Αποστολέας Θέμα: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο  (Αναγνώστηκε 11339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει το θεμα αλλα πιστευω οτι καλο θα ηταν να υπηρχε μια α3ιολογηση των χρηστων σε σχεση με τις αγγελιες. Εμενα δεν μου εχει συμβει κατι, σε οτι πουλησα-αγορασα-ανταλλα3α  μεχρι τωρα ολα ηταν αψογα και απο τις 2 πλευρες αλλα πιστευω ειναι λιγο επικινδυνο για εναν νεο χρηστη (αλλα και οχι μονο) να αγοραζει απο αγγελιες χωρις να 3ερει ενα 2 πραγματα για τον πωλητη.
3ερω οτι το kithara.gr δεν φερει ευθυνη για τις αγγελιες, αλλα παιδια αν μπορειτε να κανετε κατι τετοιο θα ηταν super.
Κατα καιρους εχω δει πολυ υποπτες αγγελιες, δεν νομιζω να ψαρωσε κανενας αλλα για να αποφυγουμε κατι τετοιο....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #1 στις: 19/03/09, 07:58 »
Καλή ιδέα

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #2 στις: 20/03/09, 17:24 »
Συμφωνώ, παρότι ούτε εγώ είχα κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #3 στις: 20/03/09, 19:31 »
Συμφωνώ Stinky, και ίσως όχι μόνο για τις αγγελίες...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #4 στις: 20/03/09, 20:04 »
ΟΚ...αλλα με ποιον τροπο θα ελεγχεται η εγκυροτητα της αξιολογησης...και πως προστατευεται το μελος απο ''κακοβουλες'' αξιολογησεις...πχ....πουλαω ενισχυτη,ερχεσαι τον ακους και μου κανεις τρελλα παζαρια.Δε στον πουλαω στην τιμη που θες και μπαινεις και μου κανεις αρνητικη αξιολογηση οτι ας πουμε πηγα να σου πουλησω κατι χαλασμενο...νομιζω παιδια οτι σε πιο πολλους μπελαδες 8α μπουμε παρα προβληματα θα λυσουμε  :-\
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #5 στις: 20/03/09, 20:22 »
Λογικα εχει ως εξης. Γινεται αυτο που λες και σου βαζω αρνητικη βαθμολογια ενω εχω εγω το προβλημα.
Εσυ σαν Mace μπορει να εχεις ας πουμε 8 θετικες αξιολογησεις και 1 αρνητικη. Τη δικια μου. Αν 8 ατομα λενε οτι εισαι σουπερ και αψογος και ενας λεει το αντιθετο πραγμα που εσυ θα εχεις αναλυσει τι εγινε, δεν νομιζω να σε επηρεασει εν τελει.
Εκτος αυτου αν ο αλλος ειναι τοσο μακακας θα εχει λογικα εκτος απο την δικια σου αρνητικη α3ιολογιση και αλλες οποτε θα κανει μπαμ η περιπτωση του...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #6 στις: 20/03/09, 20:42 »
δίκιο έχεις αλλά δν θα το ψάχνει τόσο άλλος για να δει ποιος έκανε αρνητική βαθμολόγηση και γιατί...
πάντως παραμένει καλή ως ιδέα...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #7 στις: 20/03/09, 20:56 »
Ναι, έχει ξανασυζητηθεί. Η ιδέα αυτή τριγυρνάει στο μυαλό μου εδώ και πολύ καιρό. Πρέπει όμως να υλοποιηθεί με έναν ασφαλή τρόπο, που να ελέγχει ποιος έχει δικαίωμα να γράψει αξιολόγηση για ποιον. (Δηλ. αγοραστής προς πωλητή, και το αντίστροφο, για συγκεκριμένη αγγελία) Θα πρέπει να βρω χρόνο για να ασχοληθώ και με αυτό.

