Ψηφοφορία

Ποιο πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο τους αλμπουμ????

Dead heart in a dead world
Dreaming neon black
Enemies of Reality
In Memory
Nevermore
The Politics Of Ecstasy
This godless endeavor

Αποστολέας Θέμα: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????  (Αναγνώστηκε 12591 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #25 στις: 23/04/08, 01:33 »
(Σόρρυ παιδιά που το γράφω εδώ, αλλά εδώ σ' αυτό το θέμα έχει τους περισσότερους κιθαρίστες που ακούνε Nevermore)
Χρειάζομαι βοήθεια...στο 1ο σόλο του Enemies Of Reality(3.09), ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει ο Loomis? Στο περίπου οκ...αλλά θα ακουγόταν πολύ καλύτερο αν ήξερα ακριβώς.
Για το 2ο δεν τίθεται θέμα, χρειάζεται οπωσδήποτε 7χορδη...και δεν έχω :P
« Τελευταία τροποποίηση: 23/04/08, 03:42 από Mithrandir »
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #26 στις: 23/04/08, 09:44 »
(Σόρρυ παιδιά που το γράφω εδώ, αλλά εδώ σ' αυτό το θέμα έχει τους περισσότερους κιθαρίστες που ακούνε Nevermore)
Χρειάζομαι βοήθεια...στο 1ο σόλο του Enemies Of Reality(3.09), ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει ο Loomis? Στο περίπου οκ...αλλά θα ακουγόταν πολύ καλύτερο αν ήξερα ακριβώς.
Για το 2ο δεν τίθεται θέμα, χρειάζεται οπωσδήποτε 7χορδη...και δεν έχω :P

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ.. Κάποιο χρωματικό κατέβασμα κάνει αλλά με μια παρτιτούρα guitar pro θα δεις καλύτερα τι παίζει..

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #27 στις: 23/04/08, 14:25 »
(Σόρρυ παιδιά που το γράφω εδώ, αλλά εδώ σ' αυτό το θέμα έχει τους περισσότερους κιθαρίστες που ακούνε Nevermore)
Χρειάζομαι βοήθεια...στο 1ο σόλο του Enemies Of Reality(3.09), ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει ο Loomis? Στο περίπου οκ...αλλά θα ακουγόταν πολύ καλύτερο αν ήξερα ακριβώς.
Για το 2ο δεν τίθεται θέμα, χρειάζεται οπωσδήποτε 7χορδη...και δεν έχω :P

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ.. Κάποιο χρωματικό κατέβασμα κάνει αλλά με μια παρτιτούρα guitar pro θα δεις καλύτερα τι παίζει..

Δυστυχώς έχω ρίξει μια ματιά εδώ ακριβώς...
Πολλές νότες είναι λάθος. :-\
Όταν το βγάλω καλά μπορεί να ανεβάσω την ταμπλατούρα σωστή ;)
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #28 στις: 23/04/08, 14:45 »
(Σόρρυ παιδιά που το γράφω εδώ, αλλά εδώ σ' αυτό το θέμα έχει τους περισσότερους κιθαρίστες που ακούνε Nevermore)
Χρειάζομαι βοήθεια...στο 1ο σόλο του Enemies Of Reality(3.09), ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζει ο Loomis? Στο περίπου οκ...αλλά θα ακουγόταν πολύ καλύτερο αν ήξερα ακριβώς.
Για το 2ο δεν τίθεται θέμα, χρειάζεται οπωσδήποτε 7χορδη...και δεν έχω :P

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ.. Κάποιο χρωματικό κατέβασμα κάνει αλλά με μια παρτιτούρα guitar pro θα δεις καλύτερα τι παίζει..

Δυστυχώς έχω ρίξει μια ματιά εδώ ακριβώς...
Πολλές νότες είναι λάθος. :-\
Όταν το βγάλω καλά μπορεί να ανεβάσω την ταμπλατούρα σωστή ;)

Συμβαίνει συχνά πολλές νότες να είναι γραμμένες λάθος, ειδικά σε πολύ γρήγορα σημεία.. Πάντως αν έχεις κάποια τελευταία έκδοση του windows media player, το οποίο μπορεί να μειώνει την ταχύτητα χωρίς να επηρεάζει την τονικότητα, μπορείς να το βγάλεις.. Ακούγονται σαν συνεχόμενες νότες χρωματικής κλίμακας οπότε δεν νομίζω να είναι πολύ δύσκολο.....να το βγάλεις, γιατί να το παίξεις σωστά θα είναι PITA :-X..

