Αποστολέας Θέμα: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα  (Αναγνώστηκε 9254 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« στις: 10/02/10, 10:02 »
Τον τελευταιο καιρο ψαχνω για μια οσο το δυνατον πιο ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα σε στυλ superstrat. Φανταζομαι οτι το θεμα εχει απασχολησει ηδη πολλους σαν εμενα που τους αρεσει να παιζουν κυριως ορθιοι για πολυ ωρα (οχι, δεν ειμαι επαγγελματιας μουσικος, μιλαω για καταστασεις σπιτικες και παρεϊστικες). Μιας και τα sites των εταιρειων κατασκευης κιθαρων ΔΕΝ αναφερουν αυτο το (πολυ σημαντικο για εμενα) τεχνικο χαρακτηριστικο  (βαρος κιθαρας), θα ηθελα να μου πειτε απο δικη σας εμπειρια ποια κιθαρα ειναι ελαφρυτερη ή τουλαχιστον με βαση ποιο ξυλο να ψαξω? Οι μαγνητες που θα φοραει δεν με πολυνοιαζουν, μιας και εαν δεν με ικανοποιουν ηχητικα, θα τους αλλαξω.

Ελπιζω να μην με παραπεμψετε σε custom shops - οι καιροι ειναι δυσκολοι  ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #1 στις: 10/02/10, 10:18 »
Δεν ξερω μοντελο ρε συ, παντως ειχε παρει σε καποια φαση μια το ματι μου...
Μια Ibanez, σειρας S, χωρις να ειμαι σιγουρος, η οποια ειχε πολυ λεπτο σωμα και ηταν παναλαφρη...Απο μαγαζι στη θεσσαλονικη η τιμη της αν θυμαμαι καλα ηταν στα 800κατι

Επισης απο προσωπικη εμπειρια,αν και δεν ειναι superstrat to σωμα(γιατι στην ουσια superstrat ειναι) η fender spalted custom tele ειναι πολυ ελαφρια κιθαρα, την εχει ο master of puppets απο το φορουμ και την εχω παιξει και ορθιος και καθιστος αρκετα και λεει πολυ για τα λ7 της...

Αυτα απο μενα, θα σου πουνε κ αλλοι...
Α και επισης με τι λουρι παιζεις ορθιος???Αυτο το σκεφτηκες σαν παραμετρο της κουρασης σου???

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #2 στις: 10/02/10, 10:32 »
Δεν ειναι οτι κουραζομαι, απλα θα νιωθω πιο ανετα με μια οσο το δυνατον ελαφρυτερη κιθαρα. Εχω ενα μαυρο λουρι της Fender (γυρω στα 10 ευρω το πηρα), λες να ειναι πιο ανετα με ενα φαρδυτερο λουρι?

Αυτες οι 2 τι λενε απο πλευρας βαρους? (Jackson, Kramer)
http://www.dv247.com/guitars/jackson-sls3-soloist-electric-guitar-black--60755

http://www.dv247.com/guitars/kramer-striker-fr-422sm-electric-guitar-metallic-red--63337

(H kramer εχει και τετραπλο?!? μαγνητη στο bridge!!!!) :D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #3 στις: 10/02/10, 14:06 »
Νομίζω βρηκα κατι ενδιαφερον... μηπως εχει παιξει κανεις με αυτη? (Jackson SLSMG)

http://www.guitarcenter.com/Jackson-SLSMG-Super-Lightweight-Soloist-Electric-Guitar-868335-i1445402.gc
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #4 στις: 11/02/10, 02:16 »
Δεν αναγραφουν βαρος οι κατασκευαστες γιατι εχει να κανει με το τι κομματι ξυλο θα καταλληξει στην κιθαρα, ειδικα στις φθηνες που βαζουν οτι βρουν μπορεις να βρεις το ιδιο μοντελο με διαφορετικα βαρη... τωρα παρεθεσες μια κιθαρα με 190 και μια με 900 ευρω, σε πιο απο τα δυο επιπεδα τιμων ψαχνεις?
Γενικα καλη λυση θα ηταν να βγεις σε μαγαζια και να δοκιμασεις, αν δεν μπορεις να το κανεις αυτο παρε κατι με λεπτο σωμα, ελπιζωντας οτι δεν θα εχει βαρυ μπρατσο και αρχισει να γερνει...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #5 στις: 11/02/10, 02:26 »
Eπειδή το έχω ψάξει εκτενώς το θέμα, εδώ είναι μερικές ελαφριές κιθάρες:

