Αποστολέας Θέμα: διαφορα εντασης στο μαγνητη λαιμου κ γεφυρας  (Αναγνώστηκε 7660 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kitsos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
εχω μια απορια καιρο κ ειπα να τη μοιραστω μαζι σας.εχω μια ibanez rg 550 .πισω γεφυρα φοραω κλασσικα seymoun duncan ton jeff beck(jb) κ μπροστα τον little 59' διπλοι κ οι δυο.μαλιστα προτιμησα λαιμο τον 59' απτην εξισου κλασσικη λυση του 'jazz' γιατι διαβασα κ στη σελιδα της duncan οτι εχει λιγο περισσοτερο γκαζακι-output.οταν εναλλασω γεφυρα με λαιμο μαγνητη η ενταση ειναι αρκετα πιο χαμηλη στον jazz.αυτο ειναι φυσιολογικο γιατι ο jp εχει φυσικα περισσοτερο output απτον jazz εκ φυσεως...... η' δεν ειναι φυσιολογικο η διαφορα output να συμβαδιζει με διαφορα εντασης?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ'τη στιγμή που το ύψος τους είναι ρυθμιζόμενο μπορείς με ένα κατσαβιδάκι να υψώσεις τον neck ή να κατεβάσεις τον bridge μέχρι να ακούσεις ένα αποτέλεσμα που να σε ικανοποιεί...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος kitsos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
οποτε εινια καθαρα θεμα υψους μαγνητη?θα το κανω κ θα σας πω....!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
ο jb -bridge ειναι διπλός (2 μαγνητες) και ο little 59 ειναι διπλός σε μεγεθος μονού?
αν ειναι ετσι ειναι φυσιολογική η διαφορα εντασης.
οταν ειχα εγω αυτό το συνδιασμό, χρησιμοποιούσα τον jb λιιιιγο πιο χαμηλά με το volume και το τερμάτιζα οταν ηθελα ενα boost ..
αν ειναι και οι δυο διπλοί σε μεγεθος μονού, τοτε ειναι θεμα υψους.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γιατί αυτό Σκίρων?
έχει διαφορά στη λήψη του σήματος ο διπλός σε μέγεθος μονού?

Αποσυνδεδεμένος kitsos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
ειναι κανονικα διπλοι κ οι δυο μεγεθος διπλου.θα το κανω σημερα κ θα ποσταρω!

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
ειναι κανονικα διπλοι κ οι δυο μεγεθος διπλου.θα το κανω σημερα κ θα ποσταρω!
κοιτα ..
ο jb ειναι πιο σκληρος μαγνητης με high output.
o little 59 ειναι πολυ πιο γλυκος μαγνητης με πολυ λιγοτερο οutput..
Φυσιολογικα, θα εχεις μια διαφορα εντασης ..
ενα booster, νομιζω πως θα λυσει το προβλημα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
γιατί αυτό Σκίρων?
έχει διαφορά στη λήψη του σήματος ο διπλός σε μέγεθος μονού?
εχει! αλλα παιζει ρολο το output.
hi - moderate & low ειναι οι βασικοι διαχωρισμοι οσο αφορα το output.

Αποσυνδεδεμένος kitsos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
παιδεια....1000000000000 ευχαριστω για τη βοηθεια!ηταν ενα προβλημα που με βασανιζε πολυ καιρο χωρις να το ψαξω παραπερα παρα μονο με χρηση εξτρα gain ανεβαζοντας τα γκαζια ξεγελιωντας λιγο τη διαφορα εντασης :).....σημερα εκανα τις ρυθμισεις κ εγινε τελειο..ειδικα στα καθαρα ειχα μεγαλη διαφορα κ τωρα κομπλε!!!!!!!!!!!!!!!!τωρα μ φαινεται θα παιζω μονο neck!χαχαχαχαχ!!!

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν ξερω αν ειναι αληθεια, το ειχα ακουσει καποια στιγμη απ τον Δημου:

Οταν οι μαγνητες διαρρεονται απο ρευμα, προφανως δημιουργειται μαγνητικο πεδιο το οποιο ελκει τις χορδες. Ως εδω καλα, γνωστα αυτα.

Ο Δημου υποστηριζει οτι αν ανεβοκατεβασεις αρκετα τους μαγνητες,η μεταβολη στην ενταση και την τοπολογια του πεδιου εχει ως αποτελεσμα η κιθαρα να θελει σεταπ απ την αρχη.

Εγω για να μαι ειλικρινης δεν τον πηρα πολυ σοβαρα, διοτι ετσι κι αλλιως οι πιο πολλοι μαστορες σεταρουν την κιθαρα unplugged. Αλλα ο ανθρωπος ειναι μαστορας, οποτε νομιζω αξιζει να το αναφερω.


