Ψηφοφορία

Οι νότες της ταστιέρας

Ξέρω που βρίσκεται η κάθε νότα/Ξέρω κάθε πάτημα σε ποια νότα αντιστοιχεί
Δεν ξέρω που βρίσκεται η κάθε νότα αν και το θεωρώ σημαντικό να το ξέρει κάποιος
Δεν ξέρω που βρίσκεται η κάθε νότα και δεν το θεωρώ απολύτως απαραίτητο

Αποστολέας Θέμα: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;  (Αναγνώστηκε 8387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Δύο απλές ερωτήσεις:
1) Πόσοι από σας ξέρετε ΠΟΙΑ νότα αντιστοιχεί σε ΚΑΘΕ τάστο της ΚΑΘΕ χορδής;
Δεν εννοώ αν μπορείτε να το βρείτε αλλά αν το ΞΕΡΕΤΕ. Αυτόματα, εμπειρικά, αστραπιαία. Αν είναι γραμμένο στο DNA σας...Ελπίζω να έγινε κατανοητός ο διαχωρισμός.

2) Πόσοι από σας πιστεύουν ότι η παραπάνω δεξιοτεχνία είναι κάτι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ αν θέλει κάποιος να φτάσει σε ένα Α επίπεδο τεχνικής και πόσοι πιστεύουν ότι το ίδιο επίπεδο μπορεί να επιτευχθεί και χωρίς αυτήν.

Φυσικά αν κάποιος είναι επαγγελματίας μουσικός ή/και έχει σπουδές πάνω στην μουσική, είναι αναμενόμενο τι θα απαντήσει.
Θα με ενδιέφεραν όμως περισσότερο οι απαντήσεις από "παίχτες" που είναι μεν ερασιτέχνες αλλά πιστεύουν ότι έχουν κάποιο επίπεδο σε αυτό που κάνουν.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #1 στις: 01/03/11, 11:16 »
1) Πόσοι από σας ξέρετε ΠΟΙΑ νότα αντιστοιχεί σε ΚΑΘΕ τάστο της ΚΑΘΕ χορδής;
Δεν εννοώ αν μπορείτε να το βρείτε αλλά αν το ΞΕΡΕΤΕ. Αυτόματα, εμπειρικά, αστραπιαία. Αν είναι γραμμένο στο DNA σας...Ελπίζω να έγινε κατανοητός ο διαχωρισμός.

Υπάρχουν θέσεις στην ταστιέρα που ξέρω πολύ καλά και θέσεις που ξέρω λιγότερο καλά. Προτιμώ όμως να σκέφτομαι με διαστήματα παρά με νότες.


πχ


E:|b5-|-5-|#5-|13-|---| 
B:|b9-|-9-|#9-|-3-|---| 
G:|---|b7-|---|-R-|---| 
D:|-3-|---|---|-5-|---| 
A:|---|-R-|b9-|-9-|#9-| 
E:|b5-|-5-|#5-|---|b7-|


(R=θεμέλιος b7=μικρή εβδόμη)

Το να δουλεύω όμως απευθείας με διαστήματα το κατάφερα κάνοντας ear training http://theartofjazzguitar.blogspot.com/2011/01/ear-training.html
(έχω αναπτύξει relative pitch όχι perfect pitch)

2) Πόσοι από σας πιστεύουν ότι η παραπάνω δεξιοτεχνία είναι κάτι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ αν θέλει κάποιος να φτάσει σε ένα Α επίπεδο τεχνικής και πόσοι πιστεύουν ότι το ίδιο επίπεδο μπορεί να επιτευχθεί και χωρίς αυτήν.

Δεν θεωρώ τελείως απαραίτητο την άψογη γνώση της ταστιέρας για να γίνει κάποιος ΚΑΛΟΣ κιθαρίστας. Ο Jimy Hedrix ας πούμε δεν ήξερε καθόλου νότες γενικότερα. Έπαιζε "με το αυτί" σύμφωνα με την αυτοβιογραφία του Miles Davis που έχω διαβάσει.

Θα με ενδιέφεραν όμως περισσότερο οι απαντήσεις από "παίχτες" που είναι μεν ερασιτέχνες αλλά πιστεύουν ότι έχουν κάποιο επίπεδο σε αυτό που κάνουν.


