Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 667894 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #450 στις: 01/03/07, 20:17 »
Η νομική έχει μόνο 600 φοιτητές που αποφάσισαν για όλους τους υπόλοιπους?
Και πριν πείτε γιατί δεν πήγαν κι άλλοι θα σας πω πως στην ΑΣΟΕΕ γίνεται κλασικά κάθε βδομάδα συνέλευση που σημαίνει πως εγώ για να ψηφίσω θα πρέπει μια μέρα τη βδομάδα να παίρνω άδεια απ τη δουλειά μου.Και δε νομίζω πως είμαι η μόνη που δουλεύει.
Καπου είδα πως οι προτάσεις θα έρθουν σε δεύτερο στάδιο.Αφού δηλαδή καταδικάσουμε την όποια αλλαγή μετά θα ρθουμε να προτείνουμε?Τότε που ήταν το δεύτερο στάδιο από τον Ιούνιο ως το τέλος του χρόνου για παράδειγμα?Γιατί δεν υπήρξε καμία αντιπρόταση συγκεκριμένη?Παρά μόνο έχουμε μάθει ένα ποιηματάκι και τη μαγική φρασούλα για το ΑΕΠ λες και ξέρουν όλοι τι είναι το ΑΕΠ και το χουμε κανει καραμέλα.
Αν όντως ίσχυε αυτό το " υπάρχουν οι παρατάξεις γι αυτό ασχολούμαστε με τα πανεπιστημιακά κοινά" το βρίσκω άκρως λυπηρό.Αλοίμονο δηλαδή αν ασχολούμαστε με ό,τι μας αφορά και μας επηρεάζει στην τελική μόνο αφού υποστούμε την πλύση εγκεφάλου από τις κομματικές παρατάξεις.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #451 στις: 01/03/07, 20:17 »
Ημουν με τους Πολυτεχνίτες, στην αρχή της πορείας.Πίσω ακολουθούσε η ΑΣΟΕ (έχει κάποιο γράμμα διπλό?) . Στο τέλος της Φιλελλήνων, ενω το Πολυτεχνείο είχε βγεί στην Αμαλίας, η ΑΣΟΕ, έμεινε πίσω.Έχοντας βγεί στην ΑμαλίαςΠροχωράμε, ακούγεται ο κρότος (πυροβολισμός) Μέσα απο ένα στενάκι φαίνεται μια διμοιρία ΜΑΤ< η οποία έχει κόψει τη πορεία(Μάλλον μετα την ΑΣΟΕ). Κυκλοφορεί η φήμη για το πυροβολισμο. Κάποιοι (?) μπαίνουν στο στενάκι, και γιουχάρουν τη διμοιρία. Πετάχτηκαν απο τους φοιτητές κάποια πράγματα,σίγουρα άδεια μπουκάλια νερου, και τότε έπεσαν τα πρώτα δακρυγόνα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #452 στις: 01/03/07, 20:32 »
Παρά μόνο έχουμε μάθει ένα ποιηματάκι και τη μαγική φρασούλα για το ΑΕΠ λες και ξέρουν όλοι τι είναι το ΑΕΠ και το χουμε κανει καραμέλα.

Έστω "Δώστε λεφτά!!!!!",το ίδιο είναι!Αλλά ας το πούμε ρε γ**ώτο....

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #453 στις: 02/03/07, 01:06 »
Δεν γίνεται διαφορετικά....?Γιατί έχεις δοκιμάσει....? ;) Εγώ βλέπω τις εκδηλώσεις στους δρόμους να φουντώνουν και τις καταλήψεις να μαραζώνουν..Μήπως να ξανασκεφτούμε τρόπο δράσης...?

Ρε παιδιά ρε παιδιά, έχετε ποτέ σκεφτεί ότι οι δρόμοι δεν είναι δικοί σας, αλλά και δικοί μας? Εμάς (δηλαδή όλους τους υπόλοιπους Έλληνες) μας ρωτήσατε αν θέλουμε να κλείνετε τους δρόμους, μια φορά τη βδομάδα εδώ και τόσες βδομάδες? Για όνομα του Θεού...

