Αποστολέας Θέμα: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.  (Αναγνώστηκε 28114 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #25 στις: 19/11/09, 02:07 »
Να και η δικιά μου λίστα.Να ξεκαθαρίσω ότι κατα 90 τοις εκατό αποτελείται από προσωπικές επιλογές και γούστα καθώς γενικά θεωρώ αδύνατο να φτιάξει κανείς μια όσο το περισσότερο αντικειμενική λίστα,ειδικά από τη στιγμή που μιλάμε για τα 00's του ανεξέλεγκτου downloading κλπ κλπ.
Σε τυχαία σειρά εννοείται:

Isis-oceanic (2002)

Αν και οι καλιφορνικέζοι είχαν ρίξει την προειδοποιητική βολή τους στο celestial με αυτό το album δημιουργούν νέες βάσεις για το πώς πρέπει να ακούγεται ο σύγχρονος post-rock ήχος κάνοντας και τους πιο ψαγμένους να ψαρώσουν άσχημα μαζί τους.Ουσιαστικά μπόλιασαν τις neurosis επιρροές τους,ξεπέρασαν τους δισταγμούς του πρώτου album και κατάφεραν να σταθούν επάξια δίπλα στα ειδάλματά τους.Ομολογώ ότι ήμουν σε τρελό δίλημμα για το αν έπρεπε να βάλω αυτό ή το επίσης αριστουργηματικό panopticon στην δεκάδα,αλλά το γεγονός ότι κυκλοφόρησε νωρίτερα έγειρε την πλάστιγγα με το μέρος του.

Electric wizard-Dopethrone(2000)

Σαφώς και δεν είναι καλύτερο από το αριστουργηματικό ντεμπούτο τους,αλλά εδώ οι Άγγλοι χώνουν ότι πιο σάπιο έχουν μέσα τους.Τρελή παραμόρφωση σε κιθάρες και φωνητικά ενώ μερικά riffs προέρχονται από άλλο πλανήτη,ειδικά αυτό του funerapolis θέλει ιδιαίτερη προσοχή σε τι φάση και ώρα το ακούς γιατί άνετα σε στέλνει στο τρελάδικο.Γενικά ο λόγος που είναι μία από τις μεγαλύτερες doom μπάντες στον πλανήτη αυτή την στιγμή.

Tool-Lateralus(2001)

Tώρα τι να πεις για αυτό το πράγμα.Απλά η αρτιστική τελειότητα σε μουσική,φωνητικά,στίχους,μηνύματα κλπ κλπ.Αντικειμενικότατα,και δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που να μπορούν να το αμφισβητήσουν,ο μεγαλύτερος δίσκος της δεκαετίας ίσως και κάτι  παραπάνω.Το album που επηρέασε τους πάντες και τα πάντα,το album που καθόρισε εν πολλοίς τη δεκαετία που διανύουμε πιθανότατα και τον αιώνα.Ουγκ και τπτ άλλο.

Colour Haze-Tempel(2006)

Πιθανότατα πολλοί φαν του συγκροτήματος να διαφωνήσουν με αυτή την επιλογή.Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο album τους,αλλά είναι το δικό μου νο.1 καθώς ήταν και η πρώτη μου επαφή μαζί τους.Όταν το πρωτοέβαλα στο windowsmediaplayer(είπαμε στα zeros είμαστε) δεν πίστευα στα αυτιά μου,νόμισα ότι έκανα καινούργια ανακάλυψη.Aπόλυτα ψυχαιδελικές κιθάρες,φωνητικά που σε ταξιδεύουν σε όποιο μέρος θες,ένα συγκρότημα που πιστεύεις ότι ήταν κάπου ξεχασμένο στο 60΄s και ξαναήρθε τώρα στην επιφάνεια.Περιέχει και το για μένα μεγαλύτερο τραγούδι τους(aquamaria).H μπάντα έκπληξη της δεκαετίας,σε κάνει να δεις το stoner με διαφορετικό μάτι.

Anathema-A natural disaster(2003)

H προσωπική μου αδυναμία,το album που με βοήθησε σε κάποιες από τις πιο δύσκολες στιγμές μου.Έχω κοιμηθεί άπειρα βράδια ακούγοντάς το.Σε χαμηλότερο tempo από τα προηγούμενα τους με τα αδέρφια να είναι πιο συναισθηματικά από ποτέ.Τραγούδια σαν το harmonium,το pulled under και το flying δεν γράφονται κάθε μέρα.Πλέον δεν το ακούω συχνά,αλλά όταν αποφασίσω να το βάλω στο cd player(αγοράστηκε με τη μία) νιώθω σαν να το ακούω για πρώτη φορά.

Arcturus-The sham mirrors(2002)

Η νορβηγική σκηνή στα καλύτερα της.Οι κιθάρες σκοτώνουν(το riff του kinetic σου κολλάει μια για πάντα),τα φωνητικά ώρες ώρες σε τρομάζουν ενώ τα πλήκτρα είναι αδύνατον να τα περιγράψει κανείς.Αυτά σε συνδιασμό με το όλο black metal υπόβαθρο που φτιάχνουν ο garm και ο hellhammer σε κάνουν να κατατάξεις το sham mirrors στις μεγαλύτερες στιγμές της δεκαετίας.

