πάνω-κάτω). Ψάχνω ήχο 80's metal (κυρίως Metallica)...

Έχω εναν peavey classic 30. Οπότε δεν ψάχνω κάποιο overdrive που θα μου δώσει την vintage παραμόρφωση του classic 30 (γι'αυτη την δουλειά έχω το OCD), αλλά ένα πετάλι που θα "χρωματίσει" τον ήχο...


ΥΓ: H πρόταση να χρησιμοποιήσω καποιο Noise Gate για τον θόρυβο του ΜΤ-2 δεν με ικανοποιεί   ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/09, 22:01 από edgar_jp »
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #1 στις: 08/09/09, 22:30 »
MI AUDIO CRUNCH BOX...(μη σε ξεγελα η ονομασια,ακου το στο youtube)
VISUAL SOUND SON OF HYDE...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #2 στις: 09/09/09, 07:15 »
Digitech Hardwire series SC-2 Valve Distortion Pedal  :o :o :o

http://www.digitech.com/products/Hardwire/Demo/HWSC-2_MP3.php




                                        ή

              Marshall Guv'nor Overdrive/Distortion Pedal



http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=Guvnor&pageType=DOWNLOADS


Αυτο το ειχα και ηταν παρα πολυ καλο! Τουλαχιστον στα δικα μου αυτια!


Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #3 στις: 09/09/09, 10:24 »
Fulltone Fulldrive 2 Mosfet
Κάποιο της Tech21.Δοκιμάζεις και βλέπεις
Digitech Hardwire TL2
Visual Sound Jekyll and Hyde
Digitech DF7 με το οποίο κάνεις ότι ήχο θες
Digitech Metal Master
Electro Harmonix Metal Muff.Αν και έχει αρκετό θόρυβο
Κοίταξε λίγο της Tonebone
Z-Vex Box of Metal




Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #4 στις: 09/09/09, 14:46 »
Eγω συνηθως θελω να boostαρω το ηδη Overdriven καναλι του ενισχυτη.Το OCD που ανεφερες θα ειναι οτι πρεπει γι'αυτη την δουλεια. :)
Νομιζω οτι καπως ετσι βγηκε κ ο περιφημος ηχος του Ride the Lightin' (μια που ανεφερες Metallica) καθως ο 2205 με τπτ δεν εχει τοσο γκαζι απο το εργοστασιο,εχει ομως αυτη την χροια,αυτο το χρωμα..Ακους Marshall on steroids
Με καταλαβες πιστευω.

« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/09, 14:50 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #5 στις: 09/09/09, 17:08 »
Eγω συνηθως θελω να boostαρω το ηδη Overdriven καναλι του ενισχυτη.Το OCD που ανεφερες θα ειναι οτι πρεπει γι'αυτη την δουλεια. :)
Νομιζω οτι καπως ετσι βγηκε κ ο περιφημος ηχος του Ride the Lightin' (μια που ανεφερες Metallica) καθως ο 2205 με τπτ δεν εχει τοσο γκαζι απο το εργοστασιο,εχει ομως αυτη την χροια,αυτο το χρωμα..Ακους Marshall on steroids
Με καταλαβες πιστευω.



Οχι οτι ειμαι κανας ειδικος, αλλα ο Hetfield δεν ειχε καραμονταρει τους Marshall του;
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #6 στις: 09/09/09, 17:34 »
Eγω συνηθως θελω να boostαρω το ηδη Overdriven καναλι του ενισχυτη.Το OCD που ανεφερες θα ειναι οτι πρεπει γι'αυτη την δουλεια. :)
Νομιζω οτι καπως ετσι βγηκε κ ο περιφημος ηχος του Ride the Lightin' (μια που ανεφερες Metallica) καθως ο 2205 με τπτ δεν εχει τοσο γκαζι απο το εργοστασιο,εχει ομως αυτη την χροια,αυτο το χρωμα..Ακους Marshall on steroids
Με καταλαβες πιστευω.