(και αυτό φυσικά δεν ισχύει μόνο για τους φοιτητές αλλά για οποιονδήποτε κλείνει τους δρόμους)
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #454 στις: 02/03/07, 03:01 »
Μια φορά την εβδομάδα ήταν last year φίλε! Τώρα έχει καταντήσει φάρμακο! Μία ο ένας, μία ο άλλος το κέντρο κλείνει δις ευδομαδιαίως!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #455 στις: 02/03/07, 13:12 »
Aramil..ΟΚ
 Καταλαβα τι εννοεις και εχεις δικιο σε αυτο..ωστοσο αυτες οι δρασεις,οργανωνονται μεσα απο τα συντονιστικα καταληψεων
δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσε να καναμε μαθηματα και παραλληλα να γινονταν και αυτα,δηλαδη η καταληψη βοηθαει σε κατι τετοιο..στο να βγει η καταληψη στο δρομο,στο να γινουν εξορμησεις,στο να αποκλεισεις τον ΟΣΕ, τα διοδια κλπ κλπ

και κατι αλλο..
ρε παιδια παραπονιεστε με το να γινεται συνελευση καθε εβδομαδα?
δηλαδη θα θελατε το πλαισιο που ειναι υπερ της καταληψης να λεει καταληψη απο τα χριστουγεννα μεχρι το πασχα?
εγω θεωρω καλυτερο να  δινεται το δικαιωμα καθε εβδομαδα για συνελευση και αναθεωερηση των αποφασεων αλλα και οργανωση καποιοων διαδικασιων,συζητηση των εξελιξεων κλπ κλπ
πχ ειναι καλυτερο να μην αναφερονταν καθολου μια ημερομηνια για επομενη συνελευση ,οπως γινεται με αλλα πλαισια?
ε δε νομιζω!
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #456 στις: 02/03/07, 13:15 »
Aramil..ΟΚ
 Καταλαβα τι εννοεις και εχεις δικιο σε αυτο..ωστοσο αυτες οι δρασεις,οργανωνονται μεσα απο τα συντονιστικα καταληψεων
δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσε να καναμε μαθηματα και παραλληλα να γινονταν και αυτα,δηλαδη η καταληψη βοηθαει σε κατι τετοιο..στο να βγει η καταληψη στο δρομο,στο να γινουν εξορμησεις,στο να αποκλεισεις τον ΟΣΕ, τα διοδια κλπ κλπ

Εδώ πια φάνηκε το μεγαλείο σας!!! Αν ήσασταν μάγκες εσείς που θέλετε να αγωνιστείτε να χάσετε ΜΟΝΟ εσείς μαθήματα, εφόσον η παρακολούθηση δεν είναι υποχρεωτική!! Τότε όμως οι υπόλοιποι θα κάνουν μαθήματα και θα προχωράνε οπότε αυτό πονάει. Οπότε ας κάνουμε μια κατάληψη για να μην κάνει κανένας μάθημα και να βγαίνουμε εμείς στους δρόμους. Θεέ μου τι λογική!! Αγώνας στις πλάτες άλλων...

δηλαδη η καταληψη βοηθαει σε κατι τετοιο..στο να βγει η καταληψη στο δρομο,στο να γινουν εξορμησεις,στο να αποκλεισεις τον ΟΣΕ, τα διοδια κλπ κλπ

Κλείστε μας και μέσα στην τουαλέτα ρε παιδιά δεν πειράζει...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/07, 21:05 από King Lui »
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #457 στις: 02/03/07, 19:37 »
Σε συγχαίρω για την ψυχραιμία σου!Αυτό λέγεται γόνιμος διάλογος!Εγώ δεν νομίζω να σου έχω πει ότι έχεις παραχέσει τπτ...Ούτε νομίζω ότι μπήκες στον κόπο να με ρωτήσεις τι πιστεύω.Αντίθετα μιλάς για τα μεγαλεία μας κτλ κτλ.Ετσι λυπάμαι αλλά τελικά γίνεσαι αυτό που πριν κορόιδευες!Διότι με φωνές,βρισιές και τραμπουκισμούς ούτε κίνημα γίνεται αλλά σιγουρα ούτε και διάλογος...