Είμαι αυτοδίδακτος μουσικός/κιθαρίστας, ερασιτέχνης και όχι επαγγελματίας
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/11, 11:38 από Harpwood »

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #2 στις: 01/03/11, 12:15 »
Δεν θεωρώ τελείως απαραίτητο την άψογη γνώση της ταστιέρας για να γίνει κάποιος ΚΑΛΟΣ κιθαρίστας.

Τότε μήπως θα έπρεπε να είχες επιλέξει την 3η επιλογή της ψηφοφορίας και όχι την 2η;
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #3 στις: 01/03/11, 12:19 »
Εγώ πάντως ψήφισα το 3... δουλεύω με κλίμακες και αποστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #4 στις: 01/03/11, 12:27 »
Δεν θεωρώ τελείως απαραίτητο την άψογη γνώση της ταστιέρας για να γίνει κάποιος ΚΑΛΟΣ κιθαρίστας.

Τότε μήπως θα έπρεπε να είχες επιλέξει την 3η επιλογή της ψηφοφορίας και όχι την 2η;




ουπς, ΔΕΝ την πρόσεξα την ψηφοφορία και δεν ψήφισα καθόλου, σόρυ... οκ ψηφίζω την 3η επιλογή
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/11, 12:29 από Harpwood »

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #5 στις: 01/03/11, 12:30 »
και γω το 3 ψηφισα.
θεωρω οτι το σημαντικοτερο ειναι να ξερεις το τι ηχο θα βγαλει το καθε ταστο,παρα το ποια νοτα ειναι.
ειναι κατι που αν το μαθεις,βοηθαει ιδιαιτερα στον αυτοσχεδιασμο.

οχι ομως οτι δεν ειναι χρησιμο να ξερεις και τις νοτες.
για παραδειγμα οταν αυτοσχεδιαζεις πανω απο μια ακολουθεια ακορντων,καλο θα ηταν να ξερεις που ειναι η καθε νοτα ωστε να την τονισεις αντιστοιχα.

γενικα οσο πιο πολλα ξερεις,τοσο το καλυτερο ;)

το (κιθαριστικο  ;D )επιπεδο μου οριζεται ως ερασιτεχνικο-μετριο

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #6 στις: 01/03/11, 12:39 »
γενικα οσο πιο πολλα ξερεις,τοσο το καλυτερο ;)

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Απλά θέλω να δω αν θεωρείται απαραίτητο

το (κιθαριστικο  ;D )επιπεδο μου οριζεται ως ερασιτεχνικο-μετριο

Να ξεκαθαρίσω λίγο ότι δεν πάμε εδώ να βγάλουμε ποιος είναι ο καλύτερος. Απλά θέλω να βγάλω ένα συμπέρασμα από όσα περισσότερα άτομα (μή επαγγελματίες/μουσικούς αλλά ερασιτέχνες) για το ποιά είναι η μεγαλύτερη τάση.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #7 στις: 01/03/11, 12:44 »
θεωρω οτι το σημαντικοτερο ειναι να ξερεις το τι ηχο θα βγαλει το καθε ταστο,παρα το ποια νοτα ειναι.
ειναι κατι που αν το μαθεις,βοηθαει ιδιαιτερα στον αυτοσχεδιασμο.


Συμφωνώ απόλυτα!

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #8 στις: 01/03/11, 13:11 »
Όταν ήμουν μικρός ήξερα .... τώρα που μεγάλωσα  ::)  .... προτιμώ να σκέφτομαι με βαθμίδες .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #9 στις: 01/03/11, 13:17 »
Και γω το τρίτο φήφισα.
Οκ, αν κάτσω και σκεφτώ ελάχιστα, μπορώ να βρώ , αλλά δεν μπαίνω καν στον κόπο συνήθως, μου φαίνεται δεν έχει και νόημα.
Αυτό που κάνω μηχανικά σχεδόν, είναι ότι αν πιάσω ένα ακόρντο σε μπαρέ, μου έρχονται φωτογραφικά στο μυαλό τα πατήματα της αντίστοιχης πεντατονικής, οπότε αυτόματα μπορώ να "προβλέψω" κάποια διαστήματα που δεν θα ακούγονται "φάλτσα".


