Αποστολέας Θέμα: ΑΥΧΕΝΙΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΚΑΚΗ ΣΤΑΣΗ  (Αναγνώστηκε 17666 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αρκετοι νεοι και μη εχουν αρχισει να παρουσιαζουν συμπτωματα αυχενικου συνδρομου, ενας μαθητης που ηρθε προσφατα, εκει που παιζει κλειδωνουν τα τρια δακτυλα του αριστερου (2,3,4), χωρις τον πονο της κραμπας. Εχουμε καποιον ειδικο στη παρεα να μας βοηθηση; Ειναι επαγγελματιας και εχει φρικαρει ολιγον :'( μου ειπε οτι εγινε απο ειδικο, διαγνωση αυχενικου συνδρομου, υπαρχουν κι αλλες περιπτωσεις αλλα αυτη μου φανηκε σοβαρη. Εχετε τιποτα υπ οψιν
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Έχω κάποιες απορίες:

1) Πόσων ετών είναι μαθητής?
2) Η διάγνωση έγινε από ορθοπαιδικό? Εβγαλε δηλαδή ακτινογραφίες, έκανε τα νευρολογικά τεστ και βγήκε η διάγνωση?
3) Από πότε άρχισε αυτό να συμβαίνει? Ετσι ξαφνικά δεν γίνεται να κλειδώνουν τα δάκτυλα. Πρέπει κάτι να προυπήρχε δηλαδή μούδιασμα στα δάκτυλα κλπ.

2-3-4 δάκτυλα = μέσος-παράμεσος-ωτίτις. Αυτά τα 3 δάκτυλα δεν νευρώνονται από το ίδιο νεύρο οπότε αν μιλάγαμε για αυχενικό σύνδρομο θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα σε 2 ξεχωριστά σημεία στον αυχένα.

Αρκετοι νεοι και μη εχουν αρχισει να παρουσιαζουν συμπτωματα αυχενικου συνδρομου

Αυχενικό σύνδρομο σε νέους δεν είναι συχνό φαινόμενο. Συνήθως η κακή στάση δημιουργεί μυικούς σπασμούς στην περιοχή του αυχένα. Οι μύες στραγγαλίζουν τα νεύρα και τα συμπτώματα στα άνω άκρα είναι παρόμοια με τα συμπτώματα αυχενικού συνδρόμου.

Η λύση είναι απλή σ'αυτές τις περιπτώσεις:

Σωστή στάση και διατάσεις στους μύες του αυχένα είναι τακτική που πάντα αποδίδει.

Παρόλα αυτά όμως πρέπει να σιγουρευτούμε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα για να μπορέσουμε να απαντήσουμε με βεβαιότητα.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αυτό είναι το μοναδικό σύμπτωμα; Έχει κάποιες ενοχλήσεις στην αυχενική μοίρα ή το πρόβλημα είναι μόνο στο χέρι; Εμφανίζει μουδιάσματα ή διαταραχές της αισθητικότητας; Πόσο καιρό έχει το πρόβλημα; Δώσε περισσότερες πληροφορίες αν μπορείς. Eίναι δύσκολo ούτως ή άλλως να γίνει διάγνωση μέσω του Internet και με τα λίγα που αναφέρεις ούτε υποθέσεις δεν γίνεται να κάνουμε.

2-3-4 δάκτυλα = μέσος-παράμεσος-ωτίτις. Αυτά τα 3 δάκτυλα δεν νευρώνονται από το ίδιο νεύρο οπότε αν μιλάγαμε για αυχενικό σύνδρομο θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα σε 2 ξεχωριστά σημεία στον αυχένα.

Πάρη, έχω την εντύπωση ότι μάλλον εννοεί δείκτη-μέσο-παράμεσο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδια ετυχε να μιλαω με εναν νευρολογο αυτες τις μερες και μου ειπε πως Αυχενικο Συνδρομο δεν υπαρχει.Ειναι συμπτωμα αλλα οχι αυτη καθεαυτη παθηση... ???
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Σύνδρομο αποκαλείται συνήθως ένα σύνολο συμπτωμάτων των οποίων η παθογένεση είναι άγνωστη ή αμφίβολη. Στην καλύτερη περίπτωση αποτελεί όρο ο οποίος περικλείει πολλές παθολογικές καταστάσεις. Πάντως μόλις τώρα σκεφτόμουν ότι εδώ στην Αγγλία δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ να χρησιμοποιείται αυτός ο όρος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω κάποιες απορίες:

1) Πόσων ετών είναι μαθητής?
2) Η διάγνωση έγινε από ορθοπαιδικό? Εβγαλε δηλαδή ακτινογραφίες, έκανε τα νευρολογικά τεστ και βγήκε η διάγνωση?
3) Από πότε άρχισε αυτό να συμβαίνει? Ετσι ξαφνικά δεν γίνεται να κλειδώνουν τα δάκτυλα. Πρέπει κάτι να προυπήρχε δηλαδή μούδιασμα στα δάκτυλα κλπ.

