Αποστολέας Θέμα: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός  (Αναγνώστηκε 15099 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Εν έτει 2009 ακολουθεί και το παρακάτω γεγονός που για πολλοστή φορά αποδεικνύει πως συνορεύουμε και συγγενεύουμε με το Ιράν παρά με μια οποιαδήποτε ευρωπαϊκή χώρα...από το σημερινό φύλλο της Ελευθεροτυπίας:

Συνδικαλιστές σαμποτάρουν παράσταση για λόγους σεμνοτυφίας
Της ΦΩΤΕΙΝΗΣ ΜΠΑΡΚΑ

Το είδαμε κι αυτό. Συνδικαλιστικό σωματείο να αναλαμβάνει αυτοβούλως τον ρόλο του προστάτη των χρηστών ηθών και να αξιώνει να λογοκριθεί παράσταση στην οποία τα μέλη του συμμετέχουν. Δεν μπέρδεψε απλώς τον ρόλο του το Δ.Σ. της Ορχήστρας της Λυρικής Σκηνής. Διεκδίκησε να έχει λόγο και άποψη στο καλλιτεχνικό αποτέλεσμα, με τον ίδιο τρόπο που διεκδικεί αύξηση στο ημερομίσθιο των μουσικών. Κι όταν αυτό δεν έγινε αποδεκτό, επέλεξε να εκφράσει ηχηρότατα την αποδοκιμασία του, ενημερώνοντας το «αθώο» κοινό πριν από την έναρξη της πρεμιέρας. Ευτυχώς, η διοίκηση της Λυρικής Σκηνής παρέμεινε ανυποχώρητη.

Την Παρασκευή το βράδυ, το κοινό που έσπευσε να γεμίσει το «Ολύμπια» για την πρώτη πανελλήνια παρουσίαση της όπερας «Ρούσαλκα» του Ντβόρζακ (συμπαραγωγή με την όπερα της Νίκαιας), είδε με έκπληξη να μοιράζεται -εκτός από το πρόγραμμα- η σύνοψη της υπόθεσης σε περίτεχνη σομόν σελίδα. Κι αν στη μία πλευρά της ήταν τυπωμένη όντως η σύνοψη, στην πίσω πλευρά ήταν τυπωμένες οι... προσωπικές απόψεις της πλειοψηφίας του Δ.Σ. της Ορχήστρας. Και καθώς η παράσταση δεν ήταν του γούστου τους, αφού δεν «πληροί τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα της ΕΛΣ», ενημέρωναν το κοινό ότι «η συγκεκριμένη σκηνοθετική απόδοση εκτός του ότι αλλοιώνει το λιμπρέτο προσδίδει στον κεντρικό ήρωα του έργου ομοφυλοφιλικές τάσεις με ακραίες σκηνές, κάτι για το οποίο διαμαρτυρηθήκαμε εγγράφως στη διοίκηση της ΕΛΣ».

Το αποτέλεσμα ήταν, στο τέλος της παράστασης, το κοινό να μοιραστεί. Οι γιουχαϊστές να προσπαθούν να ξεπεράσουν τα θερμά χειροκροτήματα, και το αντίστροφο. Κάποιος από τον εξώστη φώναξε δυνατά στα σεμνότυφα μέλη της Ορχήστρας το ωραιότατο «να πάτε να παίξετε στην Τεχεράνη». Ευτυχώς δεν εκπροσωπούν όλους τους μουσικούς της Ορχήστρας οι απόψεις της πλειοψηφίας του εκλεγμένου Δ.Σ. Οι «επικριτές» όμως κατάφεραν να κάνουν ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία τους, καθώς, όταν η Γαλλίδα σκηνοθέτις Μαριόν Βάσερμαν ανέβηκε στη σκηνή, δεν την άφησαν καν να μιλήσει. Δημοκρατικά πράγματα...

Το Σάββατο, ένα τέταρτο πριν από την έναρξη της παράστασης, περίπου 50 άτομα, μεταξύ των οποίων ομοφυλόφιλοι, λεσβίες και τρανσέξουαλ ακτιβιστές, μέλη του ΟΛΚΕ (Ομοφυλοφιλικό Λεσβιακό Κίνημα Ελλλάδας), κινητοποιημένοι, σύμφωνα με πληροφορίες από την ίδια τη Μάριον Βάσερμαν, επιχείρησαν να εκφράσουν τη διαμαρτυρία τους για το «ομοφοβικό» όπως το χαρακτήρισαν κείμενο που διανεμήθηκε την προηγούμενη στην ΕΛΣ. Δεν κατάφεραν τελικά να το διαβάσουν, απλά να το μοιράσουν, καθώς ορισμένοι θερμόαιμοι, όπως υποστηρίζουν, τους προπηλάκισαν καθυβρίζοντας και σπρώχνοντας. Η παράσταση, αν εξαιρέσει κανείς την καθυστέρηση στην έναρξη, αυτή τη φορά παίχτηκε χωρίς κανένα επεισόδιο, ούτε γιούχα στο φινάλε. *

Αυτοί είμαστε...το κάθε τσογλάνι καρεκλοκένταυρος μουσικός αποφασίζει με το έτσι θέλω να παρέμβει στο όποιο μουσικό όραμα του δημιουργού, το οποίο απλώς οφείλει να διεκπεραιώσει. Έρχεται να επικυρώσει και αυτό πόσο βαθύτατα, αλλά και υποκριτικά, συντηρητική κοινωνία είμαστε, μεγαλωμένη με αρτηριοσκληρωτικές ηθικές επιταγές και μια στείρα πολιτική ορθότητα. Στο video που παραθέτω μετά, θα δείτε μερικά ραμολιμέντα να κρώζουν και να απαιτούν σαν φανατισμένοι μουτζαχεντίν να βγουν έξω οι ακτιβιστές ομοφυλόφιλοι που δικαίως θίχτηκαν για τα διαδραματιζόμενα, αντί να ρίξουν καμιά μούτζα στους γελοίους που θεώρησαν σκόπιμο να επιβάλλουν τη δική τους αισθητική και ηθική. Η επιτομή της ελευθερίας της έκφρασης.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #1 στις: 12/03/09, 00:14 »
Από το κείμενο που παρέθεσες δεν φαίνεται καμμιά παρέμβαση των μουσικών πάνω στο έργο. Παρέμβαση θα ήταν να μην εκτελούσαν το κομμάτι σύμφωνα με τις οδηγίες, πάντα βάση των δυνατοτήτων τους.