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #29 στις: 23/04/08, 14:50 »
Συμβαίνει συχνά πολλές νότες να είναι γραμμένες λάθος, ειδικά σε πολύ γρήγορα σημεία.. Πάντως αν έχεις κάποια τελευταία έκδοση του windows media player, το οποίο μπορεί να μειώνει την ταχύτητα χωρίς να επηρεάζει την τονικότητα, μπορείς να το βγάλεις.. Ακούγονται σαν συνεχόμενες νότες χρωματικής κλίμακας οπότε δεν νομίζω να είναι πολύ δύσκολο.....να το βγάλεις, γιατί να το παίξεις σωστά θα είναι PITA :-X..
Το έκανα και αυτο...οι νότες μετά οκ
αλλά στην αρχή του σόλου που παίζει μπάσες νότες δεν μπορείς να καταλάβεις...
Και ναι, είναι ΠΙΤΑ όπως λές...παλούκι!
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #30 στις: 23/04/08, 15:08 »
Συμβαίνει συχνά πολλές νότες να είναι γραμμένες λάθος, ειδικά σε πολύ γρήγορα σημεία.. Πάντως αν έχεις κάποια τελευταία έκδοση του windows media player, το οποίο μπορεί να μειώνει την ταχύτητα χωρίς να επηρεάζει την τονικότητα, μπορείς να το βγάλεις.. Ακούγονται σαν συνεχόμενες νότες χρωματικής κλίμακας οπότε δεν νομίζω να είναι πολύ δύσκολο.....να το βγάλεις, γιατί να το παίξεις σωστά θα είναι PITA :-X..
Το έκανα και αυτο...οι νότες μετά οκ
αλλά στην αρχή του σόλου που παίζει μπάσες νότες δεν μπορείς να καταλάβεις...
Και ναι, είναι ΠΙΤΑ όπως λές...παλούκι!
A για την αρχή του solo λες; Έλα μωρέ, αυτοσχεδίασε τώρα για 2 secs ;D..
Btw PITA: Pain in the ash :)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #31 στις: 30/04/08, 00:37 »
Dreaming Neon Black...ετσι απλα!

Αποσυνδεδεμένος thepianist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My children you are my army....
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #32 στις: 08/05/08, 12:07 »
πωω ρε παιδακι μ με την τσιμπλα σ ματι!!!τ ν πρωτοδιαλεξεις....ολα ενα κ ενα!!!!
Εν τελει, ψηφισα DEAD HEART IN A DEAD WORLD και THIS GODLESS ENDEAVOR..αν κ θ ηθελα ν τ ψηφισω ολα με σειρα προτιμησης : dead heart, this godless, dreaming neon black, politics of ecstasy, in memory, enemies of reality και nevermore.......! ευχαριστω για το πολυ ωραιο θεμα!
have a little faith brother...there's a plan to make all of this right. Hail to my own Requiem.....see ya!

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #33 στις: 09/05/08, 02:50 »
Btw PITA: Pain in the ash :)
Ε ναι...εγώ το λέω παλούκι, το ίδιο είναι :P
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #34 στις: 18/06/08, 03:11 »
Aφού άκουσα όλους, έναν προς έναν, τους δίσκους των nevermore... κι αφού έχουν γίνει χαλαρά η αγαπημένη μου μπάντα... ας ψηφίσω κι εγώ! :P

Η αλήθεια είναι πως όλοι τους οι δίσκοι είναι απίστευτοι!! :D Κι αυτό κάνει την επιλογή πολύ-πολύ δύσκολη... Για την ιστορία, χωρίς να ξεχωρίζω ιδιαίτερα κάποιον, ψήφισα ''Nevermore'' και ''Politics of Ecstasy''... Αν μπορούσα να ψηφίσω μέχρι 4, θα έβαζα και τους δίσκους ''Dreaming Neon Black'' και ''Dead Heart in a Dead World'' που όμως είμαι σίγουρος πως θα έχουν ψηφισθεί από πολλούς έτσι κι αλλιώς...





Ο δίσκος ''Nevermore'', αν και πρώτος δίσκος του ομώνυμου συγκροτήματος και ίσως όχι τόσο δημοφιλής όσο άλλοι, περιέχει κάποια αριστουργήματα όπως το opening song What tomorrow knows (απλό και συνάμα τόσο όμορφο και δυνατό), το C.B.F., το Sanity Assasin, το Garden of Gray (η φωνή του warrel σε αυτό το τραγούδι, καθώς και τα φωνητικά είναι πολύ ωραία δουλεμένα), το hurting words (πολύ ωραίοι στίχοι, συναίσθημα, ωραίος συνδιασμός απαλής συνοδείας κιθάρας με δυνατά ακκόρντα), Godmoney.

Το ''In Memory'' που ακολούθησε, πρόκειται για έναν μικρό σε διάρκεια δίσκο (ΕΡ) με 5 ωραία τραγούδια... Σε γενικές γραμμές ένας δουλεμένος και ευκολοάκουστος δίσκος!

Ο επόμενος δίσκος των Nevermore, το ''Politics of Ecstasy'' πρόκειται για πραγματικό αριστούργημα! Tα κομμάτια που ξεχώρισα ήταν το opening song The Seven Tongues of God (δυνατά riffs που διαδέχονται το ένα το άλλο), το This Sacrament, το Next in Line (τα υπέροχα riffs καλά κρατούν), το Passenger (σε ταξιδεύει...), το Lost (διαφορετικό και ωραίο), το The Tiananmen Man, το instrumental Precognition, το 42147.

Το ''Dreaming Neon Black'' μπορεί να χαρακτηριστεί με 3 μόνο λέξεις... συναίσθημα, συναίσθημα, συναίσθημα... Με 4 μάλλον αν βάλει κανείς και τα υπέροχα riffs του Loomis που δε λείπουν ποτέ και σε κανέναν δίσκο...
Όλα υπέροχα τραγούδια... αυτά που μου άρεσαν απίστευτα ήταν τα Beyond Within, the Death of Passion, Dreaming Neon Black (οι στίχοι, η φωνή του warrel, κάνουν αυτό το τραγούδι απλά φανταστικό), Deconstruction (riffάρες και πολύ ωραίοι στίχοι), The Lotus Eaters (δεν έχω λόγια για αυτό το τραγούδι, πραγματικά... απλά επιβεβαιώνεται αυτό που λέω στην αρχή της παραγράφου), Poison Godmachine (πολύ ωραία κρουστά και οι στίχοι για άλλη μια φορά καταπληκτικοί), No More Will (ειδικά η εισαγωγή...), Forever.
Μην κάνει κανείς το ''λάθος'' να ακούσει τον δίσκο χωρίς τους στίχους μπροστά του...

Ο δίσκος ''Dead Heart in a Dead World'' αποτελεί ένα ακόμα από τα αριστουργήματά τους... Κομμάτια όπως Narcosynthesis, We Desintegrate (οι ψηλές του Warrel τα σπάνε!!), Inside Four Walls (τα χώνει άγρια...), Evolution 169, The River Dragon Has Come (από τα καλύτερα που έχουν γράψει ever με Warrel και Loomis σε ''τρελά κέφια''), Engines of Hate, Sounds of Silence (αυτό θα πει διασκευή!!), Insignificant, Believe in Nothing, δείχνουν το μεγαλείο των Nevermore!!

Το ''Enemies of Reality'' πρόκειται για έναν δίσκο με απίστευτα riffs και solos... Έχει πολλά ωραία κομμάτια όπως το ομώνυμο Enemies of Reality, το Ambivalent (ωραίες κιθάρες), το Never Purify, το Tomorrow Turned into Yesterday (κινείται σε διαφορετικό ύφος από τα υπόλοιπα αλλά είναι πολύ ωραίο κομμάτι), το I, Voyager (δυνατό κομμάτι με κάπως ιδιαίτερη φωνή και πολύ ωραία riffs-solo), Create the Infinite.

Ο τελευταίος μέχρι σήμερα δίσκος τους, ''This Godless Endeavor'' περιέχει κι αυτός πάρα πολύ καλά και δουλεμένα κομμάτια!! Από αυτά ξεχώρισα τα Born (speedάτο κομμάτι με ωραίες εναλλαγές στο tempo), Final Product (ωραίοι στίχοι, ωραίες κιθάρες), My Acid Words (ωραία ρυθμικά), Sell my Heart for Stones (πάρα πολύ καλό, με συναίσθημα...), The Psalm of Lydia (το κεντρικό riff είναι απλά υπέροχο...), This Godless Endeavor (πολύ δουλεμένο κομμάτι με κάτι άπιαστα, μελωδικά sweeps στο τέλος...).






Σε γενικές γραμμές, οι Νevermore είναι ένα από τα καλύτερα metal συγκροτήματα που κινείται σε power, thrash γραμμές με πολύ ωραία, συγκρατημένα progressive περάσματα!! Οι στίχοι τους καταπληκτικοί και κάτι επίσης που μου αρέσει πολύ είναι τα εφέ που χρησιμοποιούν -συγκρατημένα πάντα- σε πολλά κομμάτια τους!!

Απ όσο ξέρω ετοιμάζουν καινούριο δίσκο... οπότε περιμένουμε!! 8)   




« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/08, 14:10 από gers »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #35 στις: 18/06/08, 11:51 »
Μπράβο gers αγόρι μου.. Είμαι περήφανος για σένα.. Τον έσκισες τον Χάκο στα αφιερώματα ;D :D..

Στο μεσοδιάστημα της αναμονής του νέου δίσκου των Nevermore, ρίξτε μια αυτιά και στη solo δουλειά του Warrell Dane (τραγουδιστής του συγκροτήματος για τους αμύητους) η οποία τιτλοφορείται "Praises to the War Machine".. Αρκετά καλός δίσκος και με ενδιαφέρουσες συμμετοχές (James Murphy, Chris Broderick)..
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/08, 11:53 από faser »

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #36 στις: 18/06/08, 19:23 »
Εννοειται το Dreaming Neon Black... ;)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #37 στις: 19/06/08, 16:28 »
το This Godless Endeavour..!!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #38 στις: 19/06/08, 21:43 »

This Godless Endeavor:

-Sell My Heart For Stones

ΩΩΩΩΩΩ ΝΑΙ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
Απο τα καλυτερα κομματια του αλμπουμ κατα τη γνωμη μου!!!
Οπως επισης κ το future uncertain.....!
Μελλοδικα, συναισθηματικα κ εκφραστικα κομματια
Συν τη μαεστρια του jeff κ του smyth....
Απλα Aριστουργηματικα ! ! !
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #39 στις: 06/07/08, 21:39 »
Dreaming Neon Black και Politics Of Ecstasy χαλαρά...το πρώτο το είχα ακούσει την εποχή που είχε βγει (το είχα κάνει δώρο σε ένα φίλο και μου το είχε γράψει σε κασέτα) και είχα πάθει τη πλάκα μου...η μουσική σε συνδυασμό με στίχους και βιβλιαράκι μου έφερναν ένα απόλυτα σκοτεινό συναίσθημα το οποίο ζωντανεύει κάθε φορά που το ξανακούω...εννοείται οτι το αγόρασα και σε CD...όσο για το δεύτερο το αγόρασα αργότερα αλλά τα λόγια περιττεύουν...κορυφή απλά! 

Θα μπορούσα να το είχα γράψει εγώ αυτό! ;D

Τους Nevermore τους έμαθα όταν κυκλοφόρησε το "Dreaming Neon Black". Για κάποιον ανεξήγητο λόγο, το Metal Hammer τότε, power metal τους ανέβαζε, power metal τους κατέβαζε. Ε, φανταζόμουν κι εγώ κάτι σαν Helloween, που δεν γουστάρω καθόλου. Μέχρι που άκουσα τον δίσκο στο σπίτι ενός φίλου και μου έπεσε το σαγόνι! Χαλαρά είναι ο αγαπημένος μου από το συγκρότημα, μαζί με τα "The Politics Of Ecstasy" και "This Godless Endeavor".
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #40 στις: 07/07/08, 14:05 »
Dreaming Neon Black και Politics Of Ecstasy χαλαρά...το πρώτο το είχα ακούσει την εποχή που είχε βγει (το είχα κάνει δώρο σε ένα φίλο και μου το είχε γράψει σε κασέτα) και είχα πάθει τη πλάκα μου...η μουσική σε συνδυασμό με στίχους και βιβλιαράκι μου έφερναν ένα απόλυτα σκοτεινό συναίσθημα το οποίο ζωντανεύει κάθε φορά που το ξανακούω...εννοείται οτι το αγόρασα και σε CD...όσο για το δεύτερο το αγόρασα αργότερα αλλά τα λόγια περιττεύουν...κορυφή απλά! 

Θα μπορούσα να το είχα γράψει εγώ αυτό! ;D

Τους Nevermore τους έμαθα όταν κυκλοφόρησε το "Dreaming Neon Black". Για κάποιον ανεξήγητο λόγο, το Metal Hammer τότε, power metal τους ανέβαζε, power metal τους κατέβαζε. Ε, φανταζόμουν κι εγώ κάτι σαν Helloween, που δεν γουστάρω καθόλου. Μέχρι που άκουσα τον δίσκο στο σπίτι ενός φίλου και μου έπεσε το σαγόνι! Χαλαρά είναι ο αγαπημένος μου από το συγκρότημα, μαζί με τα "The Politics Of Ecstasy" και "This Godless Endeavor".

Χα χα! Τελικά κάτι παίζει με μας τους δύο, πρέπει κάποια στιγμή να τα πούμε από κοντά οπωσδήποτε! Ακριβώς έτσι σκεφτόμουν κι εγώ τότε βλέποντας τη ταμπέλα power metal που τους είχαν κοτσάρει...καμία σχέση βέβαια! Και φυσικά αυτοί τα Dreaming, Politics και This Godless (με αυτή τη σειρά) αποτελούν κι εμένα το προσωπικό μου top-3 από Nevermore!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #41 στις: 07/07/08, 19:10 »
Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει το ευρωπαϊκό power metal (στυλ Gamma Ray, Kamelot) και το αμερικάνικο power metal (στυλ Nevermore, Morgana Lefay) τα οποία σαφώς και έχουν τόσες διαφορές όσες να μπορούν άνετα να χαρακτηριστούν ως εντελώς διαφορετικά παρακλάδια του metal.. Τουλάχιστον έτσι τα θυμάμαι και εγώ από το Hammer, το οποίο καλώς ή κακώς αποτελούσε τη μόνη πηγή πληροφόρησης μας εκείνα τα χρόνια :)..
« Τελευταία τροποποίηση: 07/07/08, 19:12 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #42 στις: 07/07/08, 19:58 »
Δέν νομίζω πως οι Nevermore μπορούν να χαρακτηριστούν power metal...
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #43 στις: 07/07/08, 21:14 »
Ισως να συγχεεις το power metal με το ευρωπαικο παρακλαδι του για αυτο.Δηλαδη συγκροτηματα οπως οι Helloween,gamma ray,stratovarius etc...Το αμερικανικο power metal(loveee ;D) ειναι ακριβως αυτο που λεει η λεξη με τραγουδια που βασιζονται στα ριφς,φωνητικα που δεν ειναι αναγκαστικα τσιριδες αλλα εχουν και επιθετικοτητα κλπ...Τετοια συγκοτηματα ηταν οι riot,jag panzer,armored saint παλιοι queensryche,παλιοι fates warning,παλιοι savatage κλπ..
Βεβαια οι Nevermore δυσκολα χαρακτηριζονται ακομα και αμερικανικο παουερ μεταλ παντως δανειζονται παρα πολλα στοιχεια απο αυτο οπως και απο πιο ακραια ειδη.Πιο χαρακτηριστικη αμερικανικη power/speed μεταλ μπαντα ειναι η παλια του μπαντα sanctuary τους οποιους χιλιοπροσκυνω οχι μονο εγω αλλα ολοι οι εραστες του αμερικανικου ηχου..

Faser οι Morgana lefay ειναι σουηδοι..Βεβαια ειναι παουερ και βεβαια σπερνουν!!! ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #44 στις: 08/07/08, 00:56 »
Ισως να συγχεεις το power metal με το ευρωπαικο παρακλαδι του για αυτο.Δηλαδη συγκροτηματα οπως οι Helloween,gamma ray,stratovarius etc...Το αμερικανικο power metal(loveee ;D) ειναι ακριβως αυτο που λεει η λεξη με τραγουδια που βασιζονται στα ριφς,φωνητικα που δεν ειναι αναγκαστικα τσιριδες αλλα εχουν και επιθετικοτητα κλπ...Τετοια συγκοτηματα ηταν οι riot,jag panzer,armored saint παλιοι queensryche,παλιοι fates warning,παλιοι savatage κλπ..
Βεβαια οι Nevermore δυσκολα χαρακτηριζονται ακομα και αμερικανικο παουερ μεταλ παντως δανειζονται παρα πολλα στοιχεια απο αυτο οπως και απο πιο ακραια ειδη.Πιο χαρακτηριστικη αμερικανικη power/speed μεταλ μπαντα ειναι η παλια του μπαντα sanctuary τους οποιους χιλιοπροσκυνω οχι μονο εγω αλλα ολοι οι εραστες του αμερικανικου ηχου..

Faser οι Morgana lefay ειναι σουηδοι..Βεβαια ειναι παουερ και βεβαια σπερνουν!!! ;D

Ναι, Σουηδοί είναι.. Αυτό που εννοούσα δεν είναι ότι αν ένα συγκρότημα εδράζεται στην Ευρώπη αυτόματα θα παίζει ευρωπαϊκό power και το αντίστροφο, απλά το power χωρίζεται σε αμερικάνικο και ευρωπαϊκό ανάλογα με τον ήχο και όχι με την έδρα του συγκροτήματος.. Το αμερικάνικο power, τουλάχιστον όπως το νομίζω ότι ορίζεται είναι πιο αργό, πιο βαρύ και σίγουρα με πολύ λιγότερο δίκαση με την τεχνοτροπία που την χρησιμοποιούσαν οι Stratovarius για παράδειγμα (μην παρεξηγηθώ και μου πει κανείς ότι οι Nevermore δεν έχουν δίκαση μέσα -- φαντάζομαι καταλάβετε τι εννοώ, στυλ Labyrinth, Edguy, κ.λπ.).. Από την άλλη, αφού μου λες ότι αμερικάνικο power είναι οι Jag Panzer, οι Riot (τι θεός ο Mark Reale!!!!!!) και οι παλιοί Queensryche, τότε σίγουρα οι Nevermore δεν ανήκουν σε αυτό το είδος.. Είχα καταλάβει λάθος προφανώς ::) (Χάκο θα σε σκοτώσω :D).. Οπότε αυτόματα γεννάται η ερώτηση, οι Nevermore τι είδος παίζουν;

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #45 στις: 08/07/08, 01:43 »
Σωστά όλα τα παραπάνω. Τουλάχιστον και εγώ έτσι τα αντιλαμβάνομαι, αλλά και έχω μία σαφή προτίμηση στον (πιο "σοβαρό") αμερικανικό ήχο του ιδιώματος. Παρεμπιπτόντως, οι καταπληκτικοί Morgana Lefay δεν είναι οι μόνοι Σουηδοί που κλίνουν προς τον συγκεκριμένο ήχο. Tad Morose, Memory Garden κλπ επίσης φλέρταραν με αυτόν. Σχετικά με το τί παίζουν οι Nevermore, δεν νοιώθω την ανάγκη ή  "υποχρέωση" να το περιγράψω, αλλά, σε κάποιον μη γνώστη, θα έλεγα μάλλον κάτι σαν μοντέρνο αμερικανικό μέταλ, προτείνοντας ταυτόχρονα "άκου". :)
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #46 στις: 08/07/08, 02:19 »
Ισως να συγχεεις το power metal με το ευρωπαικο παρακλαδι του για αυτο.Δηλαδη συγκροτηματα οπως οι Helloween,gamma ray,stratovarius etc...Το αμερικανικο power metal(loveee ;D) ειναι ακριβως αυτο που λεει η λεξη με τραγουδια που βασιζονται στα ριφς,φωνητικα που δεν ειναι αναγκαστικα τσιριδες αλλα εχουν και επιθετικοτητα κλπ...Τετοια συγκοτηματα ηταν οι riot,jag panzer,armored saint παλιοι queensryche,παλιοι fates warning,παλιοι savatage κλπ..