Yamaha RXG A2 - Γύρω στα 2.5 κιλά
Dean Evo XM - Γύρω στα 2.6 κιλά
Epiphone LP Ultra - Γύρω στα 2.6 κιλά
PRS SE Models - Γύρω στα 2.8 κιλά

Τέλος ακόμα πιο ελαφριά (αλλά και πολύ πιο ακριβή) απ' όλες τις παραπάνω είναι η Parker Fly Deluxe, η οποία ζυγίζει περίπου 2,1 με 2,3 κιλά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #6 στις: 11/02/10, 08:22 »
Σ'ευχαριστω πολυ Απολλων για τις πληροφοριες (αληθεια σε αφησαν στα μαγαζια να τις ζυγισεις?!? LOL)
Αν και ψαχνω για superstrat σχημα σωματος (που θεωρητικα ειναι πιο ελαφρια απο τις LP)...

Ειναι αληθεια αυτο που λες Jesus οτι στα φθηνα μοντελα οι κατασκευαστες βαζουν ότι ξυλο βρουν?!? Γιατι το ειδος του ξυλου (και την προελευση μερικες φορες πχ Indian cedro ή Brasilian maple) το αναγραφουν στα τεχνικα χαρακτηριστικα και αυτο θα επρεπε να τους δεσμευει, σωστα?

Εχω ηδη βγει στην αγορα με την ζυγαρια (ο μπακαλης  ;D ;D ;D)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #7 στις: 11/02/10, 10:54 »
Καποια στρατ με ash σωμα θα σε καλυψει νομιζω. Ειναι το ελαφρυτερο ξυλο για κιθαρες απο οσο ξερω. Προσοχη οχι το hard ash που ειναι πολυ βαρυ, αλλα Ash.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ed_hunter

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Child in time
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #8 στις: 11/02/10, 15:25 »
Ειναι πως θα σου κατσει ομως να το ξερεις..Εγω ειχα δοκιμασει την prs μου ( tremonti se ) σε μαγαζι και ηταν πολυ ελαφρυα....Την παραγγειλα απο εξω ,και αυτη που ηρθε εχει μεγαλη διαφορα στο βαρος....πολυ πιο βαρυα...και επειδη πηγα και τις ξαναδοκιμασα διπλα διπλα δεν ειχαν καμια αλλη διαφορα....Απλα ετυχε...
( η charvel μου βεβεια εχει το τριπλασιο βαρος..Σε σημειο να ποναει το ποδι μου αμα παιζω ωρα καθιστος....απλα απο απορια θελω να την ζυγισω να δω τι θα γραψει....)

YΓ : Η olp mm1 βεβαια ειναι ακομα ελαφροτερη απο την Prs!!!! (basswood )
Charvel model 4 '88 - Prs Tremonti se
........XANIA............

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #9 στις: 11/02/10, 15:56 »
Eπισης η SG της Gibson και της Epiphone ειναι πολυ ελαφριες κιθαρες...Δες τες

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #10 στις: 11/02/10, 16:31 »
YΓ : Η olp mm1 βεβαια ειναι ακομα ελαφροτερη απο την Prs!!!! (basswood )
+1

Aν και όπως αναφέρθηκε, υπάρχουν διαφορές ακόμα και σε ίδιο τύπο ξύλου... νομίζω πως το basswood είναι το πιο ελαφρύ κατά μέσο όρο.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος mitsosfrusciante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #11 στις: 11/02/10, 17:40 »
YΓ : Η olp mm1 βεβαια ειναι ακομα ελαφροτερη απο την Prs!!!! (basswood )
+1

Aν και όπως αναφέρθηκε, υπάρχουν διαφορές ακόμα και σε ίδιο τύπο ξύλου... νομίζω πως το basswood είναι το πιο ελαφρύ κατά μέσο όρο.

εγω εχω λες πολ επιφον απο μπασγουντ κ ειναι η πιο βαρια κιθαρα που εχω δει!! μετα απο μισι ωρα ,το πολυ, ορθιου παιξιματος σφαδαζω απο τους πονους!!!! παντως οπως ειπε και το παλικαρι παραπανω οι εσ τζι ειναι οι πιο ελαφριες κατα την προσωπικη μου εμπειρια!!