Ούτε η Διεύθυνση φαίνεται να άσκησε λογοκρισία στους μουσικούς, ούτε οι μουσικοί στο έργο. Η κριτική δεν είναι λογοκρισία (με την νομική σημασία του όρου).

Ούτε όμως και οι αντιδράσεις του κοινού αποτελούν λογοκρισία. Το κοινό έχει το δικαίωμα να εκφράζει τις απόψεις του. Και όπως μπορεί να χειροκροτεί έτσι μπορεί και να γιουχάρει. Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιόν λόγο να ενίσταται ο κάθε καλιτέχνης με τις αποδοκιμασίες του κοινού. Εάν δεν θέλει κριτική μπορεί κάλιστα να κρατήσει το έργο για τον εαυτό του και να μην το δημοσιεύει. Ή πρέπει να ακούμε τον κάθε αγράμματο, φάλτσο, κλπ με ευλάβεια, προσκυνόντας τον a priori, με την δικαιολογία μιας κακώς νοούμενης "καλλιτεχνικής έκφρασης"?

Ο πολιτισμός γεννιέται μέσα από τις συγκρούσεις. Οι αρχαίοι Αθηναίοι παραλίγο να λυντσάρουν τον Αισχύλο ενώ ουκ ολίγες φορές πετάξαν λαχανικά σε έργα του Ευριπίδη.

Δεν γνωρίζω εάν το κείμενο είναι αυθεντικό, θεωρώ τις κρίσεις σου όμως υπερβολικές.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #2 στις: 13/03/09, 01:01 »
Εμένα πάλι δεν μου φαίνονται διόλου υπερβολικές, αλλά δεν βαριέσαι papou...εδώ είμαστε, για να διαφωνούμε κι όλας. Παρέθεσα και δεσμό όπου αναφέρεται ξεκάθαρα πως τα συγκεκριμένα ανοιχτόμυαλα μέλη της ορχήστρας απαίτησαν να αφαιρεθεί από την παράσταση η εν λόγω σκηνή...αν αυτό δεν συνιστά εκβιασμό και παρέμβαση στο όποιο, καλό ή κακό, όραμα του σκηνοθέτη, τότε δεν έχουμε βάση συζήτησης. Όπως είναι αισχρό και υποκριτικό να υπηρετείς, όπως οφείλεις, το έργο σε χίλιες μύριες πρόβες, για να το χαρακτηρίσεις έκφυλο μέσα από κείμενα που μοιράζεις στην παράσταση. Κόψε το λαιμό σου και άντε στα τσακίδια να διεκπεραιώνεις μονάχα όσα ταιριάζουν στην μάτσο αισθητική σου. Ο ρόλος σου όμως δεν είναι να συμμετέχεις στη σκηνοθετική οπτική, ούτε να προκαταλαμβάνεις το κοινό, το οποίο μπορεί να διαμορφώσει ιδία άποψη βλέποντας την παράσταση και ρίχνοντας ζαρζαβατικά ή πυροτεχνήματα. Είναι ανίερο να υπονομεύεις εκ των έσω μια καλλιτεχνική προσπάθεια, μόνο και μόνο επειδή δεν ταιριάζει με την ηθική σου. Δεν σε υποχρεώνει ουδείς να συμμετέχεις αν δε γουστάρεις...τσιμπάς τον επί 30 χρόνια καρεκλοκένταυρο πισινό σου και πας να παίξεις στην φιλαρμονική της τεστοστερόνης. Τα υπόλοιπα είναι απλώς για γέλια.

Δεν μπαίνω καν στην ουσία του ίδιου του αντικειμένου που εξώθησε τους μουσικάντηδες να αντιδράσουν...φαίνεται ένα ανδρικό φιλί στο πλαίσιο μιας παράστασης δεν μπορεί να γίνει ανεκτό από το dna τους. Ούτε χρειάζεται να σχολιάσω περαιτέρω την αισθητική ενός αλλαλάζοντος κοινού που κόπτεται μονάχα για την ώρα που θα ξεκινήσει η παράσταση και συμπεριφέρεται όπως ο χαμένος κρίκος του ανθρώπου με τον πίθηκο. Μόνο αφρούς δεν έβγαζαν ορισμένοι στη θέα μερικών gay.

Edit: Και για να μην δοθεί λάθος εντύπωση...δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα στο να γιουχάρει το κοινό τον οποιονδήποτε για ό,τι κρίνει σκόπιμο σε καλλιτεχνικό επίπεδο. Ούτε με ενδιαφέρει αν η συγκεκριμένη σκηνοθέτιδα βίασε το έργο ή όχι. Όποιος όμως έχει διαφωνία με το περιεχόμενο που του ζητάνε να αναπαράγει, να έχει τα κάκαλα να απέχει...όχι να βγαίνει πούστικα να μοιράζει φυλλάδια πριν την παράσταση στο κοινό με στυλάκι "εμάς δεν μας αρέσει το ανοσιούργημα", λίγο πριν πατήσει την πρώτη νότα απενοχοποιημένα πλέον. Επαναστάτες της πορδής.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/09, 01:16 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #3 στις: 13/03/09, 02:31 »
φαίνεται ένα ανδρικό φιλί στο πλαίσιο μιας παράστασης δεν μπορεί να γίνει ανεκτό από το dna τους.

