Αποστολέας Θέμα: Ενα 'take' σε ενα παλιο classic  (Αναγνώστηκε 4924 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Ενα 'take' σε ενα παλιο classic
« στις: 01/08/09, 09:42 »
Γεια σας,
Εγραψα μια 'διασκευή' το Can't Get Enough Of Your Love' .... για πειτε μου γνώμες για ήχο, feel, τονο, κλπ? Τραγουδάω και ταλαιπωρώ μια Τελε, καρφί σε ενα Laney LC30.
Ευχαριστώ!

http://www.box.net/shared/kxl96qavac

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Ενα 'take' σε ενα παλιο classic
« Απάντηση #1 στις: 04/08/09, 10:55 »
 :)
Ενταξει, ας μιλησει και σε μενα καποιος, ρε παιδιά? Και γω μια κριτικούλα θελω, φωνη, παίξιμο...
 :'(

Αποσυνδεδεμένος Apatsi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαρέθηκα να απογοητεύω...
    • Προφίλ
    • Myspace με τη μουσικη μου!
Απ: Ενα 'take' σε ενα παλιο classic
« Απάντηση #2 στις: 04/08/09, 11:36 »
Πολυ καλο φιλε,μπραβο!
Ωραια ποιοτητα στον ηχο!
Respect to all musicians!!!

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Ενα 'take' σε ενα παλιο classic
« Απάντηση #3 στις: 04/08/09, 11:43 »
Σιγά που δε θα σε άκουγα... ;D Το παίξιμο μου αρέσει πολύ, η φωνή είναι σωστή αν και υπερβάλει σε κάποια σημεία.Ωραία χροιά! :)Και όπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω, ωραία ποιότητα ήχου!!!

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Ενα 'take' σε ενα παλιο classic
« Απάντηση #4 στις: 05/08/09, 08:11 »
Ευχαριστώ και τους δύο! :) :)
Gkou, αυτή η υπερβολή στη φωνή... συμφωνω, την δουλευω προς την κατευθυνση να γινει πιο 'natural' οχι προς να την 'ριξω'. Εννοείς οτι μαλλον πρεπει να δουλεψω και στο δεύτερο?

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Ενα 'take' σε ενα παλιο classic
« Απάντηση #5 στις: 05/08/09, 11:52 »
Να την κάνεις πιο φυσική ,όπως κατάλαβες κι εσύ, με όποιον τρόπο σε βολεύει και σε κάνει να ακούγεσαι και καλύτερα :)Ίσως είναι θέμα προφοράς καθαρά (αυτό ισχύει και για μένα ;D)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/09, 11:59 από gkou »

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Ενα 'take' σε ενα παλιο classic
« Απάντηση #6 στις: 05/08/09, 13:01 »
Κατ' αρχάς τα καλά:

1. Πολύ ωραίος ήχος της κιθάρας στα lead.
2. Ωραία χροιά έχεις φίλε! Πραγματικά σε ζηλεύω, γιατί εγώ έχω μηδενικό γρέτζο στην φωνή...ίσως και λίγο πιο κάτω από μηδενικό. Στα συν και η ωραία προφορά. Όχι απλά σωστή αλλά και ωραία. Με ωραίο τονισμό στις λέξεις.

Τα αρνητικά τώρα:
1. Στην μίξη είναι πολύ μπροστά η φωνή. Σε σημεία καλύπτει τα πάντα εκτός από τα πιατίνια.
2. Το ρυθμικό κομμάτι της ηλεκτρικής είναι πολύ πιο μπροστά σε σχέση με το solo, με αποτέλεσμα στο solo να ακούγεται το σύνολο λίγο άδειο. Ίσως θα έπρεπε να ηχογραφήσεις και μία ρυθμική.
3. Έχω την αίσθηση ότι στο "Come on and do , now baby do what you do", μου δημιουργείται η αίσθηση ότι δεν έχεις βρει ακριβώς το σημείο που πρέπει να πέσει η φωνή με αποτέλεσμα να τραβάς μία συλλαβή (συγκεκριμένα το τελευταίο "do what you do").

Γενικό συμπέρασμα: Πολύ ωραίο εκτέλεση. Αν το άκουγα σε κάποιο live θα έλεγα ότι είναι μία τέλεια εκτέλεση. Αλλά για "studio" ηχογράφηση, μπορεί να γίνει και καλύτερη αν προσέξεις αυτές τις λεπτομέρειες. Σίγουρα παίζει ρόλο το ότι είναι one take, αλλά εγώ προσωπικά το βλέπω ως αιτία και όχι ως δικαιολογία.

;)
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ενα 'take' σε ενα παλιο classic
« Απάντηση #7 στις: 05/08/09, 13:12 »
Τα σόλο που έχεις μέσα στο κομμάτι είναι πολύ καλά. Εχουν το στυλ του κομματιού, το feeling και τη τεχνική που χρειάζεται.

Οσο για τη φωνή:

1) Ετσι είναι η κανονική σου χροιά? Σε κάποια σημεία μου φαίνεται ότι το γρέζι που χρησιμοποιείς είναι φτιαχτό και όχι φυσικό.
2) Τονικά είσαι ολόσωστος πράγμα που είναι βέβαια πολύ καλό. Σωστές ανάσες, σωστοί τονισμοί.
3) Η προφορά σου είναι αρκετά καλή εκτός από κάποια σημεία όπως πχ το can't, drive. Μιλάμε για λεπτομέρειες έτσι? Μη νομίζεις ότι τα γράφω αυτά απλά για να βρω λάθη.

