Ψηφοφορία

To Pick or Not to Pick?

Φάτε τη σκόνη μου, πάω για ρεκορ. Όσο περισσότερες, τόσο το καλύτερο
0 (0%)
Συλλέγω πένες επιμελώς προσπαθώντας να συμπληρώνω σειρές (π.χ. ανά θέμα)
1 (3.3%)
Συλλέγω πένες μανιωδώς σύμφωνα με τα γούστα μου. Όποια μου αρέσει την αγοράζω ανεξαρτήτως κόστους
5 (16.7%)
Επιλέγω τις πένες σύμφωνα με την ποιότητα τους
3 (10%)
Έχω μόνο πένες που μου είναι άνετες στο παίξιμο. Λίγες και καλές
16 (53.3%)
Έχω πάντοτε αρκετές ώστε να μην ξεμένω. Ωστόσο, δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία στην επιλογή τους
5 (16.7%)
Κάνω συλλογή από πένες που φτιάχνω μόνος μου
0 (0%)
Δεν σπαταλάω χρήματα για πένες. Παίζω αποκλειστικά με τα δάκτυλα ή χρησιμοποιώ ό,τι βρω
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 30

Αποστολέας Θέμα: Συλλέκτες Πενών  (Αναγνώστηκε 27949 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Συλλέκτες Πενών
« στις: 09/04/12, 11:32 »
Πολλή κουβέντα γίνεται σχετικά με τις πένες και την καταλληλότητά τους ανάλογα με τους τρόπους παιξίματος και τις απαιτήσεις του οργανοπαίκτη.

Η συγκεκριμένη ψηφοφορία ξεφεύγει από αυτή τη συζήτηση και εστιάζει στην πένα ως αντικείμενο συλλογής. Απ' όσο είδα δεν έχει ξανανοιχτεί ίδιο ή ανάλογο θέμα (συγχωρέσετε με αν μου ξέφυγε), και θεώρησα ενδιαφέρον να δούμε ποιές τάσεις υπάρχουν και αν κυριαρχεί κάποια.

Τα όποια σχόλιά σας είναι προφανώς ευπρόσδεκτα.

Καλημέρα
« Τελευταία τροποποίηση: 09/04/12, 11:34 από Anemos »
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συλλέκτες Πενών
« Απάντηση #1 στις: 09/04/12, 12:17 »
προσπαθώ να έχω πάντα πολλές πένες ώστε να μη ξεμένω....βέβαια όχι ΌΤΙ να ναι.....από τα είδη που με βολεύουν αλλά παίρνω αρκετές.....

έχω και ένα ψιλογεμάτο μπολάκι στο γραφείο μου και μ'αρέσει να βάζω το χέρι μου και να δω τι θα βγάλω :P
συνήθως θα μου κάνει η πρώτη που θα βγει! ;D

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Συλλέκτες Πενών
« Απάντηση #2 στις: 09/04/12, 13:34 »
Για να καταλαβω ρε παιδια ....οι πενες ειναι ενα εξαρτηματακι το οποιο εχει χρονο ληξης...τι ακριβως να συλλεξουμε ?? παιζεις 5-6-10 ωρες και μετα πεταμα....
Αλλο με τι πενες παιζουμε και ποσες εχουμε καβατζα για να εχουμε και αλλο η συλλογη...Δεν ξερω αν υπαρχουν συλλεκτες για πενες δεν εχω φτασει σε τετοιο σημειο καψιματος ακομα.... :P :P :P
Μηπως να αναφερθουν οι τυποι πενας που χρησιμοποιουμε ????
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Συλλέκτες Πενών
« Απάντηση #3 στις: 09/04/12, 14:18 »
Ως πιτσιρικάς μάζευα πέννες από συναυλίες άρα μπορώ να πώ οτι τότε έκανα κάποιο είδος συλλογής. Αργότερα αρκετές από αυτές μπερδεύτηκαν με τις δικές μου στο κλασικό μπολάκι - κουτάκι κλπ εις -άκι και απλά υπάρχουν εκεί. Εγώ χρησιμοποιώ συγκεκριμμένο είδος, μάρκα, πάχος κλπ άρα οι υπόλοιπες παραμένουν μέσα στο κουτάκι για ώρα ανάγκης!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Απ: Συλλέκτες Πενών
« Απάντηση #4 στις: 09/04/12, 14:19 »
...έχω και ένα ψιλογεμάτο μπολάκι στο γραφείο μου και μ'αρέσει να βάζω το χέρι μου και να δω τι θα βγάλω :P
συνήθως θα μου κάνει η πρώτη που θα βγει! ;D