Nevermore-This godless endeavor(2005)

Το magnus opus της μπάντας.Το album που έφτασαν στην απόλυτη ολοκλήρωσή τους.Με έναν dane,καθαρό πλέον να γράφει ΤΙΣ ΣΤΙΧΑΡΕΣ,τον loomis πιο ώριμο από ποτέ να χτυπάει από παντού και το δίδυμο sheppard-williams να ολοκληρώνει την καταστροφή.Που να πρωτοσταθείς?Στο ρεφραίν του born,στους στίχους του final product,στη ριφάρα του acid words,στο μεγαλείο του sentient 6,στη λυρικότητα του sell my heart,στο ομώνυμο έπος?Ο σημαντικότερος λόγος που οι nevermore είναι η αγαπημένη μου μπάντα,η αποστομωτική απάντηση σ αυτούς που τους είχαν ξεγράψει μετά το (μοναδικό μέτριο album τους) enemies.H απόδειξη του γιατί είναι μία από τις πιο υποτιμημένες μπάντες του χώρου.

OM-Conference of the Birds(2006)

Σοκ και δέος.To γεγονός ότι ουσιαστικά προέρχονται από τους sleep προμήνυε όμορφα πράγματα αλλά αυτό δεν μπορούσε να το φανταστεί κανείς.2 τραγούδια,15 και 17 λεπτά αντίστοιχα που σε στέλνουν για τσάι.Το at giza ένα πραγματικό υπερέπος,στέκεται δίπλα στις καλύτερες κυκλοφορίες των sleep ενώ μπορεί πολύ άνετα να συγκριθεί με αριστουργήματα των floyd.To flight of the eagle σε επαναφέρει στην πραγμαικότητα.Αlbum για πολύ ιδιαίτερες στιγμές μπορεί να σε στείλει κανονικά.Ανακοινώθηκαν και για το Φλεβάρη στο ΑΝ όπου ελπίζω να το παίξουν ολόκληρο.

Neurosis-Given to the rising(2007)

Tα 00's ήταν μια ιδιαίτερα παραγωγική δεκαετία για την υπερμπαντάρα από την California.Times of grace μπορεί να μην ξαναβγήκε και τα 3 albums όμως που κυκλοφόρησαν είναι εξίσου αριστουργηματικά.Αυτό είναι το αγαπημένο μου.Τα riff και τα φωνητικά σε σκίζουν στα 2 ενώ η χαρακτηριστική σαπίλα τους ζει και βασιλεύει.Μπολιάζουν κλασσικά άπειρα είδη μουσικής,τόσα που σε κάνουν να αναρωτιέσαι αν μπορεί να υπάρξει
κάτι τελειότερο.Τραγούδια σαν το water is not enough και origin μόνο σαν μνημεία μπορείς να τα χαρακτηρίσεις.RESPECT ακόμα μια φορά


Cult of luna-Eternal kingdom(2008)

Σαπίλα,doom αισθητική και απόκοσμα ριφ συνθέτουν το καλύτερο,για μένα album της συγκεκριμένης μπαντάρας.Πιο βαρύ,πιο σκοτεινό από τα υπόλοιπα δίνει δικαίως στο συγκρότημα μια θέση στις συμαντικότερες post-metal μπάντες της εποχής.Και μόνο το έπος ghost trail να περιείχε νομίζω ότι θα έφτανε για να το τοποθετήσει στην δεκάδα.

+1(ελληνικό)
Ρόδες-silent disco(2007)

Δυσκολεύομαι πραγματικά να περιγράψω το μεγαλείο της συγκεκριμένης δουλειάς.Ο νικήτας μην γνωρίζοντας πιθανώς και ο ίδιος τι ήθελε να κάνει,αποτινάζει μια για πάντα το φάντασμα των active member από πάνω του,αναμιγνύει post rock-hip hop-ρεμπέτικα-ντίσκο(και δεν ξερωγω τι άλλο),γράφει στίχους από άλλο πλανήτη,τραγουδάει και ραπάρει με τρόπο που σε κάνει να κολλάς με τη μία.18 τραγούδια σταθμοί για την ελληνική σκηνή με άπειρους συμβολισμούς και υπόγεια μηνύματα,ένα project ασύλλυπτο ακόμα και για τα ευρωπαϊκά δεδομένα.Μεγαλύτερη απόδειξη της (τεράστιας) αξίας του,το γεγονός ότι εμμέσως πλην σαφώς το παραδέχτηκε και ο χοντρός σε συνέντευξη του στον Κανάκη λέγοντας πως δεν γνώριζε ότι ο Νικήτας είχε τέτοια πράγματα στο μυαλό του.Όπως φάνηκε ήταν πολύ δύσκολο για τον Νικήτα να αντέξει το ειδικό βάρος του album,το γεγονός μάλιστα ότι πούλησε σχεδόν τα μισά από το υπερβολικά εμπορικό "στη γιορτή της φαντασίας" τον απογοήτευσε τελείως και τον έριξε στις κραιπάλες με αποτέλεσμα στα περισσότερα live πλέον να μην μπορεί ούτε να τραγουδήσει.Παρόλαυτά με το συγκεκριμένο οι ρόδες μπήκαν για πάντα στην καρδιά μου.


« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/09, 04:28 από s.s. »

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #26 στις: 19/11/09, 12:00 »
@ Fteo

Προβλέπω κάθε μέρα να προσθέτεις και από 1-2 albums ;D. Δεν πειράζει γιατί είναι όλα πολύ αξιόλογα.

Άρχισα κι εγώ να κάνω μια λίστα και σταμάτησα. Κατάλαβα ότι ξεχνούσα και άφηνα πίσω πολλά καλά πράγματα. Θα περιμένω λίγο να κάνω μερικές ουσιαστικές ανασκοπήσεις στα προηγούμενα χρόνια, κι εκεί κοντά στις γιορτές που θα έχω περισσότερο χρόνο θα ολοκληρώσω τη λίστα.


@ Kiratzoharris

Έχεις δίκιο! Είναι πολύ δύσκολο να σταθμίσεις την επιδραστικότητα ενός album του 2007, του 2008 ή του 2009. Οι χρονιές αυτές είναι δεδομένο ότι θα αδικηθούν στη λίστα.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #27 στις: 19/11/09, 12:51 »
s.s.
Το silent disco είναι δισκάρα απλά! Δούλευα τότε σε δισκοπωλείο και το είδα στο ράφι και το έβαλα να παίξει. Κόλλησα με τη μία. Μίλαγα που και που με τον sampler-ά τους (ελπίζω να βγάλει και αυτός ένα άλμπουμ κάποια στιγμή, είναι απίστευτος) που έχουμε ένα κοινό γνωστό, αλλά δεν τους είχα δώσει ποτέ ιδιαίτερη σημασία πριν. Μεγάλωσα στο Πέραμα την εποχή που ο χοντρός και το Low Bap ήταν στα πάνω του. Που όπου και να πήγαινες έβλεπες τους κοντοκουρεμένους τύπους ντυμένους στα μαύρα και φαρδιά παντελόνια. Νόμιζες ότι έφτιαχναν στρατό. Εμείς οι σκληροπυρηνικοί ροκάδες τότε, δεν τα θέλαμε αυτά. Επίσης αυτό το υφάκι, "τι να μου πεις εσύ, εγώ έχω ζήσει την ζωή και έτσι και αλλιώς, από την καλή και την ανάποδη" κλπ μου την έσπαγε απίστευτα και μου φαινόταν πολύ δήθεν. Αυτές οι Low bap επιρροές με έκαναν λίγο διστακτικό με τις Ρόδες. Αλλά με το που άκουσα το silent disco όλα αυτά έσβησαν...

Ρόδες το δες!

indie-anos laternative
Θα είμαι ήσυχος, το υπόσχομαι!  0:)

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #28 στις: 19/11/09, 13:59 »
Fteo
Το χα καταλάβει ότι σου άρεσε από κάτι post σου.Ωραία εποχή όπως και να το κάνουμε τότε στο Πέραμα.Σε ζηλεύω.
Ξαναβγάζουν πάντως δίσκο στις αρχές του 2010 αποκλειστικά σε αγγλικό στίχο μάλλον και με πιο σκληρές κιθάρες.Δεν νομίζω να αγγίξει επίπεδα silent disco αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

indie-anos
Mέχρι τότε θα έχει πεθάνει το θέμα,φτιάξε τώρα που γυρνάει και την αλλάζεις αν σκεφτείς κάτι διαφορετικό.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/09, 14:01 από s.s. »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #30 στις: 19/11/09, 14:26 »
Ναι ρε,το έλιωσα όλο το καλοκαίρι.
Δύσκολο album,θέλει πολλές ακροάσεις αλλά νομίζω ότι το τελικό πρόσημο είναι θετικό.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #31 στις: 19/11/09, 23:48 »
(καθαρισμα λαιμου)
Χωρις σειρα...
$Deadsoul Tribe-A murder of crows$(2003)

O Devon Graves ή Buddy luckey καποια χρονια μετα τους ψυχεδελο-θεους Psychotic Waltz φτιαχνει το προσωπικο του σχημα.Διαφορετικοι απο τους psychotic πιο νορμαλ θα ελεγε καποιος οι deadsoul ειναι αρκουντως groovατοι και Progressive ενω ο devon δινει ρεστα στους στιχους του.Ενας δισκος ζεστος με δυνατες ομως συνθεσεις που δεν σε αφηνουν να παρεις και πολλες ανασες..Ισως ακουσεις κατι απο tool εκει μπολιασμενο ομως με το prog metal που σημαδεψε τα 90s και γιατι οχι heavy rock σχηματα των 90s(περισσοτερο στον ηχο της κιθαρας)
Rιξε μια αυτια

