Αποστολέας Θέμα: Aνακυκλωση! Που?  (Αναγνώστηκε 7613 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Aνακυκλωση! Που?
« στις: 05/06/07, 18:47 »
γεια και χαρα σας! θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με την ανακυκλωση καθως εχω ολη την καλη διαθεση να το κανω αλλα οι ειδικοι καδοι ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα και μαλλον δεν εξυπηρετουν κατι παραπανω απο τους καδους σκουπιδιων του δημου.

Κοινώς υπαρχει κανενα παρκο ανακυκλωσης στην ευρυτερη περιοχη της αττικης? δεν με ενδιαφερει η αποσταση μιας και μεσο υπαρχει για την μεταφορα. απλα μαζευω μαζευω χαρτουρα και δεν ξερω τι να την κανω! το ιδιο μπορει να γινει και με τα μεταλλικα κουτακια η τα μπουκαλια φανταζομαι αλλα που?

αν δεν μπορει να κανει κατι ο εκαστοτε δημος ή η πολιτεια, τοτε πρεπει να το κανουμε μονοι μας.

λοιπον?
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #1 στις: 05/06/07, 19:04 »
Παλιότερα αφήναμε τα πακέτα με τα χαρτιά έξω απ' τις εκκλησίες .

Γνωρίζω ότι ο Δήμος Αμαρουσίου σε συνεργασία με άλλους Δήμους της Αττικής έχει ένα πάρα πολύ καλό πρόγραμμα ανακύκλωσης.
Εκτός αυτού υπάρχουν πολλές εταιρίες που ασχολούνται με το θέμα όπως η Athens Recycling που βρίσκεται στον Ασπρόπυργο και που θα έτριβαν τα χέρια τους για τέτοιου είδους συνεργασίες.

Στον υπόλοιπο κόσμο κλέβουν τα καπάκια από τους υπονόμους και τις κούνιες απ' τις παιδικές χαρές οδηγούμενοι από τις υψηλές τιμές των μετάλλων και στην Ελλάδα πετάμε τα παλιά αυτοκίνητα στα ρέματα. Το δαιμόνιο της Ελληνικής φυλής ξαναχτυπά!  ;D
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #2 στις: 05/06/07, 19:08 »
υπαρχει καποιο σχετικο link για το προγραμμα της αθήνας?

στην ελλαδα δεν πεταμε τα αυτοκινητα στα ρεμματα, απλα δεν βρισκουμε παρκινγκ!
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #3 στις: 05/06/07, 20:02 »
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί οι γνωστοί κάδοι ανακύκλωσης με τις τρεις τρύπες (γυαλί, χαρτί, αλουμίνιο) δεν έχουν διαχωριστικά ανάμεσα! Τι έμπνευση κατασκευαστική ήταν αυτή;!

Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #4 στις: 06/06/07, 20:54 »
παιδιά εμάς εδώ στο κατσικοχώρι (ανάβυσσος)ήρθαν κάτι τυποι και ελεγαν ότι θα μοιράσουν σε όλα τα σπίτια κάτι μπλέ σακουλες στις οποιες θα πετάμε όλα τα ανακυκλώσιμα και μετα αυτες θα τις αδειαζουμε στους μπλε κάδους.

 ;D ;D

Πλακα εχει!!

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #5 στις: 06/06/07, 21:02 »
Αααα.......! Δλδ μπλε=ανακύκλωση ;D
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #6 στις: 06/06/07, 21:10 »
Αααα.......! Δλδ μπλε=ανακύκλωση ;D

Κάπως έτσι  :)

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #7 στις: 08/06/07, 18:57 »
Μπορείς να αφήνεις τα ανακυκλώσιμα υλικά,χαρτιά,πλαστικά,αλουμίνια,και διάφορες άλλες συσκευασίες στα ολοκληρωμένα συστήματα ανακύκλωσης του δήμου Αθηναίων.
http://www.recycling-center.gr/
και
http://www.recycling-center.gr/

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #8 στις: 09/06/07, 23:41 »
και βέβαια οι "ξυπνιοι" συμπολίτες μας απο΄την πρώτη μέρα μετέτρεψαν τους μπλε κάδους σε πράσινους!! >:(

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #9 στις: 09/06/07, 23:52 »
Εμας παντως χρονια πολλα τωρα υπαρχουν καδοι στην περιοχη μ για χαρτια.Βεβαια κατα καιρους κατι μαλακισμενα πηγαιναν και τους αδειαζαν για μαγκια(μπραβο μαλακα...)..Παλιοτερα ειχαμε και για γυαλι με τις τρεισ τρυπες αλλα πανε αυτα...τωρα ταμπουκαλια τα πηγαινουμε στον Βασιλοπουλο(και του πουλιου το γαλα)..
Εχω μια πολυ μικρη ελπιδα οτι οι Ελληνες καποτε θα ευαισθητοποιηθουν...Αλλα μπαααα...In next life..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος irida_!