Και γω είμαι μέτριος προς κακός και αυτοδίδακτος και δεν το θεωρώ απαραίτητο να ξέρουμε απ'έξω όλη την ταστιέρα, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος RevonFyll

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #10 στις: 01/03/11, 13:52 »
Εγω δεν ξερω ΚΑΘΕ νοτα πανω στην ταστιερα.Ξερω μερικες συγκεκριμενες νοτες ομως που βρισκονται και δεν ξοδευω καθολου χρονο για να σκεφτω ποια νοτα ειναι.Ειναι σαν να γραφει πανω η ταστιερα την καθε νοτα.
Π.χ. 9ο ταστο στην 3η χορδη=ΜΙ
       7ο ταστο στην 1η χορδη=ΣΙ

Και απο αυτες τις θεσεις μπορω πανω-κατω να βγαλω τις υπολοιπες νοτες.

Παντως οταν παιζω μια μελωδια μου ερχεται αυτοματα στο μυαλο το κλαβιε και οτι παιζω το σχηματιζω σαν εικονα στο μυαλο και 'βλεπω' τα δαχτυλα μου να παιζουν την αντιστοιχη μελωδια στο αρμονιο.Γενικα παντως κανω συχνα τετοιες αντιστοιχιες μεταξυ αρμονιου-κιθαρας αστραπιαια.Ειναι σαν να παιζω 2 οργανα ταυτοχρονα :P .Στο μυαλο μου τουλαχιστον.Ισως φταιει οτι πρωτα ξεκινησα να μαθαινω αρμονιο και μετα κιθαρα και ειμαι πιο εξοικιωμένος μ'αυτο.

Θεωρω μεν σημαντικο να ξερεις τις νοτες πανω στην ταστιερα αλλα εφοσον χρησιμοποιεις συνεχως το ιδιο κουρδισμα.Αν αλλαζεις συνεχως κουρδισματα νομιζω ειναι κιολας δυσκολο να μαθεις για καθε κουρδισμα ποια νοτα αντιστοιχει που.

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #11 στις: 01/03/11, 14:32 »
βασικα,βλεποντας το ποστ του BlackRoseImmortal,θελω να αναθεωρησω σε κατι.

δεν ειναι δυνατον να μην γνωριζουμε τις νοτες στην μι μπασα χορδη απ'εξω και ανακατωτα,αφου ειναι πολυ σημαντικη οσον αφορα τη θεση του χεριου για διαφορες κλιμακες αλλα και ακορντα με μπαρε.
επισης θεωρω πολυ σημαντικη και τη λα χορδη,αφου και αυτη παιζει το ρολο της μπασας σε πολλα ακορντα.

αν ξερεις αυτες τις δυο χορδες καλα,σιγουρα γνωριζεις και την μι καντινι,αλλα και τις υπολοιπες χορδες τις βρισκεις σχεδον αμεσα (πχ σολ στο 3 ταστο της μι=σολ στο 5 ταστο της ρε)

Αποσυνδεδεμένος Κιθαρόβιος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #12 στις: 01/03/11, 19:23 »




...και γω ψήφισα το 3...και συμφωνώ με τον no slave για τις μπάσσες χορδες...''αναγκάζεσαι'' να τις μάθεις όταν παίζεις με το αυτί...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/11, 19:33 από Κιθαρόβιος »
Μ'αρέσει να μη λέω πολλά...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #13 στις: 01/03/11, 19:50 »
Όταν ήμουν μικρός ήξερα .... τώρα που μεγάλωσα  ::)  .... προτιμώ να σκέφτομαι με βαθμίδες .


...κι εγω σαν βαθμίδες το βλέπω πιο πολύ μιας και η κιθάρα σου δίνει εύκολα αυτή την δυνατότητα, όλα στην ταστιέρα είναι παράλληλα.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #14 στις: 01/03/11, 21:59 »
Όταν ήμουν μικρός ήξερα .... τώρα που μεγάλωσα  ::)  .... προτιμώ να σκέφτομαι με βαθμίδες .


...κι εγω σαν βαθμίδες το βλέπω πιο πολύ μιας και η κιθάρα σου δίνει εύκολα αυτή την δυνατότητα, όλα στην ταστιέρα είναι παράλληλα.

Ακριβώς όταν γνωρίζεις τις βαθμίδες, έχει πολλά +...όλες οι μετατροπές βασίζονται πάνω στις βαθμίδες κτλ κτλ...από την άλλη και να ξέρεις τις νότες δεν είναι και κακό....

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #15 στις: 01/03/11, 22:49 »
Όταν ήμουν μικρός ήξερα .... τώρα που μεγάλωσα  ::)  .... προτιμώ να σκέφτομαι με βαθμίδες .