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #12 στις: 11/02/10, 18:02 »
Mε Parker δεν έχω πάιξει ωστόσο η πιο ελαφριά-καλοζυγισμένη που έχω πιάσει είναι μία EBMM Axis.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #13 στις: 11/02/10, 18:03 »
εγω εχω λες πολ επιφον απο μπασγουντ κ ειναι η πιο βαρια κιθαρα που εχω δει!! μετα απο μισι ωρα ,το πολυ, ορθιου παιξιματος σφαδαζω απο τους πονους!!!! παντως οπως ειπε και το παλικαρι παραπανω οι εσ τζι ειναι οι πιο ελαφριες κατα την προσωπικη μου εμπειρια!!


Η ultra είναι όλη σκαμμένη...


Ακόμα κι έτσι όμως τα δυόμιση κιλά είναι υπερβολικά ελαφρύ για κιθάρα.

Υποτίθεται ότι οι πανάλαφρες custom shop fender για παράδειγμα είναι μεταξύ 6.5 και 7lbs (δηλαδή γύρω στα 3 κιλά)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #14 στις: 11/02/10, 18:26 »
Καλυτερα να αναφερεις και σε τι ευρος τιμης θα κινηθεις γιατι εχουν ειπωθει απο Kramer Striker μεχρι Jackson Soloist...
Πολυ ελαφριες κιθαρες με εξαιρετικο playability και φυσικα μικρο βαρος ειναι και οι LTD.
Τσεκαρε μερικες. Επισης να σου τονισω πως το βαρος της κιθαρας δεν ειναι αμεσα συνδεδεμενο με τα ξυλα.
Εχω πετυχει LTD απο μαονι που ηταν πανω κατω στο ιδιο βαρος με την Horizon μου (απο Alder).
Για τον ιδιο λογο οι Gibson LP που ειναι οι πιο βαριες κιθαρες δεν ειναι λογω του οτι εχουν μαονι.
Το βαρος εξαρταται απο την κατασκευη και το παχος της κιθαρας (προφανως οταν δε μιλαμε για chambered σωματα...) ;)
Και φυσικα παντα θα υπαρχουν διαφορες απο δεντρα σε δεντρα (δεν μπορουν ολα τα alder να ειναι σοτ ιδιο βαρος).


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #15 στις: 11/02/10, 19:37 »
Ακόμα κι έτσι όμως τα δυόμιση κιλά είναι υπερβολικά ελαφρύ για κιθάρα.

Γούστα είναι αυτά. Εγώ όταν δοκίμασα τη Yamaha RXG A2 και την Εpiphone Les Paul Ultra μού φάνηκαν ιδανικές από πλευράς βάρους και αίσθησης, άσχετα αν σε άλλους τομείς δεν με ικανοποίησαν ιδιαίτερα. Και η PRS SE που έχω και η οποία ζυγίζει λίγο παραπάνω από 2,8 κιλά είναι πολύ άνετη κιθάρα και δεν θα με πείραζε αν ήταν ακόμα πιο ελαφριά.

Eπισης η SG της Gibson και της Epiphone ειναι πολυ ελαφριες κιθαρες...Δες τες

Έτσι από περιέργεια, έχεις υπόψη σου για τι βάρος μιλάμε περίπου;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #16 στις: 11/02/10, 22:36 »
Δεν ειναι οτι κουραζομαι, απλα θα νιωθω πιο ανετα με μια οσο το δυνατον ελαφρυτερη κιθαρα. Εχω ενα μαυρο λουρι της Fender (γυρω στα 10 ευρω το πηρα), λες να ειναι πιο ανετα με ενα φαρδυτερο λουρι?


Φιλε μου πραγματικα αλλη εντελως αισθηση κατα την αποψη μου...
Προσφατα πηρα ενα minotaur φαρδους 8εκ. και ειναι απολαυση...
μοιραζει πολυ καλυτερα το βαρος της κιθαρας απο ενα nylon λουρι...