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #10 στις: 10/06/07, 00:04 »
στην καλλιθέα όπου και διαμένω έχει σε κάθε γειτονιά μπλέ κάδο...αφήστε τα τι έπαθα μάζευα η καψερή άχρηστα χαρτιά να τα πετάξω εκεί και η γλυκιά μου η μανούλα εν αγνοία χωρίς να γνωρίζει το περιεχόμενο της εν λόγς σακούλας  την πήρε και την πέταξε στα κανονικά σκουπίδια!!μου γύρισε ο οφθαλμός όταν μου το είπε καθώς αναζητούσα τη σακούλα...
here i go again on my own,goin down the only road i've ever known...like a drifter i was born to walk alone and here i go again..i aint wasting no more time...

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #11 στις: 10/06/07, 00:28 »
εμάς στην ανατολική θεσσαλονίκη, υπάρχει το σύστημα που αναφέρθηκε πιο πάνω. μας έχουν δώσει κτ μπλε σακούλες για να κάνουν διαφήμιση το νέο σύστημα, και έχουν βάλει κάδους στους οποίους ρίχνουμε ό,τι ανακυκλώσιμο υπάρχει, χυμα. γυαλί, χαρτί, αλουμίνιο, πλαστικό. από εκεί, πάει σε ειδικό κέντρο στη Θέρμη, όπου γίνεται ο διαχωρισμός από κατάλληλο προσωπικό.
και οι σακουλες αυτες ειναι χρησιμες, αφού μαζευεις εκει οτι θες, πας την αδειάζεις στους καδους και την ξαναχρησιμοποιείς.
είναι πολύ καλή κινηση πάντως. προσωπικά το 80-90% των "σκουπιδιών" μου είναι ανακυκλώσιμα υλικά, αλλά και όλης της οικογένειας, το ποσοστό φθάνει συνολικά 60% και παραπάνω μερικές φορές.
τους τελευταίους μήνες που ισχύει το σύστημα έχει μειωθεί πάρα πολύ ο όγκος των σκουπιδιών μας.
και με χαροποιεί το γεγονός ότι υπάρχουν τέτοιοι κάδοι ανά 300-500 μέτρα.
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #12 στις: 10/06/07, 00:40 »
Πάντως εδώ στο Galatsi City πιο εύκολο είναι να δεις γυπαετό να σε κουτσουλάει παρά κάδο ανακύκλωσης... Ναι ρε φίλε!!Πάντα ένα βήμα μπροστά!!!!!
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #13 στις: 08/08/07, 22:10 »
Αυτο ειναι ενα θεμα που με εκνευριζει αφανταστα...
Και να θες, δε μπορεις να βοηθησεις...
Υπαρχουν ελααααχιστοι καδοι, (αν υπαρχουν καπου) και μονο ανακυκλωσης δεν ειναι...  >:(

Στο μονο που μπορω να βοηθησω ειναι οι μπαταριες, που παλι καλα, υπαρχουν αρκετα μαγαζια με τετοια κουτακια απ εξω...
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #14 στις: 09/08/07, 14:13 »
Στο μονο που μπορω να βοηθησω ειναι οι μπαταριες, που παλι καλα, υπαρχουν αρκετα μαγαζια με τετοια κουτακια απ εξω...

Κι αυτο ειναι παααρα πολυ σημαντικο, δεν ειναι κατι μικρο...οι μπαταριες μολυνουν πολυ το περιβαλλον...
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #15 στις: 09/08/07, 20:58 »
Εγω πάντως δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με την ανακύκλωση. Εδω και έναν χρόνο περίπου μοίρασαν στο σχολείο του γιού μου σακκούλες και κάθε τετράγωνο υπάρχει κάδος και βλέπω και συμμετοχή του κόσμου και συχνό άδειασμα τών κάδων απο συνεργεία .Πάντως κάθε αρχή έχει κα τα προβλήματά της ,αλλά χρειάζεται και η δική μας βοήθεια .

Αποσυνδεδεμένος TAXIS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΓΙΝΑ ΜΑΜΑ!!!!
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #16 στις: 09/08/07, 21:21 »
Υπαρχει καδος για ανακυκλωση χαρτιου κοντα στο σπιτι μου κι ετσι συμβαλλουμε οικογενειακως.  8)

Αποσυνδεδεμένος Ariel_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Είμαι αυτό που κυνηγάω...
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #17 στις: 13/08/07, 15:25 »
δυστυχώς είμαστε πολύ λίγοι τελικά αυτοί που χρησιμοποιούμε την μπλε σακούλα. μια βόλτα στους κάδους ανακύκλωσης το αποδεικνύει. σε μια περίπτωση είτε θα είναι άδειος και στην ακόμη χειρότερη περίπτωση θα είναι γεμάτος από τα κοινά σκουπίδια γιατί πολύ απλά ασυνείδητοι πολίτες ρίχνουν όπου βρουν τα σκουπίδια τους όπου βρουν χωρίς να σκέφτονται το περιβάλλον.  ???