...κι εγω σαν βαθμίδες το βλέπω πιο πολύ μιας και η κιθάρα σου δίνει εύκολα αυτή την δυνατότητα, όλα στην ταστιέρα είναι παράλληλα.

Ακριβώς όταν γνωρίζεις τις βαθμίδες, έχει πολλά +...όλες οι μετατροπές βασίζονται πάνω στις βαθμίδες κτλ κτλ...από την άλλη και να ξέρεις τις νότες δεν είναι και κακό....

Με βρίσκουν σύμφωνο τα γραφόμενα των παιδιών παραπάνω... οι βαθμίδες πιστεύω ότι αποτελούν τη βάση για να ξεκινήσει κάποιος να αυτοσχεδιάζει. Αν κάποιος έχει κάνει κτήμα του τις κλίμακες τότε πολύ εύκολα μπορεί να μάθει και τις νότες στη ταστιέρα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #16 στις: 02/03/11, 09:32 »
Δύο απλές ερωτήσεις:
1) Πόσοι από σας ξέρετε ΠΟΙΑ νότα αντιστοιχεί σε ΚΑΘΕ τάστο της ΚΑΘΕ χορδής;
Δεν εννοώ αν μπορείτε να το βρείτε αλλά αν το ΞΕΡΕΤΕ. Αυτόματα, εμπειρικά, αστραπιαία. Αν είναι γραμμένο στο DNA σας...Ελπίζω να έγινε κατανοητός ο διαχωρισμός.

2) Πόσοι από σας πιστεύουν ότι η παραπάνω δεξιοτεχνία είναι κάτι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ αν θέλει κάποιος να φτάσει σε ένα Α επίπεδο τεχνικής και πόσοι πιστεύουν ότι το ίδιο επίπεδο μπορεί να επιτευχθεί και χωρίς αυτήν.

Φυσικά αν κάποιος είναι επαγγελματίας μουσικός ή/και έχει σπουδές πάνω στην μουσική, είναι αναμενόμενο τι θα απαντήσει.
Θα με ενδιέφεραν όμως περισσότερο οι απαντήσεις από "παίχτες" που είναι μεν ερασιτέχνες αλλά πιστεύουν ότι έχουν κάποιο επίπεδο σε αυτό που κάνουν.
Ειχα και εγω ανοιξει ενα παρομοιο θεμα παλιότερα.Επειδη βεβαια τωρα εσυ τονιζεις το...απολυτως απαραιτητο σου λεω οχι.Καποιος μπορει να μη ξερει ουτε καν βασική θεωρία και μονο με relative pitch να σολαρει μια χαρα απλα επειδη παιζει αυτα που ακουει στο μυαλό του.Καποιος αλλος να χρησιμοποιει τα σχηματα κλιμακων να ξερει που ειναι οι τονικες μπλα μπλα μπλα..και παλι να σολαρει ικανοποιητικά.
Πρεπει να το δεις σαν παζλ.Η καθε τροπος ειναι και ενα κομματι του παζλ......ομως ο πρωτος πχ(αυτος με το καλο αυτι)....εχει μονο ενα τεραστιο κομματι και τιποτα αλλο.Ενας αλλος που εχει και αυτι και ξερει και κλιμακες εχει δυο ....(καταλαβες που πηγαινει..).Οποτε αν θες να εχεις πληρη ελευθερια και να μην επαναλαμβανεσαι πανω στην ταστιερα πρεπει να τα καλλιεργησεις ολα.Και εδω ερχεται και κολλαει η γνωση της ταστιερας.Αν την γνωριζεις καλα τοτε παιζεις νοτες οχι κουκιδες...η θεωρια αποκτά νοήμα...θες ενα ακορντο πχ  το δημιουργεις on the fly στην ταστιερα και σε δαχτυλισμο τελειως κουλο που να ταιριαζει μονο στην συγκεκριμενη περιπτωση απλα και μονο γιατι βλεπεις τι νοτες θες και τις πατας αυτοματα...ξερεις τις νοτες της κλιμακας τις βλεπεις πεντακαθαρα πανω στην ταστιερα και παιζεις μονο αυτες δεν σε απασχολουν σχηματα και τα σχετικα.