οτι ειναι αηδιαστικό πάντως το θέαμα αν δεν είσαι gay, είναι! :P
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #4 στις: 13/03/09, 08:20 »
Δεν νομίζω ότι χρειάζονται εκφράσεις και λέξεις που είναι εξω απο τους κανονισμούς αυτού του χώρου .Τώρα για το καθεαυτού θέμα ,νομίζω ότι είναι μία ολόκληρη συζήτηση που έχει πολλές απόψεις και αντιφάσεις .Δεν θέλω να πάρω το μέρος της μιάς η τηα άλλης πλευράς ,αλλά και οι δύο είχαν λάθη.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #5 στις: 13/03/09, 08:38 »
Ποιες ανόσιες λέξεις τρόμαξαν την καθημερινότητα του forum Θοδωρή...το τσογλάνι, το πούστικα, το καρεκλοκένταυρος ή το ελληνική κοινωνία; Αν είναι να τις αλλάξω όλες με κάτι λιγότερο προσβλητικό.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #6 στις: 13/03/09, 09:14 »
Για μένα λογοκρισία θα ήταν αν δεν αφήνανε να ακουστούν αυτές οι απόψεις. Από τη στιγμή που η παράσταση δεν κόπηκε λόγω περιεχομένου, αλλά έγινε κανονικά δεν υφίσταται ζήτημα λογοκρισίας ως προς την παράσταση. Και εγώ προσωπικά αν θέλετε δεν συμφωνώ με αυτούς , αλλά είναι δικαίωμά τους να εκφράζουνε την άποψή τους, όπως και δικαίωμα του κοινού είναι να χειροκροτήσει ή να γιουχαίσει. Δεν είναι δικαίωμα ότι μας αρέσει, είναι και αυτό που δεν μας αρέσει. Όσο αναχρονιστικό και αντιδραστικό μπορεί να μας φαίνετε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #7 στις: 13/03/09, 10:34 »
Για καθήστε ρε παιδιά, γιατί θα το χάσω κι είναι κρίμα στην ηλικία μου, γιατί δεν το ξαναβρίσκεις κι εύκολα. Αναφέρω πουθενά πως το κοινό δεν δικαιούται να γιουχάρει κατά το δοκούν, αν μια παράσταση δεν ικανοποιεί το αισθητικό ζητούμενο και τις απαιτήσεις του; Φυσικά και όχι...γιατί λοιπόν επανέρχεται η επίκληση στην αξιωματική αυτή θέση;

Φαντάζομαι πως δεν τρέχει μία, αν ξαφνικά ένας session μουσικός αποφασίσει πριν τη συναυλία να κατέβει στο κοινό και να μοιράσει γλυφιτζούρια και κονκάρδες που να αναγράφουν "The Live Sucks", μολονότι ήταν εκεί όταν γινόντουσαν οι πρόβες και θα πάρει το μισθουλάκο του κανονικότατα. Όπως και να αξιώνει να αλλάξει η do μείζονα σε sol ματζόρε τη στιγμή που το μόνο που του έχει ζητηθεί είναι να διεκπεραιώσει το έργο, γιατί μια πρώην γκόμενα τον παράτησε σύξυλο όταν έπαιζε το πιάνο κονσέρτο νο. 3 του Μπετόβεν κι έκτοτε έχει ψυχολογικά. Τι εστί παρέμβαση στο έργο κάποιου; Πως συγχέονται ρόλοι και καθήκοντα που είναι ολότελα ξεκάθαρα; Και κυρίως ποια η υποκρισία εκείνου που επί ένα χρόνο κάνει πρόβες κι αντί να υπηρετήσει το έργο, το υπονομεύει ευθέως επιδιώκοντας να καταστήσει τη δική του ηθική κυρίαρχη και να προκαταλάβει το κοινό; Αν είχαν πρόβλημα, γιατί στο καλό μπήκαν στη διαδικασία να το ανεβάσουν ευθύς εξαρχής;

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #8 στις: 13/03/09, 11:10 »
Θέτεις διαφορετικά ζητήματα και όχι το ζήτημα της λογοκρισίας. Άποψη έχει ΚΑΙ ο session μουσικός καθώς και δικαίωμα να την εκφράσει. Δικαίωμά του επίσης αν διαφωνεί με το περιεχόμενο της παράστασης να το σαμποτάρει κιόλας.Αναλαμβάνει την ευθύνη με την υπογραφή του και τη δήλωσή του αυτή. Τώρα για το αν πληρώνεται αυτό δεν σημαίνει κάτι, γιατί άλλο εργάζομαι, άλλο έχω άποψη.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #9 στις: 13/03/09, 11:41 »
Από τη στιγμή που η παράσταση δεν κόπηκε λόγω περιεχομένου, αλλά έγινε κανονικά δεν υφίσταται ζήτημα λογοκρισίας ως προς την παράσταση.

Δεν το κατάλαβα αυτό. Με ποιό σκεπτικό η πράξη κρίνεται από το αποτέλεσμα και όχι από την πρόθεση; Δηλαδή μόνο αν παρ' ελπίδα οι ενέργειες των συγκεκριμένων μελών της ορχήστρας είχαν πετύχει το σκοπό τους θα μπορούσαμε να κάνουμε λόγο για λογοκρισία; Και τώρα που κάτι τέτοιο δεν έγινε, δεν τίθεται καν τέτοιο θέμα και είναι όλα μέλι-γάλα;

Για μένα λογοκρισία θα ήταν αν δεν αφήνανε να ακουστούν αυτές οι απόψεις.

Οι «επικριτές» όμως κατάφεραν να κάνουν ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία τους, καθώς, όταν η Γαλλίδα σκηνοθέτις Μαριόν Βάσερμαν ανέβηκε στη σκηνή, δεν την άφησαν καν να μιλήσει. Δημοκρατικά πράγματα...

Το Σάββατο, ένα τέταρτο πριν από την έναρξη της παράστασης, περίπου 50 άτομα, μεταξύ των οποίων ομοφυλόφιλοι, λεσβίες και τρανσέξουαλ ακτιβιστές, μέλη του ΟΛΚΕ (Ομοφυλοφιλικό Λεσβιακό Κίνημα Ελλλάδας), κινητοποιημένοι, σύμφωνα με πληροφορίες από την ίδια τη Μάριον Βάσερμαν, επιχείρησαν να εκφράσουν τη διαμαρτυρία τους για το «ομοφοβικό» όπως το χαρακτήρισαν κείμενο που διανεμήθηκε την προηγούμενη στην ΕΛΣ. Δεν κατάφεραν τελικά να το διαβάσουν, απλά να το μοιράσουν, καθώς ορισμένοι θερμόαιμοι, όπως υποστηρίζουν, τους προπηλάκισαν καθυβρίζοντας και σπρώχνοντας.

