Αποστολέας Θέμα: Εκπτώσεις;;;  (Αναγνώστηκε 14122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #25 στις: 26/12/07, 23:36 »
Προσωπικά για μια αγορά καλής κιθάρας πχ 1000 ευρώ και πάνω, τα 20,30...50 ευρώ διαφορά δε με απασχολούν αν τη δοκιμάσω, προθυμοποιηθούν να βοηθήσουν με το σετάρισμα, και γενικά φερθούν σωστά όταν επισκέπτομαι το μαγαζί.

Συμφωνω απολυτα. Πριν ενα χρονο περιπου ηθελα την Tele Classic Player Baja (600 στο Θωμα, νομιζω). Πηγα σε μαγαζι της Αθηνας. Δεν την ειχαν. Στη κουβεντα τους ειπα την τιμη του Θωμα, μου ειπαν δεν μπορουν τοσα. Δεν μπορουν κατω απο 650. Μου ειπαν να ξαναπαω την επομενη μερα. Πηγα και την ειχαν φερει. Δεν μου αρεσε ομως, και ζητησα να μου φερουν αλλη. Μου την εφεραν την επομενη μερα. Πηγα, την επαιξα, μου αρεσε και τελικα την πηρα 630 ευρω. Ε, μετα απο τετοιο φερσιμο, πως ειναι δυνατον να λυπηθεις τα 30 ευρω παραπανω?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #26 στις: 27/12/07, 02:42 »
Εγώ από την άλλη, που δεν θεωρώ ότι είμαι καλός στα παζάρια, θα πω στον πωλητή ότι στην παρούσα φάση δίνω μέχρι τόσα. Αν τον ενδιαφέρει να τη δώσει (που τον ενδιαφέρει) το πιθανότερο είναι ότι θα κόψει κάτι.

Φυσικα και θα προτιμησει να την δωσει την κιθαρα με μικροτερο κερδος παρα να την εχει να κρεμετε στον τοιχο (εκτος απο καποιες συγκεκριμενες περιπτωσεις). Το θεμα ειναι οτι εγω δεν ειμαι και πολυ καλος στα παζαρια, περνω καποια εκπτωση αλλα οχι τιποτα τραγικο...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #27 στις: 27/12/07, 22:05 »
    Είναι μερικές περιπτώσεις όμως που θα μπορούσαν ελληνικά καταστήματα να αγοράσουν όργανα απ'τον thoman και να τα πουλάνε με κέρδος 50% στην τιμή που τα δίνουν.. Και σίγουρα απ'τους προμηθευτές τα παίρνουν πολύ φθηνότερα..
    Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να αρχίσουμε να τη λέμε στους έλληνες μαγαζάτορες, κι εγώ ήδη ξεκίνησα.. Laney VC15: στο Θόμαν τον έχει πλέον 399 γιατί τον έριξε η Laney. Πάω στο νάκα να τον ρωτήσω πόσο έπεσε η τιμή και μου λέει σταθερά 550Ε. Εντάξει αν του έλεγα τοις μετρητοίς θα τον έκανε 500, αλλά και πάλι 100Ε διαφορά; Και του λέω λοιπόν "Ο Θόμαν www.thomann.de τον έχει 399 , άμα είναι θα τον πάρω από εκεί".. Κι ας κάνει όπως καταλαβαίνει..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #28 στις: 27/12/07, 22:20 »
Ωραίος!! Μόνο που δεν πιάνει πάντα... εγώ μια αναφορά για Γερμανία (και τπτ παραπάνω) είχα κάνει σε έναν πωλητή και μόνο που δε με άρχισε στο ξύλο!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/07, 23:08 από gers »

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #29 στις: 27/12/07, 23:07 »
Cash is the king, and information is the queen!

Στα μαγαζια μουσικων ειδων πρεπει να μπαινεις με το αντιτιμο στη μια τσεπη και το ...printout της σελιδας του Thomann στην αλλη. Κανεις και λιγο το χαζο, δεν πειραζει... 'Αυτο το εχετε, παρακαλω?' και του δινεις την σελιδα του Thomann! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #30 στις: 28/12/07, 14:29 »
Ωραίος!! Μόνο που δεν πιάνει πάντα... εγώ μια αναφορά για Γερμανία (και τπτ παραπάνω) είχα κάνει σε έναν πωλητή και μόνο που δε με άρχισε στο ξύλο!! ;D

