Αποστολέας Θέμα: Satriani - Why Jam (mp3)  (Αναγνώστηκε 3107 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mehiko

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Άντρας
  • "Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ'αυτό μένειν"
    • Προφίλ
    • Kostas Mehilis
Satriani - Why Jam (mp3)
« στις: 04/03/08, 12:58 »
Ένα jam που έκανα χθες τ' απόγευμα. Έχει διάφορα λάθη, απλώς το ανεβάζω για να διαβάσω και τα δικά σας σχόλια.
Παίζω με μια Fender Stratocaster Japan με Seymour Duncan® Pearly Gates Plus Humbucker και maple ταστιέρα, την οποία έχω 14 χρόνια, και βγαίνω στον Peavey Ultra 410.

http://www.sendspace.com/file/2ol7p6
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/08, 15:32 από mehiko »

Αποσυνδεδεμένος Fendermind

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Satriani - Why Jam (mp3)
« Απάντηση #1 στις: 10/03/08, 12:32 »
Bravo!!! Ωραίο jammmm!!!!! έχει πολλά καλά στοιχεία τα οποία μου αρέσουν ιδιαίτερα! Ο ήχος επίσης είναι κάτι το οποίο δεν μπορείς να μη προσέξεις στο jam! Πολύ καλός οτι πρέπει!!!!
Black dog

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Satriani - Why Jam (mp3)
« Απάντηση #2 στις: 10/03/08, 18:30 »
ο ήχος είναι καλός πολύ καλός. έχει τα μικρολαθάκια του αλλα μια χαρά σε βρίσκω. Απλά δεν ήταν τοσο why, και άλλο περίμενα άλλο άκουσα ..πάντως to lick στο 2:00-2:08 είναι κορυφη...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος mehiko

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Άντρας
  • "Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ'αυτό μένειν"
    • Προφίλ
    • Kostas Mehilis
Απ: Satriani - Why Jam (mp3)
« Απάντηση #3 στις: 14/03/08, 18:37 »
ο ήχος είναι καλός πολύ καλός. έχει τα μικρολαθάκια του αλλα μια χαρά σε βρίσκω. Απλά δεν ήταν τοσο why, και άλλο περίμενα άλλο άκουσα ..πάντως to lick στο 2:00-2:08 είναι κορυφη...
Σ' ευχαριστω φιλε μου!
Πραγματι δεν ειναι και τοσο Why. ;D Αλλα εδω που τα λεμε, δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.
Κι εμενα μ' αρεσει το 2:00-2:08  ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Satriani - Why Jam (mp3)
« Απάντηση #4 στις: 17/03/08, 02:53 »
Εχεις μερικες καλες φρασεις και δεν χρειαζεται να επεκτεθω σε λεπτομερειες, αφου ειναι ενα jam.
Και ουτε και συ πιστευω αυτο περιμενεις απο το ποστ.
Το νοημα ειναι αυτο που εχει σημασια και το νοημα ειναι οτι μεσα απο αυτο το jam αλλα και τα αλλα κλιπακια που ανεβασες διεκρινα αλλα πραγματα, οπως οτι ο ηχος που φτιαχνεις (για προσωπικο στυλ-ηχο) ειναι καλος και το πιο σημαντικο εξελισιμος, και απο χερια και απο το οργανο (Η φεντερ σκαει καλα και με το γκαζι.)
Δοκιμασε να την ψαξεις (οταν θα σταματησεις να ασχολεισαι με covers που αναγκαστικα σε περιοριζουν στο νορμαλ κουρδισμα, αντε στην καλυτερη 1/2 τονο κατω ολοι) με πιο χοντρες χορδες και χαμηλοτερα κουρδισματα και drop ενα τονο τη 6η χορδη κλπ.
Πολλοι πιστευουν οτι αυτα δεν κανουν για φεντερ με πολυ γκαζι αλλα εγω πιστευω το αντιθετο και σε συνδιασμο με το οτι δεν εχεις ηχο "τζιτζικι" (κατι που θα ηταν ανωφελο να ασχοληθω) θα εχεις καλα αποτελεσματα στο μελλον.