Άρα και κατά τη δική σου λογική φίλε macmisias, περί λογοκρισίας πρόκειται. Και μάλιστα δια ροπάλου...

Και εγώ προσωπικά αν θέλετε δεν συμφωνώ με αυτούς, αλλά είναι δικαίωμά τους να εκφράζουνε την άποψή τους, όπως και δικαίωμα του κοινού είναι να χειροκροτήσει ή να γιουχαίσει. Δεν είναι δικαίωμα ότι μας αρέσει, είναι και αυτό που δεν μας αρέσει. Όσο αναχρονιστικό και αντιδραστικό μπορεί να μας φαίνετε...

Φυσικά και είναι δικαίωμα των μουσικών να εκφράσουν την άποψή τους. Το θέμα είναι (αν έχω καταλάβει το νόημα της ένστασης του schizm) ο τρόπος αλλά και η χρονική στιγμή κατά την οποία επέλεξαν να εκφράσουν αυτή την άποψη. Ουσιαστικά επέλεξαν να σαμποτάρουν λίγο πριν την έναρξη την παράσταση την οποία υποτίθεται ότι υπηρετούσαν. Αυτή η υποκρισία, ειδικά όταν οι "καλλιτέχνες" οι οποίοι "θίχτηκαν" επικαλούνται ζητήματα ηθικής, είναι και το πλέον αξιόμεμπτο της στάσης τους. Πιο λογικό, ηθικό και αξιοπρεπές θα ήταν να αποσυρθούν εξ' αρχής από την παράσταση αν θεωρούσαν ότι δεν συμφωνεί κατ' οποιονδήποτε τρόπο με τις ηθικές ή τις αισθητικές τους αρχές, ή τουλάχιστον να κάνουν τη δουλειά για την οποία πληρώνονται και σε κάποια άλλη στιγμή να εκφράσουν τη δυσφορία τους. Εξάλλου, με την ίδια λογική, θα έπρεπε να επιτραπεί και στους ακτιβιστές να εκφράσουν τη δική τους άποψη, όσο δυσάρεστη και αν ήταν αυτή για τα μέλη της ορχήστρας.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/09, 11:51 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #10 στις: 13/03/09, 11:43 »
Άποψη έχουν όλοι, πόσο μάλλον τα οπίσθια...αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Οι απόψεις κατατίθενται εν τη γενέσει και κατά τη διάρκεια του έργου...τότε είναι ο κατάλληλος χρόνος για την ιδεολογική συγχώνευση. Αν διαφωνείς με αυτό, απέχεις, δεν το υπονομεύεις, γιατί καταντάς γραφικός και δεν δικαιούσαι να καθορίσεις ο ίδιος το όποιο αισθητικό αποτέλεσμα δεν εμπίπτει στην ικανότητά σου να διεκπεραιώσεις. Γιατί λοιπόν δεν απέκλεισαν εαυτούς ευθύς εξαρχής κι αφενός απαίτησαν να έχουν λόγο στο σκηνοθετικό αποτέλεσμα, αφετέρου όντας μέλη της παράστασης φρόντισαν να αποστασιοποιηθούν και αν την επικρίνουν; Κι η φτηνή επαναστατικότητα, δεν παύει προφανώς να έχει ένα τίμημα.

Προτείνω μάλιστα σε αυτά τα καλλιτεχνικά μεγαθήρια, αύριο μεθαύριο να μοιράσουν κανένα ενημερωτικό δελτίο για την αηδία που αισθάνονται επειδή ο πρωταγωνιστής είναι μαύρος, μονόχειρας ή Αλβανός.

Edit: Με πρόλαβε ήδη ο φίλος Απόλλωνας, που περιέγραψε ξεκάθαρα όσα εννοώ κι ο ίδιος.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/09, 11:44 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #11 στις: 13/03/09, 12:18 »
Γιατί λοιπόν δεν απέκλεισαν εαυτούς ευθύς εξαρχής

Δικαιουνται να το κανουν αυτο; Αν καταλαβα καλά είναι διορισμενοι, ετσι;
Αρα μπορεί ενας δημ. υπάλληλος να αρνηθεί να κάνει κάτι που του εχουν αναθέσει;
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #12 στις: 13/03/09, 12:50 »
Γιατί λοιπόν δεν απέκλεισαν εαυτούς ευθύς εξαρχής

Δικαιουνται να το κανουν αυτο; Αν καταλαβα καλά είναι διορισμενοι, ετσι; Αρα μπορεί ενας δημ. υπάλληλος να αρνηθεί να κάνει κάτι που του εχουν αναθέσει;

Το ερώτημα θα μπορούσε να τεθεί και αλλιώς. Μπορεί ενας δημόσιος υπάλληλος να υπονομεύει ανοιχτά και πραξικοπηματικά το έργο στο οποίο συμμετέχει;

