Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο  (Αναγνώστηκε 16975 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MetalHead98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Πριν αρχίσετε να λέτε ότι υπάρχουν πολλά θέματα να σας προλάβω και να σας πω ότι έχω ήδη διαβάσει παρά πολλά!

Λοιπόν για να αρχίσουμε είμαι metalας, όπως λέει και το nickname :P , ακούω πολλά ήδη metal (heavy metal, melodic death metal και thrash metal κυρίως). Το padget μου είναι γύρω στο 500ρικο (450 για κιθάρα+ενισχυτή και κάνα 30-40 για θήκη πέννες και χορδές μιας και θα παραγγείλω από thomann και δεν βρίσκω εύκολα καλές χορδές εδώ που είμαι και τα υπόλοιπα αν μας εμφανιστεί καμιά καλή ευκαιρία, αυτά τα υπόλοιπα δεν είναι μονό 10 ευρώ μπορεί να φτάσει και 40-50 αν βάλει το χεράκι του ο παππούς :P ). Λοιπόν ας αρχίσουμε...... Για ενισχυτή σκέφτομαι αυτόν http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_30.htm?sid=a2e42a8dc6004522d7cbe4e1117cc19a επειδή έχω ακούσει παρά πολύ καλά λόγια. Άλλες  συστάσεις δεκτές.
Τώρα για κιθάρες σκέφτομαι τις παρακάτω:


http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_studio_deluxe_aw.htm
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard.htm
http://www.thomann.de/gr/cort_kx5_wh.htm
http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_mh_100qm_nt.htm




P.S. : Άρχισα κλασσική λίγο πριν τα Χριστούγεννα, για να "ξεκολλήσουν" τα δάχτυλα και τώρα προς το τέλος των Χριστουγέννων μου δάνεισε ένας γνωστός μια ibanez να μάθω λίγο και δεν με πολυβόλεψε το λεπτό nut γι αυτό αν είναι να μου προτείνετε ibanez και οποιαδήποτε άλλη κιθάρα να μην έχει πολύ λεπτό nut. Τώρα αν ξεχνάω κάτι να πω επειδή συνεχώς κάτι θυμάμαι τελευταία στιγμή ελπίζω να έχει edit :P






Και τώρα που είδα πως έχει edit συγγνώμη για το πολυμεγέθες post :P
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/13, 20:05 από MetalHead98 »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #1 στις: 29/01/13, 20:22 »
τι εννοεις οταν λες λεπτο nut?


ρωταω γιατι στις ibanez δεν ειναι λεπτο....ενω σε μια epi-les paul ειναι πολυ λεπτο...
μηπως εννοεις την καμπυλη του μπρατσου?


Αποσυνδεδεμένος MetalHead98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #2 στις: 29/01/13, 20:29 »
Λάθος το είπα, συγγνώμη... εννοώ το μήκος του (43mm,40mm κοκ)






edit: πήγα να πω λεπτό λαιμό αλλά το άλλαξα γιατί και thin U να είναι δεν με πειράζει και μπορεί να μην γινόμουν κατανοητός (αυτό που έπαθα τώρα δηλαδή  :P )
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/13, 20:36 από MetalHead98 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #3 στις: 29/01/13, 22:31 »
Θα έλεγα ότι η Cort και η ESP είναι καλύτερες από τις δύο Epiphone για τα είδη που θέλεις να παίξεις. Είναι πιο άνετες κιθάρες και με πιο metal προσανατολισμό. Επίσης αξίζεις να κοιτάξεις τις Schecter, π.χ. την Οmen, ή αν μπορείς να διαθέσεις μέχρι 400 Ευρώ την Οmen Extreme.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #4 στις: 30/01/13, 11:26 »
LTD δαγκωτό από εμένα, θα σε βολέψει σίγουρα αν η ταστιέρα των Ibanez σου φάνηκε πλατιά, τίμια και κούκλα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #5 στις: 30/01/13, 12:20 »
Καλώς ήρθες και από εμένα, νομίζω με τον ενισχυτή το έχεις ήδη, συμφωνώ, και θα ρίξω και εγώ την ψήφο μου στην LTD και σε αυτές που πρότεινε ο Απόλλων, αν μπορεί να τις αντέξει το budget σου. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #6 στις: 30/01/13, 13:40 »
+1 για VYPYR 30!