Το track δεν είναι και πολύ καλό. Εϊναι κρίμα αφού έχεις κάνει μια τόσο καλή προσπάθεια, το track να ακούγεται σαν midi. Αφού παίζεις κιθάρα και αν μπορείς να ασχοληθείς με ντραμς και μπάσο έστω ψηφιακά, θα μπορούσες να φτιάξεις μια πιο ολοκληρωμένη δουλειά.

Επίσης όπως είπε και ο PDL, πρόσεξε λίγο τις εντάσεις φωνής, lead κιθάρας.

Keep on rockin  ;)

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Ενα 'take' σε ενα παλιο classic
« Απάντηση #8 στις: 09/08/09, 19:50 »
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

PDL - Συμφωνω, αρχικά θα 'ξαναεπισκευτώ' την ηχογραφηση για να την ξαναμιξάρω, να δω αν μπορω να το φερω ετσι οπως λες. Ισως 'ριξω' το σολο σε ενα ακόμα τρακ, μπας και παχυνει. Βεβαια να σου πω οτι στη πραγματικότητα χρονο εχω μονο για παιξιμο και τραγουδι, και το Fostex-ακι ειναι 'σημειωματαριο' πιο πολύ... Απο την αλλη, μου λενε οτι η φωνη πρεπει να ειναι μπροστα, καποιος επαγγελματιας στουντιας μου ελεγε και ξαναλεγε 'γραφε να ακούγονται όλα τα συμφωνα καθαρά'... Εγω το κανω πιο πολυ για να 'ξεγυμνωνομαι', να ακουγονται όλα τα λάθη καθαρα.

Parlats - Η χροια... εμ... κανονική με την εννοια οτι φυσιολογικα γρεζάρω οταν ανεβαίνω (για μενα) ψηλα, αλλα δεχομαι απολυτα την παρατηρηση σου και ειναι κατι που προσπαθω να διορθώσω - σ'ευχαριστω που το πρόσεξες. Νομιζω οτι 'γρέζο' σε λευκούς που τραγουδουνε στο ball park αυτό ειναι πιο πολύ φτιαχτό, απλά ειναι θεμα καλής 'ηθοποιιας' για να μην φαίνεται... Δεν θέλω να ειμαι απόλυτος, αλλα ετσι το καταλαβαίνω, ακομα και σε διασημους.... Μπορώ σιγουρα να το τραγουδήσω πιο πολύ 'απο την κοιλιά'... οπως οταν τραγουδάω αλλα ειδη, αλλα αξιζει τον κοπο να δουλεψει κανεις το γρεζο...

Και σιγουρα μου κάνει εντυπωση το σχολιο της Γεωργιας και του Parlats για την προφορα, γιατι ειμαι bilingual... Πρακτικά, αυτο που χρειαζεται στη δικη μου περιπτωση ειναι μαλλον να μην ξεχναω την αρθρωση οταν τραγουδαω, δεκτο αφου ειναι το Α και το Ω στο τραγουδι.

Thanks!  :) :)

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενα 'take' σε ενα παλιο classic
« Απάντηση #9 στις: 10/08/09, 18:25 »
λοιπον χαρηκα καταρχην που δεν κανεις τον κλωνο του Rodgers. αυτον αστον στην ακρη γιατι δεν παλευεται.
η φωνη σου ειναι πολυ καλη γιατι ακουω εσενα οπως ειπα και οχι καποια αντιγραφη.
συμφωνω με τις παρατηρησεις των parlats και P.D.L. κατι δεν μου παει καλα στην φωνη σου σε καποια σημεια αλλα αστο δεν πειραζει.
εν κατακλειδι Keep Rockin man εχεις την μαγκια. καλη συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Ενα 'take' σε ενα παλιο classic
« Απάντηση #10 στις: 11/08/09, 19:00 »
Ευχαριστω πολύ Let me know.  :)
Rodgers - Ενταξει, τι να λεμε τωρα... Και τωρα στην μπαντα του θεού αστρονόμου το τρώει το μικροφωνο και 'κει!

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
Απ: Ενα 'take' σε ενα παλιο classic
« Απάντηση #11 στις: 12/08/09, 20:00 »
Εχεις ταλέντο φίλε ,Προχωρα!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/05, 17:54
από DEROS
57 Απαντήσεις
26987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/10, 10:50
από Neikos
1 Απαντήσεις
2871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/07, 15:52
από Μαργαρίτα Π.
10 Απαντήσεις
4872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 11:34
από Paragon_X
7 Απαντήσεις
2868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/08, 15:57
από x-versous
3 Απαντήσεις
2154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/09, 04:50
από Crool
2 Απαντήσεις
2378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/09, 17:52
από ilianthos-Kanlis
17 Απαντήσεις
6120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 17:19
από Μπιφτέκι
46 Απαντήσεις
17997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/16, 17:19
από AnimaPura
2 Απαντήσεις
5069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/20, 20:28
από Uriah