Αν ο εργοδότης μου απαιτήσει να κάνω κάτι το οποίο εγώ θεωρώ ανήθικο, καθήκον μου είναι να αρνηθώ, ακόμα και αν αυτό μου στοιχίσει τη θέση μου. Τουλάχιστον έτσι θα έχω ενεργήσει σύμφωνα με τις αρχές μου και θα είμαι ήσυχος με τη συνείδησή μου. Όπως ακριβώς δεν μπορώ να καταγγείλω μια παρανομία στην οποία έχω υπάρξει συνεργός χωρίς αυτόματα και αυταπόδεικτα να ομολογήσω και τη δική μου ενοχή. Από τη στιγμή που επιλέγω να συμμετέχω, αποποιούμαι το ηθικό δικαίωμα να καταγγείλω την πράξη, αλλιώς κινδυνεύω να χαρακτηριστώ (πολύ σωστά) υποκριτής και βολεψάκιας. Εσύ υποστηρίζεις ότι ένας διορισμένος δημόσιος υπάλληλος δεν είναι δυνατόν να αρνηθεί να συμετάσχει σε κάτι που ο ίδιος θεωρεί ηθικά κατακριτέο, οπότε ουσιαστικά το πράττει φοβούμενος τις όποιες συνέπειες μιας τέτοια άρνησης. Όταν λοιπόν κάποιος βάζει τη θέση και το μισθό του πάνω από την προσωπική του αίσθηση "ηθικής τάξης" (στην προκειμένη περίπτωση κακώς εννοούμενης, εξ ού και τα εισαγωγικά), δεν δικαιούται στη συνέχεια να διαρρηγνύει τα ιμάτιά του υπέρ αυτής ακριβώς της ηθικής τάξης.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #13 στις: 13/03/09, 12:59 »
Δικαιούνται να αντιδρούν, να υποσκάπτουν, να παρεμβαίνουν, αλλά όχι να απέχουν και να παραιτούνται; Κρατάμε λοιπόν τη θεσούλα μας καλά καλά και έχουμε και τη συνείδησή μας καθαρή. Συνεχίζω όμως να μην αντιλαμβάνομαι πως μπορεί να απαιτεί εκ των υστέρων ο οποιοσδήποτε μουσικός να προβάλλει τη δική του έννοια περί ηθικής. Βέβαια οι κρατικοδίαιτοι μουσικοί πληρώνονται και από τους gay συμπολίτες μας, για να μην χρειάζεται να τους περιθωριοποιούν σε επίπεδο καλλιτεχνικό ως μιάσματα και έκφυλους.

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #14 στις: 13/03/09, 13:32 »
Καλα οκ, ομορφα τα λετε στη θεωρία.. Ακους εκει να παραιτηθουν.
Έτσι εύκολα παραιτήστε εσείς από τη θέση σας με το που θα σας κακοφανεί κάτι ε;  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/09, 13:36 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #15 στις: 13/03/09, 13:38 »
Καλα οκ, ομορφα τα λετε στη θεωρία.. Ακους εκει να παραιτηθουν.
Έτσι εύκολα παραιτήστε εσείς από τη θέση σας με το που θα σας κακοφανεί κάτι ε;

Δεν καταλαβαίνεις ή δεν θέλεις να καταλάβεις τι λέμε. Το να επιλέξεις να μην αποχωρήσεις είναι καθ' όλα λογικό και κατανοητό. Αυτό που είναι παράλογο και αναξιοπρεπές είναι από τη μια να βάζεις τις αρχές σου σε δεύτερη μοίρα θέτοντας ως προτεραιότητα τη διατήρηση της θέσης σου και από την άλλη να ενεργείς ύπουλα και δόλια για να καταγγείλεις αυτό στο οποίο τελικά επέλεξες να συμμετέχεις.

Και αν σε ενδιαφέρει, εγώ προσωπικά έχω κάνει ακριβώς αυτό που λες. Πριν μερικά χρόνια παραιτήθηκα από τη δουλειά μου σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο επειδή αισθάνθηκα θιγμένος και μειωμένος από τη συμπεριφορά ανωτέρου μου. Έχει καμία σχέση αυτό με όσα συζητάμε;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #16 στις: 13/03/09, 13:46 »
Δεν καταλαβαίνεις ή δεν θέλεις να καταλάβεις τι λέμε. Το να επιλέξεις να μην αποχωρήσεις είναι καθ' όλα λογικό και κατανοητό. Αυτό που είναι παράλογο και αναξιοπρεπές είναι από τη μια να βάζεις τις αρχές σου σε δεύτερη μοίρα θέτοντας ως προτεραιότητα τη διατήρηση της θέσης σου και από την άλλη να ενεργείς ύπουλα και δόλια για να καταγγείλεις αυτό στο οποίο τελικά επέλεξες να συμμετέχεις.