$Dredg-El Cielo$(2002)

Εδω ειναι δυσκολα τα πραγματα..Δεν ξερω τι να πω..Οι Dredg ειναι ενα ας πουμε ελαφρο-νεο prog rock συγκροτημα απο το ΓΙΟΥΕΣΕΙ που ΓΑΜ@ΕΙ..Και αυτος ηταν ο 2ος δισκος τους.Κονσεπτ η υπνικη παραλυση και η αστροπροβολη..Δισκος φαινομενικα ευκολος που ομως αν δεν εχεις μια εξοικιωση με τη προγκρεσιβιλα γενικοτερα δεν νομιζω να σου πει πολλα.Δωστου χρονο και δεν παιζει..Καποια στιγμη δεν θα θες να βγεις απο εκει..
*Το γκρουπ εχει κυκλοφορησει αλλους 3 δισκους.Ειδικα οι 2 τελευταιοι προτεινονται ανεπιφυλακτα μιας και ειναι ακομα πιο catchy.
Ριξε μια αυτια

$Coheed and Cambria-Good Apollo I'm burning star IV$(2005)

Ιδιοτυπη περιπτωση εδω..Οι τυποι στην Αμερικη σπασαν ταμεια..Αλλοι τους ειπαν emo αλλοι prog.Μη δινεις δεκαρα.Αν αντεξεις τη φωνη του sanchez(εθιστικη καποια στιγμη) σ αρεσουν οι Maiden και οι Rush λιωστο.Τρελο κονσεπτ(θα ολοκληρωθει στον επομενο 5ο δισκο τους),καταιγισμος πρωτοτυπων ριφς και μια ατμοσφαιρα που αλλες φορες σε κανει να γελας και αλλες φορες σε πορωνει οπως το παλιο καλο ανωθευτο μεταλ.Το θεμα ομως ειναι πως δεν εχουν καμια σχεση με ατσαλια κλπ.Οι τυποι παιζουν σε σημεια ποπ με κιθαρες και δημιουργουν παραλληλα συμπαντα.Μαζι με τους three(τσεκαρε the end is begun) τους θεωρω αποκαλυψεις στα 00s.
Ριξε μια αυτια

$Mars Volta-De-Loused in comatorium$(2003)

Oταν ακουσα το this apparatus must be unearth(νομιζω) στο Χακο ενα βραδυ ειπα ''τι περιεργοι πρεπει να τους τσεκαρω''..Οταν μετα ακουσα το inertiatic,το cicatriz και το televators ενιωσα πολλα κυτταρα του εγκεφαλου μου να σκανε σαν το καλαμποκι.Ισχυει.Ο δισκος ειναι απο αλλον πλανητη.Οι τυποι επαιζαν ενα περιεργο πανκ παλια(βλεπε λιστα στην αρχη-at the drive in)και εδω παιζουν προγκ οτι να ναι.Παραγωγη ο ρουμπιν.Ακου το!!!
Ριξε μια αυτια

Portishead-Third

Nα φανταστεις οτι καποτε τα θεωρουσα αδερφιστικα αυτα..Δεν ειχα ακουσει κατι συνειδητα το κατεβασα.Το ακουσα.Το ξαναακουσα.Και ξανα.Και ξανα.Και ξανα.Αγοραστηκε και συνεχιζε να παιζει.Τωρα το ακουω πολυ λιγες φορες.Με επεηρεαζουν οσο λιγοι δισκοι ψυχολογικα.Διαφορετικα απο τα 90s αλμπουμ τους καλυτερο κατ εμε.Μινιμαλιστικο.Τεχνικα ευκολο στην ακροαση.Η διαθεση θα παιξει μεγαλο ρολο ομως.Προσεχτε.
Ριξε μια αυτια

$The Gathering-Home$(2006)

Eκνευριζομαι γιατι αυτο το αλμπουμ σηματοδοτησε την αποχωρηση του ερωτα*καρδουλες καρδουλες* Anneke.Γενικα μιλαμε για το αντικειμενικα ουσιαστικα και αμετακλητα καλυτερο ροκ-μεταλ γκρουπ με γυναικεια φωνητικα ;D σε ενα αλμπουμ που κατα πολλους θεωρειται λιγο κατωτερο των 2 πιο μεταλ(mandyllion,nightime) και του souvenirs αλλα εμενα με τρελαινει περισσοτερο.Αιθεριο,ατμοσφαιρικο λιγο ροκ,λιγα στοιχεια τριπ χοπ.Ζυγισμενο τελεια με την Ανεκε να γαφει τους καλυτερους στιχους εβερ που σε χτυπανε καπου αριστερα αλλα γενικα σε ''φωτιζουν''.Ακουσε το σε στερεφωνικο και σβησε τα φωτα.Θα με θυμηθεις.
Αλλη μια αυτια.(Σβησε το φως ειπαμε)
http://www.youtube.com/watch?v=PBLTWyhGdz8 (Embedding disabled, limit reached)
$Μastodon-Blood Mountain$(2006)