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #458 στις: 02/03/07, 19:51 »
βασικα κατι ασχετο αλλα εχω χασει καθε ιδεα απο ολους πλεον!
και κανεναν κομμα δεν υποστηρίζει την βασικη του ιδεα!!
ακομα και με την κνε που τα ειχα δει και απο μεσα πως δουλεύουν τα πραγματα κατάλαβα οτι
ολα για αυτους ειναι μια ψηφος!!
ξερω οτι ειμαι offtopic αλλα δεν αντεξα με αυτα που βλεπω επρεπε να το πω!!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #459 στις: 02/03/07, 19:59 »
Εσύ την έχασες,εγώ δεν την είχα αποκτήσει ποτέ... ;D

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #460 στις: 02/03/07, 21:08 »
Σε συγχαίρω για την ψυχραιμία σου!Αυτό λέγεται γόνιμος διάλογος!Εγώ δεν νομίζω να σου έχω πει ότι έχεις ... τπτ...Ούτε νομίζω ότι μπήκες στον κόπο να με ρωτήσεις τι πιστεύω.Αντίθετα μιλάς για τα μεγαλεία μας κτλ κτλ.Ετσι λυπάμαι αλλά τελικά γίνεσαι αυτό που πριν κορόιδευες!Διότι με φωνές,βρισιές και τραμπουκισμούς ούτε κίνημα γίνεται αλλά σιγουρα ούτε και διάλογος...

Η βρισιά σβήστηκε (και η δικιά μου και στη δικιά σου την παράθεση), δεν φώναζα όταν πληκτρολογούσα το μήνυμα, η παράθεση δεν ήταν από σένα, όντως δεν σε ρώτησα τι πιστεύεις (δεν νομίζω ότι με ενδιέφερε ποτέ). Σε ρωτάω όμως τώρα, έχω άδικο σε αυτό? ->
Αν ήσασταν μάγκες εσείς που θέλετε να αγωνιστείτε, να χάσετε ΜΟΝΟ εσείς μαθήματα, εφόσον η παρακολούθηση δεν είναι υποχρεωτική!! Τότε όμως οι υπόλοιποι θα κάνουν μαθήματα και θα προχωράνε οπότε αυτό πονάει. Οπότε ας κάνουμε μια κατάληψη για να μην κάνει κανένας μάθημα και να βγαίνουμε εμείς στους δρόμους. Θεέ μου τι λογική!! Αγώνας στις πλάτες άλλων...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #461 στις: 02/03/07, 21:11 »
Είπα εγώ ποτέ ότι έχεις?Ναι θεωρώ την κατάληψη μέτρο αλλά μέτρο το οποίο να χρησιμοποειται σοφά και με μέτρο.Όχι όπως γίνεται τώρα με κοντά 2 μήνες κατάληψη...

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #462 στις: 03/03/07, 17:15 »
Ετυχε να ειμαι στο κεντρο, κατα τη διαρκεια μιας πορειας.. οχι τρομερα πραγματα, ηταν καμια 100-150 ατομα επι της εγνατιας, διαδηλωνοντας...
Αυτοι στο δρομο λοιπον, και καμια 15αρια αστυνομικοι (οχι μπατσοι, μη μας αφορισει κ η Λουκα..  :P)
Εκνευριστηκα ειλικρινα οταν ακουσα τα γνωστα "μπατσοι γουρουνια δολοφονοι", "εσεις που τωρα κοιτατε τη πορεια φορεστε αλεξισφαιρα, περναει η αστυνομια"

Για μενα εχουνε χασει τελειως τη μπαλα..
Πας δλδ να διαμαρτυρηθεις για το χ,ψ προβλημα των πανεπιστημιων, και ωπ, ριχνεις και κανα μπινελικι στους αστυνομικους! Πραγματικα πιστευω δλδ οτι το κανουν μονο και μονο καποιοι που εχουνε προβλημα (με ολη τη σημασια της λεξης), και τα ξεσπανε εκει περα..

Οι αστυνομικοι (στη συγκεκριμενη περιπτωση) δεν ηταν καθολου προκλητικοι..
Και στην τελικη αν απουσιαζαν και κα*λωνε σε καποια ζωα να σπασουν τζαμαριες ή να βαλουν φωτιες σε αυτοκινητα τι θα γινοταν; μετα θα ελεγαν "που ηταν η ελληνικη αστυνομια;!"