Τι υπουλα και δολια; Απο οτι διαβασα μοιρασαν κατι φυλλαδια που δηλωναν οτι δε συμφωνουν με το εργο για τους χ,ω λογους, το ανακοινωσαν και that's it.
Και δεν επελεξαν να συμμετασχουν, ειναι υποχρεωμενοι, όχι;
Που ειναι το παραλογο; το παραλογο θα ηταν να παραιτηθουν ολοι μαζικα εξαιτιας αυτου του λόγου.
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #17 στις: 13/03/09, 15:19 »
Εδώ έχουν ανοίξει πολλά μέτωπα...Το ένα στο οποίο έχω δώσει εγώ βάση με τις απαντήσεις μου είναι το εξής. Ήταν λογοκρισία ή όχι ο τρόπος με τον οποίον ενεργήσανε οι εν λόγω μουσικοί-δημόσιοι υπάλληλοι; Για μένα δεν ήταν από τη στιγμή που η παράσταση έγινε και η καλλιτεχνική άποψη γνωστοποιήθηκε στο κοινό. Θα ήταν μάλιστα πολύ χειρότερο και τελικά πραγματική προσπάθεια λογοκρισίας αν παραιτούνταν τα μέλη του συλλόγου των μουσικών, οπότε χωρίς μουσικούς δεν θα γινότανε καν παράσταση. Το ότι επέλεξαν να διαμαρτυρηθούν λέγοντας "κοιτάξτε εμείς θεωρούμε αυτό το έργο για τους δικούς μας λόγους απαράδεκτο, αλλά θα το παρουσιάσουμε σε εσάς και η κρίση δική σας", ήταν για μένα η καλύτερη στάση.
Ήταν αυθαιρεσία; Εδώ ναι κάποιος μπορεί να το υποστηρίξει αυτό, γιατί δεν είναι η δουλειά τους να κρίνουν το έργο ενός δημιουργού, οπότε από αυτή την άποψη το ότι έπραξαν αυθαίρετα είναι σωστό.
Από εκεί και πέρα ζητήματα "ηθικής τάξης" , "υποκρισίας" κ.α είναι θέματα προς συζήτηση . Κανένας δεν πρέπει να το παίζει θεματοφύλακας της ηθικής. Υπάρχουνε νόμοι και κανόνες που διέπουνε αυτά τα πράγματα. Από τη στιγμή που δεν υπήρξε τίποτα παράνομο, δεν μπορούνε να επικαλούντε την ηθική , όπως και αν την αντιλαμβάνονται οι ίδιοι. Σεβαστή η άποψή τους το επαναλαμβάνω, αλλά άλλοι ήταν υπεύθυνοι να κρίνουνε και κρίνανε ότι η παράσταση έπρεπε να ανέβει. Για το ζήτημα της υποκρισίας και εδώ πιστεύω ότι περισσεύει, γιατί όποιος έχει κάνει κλασσικές σπουδές και έχει περάσει από ωδεία , καταλαβαίνει το πόσοι υποκριτές υπάρχουν ανάμεσα σε αυτούς που φωνάζουν και δεν θα επεκταθώ για να μην ανοίξω ύποπτη για ρατσισμό συζήτηση.
Τέλος για να αποκαταστήσω και κάτι, πρέπει να ξέρετε ότι οι Δημόσιοι υπάλληλοι, δεν είναι ανάγκη να παραιτηθούν, αλλά είναι νόμιμοι στο να αρνηθούνε να εκτελέσουνε εντολή η οποία είτε είναι παράνομη, είτε είναι αντίθετη προς τις αρχές τους. Στην πρώτη περίπτωση μάλιστα καλύπτονται νομικά, στη δεύτερη το μόνο που έχουνε να πάθουν είναι διοικητικές κυρώσεις, οι οποίες μπορεί να είναι κάποιο πρόστιμο (όχι εξουθενωτικό), ή κάποια αναφορά στον φάκελλό τους η οποία μπορεί να παίξει ρόλο σε κάποια μελλοντική κρίση για προαγωγή. Απόλυση πάντως δεν υπάρχει για αιτιολογημένη άρνηση. Οπότε μπορούσανε να αρνηθούν αλλά τότε θα λογοκρίνανε πραγματικά τη παράσταση.
Τέλος μιά ασήμαντη (ή μήπως σημαντική;) λεπτομέρεια είναι το αν παίξανε σωστά και αν σαμποτάρανε το έργο στο κομμάτι που είναι η καθαρή επαγγελματική τους ενασχόληση.
Πιστεύω ότι ξεκαθάρισα λίγο τις απόψεις μου οι οποίες ήταν καθαρά για την υπερβολή κατ'εμέ της λέξης "λογοκρισία". Δεν είναι λογοκρισία το να διαμαρτύρεσαι για οτιδήποτε δημοσιοποιείται ελεύθερα και το θεωρείς λάθος. Αυτό για μένα είναι δημοκρατία και ελευθερία του λόγου.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/03/09, 03:19 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #18 στις: 13/03/09, 17:05 »
Επειδή είδα και τις συνεντεύξεις ,αλλά και τις αντιδράσεις ,κοινού,μουσικών και θιγομένων ,θέλω να σας ενημερώσω ότι την επίμαχη σκηνή (απο ότι δήλωσε σε συνέντευξη η σκηνοθέτης ),την πρόσθεσε στην τελική πρόβα και δεν ήταν απο την αρχή στο έργο .Οι μουσικοί απο ότι μου είπε φίλος που είδε την παράσταση ,παρόλες τις αντιρρήσεις τους ,εκτέλεσαν άψογα τα μουσικά μέρη του έργου (άρα δεν έκαναν σαμποτάζ στο έργο).Το αν ήταν δικαιολογημένη όχι η αντίδρασή τους και το πώς αντιδράσανε ,είναι ξεχωριστό θέμα συζήτησης (εκεί μπορεί κανείς να μιλάει για ρατσισμό ή όχι ,ανάλογα με το τι πιστεύει).Δεν έχω άποψη για το άν είναι έτσι το αυθεντικό σενάριο του έργου ή αν έγιναν παρεμβάσεις .Πραγματική λογοκρισία θα ήταν αν οι μουσικοί απαιτούσαν να παίξουν μόνο σε μέρη του έργου που συμφωνούν και όχι σε άλλα που διαφωνούν (με την ουσιαστική έννοια της λέξης) ή να αποχωρούσαν ή να σαμποτάριζαν την ροή του έργου.Από την στιγμή που δεν έγιναν τέτοια γεγονότα δεν μπορούμε να μιλάμε για λογοκρισία ,αλλά για έκφραση των αντιρρήσεών τους (επαναλαμβάνω σωστών η λανθασμένων ).Σε πολλές θεατρικές παραστάσεις που γίνονται διασκευές (ανάλογα με την άποψη του σκηνοθέτη ),αυτές υπάρχουν γραμμένες απο την αρχή του έργου και όσοι ερμηνευτές (ηθοποιοί )θέλουν συμμετέχουν η όχι.Κάθε αλλαγή και ιδιαίτερα τέτοια ,τελευταία στιγμή και ιδίως σε κρατική σκηνή ,μήπως έχει κάποιο άλλο νόημα ??

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #19 στις: 13/03/09, 19:20 »
Επειδή είδα και τις συνεντεύξεις ,αλλά και τις αντιδράσεις ,κοινού,μουσικών και θιγομένων ,θέλω να σας ενημερώσω ότι την επίμαχη σκηνή (απο ότι δήλωσε σε συνέντευξη η σκηνοθέτης ),την πρόσθεσε στην τελική πρόβα και δεν ήταν απο την αρχή στο έργο .