2-3-4 δάκτυλα = μέσος-παράμεσος-ωτίτις. Αυτά τα 3 δάκτυλα δεν νευρώνονται από το ίδιο νεύρο οπότε αν μιλάγαμε για αυχενικό σύνδρομο θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα σε 2 ξεχωριστά σημεία στον αυχένα.

Αρκετοι νεοι και μη εχουν αρχισει να παρουσιαζουν συμπτωματα αυχενικου συνδρομου

Αυχενικό σύνδρομο σε νέους δεν είναι συχνό φαινόμενο. Συνήθως η κακή στάση δημιουργεί μυικούς σπασμούς στην περιοχή του αυχένα. Οι μύες στραγγαλίζουν τα νεύρα και τα συμπτώματα στα άνω άκρα είναι παρόμοια με τα συμπτώματα αυχενικού συνδρόμου.

Η λύση είναι απλή σ'αυτές τις περιπτώσεις:

Σωστή στάση και διατάσεις στους μύες του αυχένα είναι τακτική που πάντα αποδίδει.

Παρόλα αυτά όμως πρέπει να σιγουρευτούμε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα για να μπορέσουμε να απαντήσουμε με βεβαιότητα.


Ειναι 30 ετων και μαλλον εχει πολλαπλες βλαβες στον αυχενα, εχει γινει διαγνωση η βλαβη ειναι σε διαφορετικες περιοχες και ισως γιαυτο να συμβαινει το κλειδωμα, θα μου φερει τις εξετασεις και θα σας πω, οσον αφορα τα δακτυλα, εφοσον ειπα ειναι μαθητης μου γνωριζω τη διαφορα μεταξυ 2-3-4 και δ-μ-παραμεσου. Το αυχενικο δεν μπορει να εμφανισθει και σε νεους μετα απο τραυματισμο; Πολλοι παραπονουνται αλλα δεν φροντιζουν και το σωμα τους. Συμφωνειτε;
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
εφοσον ειπα ειναι μαθητης μου γνωριζω τη διαφορα μεταξυ 2-3-4 και δ-μ-παραμεσου. Το αυχενικο δεν μπορει να εμφανισθει και σε νεους μετα απο τραυματισμο; Πολλοι παραπονουνται αλλα δεν φροντιζουν και το σωμα τους. Συμφωνειτε;

Ναι εγώ έκανα λάθος στα δάκτυλα.

Απ'τη στιγμή που διεγνώσθη αυχενικό σύνδρομο, τότε η λύση είναι η αντιμετώπιση της φλεγμονής (αν υπάρχει), να κρατιέται σωστή στάση, να γίνει ενδυνάμωση στους αυχενικούς μύες.

Ναι μπορεί να εμφανισθεί μετά από τραυματισμό της περιοχής από ατύχημα.

Απλά έγραψα ότι σε νέους σπανίως εμφανίζεται αυχενικό σύνδρομο από κακή στάση. Ο λόγος είναι ότι, σε νεαρές ηλικίες δεν προλαβαίνει ο σπόνδυλος να υποστεί αλλοιώσεις, αυτό συμβαίνει σε μεγαλύτερες ηλικίες και απ'το επάγγελμά τους. Μόνο η κακή στάση δεν είναι ικανή σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα να δημιουργήσει αυχενικό σύνδρομο.

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διαβαζοντας το βιβλιο του συναδελφου σας Κ. Κατραμπασα, (ορθοπεδικος-φυσικοθεραπευτης), αυχενικο συνδρομο, το συστηνω σε κιθαριστες και μη, βλεπω οτι το θεμα του συνδρομου αυτου ειναι πραγματι μια πολυ δυσκολη, (σε καποιες περιπτωσεις), αλλα και πολυ συχνη παθηση, ενας νεος μπορει να αρχισει να παρουσιαζει συμπτωματα απο λαθος και πολυωρη σταση στο κομπιουτερ, εαν εχουμε λαθος γωνια στο χειρισμο του ποντικιου, τοτε μπορει βραχυπροθεσμα να αρχισουν τα συμπωματα, συμφωνειτε αγαπητοι συντονιστες; καλο θα ειναι να βρεθει ενας τροπος να υπεμθυμιζετε στους νεους που με θλιψη τους βλεπω να καθονται ωρες στο πισι η να παιζουν κιθαρα, με καμπουριασμενη σπονδ. στηλη και εντελως ανθυγιεινη σταση. Εαν εχετε υπ οψην και καποιο αλλο βιβλιο να μου συστηνατε. Ευχαριστω πολυ.
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Mckenzie and May: Mechanical diagnosis and therapy the cervical and thoracic spine
McKenzie: Treat your own neck
....αν ξερεις καλα αγγλικα παρε διαβασε το δευτερο (το πρωτο ειναι για κλινικους-φυσικοθεραπευτες) και πιστεψε με θα δεις ΕΝΑ ΣΩΡΟ πραγματα σχετικα με τροπους προληψης της αυχεναλγιας, που μπορουν να εφαρμοστουν απο τον απλο κοσμο...Οσο για το βιβλιο του Κατραμπασα περα του οτι το μεγαλυτερο ποσοστο απο οσο γνωριζω, ειναι για επεμβατικες μεθοδους(χειρουργειο) στον αυχενα ειναι και ολιγον τι παλιο...