Λιγα λογια εδω.Αυτο ειναι το μεταλ των 00s.Συγνωμη thrash,συγνωμη μεταλκορ,συγνωμη τριβιουμ.Εδω εχει χωμι.Δεν ηταν εμπορικο τρικ.Το leviathan θα το εβαζα δυσκολα.Το crack the skye θα εμπαινε ΑΝ δεν ειχε βγει αυτο 3 χρονια πριν.
Δεν εχει νοημα..Ακουσε το ολο.
http://www.youtube.com/watch?v=C_m8L6G5Bz4 (Embedding disabled, limit reached)
$Witchcraft-The alchemist$(2007)

Ρετρο.Προγκ.Χεβι.Λιγοτερο ντουμ απο τα προηγουμενα.Αγνωστα 70s συγκροτηματα.Σουηδια.Markus Pelander.Αυτοι ειναι οι πυλωνες.Οχι δεν ειναι κατι καινουριο.Ειναι ομως κατι γ@@@@@@ και δεν ειναι ξεπατικοσουρα zeppelin και purple οπως ειναι οι wolfmother πχ..Αυτοι γουσταρουν αυτο που κανουν και ειδικα στον τριτο αυτο δισκο ανοιγουν τος οριζοντες τους κανουν λιιιιγο πιο συγχρονη παραγωγη και εγω περιμενω ποτε θα ξαναρθουν για λαιβ.Στη θεση του θα μπορουσε για διαφορετικους λογους να ειναι το πιο αρχετυπικο witchcraft η το μεστο firewood
Κατι σχετικα μοντερνο ;D
http://www.youtube.com/watch?v=uIpzo9thmKY (Embedding disabled, limit reached)
$Queensryche-Operation MindcrimeII$
(2006)

Οι αγαπες δεν κρυβονται.Καμια σχεση με το Ι.Σε ας πουμε αντικειμενικη λιστα δεν θα επρεπε να υπαρχει.Ο κυριος Tate ακουλουθησε τη μοδα με τα sequel ευτυχως το εκανε παρα πολυ αξιοπρεπως(αν συνυπολογισει τα τελευταια τους αλμπουμς) και δεν εφαγε πολλες ντοματες(που ισως φαει με το american soldier).Γραψαν κομματαρες που ανετα ακουω σημερα και θα θελα να ναι σε best of show και οι στιχοι ειναι πολυ ψηλα..Το τελευταιο all the promises δειχνει ομως οτι ο tate δεν το εχει τοσο πια..
Δεν εβρισκα στουντιο αλλα ο ντιο δεν μας χαλαει..
http://www.youtube.com/watch?v=_CkIo55cObA (Embedding disabled, limit reached)
Kαι ενα ελληνικο
**Διαφανα Κρινα-Και η αγαπη παλι θα καλει**
(2008)

Love them or hate them.Κλασικα πραγματα.Στα αγγλικα ακουμε οτι π**αρια γραφει ο καθενας.Στα ελληνικα φοβομαστε ;).Αγαοημενη μου ελληνικη μπαντα ναι.Ειναι περιεργο και λυπηρο που τα Κρινα πριν διαλυθουν μεσα σε ενα πολυ κακο κλιμα βγαλαν τον 2ο καλυτερο δισκο τους.Πολυ πιο εστιασμενο απο το ''οτι απομεινε'' χωρις τοση μαυριλα με μια σχετικη αισιοδοξια τα Κρινα φτιαξαν τον πρωτο δισκο τους που τον ακους οποιαδηποτε στιγμη.Σε χτυπαει εκει που πρεπει χωρις να κλαψομουνιζει με μια εντονη ποιητικοτητα στη χαρα και στη λυπη.Αγαπημενο κομματι το σε μια γη που ανατελει αλλα
αν σας αρεσει ο Μπουκοφσκι
http://www.youtube.com/watch?v=ntHDREpWHSA (Embedding disabled, limit reached)

Εχω και κανα 2 ακομα που δεν μπηκαν στο ισα ισα..
Ρησπεκτ σε ss ;D..Αντε γραφετε ρεεε..Μια ωρα μονο μου πηρε. :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #32 στις: 20/11/09, 00:10 »
(καθαρισμα λαιμου)
Χωρις σειρα...
$Deadsoul Tribe-A murder of crows$(2003)
Θυμάμαι την πρώτη φορά που το άκουσα γύρω στο 03-04. Μου άρεσε πάρα πολύ μέχρι που ακούω σε ένα σημείο να τραβάει τη φωνή του και να την κρατάει χωρίς ανάσα για κανένα λεπτό. Ξενέρωσα και μου έκατσε τόσο στραβά το άλμπουμ, που δεν ήθελα να το ακούσω! Εκτός από το time που έμπαινε στις playlist μου που και που.