Από που ακριβώς προκύπτει αυτό, γιατί η δική μου έρευνα σε άλλα συμπεράσματα καταλήγει...πως μόνο στην προγενική πρόβα το είχε αφαιρέσει και μάλιστα ελέω παρουσίας μαθητών, ενώ από παντού προκύπτει πως ήταν γνωστό στους μουσικούς, όπως ομολογούν κι οι ίδιοι. Από το φύλλο της Ελευθεροτυπίας στις 9/3:

"...Ε, αυτό το φιλί ήταν η αφορμή. «Το κακό έχει παραγίνει», μας λέει ο πρόεδρος του Δ.Σ. της Ορχήστρας Θοδωρής Μαυρομάτης. Υποστηρίζει, όμως, ότι η πράξη των μουσικών της στρεφόταν κατά των «πειραγμένων» σκηνοθετικά παραστάσεων και όχι εναντίων των «γκέι». «Το ίδιο θα αντιδρούσαμε και για μια ακραία σκηνή βιασμού. Την κλασική παιδεία υπηρετούμε. Τι θα εξηγήσεις θα δώσουμε σε ένα παιδάκι που ήρθε να δει ένα εξωτικό παραμύθι και βλέπει δύο άντρες να φιλιούνται; Πρέπει να μπουν κάποια όρια».

Και ποιος θα τα βάλει; Θα σκηνοθετείτε εσείς στη Λυρική;

«Οχι. Οταν όμως αλλοιώνεται η ουσία ενός έργου, που παρουσιάζεται για πρώτη φορά στο κοινό, θεωρούμε ότι πρέπει να αντιδράσουμε. Αλλωστε», όπως μας πληροφορεί περήφανος, «δεν είναι η πρώτη φορά. Μουσικός αρνήθηκε να παίξει στη "Σύντομη ζωή" του Ντε Φάλια, γιατί προσβάλλονταν οι ηθικές του αρχές...».

Διεκδικείτε μια παγκόσμια πρωτοτυπία. Πουθενά στον κόσμο οι ορχήστρες δεν παρεμβαίνουν στη δουλειά του σκηνοθέτη, πόσο μάλλον αμφισβητώντας την...

«Ορθώς τη διεκδικούμε. Ηρθε η ώρα να επεκταθεί το φαινόμενο».

Μήπως η «Ρούσαλκα» ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να κάνετε τον προεκλογικό σας αγώνα, μιας και σε ένα μήνα έχετε εκλογές στο σωματείο σας;

«Θα αστειεύεστε. Εγώ είμαι ΠΑΣΟΚ και σας διαβεβαιώνω ότι οι περισσότεροι ψηφοφόροι μου διαφωνούν μαζί μου...».

Πάντως, ο κ. Μαυρομάτης δεν περίμενε την πρεμιέρα για να αντιδράσει. Ηδη με επιστολές ασκούσε πιέσεις στη διοίκηση της ΕΛΣ να... αφαιρέσει τα επίμαχα σημεία της παράστασης, διαφορετικά απειλούσε ότι η «ορχήστρα δεν θα παίξει». Οταν αυτή η εσωτερική αλληλογραφία διέρρευσε και ο ίδιος κατηγορήθηκε ως «λογοκριτής», αισθάνθηκε ότι έπρεπε με δικά του λόγια να απαντήσει. Λίγο πριν από την έναρξη της πρεμιέρας...

Επιπλέον, χρησιμοποιεί ως επιχείρημα το γεγονός ότι στην προγενική δοκιμή τού έργου είχαν αφαιρεθεί λόγω της παρουσίας μαθητών οι επίμαχες σκηνές (το φιλί) για να προστεθούν εκ νέου στη γενική δοκιμή. «Τι θέλουν; Να βάλουν σήμανση ακαταλληλότητας και στη Λυρική; Εκεί θα φτάσουμε;»"

Ήταν ήδη γνωστά λοιπόν στον σκηνοθετικό διεκδικητή, για να το παίζει έκπληκτος. Πως μπορούσε λοιπόν να δηλώσει κάτι διαφορετικό η σκηνοθέτιδα;

Από τον Ελεύθερο Τύπο (6/3):

"Ενα φιλί μεταξύ ανδρών έγινε η πέτρα του σκανδάλου για τους μουσικούς της Εθνικής Λυρικής Σκηνής που ζήτησαν από τη Μαριόν Βάσερμαν, τη σκηνοθέτιδα της όπερας «Ρούσαλκα» (πρεμιέρα σήμερα στο Ολύμπια), να αποσύρει τη σκηνή!

Η πρεμιέρα κινδύνευσε προς στιγμήν, καθώς οι μουσικοί με έγγραφη διαμαρτυρία τους προς τη διοίκηση της ΕΛΣ και σε αυτόκλητο ρόλο σκηνοθέτη εξέφρασαν την αντίρρησή τους στη σκηνοθετική άποψη της κ. Βάσερμαν και ζητούσαν να αφαιρεθεί το φιλί!

Στην πρώτη γενική δοκιμή την Τρίτη η σκηνοθέτις αφαίρεσε το φιλί, οπότε οι μουσικοί θεώρησαν ότι εισακούσθηκαν. Ο ΕΤ βρέθηκε στην τελευταία γενική δοκιμή την Τετάρτη το βράδυ, όπου η Μαριόν Βάσερμαν επανέφερε τη σκηνή του φιλιού στην παράσταση."

Επιμένω πως το να αξιώνεις να αφαιρεθεί κομμάτι ενός έργου, επειδή δεν συνάδει με την προσωπική σου αισθητική και ηθική, απειλώντας πως θα αποχωρήσεις, είναι λογοκρισία και μάλιστα καραμπινάτη...εντελώς αδιάφορο αν τελικά δεν πραγμάτωσες την απειλή σου.

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #20 στις: 13/03/09, 20:34 »
Στο ιδιο αρθρο διαβασα οτι η σκηνοθετις ειδοποιησε και το σωματειο των gay....
Λες και δε βλεπουμε gay σε εκπομπες, σηριαλ κλπ καθε μερα, έλειπε και η Λυρικη σκηνη για το κερασάκι... Και μάλιστα και με live δράση κι όλας..  ::)

Λετε να ανεβεί και καμιά σκηνή κοπρολαγνίας αργότερα στη ΛΣ; Μην ειμαστε και ρατσιστες εναντια στους συνανθρωπους μας με διαφορετικες προτιμήσεις.
Μη τυχόν και διαμαρτυρηθεί κανας λογοκριτής βέβαια, αν δεν αντέχει το στομάχι του στο θεαμα, δικό του προβλημα  :P  :P  :P
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #21 στις: 13/03/09, 20:51 »
Στο ιδιο αρθρο διαβασα οτι η σκηνοθετις ειδοποιησε και το σωματειο των gay....
Λες και δε βλεπουμε gay σε εκπομπες, σηριαλ κλπ καθε μερα, έλειπε και η Λυρικη σκηνη για το κερασάκι... Και μάλιστα και με live δράση κι όλας..  ::)

Λετε να ανεβεί και καμιά σκηνή κοπρολαγνίας αργότερα στη ΛΣ; Μην ειμαστε και ρατσιστες εναντια στους συνανθρωπους μας με διαφορετικες προτιμήσεις.
Μη τυχόν και διαμαρτυρηθεί κανας λογοκριτής βέβαια, αν δεν αντέχει το στομάχι του στο θεαμα, δικό του προβλημα  :P  :P  :P
Να με συγχωρείς φίλε αλλά με αυτές τις απόψεις, μάλλον θες να προκαλέσεις παρά να κάνεις κουβέντα στο συγκεκριμένο θέμα. Τι πάει να πει "Λες και δε βλεπουμε gay σε εκπομπες, σηριαλ κλπ καθε μερα, έλειπε και η Λυρικη σκηνη για το κερασάκι"; Ποιός σου είπε ότι οι gay συνάνθρωποι και συμπολίτες σου επιτρέπετε ή δεν επιτρέπετε να "φαίνονται" ή να δουλεύουν οπουδήποτε; Και στο κάτω κάτω σε μιά θεατρική παράσταση εσύ και εγώ σαν θεατές επιλέγουμε αν θα πάμε ή όχι. Δεν θα δημιουργήσουμε και κανόνες τι είναι πρέπον και τι όχι στη τέχνη. Η τέχνη επιβάλλεται να καταπιάνεται με οτιδήποτε απασχολεί τον άνθρωπο , είτε έχει να κάνει με πολλούς , είτε με λίγους.Είτε μας αρέσει , είτε όχι. Και αν δεν μας αρέσει δεν συμμετέχουμε , έτσι απλά...
Το θέμα είναι διαφορετικό και μην το εκτρέπεις σε παρακαλώ... :P
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #22 στις: 13/03/09, 20:57 »
Λες και δε βλεπουμε gay σε εκπομπες, σηριαλ κλπ καθε μερα,

Nαι, κρίμα που τούς άφησαν ελεύθερους. Τι άλλο θα δούμε άραγε... ::)

Όσο για τα σχόλια του κ. Μαυρομμάτη, μήπως αντιφάσκει λίγο; Αν το πρόβλημα των θιγομένων είναι οι "πειραγμένες" (sic!) παραστάσεις, ποιός ο λόγος να επικαλείται ηθικές αρχές; Εμφανώς αυτό είναι θέμα αισθητικής και καλλιτεχνικής άποψης και όχι ηθικής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #23 στις: 13/03/09, 21:22 »
Να με συγχωρείς φίλε αλλά με αυτές τις απόψεις, μάλλον θες να προκαλέσεις παρά να κάνεις κουβέντα στο συγκεκριμένο θέμα.

Καθολου να προκαλεσω.
Θα με πειραζε να παω στη ΛΣ και να δω αντρες να φιλιούνται, εδω δεν το εχω δει στα μεσημεριαναδικα αυτό (ακόμα).
Ποιο ειναι το περίεργο;

Και συνεπως συμφωνω με τις αντιδρασεις των μουσικων και δε τις θεωρω καθόλου λογοκρισια (που στην τελική μια χαρά παιξανε το εργο, παρα τις αντιθεσεις τους).
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Λογοκρισία, αυθαιρεσία κι άγιος ο Θεός
« Απάντηση #24 στις: 13/03/09, 21:30 »
Να με συγχωρείς φίλε αλλά με αυτές τις απόψεις, μάλλον θες να προκαλέσεις παρά να κάνεις κουβέντα στο συγκεκριμένο θέμα.

Καθολου να προκαλεσω.
Θα με πειραζε να παω στη ΛΣ και να δω αντρες να φιλιούνται, εδω δεν το εχω δει στα μεσημεριαναδικα αυτό (ακόμα).
Ποιο ειναι το περίεργο;

Και συνεπως συμφωνω με τις αντιδρασεις των μουσικων και δε τις θεωρω καθόλου λογοκρισια (που στην τελική μια χαρά παιξανε το εργο, παρα τις αντιθεσεις τους).
Καθόλου περίεργο...Αν δεν θέλεις να δεις τη συγκεκριμένη παράσταση μην πας. Αν θέλεις δηλαδή την λογοκρίνεις εσύ για λογαριασμό σου. Τώρα οι άλλοι που διαμαρτυρηθήκανε ήταν συντελεστές της παράστασης και αυτό κάνει μια κάποια διαφορά , έστω μικρή. Και εγώ συμφωνώ αλλά με το δικαίωμά τους στην αντίδραση.Επίσης δεν πιστεύω ότι επήλθε λογοκρισία. Προσπάθεια ναι... Δεν συμφωνώ μαζί τους, αλλά είναι και λίγο θέμα ....Βολταίρου ::) πως να το κάνουμε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
3988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/05, 20:08
από Winmmisterakias
11 Απαντήσεις
5112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/07, 16:28
από Kiratzoharris
8 Απαντήσεις
14507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/06, 15:29
από kain
32 Απαντήσεις
12390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 16:01
από Eagle Of Kamelot
48 Απαντήσεις
15609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/07, 19:09
από fertis
87 Απαντήσεις
31662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/07, 16:00
από GreekDudeCovers
0 Απαντήσεις
1365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 21:37
από Ιππέας
3 Απαντήσεις
1981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 21:53
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
1646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/16, 23:04
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
7 Απαντήσεις
2342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/16, 22:21
από ΠΟΙΟΣ