Αποστολέας Θέμα: Στης πικροδάφνης τον ανθό (διασκευή φυσικά!) - mp3  (Αναγνώστηκε 11146 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Πολυ καλο...

Το συμπαθησα κι ας μην ειναι των ακουσματων αυτων...

Το τελος με το φλαουτο ειδικα...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Λοιπόν... >:( >:( >:( εγώ που είμαι λάτρης της παραδοσιακής μουσικής...(το αντικειμενο μου κυρίως)...έχω να δηλώσω ότι θα κάνω αυστηρότατη κριτική...καθώς αυτό είναι και από τα top τραγούδια κατ' εμέ...Το φλαουτάκι,κάνει και για φλογέρα στο αυτί...πολύ πολύ καλό!Και αφού είχε ένα τόσο καλό φλάουτο, τύφλα να χει το κλαρίνο!ο transporto...πολύ ωραίο!!!Το τελείωμα μ' άρεσε...και θα έλεγα μάλιστα ότι το κομματάκι δύσκολα θα το ξεχώριζε το κοινό αυτί από το αυθεντικό!Αρα Βαθμός... αριστα 19/20 ήθελα λίγο περισσότερο διαρκεια...να γίνει λίγο χορταστικό...Και έχω και μερικές προτάσεις...μία διφωνια ανδρική από κάτω δεν θα ήταν άσχημη...ίσως και ελάχιστα να ακούγεται ένα πιανάκι...για να φέρνει περισσότερο για διασκευή....έτσι θα το αποκαλέσω μάλλον σαν μια ιδιαίτερα εκλυπτησμένη  (την σκότωσα την λέξη;) παραδοσιακή εκτέλεση...Πάντως παρα πολύ ωραίο... ;) :) ;) :)και έχεις και καλή φωνή για παραδοσιακά...με λίγο περισσότερο δουλεματάκι...αν σε ενδιαφέρει...Αν θέλετε, και διασκευάζετε και άλλα τέτοια, προσφέρομαι για συνεργασία πάντως...παίζω γκάιντα και κλαρίνο...
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Cuenca_60R,

...σίγουρα, μια αντρική διφωνία θα ταίριαζε. Η διασκευή όμως αυτή βρίσκεται σε ένα demo για τη φωνή μου, καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί δεν υπάρχει διφωνία... ;). Σχετικά με το πιάνακι τώρα, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "θα έφερνε περισσότερο σε διασκευή". ΄Στον τίτλο του θέματος μιλάω για διασκεύη, όπως για διασκευή θα μιλούσα για οποίοδήποτε κομμάτι δεν παίζεται πιστά, σύμφωνα με την αρχική του ενορχήστρωση-εκτέλεση. Δεν ήταν στόχος μου να το αλλάξω τελείως...ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Δεν τραγουδάω παραδοσιακά, παρα μόνο 2-3 τα οποία μου αρέσουν ιδιαίτερα και αγαπώ.
Η γκάιντα και το κλαρίνο μου ακούγονται πολύ ενδιαφέροντα...για οτιδήποτε προκύψει θα σου πω  :)

Cuenca_60R,
Arg0,
Bασίλη,
σας ευχαριστώ για τα σχόλια.
Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε  :)

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Κοίτα...Βάλια...όταν μιλάμε για διασκευή...δεν είναι κάτι το απόλυτο στην παραδοσιακή μουσική...Μην ξεχνάς ότι ο κάθε οργανοπαίχτης και τραγουδιστής...αναλόγως πώς το έμαθε το κομμάτι από τον δάσκαλό του από τα παλιά ακόμα χρώμα, έδωσε το δικό του χρώμα, και τους δικούς του αυτοσχεδιασμούς...Συνεπώς, είναι λίγο παρακινδυνευμένο να μιλάς για <<αυθεντικό>> και <<αρχική εκτέλεση>> στην παραδοσιακή μουσική...Με την δικιά σου εκτέλεση..πήρε έτσι...έναν αέρα σύγχρονο μεν, που μου θύμησε και κάτι σε αρχαία μουσική...Τώρα θα μου πεις...γιατί η παραδοσιακή μουσική, και δει η Ηπειρώτικη τι είναι;Τέσπα...keep up the good work...Και αν θέλεις συνεργασία εδώ είμαστε...
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Κοίτα...Βάλια...όταν μιλάμε για διασκευή...δεν είναι κάτι το απόλυτο στην παραδοσιακή μουσική...Μην ξεχνάς ότι ο κάθε οργανοπαίχτης και τραγουδιστής...αναλόγως πώς το έμαθε το κομμάτι από τον δάσκαλό του από τα παλιά ακόμα χρώμα, έδωσε το δικό του χρώμα, και τους δικούς του αυτοσχεδιασμούς...Συνεπώς, είναι λίγο παρακινδυνευμένο να μιλάς για <<αυθεντικό>> και <<αρχική εκτέλεση>> στην παραδοσιακή μουσική...

Αυτό ακριβώς προσπάθησα να πω κι εγώ στο προηγούμενο post μου  :)

ΥΓ. Βάγια με λένε... ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/09, 20:54
από Panos the Greek
2 Απαντήσεις
1562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 13:59
από ivikos
7 Απαντήσεις
3639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/09, 00:27
από KgSoloman5000
4 Απαντήσεις
1988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/09, 14:23
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
4 Απαντήσεις
1824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 12:09
από Αnthia
14 Απαντήσεις
4429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 00:36
από Aganippi
5 Απαντήσεις
3092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/12, 18:01
από Ιππέας
1 Απαντήσεις
2212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/13, 19:46
από ivikos
0 Απαντήσεις
1711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/17, 12:48
από ivikos
0 Απαντήσεις
2505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos