Αποστολέας Θέμα: drum machine σε adobe audition 3.0  (Αναγνώστηκε 4117 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
drum machine σε adobe audition 3.0
« στις: 09/08/10, 00:58 »
γεια σας παιδια....επιτελους μετα απο πολυ κοπο καταφερα και εγκατεστησα σωστα τους asio4all drivers στο adobe audition και θελω να ρωτησω αν κανεις σας ξερει κανα καλο προγραμματακι drum machine που να μπορει να λειτουργει μαζι (η κατι τετοιο,δεν εχω ιδεα κιολας ;D ) με το adobe η γενικοτερα με καθε προγραμμα ηχογραφησης...

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: drum machine σε adobe audition 3.0
« Απάντηση #1 στις: 09/08/10, 05:07 »
Για καθε VSTi host (νομιζω το adobe audition 3.0 ειναι) μπορεις να χρησιμοποιησεις το EZdrummer και τα σχετικα expansion του (Drumkit from Hell για metal, Funkmasters κ.τ.λ.) Ειναι η ντιβα των σχετικων "προγραμματων", αλλα η πρωτη εκδοση του (δεν ξερω για τις καινουριες), ιδιως του Drumkit from Hell που χρησιμοποιω εχει τον ποιο σπαστικο ηχο ταμπουρου στον κοσμο, κατα τα αλλα ειναι συμπαθητικο, αν και γενικα πολυ λενε οτι δεν εχει και τους καλυτερους ηχους, ειναι ομως αρκετα ευχρηστο.

Το BFD2 επισης ειναι πολυ καλο, αν και εχω χρησιμοποιησει μονο το BFD Lite, απο αποσπασματα που ακουσα στο ιντενετ μου αρεσε αρκετα, πιο πολυ απο το EZdrummer. Νομιζω, χωρις να ειμαι σιγουρος ομως, οτι στην πρωτη του εκδοση οι ρυθμισεις που μπορουσες να κανεις ηταν πολλες και περιπλοκες και δυσκολα εβγαζες τον ηχο που ηθελες, δεν ξερω τι γινεται ομως στην δευτερη εκδοση.

Επισης καλο μου φαινεται και το Addictive Drums απο αποσπασματα που εχω ακουσει στο ιντενετ.

Νομιζω οτι αυτα δεν προοριζονται για ηλεκτρονικη μουσικη (τουλαχιστον σαν κυρια χρηση), σε περιπτωση που ενδιαφερεσαι. Σιγουρα υπαρχουν κι αλλα, αλλα εγω δεν τα εχω χρησιμοποιησει ουτε εχω ακουσει δειγματα. Υπαρχει βεβαια και η λυση των drum sampler και γενικοτερα sampler players, που υπαρχουν απειρα freeware και φορτωνεις οτι sample θελεις (αν και καποια απ' τα προηγουμενα προγραμματα εχουν τετοια δυνατοτητα, νομιζω) και φτιαχνεις δικο σου drum kit.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: drum machine σε adobe audition 3.0
« Απάντηση #2 στις: 09/08/10, 08:07 »
Καλο ειναι επισης και το Groove Agent 3 το οποιο μπορει να υστερει σε samples σε σχεση με τα βαρια VSTi του χωρου ( BFD, DFH, Addictive ), ομως ειναι πολυ πιο ευκολο στη χρηση του, με πολλες loops ανα ειδος και πολλες εναλλαγες στα fills.

Και ειναι περισσοτερο plug and play VSTi :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: drum machine σε adobe audition 3.0
« Απάντηση #3 στις: 11/08/10, 17:23 »
λοιπον παιδια κατεβασα το addictive drum machine αλλα εχασα τα αυγα και τα πασχαλια επειδη ψαχνω ηδη 2 μερες πως @#@@#@ το προγραμμα αυτο τρεχει μονο του η με το adobe audition 3.0 (δεν εχω καταλαβει ακομα αν λειτουργει μονο του η θελει ενα DAW controller.).οταν ανοιγω τον φακελο του addictive βλεπω μονο τις βιβλιοθηκες με τα midi-presets κλπκλπ αλλα ΠΟΥΘΕΝΑ μια $#$%ΕΦΑΡΜΟΓΗ για να το τρεξω το ρημαδι >:( >:( >:( ...
Οποιος εχει την παραμικρη ιδεα ας την ριξει γιατι ειμαι ετοιμος να χτυπησω την κεφαλα μου στον τοιχο αναθεματιζοντας που εμπλεξα με την ψηφιακη τεχνολογια για να γραψω μουσικη...τρομαρα μου ;D
thanx......

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: drum machine σε adobe audition 3.0
« Απάντηση #4 στις: 11/08/10, 17:46 »
Επειδη δεν ξερω το audition και θα μου παρει ωρα να εξηγησω, δες εδω απο το φορουμ του Addictive Drums.

Απ περιεργεια κατεβασα το demo του Addictive Drums, το οποιο αν και εχει περιορισμους μου φαινεται πολυ πιο καλο απο το EZdrummer.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: drum machine σε adobe audition 3.0
« Απάντηση #5 στις: 11/08/10, 22:04 »
με ταλαιπωρησε αλλα βρηκα πως εισαγεται το addictive στο adobe...αμα εισαι ασχετος με αυτα σαν και μενα, σου βγαινει λιγο η πιστη στην αρχη για να εξοικειωθεις.... :P

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: drum machine σε adobe audition 3.0
« Απάντηση #6 στις: 11/08/10, 23:40 »
To addictive το χρησιμοποιω σχεδον σε ολες τις δουλειες μου και πιστευω πως ειναι ενα προγραμμα που συνδυαζει ευκολo προγραμματισμο με καλους ηχους. Ιδιαιτερα σε σχεση με το BFD ειναι σαφως πιο "γρηγορο" στις παραγωγες.

Δεν προκειται για stand alone προγραμμα και χρειαζεται ενα DAW για να "τρεξει" ως VSTi.

Απο την αλλη, το Groove Agent 3 ειναι stand alone και αρκετα πιο ευκολο στη χρηση του!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/05, 01:03
από freemind
6 Απαντήσεις
4433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/05, 13:32
από freemind
24 Απαντήσεις
11149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 14:19
από Kerwyn
6 Απαντήσεις
3416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/07, 15:50
από aris 13888, ο saprikios anathematistis
24 Απαντήσεις
16134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 12:58
από Anaximandros
drum machine

Ξεκίνησε από AndreasD. Εφέ

11 Απαντήσεις
5000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/08, 14:13
από AndreasD.
3 Απαντήσεις
7019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/16, 23:25
από realguru
Drum machine vs Zoom R8

Ξεκίνησε από cbk Κρουστά

6 Απαντήσεις
31406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/14, 23:36
από cbk
1 Απαντήσεις
5764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/16, 10:56
από Πέτροc
5 Απαντήσεις
4498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/18, 17:14
από kiwi