Αυτό το κάνω κι εγώ  ;D

Για να καταλαβω ρε παιδια ....οι πενες ειναι ενα εξαρτηματακι το οποιο εχει χρονο ληξης...τι ακριβως να συλλεξουμε

Παράθεση
...Δεν ξερω αν υπαρχουν συλλεκτες για πενες δεν εχω φτασει σε τετοιο σημειο καψιματος ακομα.... :P :P :P

Φυσικά και υπάρχουν. Είναι δε κάποιο είδος μανίας. Η συλλογή έχει την έννοια οτι τις προσέχεις πάρα πολύ ώστε να μην φθαρούν. Αυτό γίνεται είτε προστατεύοντάς τες με κάποιο τρόπο είτε και αποφεύγοντας να τι χρησιμοποιείς (έχεις άλλες πρόχειρες). Επίσης, συχνά απαιτείται χρόνος, κόπος (αναζήτηση) και χρήμα για την αποκτησή τους, εφόσον αυτές έχουν αυξημένη συλλεκτική αξία.

Οι συλλέκτες πενών φτιάχνουν σειρές ανα χρώμα, σχήμα, μέγεθος, υλικό, μάρκα, θεματολογία και άλλα.
Ενδεικτικά θέματα για συλλογές: καρτούν, αυτοκίνητα, μυθολογία, υπογραφές διασήμων, τοποθεσίες, συναυλίες
Άλλοι τις κάνουν μενταγιόν και σκουλαρίκια ή τις βάζουν ως στοιχεία σε βραχιόλια.

Με μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο θα καταλάβεις για ποιό πράγμα μιλάω.  0:)

Παράθεση
Μηπως να αναφερθουν οι τυποι πενας που χρησιμοποιουμε ??? ?

Υπάρχει κάποιο άλλο παλαιότερο θέμα γα τους τύπους πένας νομίζω.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/12, 11:57 από Anemos »
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συλλέκτες Πενών
« Απάντηση #5 στις: 09/04/12, 14:27 »
παιζεις 5-6-10 ωρες και μετα πεταμα....

έχω πετάξει ελάχιστες πένες από φθορά....συνήθως στραβώνει λίγο κάποιο σημείο στη μύτη...
αλλά μάλλον αυτό συμβαίνει γιατί τις χάνω πριν προλάβουν να φθαρούν :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Συλλέκτες Πενών
« Απάντηση #6 στις: 09/04/12, 15:49 »
Προσωπικά δεν συλλέγω, απλά μετά από πάρα πολλές που δοκίμασα, κατέληξα σε μία που μου κάνει πολύ καλά (0.50) και στοκάρω να έχω αρκετές από αυτές σε κάθε περίπτωση.. (πχ σε κάθε θήκη από κιθάρα έχω μία 12άδα καινούργιες για να μην ασχολούμαι)..

http://www.jimdunlop.com/blog/its-more-than-a-pick-tortex/
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Συλλέκτες Πενών
« Απάντηση #7 στις: 09/04/12, 16:04 »
Εμένα με βολεύουν πένες με πάχος 0,70 με 0,80 και μάτ αίσθηση. Δεν έχω πάρα πολλές, αλλά έχω καταλήξει να έχω μια στην τσέπη από κάθε παντελόνι!  ;D