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σ Ευχαριστω φιλε, θα το παρω σιγουρα, τον Κατρ. τον ανεφερα,επειδη ηταν στα Ελληνικα και θα βοηθουσε ισως καποιους να κανουν μια πρωτη ερευνα, η να ριξουν μια πιο απλη ματια για το τι συμβαινει στο σωμα, προσωπικα ειμαι υπερ του καλου βιβλιου, γιατι αμα πεσει το ρευμα παπαλα το Ιντερνετ, βιβλια εχω διαβασει και με λαμπα η και κερι, να σαι καλα. ;)
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεν το συζηταω φιλε μου, οτι τα ΑΠΤΑ βιβλια και οχι σε ηλεκτρονικη μορφη ειναι τα καλυτερα, δεν φοβασαι ουτε μην σου πεσει το ρευμα,ουτε μην σου καει κανας σκληρος και τα χασεις ολα!!! Στην βιβλιοθηκη ειναι αθανατα! Απορω με αυτους που μαζευουν  e-books( το καινουριο φρουτο της εποχης)

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ασε φιλε εχω γεμισει τα παταρια, ::) ειμαι και λιιιιγο παλιος, ηταν εποχη που δεν εβγαινε βιβλιο που να μη το εχουμε, :o οχι για συλλογη, αλλο πραγμα το εχεις παλιωνει, ωριμαζεις ξαναδιαβαζεις ξαναμαθαινεις, αλλο πραγμα φιλε, χωρις να ειμαστε ρουστικ τυποι, ειμαστε λατρεις του ωραιου, ;D συμφωνεις; ;)
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
δεν το συζηταω φιλε μου, οτι τα ΑΠΤΑ βιβλια και οχι σε ηλεκτρονικη μορφη ειναι τα καλυτερα, δεν φοβασαι ουτε μην σου πεσει το ρευμα,ουτε μην σου καει κανας σκληρος και τα χασεις ολα!!! Στην βιβλιοθηκη ειναι αθανατα! Απορω με αυτους που μαζευουν  e-books( το καινουριο φρουτο της εποχης)

Άσχετο με το θέμα που συζητάμε, αλλά μπορείς και επιβάλεται πάντα να κάνεις back up το σκληρό σου δίσκο. Αυτό είναι κάτι το οποίο ενδείκνυται για να μη χάσεις όχι μόνο ηλεκτρονικά βιβλία (τα οποία στην τελική μπορείς να ξαναβρείς), αλλά και ότι άλλη σημαντική πληροφορία έχεις αποθηκευμένη στον υπολογιστή σου. Εξάλλου το χαρτί κάθε άλλο παρά αθάνατο είναι, πιάνει πολύ χώρο και σίγουρα έχει ένα σωρό πλεονεκτήματά το να έχεις χιλιάδες τραγούδια, ταινίες, βιβλία κλπ, σε ένα laptop ή σε ένα κουτί μικρότερο από ένα τούβλο (εξωτερικός δίσκος).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φιλε και συναδελφε απολλων το ανεφερα γιατι την εχω παθει χοντρα με αυτο το θεμα...Δεν μου ειχε καει δισκος αλλα φλασακι που ειχα μεσα σχεδον 6 gigabyte δεδομενα, τα πιο πολλα επιστημονικα αρθρα και μετα αναθεματιζα τον εαυτο μου που δεν ειχα κανει,οπως σωστα ειπες, back-up! Αμα καεις στο χυλο φυσας και το γιαουρτι ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
2695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/08, 18:58
από ilianthos-Kanlis
108 Απαντήσεις
24053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 12:55
από MACMISIAS
9 Απαντήσεις
3113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 02:04
από KgSoloman5000
4 Απαντήσεις
3187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 14:47
από Baroness
0 Απαντήσεις
1370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 11:14
από ΝΙΚΗ-ΑΝΝΑ Π.
0 Απαντήσεις
2135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/10, 08:09
από Βραζίλης
10 Απαντήσεις
3134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/10, 03:20
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/21, 21:27
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/22, 19:04
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/23, 00:19
από ΠΟΙΟΣ