Αποστολέας Θέμα: Αίγυπτος  (Αναγνώστηκε 2946 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αίγυπτος
« στις: 29/01/11, 16:09 »
Ντρέπομαι λίγο που έχω να συναγωνιστώ το μεγαλείο του θρέντ "colocotronis the albanian",αλλά αυτά έχει η ζωή.
 
Λοιπόν πάνω από 100 οι νεκροί από τις 25 Γενάρη που άρχισαν οι ταραχές,τανκς στους δρόμους,απαγόρευση της κυκλοφορίας και σήμερα ο μπουμάρακ διέλυσε τη κυβέρνηση και από ώρα σε ώρα σχηματίζει νέα.
Μερικές φωτογραφίες:

 

 

 
Και κάποια video:

#

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Αίγυπτος
« Απάντηση #1 στις: 29/01/11, 17:44 »
Η αλήθεια είναι πως έχω μπερδευτεί λίγο με την κατάσταση στην Αίγυπτο. Είχαμε την φιλοδυτική κυβέρνηση του Μπουμάρακ. Η εξέγερση ξεκίνησε από 2 πλευρές, από την μια λαός φοιτητές, άνεργοι, νέοι κτλ και από την άλλοι μουσουλμάνοι που επιθυμούν μουσουλμανική κυβέρνση (? αν έχω καταλάβει καλά). Οι δύο αυτές εξεγέρσεις ενώθηκαν και δημιούργησαν τις γιγαντιαίες διαδηλώσεις που είδαμε. Η Αιγυπτιακή αστυνομία ανοίγει πυρ κατά των διαδηλώτων και σκοτώνει εν ψυχρώ, ο κόσμος θυμώνει ακόμα περισσότερο. Και μόλις κατεβαίνει ο στρατός στον δρόμο οι διαδηλωτές αρχίζουν να τους χειροκροτάνε για να τους πάρουν με το μέρος τους.

Παράληλα οι Αμερικάνοι φαίνετια να στηρίζουν τους εξεγερμένους και όχι την κυβέρνηση, συνεπώς να στηρίζουν την δημιουργία μουσουλμανικής κυβέρνησης? Αν κάποιος έχει καταλάβει ας μου εξηγήσει γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αίγυπτος
« Απάντηση #2 στις: 29/01/11, 17:48 »
Παράληλα οι Αμερικάνοι φαίνετια να στηρίζουν τους εξεγερμένους και όχι την κυβέρνηση, συνεπώς να στηρίζουν την δημιουργία μουσουλμανικής κυβέρνησης? Αν κάποιος έχει καταλάβει ας μου εξηγήσει γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί.

Μονο πανω σε αυτο μπορω να σου απαντησω...απο τη στιγμη που ο Μουμπαρακ εχασε τον ελεγχο, οι Αμερικανοι εννοειται οτι δν θα τον στηριξουν, αφου η κατασταση δειχνει μη αναστρεψιμη...ετσι ειναι αυτα, το οτι ηταν μαζι του στο παρελθον, δε σημαινει οτι θα απολαμβανει τη στηριξη αυτη συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Αίγυπτος
« Απάντηση #3 στις: 29/01/11, 18:16 »
Οι Αμερικανική Κυβέρνηση φαίνεται να θέλει να στηρίξει τον Μοχάμετ Ελ Μπαραντέι (νομίζω έτσι λέγεται) από ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, ο οποίος είναι ένα από τα τσιράκια τους. Δεν νομίζω να επιδιώξει σχηματισμό ισλαμικής κυβέρνησης. Κ σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελε να δει να δημιουργείται ένα νέο κίνημα "αδέσμευτων" με νέα ισλαμικά/αντισημιτικά χαρακτηριστικά στο υπογάστριο του Ισραήλ.
Τώρα, κατά την γνώμη μου (κ χωρίς διάθεση για οποιαδήποτε πολιτική αντιπαράθεση/flame war κτλ κτλ κτλ) όποιοδήποτε κίνημα αυτήν την περίοδο στην υφήλιο δεν παίρνει σαφή ταξικά χαρακτηριστικά κ παραμείνει σε ένα απλό λαϊκό κίνημα είναι καταδικασμένο-όχι μόνο το κίνημα, αλλά κ ο λαός..
Τώρα βέβαια, θα απαντήσει κάποιος ότι ανθρωπιστικά κ μόνο πρέπει να στηρίζουμε το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης των λαών.. Αμφιβάλω στο κατα πόσο μια αμερικανόδουλη ή μια ισλαμόδουλη ηγεσία υπηρετεί αυτόν τον σκοπό έστω κ αν προβάλλεται ως λαϊκό πρόταγμα. Εξάλλου, βάση συνείδησης (δικής μου, το ξεκαθαρίζω) δεν πιστεύω ότι η αυτοδιάθεση των λαών μπορεί να υπερασπιστεί σε έναν μη ταξικό αγώνα..
Δεν έχω πολλά να περιμένω από την εξέγερση στην Αίγυπτο, ίσα ίσα που αν το βασικό πρόταγμα είναι ο σχηματισμός μιας ισλαμικής δημοκρατίας, ας τελειώσει όσο το δυνατόν νωρίτερα για να μην θρηνίσουμε κι άλλους νεκρούς. (Δεν πιστεύω στην ισχύ αυτού του "αγώνα")
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος ATREU74