Ελπίζω να μην πρέπει να ασχολούμαι και με τυχόν διαφωνίες/τσακωμούς/γκρίνιες μεταξύ των χρηστών  ::)

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Ναι, έχει ξανασυζητηθεί. Η ιδέα αυτή τριγυρνάει στο μυαλό μου εδώ και πολύ καιρό. Πρέπει όμως να υλοποιηθεί με έναν ασφαλή τρόπο, που να ελέγχει ποιος έχει δικαίωμα να γράψει αξιολόγηση για ποιον. (Δηλ. αγοραστής προς πωλητή, και το αντίστροφο, για συγκεκριμένη αγγελία) Θα πρέπει να βρω χρόνο για να ασχοληθώ και με αυτό.

Ελπίζω να μην πρέπει να ασχολούμαι και με τυχόν διαφωνίες/τσακωμούς/γκρίνιες μεταξύ των χρηστών  ::)

Ένας πιθανός τρόπος ίσως είναι ο εξής :

Για να μην γράφει ο κάθε ξεκάρφωτος αξιολόγηση για εναν αγοραστή - πωλητή (ίσως επηρρεασμένος από πιθανές "κόντρες" εντός ή εκτός φορούμ), όταν γίνεται μια συνναλαγή και ενας από τους δύο γράφει μια αξιολόγηση, ο άλλος θα ενημερώνεται και θα κάνει approve στην αξιολόγηση αυτή, χωρίς όμως να μπορεί να δει αν είναι θετική ή αρνητική ή από ποιόν είναι (αν και θα μπορεί να υποψιαστεί), παρά μόνο όταν "δημοσιευθεί" στο φόρουμ. Τύπου :

"Ένας χρήστης σας έχει αξιολογήσει. Επιθυμείτε την δημόσια εμφάνιση της αξιολόγησης αυτής?"

-Συμφωνώ
-Διαφωνώ


Κάπως έτσι το φαντάζομαι εγώ. Ίσως να μην είναι και καλή ιδέα, αλλά αφού μου ήρθε ... την είπα :)  :o

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #9 στις: 29/03/09, 14:34 »
μπααα....εύκολα μπορείς να μαντέψεις από ποιον είναι η αξιολόγηση και τι θα περιέχει αναλόγως με το πως πήγε η συναλλαγή.. :P

γιατί να μην υιοθετήσουμε τον τρόπο του ebay και κάθε αγοραστής να χαρακτηρίζει θετικά ή αρνητικά τον πωλητή?
και να μπει κάποιο παιδί, έμπειρο με το σύστημα αγορών του ebay, admin στην κατηγορία των αγγελιών...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/09, 14:37 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #10 στις: 29/03/09, 15:36 »
Βασικα το φορουμ ΔΕΝ ειναι (...η δε θα επρεπε να ειναι) ebay  η χωρος αγγελιων...ταπεινη μου γνωμη παντα.Το φορουμ ειναι ενας χωρος ανταλλαγης αποψεων και ''αλληλοεπιμορφωσης'',ας μου επιτραπει ο ορος.Μερος της λειτουργιας του,εστω κι αν καποιοι κατα καιρους εκμεταλευονται τη φιλοξενια του,ειναι και ενας χωρος αγγελιων.Στη λειτουργια του ebay η αντιστοιχων ιστοτοπων υπαρχουν σαφεις (και αμμεσα επαληθευσιμες) παραμετροι οσον αφορα την αξιολογηση των συναλλασσομένων.Ακομα κι εκει ομως ενας ''ψιλοχαμος'' γινεται κατα καιρους.Επισης,πληρωνεις την καταχωρηση σου....και σαν entry fee αλλα και σαν ποσοστο επι της τελικης τιμης της πωλησεως σου (αν εισαι ο πωλητης)...συνεχιζω να βρισκω ασκοπο το συστημα αξιολογησης και ως εν δυναμη λογο ''φαγωμαρας'' μεταξυ των μελων....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #11 στις: 29/03/09, 16:34 »
συνεχιζω να βρισκω ασκοπο το συστημα αξιολογησης και ως εν δυναμη λογο ''φαγωμαρας'' μεταξυ των μελων....