Για κιθάρα εγώ θα κοιτούσα και τις Vintage V100:

http://www.dv247.com/search/0/0/ProductPrice/Ascending/VINTAGE+V100/1/

Βέβαια και η LTD μια χαρά είναι (είχα την H-51 και ήμουνα πολύ ευχαριστημένος - πανάλαφρη κιθάρα με καλό hardware για τα λεφτά της και καλή βάση για βελτιώσεις στους μαγνήτες κτλ μελλοντικά και αν χρειαστεί φυσικά).

http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-ltd-h-51-electric-guitar-electric-blue--46953
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος MetalHead98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #7 στις: 30/01/13, 14:28 »
Η LTD αξίζει τα 70 ευρώ παραπάνω από την cort? Ποια είναι πιο value for money? Πείτε κι άλλες επιλογές που έχω σ' αυτές τις τιμές αν έχετε καμιά καλύτερη.... Τώρα για τις vintage δεν πολυενδιαφέρομαι, αλλά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου  ;)




Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #8 στις: 30/01/13, 16:29 »
Τώρα για τις vintage δεν πολυενδιαφέρομαι, αλλά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου  ;)


Στις πρότεινα επειδή είδα ότι σου άρεσαν οι Epiphone LP  ;D

Σε αυτή την περίπτωση θα συμφωνήσω με τον Απόλλωνα σχετικά με τις Schecter Omen 6:

http://guitars.gr/el/guitars/elgtr/schecter/omen-6-omen-extreme
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος MetalHead98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #9 στις: 30/01/13, 19:18 »
Ακόμα να μου λύσετε την απορία.... Αξίζει η ltd τα 70 ευρώ παραπάνω? Τώρα για την omen 6 extreme το budget μου δεν είναι αρκετό άρα θα δοκιμάσω την omen 6 στον Μαυρομουστάκη όταν πάω Θεσσαλονίκη (μένω σε ένα χωριό λίγο έξω από την Βέροια κι έχω βρει έναν άλλο από Βέροια κοντά στην ηλικία μου και του έχω στείλει ΠΜ αν είναι να βρεθούμε πουθενά και δεν απαντάει :/ αλλά τέλος πάντων). Τίποτα άλλο από προτάσεις?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #10 στις: 30/01/13, 20:27 »
Ακόμα να μου λύσετε την απορία.... Αξίζει η ltd τα 70 ευρώ παραπάνω?

Kανένας δεν μπορεί να σού απαντήσει αυτή την ερώτηση, γιατί είναι σε κάποιο βαθμό θέμα προσωπικής άποψης. Αν θέλεις τη δική μου γνώμη, θα σού έλεγα μάλλον όχι. Πρόκειται για δύο παρόμοιες κιθάρες σαν στυλ, για την τιμή τους είναι και οι δύο καλοφτιαγμένες και αρκετά ποιοτικές, με σώμα από basswood, string through body και βιδωτό μπράτσο. Η κύρια διαφορά για μένα είναι στους μαγνήτες. Οι μαγνήτες της Ltd δεν νομίζω πως είναι ό,τι καλύτερο, ενώ αντίθετα της Cort είναι πιο αξιόλογοι και ίσως να μη χρειαστούν αλλαγή. Επιπλέον οι μαγνήτες της Cort σπλιτάρονται για να σού δώσουν ήχο μονού μαγνήτη, πράγμα που κάνει την κιθάρα πιο ευέλικτη. Τέλος αν δεν κάνω λάθος οι Ltd έχουν λίγο πιο λεπτό μπράτσο και ελαφρά πιο επίπεδη ταστιέρα (radius γύρω στο 14) από την Cort (radius 12). Για αυτούς τους λόγους και επειδή έχω γενικά καλές εμπειρίες από Cort κιθάρες, εγώ θα προτιμούσα την KX5, ειδικά από τη στιγμή που η Ltd είναι αρκετά πιο ακριβή.