Αποσυνδεδεμένος kitsos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
εγω πριν το καω πηρα μεχρι κ τηλ εκει που ειχα βαλει τους μαγνητες,σεναν απτους πιο γνωστες μαστορες....'ζοζεφ' κ φυσικα δε μ ανεφερε τπτ τετοιο.μ ειπε μην ανησυχεις μονο με το υψος απλα θα παιξεις.αυτο παντως ειτε ειναι αληθεια ειτε ευκαιρια για να τους τα σκας,εγω για μια δουλεια 2 λεπτων που δε καταλαβα καποια παρενεργεια αρνητικα στον ηχο της κιθαρας δε σκαω λεφτα για τετοιες θεωριες!

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το προβλημα δεν ειναι στον ηχο.

Αν καταλαβα καλα, εννοουσε οτι θα επηρρεαστει το action, και μαλιστα διαφορετικα σε καθε χορδη, αναλογα την παζα της καθεμιας....

Ουτε εγω το ελαβα υποψιν, απλα το αναφερω για να το συζητησουμε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το προβλημα δεν ειναι στον ηχο.

Αν καταλαβα καλα, εννοουσε οτι θα επηρρεαστει το action, και μαλιστα διαφορετικα σε καθε χορδη, αναλογα την παζα της καθεμιας....

Ουτε εγω το ελαβα υποψιν, απλα το αναφερω για να το συζητησουμε.

τι είναι η πάζα? :P
εκτός αν έχεις κάνει ορθογραφικό... ;D

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μαζα ρε.... :P

Ασταδιαλα :P

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αλλού το "μ"...αλλού το "π"....πως στο καλό τα κατάφερες?? ??  ;D

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
Δεν ξερω αν ειναι αληθεια, το ειχα ακουσει καποια στιγμη απ τον Δημου:

Οταν οι μαγνητες διαρρεονται απο ρευμα, προφανως δημιουργειται μαγνητικο πεδιο το οποιο ελκει τις χορδες. Ως εδω καλα, γνωστα αυτα.

Ο Δημου υποστηριζει οτι αν ανεβοκατεβασεις αρκετα τους μαγνητες,η μεταβολη στην ενταση και την τοπολογια του πεδιου εχει ως αποτελεσμα η κιθαρα να θελει σεταπ απ την αρχη.

Εγω για να μαι ειλικρινης δεν τον πηρα πολυ σοβαρα, διοτι ετσι κι αλλιως οι πιο πολλοι μαστορες σεταρουν την κιθαρα unplugged. Αλλα ο ανθρωπος ειναι μαστορας, οποτε νομιζω αξιζει να το αναφερω.

μακριά από τέτοιους δήθεν μάστορες.....ότι νάνε  :-X
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μακριά από τέτοιους δήθεν μάστορες.....ότι νάνε  :-X

Χωρίς να γνωρίζω τον συγκεκριμένο τεχνικό προσωπικά, το να βγαίνεις ανώνυμα και να δυσφημείς έναν επαγγελματία είναι απαράδεκτο!!

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Χωρίς να γνωρίζω τον συγκεκριμένο "τεχνικό" προσωπικά, το να λέει τέτοιες π**άρες για να εξαπατήσει τους πελάτες του
δεν είναι απαράδεκτο ??

(και δεν αναφέρθηκα σε κανένα όνομα άμεσα, είπα μακριά από τέτοιους δήθεν μάστορες....που λένε τέτοια παραμύθια δηλ.
οποίοι και να είναι αυτοί!)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/08, 01:44 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδια χαλαρωστε.

Δεν το ανεφερα με προθεση δυσφημισης.
Εχω ηδη πει και ξαναπει, οτι το εγραψα για να το συζητησουμε, διοτι οι συζητησεις αυτες, σχετικα με την κατασκευη και τα υλικα κλπ της κιθαρας, εμενα προσωπικα με ενδιαφερουν παρα πολυ.

Ας προχωρησουμε λοιπον με επιφυλαξη. Ο ανθρωπος ειναι επαγγελματιας, και μπορει αυτο που λεει να ισχυει εστω θεωρητικα, ασχετως αν παιζει τοσο μεγαλο ρολο ωστε η κιθαρα να ξαναθελει σεταπ.

ΑΝ, δε, καταληξουμε στο συμπερασμα οτι οντως τα παραλεει, δεν θεωρω οτι ειναι δυσφημιση να το διακηρυξουμε οτι κανει λαθος.
Γι αυτο υπαρχει το φορουμ, για να αλληλοπροστατευομαστε και να μαθαινουμε ο ενας απ τα λαθη του αλλου.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Ας κοιτάξουμε λίγο λογικά τα πράγματα.