Οσο για την ιστορια του Αρη, δεν ειναι καθολου απιθανη, και δεν την αμφισβητω καθολου.. Εχουνε δει και ακουσει χειροτερα τα ματακια μου και τα αυτια μου..
Η ιδια ιστορια εχει συμβει και μενα γνωστο μου.. τηλεοπτικες καμερες τραβουσαν μονο τους "καλους αστυνομικους" που εσωσαν την κατασταση, και ηταν τελειως τυχαιο οτι δεν τραβηξαν τους "καλους αστυνομικους" που επιαναν απ το λαιμο παιδακια, τα κολλουσαν σε τζαμαριες, και τα απειλουσαν..
Ο "καλος αστυνομικος" που στελνει παιδι στο νοσοκομειο και το απειλει να πει οτι επεσε με το μηχακι γτ αλλιως θα παθει χειροτερα, δε βγαινει στη δημοσιοτητα..

Ειναι πολυ λεπτο το θεμα με την αστυνομια γενικοτερα..
Δεν ειναι ολοι "καθαροι", αλλα δεν ειναι και ολοι σκαρτοι..

Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #463 στις: 04/03/07, 17:46 »
Πραγματικα πιστευω δλδ οτι το κανουν μονο και μονο καποιοι που εχουνε προβλημα (με ολη τη σημασια της λεξης), και τα ξεσπανε εκει περα..

Μπορεί το "πρόβλημα" τους να ειναι το ότι όπως ανέφερες και εσυ πιο κάτω δεν είναι ολοι οι αστυνομικοι εντάξει... Πόλλους (όπως και εμένα), τους την έχει δώσει αυτή η κατάσταση, όπως στο βίντεο του άρη ή σε άλλες περιπτώσεις...Και εκτός αυτού, αυτό που είναι ακόμη πιο εκνευριστικό είναι να βγαίνεις να κάνεις μια ειρηνική πορία και να είσαι περιτρυγιρισμένος απο ένα σορό ματ... Όταν ας πουμε γινόταν πορία μαθήτων, που την οργάνωνε το συντονιστικό καταλήψεων και ήταν μόνο παιδάκια γυμνασίων και λυκείων, ποιος ο λόγος να υπάρχουν γύρω σου διμηρίες των ματ? Εμενα προσωπικα μου την έσπαγε...
Παράθεση
Και στην τελικη αν απουσιαζαν και κα*λωνε σε καποια ζωα να σπασουν τζαμαριες ή να βαλουν φωτιες σε αυτοκινητα τι θα γινοταν; μετα θα ελεγαν "που ηταν η ελληνικη αστυνομια;!"

οταν υπαρχει αστυνομία και γίνονται αυτά εχεις δει πολλές φορές να συλαμβάνονται αυτοί που τα κάνουν?... ::)
Παράθεση
Δεν ειναι ολοι "καθαροι", αλλα δεν ειναι και ολοι σκαρτοι..

Σαυτο συμφωνώ 100%...Ενοείται πως δεν βάζουμε όλους τους αστυνομικούς στο ίδιο τσουβάλι....Άλλωστε, υπάρχει τεραστια διαφορα εξ'αρχής στον αστυνομικο που κάθεται στο γραφείο και βγάζει ταυτότητες από τον ματατζη...Που και τους ματατζιδες, δεν τους κατηγορώ όλους...

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #464 στις: 04/03/07, 22:28 »
-hurted- fairy, λυπαμαι πολυ που το λεω, αλλα εισαι πολυ βαθια νυχτωμενη αν πιστευεις οτι ολα τα παιδακια του γυμνασιου και του λυκειου ειναι αθωα και ησυχα..

και επειδη δεν ειναι ολοι οι αστυνομικοι ενταξει πρεπει να κανουν λαμπογιαλο περιουσιες ανθρωπων; ειναι λογικη αυτη;
ή πρεπει να διαδηλωσουν τις διαφορες τους με την ελληνικη αστυνομια σε πορεια πανεπιστημιων;
και να σου πω και κατι αλλο; πολλες φορες προκαλουν τους αστυνομικους με ολα αυτα τα κοσμιτικα επιθετα που τους στολιζουν.. Και χωρις αιτια..
Σου την εσπαγε που ηταν γυρω σου τα ματ; αν τον επιανε υστερια τον απο πισω σου και σε επαιρνε και σενα η μπαλα θα ευχοσουν ή δε θα ευχοσουν να ηταν εκει τα ματ;

Να βλεπουμε και τις δυο πλευρες, οχι μονο αυτη που μας συμφερει..
Και αυτωνων τα ματια δεν εχουν δει και δεν εχουν παθει και λιγα..
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #465 στις: 04/03/07, 22:40 »
Τουλαχιστον σε εκείνη την πορεία που ήταν οργανωμένη απτο συντονιστικο κτλπ, όλα τα παιδάκια ήσυχα ήταν...Δεν υπήρχαν ούτε κουκουλοφόροι,ούτε τραμπούκοι...μόνο τα ματ δεξιά και αριστερά του δρόμο, να μας την σπάνε

Ρε συ, δεν είπα να τα κανουν λαμπογιαλο...Είπα ότι αυτος είναι ο λόγος που μερικοί τα εχουν παρει με τους αστυνομικούς...