Αυτο το τελευταιο ειναι που με προβληματιζει. Δεν θα΄θελα να γινουν οι διαχειριστες/συντονιστες διαιτητες σε τυχον κοντρες μεταξυ μελων λογω καποιας αρνητικης αξιολογησης. Δεν υπαρχει χρονος και η διαθεση για τετοιες καταστασεις. Ομως, αν δεν δοκιμασουμε, δεν θα σιγουρευτουμε.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #12 στις: 29/03/09, 16:45 »
Βασιλη....στα τρια χρονια που ειμαι στο φορουμ εχω καταλαβει οτι και το αγαπατε και το βελτιωνετε οσο μπορειτε...καμια αντιρρηση να το "δοκιμασουμε" κατι τετοιο.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #13 στις: 29/03/09, 20:26 »
κοίτα...επειδή το συγκεκριμένο φόρουμ είναι μια κοινότητα μουσικών οι αγγελίες είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να βρουν πολλά πράγματα τα μέλη της....
αντί δλδ να ψάχνει σε δεκάδες άσχετα φόρουμ έναν μουσικό εδώ είναι όλοι μαζεμένοι....
τώρα αναφορικά με το σύστημα αξιολόγησης...εγώ δεν το χρειάστηκα ποτέ αλλά αν υπερψηφιστεί η πρόταση δεν έχω πρόβλημα....

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #14 στις: 05/04/09, 02:08 »
Mace ποσες φορες δεν εχει μπει ενα καινουριο μελος και εχει ρωτησει απο που να παρω το πρωτο μου και οχι μονο οργανο, και του εχουμε πει "ριξε και μια ματια στις αγγελιες". Πραγμα πολυ σωστο γιατι ισως να βρει ενα καλο οργανακι και ειναι ευχαριστημενος και αυτος και ο πωλητης. Αν ομως αυτος πεσει στα χερια περιεργου τυπου, εχουμε κανει ενα μεγαλο λαθος.
Και ειδικα τα καινουρια μελη ειναι ευκολη λεια επιτηδειου...
Θα μπορουσε να γινεται αξιολογηση αλλα στην περιπτωση αρνητικης να ειναι υποχρεωτικη η αιτιολογηση και να επιτρεπεται μονο μια εξηγηση απο την αλλη πλευρα για να μην γινεται κοτετσι το θεμα
Δηλαδη αν ενα μελος αγορασει ενα οργανο ας πουμε το οποιο εχει ενα χαλαρωμενο ποτενσιομετρο και παει και κανει αρνητικη α3ιολογηση στον πωλητη να αναφερει "ειχε χαλαρωμενο ποτενσιομετρο"
Ο πωλητης με την σειρα του θα μπορουσε να αναφερει ειναι οργανο 20ετιας και ειναι φυσιολογικο
Οποτε αν εγω με τη σειρα μου θελω να αγορασω κατι απο τον συγκεκριμενο να μπορω να κρινω αν και κατα ποσο θεωρω υποπτο ενα τετοιο πραγμα, καθαρα υποκειμενικα και να αποφασισω αν θα κανω την αγορα

Το δευτερο που σκεφτηκα ειναι να γινεται α3ιολογηση αλλα να μην ειναι εμφανεις για καποιον αριθμο. Δλδ αν εχει 2 αρνητικες να μην φαινεται, αν γινουν 3 να εμφανιζει κατι σαν μη αξιοπιστος πωλητης, πραγμα που εννοειται γιατι δεν γινεται 3 στους 3 να αξιολογουν αρνητικα επιτιδες.Στην επομενη θετικη αξιολογηση δεν θα φαινετε το μηνυμα και ουτο καθε ξης,
Δεν ξερω κατα ποσο εγινα κατανοητος.

Τελος παντων καποιες σκεψεις κανω....