Επαναλαμβάνω ότι αυτά αποτελούν δικές μου απόψεις. Εσύ ή κάποιος άλλος ίσως είναι διατεθειμένος να πληρώσει 70 Ευρώ παραπάνω για την ωραία εμφάνιση (το quilted maple top σε black cherry χρώμα είναι όντως πανέμορφο), αλλά θα πρέπει να ξέρει ότι δεν παίρνει απαραίτητα καλύτερο όργανο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MetalHead98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #11 στις: 31/01/13, 14:02 »
Ερωτηση: Σπλιτάρονται και οι δυο μαγνητες? Γιατι αν σπλιτάρεται μόνο ενας θα το σκεφτόμουν λίγο ακόμα. Θα δοκιμάσω και την schecter όταν πάω Σαλλόνικα και θα δω αν με βολεύει θα πάρω αυτην απο το NS και τα υπόλοιπα απο thomann. Όταν φυσικά απαντήσεις στην ερώτηση θα σκεφτώ καλύτερα... ;)


edit: Όταν σπλιτάρεται ακούγεται σαν 1 η σαν 2 μονοί?
 

edit2: Στο site της schecter λέει οτι η omen 6 extreme εχει 2 vol knobs ενω στο NS λεει οτι εχει 1....Τί παίζει εδώ? Γιατι λεω αν είναι να περιμένω λιγο ακομα να μαζέψω να πάρω αυτήν γιατι κανει 320 στο NS....
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/13, 18:59 από MetalHead98 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #12 στις: 31/01/13, 22:14 »
Ερωτηση: Σπλιτάρονται και οι δυο μαγνητες? Γιατι αν σπλιτάρεται μόνο ενας θα το σκεφτόμουν λίγο ακόμα.

Σπλιτάρονται και οι δύο. Όσον αφορά το υπόλοιπο, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.


Παράθεση
Όταν σπλιτάρεται ακούγεται σαν 1 η σαν 2 μονοί?

Κατ' αρχήν μάλλον πρέπει να σού εξηγήσω τι σημαίνει "σπλιτάρισμα" (coil split). Όταν σπλιτάρεις τον μαγνήτη, λειτουργεί μόνο ένα από τα δύο πηνία του. Όταν σπλιτάρεις τους μαγνήτες σε μια κιθάρα με δύο humbuckers, είναι σαν να έχεις δύο μονούς και ο ήχος που θα πάρεις εξαρτάται από το πού έχεις τον επιλογέα. Στη θέση 1 και 3 του επιλογέα έχεις τον κάθε μαγνήτη ξεχωριστά (σπλιταρισμένο) ενώ στη μεσαία θέση έχεις και τους δύο μαζί (επίσης σπλιταρισμένους).
 

Παράθεση
:Στο site της schecter λέει οτι η omen 6 extreme εχει 2 vol knobs ενω στο NS λεει οτι εχει 1....Τί παίζει εδώ?