Ας υποθέσουμε οτι έχουμε μια ρυθμισμένη κιθάρα όπου μια χορδή απέχει 15,7 mm απο το πηνίο, και μια άλλη απέχει 14,8mm. Ας υψώσουμε το μαγνήτη μισό εκατοστό, καθώς, θέλουμε μια Α βαρβατίλα. Οι νέες αποστάσεις είναι 10,7mm και 9.8mm.
Oπως ξέρουμε απο την αγαπητή σε όλους φυσική 2ας Λυκείου, όσον αφορά τον ηλεκτρομαγνητισμό, υπάρχει μια αναλογία ανάμεσα στην ένταση του πεδίου και το ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ της απόστασης.

Ας δούμε την % μεταβολή στα τετράγωνα των αποστάσεων των χορδών.

Χορδή 1: 100*(15,72-10,72)/15,72=53%
Χορδή 2: 100*(14,82-9,82)/14,82=56%

Η διαφορά αυτή οφείλεται στο γεγονός οτι εξαρχής οι χορδές είχαν διαφορετικό ύψος. Αν λάβουμε υπόψιν οτι η 2η χορδή, λόγο μικρότερης απόστασης συγκριτικά με τη 1η, αλλα ίδιας τάσης θα έλκοταν εντονότερα απο το των εντάσεων θα έχουν μεγαλύτερη διαφορά.

Σεταπ, δε σημαίνει αποκλειστικά τη ρύθμιση της βέργας ή του floyd. Σημαίνει ρύθμιση όλων των παραμέτροποιήσιμων μεταβλητων  οι οποίες κάνουν ένα όργανο "να παίζει σωστά". Εφόσον το ύψος των χορδών διαφέρει, μια μεταβολή στο ύψος του μαγνήτη δημιουργεί ζήτμα, που σε άλλους έχει νόημα, σε άλλους όχι.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Ας κοιτάξουμε λίγο λογικά τα πράγματα.

Ας υποθέσουμε οτι έχουμε μια ρυθμισμένη κιθάρα όπου μια χορδή απέχει 15,7 mm απο το πηνίο, και μια άλλη απέχει 14,8mm. Ας υψώσουμε το μαγνήτη μισό εκατοστό, καθώς, θέλουμε μια Α βαρβατίλα. Οι νέες αποστάσεις είναι 10,7mm και 9.8mm.
Oπως ξέρουμε απο την αγαπητή σε όλους φυσική 2ας Λυκείου, όσον αφορά τον ηλεκτρομαγνητισμό, υπάρχει μια αναλογία ανάμεσα στην ένταση του πεδίου και το ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ της απόστασης.

Ας δούμε την % μεταβολή στα τετράγωνα των αποστάσεων των χορδών.

Χορδή 1: 100*(15,72-10,72)/15,72=53%
Χορδή 2: 100*(14,82-9,82)/14,82=56%

Η διαφορά αυτή οφείλεται στο γεγονός οτι εξαρχής οι χορδές είχαν διαφορετικό ύψος. Αν λάβουμε υπόψιν οτι η 2η χορδή, λόγο μικρότερης απόστασης συγκριτικά με τη 1η, αλλα ίδιας τάσης θα έλκοταν εντονότερα απο το των εντάσεων θα έχουν μεγαλύτερη διαφορά.

Σεταπ, δε σημαίνει αποκλειστικά τη ρύθμιση της βέργας ή του floyd. Σημαίνει ρύθμιση όλων των παραμέτροποιήσιμων μεταβλητων  οι οποίες κάνουν ένα όργανο "να παίζει σωστά". Εφόσον το ύψος των χορδών διαφέρει, μια μεταβολή στο ύψος του μαγνήτη δημιουργεί ζήτμα, που σε άλλους έχει νόημα, σε άλλους όχι.
Πες τα Χρυσοστομε !!!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/07, 00:05
από buckethead RULES!!
14 Απαντήσεις
8132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 04:50
από dellas
4 Απαντήσεις
4768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/07, 17:46
από Evangelos 123
7 Απαντήσεις
3911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/09, 02:24
από Jezus
2 Απαντήσεις
2677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 10:52
από freemind
7 Απαντήσεις
3470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/11, 19:38
από Johnie Darko
14 Απαντήσεις
4263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/11, 22:09
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
3612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/11, 18:38
από TheVrachnoprofiter
10 Απαντήσεις
7241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/14, 17:12
από MichMich
13 Απαντήσεις
6678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/14, 01:37
από ScorpionsManiac