Συμφωνώ. Και εγώ νομίζω ότι αυτή είναι η καλύτερη λύση, γενικά...

...αλλά στην περίπτωσή μου δεν έχω πρόβλημα gain, αλλά περισσότερο στον τύπο της παραμόρφωσης, στο χρώμα...
δυστηχως δεν ξέρω να το εξηγήσω καλύτερα. Γι'αυτό και είπα ότι θέλω ενα πετάλι που να δίνει το δικό του χρωματισμό στον ήχο.

Το OCD κάνει τέλεια την δουλειά του, αλλά θέλω να επεκτείνω την ευελιξία μου και σε πιο metal χρώματα...


Από αυτά που έχετε προτείνει μέχρι τώρα, μου τράβηξαν την προσοχή το Visual Sound Son of Hyde και το ZVex Box of Metal... αν και με ενα quick search που έκανα δύσκολα θα τα βρω να τα δοκιμασω... Τουλάχιστον στις σελιδες των επίσημων αντιπροσώπων στην Ελλάδα δεν τα βρήκα.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #7 στις: 09/09/09, 19:19 »
αν όχι μεταλ ζώον τότε....modded μεταλ ζώον  8)
Το κυκλωματάκι του προσφέρεται για πολλές πατέντες.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #8 στις: 09/09/09, 20:21 »
αν όχι μεταλ ζώον τότε....modded μεταλ ζώον  8)
Το κυκλωματάκι του προσφέρεται για πολλές πατέντες.

Ναι, και αυτό παίζει... αλλά δεν το έχω πολυψάξει... ξέρεις συγκεκριμένα τι μόντες γίνονται? και που? (μόνο μη μου πεις να το στείλω στον keeley.. χεχε... εντός λεκανοπεδίου αττικής αν γνωρίζεις....)
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #9 στις: 09/09/09, 20:30 »
Eγω συνηθως θελω να boostαρω το ηδη Overdriven καναλι του ενισχυτη.Το OCD που ανεφερες θα ειναι οτι πρεπει γι'αυτη την δουλεια. :)
Νομιζω οτι καπως ετσι βγηκε κ ο περιφημος ηχος του Ride the Lightin' (μια που ανεφερες Metallica) καθως ο 2205 με τπτ δεν εχει τοσο γκαζι απο το εργοστασιο,εχει ομως αυτη την χροια,αυτο το χρωμα..Ακους Marshall on steroids
Με καταλαβες πιστευω.



Οχι οτι ειμαι κανας ειδικος, αλλα ο Hetfield δεν ειχε καραμονταρει τους Marshall του;
Τουλαχιστον με βαση τα λεγομενα του Kirk απλα εβαζαν μπροστα ενα Boss OD κ τα νοιγαν ολα στο τερμα! :)
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #10 στις: 09/09/09, 20:38 »
Καλο θα ηταν να δοκιμασεις οσα περοσσοτερα distortion πεταλια μπορεις.
Κατα δευτερον μην παραλειψεις με τιποτα να δοκιμασεις το Tonebone Hot British.
Το εχω δοκιμασει ακριβως στο δικο σου ενισχυτη και το αποτελεσμα στα δικα μου αυτια ηταν φανταστικο.


Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #11 στις: 09/09/09, 21:32 »
αν όχι μεταλ ζώον τότε....modded μεταλ ζώον  8)
Το κυκλωματάκι του προσφέρεται για πολλές πατέντες.