Για μενα το ενα κομματι βοηθα το αλλο οταν σολαρεις..Πχ μπορει να παιζεις ενα sequence σε μια κλιμακα και μετα να εχει ερθει στο αυτι σου μια μελωδια....αν εχεις και relative pitch την εκτελεις δεν σκεφτεσαι κουκιδες.....μετα να θες πχ να τελειωσεις το σολο στην τονική....πρεπει να ξερεις που βρισκεται κτλ κτλ κτλ.........αρα χρειαζονται ολα για να εχεις ελευθερια και να μην επαναλαμβανεσαι.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #17 στις: 02/03/11, 11:23 »
Δύο απλές ερωτήσεις:
1) Πόσοι από σας ξέρετε ΠΟΙΑ νότα αντιστοιχεί σε ΚΑΘΕ τάστο της ΚΑΘΕ χορδής;
Δεν εννοώ αν μπορείτε να το βρείτε αλλά αν το ΞΕΡΕΤΕ. Αυτόματα, εμπειρικά, αστραπιαία. Αν είναι γραμμένο στο DNA σας...Ελπίζω να έγινε κατανοητός ο διαχωρισμός.

2) Πόσοι από σας πιστεύουν ότι η παραπάνω δεξιοτεχνία είναι κάτι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ αν θέλει κάποιος να φτάσει σε ένα Α επίπεδο τεχνικής και πόσοι πιστεύουν ότι το ίδιο επίπεδο μπορεί να επιτευχθεί και χωρίς αυτήν.

Φυσικά αν κάποιος είναι επαγγελματίας μουσικός ή/και έχει σπουδές πάνω στην μουσική, είναι αναμενόμενο τι θα απαντήσει.
Θα με ενδιέφεραν όμως περισσότερο οι απαντήσεις από "παίχτες" που είναι μεν ερασιτέχνες αλλά πιστεύουν ότι έχουν κάποιο επίπεδο σε αυτό που κάνουν.
Ειχα και εγω ανοιξει ενα παρομοιο θεμα παλιότερα.Επειδη βεβαια τωρα εσυ τονιζεις το...απολυτως απαραιτητο σου λεω οχι.Καποιος μπορει να μη ξερει ουτε καν βασική θεωρία και μονο με relative pitch να σολαρει μια χαρα απλα επειδη παιζει αυτα που ακουει στο μυαλό του.Καποιος αλλος να χρησιμοποιει τα σχηματα κλιμακων να ξερει που ειναι οι τονικες μπλα μπλα μπλα..και παλι να σολαρει ικανοποιητικά.
Πρεπει να το δεις σαν παζλ.Η καθε τροπος ειναι και ενα κομματι του παζλ......ομως ο πρωτος πχ(αυτος με το καλο αυτι)....εχει μονο ενα τεραστιο κομματι και τιποτα αλλο.Ενας αλλος που εχει και αυτι και ξερει και κλιμακες εχει δυο ....(καταλαβες που πηγαινει..).Οποτε αν θες να εχεις πληρη ελευθερια και να μην επαναλαμβανεσαι πανω στην ταστιερα πρεπει να τα καλλιεργησεις ολα.Και εδω ερχεται και κολλαει η γνωση της ταστιερας.Αν την γνωριζεις καλα τοτε παιζεις νοτες οχι κουκιδες...η θεωρια αποκτά νοήμα...θες ενα ακορντο πχ  το δημιουργεις on the fly στην ταστιερα και σε δαχτυλισμο τελειως κουλο που να ταιριαζει μονο στην συγκεκριμενη περιπτωση απλα και μονο γιατι βλεπεις τι νοτες θες και τις πατας αυτοματα...ξερεις τις νοτες της κλιμακας τις βλεπεις πεντακαθαρα πανω στην ταστιερα και παιζεις μονο αυτες δεν σε απασχολουν σχηματα και τα σχετικα.

Για μενα το ενα κομματι βοηθα το αλλο οταν σολαρεις..Πχ μπορει να παιζεις ενα sequence σε μια κλιμακα και μετα να εχει ερθει στο αυτι σου μια μελωδια....αν εχεις και relative pitch την εκτελεις δεν σκεφτεσαι κουκιδες.....μετα να θες πχ να τελειωσεις το σολο στην τονική....πρεπει να ξερεις που βρισκεται κτλ κτλ κτλ.........αρα χρειαζονται ολα για να εχεις ελευθερια και να μην επαναλαμβανεσαι.