..Αντε γραφετε ρεεε..Μια ωρα μονο μου πηρε. :P

Έτσι. Εγώ δεν σήκωνα τηλέφωνα κλπ μέχρι να τελειώσω. Τέτοια θέματα με απορροφούν τελείως!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #33 στις: 22/11/09, 20:05 »
@s.s. Η λιστα που εδωσες σου χαριζει τον αιωνιο σεβασμο μου ;D

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #34 στις: 22/11/09, 20:21 »
@s.s. Η λιστα που εδωσες σου χαριζει τον αιωνιο σεβασμο μου ;D
tnx!
Φτιάξε και εσύ μία όμως.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #35 στις: 22/11/09, 20:24 »
@s.s. Η λιστα που εδωσες σου χαριζει τον αιωνιο σεβασμο μου ;D
tnx!
Φτιάξε και εσύ μία όμως.

Tη δουλευω, δεν ειναι κ ευκολο...;)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #36 στις: 23/11/09, 00:48 »
Αν και εχω ψιλοχασει επαφη με το metal θα προσθεσω το Angel of Retribution των Judas Priest. Μπορει να εχουν εξηνταρισει για τα καλα ομως εβγαλαν πολυ μα πολυ καλο δισκο...
Το Nostradamus δυστυχως δεν το εχω ακουσει ολο.


Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #37 στις: 28/11/09, 11:42 »
Πριν λίγο καιρό δημοσίευσε και το Uncut τη δική του λίστα με τα 150 καλύτερα albums της δεκαετίας. Το Uncut κινείται σε παρόμοιο μουσικό χώρο με το ΝΜΕ, αλλά δεν ξεχνά και τους ήρωες του παρελθόντος. Υπάρχουν πολλά "κλασσικά" ονόματα στη λίστα όπως ο Bob Dylan (με αυτόν έχουν ιδιαίτερο κόλλημα), ο Bruce Springsteen, ο Neil Young, ο Brian Wilson, ο Robert Plant, κλπ.

Στη συνέχεια γράφω τα 50 πρώτα. Όταν βρω χρόνο και κουράγιο θα γράψω και τα υπόλοιπα.

50
Cat Power - The Greatest

49
PJ Harvey - Stories From The City, Stories From The Sea

48
Ry Cooder - Chavez Ravine

47
The National - Alligator

46
Drive-By Truckers - Southern Rock Opera

45
Solomon Burke - Don’t Give Up On Me

44
The Libertines - Up The Bracket

43
The Streets - Original Pirate Material

42
Richmond Fontaine - Post To Wire

41
Bruce Springsteen - Magic

40
Boards Of Canada - Geogaddi

39
Vampire Weekend - Vampire Weekend

38
Ryan Adams - Gold

37
The Raconteurs - Broken Boy Soldiers

36
Johnny Cash - American IV: The Man Comes Around

35
Wilco - Yankee Hotel Foxtrot

34
Bon Iver - For Emma, Forever Ago

33
Animal Collective - Merriweather Post Pavilion

32
Calexico - Feast Of Wire

31
My Morning Jacket - It Still Moves

30
Sufjan Stevens - Illinois

29
Neil Young - Chrome Dreams II

28
Queens Of The Stone Age - Songs For The Deaf

27
The Hold Steady - Boys And Girls In America

26
Lampchop - Nixon

25
Radiohead - Kid A

24
Arctic Monkeys - Whatever People Say I Am, That's What I'm Not

23
Beth Gibbons & Rustin Man - Out Of Season

22
Blur - Think Tank

21
Joanna Newsom – Ys

20
Amy Winehouse - Back To Black

19
Bruce Springsteen - The Rising

18
Kate Bush - Aerial

17
The White Stripes - Elephant

16
LCD Soundsystem - Sound Of Silver

15
Radiohead - In Rainbows

14
Primal Scream - XTRMNTR

13
Gillian Welch - Time (The Revelator)

12
Portishead - Third

11
The Flaming Lips - Yoshimi Battles The Pink Robots

10
Fleet Foxes - Fleet Foxes

9
Ryan Adams - Heartbreaker

8
Bob Dylan - Modern Times

7
The Arcade Fire - Funeral

6
Robert Plant And Alison Krauss - Raising Sand

5
The Strokes - Is This It

4
Brian Wilson - Smile

3
Wilco - A Ghost Is Born

2
Bob Dylan - Love And Theft

1
The White Stripes - White Blood Cells
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #38 στις: 28/11/09, 12:46 »
Τhanks indie-ane για αυτό. Είχα περιέργεια να δω τι θα έβαζε το Uncut, που είναι πιο κοντά στα γούστα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/09, 12:48 από Arg0 »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #39 στις: 28/11/09, 21:30 »
Τhanks indie-ane για αυτό. Είχα περιέργεια να δω τι θα έβαζε το Uncut, που είναι πιο κοντά στα γούστα μου.