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αίγυπτος
« Απάντηση #4 στις: 29/01/11, 19:44 »
 
  Χωρίς να είναι κάποιος φανατικός, και χωρίς να έχει ξεκάθαρη ταξική συνείδηση μπορεί να πεινάει. Μπορεί η αριθμητική του πόσο βγάζει με το πόσο κάνει το ψωμί να μην του βγαίνει. Και ίσως με τον καιρό ανακαλύπτοντας το τεράστιο κενό ανάμεσα στα πραγμάτα που του υπόσχονται και στα πράγματα που του συμβαίνουν, να γλιστρήσει μέσα.
  Οι άνθρωποι που είναι στους δρόμους είναι άνθρωποι που δεν έχουν τίποτα να χάσουν.
  Κάτι που όλες οι δυτικές κυβερνήσεις έχουν με μαεστρία καταφέρει είναι να κρατήσουν τους υπηκόους τους σχετικά χορτασμένους.
 Δεν είναι θέμα ιδεολογικό για τους Αιγύπτιους, είναι θέμα επιβίωσης.
 Δεν θα είναι θέμα ιδεολογικό ούτε και για μας.   
       

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αίγυπτος
« Απάντηση #5 στις: 30/01/11, 16:02 »
Λοιπόν χτες ο Μπουμάρακ σχημάτισε νέα κυβέρνηση δίνοντας την θέση του αντιπροέδρου στον αρχηγό των μυστικών υπηρεσιών Ομαρ Σουλεϊμάν.Η θέση αυτή δημιιουργείται για πρώτη φορά από τότε που ανέλαβε την προεδρία.
Η ένταση προφανώς δεν εκτονώθηκε μετά από αυτό,είχαμε μάλιστα απόδραση 700 κρατουμένων από φυλακή δυτικά της Αιγύπτου.
Παρατηρείται επίσης το φαινόμενο σε πολλές περιπτώσεις οι στρατιώτες να λιποτακτούν και να ενώνονται με τους διαδηλωτές.
Περίεργη στάση για μένα κρατούν και οι αμερικάνοι αλλά και οι ευρωπαίοι,οι οποίοι πιέζουν τον Μπουμάρακ για περισσότερες μεταρρυθμίσεις.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Αίγυπτος
« Απάντηση #6 στις: 13/02/11, 23:49 »
Απ' ότι έμαθα, ο Μουμπάρακ την κοπάνησε μετά από την πίεση των ΗΠΑ (πήρε άραγε μαζί του τα 70 δις?), την προεδρία ανέλαβε ο πρώην επικεφαλής των μυστικών υπηρεσιών, ο Μπερλουσκόνι δήλωσε ότι αναμένεται μεταναστευτικό κύμα τρομοκρατών Βορειοαφρικανών...

Ακόμα σου φαίνεται περίεργη η στάση μας s.s. ?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
86 Απαντήσεις
47883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 21:53
από stavros75