Αν θες τσεκαρε και το θεμα μου

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #17 στις: 11/02/10, 23:39 »
Πράγματι μπορεί ναι είναι και θέμα ζώνης ο λόγος που σε κουράζει τόσο γρήγορα,οποιαδήποτε κιθάρα κάτω των 3 κιλών θεωρείται ελαφριά.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #18 στις: 12/02/10, 08:26 »
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας... απ'οτι καταλαβα παιζει ρολο και η πυκνοτητα του καθε κομματιου ξυλου, γι'αυτο και υπαρχουν διακυμανσεις βαρους μεταξυ ιδιων μοντελων κιθαρων (ειδικα στις φθηνες).
Ακομα και ετσι ομως επρεπε ο καθε κατασκευαστης να τηρει (και φυσικα να αναφερει μεσα στα specs καθε κιθαρας) και το κατασκευαστικο βαρος της με ενα οσο το δυνατον μικροτερο  ποσοστο αποκλισης (δεν ξερω κατα ποσο και εαν ανεβαζει το τελικο κοστος της κιθαρας η παραπανω διαδικασια, αλλα πιστευω οτι αξιζει πραγματικα να αναφερεται αυτο το χαρακτηριστικο, για να μην μπαινει ο υποψηφιος αγοραστης στη διαδικασια να συγκρινει κιθαρες και μεταξυ ιδιου μοντελου πολλες φορες για να διαλεξει την ελαφρυτερη). Ειδικα οι κατασκευαστες που διαφημιζουν μια κιθαρα ως lightweight θα επρεπε να αναφερουν το αυτονοητο... (δηλαδη πόσο lightweight ειναι?!?)
Για μερικους μπορει να μην ειναι καν παραμετρος στην επιλογη μιας κιθαρας το βαρος της (ή ακομα και το διαμοιρασμα του βαρους της κιθαρας / σωστο ζυγισμα σωματος-μπρατσου, το οποιο ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα πιστευω), αλλα ολοι μας εχουμε μεση που την χρειαζομαστε για πολλα χρονια ακομα (θελω να πιστευω!) :) Και εγω την πατησα οταν πηρα την ηλεκτρικη μου γιατι δεν το ειχα σκεφτει καν, βλεπεις η ηλεκτρακουστικη που εχω ειναι παναλαφρη και ποτε δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο σαν θεμα...και τωρα χαλβαδιαζω κατι ελαφρυτερες superstrat απο alder, basswood.

ΥΓ: θα δοκιμασω σιγουρα φαρδυτερη ζωνη οπως με συμβουλεψατε
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #19 στις: 12/02/10, 17:37 »
Εχεις δικιο σε αυτο. Θα βολευε πολλους που εχουν προβληματα με ωμους, πλατες, μεσες, γονατα, να ξερουν το ακριβες βαρος μιας κιθαρας, εστω και με αποκλιση.
Η πρωτη λυση σε αυτο ειναι σιγουρα μια δερματινη φαρδια ζωνη. Γινεται καλυτερη κατανομη του βαρους και η κιθαρα δεν κολλαει στον ωμο σου. ;)


Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #20 στις: 17/02/10, 12:18 »
Τελικα δοκιμασα μια φαρδυτερη ζωνη και με βολεψε πολυ, αλλα θα κοιταξω να ελαφρυνω την κιθαρα μου οσο μπορεσω (μαγνητες που δεν χρησιμοποιω, τρεμολο κτλ). Αυτη τη στιγμη ειναι στα 3,4 κιλα...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #21 στις: 19/02/10, 23:01 »
Καποια στρατ με ash σωμα θα σε καλυψει νομιζω. Ειναι το ελαφρυτερο ξυλο για κιθαρες απο οσο ξερω. Προσοχη οχι το hard ash που ειναι πολυ βαρυ, αλλα Ash.

Swamp ash σε μπασα παντως ειναι αρκετα βαρυ!


Ειναι αληθεια αυτο που λες Jesus οτι στα φθηνα μοντελα οι κατασκευαστες βαζουν ότι ξυλο βρουν?!? Γιατι το ειδος του ξυλου (και την προελευση μερικες φορες πχ Indian cedro ή Brasilian maple) το αναγραφουν στα τεχνικα χαρακτηριστικα και αυτο θα επρεπε να τους δεσμευει, σωστα?

Το ειδος του ξυλου τους δεσμευει, αλλα κομματι απο κομματι απο το ιδιο ειδος ξυλου εχουν μεγαλες διαφορες.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελαφρια ηλεκτρικη κιθαρα
« Απάντηση #22 στις: 20/02/10, 21:53 »
Tσεκαρε επισης και τις Ibanez με τα πολυ λεπτα σωματα πχ S series.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
6809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 17:26
από Ommadawn
53 Απαντήσεις
72843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 12:08
από psit kostas
49 Απαντήσεις
18047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:08
από thanasis93
11 Απαντήσεις
5500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 17:29
από Vicarious
9 Απαντήσεις
5574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 09:20
από Arg0
3 Απαντήσεις
6831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 23:49
από RORY GALLAGHER
6 Απαντήσεις
4841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/09, 21:08
από Eagle Of Kamelot
4 Απαντήσεις
3892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 02:32
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
3334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/10, 10:28
από indie-anos laternative
17 Απαντήσεις
12451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...