Ναι, και αυτό παίζει... αλλά δεν το έχω πολυψάξει... ξέρεις συγκεκριμένα τι μόντες γίνονται? και που? (μόνο μη μου πεις να το στείλω στον keeley.. χεχε... εντός λεκανοπεδίου αττικής αν γνωρίζεις....)


http://apmods.yooblog.gr/  ;)

Αποσυνδεδεμένος KK666

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #12 στις: 10/09/09, 02:23 »
εχω ενα ολοκαινουργιο metal zone  με mode απο aps mods  για να ακουγεται καλυτερα το equilizer  και πιο αναλογικο, το δινω γιατι πηρα engl fireballl  κεφαλη αν σενδιαφερει στειλε μου μηνυμα

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #13 στις: 10/09/09, 05:51 »
[Τουλαχιστον με βαση τα λεγομενα του Kirk απλα εβαζαν μπροστα ενα Boss OD κ τα νοιγαν ολα στο τερμα! :)

αμα ηταν τοσο απλο οσο μας τα λεει ο kirk, θα υπηρχαν καμια χιλιαδα μπαντες ολα αυτα τα χρονια με πανομοιοτυπο ηχο με των μεταλλικα.
κανεις απο τους λεγομενουν σουπερσταρ δε παιζει με stock εξοπλισμο, αλλο που δειχνουν και λενε διαφορα για λογους μαρκετινγκ,συμβολαιων, διαφημιστικων κλπ
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #14 στις: 14/09/09, 13:01 »
[Τουλαχιστον με βαση τα λεγομενα του Kirk απλα εβαζαν μπροστα ενα Boss OD κ τα νοιγαν ολα στο τερμα! :)

αμα ηταν τοσο απλο οσο μας τα λεει ο kirk, θα υπηρχαν καμια χιλιαδα μπαντες ολα αυτα τα χρονια με πανομοιοτυπο ηχο με των μεταλλικα.
κανεις απο τους λεγομενουν σουπερσταρ δε παιζει με stock εξοπλισμο, αλλο που δειχνουν και λενε διαφορα για λογους μαρκετινγκ,συμβολαιων, διαφημιστικων κλπ
Δεν διαφωνω αλλωστε πως μπορω να ειμαι σιγουρος??..Μετραει ομως παααρα πολυ ΚΑΙ η δουλεια που γινεται μετα απο τις ηχογραφησεις,παρα πολυ.
Βεβαια το να μονταρεις εναν ηδη "μονταρισμενο" 2205 απο το εργοστασιο(built in solid state booster) ειναι λιγο περιεργο  :)
Μην ξεχνας οτι το '85 δεν ηταν οπως ειναι σημερα τα πραγματα(Καταιγισμος mods στην αγορα,ιντερνετ κτλ)
Πιστευω η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση  :)


ΥΓ Με τα σημερινα δεδομενα ο ηχος στο Ride the Lightin' δεν ειναι δα κ τπτ το τρομερο ετσι δεν ειναι?
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #15 στις: 17/09/09, 16:21 »
Εγώ θα προτείνω ένα ελάχιστα γνωστό πετάλι, (το οποίο αγόρασα από καλό φίλο εδώ στο forum ο οποίος πέρασε από Metal πετάλι σε Metal ενισχυτή), το Biyang Metal End King.



Όταν χρειάστηκα να παίξω σφιχτά Metal μέρη (συγκεκριμένα για το Arriving Somewhere but not Here των Porcupine Tree) βρήκα ότι ο ENGL Screamer 50 Combo μου δεν είχει τόσο σφιχτά μπάσσα και definition για να ανταποκριθεί στο άκουσμα που ήθελα.
Με το Biyang Metal End King κατάφερα να βγάλω τον ήχο που ακριβώς ήθελα, από το Crunch κανάλι του Screamer, ακριβώς με την χροιά που ήθελα.

Επίσης, όταν μελέτησα σε βάθος τα διάφορα (ατελείωτα) ρυθμιστικά του πεταλιού για διαφορετικές εφαρμογές. κατάφερα με το Biyang Metal End King να αναπαράξω σε περίπου 90% από το Crunch κανάλι, το καταπληκτικό Lead Distortion που δίνει ο Screamer σε σχεδόν full overdrive, γεγονός που το θεωρώ καταπληκτικό επίτευγμα από ένα απλό πετάλι χωρίς λάμπες.