:)

Στο ίδιο τεύχος το Uncut ανέδειξε και την προσωπικότητα της δεκαετίας, προφανώς στο χώρο που αναφέρεται το περιοδικό:

Jack White (White Stripes, Raconteurs, ...)
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #40 στις: 28/11/09, 22:52 »
Πάντως είναι ενδιαφέρον ότι τόσο στα περιοδικά όσο και στα δικά μας chart υπάρχουν κοινά άλμπουμ ασχέτως θέσεως. Αυτό σημαίνει για μένα ότι τα άλμπουμ αυτά έχουν κάτι να πουν και ήταν όντως αρκετά αξιόλογα.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #41 στις: 16/12/09, 15:52 »
Έπεσε μετά από κάτι χρόνια το pop+rock στα χέρια μου και(μαντέψτε!) είχε αφιέρωμα στα 50 καλύτερα άλμπυμ της δεκαετίας.
Μιας και δεν το βρήκα στο net και είναι ψιλοανούσιο να μπουν και τα 50,ποστάρω τα πρώτα 20.

20.Godspeed you black emperor!-Lift your skinny fists like antennas to heaven
19.Johnny cash-American III:solitary man
18.Radiohead-In rainbows
17.The white stripes-White blood cells
16.The last shadow puppets-The age of the understatement
15.Tool-Lateralus
14.LCD Soundsystem-Sound of silver
13.Arctic monkeys-Whatever people say i am,that's what i'm not
12.JAY Z-The blueprint
11.Portishead-Third
10.Green day-American idiot
9.Bob dylan-Love and theft
8.Franz ferdinand-Franz ferdinand
7.Muse-Black holes and revelations
6.The arcade fire-Funeral
5.Queens of the stone age-Songs for the deaf
4.SOAD-toxicity
3.Amy winehouse-Back to black
2.The strokes-Is this it
1.The white stripes-Elephant

Παράλληλα είχε και ένα top-5 ελληνικό:
5.Monica-Avatar
4.Διάφανα κρίνα-Ευωδιάζουν αγριοκέρασα οι σιωπές
3.Ρόδες-silent disco
2.Aγγελάκας-Από δω και πάνω
1.Raining pleasure-Flood



P.S.Mπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι παίζει με τους white stripes που εγώ δεν βλέπω?
P.S.2 Πώς σκατά όλα τα απαίσια alternative lifoειδή έντυπα μάθανε ξαφνικά τους mastodon?Στο νούμερο 34 το leviathan.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #42 στις: 16/12/09, 16:00 »
Έπεσε μετά από κάτι χρόνια το pop+rock στα χέρια μου και(μαντέψτε!) είχε αφιέρωμα στα 50 καλύτερα άλμπυμ της δεκαετίας.
Μιας και δεν το βρήκα στο net και είναι ψιλοανούσιο να μπουν και τα 50,ποστάρω τα πρώτα 20.

Χμμ... ενδιαφέρον... Αλλά γενικώς τα γούστα μου συμπέφτουν με τους συντάκτες του Ποπ + Ροκ... Είναι και που είμαστε στην ίδια ηλικία...

P.S.Mπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι παίζει με τους white stripes που εγώ δεν βλέπω?

Περισσότερο καλό marketing σε μία ενδιαφέρουσα φυσιογνωμία παρά καλό songwriting, νομίζω. Όχι ότι είναι κακό συγκρότημα, όμως...

P.S.2 Πώς σκατά όλα τα απαίσια alternative lifoειδή έντυπα μάθανε ξαφνικά τους mastodon?Στο νούμερο 34 το leviathan.

Βλέπε Warner Records. Τα αγόρια και κορίτσια εκεί κάνουν καλά την δουλειά τους.  ;)

Οι Mastodon είναι το νέο απενοχοποιημένο metal συγκρότημα. Όπως οι Metallica το '90.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #43 στις: 16/12/09, 17:48 »
P.S.Mπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι παίζει με τους white stripes που εγώ δεν βλέπω?
P.S.2 Πώς σκατά όλα τα απαίσια alternative lifoειδή έντυπα μάθανε ξαφνικά τους mastodon?Στο νούμερο 34 το leviathan.

@s.s.
Τι προσπαθείς να καταλάβεις για τους White Stripes; Αφού τα ακούσματά σου είναι τελείως διαφορετικά, πως είναι δυνατόν να καταλάβεις ότι σε κάποιους αρέσουν; ;D

Oι Stripes έχουν ένα πολύ εμπορικό-alternative-rockίζων ήχο, με ευκολομνημόνευτα ρεφρέν, συμπαθητικά riffs, πολύ καλή προώθηση, κλπ. Δεν χρειάζονται περισσότερα για να αρέσουν.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #44 στις: 16/12/09, 17:51 »
Εμένα αυτός ο garage blues/rock ήχος των white stripes μου βγάζει μια αλητεία που μου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #45 στις: 17/12/09, 12:25 »
Εμένα αυτός ο garage blues/rock ήχος των white stripes μου βγάζει μια αλητεία που μου αρέσει.