Πολύ σωστά και ωραία τα γράφεις, αλλά είναι και ένα θέμα ακόμα για να "δέσει το γλυκό" που λένε: Η δημιουργική φαντασία και άφθονη ακρόαση μουσικής, πλούσια ακούσματα. Έχω έναν - δυο γνωστούς πιτσιρικάδες που κυριολεκτικά ξεσκίζουν την κιθάρα από άποψη τεχνικής (μελλοντικοί βιρτουόζοι). Τι σημασία έχει αν είμαι 8-10 χρόνια μεγαλύτερος στην τεχνική με ξεφτιλίζουν!!! Παίζουν σε progressive metal στυλ. Αλλά τι να το κάνω αν αυτά που παίζουν ουσιαστικά δεν έχουν να πουν κάτι και λόγω απειρίας αλλά και περιορισμένων ακουσμάτων και μουσικής παιδείας γενικότερα... (ανούσιες μπουρμπουλήθρες)


 

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Νότες στην ταστιέρα.Τις ξέρετε;
« Απάντηση #18 στις: 04/03/11, 14:28 »
Πολύ σωστά και ωραία τα γράφεις, αλλά είναι και ένα θέμα ακόμα για να "δέσει το γλυκό" που λένε: Η δημιουργική φαντασία και άφθονη ακρόαση μουσικής, πλούσια ακούσματα. Έχω έναν - δυο γνωστούς πιτσιρικάδες που κυριολεκτικά ξεσκίζουν την κιθάρα από άποψη τεχνικής (μελλοντικοί βιρτουόζοι). Τι σημασία έχει αν είμαι 8-10 χρόνια μεγαλύτερος στην τεχνική με ξεφτιλίζουν!!! Παίζουν σε progressive metal στυλ. Αλλά τι να το κάνω αν αυτά που παίζουν ουσιαστικά δεν έχουν να πουν κάτι και λόγω απειρίας αλλά και περιορισμένων ακουσμάτων και μουσικής παιδείας γενικότερα... (ανούσιες μπουρμπουλήθρες)

Αυτο που λες υπαγεται στο θεμα relative pitch που ειπα παραπανω.Επειδη δηλαδη ολοι μας λιγο πολυ εχουμε ακουσει πολυ μουσική πολλους και καλους κιθαριστες και τουλαχιστον ακουστικα αν μη τι αλλο εχουμε πολλες εμπειριες....πρεπει να μπορουμε ανα πασα στιγμη αυτο που ακουμε εστω και ελαφρως παραλλαγμενο να το παιζουμε στην κιθαρα.Ειτε ειναι ριφακια που ακους στο μυαλό σου ειτε απο ενα τραγουδι που δεν εισαι σιγουρος απο που το ξερεις κτλ κτλ....δηλαδη αν ξερεις τα διαστηματα μεταξυ των νοτων να ξερεις οτι απο την νοτα που επαιξες για να ακουστει ο ταδε ηχος θες πχ την αποκατω χορδη σε δυο ταστα αποσταση ...αλλα αυτα τελειως αυτοματα.Το να αποκτησεις τεχνική καλη δεν ειναι κατι φοβερο αν κανεις νορμαλ εξασκηση το πετυχαινεις....αυτο ομως θελει εντελως διαφορετικη προσεγγιση αλλα στη τελικη ειναι αυτο που τελικα σου δινει ελευθερια.Με λιγη εξασκηση ανεβοκατεβαινεις τις κλιμακες με την ταχυτητα του φωτος αλλα το θεμα ειναι να παιξεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου ως ιδανικο.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/11, 14:43 από Απόλλων »
Civilize the mind make savage the Body

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
68 Απαντήσεις
47271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/07, 10:19
από freemind
7 Απαντήσεις
4787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/06, 06:28
από Arg0
8 Απαντήσεις
11282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/07, 02:40
από Ioannis Anastassakis
10 Απαντήσεις
9727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 13:36
από k@inourg!a
17 Απαντήσεις
7307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 13:05
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
8 Απαντήσεις
6727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 12:53
από kure
25 Απαντήσεις
23680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/10, 14:08
από mpampix
2 Απαντήσεις
3340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 00:34
από kaloukakou
19 Απαντήσεις
10416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/12, 10:29
από Vaiking
0 Απαντήσεις
933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/23, 20:04
από Ioannis Anastassakis