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #15 στις: 05/04/09, 19:53 »
Ναι καταλαβαινω τι εννοεις...οπως ειπα και πιο πανω,σωστο μου φαινεται σα σκεψη και σα προθεση.Αυτο που λεω εγω ειναι οτι θα υπαρχουν σιγουρα ''παρατραγουδα'' που θα κλειθουν οι εκαστοτε mods να κανουν τους διαιτητες  :-\....εμενα παντως δε θα μ' αρεσε να βρεθω στη θεση τους...και ειμαι και νευρικος.Θυμαμαι προσφατη ''διαμαχη'' μελων με αφορμη αγοραπωλησια,εγινε εδω μεσα το ελα-να-δεις χωρις τελικα να βγει ακρη.Αν βρω το λινκ θα το δωσω αλλα τελος παντων συνεχιζω να εχω τις επιφυλάξεις μου,χωρις αυτο να σημαίνει οτι θα ειχα προβλημα αν τελικα εφαρμοστει κατι τετοιο.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #16 στις: 05/04/09, 20:12 »
Τη θυμαμαι τη διαμαχη, ναι ειχε γινει χαμος. Αλλα κοιταξα στο "αλλο" site που χρησιμοποιει ενα συστημα αξιολογησης και ειδα οτι ο ενας εχει 11 θετικες ενω ο αλλος καμια... Υποκειμενικα πιστευω οτι κανει μπαμ πιος ειχε δικιο και ποιος οχι...
Ενα παραδειγμα της χρησιμοτητας..

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #17 στις: 05/04/09, 20:40 »
Μωρε ας μην ειχε καμια θετικη/αρνητικη αξιολογηση....αν θελει καποιος να σου κανει ''τσαλιμι'' δε θα τον αποτρεψει αυτο...ετσι νομιζω.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #18 στις: 05/04/09, 21:09 »
Ας μπαίνει το rating του πωλητή, πέρα από το προφίλ του και σαν σχόλιο στην κατά περίπτωση αγγελία. Δε βλέπω κάτι το κακό.