Ναι το εχω πα8ει και εγω, και με κιθαρες και με αλλα πραγματα ασχετα με μουσικα οργανα! Μολις ακουνε γερμανια βγαζουν σπυρια!
profsokin αμα πεσεις σε ασχετο πωλητη στον Νακα δεν 8α τον ενδιαφερει και πολυ, οτι και να του πεις, αμα εισαι σε μαγαζατορα η υποκαταστημα νακα σε επαρχια, μπορει και να σου κοψει κατι... μπορει ομως... καλυτερα να μειωσει τα περιθωρια κερδους του παρα να μη νπουλησει καθολου, αν τον περνει παντα!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #31 στις: 28/12/07, 15:15 »
Εδώ πάνω πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο...  :-\

POD XT LIVE ΣΤΟ ΝΑΚΑ ΚΑΝΕΙ 490ΕΥΡΩ
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.......
Οχι και φτηνα στον νακα ρε παιδια, ηρεμηστε.Τουλαχιστον εδω περα τα εχει ολα απο τσιμπημενα ως πανακριβα.
Αλλα τωρα που το λες, κατι washburn και κατι dean που του εχουν μεινει, αρχιζει να κοβει αρκετα ως πολλα...

Λοιπον, εγω προτιμω να παιρνω τα παντα απο τα τοπικα μαγαζια, ας ειναι καπως πιο ακριβα απο οτι στη γερμανια, αλλα εγω το προτιμω λογω του τσαμπα σερβις και σεταρισματα και εξυπηρετηση σε οτι ζητησω.Τουλαχιστον ετσι εχουν τα πραματα εδω.
Και γενικα γνωριζομαστε με τα παιδια, και υπαρχει εμπιστοσυνη και κατανοηση.

Ε τωρα αν θελω κατι που το φερνει ο νακας και μου το δινει 25% πανω, θα το παρω απο γερμανια εννοιεται! Και αυτο γιατι δεν μου προσφερουν τιποτα παραπανω για τα παραπανω λευτα που μου ζηταν.

Αποσυνδεδεμένος Veldrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Tech Freak
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #32 στις: 28/12/07, 19:35 »
πριν να επιμένουμε για το οτι ο νακας είναι σε όλα ακριβός τσεκάρουμε λίγο το τι λέμε..  ;D

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=10667

δεν τους πάω ούτε εγώ αλλα του στραβού το δίκιο να λέγεται. και μια UX2 που έχω μου την άφησε 20 ευρώ κάτω απο τα γερμανικά μαγαζιά.


Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #33 στις: 28/12/07, 19:46 »
ναι ειναι παμφθηνος ο Νακας στο pod xt live..ειδικα εδω που το βρισκεις σχεδον 100 ευρω λιγοτερο,και με δωρακια πενες κλπ μαζι
http://guitare.playback-europe.com/line_6-pod_xt_live-5317.html
ειναι παμφθηνος οτι και να πουμε... :-*
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #34 στις: 28/12/07, 19:53 »
Στο Playback πεταλιέρες και όργανα είναι φθηνά, αλλά ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι περίπου στις ίδιες, και μερικές φορές σε μεγαλύτερες τιμές. Τώρα το να πάρεις μια πεταλιέρα από δώ δεν έχει και πολύ νόημα, μια που γενικώς το service εδώ είναι χειρότερο ακόμα κι απ'έξω! Λιγότερο θα περιμένεις αν το στείλεις στον Thomann για service παρά στο Νάκα!

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #35 στις: 28/12/07, 20:04 »
συγκρινε ενδεικτικα τιμες Tony με playback και Thomann...
εχω την εντυπωση πως το playback ειναι γενικοτερα πιο φθηνο λιγο απο τον Θωμα... ::)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #36 στις: 28/12/07, 22:05 »
Παιδια, ο νακας εχει την pod xt live 490, και το playback την εχει 360.
Αν αυτο δεν ειναι διαφορα τοτε τι ειναι..

OFF TOPIC:Χαμηλωστε τους τονους, αφηστε τα επιθετικα λογια και ολα τα σχετικα.Εδω μεσα ειμαστε για συζητηση και οχι για καβγαδες. :-* :-* :-*

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #37 στις: 28/12/07, 22:17 »
Χρονια πολλα σε ολους αρχικα......

Στο θεμα του Νακα εγω πιστευω πως ειναι λιγο κλεφτης και νομιζω οτι εχει ξαναγινει αυτη η συζητηση....