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #466 στις: 04/03/07, 22:47 »
μόνο τα ματ δεξιά και αριστερά του δρόμο, να μας την σπάνε

Sorry, αλλά ούτε αυτός είναι σοβαρός λόγος για να μην υπάρχουν εκεί.
Ότι "μας τη σπάνε" δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #467 στις: 04/03/07, 23:17 »
Mα καλά μιλάμε σοβαρά?
Τα ματ δεν πρέπει να φυλάνε τις πορείες γιατί "μας τη σπάνε"?
Τι σημαίνει μας τη σπάνε?
Και μένα μου τη σπάνε μερικοί ή μάλλον πολλοί αλλά όχι αναίτια και κυρίως δε βγαίνω έξω και όποιον πάρει ο χάρος.
Έλεος δλδ....εμένα μου τη σπάνε οι επαναστάτες χωρίς αιτία....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #468 στις: 05/03/07, 00:00 »
Εδώ πια φάνηκε το μεγαλείο σας!!! Αν ήσασταν μάγκες εσείς που θέλετε να αγωνιστείτε να χάσετε ΜΟΝΟ εσείς μαθήματα, εφόσον η παρακολούθηση δεν είναι υποχρεωτική!! Τότε όμως οι υπόλοιποι θα κάνουν μαθήματα και θα προχωράνε οπότε αυτό πονάει. Οπότε ας κάνουμε μια κατάληψη για να μην κάνει κανένας μάθημα και να βγαίνουμε εμείς στους δρόμους. Θεέ μου τι λογική!! Αγώνας στις πλάτες άλλων...
Οι συνέλευση των φοιτητών είναι όργανο των φοιτητών που αποφασίζει για όλους τους φοιτητές σε θέματα που αφορούν όλους τους φοιτητές. Δεν έχει νόημα να "αγωνιστείς" εάν δεν το κάνεις μέσα από κάποιο όργανο που να δείχνει ότι δεν την έχεις δει εσύ προσωπικά στραβά με κάτι, αλλά ότι όλοι ή έστω οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα με αυτό.
Και από ό,τι έχουμε δει το ότι "οι υπόλοιποι θα κάνουν μαθήματα και θα προχωράνε" δεν ισχύει. Οι περισσότεροι που είναι ενάντια στις συγκεκριμένες καταλήψεις μιλάνε για την εξεταστικές και μόνο.

Πας δλδ να διαμαρτυρηθεις για το χ,ψ προβλημα των πανεπιστημιων, και ωπ, ριχνεις και κανα μπινελικι στους αστυνομικους! Πραγματικα πιστευω δλδ οτι το κανουν μονο και μονο καποιοι που εχουνε προβλημα (με ολη τη σημασια της λεξης), και τα ξεσπανε εκει περα..
Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Αλλά θα ήταν λίγο άδικο να το γενικεύσουμε και χαίρομαι που δεν το κάνεις.

Ειναι πολυ λεπτο το θεμα με την αστυνομια γενικοτερα..
Δεν ειναι ολοι "καθαροι", αλλα δεν ειναι και ολοι σκαρτοι..
Για άλλη μια φορά έχεις δίκιο.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/07, 00:05 από Νίκος »
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #469 στις: 05/03/07, 13:25 »
να μας την σπάνε

μπορεις να μου εξηγησεις λιγο πως ακριβως σας "τη σπαγανε";
Σου χαλουσαν την αισθητικη σου; Το χρωμα της στολης που φορουσαν δε καθοταν καλα στο ματι σου;
Σου επιαναν το στομα, ή σου εδεσαν τα χερια και δε μπορουσες να εκφραστεις ελευθερα;
Ή μηπως σε εβρισαν; (μαντευω οτι μαλλον το αντιθετο εγινε..  ::))
Σε προσεβαλλαν;
ειλικρινα ειμαι πολυ περιεργη να μαθω..