Άλλωστε μιλάμε για τη ΜΙΑ περίπτωση του κακόβουλου. Αν κάποιος πουλάει-αγοράζει συχνά, μία κακή αναφορά δε θα είναι κάτι το ολέθριο. Όσο για το κατά πόσο οι αντμίνηδες θα είναι διαιτητές, ένα απλό και ξεκάθαρο disclaimer ότι το site δε φέρει καμμία ευθύνη νομίζω ότι είναι αρκετό...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #19 στις: 05/04/09, 21:23 »
Εμενα παντως η ιδεα του e-kithra-bay δε μου λεει πολλα...εξαλου ποσες αγοραπωλησίες κανουμε εδω;Ναι υπαρχουν περιπτωσεις ατομων που το χουν κανει επαγγελμα πια (γνωστοι σε ολους μας λιγο-πολυ).Προσωπικα δεν ειχα ποτε προβλημα σε αγοραπωλησια (...και φανταζομαι και οι πιο πολλοι απο εσας).Ακομα και αν καποιος υπερ-κοστολογει κατι στην αγγελια του (που τελικα δικαιωμα του ειναι) παντα υπαρχει η price police που αρχιζει το ''κραξιμο'' χαχααχαχα,οποτε δυσκολα θα κοροιδεψει καποιον το ατομο αυτο.Απο την αλλη ποια η αξια της αξιολογησης απο τη στιγμη που γινεται ΜΕΤΑ την αγοραπωλησια (συνηθως) και απο τη στιγμη που καποιος με αρνητικες αξιολογησεις μπορει παντα να πουλησει ξανα και ξανα με αλλο user name (κατι που επισης νομιζω οτι εχει γινει).Ξαναλεω οτι ειμαι μαζι σας σε περιπτωση που αποφασιστει να γινει κατι τετοιο απλα εκφραζω τις αμφιβολιες μου σχετικα με την ουσιαστικη συνεισφορα του στη βελτιωση του φορουμ.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #20 στις: 05/04/09, 21:28 »
Ωραία. Ας γράψει κάποιος ένα σύντομο άρθρο για το τι να προσέχουμε όταν κάνουμε αγορές μέσω του σάιτ και να εμφανίζεται κάθε φορά που ανοίγει κάποιος μια αγγελία... Από κει και πέρα ελεύθερη χώρα είμαστε, ας το ψάξει ο καθένας όσο θέλει...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #21 στις: 30/04/09, 19:32 »
Παλι κατι δεν μου παει καλα στις αγγελιες. 2 διαφορετικες αγγελιες απο 2 διαφορετικα account προφανως προερχονται απο το ιδιο ατομο...
Επιτρεπεται κατι τετοιο?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #22 στις: 30/04/09, 21:05 »
μάλλον δεν επιτρέπεται...στείλε τις 2 αγγελίες στους αντμιν να δουν τι παίζει...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #23 στις: 30/04/09, 21:16 »
Εμενα παντως η ιδεα του e-kithra-bay δε μου λεει πολλα...εξαλου ποσες αγοραπωλησίες κανουμε εδω;Ναι υπαρχουν περιπτωσεις ατομων που το χουν κανει επαγγελμα πια (γνωστοι σε ολους μας λιγο-πολυ).Προσωπικα δεν ειχα ποτε προβλημα σε αγοραπωλησια (...και φανταζομαι και οι πιο πολλοι απο εσας).Ακομα και αν καποιος υπερ-κοστολογει κατι στην αγγελια του (που τελικα δικαιωμα του ειναι) παντα υπαρχει η price police που αρχιζει το ''κραξιμο'' χαχααχαχα,οποτε δυσκολα θα κοροιδεψει καποιον το ατομο αυτο.Απο την αλλη ποια η αξια της αξιολογησης απο τη στιγμη που γινεται ΜΕΤΑ την αγοραπωλησια (συνηθως) και απο τη στιγμη που καποιος με αρνητικες αξιολογησεις μπορει παντα να πουλησει ξανα και ξανα με αλλο user name (κατι που επισης νομιζω οτι εχει γινει).Ξαναλεω οτι ειμαι μαζι σας σε περιπτωση που αποφασιστει να γινει κατι τετοιο απλα εκφραζω τις αμφιβολιες μου σχετικα με την ουσιαστικη συνεισφορα του στη βελτιωση του φορουμ.
Θα χει καποιο νοημα γιατι θα καποιος με 9 θετικες αξιολογησεις για παραδειγμα, θα ειναι πιο αξιοπιστος πωλητης απο καποιον με καμια αξιολογηση. Αν θελει καποιος να δημιουργησει usernames για να εξαπατα, τοτε θα αναγκαστει να χρησιμοποιησει username χωρις αξιολογηση, οποτε θα χει μικροτερη αξιοπιστια για εναν ενδεχομενο αγοραστη απ'οτι αυτος με τις 9 θετικες.

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
Απ: Aξιολογηση χρηστων. Παιδια ειναι σοβαρο
« Απάντηση #24 στις: 24/08/09, 23:01 »
Συμφωνία Κυρίων και ο νοών νοήτω

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
51 Απαντήσεις
24357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/02, 15:13
από Panos324
14 Απαντήσεις
7828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/03, 16:57
από dshakes
119 Απαντήσεις
41478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/03, 08:11
από Καρχαρίας
7 Απαντήσεις
4882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/05, 20:35
από Kiratzoharris
2 Απαντήσεις
3961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 13:51
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
4718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/08, 20:24
από jaymz21
25 Απαντήσεις
7628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/09, 00:06
από Jezus
27 Απαντήσεις
11836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 15:07
από Eagle Of Kamelot
30 Απαντήσεις
8598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/12, 17:43
από zeromancer
13 Απαντήσεις
33143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/14, 11:58
από Βραζίλης