Αλλα και να μην εχει γινει... αλλο 360 και αλλο 490...Δεν νομιζεται???
 ::) :P :P :P :P :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #38 στις: 29/12/07, 00:11 »
Παράθεση
Τώρα βέβαια αν βρεις κάτι εδώ 3 ευρώ παραπάνω από τον θωμά,αξίζει να το παρεις από εδώ
συν του ότι τα χρήματα μένουν Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #39 στις: 29/12/07, 00:41 »
Παράθεση
Τώρα βέβαια αν βρεις κάτι εδώ 3 ευρώ παραπάνω από τον θωμά,αξίζει να το παρεις από εδώ
συν του ότι τα χρήματα μένουν Ελλάδα.

To οποίο δεν έχει καμία σημασία όταν στην Ελλάδα μένουν 130 παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #40 στις: 29/12/07, 01:39 »
Παράθεση
Τώρα βέβαια αν βρεις κάτι εδώ 3 ευρώ παραπάνω από τον θωμά,αξίζει να το παρεις από εδώ
συν του ότι τα χρήματα μένουν Ελλάδα.

To οποίο δεν έχει καμία σημασία όταν στην Ελλάδα μένουν 130 παραπάνω.
ακριβως! ::)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος McPopi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μα εγώ που δεν τους μοιάζω,όλα τα 'παιξα στα ζάρια
    • Προφίλ
    • MYSPACE
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #41 στις: 29/12/07, 03:01 »
Σε περιπτωση που η διαφορα με την εκπτωση ειναι 180 Ε τι κανεις?
Πχ επειδη σκεφτομαι πως ηρθε η ώρα να πάρω μια καλή κιθάρα και έχω καταλήξει στην FENDER AMERICAN DLX STRAT ASH RW TSB ή cherry burst
o thomann την εχει 1390 και εδω μου την αφήνουν 1570. Απο την μία σκέφτομαι το service και τα λοιπά, και από την άλλη ότι με 200 ευρώ παίρνεις όλοκληρο σετ μαγνήτες ή ενισχυτή και ένα σωρό καλούδια! Και είναι και λίγο η αίσθηση ότι από μόνος σου γίνεσαι και λίγο κορόιδο γιατί ξέρεις ότι υπάρχει και η άλλη λύση. Έχω μέγάλο δίλλημα! ??? ??? ??? ???
Ενα ταξίδι 1000 μιλίων ξεκινάει με μόνο ένα βήμα... (LAO TSU)

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #42 στις: 29/12/07, 03:06 »
παρτην βρε συ απ τον thomann με τα χιλια...εξυπηρετικοι,2 χρονια εγγυηση κλπ κλπ...
μην φοβασαι οτι θα σε κλεψει κανενας..ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ασφαλη ολα,τοσοι ψωνιζουμε ετσι!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #43 στις: 29/12/07, 03:14 »
Και κοίτα και στο playback, παίζει να τη βρείς ακόμα φθηνότερα. Όσα και να'ναι τα τσάμπα setup κλπ. πάλι δεν νομίζω πως καλύπτουν το αρχικά αρκετά μεγαλύτερο κόστος ενός οργάνου. Για άλλους είναι σημαντικό, για μένα πάλι όχι τόσο. Αν έπαιρνα το μπάσσο που πήρα π.χ. από το Playback από δώ θα μου'βγαινε περίπου 200€ παραπάνω. Ε πόσα setup να κάνω δηλαδή?  ::)  Τώρα το γενικό motto είναι "περί ορέξεως... <η πίτα της επιλογής σας>"

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #44 στις: 29/12/07, 13:48 »
Πάντως για να επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα μας, οι περίοδοι εκπτώσεων δεν είναι καθορισμένοι απ'το κράτος; Οι μουσικοί οίκοι δεν είναι υποχρεωμένοι να τις ακολουθούν; Άσχετα απ'τις παροδικές προσφορές, αναφέρομαι στις επίσημες περιοδους, φεβρουάριο και αύγουστο αν δεν κάνω λάθος.. Ε λοιπόν τις ακολουθούν;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Εκπτώσεις;;;
« Απάντηση #45 στις: 29/12/07, 19:12 »
οι εκπτωσεις δεν ειναι υποχρεωτικες, οι μαγαζατορες τις επιζητουν, μεσω των σωματιων τους.
Και τα μουσικα οργανα στην ελλαδα ειναι ειδος πολυτελειας, οποτε δεν ειναι στην ιδια κατηγορια με τα παπουτσια  ;D
Αμα ηταν ετσι θελω εκπτωση 40% και στα αυτοκινητα, οπως και στα παπουτσια  ;D
Πλακα κανω ετσι, οι εκπτωσεις δεν ειναι υποχρεωτικες και δεν πιανουν ολα τα ειδη...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 15:49
από Jezus
16 Απαντήσεις
6134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/10, 18:32
από Κ.Dee