Κι εμένα  ;) Σίγουρα θα έχω 1-2 albums τους στα αγαπημένα της 10ετίας!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #46 στις: 17/12/09, 16:33 »
Ιndie δεν είναι ότι τους σιχαίνομαι σαν μπάντα(φάση έχουν) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αυτό τον μεγάλο ντόρο σε όλες τις λίστες.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #47 στις: 18/12/09, 12:56 »
Οι White Stripes ανήκουν σε μια περίεργη κατηγορία συγκροτημάτων που έχουν αποδοχή σε μουσικόφιλους από μεγάλο φάσμα ακουσμάτων. Μπορεί να αρέσουν σε κλασσικοροκάδες (θυμάμαι καλά τα σχόλια του τύπου "έτσι θα ακουγόταν οι Led Zeppelin αν υπήρχαν ακόμη σήμερα"), σε εναλλακτικούς, σε μεταλλάδες, σε στονεράδες, κλπ., κλπ.

Δεν είναι πολλές οι μπάντες που έχουν αυτό το ιδίωμα της ευρύτερης αποδοχής: Muse, Tool, ίσως Mastodon. Οι White Stripes έχουν κάτι περισσότερο από τις παραπάνω μπάντες. Πιο εμπορικό ήχο (πάντα στα πλαίσια της μουσικής που παίζουν), πολλά και συνεχόμενα καλά albums μέσα στη δεκαετία, δηλ. διάρκεια και πολύ καλή προώθηση.

Ο Jack White είναι πλέον πολύ αναγνωρίσιμη περσόνα (αν και προσωπικά προτιμώ τον Jack Black :P) στα μουσικά πράγματα. Έχει περάσει σε άλλο επίπεδο. Μην ξεχνάμε ότι του ζητήθηκε και έγραψε μέχρι και το τραγούδι για το Quantum of Solace του James Bond (το λέει μαζί με την Alicia Keys, έχει κάνει και την παραγωγή). Μην ξεχνάμε τα side projects που έχει (Raconteurs). Όλα αυτά μετράνε και καλλιτεχνικά και εμπορικά. Και για να είναι κάποιος ψηλά τα χρειάζεται και τα δύο.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/09, 17:33 από indie-anos laternative »
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
« Απάντηση #48 στις: 18/12/09, 17:29 »
    • St. Germain - Tourist
    • The Mars Volta - De-loused in the comatorium
    OK συμφωνω απολυτα με αυτα τα δυο!!!!
    Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

    Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

    • Παλιός
    • ****
    • Μηνύματα: 413
    • Φύλο: Άντρας
    • Chaotic Good
      • Προφίλ
    Απ: Τα καλύτερα albums της δεκαετίας.
    « Απάντηση #49 στις: 18/12/09, 17:57 »
    Tα δικα μου top 20(ισως ειναι και λιγο ασχετα μεταξυ τους αλλα υπαρχει ποικιλια,ευτυχως για μενα)

    20 - Massive attack - Unleashed O.S.T.
    19 - Pain of Salvation - The perfect Element
    18 - Opeth - Blackwater Park
    17 - Riverside - Rapid Eye Movement
    16 - Godspeed you black emperor - Yanqui U.X.O(μονο αυτο εχω αλλα το ερωτευτηκα παραφορα!!!)
    15 - Immortal - Sons of nothern darkness(χαχαχαχαχα ειμαι καμμενος και το χαιρομαι ρεεεεεεε!!!!)
    14 - xplosions in the sky - The Earth Is Not A Cold Dead Place
    13 - The mars volta - Frances the mute
    12 - Paradise Lost - Self titled
    11 - Μαstodon - Crack the skye
    10 - Katatonia - The Great Cold Distance
    09 - St Germain - Tourist(που ειπε και ενας φιλος)
    08 - Pat Metheny & Anna Maria Jopek – Upojenie
    07 - Gojira - From Mars To Sirius
    06 - Rammstein - Rosernot
    05 - Killswitch Engage - Alive or Just Breathing
    04 -Porcupine Tree - Fear of a blank planet
    03 - Buckethead - Electric Tears
    02 - Porcupine tree - IN ABSENTIA(επος)
    01 - Nevermore - Tis Godless endeavour
    00 - The black dahlia murder(οτι εχουν βγαλει μια και εναι το αγαπημενο μου συγκροτημα εβερ)

    Ναι ειμαι μεταλλας!!!
    Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

     

    Σχετικά θέματα

      Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
    7 Απαντήσεις
    3200 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 01/09/05, 16:25
    από VASILISHARA
    0 Απαντήσεις
    2861 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 09/03/06, 14:24
    από Fteo
    4 Απαντήσεις
    3610 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 20/07/06, 01:56
    από Bah
    33 Απαντήσεις
    24230 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 07/01/07, 05:10
    από Jezus
    7 Απαντήσεις
    3145 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 08/02/07, 04:32
    από kain
    15 Απαντήσεις
    7231 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 23/11/06, 02:38
    από Νίκος
    15 Απαντήσεις
    5300 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 22/04/07, 17:56
    από blueb
    0 Απαντήσεις
    2291 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 01/10/07, 18:24
    από mpamps
    2 Απαντήσεις
    2590 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:09
    από Μαργαρίτα Π.
    0 Απαντήσεις
    1133 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 07/12/22, 14:11
    από Ioannis Anastassakis