ΥΓ δεν σε προτρεπω να σταμητησεις να σαχολεισαι με covers γιατι ειναι πολυ χρησιμη και αυτο, απλα σου λεω να εχεις ενα οργανο αλλο αν μπορεις γι'αυτο το πραγμα και το "καλο οργανο" να το φυλας για τα "δικα" σου.
ΥΓ προσπαθησε να κανεις και λαιβ που να παιζεις μονο δικο σου υλιικο.

Φιλικα Σπυρος

Αποσυνδεδεμένος mehiko

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Άντρας
  • "Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ'αυτό μένειν"
    • Προφίλ
    • Kostas Mehilis
Απ: Satriani - Why Jam (mp3)
« Απάντηση #5 στις: 17/03/08, 13:34 »
Εχεις μερικες καλες φρασεις και δεν χρειαζεται να επεκτεθω σε λεπτομερειες, αφου ειναι ενα jam.
Και ουτε και συ πιστευω αυτο περιμενεις απο το ποστ.
Το νοημα ειναι αυτο που εχει σημασια και το νοημα ειναι οτι μεσα απο αυτο το jam αλλα και τα αλλα κλιπακια που ανεβασες διεκρινα αλλα πραγματα, οπως οτι ο ηχος που φτιαχνεις (για προσωπικο στυλ-ηχο) ειναι καλος και το πιο σημαντικο εξελισιμος, και απο χερια και απο το οργανο (Η φεντερ σκαει καλα και με το γκαζι.)
Δοκιμασε να την ψαξεις (οταν θα σταματησεις να ασχολεισαι με covers που αναγκαστικα σε περιοριζουν στο νορμαλ κουρδισμα, αντε στην καλυτερη 1/2 τονο κατω ολοι) με πιο χοντρες χορδες και χαμηλοτερα κουρδισματα και drop ενα τονο τη 6η χορδη κλπ.
Πολλοι πιστευουν οτι αυτα δεν κανουν για φεντερ με πολυ γκαζι αλλα εγω πιστευω το αντιθετο και σε συνδιασμο με το οτι δεν εχεις ηχο "τζιτζικι" (κατι που θα ηταν ανωφελο να ασχοληθω) θα εχεις καλα αποτελεσματα στο μελλον.

ΥΓ δεν σε προτρεπω να σταμητησεις να σαχολεισαι με covers γιατι ειναι πολυ χρησιμη και αυτο, απλα σου λεω να εχεις ενα οργανο αλλο αν μπορεις γι'αυτο το πραγμα και το "καλο οργανο" να το φυλας για τα "δικα" σου.
ΥΓ προσπαθησε να κανεις και λαιβ που να παιζεις μονο δικο σου υλιικο.

Φιλικα Σπυρος

Thanks Σπυρο!
Αυτη τη στιγμη εχω μονο την Fender και η μπαντα που παιζω ειναι cover band. Oπως καταλαβαινεις με αυτα τα δεδομενα δεν πολυ βολευει να κανω τρελους πειραματισμους.
Γενικα ομως, συμφωνω μαζι σου και ειμαι κι εγω υπερ των διαφορων πειραματισμων, προκειμενου να αποκτησει κανεις την δικη του ταυτοτητα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 02:28
από mpamps
3 Απαντήσεις
2401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 21:26
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
13 Απαντήσεις
4225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 21:19
από Stinky
2 Απαντήσεις
1925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/10, 14:08
από let me know 796
5 Απαντήσεις
2306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/11, 16:15
από Spyros Delta
9 Απαντήσεις
3860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/13, 00:15
από rossi
0 Απαντήσεις
1629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/13, 00:12
από Mike Moss
8 Απαντήσεις
3023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/13, 11:35
από Mike Moss
3 Απαντήσεις
2998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/18, 13:07
από panixgr
0 Απαντήσεις
3832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/19, 12:07
από Mike Moss