Mα καλά μιλάμε σοβαρά?
πολλες φορες αναρωτιεμαι κι εγω...

Και μένα μου τη σπάνε μερικοί ή μάλλον πολλοί αλλά όχι αναίτια και κυρίως δε βγαίνω έξω και όποιον πάρει ο χάρος.
Έλεος δλδ....εμένα μου τη σπάνε οι επαναστάτες χωρίς αιτία....
+1000
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #470 στις: 05/03/07, 14:01 »
Τουλαχιστον σε εκείνη την πορεία που ήταν οργανωμένη απτο συντονιστικο κτλπ, όλα τα παιδάκια ήσυχα ήταν...Δεν υπήρχαν ούτε κουκουλοφόροι,ούτε τραμπούκοι...μόνο τα ματ δεξιά και αριστερά του δρόμο, να μας την σπάνε

Για ποιά πορεία μιλάς? Πάντως τη Πεμπτη 01/03, μόνο ήσυχη δεν ήταν. Όχι εξαιτίας των φοιτητών. Αλλά όταν προχωράγαμε, και βλέπαμε "κάποιους" να προσπαθούνε πραγματικά να σπάσουν κάποιες κάμερες (Σοβαρά προσπαθούσαν!!!), όταν ο αέρας είχε γίνει ένα ντουμάνι απο τη μυρωδιά των σπρέυ,δεν θεωρήται ήσυχη η πορεία.

Οι αστυνομικοί, απο την άλλη, σπάνια θα κάτσουν φάτσα στη πορεία. Τις περισσότερες φορές είναι μακρυά.Ας είχες ένα μαγαζάκι στη Σταδίου, ας δούλευες μέσα στη τράπεζα, και συζητάμε μετά για τη παρουσία της αστυνομίας...

Ρε συ, δεν είπα να τα κανουν λαμπογιαλο...Είπα ότι αυτος είναι ο λόγος που μερικοί τα εχουν παρει με τους αστυνομικούς...

Όχι λαμπόγυαλο, απλά μια καφετέρια, και 2 αμάξια... Να γίνει ζημιά όμως.

Και για να καταλάβω, κάποιοι ,"τα έχουν πάρει" με τους αστυνομικούς, επειδή αυτοί, κάνουν τη δουλειά τους? Και στη τελική, ο αστυνομικός, πήγε στη πορεία, επειδή ήθελε να δείρει, ή επειδή, κάποιος ανώτερος του,του ανέθεσε να κάθεται εκεί?

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #471 στις: 05/03/07, 18:40 »
Σου την εσπαγε που ηταν γυρω σου τα ματ; αν τον επιανε υστερια τον απο πισω σου και σε επαιρνε και σενα η μπαλα θα ευχοσουν ή δε θα ευχοσουν να ηταν εκει τα ματ;

γιατι να το ευχηθει αυτο?  ??? ;D ??? ;D για να αρπαξει οτι αρπαξει απο τον απο πισω της και να τις φαει και απο τα ματ μετα?

αντε να βρει το θαρρος να ξανακατεβει σε πορεια μετα κανεις...

Και στη τελική, ο αστυνομικός, πήγε στη πορεία, επειδή ήθελε να δείρει, ή επειδή, κάποιος ανώτερος του,του ανέθεσε να κάθεται εκεί?
αυτο ειναι το λυπηρο... οτι υπαρχουν "εντολες ανωτερου". και οταν υπαρχει ανωτερος, ενα πολυ μεγαλο ποσοστο των "κατωτερων" τυφλωνεται απο την εξουσια... του ανωτερου. απειρα παραδειγματα...

συμφωνοι, δεν ειναι ολοι οι αστυνομικοι "κακοι"... ειναι πολυ ευκολο να γινουν ομως λογω της εξουσιας που νομιζουν οτι εχουν. και η εκπαιδευση που περνουν δεν τους αποτρεπει απο κατι τετοιο.

για μενα λοιπον ειναι προβλημα παιδειας και οχι επαγγελματος... και δυστυχως δεν το εντοπιζω μονο στους αστυνομικους...

(αλλα και στους πυροσβεστες! ...καλαμπουρι! ;D)
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #472 στις: 05/03/07, 19:47 »
συμφωνοι, δεν ειναι ολοι οι αστυνομικοι "κακοι"... ειναι πολυ ευκολο να γινουν ομως λογω της εξουσιας που νομιζουν οτι εχουν. και η εκπαιδευση που περνουν δεν τους αποτρεπει απο κατι τετοιο.

