Αποστολέας Θέμα: συνδεσμολογια σε πεταλακια  (Αναγνώστηκε 6894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hofn

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
συνδεσμολογια σε πεταλακια
« στις: 14/06/09, 15:39 »
μολις αγορασα καποια πεταλια και θελω φτιαξω καινουργια πεταλιερα με αλλη συνδεσμολογια... αυτη που χρησιμοποιω τωρα ειναι:

artec compressor ---> akai g drive ---> morley power wah volume ---> boss dd-20 giga delay ---> ibanez delay echo ---> boss super chorus ---> mxr phase 100 ---> behringer ultra octaver ---> behringer tremolo .... υπάρχει καποιο λαθος στη συνδεσμολογια; εχετε καποια προταση; ειμαι εφεδακιας, τι να κανουμε ...  ::)

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #1 στις: 14/06/09, 16:09 »
Αν το G-Drive είναι η κύρια παραμόρφωσή σου τότε θα έβαζα τον compressor μετά το drive...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #2 στις: 14/06/09, 16:13 »
Κοιταξε στα πεταλια οτι σου ακουγεται καλα ειναι σωστο.
Για μενα το πιο περιεργο ειναι οτι δε βαζεις το delay στο τελος.
Επισης το wah εγω το βαζω πρωτο στην αλυσιδα.


Αποσυνδεδεμένος powerslave187

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #3 στις: 14/06/09, 19:26 »
μολις αγορασα καποια πεταλια και θελω φτιαξω καινουργια πεταλιερα με αλλη συνδεσμολογια... αυτη που χρησιμοποιω τωρα ειναι:

artec compressor ---> akai g drive ---> morley power wah volume ---> boss dd-20 giga delay ---> ibanez delay echo ---> boss super chorus ---> mxr phase 100 ---> behringer ultra octaver ---> behringer tremolo .... υπάρχει καποιο λαθος στη συνδεσμολογια; εχετε καποια προταση; ειμαι εφεδακιας, τι να κανουμε ...  ::)

ευχαριστω

για δοκιμασε  αυτο!!!
 wah--->comp--->drive--->phaser--->chorus---->tremolo---->octave--->delay--->echo.....

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #4 στις: 14/06/09, 21:10 »
Θα πρότεινα και το octaver να πάει πριν το drive

Αποσυνδεδεμένος hofn

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #5 στις: 14/06/09, 21:14 »
ευχαριστω παιδια... βασικα προτιμω και το tremolo στο τελος για να το συνδυαζω με e-bow και delay... ειναι απο τους αγαπημενους μου συνδυασμους...

ειμαι ψιλοκαλυμμενος, αλλα ειναι ευπροσδεκτες και αλλες συμβουλες... thanx

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #6 στις: 15/06/09, 09:33 »
H πιο "συνηθισμένη" σειρά γενικά είναι η εξής:

wah - phaser - compressor - drive - tremolo - echo / delay - (flanger) - chorus - (reverb). Για το octave πειραματίσου :)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #7 στις: 15/06/09, 10:01 »
H πιο "συνηθισμένη" σειρά γενικά είναι η εξής:

wah - phaser - compressor - drive - tremolo - echo / delay - (flanger) - chorus - (reverb). Για το octave πειραματίσου :)


Το delay συνηθίζεται να μπαίνει META τα modulation effects...

Για να το τσεκάρετε δεν έχετε παρα να ρίξετε μια ματιά στο layout μιας οποιασδήποτε πεταλιέρας...



Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #8 στις: 15/06/09, 11:06 »
Και το wah ή το volume τελευταία?... Ή μήπως να τα πάρουμε ανάποδα (με βάση input - output) όπου τα drives είναι τελευταία και το delay πρώτο? Φίλε μου δεν μπορούμε να ξέρουμε τι γίνεται μέσα σε μια πεταλιέρα, είναι σίγουρο όμως το ότι αυτό που βλέπεις ελάχιστη σχέση έχει με την πραγματικότητα...
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #9 στις: 15/06/09, 19:50 »
Η ένσταση μου δεν ήταν στο αν η σειρά που αναφέρεις είναι "σωστή" ή "λανθασμένη", αλλά στο οτι την παρουσιάζεις σαν την πιο "συνηθισμένη"...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #10 στις: 15/06/09, 21:11 »
  :) Από προσωπική πείρα, διάφορες κουβέντες και πολύ ψάξιμο και διάβασμα θεωρώ ότι αυτή η σειρά είναι αποδεκτή από τους περισσότερους. 'Ισως να κάνω και λάθος... Όπως και να 'χει απόλυτα δεν είναι αυτά τα πράγματα, καθένας βρίσκει τον ήχο του μέσα από δοκιμές και πειραματισμούς και σίγουρα κάποιος μπορεί να καταλήξει σε κάτι ασυνήθιστο που όμως να τον καλύπτει... Η δική μου ένσταση ήταν στο ότι οι πεταλιέρες δεν είναι ενδεικτικές της σειράς των πεταλιών :)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/09, 21:14 από teo.gp »
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #11 στις: 15/07/09, 22:14 »
καλησπερα παιδια,επειδη σας βλεπω ειδικους στα εφεδακια και στη συνδεσμολογια θα ηθελα να ρωτησω κατα τη γνωμη σας αν ξερετε κανενα εφεδακι ( οχι πανακριβο) που να εχει καλο sustein. αλλα οταν λεμε για καλο sustein ενοουμε POLY KALOOOOOO. να ειναι δοκιμασμενο σε λογικη τιμη και αξιοπιστο. ξερετε?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #12 στις: 16/07/09, 01:32 »
Fernandes sustainer kit στην κιθαρα σου και εχεις απειρο Sustain..!!!