Απ' ό,τι θυμάμαι το παλιό μοντέλο πράγματι είχε μόνο ένα volume και ένα tone. Oπότε μάλλον άλλαξαν τις προδιαγραφές...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MetalHead98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #13 στις: 01/02/13, 14:07 »
Δηλαδή γίνεται SS η διάταξη.... Θα το σκεφτόμουν καλύτερα αν ήταν HS.... θα δοκιμάσω την schecter όταν παω Θεσσαλονίκη κι αν είναι θα μαζέψω λεφτά και θα πάρω την 6 extreme!!! Τώρα θα πάρω τηλ. στο NS να δω αν έχουν το καινούριο μοντέλο και θα δω και στον Μαυρομουστάκη πόσο κανει κι αν έχει το καινούριο μοντέλο στα 320 γύρω το παίρνω από εκεί αλλιώς παίρνω το παλιό απο NS. Τώρα το πρόβλημα είναι να μαζέψω λεφτά αν και θα ψάξω και στις αγγελίες εδώ και στις μικρές αγγελίες στην πόλη μου! Ευχαριστώ για την βοήθεια!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #14 στις: 01/02/13, 14:37 »
Δηλαδή γίνεται SS η διάταξη.... Θα το σκεφτόμουν καλύτερα αν ήταν HS...

Aυτό μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα αν το θέλεις. Αρκεί να αλλάξεις την συνδεσμολογία έτσι ώστε όταν ενεργοποιείς το push pull ποτενσιόμετρο να σπλιτάρεται μόνο ο ένας μαγνήτης και όχι και οι δύο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MetalHead98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #15 στις: 01/02/13, 15:24 »
Και θα κάθομαι να ψάχνω πώς αλλάζει η συνδεσμολογία και μετά να βρω κολλητήρι και να κολλάω/ξεκολλάω καλώδια. Κι αν δεν το κάνω εγώ θα πρέπει να το πάω σε μάστορα που ξέρει και ένας Θεός ξέρει πόσα θα μου πάρει... Γενικώς μια φασαρία. Θα το σκεφτώ αυτό το ενδεχόμενο (μιας και δεν ήξερα πως γινόταν να αλλάξω την σύνδεση έτσι ώστε να πάρω διαφορετικό ήχο).

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #16 στις: 01/02/13, 15:33 »
Μιας και εισαι αρχαριος δε πρεπει να σε απασχολουν τετοια πραγματα....παρε μια αξιοπρεπη κιθαρα,να τη γουσταρεις και εμφανισιακα και ξεκινα να παιζεις...ολα τα αλλα αποσπουν τη προσοχη απο την ουσια!

Αποσυνδεδεμένος MetalHead98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #17 στις: 01/02/13, 16:05 »
Για αυτό τελικά αποφάσισα να μαζέψω λεφτά για την schecter από τα Γιάννενα μιας και είναι 80 ευρώ κάτω και από thomann ενισχυτή και τα υπόλοιπα συμπράγκαλα. Και κάτι off-topic :
Πέρα από paypal και πιστωτική που δεν έχω τίποτα από τα 2, και δεν πρόκειται να κάνω, πώς αλλιώς μπορώ να πληρώσω το thomann? ( έχω ακούσει πως μπορώ να πάρω κάτι σαν πιστωτική και την φορτώνω όποτε θέλω...Πώς γίνεται αυτό αν ξέρει κανείς?)



Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #18 στις: 01/02/13, 16:13 »
Για αυτό τελικά αποφάσισα να μαζέψω λεφτά για την schecter από τα Γιάννενα μιας και είναι 80 ευρώ κάτω και από thomann ενισχυτή και τα υπόλοιπα συμπράγκαλα. Και κάτι off-topic :
Πέρα από paypal και πιστωτική που δεν έχω τίποτα από τα 2, και δεν πρόκειται να κάνω, πώς αλλιώς μπορώ να πληρώσω το thomann? ( έχω ακούσει πως μπορώ να πάρω κάτι σαν πιστωτική και την φορτώνω όποτε θέλω...Πώς γίνεται αυτό αν ξέρει κανείς?)

Πολύ καλές οι επιλογές σου σε κιθάρα & ενισχυτή  :up (αρκει βέβαια να σε βολεύουν και να σου αρέσουν και εσένα).