Ρϊξτε μία ματιά στα reviews και στα ακούσματα του, είναι πράγματι ξεχωριστό:
http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/Biyang/Metal+End/10/1





 
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/09, 09:39 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #16 στις: 17/09/09, 17:51 »
Ενδιαφερον! thumps up  :)
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #17 στις: 26/09/09, 11:19 »
Μεγιστη απάτη τα πεταλάκια με distortion. Αμα θες για μέταλ ξέχνα τα. Πολυ "τζιτζίκι" βρε αδερφέ (στα riff ένα σπαστικό τζι-τζι-τζι ακούγεται μονο). Οι πιτσιρικάδες απλά τσιπμάνε γιατί βαζουν τα μπάσσα στο φούλ και εντυπωσιάζονται. Απάξ και χαμηλώσεις τα μπασσα το πεταλάκι είναι απλά για πέταταμα. Και η πλάκα είναι ότι δεν φτάνει που είναι άχρηστα είναι και πανάκριβα!!!! Και μερικοί διάσημοι που δείχνουν να πάιζουν με αυτά στις συναυλίες ("κι ο ταδε με αυτό πάιζει" σου λένε) ξεχνάνε να σου πούνε ότι παρεπιπτόντως τα βάζουν και σε ενυσχιτες λυχνιας μαζι με καμμια τετραδα από 4Χ12 καμπίνες!!!!

Το Metal End που μας έδειξε παραπάνω ο adr1anos είναι και η πρώτη εξάιρεση που έχω ακούσει μέχρι στιγμής αν και σε αυτό πάιζει πολύ μεγάλο ρόλο τι θα ακολουθεί μετά (ενισχυτής κτλ) 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/09, 11:36 από raspygeorge »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #18 στις: 26/09/09, 15:23 »
Φιλε raspygeorge εχεις ακουσει το Tonebone Hot British, το Fulltone GT-500, το Blackstar HT και το OCD?


Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #19 στις: 26/09/09, 19:12 »
Το OCD και το  Fulltone GT-500 τα έχω ακούσει. Είναι πάρα πολύ καλά αλλα δεν είναι distortion και τεσπα δεν κάνουν για μέταλ. Τα πετάλια με overdrive είναι σε πολύ καλό επίπεδο αντίθετα με τα πεταλια distortion που είναι κατά πλειοψηφια μούφες. Μεχρι στιγμής τουλαχιστο, γιατί στο μέλλον δεν ξέρεις τι γίνεται.

Τωρα πήρα μια αυτιά  στο youtube από το  Blackstar HT το οποίο φαίνεται συμπαθητικούλι. Αλλο ένα καλό

Το Tonebone Hot British δεν το έχω ακούσει...
Καλά έκανες πάντως και τα επισήμανες.  :)

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #20 στις: 26/09/09, 19:56 »
Εγώ πάντως κατέληξα στο Son of Hyde (ναι ναι, με τα μπάσσα στο φουλ) και είμαι πολύ ευχαριστημένος... βέβαια η αγορά έγινε πριν την πρόταση του αδριανού, αλλιώς θα το ξανασκεφτόμουνα... τεσπα...