Περα απο την πλακα (οχι οτι δεν εννοω αυτο που εγραψα) πολυ καλο και οικονομικο ειναι το CS της Boss.


Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #13 στις: 16/07/09, 01:57 »
Fernandes sustainer kit στην κιθαρα σου και εχεις απειρο Sustain..!!!

Περα απο την πλακα (οχι οτι δεν εννοω αυτο που εγραψα) πολυ καλο και οικονομικο ειναι το CS της Boss.
Σε μερικα site που κοιταξα δεν υπηρχε. Μηπως το σταματησε η fernandes?

Αποσυνδεδεμένος ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
    • Προφίλ
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #14 στις: 28/07/09, 16:34 »
κοιτα υπαρχουν καποια στανταρτςςςςς για το ποια σειρα κλπ. Βασικα ειναι οτι καθεται. Βασικα λεω. Επειδη ομως εχεις να κανεις με ρευματα κλπ, ακολουθεις τη Α' δεσμη Γ' λυκειου και κατι παραπανω. Δε κανω πλακα.
Σιγουρο ειναι οτι ξεκινας με βρωμιες που κοβουν και συνεχιζεις. Εδω εχουμε αλλα προβληματα. Τι θες να μπουστρεις, ποιο θα οδηγηση τι κλπ. Παιζοντας κανεις μαθαινει. Δινω δικιο στο φιλο πυ λεει Α wah ,,,,,,,,,,τελος delay.
Και η καλυταρη των λυσεων σε συναρτηση οσων σου ειπα ειναι να βρεις ενα buffer. Λιγοι το ξερουν κανενας δε το αλλαζει.(μ αρεσει που η dunlop το βαζει σε κατι καινουργιες σειρες wah. Δε το ψαξα πολυ αλλα κατι τετοιο παιζει)

http://www.musicgadgets.net/2007/03/07/love-pedal-word-class-mini-buffer/
«Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.»

Αποσυνδεδεμένος ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
    • Προφίλ
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #15 στις: 28/07/09, 16:41 »
κοιτα υπαρχουν καποια στανταρτςςςςς για το ποια σειρα κλπ. Βασικα ειναι οτι καθεται. Βασικα λεω. Επειδη ομως εχεις να κανεις με ρευματα κλπ, ακολουθεις τη Α' δεσμη Γ' λυκειου και κατι παραπανω. Δε κανω πλακα.
Σιγουρο ειναι οτι ξεκινας με βρωμιες που κοβουν και συνεχιζεις. Εδω εχουμε αλλα προβληματα. Τι θες να μπουστρεις, ποιο θα οδηγηση τι κλπ. Παιζοντας κανεις μαθαινει. Δινω δικιο στο φιλο πυ λεει Α wah ,,,,,,,,,,τελος delay.
Και η καλυταρη των λυσεων σε συναρτηση οσων σου ειπα ειναι να βρεις ενα buffer. Λιγοι το ξερουν κανενας δε το αλλαζει.(μ αρεσει που η dunlop το βαζει σε κατι καινουργιες σειρες wah. Δε το ψαξα πολυ αλλα κατι τετοιο παιζει)

http://www.musicgadgets.net/2007/03/07/love-pedal-word-class-mini-buffer/


εγω τι εκανα : guitar-------buffer-wah-dod bass comb/sustainer(κιθαρα παιζω)-ibanez super tube-MI audio blue_NS BOSS_phaser-diamon delay---------amp. Οπου _ΝS BOSS_ = in/out βρωμιες & return/send καθαρα. ΟΥΦ!!!!! :-\
«Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.»

Αποσυνδεδεμένος brian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: συνδεσμολογια σε πεταλακια
« Απάντηση #16 στις: 02/08/09, 03:11 »
artec compressor ---> akai g drive ---> morley power wah volume ---> boss dd-20 giga delay ---> ibanez delay echo ---> boss super chorus ---> mxr phase 100 ---> behringer ultra octaver ---> behringer tremolo .... εχεις μεχρι τωρα. αλλα για κανε...

artec compressor ---> behringer ultra octaver --->morley power wah volume --->mxr phase 100 --->akai g drive --->  boss super chorus --->   behringer tremolo --->  ibanez delay echo --->boss dd-20 giga delay

η λογικη ειναι... κομπρεσσορας (για να "ισιωσεις" και να παρεις sustain), octaver (φιλτρο), wha (φιλτρο), phaser, γκαζι, modulation και τελος τα delay (κατα 99,9%)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
11695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/06, 22:59
από Sound of Rock
20 Απαντήσεις
9167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/08, 12:05
από cyclo
0 Απαντήσεις
2071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 14:14
από Jizzzm
1 Απαντήσεις
2977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 01:18
από BluesMe
17 Απαντήσεις
6708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 15:14
από ονομα_χρηστη
10 Απαντήσεις
4730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/09, 18:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
7863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 22:11
από theodoropoulos
7 Απαντήσεις
3715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 22:41
από teo_gp
11 Απαντήσεις
4534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 03:03
από brian
10 Απαντήσεις
3894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 23:01
από zeromancer