Ναι, γι' αυτό δεν τους θεωρώ power metal...
Γενικά, πιστεύω πως οι Nevermore χαρακτηρίζονται καλύτερα Metal με progressive και thrash στοιχεία
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Κ@λυτερο @λμπουμ απο Nevermore.....?????
« Απάντηση #47 στις: 08/07/08, 16:38 »
Ισως να συγχεεις το power metal με το ευρωπαικο παρακλαδι του για αυτο.Δηλαδη συγκροτηματα οπως οι Helloween,gamma ray,stratovarius etc...Το αμερικανικο power metal(loveee ;D) ειναι ακριβως αυτο που λεει η λεξη με τραγουδια που βασιζονται στα ριφς,φωνητικα που δεν ειναι αναγκαστικα τσιριδες αλλα εχουν και επιθετικοτητα κλπ...Τετοια συγκοτηματα ηταν οι riot,jag panzer,armored saint παλιοι queensryche,παλιοι fates warning,παλιοι savatage κλπ..

Ναι, γι' αυτό δεν τους θεωρώ power metal...
Γενικά, πιστεύω πως οι Nevermore χαρακτηρίζονται καλύτερα Metal με progressive και thrash στοιχεία
Και παρα πολλα στοιχεια αμερικανικου παουερ..Και οχι τοσο θρας νομιζω..Τα ριφ τους ειναι πολυ πιο ξεκαθαρα και λιγοτερο βρομικα αλλα πολυ βαρια..Ενταξει μην το παρακανω με τις ταμπελες..Το θεμα ειναι οτι τα σπανε ομως ετσι να γινεται κουβεντα.

Οσο για τους Morgana lefay ειναι αυτο που λενε power-doom πως γινετια να υπαρχει κατι τετοιο δεν ξερω αλλα οντως αν τους ακουσεις αυτο βγαζουν ενω διαθετους σπιντατα τραγουδια βγαινει αυτη η σπαιλα και η απογνωση που ενταξει..Memory garden εχω ακουσει ελαχιστα αλλα μου αρεσαν..Tad morose καθολου ακομα

Οσο για τον Χακο(μια και μιλαμε για ολα :P) εχει τρελες γνωσεις απλα μου τη δινει πολλες φορες..Σιγουρα ομως δεν ειναι ο πιο αντιπαθης εκει μεσα(υπαρχει και ο Συμελιαδης ας πουμε..)..Και ξαναλεω δεν εχεις καταλαβει λαθος αλλα οπως και να το κανουμε αυτα τα συγκροτηματα που ανεφερα ειναι 80s ενω οι nevermore ξεκινησαν μεσα 90s και συνεχιζουν εξελισσομενοι οποτε ειναι λογικο ειναι να ηχουν διαφορετικα λογω και των μιξεων κλπ..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
6294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/06, 02:15
από Ax_Wield
12 Απαντήσεις
7198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/10, 00:01
από Eagle Of Kamelot
5 Απαντήσεις
3799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 00:12
από gers
3 Απαντήσεις
2391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 00:46
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
24 Απαντήσεις
7871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/10, 13:45
από Arg0
13 Απαντήσεις
4506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/10, 11:31
από Giorgos K.
4 Απαντήσεις
2680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/11, 10:07
από Eddie~Maiden
4 Απαντήσεις
2277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/11, 03:53
από s.s.
0 Απαντήσεις
2133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/13, 22:21
από Gus Drax
3 Απαντήσεις
3979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/17, 19:20
από sfanfan