@raspygeorge, εσύ δηλαδή τι προτείνεις για ήχο μέταλ? full stack hi gain amp? συμφωνώ, αν είχα τα φράγκα αυτό θα έκανα, αλλά δεν τα έχω. Και κυρίως δεν τα δίνω για έναν ήχο που δεν είναι η προτεραιότητά μου.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #21 στις: 26/09/09, 20:45 »
Πολυ καλο το πεταλακι που πηρες παντως ;)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #22 στις: 27/09/09, 02:58 »
@raspygeorge: Οχι ρε συ πιστευω μια χαρα μπορεις να παιξεις μεταλ με το GT-500..!
Εχει τονους gain. Αν εισαι φαν του ultra high gain μην ξεχνας πως ενα OCD συνδυασμενο με ενα lighter overdrive (πχ tubescreamer) μπορει να ματαμορφωθει σε τερας gain...
Ακομα και μπαντες thrash και death metal παιζουν με πολυ λιγοτερο gain απο οσο φανταζομαστε!  ;)
Τεινω να συμφωνησω παντως οτι στα overdrive πεταλια βρισκεις μεγαλητερη αυθεντικοτητα και περισσοτερη πιστοτητα σε αυτο που βγαζουν.
Αν σε ενδιαφερει παντως η γνωμη μου πιστευω πως για high gain παιξιματα η καλυτερη (αλλα και πανακριβη ειδικα για αυτη την κατηγορια μηχανηματων) λυση ειναι οι καλοι λαμπατοι ενισχυτες.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/09, 03:02 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #23 στις: 27/09/09, 16:44 »
G.K. the Greek Ναι, το σπόρ στην κατηγορία των high -gain είναι πανάκριβο εν αντιθέση με τις άλλες κατηγορίες που με λίγα λεφτά έχεις καλά απότελέσματα. Και με συνδιασμούς πεταλίων να προσπαθήσεις, όπως προτείνεις πάλι ακριβό θα σου έρθει (150 το ένα, 130 το άλλο έχεις φτάσει την τρακοσάρα, που και πάλι όλο και κάτι καλύτερο σε πεταλιέρα θα βρείς δίνοντας κάτι παραπάνω). Ναι με το GT-500 μπορεί να παίξεις ΚΑΙ μεταλ αλλά αν πάιζεις ΜΟΝΟ μέταλ δεν θα σου είναι αρκετό, δεν νομίζεις; 

Βεβαίως είναι και θέμα τι απαιτήσεις έχει ο καθένας, για τι  πράγμα το θέλει κτλ. Παραδείγματος χάριν αν κάποιος  θέλει απλά να κάνει τη δουλειά του με 100-150 Ε το πετάλι που πήρες  edgar_jp είναι μια χαρά. (Για να μη μιλάμε με διαφορετικά συστήματα αναφοράς κ ακούγομαι υπερβολικός). Πάντως να ξέρεις ότι με πεταλια ήχο metallica των '80 s δεν πρόκειται να βγάλεις. Στην κατηγορία των "φτηνών λύσεων" μόνο μέσω υπολογιστή μπορείς να βγάλεις φοβερό ήχο με το guitar rig3 η το 4 ...

Εγώ πάντως θα βάλω υποθήκη το σπίτι για...... να αγοράσω έναν diezel (στα 4.000 ερώ μαζί με την καμπίνα)!!!!!!  ;) :P Μιλάμε για τον υπέρτατο ήχο.....

« Τελευταία τροποποίηση: 27/09/09, 17:10 από raspygeorge »

Αποσυνδεδεμένος mouzakinio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι?
« Απάντηση #24 στις: 22/01/10, 01:47 »
Εγω παντως με το metal core και Low gain,λιγα μεσαια και (οχι παρα πολλα) αλλα λιγο τσιμπιμενα μπασα εχω πετυχει αυτο που ηθελα.Για το τι παιζω αυτο τον καιρο τουλαχιστον.Οποιος θελει αμερικανικο βαρυ ηχο ειναι ο,τι πρεπει.
Ignorance is bliss

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Metal Zone

Ξεκίνησε από S N S E Τα καλύτερα...

12 Απαντήσεις
5980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/03, 01:43
από paulchro
0 Απαντήσεις
59726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/04, 22:47
από Σιδηρόπουλος
1 Απαντήσεις
2362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/06, 21:43
από GIORGOS KANLIS
6 Απαντήσεις
3178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/07, 22:29
από FSL
3 Απαντήσεις
2882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 15:39
από PlasmaPool
16 Απαντήσεις
4741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 22:58
από Ιππέας
11 Απαντήσεις
3676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 18:46
από ivikos
1 Απαντήσεις
1948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 22:29
από Αρέθα
5 Απαντήσεις
3858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 12:22
από master of puppets
33 Απαντήσεις
11464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/13, 17:28
από Nikos7