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Συλλέκτες Πενών
« Απάντηση #8 στις: 09/04/12, 20:24 »
Εγώ που είμαι και αρκετά του λαϊκού ρεπερτορίου, χαλάω μια πένα στάνταρντ σε κάθε πρόβα, ειδικά όταν υπάρχουν και νησιώτικα στο playlist, η πένα δεν κρατάει πάνω από 5 τραγούδια στη σειρά (με ακουστική κιθάρα πάντα).
Οπότε πένες δεν κρατιούνται σπίτι πέραν της χρήσης τους, πετιούνται την ώρα που χαλάνε... η ιδέα της συλλογής παρόλα αυτά δεν με αφήνει αδιάφορο, έχω δει αρκετές πένες που τις λμπίστηκα, αλλά αμέσως σκέφτηκα ότι αν τις πάρω δεν πρέπει να τις χρησιμοποιήσω μην φθαρούν (οπότε αυτοακυρώνεται η συλλογή)

Για όποιον ενδιαφέρει, παίζω με medium 0.80 χρόνια (μέγεθος κανονικό)

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Απ: Συλλέκτες Πενών
« Απάντηση #9 στις: 11/04/12, 11:35 »
Λοιπόν, η άνεση φαίνεται να κυριαρχεί ως κριτήριο επιλογής πένας. Λογικό και αναμενόμενο βέβαια, αλλά μόνο μια ψήφος στο 2 ρε παιδιά; δηλαδή μόνο εγώ τις ψάχνω (ναι δικιά μου είναι η ψήφος  0:) ); τί στο καλό;

Αν και οφείλω να ομολογήσω οτι δεν ανήκω αμιγώς στη δεύτερη κατηγορία. Ναι μεν ψάχνω σπάνιες και όμορφες πένες και προσπαθω να τις έχω σε σειρές / ομάδες, αλλά έχω και το μπωλάκι με πολλές πρόχειρες και άνετες πένες για να παίζω. Άρα ανήκω κάπου ανάμεσα στη δεύτερη και πέμπτη κατηγορία.

Η αλήθεια είναι βέβαια οτι στην Ελλάδα δεν είναι πάντοτε εύκολο και οικονομικά προσιτό να βρείς περίεργες και σπάνιες πένες. Πολλές τις ανακάλυψα σε παλιά μαγαζιά που έχουν/είχαν stock, ή ήταν να κλείσουν. Όσο για το διαδίκτυο εκεί αμα υπάρξει υποψία συλλογής, συχνά οι τιμές ανεβαίνουν. Έχω περίπου 120 περίεργες πένες με διάφορα θέματα (π.χ. ζώδια, μυθικά πλάσματα, σταυρούς, αριθμούς, τοπία), υφές, μεγέθη κ.λπ. Ωστόσο, δεν τις έχω αποθηκευμένες σε θήκες όπως πολλοί άλλοι (αν και το έχω σκεφτεί κατά καιρούς). Πάντοτε μου αρέσει να τις ανακαλύπτω και να πετυχαίνω όσο το δυνατόν χαμηλότερες τιμές. Ασχολούμαι με τη συλλογή πενών περί τα δώδεκα χρόνια, αν και όχι ενελλιπώς.

Από θέμα άνεσης και λόγω προτίμησης τώρα, συνήθως παίζω με πένες πάχους 0.50 - 0.80 ανάλογα με τον ήχο που θέλω κάθε φορά και το είδος του κομματιού/τραγουδιού.

Μου αρέσουν πολύ και επικρατούν στο προαναφερθέν μπωλάκι οι πένες στις οποίες κατέληξε και ο adr1anos πιο πάνω. Επίσης, χρησιμοποιώ και κάποιες που είναι μεταλλικές, αλλά όχι συχνά γιατί ενδέχεται να φθείρουν τις χορδές της ακουστικής (γίνονται σαν ξυράφι μετά από λίγο).
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/12, 11:56 από Anemos »
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Συλλέκτες Πενών
« Απάντηση #10 στις: 11/04/12, 19:03 »
Eγω παλι σε καθε μαγαζι που μπαινω παιρνω και απο 2-3 καινουριες πενες, ετσι για το καλο και ας μη μου κανουν -μιας και εχω καταληξει πλεον http://www.jimdunlop.com/product/ultex-jazz-iii;D
 
 50 και σημερα :P


έχω πετάξει ελάχιστες πένες από φθορά....συνήθως στραβώνει λίγο κάποιο σημείο στη μύτη...
αλλά μάλλον αυτό συμβαίνει γιατί τις χάνω πριν προλάβουν να φθαρούν :P

 
Οντως και εγω εχω πεταξει κανα δυο επειδη η μυτη γινεται λεια.

Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος general656

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Συλλέκτες Πενών
« Απάντηση #11 στις: 11/04/12, 19:17 »
Έμενα μ αρέσει όπου βλεπω περίεργες πένες να της αγοράζω, ετσι για να τις εχω λογο ομορφιάς, οχι συλλογή ..
αλλα πάντα παιζω με αυτές [size=78%]http://www.jimdunlop.com/product/Tortex-TIII[/size] 0,88 και αυτές [size=78%]http://www.jimdunlop.com/product/tortex-wedge[/size] 0,88 !

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Συλλέκτες Πενών
« Απάντηση #12 στις: 11/04/12, 20:37 »
Παράθεση
προσπαθώ να έχω πάντα πολλές πένες ώστε να μη ξεμένω....βέβαια όχι ΌΤΙ να ναι.....από τα είδη που με βολεύουν αλλά παίρνω αρκετές.....

έχω και ένα ψιλογεμάτο μπολάκι στο γραφείο μου και μ'αρέσει να βάζω το χέρι μου και να δω τι θα βγάλω :P
συνήθως θα μου κάνει η πρώτη που θα βγει! ;D


+2  κουτακι εγω οχι μπολακι κι συνηθως εχει μεσα dunlop tortex και ultex 0.73-0.88-1,00-1,14
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συλλέκτες Πενών
« Απάντηση #13 στις: 12/04/12, 13:13 »
προσπαθώ να έχω πάντα πολλές πένες ώστε να μη ξεμένω....βέβαια όχι ΌΤΙ να ναι.....από τα είδη που με βολεύουν αλλά παίρνω αρκετές.....
+1
έχω και ένα ψιλογεμάτο μπολάκι στο γραφείο μου
Σε τασάκι εγώ, αλλά δεν γέμισε ακόμα...

Δεν πέταξα ποτέ πένα, μόνο να τις χάσω μπορώ. Και αυτό δυστυχώς γίνεται συχνά. Για αυτό προσπαθώ να παίρνω χτυπητά χρώματα, βρίσκονται ευκολότερα στο σκοτάδι/πάτωμα/παραλία κτλ.
Εχω ορκιστεί να μην ξαναπάρω μαυρη πένα γιατί μέχρι και πάνω στον ενισχυτή να την αφήσω, μπορεί να μην φαίνεται. Αλλά συνεχίζω να παίρνω και μαύρες.
Επειδή είναι δύσκολο για μένα να κρατήσω μια πένα αρκετό καιρό, αυτές που μου μένουν αποκτούν συλλεκτική αξία, και τις κρατάω χωρίς να τις χρησιμοποιώ. Έχω κάτι πενες που είναι πιο φθαρμένες απο τα βότσαλα στην παραλία  ;D .

αυτό τον καιρό παίζω μόνο με χοντρές (~0.9), νοιώθω οτι μου δίνουν μεγαλύτερη ταχύτητα και ακρίβεια
« Τελευταία τροποποίηση: 12/04/12, 13:26 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συλλέκτες Πενών
« Απάντηση #14 στις: 12/04/12, 16:20 »
Για αυτό προσπαθώ να παίρνω χτυπητά χρώματα, βρίσκονται ευκολότερα στο σκοτάδι/πάτωμα/παραλία κτλ.

τόσο απλό αλλά δε το χα σκεφτεί!
σωστόοοοοοοοοος! ;D

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Συλλέκτες Πενών
« Απάντηση #15 στις: 02/05/14, 16:46 »
Ένα βιντεάκι, στο οποίο αποκαλύπτεται μία πληροφορία για τον Μανώλη Χιώτη, η οποία μάλλον δεν υπάρχει καταγεγραμμένη πουθενά αλλού εντός του διαδικτύου, μπορεί και εκτός διαδικτύου.

Την πληροφορία δίνει στο ( 1:11 ) ο μπουζουξής Νίκος Πουρπουράκης που παίζανε μαζί.

https://www.youtube.com/watch?v=j18TlI2Ahio


Adios Muchachos!