Δεν νομίζουν ότι έχουν, έχουν εξουσία. Όταν κάνουν κατάχρησή της είναι το πρόβλημα.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #473 στις: 05/03/07, 19:49 »
Και όταν κάποιος έχει 5000 λαό πίσω του, τυφλώνεται και ο ίδιος απο την δύναμη, και κάνει πιο εύκολα ότι είναι να κάνει....

γιατι να το ευχηθει αυτο?  ??? ;D ??? ;D για να αρπαξει οτι αρπαξει απο τον απο πισω της και να τις φαει και απο τα ματ μετα?

αντε να βρει το θαρρος να ξανακατεβει σε πορεια μετα κανεις...
Γιατί να τις φάει απο τα ΜΑΤ? Και όταν κάποιος πάει σε πορεία, προσέχει που κάθεται, δεν πάει δίπλα απο τον τύπο με τη κουκούλα και το καδρόνι, πάει δίπλα σε γνωστους του, που ξέρει οτι δεν κάνουν...διάφορα... Όχι μόνο να είμαστε ήσυχοι, να φαινόμαστε κιόλας...

αυτο ειναι το λυπηρο... οτι υπαρχουν "εντολες ανωτερου". και οταν υπαρχει ανωτερος, ενα πολυ μεγαλο ποσοστο των "κατωτερων" τυφλωνεται απο την εξουσια... του ανωτερου. απειρα παραδειγματα...

συμφωνοι, δεν ειναι ολοι οι αστυνομικοι "κακοι"... ειναι πολυ ευκολο να γινουν ομως λογω της εξουσιας που νομιζουν οτι εχουν. και η εκπαιδευση που περνουν δεν τους αποτρεπει απο κατι τετοιο.

για μενα λοιπον ειναι προβλημα παιδειας και οχι επαγγελματος... και δυστυχως δεν το εντοπιζω μονο στους αστυνομικους...

(αλλα και στους πυροσβεστες! ...καλαμπουρι! ;D)

Αυτό είναι μια σωστή αλλα μεγάάάάάάλη κουβέντα.. Απο την ίδια εξουσία τότε τυφλώνεται, ο δάσκαλος,ο καθηγητής, ο σκουπιδιάρης, ο οδηγός του λεωφορείου... Ακριβώς όμως επειδή είναι ζήτημα παιδείας, δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον αστυνομικό ώς αστυνομικό....

συμφωνοι, δεν ειναι ολοι οι αστυνομικοι "κακοι"... ειναι πολυ ευκολο να γινουν ομως λογω της εξουσιας που νομιζουν οτι εχουν. και η εκπαιδευση που περνουν δεν τους αποτρεπει απο κατι τετοιο.

Δεν νομίζουν ότι έχουν, έχουν εξουσία. Όταν κάνουν κατάχρησή της είναι το πρόβλημα.
Συμφωνώ...Αλλά και πάλι τότε είναι ζήτημα παιδείας.Απλά μπαίνει η παράμετρος, οτι και να αποδείξεις κατάχρηση,κάτι έγινε...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/07, 19:51 από Μεταβαρόνος Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #474 στις: 06/03/07, 09:09 »
Παρεμπιπτόντως, μια που μιλάμε για αλητεία, το γνωρίζετε, φαντάζομαι, πως τα χημικά με τα οποία ραντίζει συνεχώς η αστυνομία τους διαδηλωτές, είναι ΛΗΓΜΕΝΑ! Κι αν αναλογιστούμε πως οι χημικές αυτές ουσίες διαποτίζουν το δέρμα, τα μάτια και τα μαλλιά, μιλάμε για μια πραγματική κρατική αλητεία. Γιατί τα χημικά αυτά είναι, έτσι κι αλλιώς, καρκινογόνα και εξαιρετικά βλαπτικά για την ανθρώπινη υγιεία.
Να σκεφτείτε, μόνο, πως οι εντομοκτόνοι αεροψεκασμοί έχουν απαγορευθεί για λόγους οικολογικούς.
Φαίνεται πως, για μερικούς, η οικολογική συνείδηση είναι επιλεκτική και, πάντως, δεν συμπεριλαμβάνει το "είδος" των διαδηλωτών.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.