Η κάρτα που λες είναι η προπληρωμένη (prepaid), όλες σχεδόν οι  τράπεζες προσφέρουν τέτοιες, αρκεί (νομίζω) να έχεις λογαριασμό σε αυτές (τις τράπεζες). Είναι ο πλέον ασφαλής τρόπος αγοραπωλησιών μέσω internet. Ρώτα στην τράπεζά σου και μάθε  ;) .
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος MetalHead98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #19 στις: 01/02/13, 16:27 »
Και από ποια επιλογή στο thomann επιλέγω? Δεν βλέπω τίποτα που να λέει prepaid η κάτι τέτοιο... μήπως είναι από το bank transfer? (Όχι πως θα τα παραγγείλω σύντομα απλά ρωτάω, πρέπει να πάω να την δοκιμάσω κι όλας... είναι να βρούμε καμιά μέρα που να μπορούμε να πάμε κι εγώ και ο πατέρας μου ή ο θείος μου κάτι παραπάνω ξέρει από μουσική... Είναι και τα λεφτά αλλά αυτά τα βρίσκουμε  ;D )

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #20 στις: 01/02/13, 17:13 »
Και από ποια επιλογή στο thomann επιλέγω? Δεν βλέπω τίποτα που να λέει prepaid η κάτι τέτοιο... μήπως είναι από το bank transfer?
Όχι, δεν είναι το bank transfer. Επιλέγεις πληρωμή με πιστωτική και χρησιμοποιείς την προπληρωμένη κάρτα (prepaid) ως πιστωτική, έτσι χρησιμοποιείται.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος MetalHead98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #21 στις: 01/02/13, 17:22 »
Ωραία... thnx ;D




edit: Έστειλε μήνυμα στο NS και μου είπαν πως τελικά έκαναν λάθος αυτοί είναι ακριβώς όπως τα γράφει στο site!Άρα... η ευκαιρία της χρονιάς  ;D   :metal :guitar  Μένει να τα πρήξω λίγο του θείου μου να πάμε να την δοκιμάσω  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/13, 17:43 από MetalHead98 »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #22 στις: 01/02/13, 21:03 »
Ιδεα... πωλειται ενας Vypyr 30 αυτη τη στιγμη στις αγγελιες (φυσικα δεν το ξερω το παιδι...), οποτε αν τελικα βρεις τον ιδιο ενισχυτη σε καλυτερη τιμη, μπορεις να "ριξεις" την διαφορα σε καλυτερη (καινουρια) κιθαρα (πχ μια Schecter Omen 6 extreme  ;D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος MetalHead98

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #23 στις: 02/02/13, 14:22 »
Ωραία ιδέα, αλλά ποτέ μου δεν θα έπερνα χρησιμοποιημένο ενισχυτή (κιθάρα μπορεί, ενισχυτή όχι). Δεν ξέρω γιατί, αλλά κάτι δεν μου κάθεται με τους χρησιμοποιημένους ενισχυτές :eee

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #24 στις: 02/02/13, 14:26 »
Δε βγάζει νόημα η συλλογιστική σου, μια μεταχειρισμένη κιθάρα είναι πολύ πιθανότερο να έχει υποστεί ουσιαστικές καταπονήσεις απ'ότι ένας μεταχειρισμένος τρανζίστορ ενισχυτής. Ειδικά αν ο τελευταίος απλά άραζε σε μια γωνία ενός σπιτιού.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
7847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 08:56
από Kosthrash
39 Απαντήσεις
9818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 14:55
από sotto
12 Απαντήσεις
4575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 11:57
από taz007r
11 Απαντήσεις
4128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 14:18
από dadufi
7 Απαντήσεις
5064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 20:16
από Fotis83
19 Απαντήσεις
5257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 23:12
από geo_lateralus
5 Απαντήσεις
3081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 00:30
από tsirigotis
17 Απαντήσεις
12599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
12 Απαντήσεις
4899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/13, 14:18
από geopaok
80 Απαντήσεις
22627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/18, 13:24
από Andrew Wires