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #18 στις: 13/08/07, 16:31 »
Αυτά τα "μηχανήματα" που έστησε ο Δήμος Αθηναίων για να μαζεύουν τα ανακυκλώσιμα υλικά είναι ηλίθια σαν σύλληψη. Ένα κάρο λεφτά πεταμένα για ένα ογκώδες και άσχημο στην όψη μηχάνημα που αναγνωρίζει τα υλικά μόνο όταν είναι στην αρχική τους μορφή, ατσαλάκωτα. Για να ανακυκλώσω αλουμινένια κουτάκια και πλαστικά μπουκάλια (πχ. του νερού, 1.5lt) πρέπει να τα δώσω στο μηχάνημα ολόκληρα. Για να τα μεταφέρω μέχρι εκεί, τα βάζω σε τεράστιες σακούλες σκουπιδιών. Αν τα συμπίεζα θα χωρούσαν σε μια μικρή σακούλα!
Τα γυάλινα μπουκάλια δεν συμπιέζονται, αλλά εκτός από ογκώδη είναι και βαριά, για να τα κουβαλάει κανείς μέχρι το μηχάνημα... και αν θυμάμαι καλά δεν τα αναγνωρίζει όλα.

Επίσης, κάπου άκουσα ότι οι Δήμοι δεν διαθέτουν αρκετά ειδικά απορριματοφόρα ούτε προσωπικό για να συλλέξουν τα ανακυκλώσιμα υλικά από τους κοινούς κάδους ανακύκλωσης, κι έτσι καταλήγουν κι αυτά στη χωματερή.

Γενικά, η εντύπωση που μου δίνεται (και σε αυτή τη περίπτωση) είναι ότι το κράτος δεν έχει πρόγραμμα, δεν έχει οργάνωση, δεν έχει πρόβλεψη. Όλα αυτά είναι μπαλώματα, για να πουν ότι κάτι γίνεται (και) στο θέμα της ανακύκλωσης.

Αποσυνδεδεμένος Ariel_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Είμαι αυτό που κυνηγάω...
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #19 στις: 13/08/07, 16:36 »
γενικά νομίζω ότι χρειάζεται μεγαλύτερη ευαισθητοποίηση........ :-\ είτε από το κράτος είτε από τους πολίτες

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #20 στις: 13/08/07, 21:21 »
μη πατε μακρια ρε παιδια... ελατε στον καδο τον δικο μας για ανακυκλωση...



παντως θυμαμαι οτι σε ενα αεροδρομιο στη γερμανια αν επαιρνες ενα νερακι και επεστρεφες μετα το μπουκαλι σου εδιναν μετα αλλο ενα νερακι τσαμπα για επιβραβευση :D

Αποσυνδεδεμένος Ariel_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Είμαι αυτό που κυνηγάω...
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #21 στις: 13/08/07, 21:36 »
Στην Ελλάδα πάντως μονάχα αν τους δώσεις κανένα ευρώ θα πετάξουν το μπουκαλάκι στον κάδο ανακύκλωσης ;D

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #22 στις: 19/08/07, 15:13 »
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί οι γνωστοί κάδοι ανακύκλωσης με τις τρεις τρύπες (γυαλί, χαρτί, αλουμίνιο) δεν έχουν διαχωριστικά ανάμεσα! Τι έμπνευση κατασκευαστική ήταν αυτή;!


Άσε, το παρατήρησα κι εγώ αυτό μια μέρα και φρίκαρα!! Βασικά έχουν διαχωριστικά αλλα βρίσκονται πολύ χαμηλα! :-\ :P
Σαν αποτέλεσμα, όταν γεμίζει ο κάδος γίνεται ένας αχταρμάς εκεί μέσα και δε νομίζω πως γίνεται δουλειά! :-\
Δηλαδή έλεος!!! :(

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #23 στις: 22/08/07, 23:04 »
Πρόσφατα πήγα σε ένα πολυκατάστημα όπου είχε κάδους με 4 διαφορετικούς χώρους. Αλλού πέταγες χαρτιά, αλλού γυαλιά, αλλού τσίγκινα κ.λπ. Περιττό να σας πω οτι ο καθένας πέταγε ό,τι ήθελε όπου ήθελε... ::)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aνακυκλωση! Που?
« Απάντηση #24 στις: 22/08/07, 23:39 »
Πρόσφατα πήγα σε ένα πολυκατάστημα όπου είχε κάδους με 4 διαφορετικούς χώρους. Αλλού πέταγες χαρτιά, αλλού γυαλιά, αλλού τσίγκινα κ.λπ. Περιττό να σας πω οτι ο καθένας πέταγε ό,τι ήθελε όπου ήθελε... ::)

Το πλέον συνηθισμένο και κατακριτέο!! >:( :( >:(